Obrana domu při přestřelce

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvekod kregan » 22.01.2019 14:26

Ono moc možností v ČR zase není :D
Už jsem o něm taky uvažoval, ale z popisu na webu mě moc nezaujal. Z toho co píšeš to zas tak špatně nezní.

BTW Místo konání jsem si loni pronajal i na svoji akci. Má to tam atmosféru.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
 
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvekod krvfx » 22.01.2019 17:13

Tak když admin dovolil, tak to byl Hard Task, konkrétně tento kurz: https://www.hardtask.cz/kurzy/takticke- ... e-defense/

Zejména pro lidi nepolíbené CQB je to super, ale i pokročilejší střelci tam ve stresu shořeli jak papír:) Jsem opravdu nekriticky nadšený a až bude pokračování, určitě půjdu zas.
krvfx
VIP
 
Příspěvky: 1565
Registrován: 15.08.2013 8:25

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvekod Serža » 23.01.2019 2:31

Base47 dělá podobné kursy (dost vzácně) a je to mazec...ve stresu se rozhodovat, jestli je to terč, nebo neterč, do toho na tebe řve instruktor a občas s tebou zezadu lomcuje, aby to nebyla úplně nuda... :D
taky jsem ty situace chodil tak na 50%
vtipná situace po jednom tréninku, kde prakticky všichni sejmuli nějakýho čmouda, kterej ale držel klíče a ne zbraň...prej že "no von vypadal dost podezřele" :lol:
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Serža
 
Příspěvky: 3130
Registrován: 21.04.2016 15:12

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvekod DeadMan » 23.01.2019 7:21

Zajímavá alternativa je LOS třeba v Otrokovicích (GunCenter), což je to pro většinu asi dostupnější = mělo by si to zkusit co nejvíce střelců.

Jasně, není to kurz, ale člověk je taky pod tlakem (pokud to bere vážně a chce vyhrát) a řeší terč/neterč při zajímavých stejdžích, což mu dost napoví o sobě samém a chybách, kterých se dopouští (zpravidla krytí atd.).

třeba: https://www.youtube.com/watch?v=en3JxSEIePU
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
DeadMan
 
Příspěvky: 2142
Registrován: 30.04.2012 18:27
Bydliště: Slezsko

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvekod krvfx » 23.01.2019 9:05

LOS je asi minimum, co člověk může udělat. Terče jsou ale pořád papírové, nehýbou se a nemluví. Určitě je dobré na začátek umět netrefit statickou bábu:)
krvfx
VIP
 
Příspěvky: 1565
Registrován: 15.08.2013 8:25

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvekod dolmar » 23.01.2019 9:18

Potvrzuji to co píše krvfx ( byli jsme tam spolu ). Na mne nejvíc zapůsobilo že to bylo v autentickém prostředí, tedy ne někde na střelnici kde jsou prostory postaveny z různých zástěn a tak, ale v hotelu - tady byly normálně dveře, okna, koupelna, záchod, funkční vypínače, jističe nad dveřmi, na zemi koberce. Jelikož bydlím v paneláku tak mi tohle prostředí ukázalo spoustu věcí o kterých jsem dřív ani nepřemýšlel. Hodně jsem se naučil. Nebylo to o obraně domu při přestřelce, ale spíš o tom jak se dostat z nebezpečné situace - při návratu domu najdete poškozené dveře, nebo jste doma a někdo se k vám vloupá, někdy máte doma rodinu, někdy ne... Hodně jsem se dozvěděl i o sobě, přesně jak píše DeadMan. Já jsem třeba z FX Glocka nevystřelil ani jednou :) Atmosféra a prostředí super, figuranti na 1*. Zkušenost s LOSem určitou mám, ale tohle je někde úplně jinde - autentické prostředí a interakce s figuranty - jednoznačně doporučuji.
dolmar
 
Příspěvky: 222
Registrován: 09.03.2014 8:46
Bydliště: Střední Čechy

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvekod vratnikp » 11.07.2019 18:09

tímhle tématem jsem začal v poslední době zaměstnávat hlavu, když pracuju v režimu rychlého blbce, nebo není potřeba budovat německý socialismus na 100%. Pročetl jsem celé tohle vlákno a byl jsem utvrzen v tom, k čemu jsem se dopracoval sám. O svůj postoj bych se rád podělil, třeba v mém myšlenkovém pochodu najdete nějaké zásadní kyksy, které nevidím. Přestože v diskusi byla spousta zajímavých postřehů, nikdo nezveřejnil svůj přesný algoritmus rozhodování (nevidím jak bych si tím mohl ublížit, navíc předpokládám, že tu jsme ti hodní :)) Rovněž tučně zdůrazním body, které jsem se tu nedočetl - buď je považujete za samozřejmé, nebo se o ně nechcete dělit :lol:

dům: novostavba z roku 1912 z 60tek/40tek zdí z cihel, v nejstarší části maloměsta (5000 obyvatel) ve slepé ulici hraničící s lesy a poli, zástavba se tudy nebude rozšiřovat. Nedaleko (10km) začíná krajské město plné gastarbeiterů..., jsem zde náplava (pocházím z 20 km vzdálené vsi s 300 obyvateli), žena je místní, ale z druhého konce města, bydlíme zde dva roky. domek a pozemek považuji za dobře bránitelný. vše je ve svahu, stěna domu dvoří část hranice pozemku. hlavní vchod a vjezd do garáže + tři sklepní okna jsou z ulice. ulice vede roklí, případný konflikt se tedy odehrává v úzkém údolí o šířce 80 metrů, kde po obou stranách stojí domy. Přízemí/první patro? (těžko říct jak to správně nazvat) má okna 3 metry nad ulicí, s vnějšími plechovými roletami, okna do zahrady jsou standardně metr nad zemí, bez vnějších rolet. Následuje podkroví - má střešní okna. Pozemek je ve svahu, dům je v nejnižší části. konec pozemku je na lokální kótě - vidím přes hřeben své střechy na silnici vedoucí k nám a na protejší straně údolíčka. Zahradu mám pokrytou několika LED světly s detekcí stmívání, senzorem pohybu a napájené solárně.

ještě by bylo dobré zmínit a zhodnotit sousedy a vztahy: za svou ulici a bezprostřední okolí považuji 23 domů. je to 15 rodin s dospělými v produktivním věku a 9 v důchodovém. dobré vztahy (setkáváme se na grilovačkách nebo v pátek večer v hospodě) mám s 3. rodinami v produktivním a s 3. v důchodovém. s dalšími 4. domy si tykáme a vždy prohodíme pár slov. zbytek končí u pozdravu.

v rádiusu 5km mám 3 kamarády preppery, ale každý si jedeme na svém. nicméně bych chtěl alespoň s tím nejbližším (2,5 km vzdušnou čarou) navázat spojení přenosnou vysílačkou - to s ním proberu až se zas sčuchneme

dobré vztahy mám se 3 rodinami v produktivním a 4 rodinami v důchodovém věku. pak tu mám dvě generace vcelku domestikovaných indočechů a dva alkoholiky. kolem a kolem počítám, že můžu počítat s 8 chlapama, z toho 2 důchodci, , jen jeden z nich mínal ZP, ale když přišli děcka, vše prodal (pracuju na tom, abych ho alespoň naučil základy obranné střelby)ale teď už klouzám do vlákna "obrana vesnice v PA" tímto směrem budu spíš pokračovat tam

úroveň obrany domu jsem se rozhodl rozdělit na dvě situace:

a) doba hojnosti / nebo pouze částečný rozpad (např výpadek proudu po delší dobu atd.)
kromě zatažení okenic do ulice a fungování v omezeném režimu / na elektrocentrále podle situace nebudu nic dodatečně zabezpečovat, pouze na noc zatahnu žaluzie i do zahrady, zatemnění považuji za důležité, v mém případě si sice do oken vidím jen ze svého pozemku, ale obecně to považuju za důležité, díky umělému osvětlení případný pilný lupič bude mít přestavu o vašich rutinách, místech kde spíte, rozložení místností atd.!. budu tvrdit, že standardní zámky postačují. Pes je v noci v domě s námi (aby mi ho někdo v rámci přípravy nezabil) - bachuje spolehlivě. v době míru mám na nočním stolku svojí EDC pistoli, žena má svůj subcompakt zamčený vedle postele, v případě částečného rozpadu bychom oba nosili 24/7 s náhradními šuplaty. pracuju na nadrillování postupu prosvícení přízemí a sklepa v noci (zde důležité zatažené žaluzie - nechci aby pilný lupič, co si nejprve zjistí mojí rutinu viděl mojí technickou a taktickou přípravu). žena zůstává v ložnici (až si budu jistý správností svého postupu, donutím to nadrilovat i jí). po zajištění přízemí zhasínám a z okna kontroluju zahradu, podle situace se vracím pro pumpu a vnější situaci řeším z okna, nebo se přesunuji do podkroví pro kontrolu pozemku z jiného úhlu. pokud se ukáže, že újma hrozí v jiném domě, budu dle situace řešit (nevměšovat se (např. u rodiny kterou v podstatě neznám) rozehnat hrozbou/gumákama - stav společnosti si ještě nežádá oblečení balistiky a přechod na plnotučnou samonabíječku) V téhle situaci očekávám pouze neorganizované zoufalce, konflikty v rodinách / mezi sousedy nebo kriminálníky co si chtějí přilepšit.

b) doba je zlá
platí vše co v a) (zatemnění atd. ), v ložnici je větší arzenál, BOBy jsou sbalené, vchodové dveře jsou zajištěné proti vyražení - trámem opřeným o schody, dveře oddělující vstupní halu od zbytku domu jsou zadělané pytli s pískem/cihlami (pytle musím naskladnit). zabedněná / zazděná sklepní okna - slabinou zůstávají dvoukřídlá plechová vrata, ale na ty je nalepený offroad, v podsatě se z venku musí přelézat čumák kapoty, ale auto pokud budou PHM bude sloužit jako jedna evakuační cesta. Na nejvyšším bodě pozemku je ukrytá pozorovatelna
b1)konzervativní přístup - spolupráce na zajištění bezpečnosti probíhá jen s nejbližším sousedem - bývalý držitel ZP. kde se v noci budeme střídat v hlídce, součástí poplachové zařízení, žena má při poplachu stanoviště na schodech do sklepa, nejbezpečnější místo s nejvíce únikovými cestami (sklep, podkroví, zbytek domu zahrada), zároveň kryje přístup vraty na nejnižší úrovni zahrady a vraty v garáži - ta je na úrovni sklepa -Pokud se mi povede zřídit komunikace s kamarádem ve vedlejší vsi bude volat PMRkem o pomoc. se sousedem řešíme nastalou situaci venku. nicméně tohle polovičaté řešení je špatné - za asistence půlstřelce souseda a ženy, kterou do rizika nepoženu, sám nic závažného spíš nevyřeším a pokud jsem nebyl schopen zorganizovat sousedskou hlídku dopředu, tak teď mi určitě nikdo s násadou od krumpáče pomoct nepřijde. takže po vyhodnocení situace bude spíš na místě ústup bojem, než zaujmutí obranného postavení na vrcholu pozemku, nebo dokonce protiútoku (v jednom člověku..)
mi tak napadá, že by bylo fajn v místě budoucí pozorovatelny mít kde bezpečně skladovat pár desítek zásobníků a náhradní kosu...

b2)a tady už se dostávám spíš do topicu "obrana vesnice v PA". tady počítám opět se vším, co bylo dříve řečeno - včetně b1) ale navíc byla zorganizována nejméně sousedská hlídka v mé ulici (dlouhá 300 metrů) ale spíš díky pocitu nutnosti i v okolních ulicích a možná i celé městské části (cca 400 lidí vesnického smýšlení - všichni ti maloměšťáci bydlí za řekou, já si tu v neděli jdu po obědě na jedno ve smradlavejch modrákach a nikdo mne nesoudí :lol: ). dle území zorganizovaného do sousedské hlídky by byly zřízeny strážní stanovistě. osobně pracuju jen se zorganizovanou ulicí a možná další přilehlou, která se nabalí na starousedlíky z mé ulice. pokračovat v této variantě budu ve vlákně "obrana vesnice v PA" díky za čas, který strávíte čtením mého příspěvku a jeho komentováním a kritikou

jinak doporučuji, zkuste se sami k sobě někdy v noci vloupat, já už jednou musel, nakonec jsem to zrealizoval rozebráním sklepního okna na větračce, a přestože jakožto pejskař a milovník psů jsem u většiny psů v sousedství znám, má nasranost na ženu co zabouchla s klíčema v zámku a hluk při rozebírání okna vzburcovalo všechny psi v okolí a to to nejsou žádné vycvičené kusy služebních plemen...
vratnikp
 
Příspěvky: 81
Registrován: 21.08.2015 9:39

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvekod Rafael » 11.07.2019 22:29

Já bych jen v souvislosti s těmi psy chtěl zareagovat a vzpomenout na starší příspěvek od Josefa který mi přišel hodně moc dobrý:
V případě možného ohrožení domu velkého psa "schovat" dovnitř a nějakého malého ratlíka "vyhodit" ven!

Ten malý má stejný čich jak nějaký vlčák, dobrman, doga a podobná "odstrašující" plemena a navíc je více uštěkaný a vědom si své malosti i trochu zbabělý a nebude se moc snažit útočit na nevítané návštěvníky. Ti ho vlastně ve tmě ani nemusí uvidět.
Pro obránce domu bude stačit jeho štěkot který je vzbudí včetně velkého psa v nebo pod posteli...
Navíc, proč by se útočníci chtěli dopředu prozradit výstřelem nebo honěním nějakého malého neškodného psíčka?
Zato zlikvidovat nějakého "vlkodava" přes plot by pro ně nebyl problém, ale priorita.
A v boji, v domě, pro ně v neznámém prostředí a třeba ve tmě by měl mít velký a silný pes nad nimi převahu. Už jen proto, že zná prostředí a ve tmě lépe vidí..
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Rafael
 
Příspěvky: 1674
Registrován: 07.12.2017 17:26
Bydliště: Valašské království

Předchozí

Zpět na Přežití v obydlených oblastech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků