Kde a jak ušetřit

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvekod sauerkraut » 30.11.2017 22:58

Jak neusetrit: vidim v letaku, ze v Lidlu jenom 30 kilaku daleko maji konzervy s fazolemi o dve koruny levneji. Tak nakopnu hakla (SdKfz 251) a pro deset konzervicek si sjedu.

Jak usetrit: ke svemu znechuceni zjistim, ze jsem v obchodaku. Asi uz doma nebylo co zrat. Maji cukr za 11 misto za 23, tak ho flaknu do kosiku metrak. Totez s moukou, olejem a dalsimi vecmi. Klicove je, ze to musi byt levne, jinak toho beru 5-10kg, abych nemusel mesic az dva nakupovat, pokud uz mi to doma doslo. Pak to musi byt trvanlive a za dobu realne trvanlivosti (treba pro sul se pocita nejmene na stovky miliard let) to musim spotrebovat.

Takze je pitomost kupovat treba levne fazolove konzervy, kdyz susene fazole jsou jeste levnejsi a normalne bych spotreboval 2-3 konzervy za rok.

Se zeleninou to delat nejde. Vubec. Okurka ze zahrady vydrzi v lednicce 14 dni v pohode, okurka z obchodaku ma kozich treti den. Takze v lete je nejlepsi si zeleninu vypestovat (prekvapive to neni tak slozite, kdyz ma clovek kde) a v zime - v zime pak na tu kupovanou stejne nemate chut, protoze rajce chutna jako okurka a okurka chutna jako plesniva plata od vajicek.

Obecne bych setreni rozdelil do nekolika kategorii v poradi priorit:
1. nekupovat veci, ktere nechci, ale mam pocit, ze me sousedi pomluvi, kdyz je nebudu mit.
2. nekupovat kvalitnejsi veci, nez vyuziju a ocenim. Pokud nepoznam rozdil mezi vinem za 200 a 2000, neni zadny duvod brat to drazsi. To neznamena, ze si nekoupim syr za 2000, pokud se mi eidam za 200 hnusi.
3. nekupovat sracky, ktere se hned vyhodi (jidlo), nebo rozbiji (zbytek). Ano, nekdy je tezke vyvazit to mezi body 2 a 3.
4. investovat do toho, abych nemusel kupovat nektere (drahe) veci.
5. zmenit sve potreby
6. omezovat se ve svych potrebach.

Body 1-3 v zasade nikoho neomezuji. Chce si to jenom uvedomit. Bod 6 je umyslne na konci. Ale nekdy je take nutny - kdyz nestaci ty pred nim. Malo kdo z nas tady na rozpadu ma hrad s plne vybavenym atomovym krytem a deseti OT64 v podzemni garazi pod sklenikem osvetlovanym obloukovymi lampami hnanymi vlastnim jadernym reaktorem.

Bod 4 je nejslozitejsi na vysvetleni, ale zaroven nejvic rozpadisticky. Neni totiz o akciich a nakupech podilu ve firmach, i kdyz to samozrejme take muzete udelat. Zvlaste pak pokud neocekavate hard-rozpad. Nakonec pokud se naucite zit z mala, tak to muze pokryt vyznamnou cast vasich potreb. Ale primarne mam na mysli neco, co ma mnohem vetsi vynos, nebo mensi riziko, nez akcie.

Investovat totiz muzete penize (tak ja na ten barak tu tepelnou izolaci naplacam), ale i svuj cas (a nebudu za to platit zadne firme). Zaroven ale muzete investovat penize do nastroju (koupim si na to, co je potreba, nebudu za to platit v pujcovne, stejne to bude jeste potreba) a cas do ziskani dovednosti (ja to neumim. No a co, remeslnici se to taky nekde naucili).

Misto nakupu chleba kazdy druhy den si muzete koupit domaci pekarnu za dvanact stovek a hned je pulka ceny za chleba doma - za rok uz jste v plusu. Ale taky se muzete naucit chleba pect bez pekarny v troube. Nebo si muzete domaci pekarnu postavit z motorku od steracu a trouby z inzeratu za odvoz. Na druhou stranu vsechno stoji nejaky cas a otazka je, jak si toho casu cenite. Totez se samozrejme tyka uplne vseho a jako bonus muzete ziskat vyrobky, ktere jsou lepsi (chutnejsi a zdravejsi v pripade jidla, spolehlivejsi a opravitelnejsi v pripade stroju).

Ja osobne si casu, kdy delam neco zajimaveho cenim mnohem mene (ve smyslu usetrim dvacku za hodinu, ale je to zajimave, tak do toho jdu), nez casu, kdy mam delat nejaky opruz (do obchodaku? Na to seru, objednavam to postou).

Klicove je premyslet nad tim, co se da vyrobit a co nema smysl zkouset.

A jedna rada: pokud vahate nad nakupem nejakeho naradi - at uz to je svarecka, nebo sici stroj - a mate pocit, ze to asi nic neusetri, ale ani penize nevyhodi, tak si ho kupte. Moje zkusenost je, ze kdyz drzim v ruce kladivo, vsechno najednou vypada jako hrebik a naradi se uzije mnohem casteji, nez jsem si pri nakupu myslel.

Bod 5 Vratim se k prikladu s chlebem - chleba z domaci pekarny je o neco jiny, nez chleba z obchodu. Vadi mi to, nebo ne? Zamyslel jsem se nad tim nekdy? A co kdyz mi vic nez chleba chutnaji kolinka, jenom jsem v zajeti stereotypu, ze k snidani nemuzu mit kolinka s maslem a marmeladou?

Samozrejme mente to, co vam nevadi zmenit. Nebo nejmene vadi zmenit. Pokud nesnasite chut soji, tezko vymenite steak za sojovou pochoutku, pokud na tom nebudete financne fakt blbe.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
sauerkraut

Příspěvekod Jenda » 05.12.2017 5:21

sauerkraut píše:Jak usetrit: ke svemu znechuceni zjistim, ze jsem v obchodaku. Asi uz doma nebylo co zrat. Maji cukr za 11 misto za 23, tak ho flaknu do kosiku metrak.

Línějším lidem poklesy cen u zadaných výrobků hlídá počítač. A v případě Tesca to rovnou naskládá do košíku a buď připraví k vyzvednutí nebo nabídne tu jejich dopravu za 59 Kč až ke dveřím. Pokud máš i elektronickou evidenci zásob, tak ví, kolik čeho je zrovna potřeba.
Jenda

Příspěvekod Cep » 05.12.2017 17:20

Zjistil jsem, že můj dodavatel elektřiny, který si neúčtoval pro sebe měsíční příspěvek, jej od září začal ov malém a od prvního ledna si na něm přirazí ještě víc. Celkově za rok to je tak 500,- , ale vzhledem k naší nižší spotřebě to je poměrově značný nárůst.
Tak přecházím k jinému odběrateli...
Pěkný kalkulátor cen : http://kalkulator.eru.cz/
Cep

Příspěvekod proforma » 05.12.2017 19:02

Armex? Nebo Ampermarket?

Jestli je to nektery z nich, tak porad patri k nejlevnejsim na trhu (kdyz pominu pofiderni SRO s 1 sekretarkou). Tedy, ja srovnavam tarify pro odber v MWh :-), pro domacnosti s malym odberem jsou pausaly dulezitejsi.
Jaky je rozdil mezi optimistou, pesimistou a realistou?
Optimista veri, ze svet, ve kterem zijeme, je nejlepsi mozny.
Pesimista se boji, ze je tomu skutecne tak.
Realista se uci strilet.
proforma
VIP

Příspěvekod Cep » 06.12.2017 0:11

Ee, FellEcoEnergy začalo zavádět měsíční poplatek. Tátovi doporučím Fonergy, já jsem dneska podal na Skautskou energii (cca 1,5 MWh) a u tchán uvidím. Ten jeho Centropol to nemá na jeho podmínky špatný, ale samozřejmě v jiných produktech, než má tchán...
Cep

Příspěvekod Bill Masen » 11.12.2017 1:02

Právě teď je ideální čas na reklamace. Ponesu do sportisima rok a něco starý boty salomony. Je vysoká pravděpodobnost, že reklamace projde. Ale je fakt, že ve sportisimu jsem reklamoval a měnil tak 2 třetiny zakoupených bot. Některý, třeba sálovky pro děti i dvakrát.
Bill Masen
VIP

Příspěvekod JirkaK » 11.12.2017 14:41

Sice ve Sportisimu občas nakupuji, ale musíš si uvědomit, že je to jen lépe vypadající vietnamec. :lol:
JirkaK

Příspěvekod Serža » 11.12.2017 15:28

běžecký boty dají tak 1000 km (záleží na terénu a podmínkách) = za rok zlikviduju dvoje...to by mě zajímalo, co by ve Sportisimu řekli, na takový boty po 1000 km
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Serža

Příspěvekod proforma » 11.12.2017 16:44

Serža píše:běžecký boty dají tak 1000 km (záleží na terénu a podmínkách) = za rok zlikviduju dvoje...

Jak - zlikviduju? Bezecky boty jsou snad urceny na beh, ne na chozeni 20 m od baraku k autu, tak snad jsou delany tak, aby vydrzely alespon ty 2 roky, ne? Boty na pul roku, to bych byla pekne vytocena. Co bys rikal na to, kdyby se kanady rozedraly za pul roku a vyrobce rikal: "Pane, ale vy jste v tom chodil po skalach a potokama!"

Jsem na tyhle vymluvy obchodniku a vyrobcu velmi alergicka. Nastesti jsem si vzdycky vybrala boty, ktery mi vydrzi leta (nekdy i desitku let), ale behat porad po kramech pro novy, to by me fakt trefil slak. Tady setrit - to fakt ne.
Realista se uci strilet.
proforma
VIP

Příspěvekod proforma » 11.12.2017 16:53

Tedy, je pravda, ze nebeham, ale denne tech min. 5 km nachodim, nekdy i vic. To je cca 1500 km rocne. Kdybych kvuli tomu mela kupovat dvoje novy boty rocne, tak si snad hodim masli :-)
Realista se uci strilet.
proforma
VIP

Příspěvekod Serža » 11.12.2017 19:17

záruka se nevztahuje na opotřebení používáním :ugeek:

btw závodní "šlupky" (tenké neodpružené boty) obvykle dají ještě míň km
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Serža

Příspěvekod Bill Masen » 11.12.2017 19:24

Tak čekal jsem, že by salomony mohli vydržet dýl, to jo. Spíš jsem to psal jakože teď je doba, kdy projde reklamace něčeho, co by jindy neprošlo, případně se to nestihne vyřídit do třiceti dnů. Je to sice už trochu vychcanost, ale taky bych raději věci, které vydrží déle.
Bill Masen
VIP

Příspěvekod kregan » 11.12.2017 21:17

Takhle tocim dva pary polobotek u Bati. Dva roky denního pouzivani sice nevydrzej, ale vzdycky po roce a pul dostanu novy 8-) Pravda, že se zaruka nevztahuje na opotřebení, ale driv nebo pozdeji se na nich stejne neco rozlepi nebo rozpare. Caste reklamace motivuji vyrobce nedelat šunty. Kolikrat vyrobce cilene spoleha na to, ze se clovek na reklamaci vykasle a koupi novy vyrobek.
kregan
VIP

Předchozí

Zpět na Přežití v obydlených oblastech