Voda v domácnosti

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.

Re: Voda v domácnosti

Příspěvekod Foxy » 08.01.2017 10:48

Na chatě/chalupě mám dešťovku svedenou do nadzemní obezděné vany, ze které lze po odklopení víka nabírat kýblem. V té vaně se taky zachytává nejhrubší nečistota, jako jehličí, listí atd.
Zprostředka (mezi hladinou, kde nečistota plave a dnem, kde se nečistota usazuje) se odebírá voda do prvé 400 litrové zakopané nádoby s víkem.
Odběr je v podstatě sifonový přepad; když se vana naplní až k průchodu půlpalcové přepadové hadice, začne přepouštět obsah vany tak dlouho, pokud v ní zbude tak třetina objemu, pak se to samo zastaví (přepad nacucne vzduch). Hadice přepadu má na ústí ceďák ze zálévací konve, aby to nenacuclo hrubší svinstvo.
Z prvé 400 l. nádoby to jde obdobným přepadem do druhé, sousední 400 l nádoby, ta má zcela nahoře přepad pryč, aby ty nádoby zůstávaly v suchu.
V poslední nádobě je vnořené čerpadlo, kterým je možno přečerpat vodu do 100 l hliníkového pivního sudu. Ten je na kovové koze ve vodorovné poloze, bočním šroubovým ústím dolů. Tudy vede vstup vody od čerpadla i výstup pro domovní vodovod. Průchodka pro narážení pípy je nahoře a je na ní namontována přepadová hadice. Žádná automatika, vše ručně; když voda z kohoutku už neteče, vypínačem se zapne čerpadlo, když po 10 minutách začne z přepadu chlístat voda, čerpadlo se vypne.
Z druhé zakopané nádoby se čerpá už zcela čirá voda, na umývání těla i nádobí víc než dobrá. Pro jistotu je v prvé nádobě vhozena klasická bazénová chlorovací tableta, to kdyby do jímací vany vlezly žížaly či jiné živočišstvo a vodu v ní utopené živočišstvo zmrtvolnatělo a zasmradilo.
Jímací vanu čistím jednou do roka při zazimování, kdy je klasickým vanovým špuntem vypuštěna. Zakopané nádoby nevypouštím; též jednou do roka odklopím společný krycí dřevěný dekl, odendám víka nádob a čerpadlem odsaju usazený kal.
Už několik let to tak bezproblémově funguje, zakopané nádoby nezamrznou ani při silných mrazech.
- - -
Pitnou vodu mám z klasické sigma pumpy, vrtaná studna, hladina vody mezi 9 až 13 m pod terénem. Voda je tvrdá, pro vaření čaje či kafe si vozím vodu z pražského vodovodu - ale lze použít i dešťovku, když jí vařím déle (aby z ní utekl chlor).
- - -
Bude li zájem, tak někdy na jaře, až to vše odzimuju, mohu nafotit a plácnout to sem.
Když je zle, je to vlastně fajn, protože by mohlo být i hůře.
Když už je tak zle, že horší už to být nemůže, je to vlastně fajn, protože pak už může být jen lépe.
Foxy
VIP

Příspěvekod Rookie81 » 12.08.2017 17:12

pořídil jsem si na zachycování dešťové vody IBC kontejner a řeším jaké čerpadlo k němu. Šlo by jen o zalévání hadicí, mám představu že bych čerpadlo ovládal jen ručně vypínačem, na koncovce hadice by nebyl žádný ventil - prostě zapnu a z hadice stříká voda. Máte to někdo takto vymyšlené?
IBC mám zatím na zemi, pro příští rok uvažuju o přikoupení ještě aspoň jednoho a zakopání pod zem.
Je dobré pohlížet na svět jako na sen. Když se vám zdají zlé sny, probudíte se a poznáte, že to byl jen sen. Říká se, že svět ve kterém žijeme, se od zlého snu v ničem neliší.

HAGAKURE cesta samuraje
Rookie81

Příspěvekod vrbodol » 12.08.2017 19:29

Kup si to nejobyčejnější čerpadlo co maj v jakymkoliv hobimarketu to ti uplně stačí.Já s nim léta čerpal senkrovnu a ted ho parkrát do roka taky beru na vodu ze zakopaný nádrže a úplně to stačí.
vrbodol

Příspěvekod Atraidis » 16.08.2017 12:35

Jen trošku doplním díval bych se jak vysoko čerpadlo dokáže vodu vyčerpat ( je to údaj od výrobce udávaný v metrech). Kdyby jsi měl zahradu hodně do kopce aby to stačilo. Ale na většinu zahrad stačí nějaké levné ponorné čerpadlo které se dá zapínat zapojením do sítě.
Jen si zkontroluj aby se ti vlezlo otvorem do IBC kontejneru. :)
Atraidis

Předchozí

Zpět na Přežití v obydlených oblastech