Barter

PříspěvekNapsal: 12.01.2011 22:56
od alibaba
Barter je sice anglicke slovo so vlastne znamene jako za doby kamenne vymenny obchod kam se spolecnost vzdy uchyluje ,kdyz se jim zhrouti papirova mena i kdyz si mohou natisknout papirove penize co plati ve mestech nebo jen v urcitem uzemi jako tomu bylo v Argentine pri krachu roku 1995 .....

Re: Barter

PříspěvekNapsal: 13.01.2011 0:39
od Kolapsnik jr.
Velice dobrý nápad, možná by šlo začít "hitparádou" věcí které pro směnu budou mít velkou hodnotu, např. orig před rozvratový luxus chlast apod. Nebo to rovnou rozdělit a označovat na před kategorie: bártr (sklad); bártr (domácí výroba); ..

PříspěvekNapsal: 13.01.2011 0:58
od alibaba
Barter je vhodny v normalnim prostredi ,mne treba stala oprava virusu- pocitace 12 loveckych sipu ,nespocetne jsem toho nakoupil vyrobou vina jak bracha rika patoku ...... jasne mnoho lidi pali koralku ..... a penize tistene v uzemi plati misty i v tomto state a dokonce jej berou je banky za 90 centu na dolar ,jasne neni to novy vynalez co vlastne vznikl v Rakousku za deprese roku asi 1930 .....

PříspěvekNapsal: 13.01.2011 21:07
od jigssaw
Ničím nepodložená měna je obrovský problém a možná že i povede právě k tomu rozvratu.
Na druhou stranu si myslím že směný obchod nebude mít dlouhé trvání protože někdo prostě vytvoří měnu a lidé jí začnou používat (je prostě nevýhodné směný obchod - když máš vejce a chceš slaninu a druhý nemá slaninu tak nemůžete obchodovat a obchod už jen jednoduše proto že je dobrovolný je vždy výhodný pro oba).

Trošku příklad z historie : v německu v době té obrovské devaluace kdy se pro chleba jezdilo s kolečkem papírových peněz a každý den hodnota peněz 2x klesla, tak právě jeden průmyslník vytvořil vlastní měnu on operoval důl na uhlí a tak tu svojí měnu podložil právě uhlím (že třeba za 10 těch jeho bankovek byl zaručenej pytlík uhlí) samozřejmě lidé to hned začali používat (protože to bylo měna něčím podložená která si uchovávala hodnotu - tedy jednoznačně lepší možnost než cár papíru) a postupně se to rozrostlo že to používal prakticky celý kraj. Přítrž tomu udělali až nacisté kteří zakázali používání jiných měn.

PříspěvekNapsal: 13.01.2011 21:45
od alibaba
Ano Souhlasim ze barter pro spolecnost je docasne reseni a jak vime z Argentiny pak nastanou papirove penize za urcitou dobu po rozvratu jako tam roku 1999 pro jednotlivce je to nekdy pomoc v neobvykle situaci jako ze mu jeho tovarnik nechce moc platit atd .....

PříspěvekNapsal: 14.01.2011 11:56
od Maximus
Pro barter považuji za výbornou věc domácí pálenku (ovšem bez methylalkoholu :) ). Na Slovácku a Valašsku je to vyhledávaná měna dodnes :D . Navíc se dá použít (optimálně v koncentraci kolem 70%) jako účinná dezinfekce.

PříspěvekNapsal: 14.01.2011 22:46
od alibaba
Za barter se necha pouzit rychle zkazitelne zbozi jako vejce a mene zkazitelne jako vino koralka a jine vyrobky ,ale je to docasne reseni spolecnosti i kdyz jedinec cele muze pouzivat cely zivot......

PříspěvekNapsal: 16.01.2011 22:39
od MRAK
V knize METRO 2033 (podle mě pěkné ruské postapokaliptické sci-fi) , se jako barter používalo střelivo do "kalachů" tj 7,62x39.
(Jasně dané věci měli obecně přijatou hodnotu - bochník chleba - např. 5nábojů) . Vzhledem k rozšířenosti této ráže u nás by to asi taky mělo svou hodnotu - navíc danou jednotkově 8-)
V peněžence by jsme nosili volně patrony + střelivo menších ráží jako drobáky ...

7,62x54, 308win - velké bankovky
7,62x39, 223Rem - střední bankovky
357Mag , 45ACP, - malé bankovky
38Sp, 9x19, - velké drobáky
7,65Br, - mince do telefoní budky
22LR - haléře

8-)

PříspěvekNapsal: 16.01.2011 22:57
od alibaba
Po II svet valce cela ekonomika tech zemich ci osvobozenych zemi jako Francie kde byla americka zona fungovala na cigaretach a to se projevilo v mensi mire i v Jugoslavii ... v te zapadni Evrope to trvalo asi 3 roky nez se to zvedlo a zacinaly tam kolovat americke dolary co tenkrate byly vymenitelne za mince /stribrne/ a to fungovalo realne ,kdyz clovek prisel do banky tak se ho zaprve ptali jak to chce v papiru ci ve stribrnych mincich a cigaretova ekonomika funguje dodnes v americkych veznicich ,kde je vlastne zakaz koureni a tak barter muze byt cokoliv....

PříspěvekNapsal: 13.02.2011 22:30
od Maximus
Jako barter může sloužit i služba či pomoc (např. při stavbě domu, sklizni obilí, oprava stroje, ošetření zranění či asistence u porodu, etc.). V rámci stabilní menší komunty by to asi fungovalo automaticky a ve větší společnosti by asi byla potřeba nějakého "papírového" systému - "směnka" či zápis do "knihy služeb" u starosty či jiné důvěryhodné osoby.

Podobný systém údajně funguje v již v současnosti v několika německých městech (samozřejmě stále jako velmi minoritní záležitost).

PříspěvekNapsal: 14.02.2011 10:21
od Karlos
Mrak: ...tak si rikam jak by vypadaly padelane "bankovky" ...naboje naplněné pískem atd. Kvalita hrsti nábojů by se asi ověřovala vystřelem nahodně vybraného náboje :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 14.02.2011 13:11
od MRAK
taková ruská ruleta ? :mrgreen:

No nad tím jsem popravdě ještě nepřemýšlel.
Ale náboje, jako universální platidlo, myslím můžou fungovat.

Přijdeš na tržiště s 120mm minometným granátem a budeš schánět někoho, kdo ti rozmění :lol:

PříspěvekNapsal: 14.02.2011 19:06
od alibaba
Jako universalni platidlo treba v Africe slouzi potraviny jako jedno kopi za 2 kozy....
Ak-47 nekolik slepic atd ....
Dnes vsechny bakovky na svete jsou padelane ,nebot bankovka musi byt vymenitelna za zlato a ten pocet co je na ni napsano ,nebot vlastne bankovka je potvrzeni na pocet =vahu zlata co mame v bance a jestli ja tomu jinak penize jsou pouze padelky a kdysi tomu tak bylo ale je to tak davno 100 let ze to lidi zapomeli.....

Jsem rad jak ten Euro system se hrouti i vNemecku a zacinaji tam z barterem a komunity penize daleko spravedlivejsi system ,nez Euro....

PříspěvekNapsal: 14.02.2011 19:48
od Maximus
Já bych zas Euro tak neodsuzoval, jako idea společné evropské měny se mi líbí, ovšem už realizace poněkud pokulhává. Ale jaká "papírová" měna je lepší? Americký dolar či anglická libra to rozhodně nejsou. Snad by se dalo uvažovat o švýcarském franku či čínském juanu (uměle dosti podhodnocená měna), ale i ty jsou vlastně jen papír "krytý" z velké části jen virtuálními hodnotami.

PříspěvekNapsal: 15.02.2011 7:42
od jigssaw
Problém eura je že nelze mít společnou měnu bez společné ekonomické politiky. Tzn defakto mít spojené státy evropské. Pak se jen opakuje to co už se stalo že nějaký stát je nezodpovědný (řecko) a ostatní ho musí sanovat protož nic jiného jim nezbyde jinak by klesla hodnota eura a o ty peníze by přišli stejně. A stejně ty peníze jsou jen vyhozené. Ono kdyby řecko mělo vlastní měnu tak by mohlo devalvovat což by holt odnesli "obyčejní lidé" ale taky to byli oni kdo si žili nad poměry ale přišla by celkem rychle obnova protože díky slabší měně by byli levnější služby a více lidí by tam jelo na dovolenou/investovalo.
Můžeme být jen rádi že zatím mám vlastní měnu. Sice je to jen papír ale to jsou bohužel všechny.

PříspěvekNapsal: 15.02.2011 8:05
od marish
Tak nevím, ale řekl bych že euro mělo být průvodním jevem EU, a namísto toho je používáno jako páka, pro většinu lidí je euro jediným viditelným znakem EU. To nemůže dlouhodobě fungovat, alespoň ne výhodně. A výhodnost byla hlavním argumentem.
Pro jednotlivce v měřítku jednoho sídla může být barter výhodný. Brzy ho ale doplní provizorní platidla, třeba ty náboje, protože jejich množstvím se bude dát poměřovat hodnota více věcí, a zároveň bude každý mít svou hodnotu, tedy primitivní obdoba zlatých mincí. Ovšem vládnoucí subjekt se těžko domáhá daní - desátků z takových transakcí.

PříspěvekNapsal: 15.02.2011 10:34
od MRAK
marish píše: ... Ovšem vládnoucí subjekt se těžko domáhá daní - desátků z takových transakcí.

Starověký systém by fungoval dobře -

Desátky se vybírají předem - forma poplatku (clo) při vstupu do města za účelem obchodu, nebo poplatku za místo na trhu ....
Stálí, bydlící obyvatelé platí jednou za období daň. Za ochranu (nutno udržovat armádu), za možnost bydlet (je třeba vytvářet infrastrukturu, kanalizaci, udržovat hradby ...)
Daně mají podobu platné měny (pokud existuje), nebo naturálií - švec dodá obuv pro vojáky (a vládnoucí kliku), hospodář nějaké maso, vejce, rolník zrno, atd atd .....

úplně to vidím, ten mumraj v hradišti :mrgreen:

Re: Zlate a stribrne mince

PříspěvekNapsal: 15.02.2011 13:31
od JimmyJazz
k tem cigaretam atp. bych rozhodne prihodil cokoladu, kavu, koreni, sul a rovnez volny tabak. To byly po podstatnou cast lidskych dejin velmi universalni platidla. Vakuovana 'cihlicka' kavy (byt je to obycejne tchibo) vydrzi slusne dlouho.

Kluci, tohle už pište do Bartru, v mincích to nemá valnej význam. Ať se v tom pak trošku orientujeme, až budeme něco hledat.

přesunuto z tématu zlaté a stříbrné mince - eschaia

PříspěvekNapsal: 25.02.2011 1:58
od alibaba
Barter vlastne byl dumyslne vyvinut na nasich vesnicich za komunismu po II svet.valce ,kdy vlastne nic lidi nemely jako penize a tak rezim pozaduje ,jako dane naturalni davky jako odevzdavani masa, sadla z prasete ,mleko u krav ,slepice a vejce od slepic atd vsechny dane ve forme naturalii ....
A ti kdo neplatili dva panove s pistolemi natlacili kravu na vuz a odjeli ,ale jasne rezim napred musel odzbrojit obyvatelstvo a tohle fanaticke silenstvi zacalo hned po valce jako odevzdavani zbrani zradcum jako byli Benes apd.
No jo byly papirove penize ,ale ty byly tak bezcenne ,ze otec tenkrat vydelaval mesicne 250 000 kcs a tak barter byl tehdy kralem na vesnici ,ono jak admin rika za musime psat o barteru ma jasne pravdu ,abychom se v tom vyznali ,ale zlate a stribrne mince jsou vlastne barter .....

Ja obchoduji s Kejvalem a ja to zkousel vselijak a vsude mne odhazovali a tak jsem zvolil barter a funguje to vyborne uz asi 7 let a tak jak jsem se jednoho dne rozruril a zacal pouzivat barter ,ja prece se nebudu nikoho doprosovat.....

PříspěvekNapsal: 25.02.2011 12:22
od marish
Ale po válce byla taky jiná situace než dnes. Vesnice se skládala z jednotlivých statků, gruntů, i ten domkář měl chlívek atd. Dnes je za vsí zrušený prasečák, rozpadlý kravín z dob JZD, za kopcem na samotě experimentální biofarma a na polích řepka. (jasně není to tak všude, ale míra soběstačnosti a množství produktů na barter je jiná-menší i na vesnici)

PříspěvekNapsal: 08.03.2011 12:41
od JimmyJazz
dalsi super platidlo jsem objevil dnes v obchode s potravinami. Jedna se o valecek Bad Reichenhaller soli. Ma to 125 gramu, stoji to 11 korun a vejde se to do dlane. Idealni PA barterove platidlo.

PříspěvekNapsal: 11.03.2011 19:55
od PaF
Je fakt, ze slogan SUL NAD ZLATO by platil jako maloktery jiny. Nejde ani tak o chut, ale o zdravi a konzervaci. Sul take nepodleha v realnem case zkaze, ktera by stala za rec. Ztvrdnuti by nebyla ani vada na krase.

PříspěvekNapsal: 12.03.2011 12:43
od jigssaw
Myslím si že sůl zas tak cená nebude to byla spíš věc středověku a podobně s dnešní globální ekonomikou jsou všude v obchodech a skladech zásoby soli a koření kterí obsahují sůl dost velké a zrovna sůl není věc která by se spotřebovávala tak rychle. Pokud tedy nepočítáte s velmi dlouhou shtf situací což si myslím že je podle mně nereálné (to by musela nastat globálně a ve velké síle a ty šance zas tak velké nejsou; jinak by byla podlě mně otázka pár měsíců než by nějaký sousední stát udělal pořádek)

PříspěvekNapsal: 12.03.2011 15:25
od jigssaw
Podle studií je průměrná spotřeba soli na osobu 4,7g deně.
To když si vezmeme 4 členou rodinu co má doma 1 pytlík soli (1kg) a to má snad úplně každý minimálně. Tak jim to vydrží při dnešní spotřebě 53 dnů. (A to je při dnešní spotřebě průměr je třeba říct že třeba v jablonci naměřili průměrně zhruba 3 gramy takže si myslím. Navíc pokud začne nějaká krize lidé půjdou nakupovat jako blázni a určitě nakoupí sůl navíc).
A já si nemyslím že by ta krize trvala nějak dlouho (nebo spíš dlouho v takovém stavu že by neexistoval mezinárodní obchod/pomoc a sůl je zrovna velmi levná na světových trzích).

Jinak samozřejmě koupit si do zásoby pár pytlíků soli je dobrý nápad přecijenom je to skoro zadarmo.

PříspěvekNapsal: 12.03.2011 15:48
od GloryToSunTsu
Minoritní ložiska soli máme i v ČR - například ve Slaném.
Netěží se, ale v případě nouze by se mohla.

Jinak můžete pár metráků šlohnout cestářům :twisted: po vyčištění násobnou rekrystalizací - by měla jít použít.
(Jen pozor na to, jakou směs si odnesete, ne každá sůl je chlorid sodný! Aby vám nebylo špatně :mrgreen: )
Krmná sůl pro zvířata se dá vyčistit úplně stejným způsobem.

Pěkný pokus:
http://abc.blesk.cz/clanek/casopis-abc/1805/krystaly-soli.html

Tvar krystalů napoví, čeho sůl to vlastně máte.

Víc o rekrystalizaci:
http://www.ped.muni.cz/wchem/sm/hc/labtech/pages/rekrystalizace.html

Rekrystalizací lze tedy SAMOZŘEJMĚ čistit i ledek, například vytěžený ledek nebo ledek smíchaný s další látkou.

PříspěvekNapsal: 12.03.2011 15:55
od jigssaw
Jistě ale i při kolapsu globálním(a navíc pokud mluvíme o globálním kolapsu tak to je podle mně možné jen nějaká slabá forma spíše než kolaps úpadek(a při tom bude obchod normálně fungovat) nebo leda tak nějaký mimozemštani:D) se přece nemůžeme bavit o tom že tu bude roky politické vákuum kdy se nikdo nechopí moci a neobnoví pořádek aspoň částečně. A lidé budou obchodovat vždy jednoduše proto že je obchod výhodný pro obě strany (jednoduše proto že je dobrovolný - když není výhodný pro obě strany tak se nekoná). A jak už sem řekl i běžné "zásoby" soli co má každý doma vydrží daleko déle než běžné zásoby prakticky čehokoli jiného, tak mi neříkejte že zrovna sůl bude mít cenu zlata.

PříspěvekNapsal: 12.03.2011 15:55
od Maximus
Osobně jsem přesvědčen, že zásoby soli tu zas tak velké nejsou, tedy vzhledem k počtu obyvatel a jejich obvyklé spotřebě.
Existuje také možnost recyklace v PA době nepotřebných zásob posypové soli na sůl již kuchyňsky lépe využitelnou (vyčištěnou), ale velikost těchto potenciálních zásob v horších dobách je otázkou (solení silnic je podle mne ve velké míře stejnak jen vyhazováním peněz daňových poplatníků do kanálu).

Je nutné si uvědomit, že přímá spotřeba soli by se mohla dost snížit, protože její současný příjem je obvykle dost nadbytečný. Na druhou stranu by její spotřeba rapidně stoupla v důsledku nutnosti konzervovat potraviny při absenci ledniček a jiných chladících zařízení. Také v případě rozvoje chovu zvířat by spotřeba soli adekvátně stoupala.

To jigssaw: kolem 5 g je úváděna maximální doporučená denní dávka soli, jinak obvyklý průměr u obyvatele ČR je 15 g na den a v Japonsku se uvádí průměrná spotřeba kolem 25 g/den.

Já osobně preferuji domácí zásoby soli na cca 2 roky dopředu, což je vzhledem k její ceně a trvanlivosti (ve vzduchotěsné plastové nádobě se silikagelem) dobře "křečkovatelná" komodita. Jídlo či léčivé byliny si vypěstuji či nasbírám v okolí bydliště, stejně tak i obstarám ostatní základní životní potřeby, ale sůl rozhodně ne. Nejblíží povrchové výchozy od mého bydliště jsou několik stovek kilometrů daleko - Polsko (Wieliczka) či Rakousko (Hallstatt) a tam by se mi s krosnou v nějaké nejisté obě nechtělo trmácet a překupník by si zajisté vyšrouboval ceny pod heslem "sůl nad zlato" (zas by se tomu nedalo tolik divit, pokud by ho cestou obralo několi samozvaných "celnků" a nebo na ochranu zásilky by musel obchodník najmout početnější skupinu ozbrojenců).

PříspěvekNapsal: 12.03.2011 16:00
od GloryToSunTsu
Ložiska máme: Slaný, Mnichovo Hradiště, Dvůr Králové a dalších asi 40 míst, kde se těžba prostě nevyplatí - jsou tam jen desítky/stovky tun. Nic, k vůli čemu by se vyplatilo investovat miliardy do otevření nového dolu a závodu na zpracování. Ale pro sebe si tunu s motyčkou nakopeš. :lol: :lol:

S tou motyčkou to je nadnesené, ale když bude vůle, bude i sůl.
Přímá těžba je možná jen v některých jeskyních, jako že i u nás prý máme takové.
Proč se Slaný jmenuje Slaný: http://www.meuslany.cz/cs/o-meste-slanem-a-okoli/historie/strucna-historie/
http://www.estudanky.cz/2827-slany-pramen
Tak zapumpovat zvládnete ne???
Obrázek

Doplnění:
Chcete mít DOMA zásobu soli? Kupte si solnou lampu! http://www.solnelampy.cz/
V případě potřeby jí rozbijete, sůl rozpustíte, přefiltrujete, rekrystalizujete, odeberete nečistoty, rozpustíte, rekrystalizujete a posolíte si svého divočáka na rožni 8-)

Doplnění 2:
Mám tu někde návod na vylepšený postup rekrystalizace pomocí zárodečného krystalu.
Prakticky obdoba toho, jak se vytváří monokrystal křemíku.
Když bude zájem, mohu to vyzkoušet a poreferovat 8-)

PříspěvekNapsal: 12.03.2011 16:21
od Maximus
To GloryToSunTsu:
Jsi si opravdu jistý, že jde opravdu o halit, tj. sůl kamennou? V ložiskové geologii jsem se učil, že čistý halit se dá u nás najít v podstatě jen jako krápníky v dolech na Ostravsku, kde se sůl vylouhuje z nadloží. Jinak pokud se vyskytuje halit na našem území tak jen ve formě malých reziduí (kapsy s vysráženou solí či solankou) ve velkých hloubkách, na které se narazí např. při vrtech dělaných na Moravě za účelem prospekce nebo těžby ropy.

PříspěvekNapsal: 12.03.2011 16:30
od GloryToSunTsu
Podle mých materiálů je to přesně ta sůl, kterou si osolíme chleba 8-)
Ať už rozpuštěná nebo těžitelná jako nerost.
Otázka je, kdy ten co ti to říkal studoval a kolik učení opravdu dal. :lol: :lol:

Dřív neměli takové možnosti geologického průzkumu.
Ale ve Slaném a na ostatních místech se sůl dlouhodobě těžila - ve Slaném od roku 750?

Dal bych ti odkaz na podrobnou geologickou mapu ČR, kde jsou zakreslena všechna známá naleziště minerálů, ale někam jsem jí zahamtal :evil:

Tak budeš muset hledat sám přes Google.

PříspěvekNapsal: 12.03.2011 16:39
od jigssaw
s těmi 5 gramy vycházím z téhle studie http://www.chpr.szu.cz/chemtox/chem/salt.pdf

PříspěvekNapsal: 12.03.2011 18:46
od Maximus
To jigssa:
Ta studie řeší pouze přímo konzumovanou sůl - proto tedy jen 4,7g, ale absolutně neřeší příjem soli skryté, které je v naší potravě většinou víc než té přímé (tou kterou si osolím jídlo a kterou se zabývá zmíněná studie). Skrytá sůl je v každém kousku pečiva, uzeniny, sýru, ... co si koupíme a proto reálné odhady spotřeby jsou těch 15 g/den.

To GloryToSunTsu:
Vřídelní soli (hořečnaté, draselné soli, často s příměsí síranů, hydrogenuhličitanů,...) mají s halitem pramálo společného. Dej sem prosím citaci té geologické mapy (autor, rok vydání a název), rád si to vyhledám.

PříspěvekNapsal: 12.03.2011 20:03
od GloryToSunTsu
Jen přihodím nějaké další odkazy: http://www.endler.cz/index.php?id=char_soli
Vyjímkou jsou pouze ložiska Slaný, Mnichovo Hradiště a Dvůr Králové, ze kterých se ovšem netěží.

Jinak vyvářet sůl ze slané vody ve Slaném se jistě příliš nevyplatilo (lidská práce byla drahá!!) a dovážená sůl byla levnější, ale ty ložiska jsem si nevycucal z prstu.

Odkaz na ostatní ložiska bych dal opravdu rád, ale tu geomapu mám ,,NĚKDE" na disku. Ten kdo chce, ať si proleze geoweby a najde si jí sám :lol: :lol: :lol: To ti raději řeknu, že máš pravdu, a že tu NIKDY ŽÁDNÁ LOŽISKA NEBYLA, NEJSOU A NEBUDOU. :mrgreen:

Naše ložiska v ČR jsou OPROTI OSTATNÍM ZEMÍM komerčně zcela nezajímavá.
Což je i důvod, proč se o nich nikdo příliš nezmiňuje.
Kdo by vrtal do země k vůli pár set tunám že (uvědomme si, jak je otevření dolu drahá záležitost).
Už ve středověku bylo sůl levnější dovážet, než jí u nás těžit.
(Vyváření soli ve Slaném byla minoritní záležitost, hlubinná těžba nepřicházela v úvahu.)

Například pánví s černým uhlím je v ČR TAKY SPOUSTA, ale TAKY se nevyplatí těžit.

Já se o geologii zajímám naprosto okrajově, konkrétně mě zajímal zdroj síry, která se u nás těžila výluhem z břidlic.

Ale sám lituju toho, že jsem si mapu prostě někam uložil do compu a nevím kam.
(Často, když si stahuju z netu dokumenty - třeba zpracování ledku - a najdu něco zajímavého OT, to klidně frknu do stejné složky s názvem ,,zpracování ledku". Protože v PA budu mít času na třídění dost ! :lol: :lol: )

PříspěvekNapsal: 13.03.2011 1:40
od GloryToSunTsu
S tím jódem to je velice dobrá otázka.
Holt bude víc obecních bláznů :mrgreen:
A pokud k tomu připočítáme ještě zvýšenou radiaci unikající z rozpadajících se reaktorů, máme zaděláno na problémy.
Dobrá, tak kde ho sebrat?

Česká Wiki říká, že se vyrábí spalováním mořských řas, hm, hm....
Oproti tomu anglická Wiki říká, že se vyrábí čištěním Chilského ledku.
Když si uvědomíme, co to je ledek a jak se v Chile vzal, začne to dávat smysl.

Než mít doma k vůli A padesát kilo soli, spíš bych doporučil pořádné balení jódu. :lol:
Jo a klidně si můžete dobu čekání na A zkrátit tím, že ho budete trochu ,,užírat" :lol:

Podle některých odkazů je jeho zvýšená koncentrace v minerálních vodách:
http://www.niva.cz/mineralni-prameny.html
Luhačovice
kyselky se zvýšeným obsahem jódu, železa, kyseliny borité, fluoru a

Jód i fluor se hodí.

Ale asi nejlíp do DARKOVa (i když nemám páru, kde to je).
http://www.maturita.cz/referaty/referat.asp?id=7384
DARKOV
V Darkově se nachází nejsilnější pramen minerální vody s obsahem jódu. Lázně zde vznikly okolo r. 1862, kdy zde při výzkumném vrtu narazili místo na uhlí na vodu.Této vody se využívá zejména k léčení nemocí dutiny nosohltanovéa pooperačních stavů pohybového ústrojí.

PříspěvekNapsal: 14.03.2011 3:29
od alibaba
Nedostak jodu se vyskytoval v Jugo v jedne vesnici co byla asi rok obklicena ,jodu potrebujeme jen velmi malo a tak tento nedostatek se nevyskytoval ani u vecne podvyziveneho obcanstva komunismu .....

Soleni silnic je vlastne pomahani divoke zveri jak ziskat sul a vysoka ji ma rada ....

PříspěvekNapsal: 14.03.2011 23:28
od PaF
Sul je nejlepsimprostredkem ke snadne konzervaci masa. Bude ji potreba hodne, hodne, hodne. 50kg soli na osobu je dobra zasoba. Nezbyde :D

PříspěvekNapsal: 16.03.2011 4:06
od alibaba
Barter muze byt cokoliv a temi bartery co jsou velmi zname patri cigarety,alkohol atd . Ja kdyz jel do Jugoslavie vzal jsem sebou kafe ,ktere vlastne nebylo v Jugo v ---80 tych letech /myslim ze jej bylo nekolik kilo / vejce od slepic byly muj barter roku 1968 mezi ruskymi vojaky ,nebot tahle armada byla notoricky vyhladovela . Posledni muj barter je kuze co jsem dostal zadarmo od jedne spolecnosti co vyrabi kresla pro advokaty a tak 30x30 cm stoji 7.50 dolaru a chteli to vyhodit do odpadu tak si myslim ,ze ji za 1$ prodam mam toho asi 50 kusu .....

PříspěvekNapsal: 04.04.2011 11:01
od Maximus
Jako barter může klidně sloužit i pracovní síla jednotlivce či komunity (např. ty nám okoveš koně a my ti za to zoráme tvoje pole), případně i sexuální služby (zde si příklad doplní raději každý sám) ;).

PříspěvekNapsal: 11.04.2011 20:37
od alibaba
Tady nekde byla zminka ze valka stoji penize ve valce jedine rozhoduje pocet obyvatel a vyrobni kapacita ,nebot papirove penize zanikaji ,co je ostatne dluh a tak se prechazi pouze na barter a nacisti tak prezivali v Rusku kdyz je tlacila Ruda armada od roku 1943 az do padu Berlina a tak jedine co mohli zaplatit obyvatelum za sluzby a material bylo ve forme barteru material se vetsinou jednalo jidlo ,na ty papirove penize musi byt alespon mir ,ale pokud je to vse valecna ekonomika situace se meni jedine vlastne koho musi nejak platit je vyrobce jidla ,ale i ten je zdanen 90% tedy vlastne maka zadarmo a to malo co potrebuje si musi koupit z toho mala co mu vlada dava ,listky na potraviny jsou bezne a pridely jsou na vse ,valecny material je vyraben vezni za polivku za den a okupovanymi narody , pak jeste zalezi jestli maji vyrobni kapacitu ,nebot jak vyhrat valku zalezi na vyrobni kapacite stejne tak jako tak zaplatit dluh vse zalezi na vyrobni kapacite .....

PříspěvekNapsal: 11.04.2011 21:49
od Maximus
Ještě jsme se tu nezmiňovali, že jako barter může sloužit živé zvíře. Zejména chovní jedinci či dokonce chovný pár by měl v době krize velkou cenu. Samozřejmě nemluvím o čivavách či andulkách, ale o slepicích, kachnách, husách, králících, psech, kozách, ovcích, krávách, koních, etc. . Navíc "hodnota" platidla je docela dobře rozškálovaná od "drobných" až po velké "bankovky" ;) .

PříspěvekNapsal: 12.04.2011 0:19
od GloryToSunTsu
Trh s otroky bude jen kvést :twisted:

PříspěvekNapsal: 26.04.2011 14:52
od Maximus
To GloryToSunTsu: Souhlasím s tebou, že je docela možné, že bude dost lidí, kteří se vzdají svých svobod, aby měli jistotu základních potřeb (strava,ubytování, bezpečí) a budou tak zcela závislí na svém "pánovi". Jenže to nebude příliš stabilní sysém, protože jakmile by se situace zlepšila, tak "vzpomínky na demokracii" by s "otrokáři" rychle zatočily. Spíš vidím jako alternatvu ve "feudálním zřízení" s daněmi ve formě naturálií a roboty.

Jako dobrý barter se mi zdají čisté papíry, sešity a psací potřeby. Nějaké smlouvy, vedení účtů, výuka dětí, etc. bude vždy vyžadovat spoustu papíru (teda pokud se nevrátíme k břidlicovým tabulkám či hliněným destičkám).

PříspěvekNapsal: 26.04.2011 20:27
od alibaba
Je tezko si predstavit ze by vznikla nejaka otrokarska spolecnost alespon se to zatim nikdy nestalo ,ja bych otroka nekoupil ,nebot otrok potrebuje jist a ceny otroku, vime kolik stal otrok a kdo si jej mohl dovolit koupit ......

PříspěvekNapsal: 26.04.2011 22:03
od Maximus
To alibaba: definice otroctví je poměrně široká a člověk, který se vzdá dobrovolně či nedobrovolně svých svobod proto, aby měl zajištěnu střechu nad hlavou, jídlo a relativní bezpečí je také otrok.

Otroctví jako ekonomický systém byl velmi efektivní, zejména pokud byl otroků nadbytek, proto se také udrželo v Americe tak dlouho. Ono ani daleko k otroctví nemělo nevolnictví v Evropě či v Rusku. Je také fakt, že během roku 1500 až 1800 se počet samotných Evropanů odvlečených do otroctví odhaduje na 1,25 milionu, zejména z oblastí ovládaných Osmanskou říší. Navíc ,co jiného než otroctví, bylo využívání práce vězňů v koncentračních táborech za Hitlera, gulazích v Rusku či co jsou dodnes pracovní tábory v Číně či v Severní Koreji.

Navíc otroctví mělo u nás (myšleno ČR) také dlouhou tradici, která přetrvávala na našem území oficiálně do 12. století a Praha byla ještě za Boleslava I. vyhlášeným tržištěm otroků.

Mimochodem asi nemusím připomínat přímou souvislost mezi názvem Slovan , latinská podoba SLAV a označením pro otrika v různých jazycích - SLAVE (anglicky, dánsky, SKLAVE (německy)... :evil:.

Hezký článek:
http://www.metro.cz/rozhovory/1687-lubo ... h-s-otroky

PříspěvekNapsal: 26.04.2011 23:09
od GloryToSunTsu
I dnes jsou drženy miliony žen v sexuálním otroctví a to i v Evropě.
Nevím, proč by se to mělo někdy v budoucnu změnit.
http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/zpravy-z-absurdistanu/sexualni-otrokyne-ve-tme-pod-svicnem_33217.html
Tady v tom článku udávají trochu nižší čísla, prý je to ale jen špička ledovce.

Zpráva ze dneška:
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/231808-rodinny-gang-na-slovensku-nabizel-divky-k-prostituci.html?ref=stalo-se

PříspěvekNapsal: 27.04.2011 6:31
od Karlos
GTS: ...ne ze bych chtel rozvijet diskuzi na tema nucena prostituce ale prijde mi nesmyslne aby zenskou kterou chteji nabizet nechali zavrenou mesic bez jidla a pit vodu ze zachodu, mimo to ze by byla davno mrtva (rozhodne by nebyla schopna utikat), tak takova "dieta" na jeji atraktivnosti asi neprida, chci rici proc by si takto znehodnocovali "zbozi"?

Napada me jen ze bud ji meli na "jedno pouziti" (to by se ji ale zbavili) a nebo to mela byt forma trestu pro vystrahu ostatnim vzpirajicim se nestastnicim... no a nebo je to jen obycejna propagandisticka lez namirena proti Izraeli... kdo vi?

PříspěvekNapsal: 27.04.2011 8:29
od GloryToSunTsu
Uvedeno do souladu s bodem 12. pravidel.....

PříspěvekNapsal: 27.04.2011 14:28
od Karlos
GTS: ...ale ja bych tomu i veril, kdyz vezmu v potaz jak se lide zblazni ve jmenu sekty nebo staci si vzpomenout na duchodce na predvadecce.

PříspěvekNapsal: 27.04.2011 14:48
od GloryToSunTsu
Lidé se neumí bránit a je to smutný :evil:

PříspěvekNapsal: 27.04.2011 14:56
od marish
Lidé se nikdy neuměli bránit.

PříspěvekNapsal: 27.04.2011 18:58
od alibaba
Neni pravda lidi byli valecnici pred dobou feudalismu,socialismu ,nacismu a komunismu ......
V reckych mestech mestech kazdy musel byt ozbrojen a hoplite hlavne byli vytvoreni obranovat urodu pod mestem ,jinak pri zniceni urody hrozil hladomor to same se opakovalo na zapade, kdyz se valcilo s indiany a potulnymi skupinami a kazdy farmar nosil coltaka ,protoze prijit o urodu a dobytek znamenalo zase hlad ......

PříspěvekNapsal: 13.05.2011 18:47
od clandestino
Možná to patří spíš do nějakého zemědělského tématu, ale co si myslíte o pěstování věcí jako je tabák nebo káva na obchod? Je na tom závislých hromada lidí, a když nebude dovoz...

PříspěvekNapsal: 13.05.2011 18:48
od aliděda
clandestino píše:Možná to patří spíš do nějakého zemědělského tématu, ale co si myslíte o pěstování věcí jako je tabák nebo káva na obchod? Je na tom závislých hromada lidí, a když nebude dovoz...

viz film Dead Man - "Nemáš tabák" ? :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 14.05.2011 11:36
od Maximus
To clandestino:
Kávu u nás nevypěstuješ (leda v dobře vytápěném skleníku), protože je to tropická či subtropická rostlina.
Co se týče tabáku, tak to problém není. Jde pěstovat tabák viržinský, který je "kvalitnější", ale jeho pěstování je o dost náročnější než u tabáku selského (tzv. machorka :twisted:), který se dá u nás pěstovat až do výšek 800 m.n. m..

Více zde:
http://www.pestovanitabaku.szm.com/uvod.html
http://www.volny.cz/tabaky/pestovani.html
http://hobby.idnes.cz/vypestujte-si-vla ... ahrada_bma
http://hobby.idnes.cz/bez-spravne-ferme ... ahrada_bma

Ač jsem odpůrce cigaret, tak uznávám, že tabák by byl stejně jako jiné drogy (alkohol, marihuana, hašiš, opium) vyhledávaným a tím pádem ceněným zbožím i v dobách PA.

Výluh z tabákových listů lze použít jako alternativní pesticid, přičemž je právě pro tento účel výhodnější t. selský, protože obsahuje více nikotinu. Na mšice, svilušky a jiné "potvory" lze například udělat výluh z nedopalků nejméně 1:1O a který funguje docela dobře. Navíc trochu náročnější technologií lze z tabáku získat opravdu výborný pesticid:
http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpra ... o-pesticid

PříspěvekNapsal: 14.05.2011 16:47
od hanpari
Myslím si, že pěstování tabáku je skvělý nápad. A co třeba čaj? Byl jsem teď v Bille a tam mají ceny přepočítané na 1 kg. Jeden kg černého čaje přijde bratru za 1000 kg. Tedy 1 g za 1 Kč. Navíc některé druhy čajů zrají jako víno. Navíc čaj lze slisovat, takže v něm lze držet dost hodnoty v malém objemu, pokud mi rozumíte.

PříspěvekNapsal: 14.05.2011 20:21
od Maximus
Čajovník se pěstuje v subtropickém a tropickém pásu a vyžaduje monzunové klima, tj. stálou a vysokou vlhkost.To je hlavní příčina, proč se u nás čajovník nedá pěstovat.
Takže stejně jako u kávy se budeme muset spokojit s náhražkami. Takové fermentované listy borůvky nebo maliníku nejsou vůbec špatné :).

PříspěvekNapsal: 14.05.2011 20:39
od hanpari
Maximus píše:Čajovník se pěstuje v subtropickém a tropickém pásu a vyžaduje monzunové klima, tj. stálou a vysokou vlhkost.To je hlavní příčina, proč se u nás čajovník nedá pěstovat.
Takže stejně jako u kávy se budeme muset spokojit s náhražkami. Takové fermentované listy borůvky nebo maliníku nejsou vůbec špatné :).

Nechci si hrát na experta, ale protože jsem kdesi zaslechl, že čaj se pěstuje po celé Číně, tak mne napadlo, že to musí být možné i u nás. A tady něco našel, i když s tím, že rostlina musí přezimovat v "teple". Jak hnojit kyselinou dusičnou se mne neptejte, předpokládám, že jde spíš o hnojení dusičnany (ledek) a nebo fosforečnany (fosfátové vápno).
http://renne.pise.cz/79486-pestovani-caje.html

Pěstování čaje u nás

...

Pěstování čajovníku v našich podmínkách je možné. Nejvhodnější jsou k tomu rostliny z čínské skupiny, neboť mají nižší nároky na teplo. Navíc se množí velmi dobře vegetativně řízkováním. Důležitou podmínkou je ale kyselost půdy (pH 4 - 6), čajovníky nesnášejí vápno, takže pokud je půda zásaditá, čajovník uhyne. Čajovníku nesvědčí ani přílišná zálivka. Pokud je pěstujeme v nádobách, mohou přes vegetační období růst v přístinu na zahraně nebo na balkoně, ale přezimovat musí v místnosti s teplotou kolem 10°C. Ve větším měřítku se pěstování daří v tzv. tranšejích, což je jakési hluboké pařeniště, které na zimu překrývám okny nebo rohožemi. Pak můžeme očekávat i vlastní sklizeň a pokusit se o výrobu některého z četných druhů čaje.

V našich podmínkách se setkáváme s problémem zásadité půdy, často i díky vodnímu kameni, proto je potřeba hlídat její pH. Jak změřit pH půdy a jak ji okyselit:

Je potřeba odebrat vzorek půdy, smíchat s destliovanou vodou, důkladně protřepat nechat hodinu stát a lakmusovým papírkem nebo pH metrem změřit pH roztoku.
V případě potřeby můžete půdu ma pH 4-6 okyselit kyselinou dusičnou, musíte ale počítat s tím, že v půdě nezůstane dlouho volná, dojde ke sloučení a kyselé prostředí bude tvořeno převahou iontů NO3, nejčastěji ve vztahu k Ca, Mg. Dusík je ale pro rostliny živina a tak jí postupně odčerpají a kyselost samy sníží. Pokud použijete kyselinu fosforečnou je situace podobná jen s tím rozdílem, že tato spíš podporuje vyzrávání a kvetení než samotný růst rostliny a vazba Ca - PO4 je méně rozpustná proto má dlouhodobý efekt. Pokud přidáte kyselinu sírovou dojde k vyvázání volného vápníku (nejčastější příčina vyššího pH) na sádru a efekt je velmi dlouhodobý, sádra je jen obtížně rozpustná, je to podobně jako když použijete síran amonný - amoniak - NH4 spotřebuje rostlina a ionty SO4 zůstanou - a vyvážou Ca. Hlavně nedoporučuji přidávat kyselinu chlorovodíkovou (solnou), mnoho rostlin nemá chlór rádo. Nouzově lze okyselit půdu kyselinou citrónovou nebo octem, ale oboje funguje jen krátkodobě. Sloučeniny s vápníkem jsou totiž dobře rozpustné a rychle odbouratelné.

A toto je také zajímavé:

http://www.pavlovacajovna.cz/c_generic.php?index=3

Čajovník se pěstuje v poměrně širokém zeměpisném pásmu. Je značně přizpůsobivý a málo náročný na půdu i podnebí, takže se pěstuje od tropických nížin až po horské polohy teplejších klimatických oblastí. Podnebí se pochopitelně projeví na kvalitě čaje. Obecně se dá říct, že čaje z nížin dají bohatou úrodu čaje, který znamenitě barví, zatímco vysokohorské čaje s velmi jemným aroma jsou považovány za kvalitnější. Neboli - čím výše položené plantáže, tím kvalitnější čaj, ovšem v menším množství, protože v horách čajovník roste pomaleji.

Čajové keříky se pěstují ze semen nebo řízků. Po třech letech se začíná s tvarováním keře do požadovaného tvaru a výšky 70 až 120 cm. Listy keříku je třeba často protrhávat tak, aby se vytvořily co nejbohatěji olistěné keře. Po čtyřech letech je rostlina připravena pro první sklizeň.

Doba a počet sklizní čajových listů jsou závislé na klimatických podmínkách pěstitelských oblastí. Sklizeň běžně probíhá 4-5krát ročně, v tropických oblastech (Srí Lanka) až 30krát. Je velice důležité správně načasovat sklizeň. Sklízí se tehdy, když se mladé listy čajovníku začínají právě rozvíjet. Několikadenní opoždění se rovná téměř katastrofě.

Čajová plantáž Čajové výhonky se sbírají převážně ručně od časného rána do oběda. Sběračky (zpravidla ženy) odštipují lístky palcem a ukazovákem obou rukou a kladou do košů připevněných na boku nebo na zádech. Jedna osoba sebere za den asi 20 kg zeleného listu, což odpovídá asi 5 kg hotového čaje. Při sklizni a zpracování čaje se přísně dbá na hygienu. Na některých plantážích se čaj sklízí v rukavicích, všude platí přísný zákaz kouření, používání voňavek (nejen parfémů, ale i některých mýdel), nepovolují se dokonce ani aromatická jídla.

Sbírá se pouze tzv. fleš (flesh), což je vrcholový pupen a prvních pět lístků. To je tzv. hrubá fleš. Střední fleš tvoří pupen a tři lístky. U zvlášť kvalitních čajů se sbírá jen jemná fleš, neboli pupen a dva lístky ("the bud and two leaves"). Čím mladší jsou sebrané listy, tím kvalitnější je nápoj. Listové pupeny jsou celé stříbřitě bílé a porostlé bílými chloupky. Při fermentaci pupeny mění barvu na zlatavou. Pak se nazývají zlatavý tips. Čaje s obsahem zlatavých výhonků patří mezi nejkvalitnější.

PS: O kávě jsem jen tak letem světem opravdu nenašel nic, že by ji u nás někdo pěstoval.

PříspěvekNapsal: 14.05.2011 21:41
od GloryToSunTsu
Velkou PA ceninou bude osivo - obilí.
Mouku na pole můžete vysypat, ale nic moc nevyroste :lol: :lol: :lol:

PříspěvekNapsal: 14.05.2011 21:57
od Karlos
Jeste k te nahrade caje co zminil Maximus (zajimalo me jak tu fermentaci provest):

Náhrada černého čaje

Listy musíme fermentovat. Fermentace ovlivní nejen vůni, ale i barvu a vzhled.

Po sběru necháme nasbíraný materiál půl dne až 1 den na stinném místě zavadnout. Potom listy rozložíme do tenké vrstvy a válečkem na nudle je pomačkáme. Pak je rozložíme na plátno a celé to stočíme jako ovocný závin, uložíme na teplém místě a zatížíme. Po dvou dnech smotky rozbalíme a drogu dosušíme normálním způsobem ve stínu. Fermentované listy jsou tmavší, hnědší až černé a vůní připomínají čínský čaj.

http://www.klidapohoda.unas.cz/byliny/B ... uzinik.htm

PříspěvekNapsal: 15.05.2011 7:39
od Maximus
Čaj se u nás dá samozřejmě pěstovat poměrně snadno v temperovaném skleníku nebo v bytě v květináči. Venku však u nás čajovník nemá moc šanci dlouhodoběji přežívat - v zimě ho spolehlivě zničí velké mrazy. Takže buď květináče nebo speciální pařeniště, která umožňují důkladné zakrytí rostlin v zimě. Což u nás někdo zkouší, ale stejnak bych na pěstování čaje ve větším množství u nás moc nesázel.

S tou fermentací listí jahodníku, maliníku, borůvčí, etc. je to přesně tak, ale například místo plátna se dá použít potravinářská folie, ve které fermentace proběhne o něco rychleji.

PříspěvekNapsal: 15.05.2011 15:01
od aliděda
Kdo by chtěl v takové době čaj ?
Kuřivo, marihuana, alkohol, lysohlávky, to bych chápal, ale čaj ?
Na čaji není nikdo závislej a ač ho piju denně a rád, tak si bez něj život rozhodně dokážu představit.
Asi by to nebylo sakra moc žádaný zboží pro barter.

PříspěvekNapsal: 15.05.2011 16:58
od Maximus
Pokud by zůstala alespoň nějaká vrstva bohatých, tak by zůstala i poptávka po luxusním zboží, jakým by se stal v našich končinách i pravý čaj. Stejně tak by běžný člověk nějak extra netoužil po kvalitním koňaku, whiskey, kubánských doutnících, .... , ale pro některé by jejich získání bylo otázkou určité "prestiže".

Taky mám rád čaj, ale dokážu si v klidu představit existenci na náhražkách - lipový květ, šípek, fermentované či nefermentované listy borůvky, maliníku, ostružiníku, jahodníku,... .

Jelikož kávu piji tak maximálně 10x do roka, tak ta mi bude chybět ještě méně.
Určitou náhradu kávy můžeme získat pražením kořene čekanky, obilek pšenice špaldy, kořene pampelišky, bukvic, žaludů, ... .

PříspěvekNapsal: 15.05.2011 17:17
od Lamprecht
Když budeš mít střelivo bude i čaj..... :lol: :lol: :lol:

PříspěvekNapsal: 15.05.2011 19:17
od hanpari
Význam čaje, zejména u těch, kteří ho pravidelně nepijí, není nikdo schopný přesně odhadnout. Když jsem byl na vojně, ne že bych se bez čaje naobešel, ale zatraceně mi chyběl.

Proto jsem založil samostatné vlákno, kde možná pochopíte, jak moc čaj podceňujete:

http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=17&t=363

Význam pravého čaje poznáte právě v PA době, zejména díky jeho preventivním účinkům. Opravdu doporučuji si to vlákno přečíst.

PříspěvekNapsal: 15.05.2011 19:37
od GloryToSunTsu
A co třeba šukací prášky :twisted: :lol: :lol: :lol:

PříspěvekNapsal: 15.05.2011 19:43
od Karlos
...bohuzel maji tak jako jine prasky dobu expirace :|

PříspěvekNapsal: 15.05.2011 20:19
od GloryToSunTsu
Hluboce zamrazit v dusíku :lol: :lol:

PříspěvekNapsal: 17.05.2011 17:02
od Maximus
Myslím si, že léky na erekci nebudou potřeba. Dostatek práce na čerstvém vzduchu a jídlo bez nadbytečných živočišných tuků udělá svoje ;). Pokud by nebyla televize a internet, tak opět bude sex nejdostupnější zábavou pro "plebs" :twisted:.

PříspěvekNapsal: 19.05.2011 4:15
od alibaba
Caj a kava potrebuji tropicke prostredi a ty nerostou ani zde a jak je tu horko ,ze kdyz se poskladaji 2 rostliny tak tu mame dve urody , jako barter jsem nesl do Jugoslavie ,kde jim ji komosi proste odmitali privest a u nas tomu rikali Zlata smes, ale byl to ten odpad co jinde nemohli prodat a komousi to nakoupili za par grosu ,no mne to bylo jedno ,nebot jsem kavu nepil byl to pouze barter. Neexistuje perfektni barter snad krome zlatych a stribrnych minci .....vsechno se necha vymenit za neco ,za obcanske valky zde byl barter tabak co tady roste ,ten se pripravoval na Sever kde neroste a Sever mel na vymenu kavu co roste v jizni Americe ,ale lode Severu blokovaly obchod s jizni Amerikou ....

PříspěvekNapsal: 19.05.2011 4:39
od alibaba
Ted jak vse pada rozvinul se tu stary barter-cigarety ....cetl jsem pribeh v novinach jak jeden byl zavrenej v krimu 16 let a kdyz jej pustili dokonce se snazil najit dzob, ale nikde jej nevzali diku rozsahlemu trestnimu rejstriku a tak mezi tim jak se staty zhroutily politici v New Yorku hledaji dane a prisli na to ze mohou do nekonecna zdanovat cigarety a tak balicek cigaret stoji v New Yorku asi 13 dolaru a tady na jihu taky zdanuje cigarety, ale stale balicek cigaret stoji 3-4 dolary ,tak jasne paseraci nakoupi zde a vezou do New yorku a tak nas clovicek si necha vozit cigarety a ve meste prodava 2 volne cigarety za 1$ US a tak kseft jde rychle ,za den na ulici vydelava okolo 150 $ neplati jasne dane atd no a obcas jej cigaretova policie zabasne na 2-3 dny a tam vyuziva nemocnicni vysetreni a leky ,nebot nena zdravotni pojisteni co si jasne nemuze dovolit koupit a nedavno si pochvaloval ze vydelava tolik penez ,ze si asi koupi zdravotni pojisteni .....V Canade mame tez socialismus a tak prepadavani benzinovych stanic je normalni ,lupici nechcou penize, ale smetou vsechny cigarety do pytle ,maji vetsi cenu, nez penize co maji na benzinove pumpe....

PříspěvekNapsal: 10.06.2011 20:37
od alibaba
Tak jestli vite jak vypadaji blesi trhy a nektere jsou velike a pak jasne mame yard-sale co je i tady kazdou sobotu lidi prodavaji neco pred chalupou co nepotrebuji a obycejne jsou to velmi nizke dolarove polozky ....
Ted v Californii se rozjizdi obchody co je jako blessi trhy a tak asi 1x tydne se lidi schazeji pod stanky a a zaklad je Barter jako penize tam vubec nekoluji a tak lidi treba doma neco vyrabi a to dovazi na trh ,kde to vymenuji za neco jineho co potrebuji ,neco co zde moc neexistuje ,ale Californie ta je ve vetsim financni kalamite nez tady ,tam kazdy ma malo penez a tam co potrebuje si koupi za barter zavarene okurky za zavarene maso ono to nefunguje v nekolika lidech, ale kdyz mate stovky stanku vzdy se najde nekdo kdo je schopen vumenit neco za to co mate vy a brzo se to objevi i v Recku a jinde :lol: :lol:

PříspěvekNapsal: 10.06.2011 21:05
od hanpari
alibaba píše:Caj a kava potrebuji tropicke prostredi a ty nerostou ani zde a jak je tu horko ,ze kdyz se poskladaji 2 rostliny tak tu mame dve urody ...

Ahoj, co jsi tím chtěl říct? Že jsi míchal čaj a kávu dohromady? A co jsi myslel těmi dvěmi úrodami.

PříspěvekNapsal: 10.06.2011 21:50
od alibaba
Ja jsem na zemepisne rovnobezce jako severni Afrika a je zde horko 8 mesicu a zima kratka a nikdy nezamrzne rybnik ,ze bych po nem mohl prejit ,jeste zacatkem rijna zde byva nesnesitelne horko a kdyz farmar posklada dve rostliny co maji kratsi vegetacni dobu na svych polich muze mit dve urody jak je tady horko do podzimu a v tropech maji obycejne 2 urody do roka jako jsou 2x do roka obiloviny napr psenice .....Za Rakouska -Uherska visely vsude letaky aby se zemedelci prestehovali do Afriky a jizni Ameriky ,ze budou mit urodu 2x do roka a vydelaji plno penez ,zde treba je velmi dostatecne vypestovat 2x do roka rajcata 2x do roka kdyz zacnete sklenikem nekdy v unoru tak dlouho zde sviti Slunce a tak dlouha az do podzimu je vegetacni doba .......Pri nejdelsim dnu a i pri nejkratsin dnu Slunce zde sviti o 1hod 20 min dele ,nez v Praze dub /strom/ zde roste 4x rychleji nez na hrazich rybniku Jiznich Cech a mahagon v Salvadoru roste asi 8x rychleji nez smrk v Praze ze 100 leteho mahagonu se necha vydlabat kanoj co unese asi 10 lidi .....
Ja jsem kdysi studoval ve skole v Cesku tropicka dreva a pocasi okolo sveta a jasne k nicemu mi to nebylo a tady to vypravim jen tem par sverencum co jasne tohle vedi bez vahani a pak za druhe to vi pouze ruzni svetobeznici ......

PříspěvekNapsal: 10.06.2011 22:37
od hanpari
Aha, tak to ano. A jak dlouho těm rostlinám trvá, než zase vzejdou?

PříspěvekNapsal: 11.06.2011 0:05
od alibaba
No zde se musi sekat trava asi kazdych 7 dni a trava 3 tydny stara je pekne vysoka diky tomu teplu a vlhkosti so zde existuje a rostliny rostou stejnou rychlosti a jasne mame rostliny jednorocni a dvourocni jako napr mrkev co tvori semena az druhym rokem, ale mi si semena koupime kazdym rokem ,no ale plno rostlin je jednorocnich psenice atd ono kdyz zasejeme mrkev nekdy v unoru do pareniste a tak az dozraje ,muzeme zasadit druhou varku a ta dozraje nekdy zacatkem listopadu ....V casti USA jsou tvrde dlouhe zimy a tak vegetacni cyklus je stejny jako v stredni Evrope a vyjimku tvori Aljaska a Havajske ostrovy .....

vse tohle je OT :lol:

PříspěvekNapsal: 22.09.2011 19:57
od Maximus
Jako barterové zboží v případě nějakého rozpadu budou dobré mimo jiné i semínka a sazenice všeho možného (zeleniny,obilí, luštěnin, koření, léčivých rostlin, konopí,...).

Spousta lidí ve městech se bude v případě "pomalého scénáře" na balkonech a různých pidizahrádkách snažit být co nejvíce soběstační. Právě semena, sazenice, nářadí a know - how bude minimálně z počátku dost lidem chybět.

Sám sázím dost na to koření - levného "tatrgelu" (ev. brambor, různých kaší, "masových" vývarů, ...) může být relativně dost, ale lidé jsou dosti zmlsaní a koření je nejjednodušší a relativně levnou cestou jak dát "obyčejnému" jídlu nějakou chuť. U nás se dá pěstovat spousta druhů koření a ani to nevyžaduje tolik námahy.

Co se týká pěstování koření v ČR v současnosti je to dost bída. Jsou u nás i velké domácí firmy, které balí koření, ale mají chronický nedostatek domácích surovin. Větší část se musí dovážet ze zahraničí, protože naši zemědělci jsou ve velké míře značně "rigidní" (slušně řečeno) a raději sází na osvědčené obilí, kukuřici, slunečnici, řepku, ... a pochopitelně dotace :evil:.

PříspěvekNapsal: 22.09.2011 22:16
od Karlos
Když jsme u toho koření co a v jakém množství byste doporučili nakřečkovat, popř. máte nakřečkováno?

PříspěvekNapsal: 22.09.2011 23:23
od GloryToSunTsu
Některé koření časem vyčichne nebo ho napadne plíseň.
Operativně bych ho nakoupil až nakonec, myslím, že až se bude šest lidí prát o jednu mouku, ještě nějaké půjde sehnat.

PříspěvekNapsal: 22.09.2011 23:27
od Fabulous
Zkuste se zeptat vašich babiček (prababiček), co za války mělo cenu. Kafe bylo vzácností, stejně jako cokoliv od masa.

PříspěvekNapsal: 23.09.2011 3:36
od alibaba
Za valky nase samota mela stesti Nemci tam byli jenom jednou a kdyz videli ze kazdy maka proste odesli ,ale za komunistu to teprve nastalo ,bida a komunisti vse ukradli slepice se musely ukryvat v lese a kralici tez ,komunismus trval znacne dele nez fasismus a tak komunisti meli vice casu nedelat vetsi skody a radeni komunistu zacalo az okolo roku 1955 az kdyz si upevnily moc ,tedy az byly posbirany vsechny zbrane po lesich, nebot jak ustupoval whermacht do americkeho zajeti odhazoval vsechny zbrane a tech bylo tojik ze jeste 20 let po valce jsme je nachazely .....

Za valky se jasne pila jenom melta a ne kafe a o maso na vesnici nebyla nouze a mi dokonce podporovali pribuzneho v Rakousku , maso nekdy doslo prostrilene kulometem jak jej prostrileli Americani z letadel jak delali letecke nalety na nemecke vlaky ,ale postovni zasilka vzdy dosla ..... Kdyz Americani bombardovali Velenice tak pouzivaji 1,5 tunove bomby a babce se trasly hrnecky v kredenci a to jsme byli vzdaleni 16 km pres les .....dnes jasne vytahnou tryskace vetsi bomby a tak je zemetreseni 70 km od epicentra a tak jak nekoho vzdy kdyz bombarduji spusti to nekde na Zemi zemetreseni .....

PříspěvekNapsal: 23.09.2011 8:46
od JimmyJazz
rekl bych, ze skladovat cely pepr, nove koreni, jalovec a dalsi 'bobulovita' koreni pujde docela slusne. Ostatni koreni se da nasbirat (bobkovy list) ci vypestovat (ruzne bylinky).

PříspěvekNapsal: 23.09.2011 16:22
od Maximus
Cizokrajné koření bych do zásoby nakupoval co nejpozději. Obecně koření časem organolepticky degraduje, ale v neporušeném kvalitním obalu vydrží v suchu řadu let.

U nás se dá pěstovat řada koření i z exotičtějších zemí - chilly papričky nebo vavřín (bobkový list) jdou docela dobře pěstovat i v květináčích.

Mám ale obavu, že koření jako pepř, nové koření, vanilka, muškátový oříšek, hřebíček, skořice,... by se stalo v PA době opět velmi luxusním zbožím. Ty bych si určitě nakoupil do zásoby, pokud by to bylo "akutní".

Věřím, že většina lidí zde by si dokázala běžné koření ala majoránka, kmín, bazalka, rozmarýn, levandule, koriandr, tymián, dobromysl (oregano),... vypěstovat doma na zahradce či v květinači na balkóně. Mám ale obavy, že pro řadu lidí bude relativně dlouho jednodušší si toto koření koupit (ev. směnit), než si ho doma pěstovat. Vzhledem k dominanci dováženého koření na trhu by se v případě určitých scénářů kolapsu udělalo docela "okno" na trhu. Jsem si jist, že ale moc dlouho otevřené nezůstane ;).

Mám zkušenost s tím, že doma vypěstovaný kmín či oregáno, uložené dobře vysušené do skleniček od dětské výživy, voní i po 10 letech lépe, než stejné koření koupené dnes v hypermarketu v nějaké edici - "Trvale nízká cena" či podobně. To je ale samozřejmě extrém, koření je vždy nejlepší co nejčerstvější.

To Jimmy Jazz: Máš nějaký tip, kde si u nás jen tak natrháš bobkový list, tj. dva roky staré vavřínové listy ve stínu sušené? :rofl

PříspěvekNapsal: 26.09.2011 9:44
od JimmyJazz
2 Maximus: Jsem si samozrejme spletl vavrin s modrinem, ze :)

PříspěvekNapsal: 26.09.2011 20:25
od Maximus
To JimmyJazz:
Já měl za to, že vavřín (bobkový list ;)) u nás ve volné přírodě rostl naposledy ve třetihorách :).

Je fakt, že bobkový list by mi chyběl docela dost - zkusím ho pěstovat v květináči (není to prý zas tolik náročné :idea: ), ale pro PA dobu to není moc perspektivní způsob.

PříspěvekNapsal: 26.09.2011 20:52
od GloryToSunTsu
Uvedeno do souladu s bodem 12. pravidel.....

PříspěvekNapsal: 26.09.2011 22:06
od Maximus
A také mezinárodní obchod s kořením byl jedním z nejvýnosnějších byznysů 8-).

PříspěvekNapsal: 27.09.2011 0:13
od GloryToSunTsu
A možná zase bude, ale až se trh usadí.
Maslowova pyramida.
Nejprve bezpečnost, místo na psaní a chleba, pak možná i koření.
Vydělat na tom ze začátku asi nepůjde, pokud si někdo bude moct vybrat, jestli bobkový list nebo opravený zub, myslím že vezme ten zub.

PříspěvekNapsal: 27.09.2011 4:13
od alibaba
Koreni bylo vyhledavane za stredoveku a to nejmene pred 1000 lety ,vinu na tom melo mldle jidlo a koreni co melo za ukol udelat jidlo vice chutne ,koreni roste v teplych krajinach a tak se muselo dovezt a obchodnici s timto korenim se staly bohatymi co se pak dostali do bankovnictvi ....

PříspěvekNapsal: 25.01.2012 5:26
od alibaba
http://www.hoghuntinghoghunting.com/barter.html

Tak tahle reklama se objevila na me e-mail v Texasu jsou tak zoufali ze nemusite mit ani penize a tak pouzivaji barter-- zdivocela domaci prasata jak zdivocila asi pred 2 stovkami let ,barter je tam napsanej co vezmou ,tak zacnete brousit spicky ,to je jenom dukaz adminovi a Mrakovi ,ze ziji v rozpadu a okolo mne je 20% nezamestnanost a ted pozoruji jak se multi milionari perou o to kdo bude prezidentem ,jak smesne !!! :lol: :lol:

PříspěvekNapsal: 25.01.2012 7:53
od MacGyver
Cikáni u nás v Brně na Cejlu žijou taky odnepaměti v rozpadu a já kousek od nich zažívám relativní blahobytu. Vydělávám peníze a kupuju si za ně co potřebuji, oni velmi čile a úspěšně bártrují s nejrůznějšími věcmi. Nejlépe s mým autorádiem, telefenom, notebookem, měděným okapem sekačkou atd.

Jedno pracovní místo (za průměrný nebo nadprůměrný plat) mi trvá obsadit kvalitním člověkem průměrně půl roku při nezaměstnanosti v naší kotlině cca 10% Jednoduše nebude mi nikdo tvrdit, že nejde najít práci, když v reálu vidím úplný opak. Mám pocit, že někteří z uchazečů přilítají z jiných planet a jen tak s námi šprýmují co ještě uneseme.

Kdo chce pracovat (přežít) pracuje v jakékoliv době a situaci. Kdo nechce nebo to neumí zhyne v jakékoliv situaci či době. Z lidí, kteří mají problém pracovat a živit se v současném světovém zřízení, bude ještě větší problém v případném náhlém rozpadu. Stanou se z nich ty největší zrůdy (alespoň z většiny z nich)!

Tenký led - jen to do mě klidně sypte.

PříspěvekNapsal: 25.01.2012 8:59
od MRAK
MacGyver píše:Tenký led - jen to do mě klidně sypte.

Naopak. Jednoznačně :yes

PříspěvekNapsal: 05.02.2012 19:32
od Grunt
MacGyver píše:Jedno pracovní místo (za průměrný nebo nadprůměrný plat) mi trvá obsadit kvalitním člověkem průměrně půl roku při nezaměstnanosti v naší kotlině cca 10% Jednoduše nebude mi nikdo tvrdit, že nejde najít práci, když v reálu vidím úplný opak. Mám pocit, že někteří z uchazečů přilítají z jiných planet a jen tak s námi šprýmují co ještě uneseme.

Kdo chce pracovat (přežít) pracuje v jakékoliv době a situaci.

Spíš to ber tak, že né každý mladý idiot chce dřít na nějakého pupkatého protivného dědu z Brna, ale rád by dělal i něco užitečného. Ono pracovat se dá samozřejmě v každé době (takové lehké děvy z libovolné doby by mohly mluvit).
aliděda píše:Kdo by chtěl v takové době čaj ?
Kuřivo, marihuana, alkohol, lysohlávky, to bych chápal, ale čaj ?
Na čaji není nikdo závislej a ač ho piju denně a rád, tak si bez něj život rozhodně dokážu představit.

Jak už jsem psal jinde, tak čaj (ten opravdový, ne obarvená ocukrovaná voda) obsahuje spousty různých elementárních rostlinných prvků. Např. takový Tibeťané údajně z ničeho jiného než z čaje a jačího masa nežijí. Kuřivo, marihuana, alkohol, atd. jsou drogy, které jsou sice žádané, ale z barelu slivovice (zvláště budeš-li permanentně na mol) moc dlouho asi nepřežiješ. U čaje už tato šance je. Osobně bych si držel barel slivovice a komplet ho vyměnil za velkou kupu čaje. U nás není až tak rozšířen právě protože se asi nesnadno v našich zeměpisných šířkách pěstuje a nahrazujeme ho louhování spousty jiných bylin. V Číně se už staletí neserou se spoustou bylin, ale všechno to zkonsolidovali do čaje. Jinak chudí Číňané si při svatbách nepředávají peníze nebo movité věci právě protože peníze se snadno utratí a věci rozbarterují, ale právě vzrostlé keře (v tomhle případě už spíš stromy) čajovníku, protože ten údajně přetrvá věky a výnosy z něj jsou zajištěny. Viz třeba co všechno takový průměrný čaj obsahuje. Jinak čaj i káva obsahují kofein, který sice drogou je, ale drogou jemnou a navíc krátkodobě udržuje ve střehu, rozjasňuje myšlení, uklidňuje ducha (bral bych pozitivní pro morálku), takže zatímco kolegové závislí na alkoholu se budou válet ve škarpě, kolegové závislí na nikotinu se budou neklidně klepat z absťáku, ty si můžeš dát čaj a v klidu se s nima vypořádat. A např. v libovolné konfliktu (ale týká se to i více jiných institucí, třeba nemocnic) polní kuchyně ani snad nic jiného než čaj (v návodu pro plynové masky dokonce pro napájecí jednotky neslazený čaj očekávají) nedávají.

PříspěvekNapsal: 05.02.2012 21:00
od BOGOVIK
To MacGyver:

Musím souhlasit s Gruntem, ono je to podle me spise chyba podnikatelu, viz. Drásov, vyrábí elektromotory atd. na místo se hlásili dva kamoši jeden zkušenost s elektirkou (praxe 2 roky v oboru), stredni elektro, VS elektro. Druhe Lesarna a pak 2 roky praxe u lesu. Koho si vybrali na místo sefa dilny kde se ridi vyroba... Takze dost odborniku v oboru si reknou kde co je a pak se dost podnikatelu divi kdo se kam hlasi. Brno je male a lidi si reknou kde co a jak. Ale myslim, ze toto tema neni na tento web.

To Alibaba:
Co se týká čaje, ale i káva. Mám osobní zkusenost, po nárocnem dni (fyzicky) je neco nepopsatelného si dát silný čaj neboo kávu. Dost to uklidní tělo a i dobré pocit. Takže bych toto neodsuzoval. Já bych v té tobě byl na straně zákazníků určitě, jelikož to neumím pěstovat.

PříspěvekNapsal: 05.02.2012 22:31
od MacGyver
Grunt píše:Spíš to ber tak, že né každý mladý idiot chce dřít na nějakého pupkatého protivného dědu z Brna, ale rád by dělal i něco užitečného. Ono pracovat se dá samozřejmě v každé době (takové lehké děvy z libovolné doby by mohly mluvit).

Protivný to jsem, o tom žádná. Většina lidí nemá sebejistotu ráda, ale pupkatý a ještě k tomu dědek? To mi hlava nebere :D ale chápu, že hodně lidí má v hlavě takový stereotyp zaměstnavatele. Sytý hladovému neporozumí!

Borci já proti bártru nic nemám. Ale každá strana má dvě mince. Bártr bude při případném kolapsu alfa a omega, ale v dnešní době??? Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě že!

PříspěvekNapsal: 06.02.2012 1:38
od alibaba
Moc lidi nerozumi Barteru a jasne nekdo ani nechce rozumet a barter odpada u tech lidi co vydelavaji strasne penize jinak pro 99 % je to uzitecne v nasi spolecnosti a temto lidem se vlastne zvetsuje bohatstvi lidi ,nebot setri omezene fondy co dnes lidi vydelavaji a tak je mozno prenest jinam ........ja jsem byl zamestnanej a docela dobre placenej ,ale barter to bylo moje, udelal jsem doma stovky a mozna tisice litru vina a tak jsem ani nepotreboval penize a ja vino zesiloval ze jsem koupil cisty alkohol a lil jsem to do vina a tak zesiloval mnozstvi alkoholu az na 28% na konec jsem toho nechal, nebot ti lidi se strasne opijeli .......jen ja jsem dostal na e-mail nabidku do Texasu na lov premnozenych zdivocelych prasat a jestli pry nemate benize, berou i barter a bylo tam vypsano co berou a tak nepotrebujete ani zadne penize ......

PříspěvekNapsal: 06.02.2012 8:36
od Karlos
K barteru v dnesni dobe, urcite to jde praktikovat, ale jak pise MacGyver, proc to delat lehce (pres meziclanek zvany penize) kdyz to jde delat tezce (primy vymenny obchod). Vzdyt penize vznikly prave pro to aby si lide usnadnili vymenny obchod, ono jedno prase se tezce deli, proto vznikla měna... urcite je dobre byt pripraven na pripad kdy menovy system jak ho zname nyni padne, pak jina moznost nez vymenny obchod nebude ale nyni je podle me lepsi systemu vyuzivat, ovsem byt na pozoru (napr. dnes bych se bal mit vsechny penize na 5-ti letem terminovanem vkladu bez moznosti se k nim rychle dostat)!

PříspěvekNapsal: 06.02.2012 9:39
od alibaba
Admin zase spatne bankam nikdy neverime ,nebot jsou spojeni s vladou a spojeni bank ,velkych spolecnosti s vladou nazyvame fasismus ......ja mel doma v krabicce asi 100 000 kcs ve starych a to musis vynasobit 10x a dostanes dnesni kupni silu jak jsem jim neveril a vse by to komunisti zkonfikovali a i kdyz se to hroutilo..... volal jsem otci, aby za to neco koupil nejlepe pozemky ,nebot penize se zhrouti no koupil za to pozemky a prodal a vydelal tezke prachy ,alespon neumrel v bide ......
Dnes jednoho rana muzou ohlasit ,ze mate bank Holyday a zavrou banku treba na 1 tyden a nebudes moci si vybrat penize a kdyz banky zase otevrou zjistis ,ze ti na konte chybi 50% a vice jednoduse bankeri ti jej zkonfiskovali a vlada bude placat nesmysly ze to zkonfiskovali ., hrozi nebezpeci teroristu ,ja nevim co si jeste vymysli za zvast .....v Recku lidi uz vybrali z bank svoje penize a zakopali na zahrade ,nebot se obavaji bank Holyday ,normalni lidi uz nemaji penize v bance .....nemysli si ze jste izolovani kdyz mate korunu ,vsak jsi videl jak klepokrati vzali penize vam a dali Recku Euru!!!!

PříspěvekNapsal: 06.02.2012 10:40
od Karlos
Alibab: opet ja o voze ty o koze... :roll:

Zvlaste pro tebe jsem tam uvedl slovo "vsechny" (všechny peníze), nezlob se na me ale v dnesni dobe nevyuzivat moznost platby pres internetove bankovnictvi, automatizovane platby pres SIPO, mit moznost kdykoliv vybrat "keš" z bankomatu, nechat si penize posilat na učet atd... musel bych byt trotl abych se o toto dobrovolne pripravil, zvlaste kdyz nektere banky dnes nabizeji vse v podstate "zdarma" :roll:

Kazdy nechce zit jako semihomeless, kšeftovat na eBay (v nasich koncinach spise na Aukru) a odevzdat se napospas nahode (a zvlaste kdyz clovek onemocni, pak jiste oceni ze nic nema a ze je kazdemu v podstate u :moon )... A to jsem jeste ani nedošel k dětem...

Nikde jsem nepsal ze bankam (natoz politikum) verim, clovek by mel myslet a pripravit se i na moznost "bank Holyday" jak pises. Mit vzdy nejakou hotovost, jidlo, leky atd. v mnozstvim dle potreb a paranoie kazdeho soudruha ale nic neni potreba prehanet natoz hnat do extremu...

Pozn. jinak je usmevne jak neustale brojíš proti měně (penězům), systemu bank, neustále prosazuješ bartr a pritom navrhujes obchodovani na eBay ktera vyuziva prave ten meziclanek zvany penize = nejde tedy o barter ale o obycejne obchodovani uskutecnene pomocí oficiální měny.

PříspěvekNapsal: 06.02.2012 10:56
od adbernau
Ono vůbec držet "majetek" v jakékoliv bance je blbost. Za a) kvůli úrokům, které jsou silně POD mírou inflace (a to i na dlouhodobých vkladech kde se předpokládá vyšší úrok).
Za b) kvůli tomu že "nevíš dne ani hodiny"- například taková měnová reforma, to prostě takhle přijdeš do banky, a zjistíš že místo 300 korun tam máš jen 100. Jako v roce 53. I bankovky ve slamníku jsou ti pak na houby. Ceny samozřejmě zůstanou (takřka) stejné.

Takže: Jediná možnost jak opravdu nepřijít o majetek resp. hodnoty které člověk vytvořil/získal je vklad do nemovitostí, pozemků připadně drahých kovů.

Na adresu barteru lze říct i to, že systém ho nemá rád, protože tak přichází o daně.

PříspěvekNapsal: 06.02.2012 11:03
od Karlos
Proste na učet mi chodi vyplata, zaplati se z něho automaticky (to jako že se to nemusim starat) vše co každý měsíc musím, nejake penize tam mam pro pripad vyberu z bankomatu, platby na netu apod. zbytek je samozřejme lepsi mit ulozeny jinde (napr. v těch pozemcich).

Znovu upozornuji, nikde jsem nepsal ze je dobre mit "vsechny" sve uspory nasyslene v bance... to bych opravdu nikomu nedoporucoval ;)

PříspěvekNapsal: 06.02.2012 12:01
od alibaba
Vypada to jako ze bych se do admina porad trefoval ,ale to neni pravda chci jenom pomoci.......Ja to take mel tak zarizeno jako admin. Ale nikdy jsem nezapominal na barter a ja setril 500$ mesicne a tak jsem je vzdy vzal a koupil barter a to bylo zlato 2 unce zlata a to bylo v te dobe asi 250 $ dolaru za unci a mince byla si o 10 $ drazsi a mladici co delali se mnou se posklebovali jaky jsem jen pitomec no a kolik stoji zlato dnes a kolik bude stat za 5 let ci 10 let?

PříspěvekNapsal: 06.02.2012 12:32
od Karlos
Však v tomhle se nerozchazime, pokud muze někdo mesicne 500$ ukladat do barteru tak proti tomu nic nemam ;)

PříspěvekNapsal: 18.02.2012 4:10
od alibaba
Tak nekdo se proste dostal do e-mailu bankeru a ze v Recku asi 25 brezna bude bankrot zavrou na nekolik dnu banky a lidi si nebudou moci vybrat penize a zavrou reckou burzu na nekolik dni a jasne prejdou na drachmy co budou silne devalvovany ....dnes cele Recko uz jede vlastne na barter a lidi co meli Euro v bankach davno je vybraly a zakopaly na zahrade ,nebot se ocekava ze Euro bude silna mena, az se zbavi jiznich statu Evropy proto budou politici a propaganda nejvice rvat ......silna je nase mena ,ale najednou byla zmena .......jako to bylo v Ceskoslovensku roku 1953 ......
Politici a vsichni nejvice lzou kdy je katastrofa na te lodi v Italii kazdeho presvedcovali nic se nedeje a lod se potapela mela v sobe 30 m podlouhly otvor ,jasne nekteri necekali nasadili vesty a skocili do chladneho more, vsak ke brehu to bylo jen 50 m ......

PříspěvekNapsal: 26.02.2012 10:16
od rudde

PříspěvekNapsal: 26.02.2012 14:55
od alibaba
Ja se musim dale smat a ze jenom popisujeme zkusenosti co tu davno bylo a jasne nejsou to zadne teoreticke vymysli nejakych teoretiku ,peseta budou slouzit jako commonity money a barter vse bude doplnovat ......na dvoji menu takove Svycarsko jede uz desitky let doma pouzivaji Wachn a venku plati Franky ,az lidi v Evrope se vrati k ekonomice neco za neco tak uvidite ,tak jako vedle ma restauraci Rek co tam jezdi kazdy rok na dovolenou a tak jsme kecali ,povidal jsem mu ,ze nikdo neni tak lenivej, aby chcipl hlady a lidi prijdou na to ,ze musi opustit mesta na vesnici jinak ve mestech chcipnou hlady ,tam nic neni ,tak jako se lidi stehovali do mest ,tak bude zase modni stehovat se na vesnici ,lide se stehovali do mest za dobrou praci co tam dnes neni a polovina mladych do 35 let je nezamestnana a ti musi nejak prezit .......jako ty kecy ze stat ztraci na danich a podobne jsou jenom kecy byrokratu, tech si nevsimejte....

Cechy budou izolovany od krachu Eura, nebot maji svoji menu co vlastne bude slouzit jako community money a Slovensko co pristoupilo na podvod Eura se musi vratit ke sve korune a treba zavest dalsi meny so musi udelat i Cesko .....Vsimnete si jak se na potapejici lodi v Italii snazili kazdeho presvedcit ,nic se nedeje a lod mela 10 m diru v boku a potapela se a presne tak pracuji politici ,soudruzi nic se nedeje jdete do svych kabin ,misto toho aby kazdy varoval pripravte se na naraz .......

PříspěvekNapsal: 27.02.2012 20:28
od Maximus
Pro PA dobu budou neocenitelné zubní kartáčky, pasta, ústní voda ... (prevence je levnější než léčba :twisted:).

Také dámské hygienické potřeby, nezbytnosti pro miminka (jednorázové a hlavně látkové pleny, kojenecké láhve, dudlíky,...) a toaletní papír by měly mít v PA době určitě také solidní cenu.

PříspěvekNapsal: 27.02.2012 20:47
od MacGyver
Trochu OT: Znám zemi, kde žije miliarda a něco lidí a v těch končinách je toaletní papír předmětem vášnivých debat v anarchistických kroužcích, či artiklem extrémně luxusním pro návštěvníky z "civilizovaných" západních krajů, kteří bez něj nemůžou existovat. Místním obyvatelům stačí plastová nádobka s uchem o objemu 0,5 - 1 l vody. Mnozí se mnou nebudou souhlasit, ale umývání pozadí po každé potřebě, má jednoznačně blahodárné, hygiénické, a nedestruktivní účinky zejména při situacích kdy se potřeba stává akutnější a intervaly se zkracují. Instantní bidet/anální sprška má své výhody. A o nějaké nechutnosti nemůže být řeč, protože kolik z nás má na toaletě podobné statické zařízení?

Samozřejmě předpokladem je dostatek vody. O tom, že bude v našich krajích toáleťák v době nouze žádaným zbožím, ale rozhodně nepochybuji ;)

PříspěvekNapsal: 27.02.2012 20:50
od Ježura
Zase na druhou stranu v místech s protékajícím potokem se spousta lidí vrátí k těmto osvědčeným a pro mnoho lidí v dnešní době nepřijatelným způsobům.

PříspěvekNapsal: 27.02.2012 21:00
od Milli
Dobrý večer,
můj táta, byť je mu 75 let má dvacet včelích úlů. Ročně, když se daří, mu donesou 5-6 metráků medu. Máma má okolo dvaceti slepic a to je bezpečných 10 vajec denně ale obvykle i víc.
Na zahradě pár stromů švestek a meruněk, máma udělá džemy a povidla, táta zbytek prožene přes kotel.

Med, vejce, pálenka. Náklady minimální a k mizernému důchodu (oba bohužel celý život pracovali, táta byl dělník a máma úřednice na poště), mají přilepšení 3-5 tisíc měsíčně.
Zatím není hlad, a přesto mají odbyt zmíněných komodit větší, než jsou jejich produkční možnosti.

A oba vzpomínají na starého Bendu, který se dožil 88 let a co ho znali, jedl jen jablka, med a kozí mléko.

Hezký večer

PříspěvekNapsal: 28.02.2012 0:25
od alibaba
Konecne styl zivota co ja povazuji za uspech ,doplnil bych to pouze o 5-10 slepic vice, nejake kraliky a holuby,kralici maso se da zavarovat do lahvi ,kde vydrzi tak pul roku a holub se doleti nekam nazrat a vecer se vrati pokud je mozno tak mit doma prase .nakoupit 50 kilove a zabijet, kdyz ma tak 150 kilo. zvetsit produkci ovocnych stromu vysazenim dalsich a hlavne rozsirit klientelu zakazniku ...... jo a jeste zainterestovat deti v pomahani jako je krmeni atd .....jo a v nedaleke budoucnosti se nebude ani vyplacet chodit do prace, nebot na danich vse seberou a nebude nikdo zamestnavat......

PříspěvekNapsal: 15.04.2012 9:36
od Karlos
Řecký přístav se vrátil k barterovému obchodu, eura lidé na trhu nepotřebují

Lidé v řeckém přístavu Volos rezignovali na používání eura a veškeré zboží, které je k mání na místním trhu, směňují. Vytvořili alternativní měnu, jíž jsou veškeré výrobky oceněny.
„Jsme na dně a musíme začít uvažovat jinak,“ popsal muž, který ve Volosu prodává zeleninu. Podobných komunit funguje v Řecké rozpadající se ekonomice tucet.....

http://www.novinky.cz/ekonomika/264633- ... ebuji.html

PříspěvekNapsal: 15.04.2012 9:47
od alibaba
Predbehl jsem te asi o minutu :lol: :lol:

Tohle se mi zacina libit ,to mysleni!!! :lol: :lol:

Edit: vsak ja si na Tebe taky vzpoměl ;) Admin.

PříspěvekNapsal: 03.07.2012 18:53
od alibaba
Tak ve svete to zacina fungovat co by se dalo nazyvat barter ,trochu je to zesikmene ,,,,,Tedy ruzne staty vyvazi po cem je potavka a prodavaji to za sve penize papirove a ty okamzite utrati za neco jineho a ted tady zabasli jednoho co prodaval M-16 do Ciny a ti mu platili v chuanech a ty byly premeneny za dolary a dale pouzity a obycejne jsou to M-16 posilane do Jizni Ameriky a drogy posilane sem a treba Israel pestuje marihuanu so prodava za $ a nakupuje od USA moderni zbrane a jak v Evrope vlady pujdou vice ke dnu tak tento obchod se bude rozsirovat.....

PříspěvekNapsal: 07.08.2012 15:19
od alibaba
Tak jsem se zase dozvedel jak barter tady funguje vsechny ty spolecnosti co se zajimaji jidlem a nalozi nejake svoje jidlo a vezou jej do nejake te radiove stanice a tam to rozdaji a oni vlastne pro ne vysilaji reklamu po cely den vetsinou pristi den a tak tady take funguje barter ......

PříspěvekNapsal: 09.11.2012 10:48
od spiker
V Brne používáme virtuální měnu jde asi o 160 lidi a zaciná se se o to docela dost lidi zajimat vice na rozletse.cz

PříspěvekNapsal: 17.06.2013 14:44
od jirka.brandejs
Barter je nejzajímavější tím, pokud se odehrává na internetu, kam má každý přístup. Pokud ve městě jako jsou Pardubice budou 3 tisíce uživatelů a každý z nich uloží do své nabídky třeba 10 barterů, tak vznikne nový trh, kde je možné nakupovat bez peněz. A peníze si můžete nechat jenom na základní věci. Výměnný obchod http://www.reklamune.cz je právě takový obchod. Já sám jsem tam už několikrát obchodoval a můžete tam nabídnout třeba i posekání zahrady za pár litrů slivovivice atd.

Pokud sem chceš dávat odkazy na komerční stránky, tak si napřed udělej historii plodnými příspěvky. Vkládání odkazů bez historie na tomo fóru je bráno jako SPAM. Opakovaný pokus se trestá trvalým BANem. Věřím, že jsou tvé úmysly čisté, tak nám nám to dokaž. MacGyver

PříspěvekNapsal: 20.06.2013 12:37
od WhiteClover
Ja se jednoznacne zastavam kuchynske soli, protoze v nasich zemepisnych podminkach je nenahraditelna.
Nemame totiz more, cili prisun morskych ryb v dobe rozpadu je dost nepravdepodobny, coz znamena, ze kuchynska sul bude jedinnym spolehlivym zdrijem jodu (kuchynska sul se joduje, silnicarska ne :D ). A jod je nutny pro fungovani stitne zlazy +plus se to jeste nasobi v pripade zvysene radioaktivity.

PříspěvekNapsal: 11.07.2013 17:47
od MRAK
WhiteClover píše:Nemame totiz more .......

A nekecej ...., fakt?

PříspěvekNapsal: 12.07.2013 14:58
od Venet
prírodné zdroje jódu:
koreň kostihoja, semená ľanu, ľubovník bodkovaný, skorocel kopijovitý, fazuľové lusky, rebríček obyčajný, šalvia lekárska,
lišajník islandský, ruta vonná, cesnak, cibuľa, bazalka, višne, maliny, ríbezle, rajčiny, jarabina
Samozrejme že nie v takom množstve ako v morských rybách, ale je.

PříspěvekNapsal: 06.08.2013 23:18
od urbanwarrior
mrak: mám dotaz ke smáznutému spamerovi ze 17.6. - zkoušel jsi juknout na inzerovaný web nebo jsi ho natvrdo smáznul? Když nad tím přemýšlím, jestli to v reálu nebylo nějaké letadlo nebo komerční poptávkový systém, opravdová barterová platforma by nemusel být úplně blbý nápad.

PříspěvekNapsal: 06.08.2013 23:21
od Fabulous
Byla to chujovina...

PříspěvekNapsal: 12.05.2019 20:50
od pavel.venom
Barter bych neodsuzoval. Když se najdou normální pracovití lidé a ne vychcanci, docela slušně to funguje a všichni jsou spokojení. S pár lidmi to už hezkych pár let praktikují a docela to funguje. Teda hlavně potraviny. :)

PříspěvekNapsal: 12.05.2019 21:12
od Václaf
Mě soused poráží a vyvrhuje ovce,na oplátku dostane kus masa. Případně zapůjčím zednické či elektrické nářadí,či dovezu materiál. Také spolupráce již několik let. Mě se tento způsob docela líbí. Peníze získám od zákazníku,jinak používám totok. Místní PČR si zase půjčuje míchačku,na oplátku mi dovalí karton Svijan a vydělali jsme oba. Elektrikář mi dal do kupy centrál na dodávce,na oplátku chtěl nějaký cement. Atd.... :hand Nemůžeme mít všichni vše. Super text písně od Wericha ,,ten pučí to a ten zas tohle a všichni všechno budeme mít dohromady,,

PříspěvekNapsal: 12.05.2019 21:26
od pavel.venom
Dneska jsem měnil housata za pšenici a taky fajn. I kafe se stihlo. :) zjistil jsem, když lidi musí na něco ode mě vynaložit také svojí práci tak si toho váží o moc víc, než když pohodi pár " papirku ".

PříspěvekNapsal: 12.05.2019 21:30
od Václaf
To je pravda. Většinou si lidi neváží ničeho,alespoň ti neschopní lemplové :hand

PříspěvekNapsal: 12.05.2019 22:05
od Lyster
Jak jsem již psal v jiném vlákně, právě jsem znovu dočetl knihu Třetí vlna. Myslíte si, že při podobném kolapsu opravdu sůl takovou velice žádanou komoditou? Samozřejmě že sůl je dobrá komodita při takovémto problému, ale zas na druhou stranu, nejsou důležitější komodity? (zbraně a náboje, konzervy, pitná voda, cukr?)

PříspěvekNapsal: 12.05.2019 22:29
od pavel.venom
Myslím, že dobrá komodita je úplně vše potřebné. Samopalem si dřevo nenarezes. :) Nikdo nebude mít v zásobách vše. Všichni budou mít ty zbraně, konzervy, cukr a budou shánět všechno ostatni.

PříspěvekNapsal: 12.05.2019 23:54
od Lyster
Jasně, sůl je důležitá, konzervace masa a podobných věcí. Ale v dnešní době, kdy není zas takový problém pohánět i v PA solárními panely pár pultových mrazáků řady A+++ (+ si přidejte kolik chcete :)) Zas takový problém myslím sůl není.
Tím samozřejmě nechci shazovat sůl jako komoditu takovou.

Co se konzervace týče tak vidím lepší skladovat E250. "pragandu" Já vím, je to hnus, možná i karcinogenní, ale v PA to asi nikdo řešit nebude.

Raději chcípnu o 5 let svého života dřív na karcinogenní pragandu, než po 3 letech trvání nějaké PA krize na botulotoxin.

PříspěvekNapsal: 13.05.2019 6:25
od Hohepa
Dusitanová solící směs obsahuje v průměru 0,3–0,6 % dusitanů, zbytek tvoří kuchyňská sůl.

https://www.vimcojim.cz/vim-co-jim/pro-media/tiskove-zpravy/A-dost!-Tuna-polopravd-a-lzi__s726x8124.html

Použít do klobás či na uzené pouze dusitan sodný , to by výsledek byl minimálně nepoživatelný. Pořád tam musí být víc jak z 90% sůl NaCl.

Halštatská kultura Galů tedy Keltů se rozvinula do dominantní pozice právě díky solným dolůmhttps://cs.wikipedia.org/wiki/Soln%C3%A1_komora v místě vzniku této kultury a obchodováním s touto solí.
A to si myslím, že koncem doby bronzové , tedy počátkem doby železné se lidi zaobírali jen opravdu důležitými záležitostmi a potřebami. Šlo o přežití. Marnotratnost v podobě cetek , šperků, zdobené keraminy (archeologické nálezy) si mohl dovolit jen ten co mněl všeho nadbytek , narozdíl od širého okolí a to byl právě ten kdo těžil a prodával sůl.

Jestli si to dobře pamatuji , tak ještě za středověku byly ony solné doly takovým zdrojem bohatství, že celá oblast byla krály po staletí držena hermeticky uzavřena a nikdo cizí do ní neměl přístup pod trestem smrti.
( tak nějak to vyprávěli průvodci , když jsme se na ty solné jeskyně byli u Salzburku podívat. Ale uznávám oni neuměli moc Česky a já Německy vůbec)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Doba_hal%C5%A1tatsk%C3%A1