BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvekod ecart » 16.03.2018 14:14

To zní zajímavě - je tu nějaké vlákno, ve kterém se tihle proroci vyskytují ve zvýšené míře? Až to tu neplevelím...díky
ecart

Příspěvekod Kapo » 16.03.2018 16:12

No, už to tu plevelíš. Aby si-sme neskončili :mrgreen: tu: viewtopic.php?f=8&t=5&start=40
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Kapo

Příspěvekod Matěj » 23.03.2018 11:07

Hohepa píše:Ano v české společnosti , ostatně stejně jako i jinde, se nachází pár totálně vymaštěných idiotů co se těší na apokalypsu světa. Většinou jsou to totálně neschopné nuly , co si myslí že po apo budou za vůdce a hrdiny a svět je konečně ocení tak jak se cítí.

Až budou studení, tak budou mít lepší a spokojenější zivot, přejme jim to,přece jim to nebudeme závidět. :D
Matěj

Příspěvekod proforma » 15.05.2018 18:40

Takovy ciste teoreticky dotaz: Je sucho a rekneme, ze bude jeste pokracovat. Hodne. Vody v rekach pomalu a nadrze se vyprazdnuji. Jaky to asi bude mit vliv na nasi produkci elektricke energie? Myslim v jaderkach - Dukovany maji na chlazeni vodu z Dalesicke nadrze, ale Temelin jede jen na Vltavu, prvni vetsi nadrze jsou az pod nim. Rimov pod Budejkama toho moc nepobere. Cili je mozne odstaveni Temelina, cimz by ovsem CR prisla o vykon odpovidajici rocnimu vyvozu elektriny. Co do spotreby zadna tragedie, ale co do rizeni stavu site?
Co je absurdní? Že téhle době se jednou bude říkat "staré dobré časy".
proforma
VIP

Příspěvekod čimango » 15.05.2018 18:58

Temelín má tuším ún Hněvkovice - nejmladší přehrada v ČR.
čimango

Příspěvekod proforma » 15.05.2018 19:38

Jo, uz to vidim, to sirsi koryto :-) Ale je to dost? Hnevkovice maji objem 21 mil. m3, zatimco Dalesice pro stejne vykonne Dukovany (4x 500 MW, zatimco Temelin 2x 1000) maji 127 mil. m3, tedy 6x vice. Fakt to bude stacit? Navic kdyz aktualne maji Hnevkovice o temer 2 mil. m3 mene nez planovany objem, prakticky zadny pritok, zato odtok 13,5 m3/s = cca 1,1 mil. m3/den?

http://www.pvl.cz/portal/Nadrze/cz/pc/P ... spx?data=1
proforma
VIP

Příspěvekod Nuwara » 15.05.2018 20:06

Lipno. Hněvkovice jsou pod ním...
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Nuwara

Příspěvekod proforma » 15.05.2018 20:25

jo, mas pravdu :-), takhle daleko jsem se nedivala. Sice mi pak unika, kdyz Lipno taky vypousti pomerne hodne vody, proc tedy na Hnevkovicich neni evidovan zadny pritok, ale to uz muze bzt chyba mereni, porucha neceho, strategicke duvody nebo cokoli dalsiho. Takze to asi nebude tak horke, nastesti :-)
proforma
VIP

Příspěvekod step » 16.05.2018 11:09

odpar z jedné chladící věže JE Temelín je 413 l/s x 4 chladící věže = necelé 2 m3/s, tj. cca 143 000 m3/den, což není až tolik. pro porovnání - minimální (sanitární) průtok Vltavou v Praze je 40 m3/s (zabezpečuje VD Vrané - vyrovnává to, co v energetické špičce teče z VD Slapy)
step

Příspěvekod Ray » 30.05.2018 7:24

Při psaní své diplomové práce související s blackoutem jsem narazil na jednu zajímavou věc. Týká se to ale jenom Ostravy, nevím jak jinde. Některé věci tu z důvodu podepsaného prohlášení o mlčenlivosti uvést nemůžu ale to podstatné ano. Jedním ze dvou zdrojů vody pro Ostravu je oblastní vodovod, přivádějící už upravenou vodu z nádrží Kružberk a Šance.
Díky gravitačnímu plnění vodojemů (pouze tlakem vody) nám zůstane distribuce vody zachována (problém budou mít pouze vyšší patra paneláků). Ovšem pouze do té doby, dokud firma, která oblastni vodovod spravuje, bude schopná (díky elektrocentrálám) vodu upravovat. Pokud jim vypadne zásobování PHM, tak jsme ale stejně v řiti :) Vlastní zásoby mají pouze na prvních 24 hodin. Náhradní řešení výpadku tohoto zdroje je také v plánu, ale je rovněž závislé na PHM. Bez fosilních paliv to prostě nepůjde. I těch 24 hodin ale pomůže. Dají se vytvořit alespoň nějaké zásoby. Nakoupit kanystry a naplnit. Pořád lepší, než okamžitý výpadek.
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
"Když seš v úzkejch, je zabíjení stejně snadný jako dejchání" - John Rambo :-)
Ray

Příspěvekod Serža » 30.05.2018 15:52

pokud máš tekoucí vodu, i když nepitnou, máš hygienu (= míň infekcí), průchozí kanalizace, čistý ulice a zalitý zahrádky (malopěstitelé). Na pití si buď přefiltruješ doma sám, nebo seženeš do kanystru jinde...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Serža

Příspěvekod ecart » 30.05.2018 15:55

Aby tu vodu preventivně úplně nevypli, když nebude fungovat ta chemická úpravna.
ecart

Příspěvekod bivoj » 30.05.2018 22:03

Serža píše:... Na pití si buď přefiltruješ doma sám...

Filtry jsou dnes strašně moderní, ale zapomíná se na staré dobré chlorování. Jedna flaška Sava (1l) vám vystačí na dezinfekci cca 40 000 l vody! (Při méně závadné vodě dokonce na 50 000 l).
bivoj
VIP

Příspěvekod Serža » 30.05.2018 23:19

no, tak jsem to myslel, přefiltruješ, dezinfikuješ, prostě si jí zpitníš 8-)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Serža

Příspěvekod Ray » 31.05.2018 5:54

2 serža Jj. Tu hygienu jsem v DP trochu řešil taky. V podstatě tu má ten blackout, co se týče vody, dva negativní dopady. V prvním případě víc environmentální. Voda poteče - Kanalizace bude průchozí, akorát voda povalí přes odlehčovací komory mimo odstavené čističky rovnou do vodních recipientů (řeky, potoky). Ve druhém víc pro lidi. Voda neteče - lidi začnou logicky spotřebovávat víc náhradních hyg. prostředků = hygienicky závadný odpad, který by v případě výpadku svozu odpadu (ti maj zásoby PHM na týden) mohl znamenat dost velkej problém (záleželo by na délce výpadku). Ostrava má sice i krizový plán přímo na distribuci pomoci občanům při blackoutu - voda atd., ale to by asi byla jen chabá náplast.

2 ecart-vypli by to určitě. Ale podle mě by v případě nějaké hrozící epidemie (pokud by nesehnali PHM pro úpravnu) mohl náčelník krizového štábu na vlastní zodpovědnost nařídit "otevření stavidel". Jak napsal serža, furt lepší něco, než nic. To už je ale spekulace v rámci krizového řízení a moje DP řešila jen dílčí počáteční dopady. Tak hluboko už jsem při průzkumu nešel-taky z toho důvodu, že bez štábního cvičení na úrovni města a účasti zástupců firem, služeb atd., se nedají odhalit všechny dopady a DP by byla hodně zavádějící. To už bych težko obhajoval.
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Ray

Příspěvekod Koniáš » 01.06.2018 11:06

Tak sem po obhajobě tu diplomku hoď.
Zajímalo by mne to. A asi všechny tady.
Ostatně soudím, že Evropská unie musí být zrušena.
Koniáš
Koniáš
Sponzor serveru

Příspěvekod Atraidis » 01.06.2018 11:41

Našel jsem na stránkách Městského úřadu leták co dělat při Blackoutu. Velice mě zaujala věta očekávejte výpadky dodávky vody v řádu desítek hodin. No radši zdvojnásobím svoji zásobu pitné vody.
Dám sem odkaz: http://www.brno-stred.cz/bezpecnost-a-prevence?lang=1
Přílohy
blackout_letak.pdf
(1.08 MiB) 62 krát
Atraidis

Příspěvekod Ray » 04.06.2018 18:40

2 koniáš: Diplomku jsem obhájil i úspěšně odstátnicoval, ale šířit ji nebudu. V posudku ji koneckonců k publikaci (přes známku "výborně") ani doporučenou nemám. Právě proto, že není a nemůže být obsáhlejší. Týkala se pouze jednoho z mnoha konkrétních následků a jen pár vybraných firem, které v tom hrají roli. Jediné, co tu v souvislosti s blackoutem stálo za zmínku, je právě akorát ta voda, proto jsem to pro zajímavost napsal.
Nicméně, ještě jedna věc by byla asi použitelná. Shodou okolností jsem při psaní také oslovil některé obchodní řetězce ohledně zajištění. Minimálně hypermarkety Globus (zřejmě všechny) a Tesco (od určité velikosti) potvrdily zajištění pomocí DA. Například jmenovaný Globus s prohlášením:

Pro objektivitu nejdřív můj dotaz:
---------------------------------------------------------------------------------
Dobrý den,

píši diplomovou práci, která se okrajově dotýká hypermarketů, potažmo možnosti lidí sehnat potraviny během blackoutu (dlouhodobého a velmi rozsáhlého výpadku el. energie). V rámci relevance informací, uvedených v mé práci, bych Vás chtěl požádat o informaci, zdali mají například Vaše hypermarkety záložní plány pro prodej potravin v případě blackoutu a s tím souvisejícího výpadku el. pokladen. Například náhradní přenosné pokladny s vlastním zdrojem, případně záložní generátor atd. Nebo by naopak prodej nebyl vůbec možný? Dosud jsem se o tuto problematiku nikdy nezajímal a proto se v ní neorientuji.

---------------------------------------------------------------------------------
Odpověď:

"Dobrý den, pane Xxxxx,
v případě výpadku elektrické energie zajistí funkčnost například pokladního systému, nouzového osvětlení či mrazicího zařízení agregát. Na podobné blackouty jsou tedy naše hypermarkety připravené.
Funkčnost těchto záložních zdrojů pravidelně kontrolujeme.
Detailnější informace k tomuto tématu považujeme za interní a tento typ dat třetím stranám neposkytujeme.
Děkujeme za pochopení a přejeme hezký den."

Takže asi tak :) Víc sdílné nebylo ani Tesco a podepisovat další prohlášení o spolupráci a mlčenlivosti se mi kvůli jednomu odstavci fakt nechtělo.

V offline režimu a za hotovost by tedy očividně žrádlo a matroš prodávali dál. Ale ozvaly se mi jen tyhle dva řetězce a použil jsem to jen jako drobný příklad, nevím co ostatní. Takže v závislosti na lokalitě nemusí být ta odrážka, z výše odkazovaného blackout letáku, totální dogma. Čili, až to cvakne, já asi beru útokem Globus. Ta jejich hláška "Tady je svět ještě v pořádku" by v takové situaci asi dostala úplně zázračný rozměr :)

Tak to je to jediné (snad) zajímavé. Jinak už je ta práce z prepperského hlediska opravdu "useless" :) Ač to tak může působit, nestudoval jsem bohužel krizové řízení. Nic víc zajímavého už k tomu nedokážu sdělit.
Ray

Příspěvekod kregan » 04.06.2018 18:43

Atraidis píše:Našel jsem na stránkách Městského úřadu leták co dělat při Blackoutu. Velice mě zaujala věta očekávejte výpadky dodávky vody v řádu desítek hodin. No radši zdvojnásobím svoji zásobu pitné vody.
Dám sem odkaz: http://www.brno-stred.cz/bezpecnost-a-prevence?lang=1

Praha má svoje instrukce taky:
https://bezpecnost.praha.eu/clanky/blackout
kregan
VIP

Příspěvekod Ray » 05.06.2018 17:22

Když už se tu probírá ta Praha - Nevím jestli to tu je, ale v hledáčku Rozpadu mi to našlo akorát odkazy na cvičení blackout v Praze, ale vyhodnocení už ne. Snad nebude vadit že je to odkaz přímo na .pdf vyhodnocovací dokument. Uživatelům s Google Chrome by se to mělo otevřít bez stahování.

Odkaz na web: http://vypadekelektriny.cz
Odkaz na .pdf soubor na webu: http://vypadekelektriny.cz/wp-content/uploads/Vyhodnoceni_cviceni_Blackout_2014_def_220414.pdf

Taky jsem ještě narazil na simulátor blackoutu. Můžete vypnout skoro celou Evropu a mrknout na následný účet za škody ;) :

http://www.blackout-simulator.com/
Ray

PředchozíDalší

Zpět na Přežití v obydlených oblastech