Barter

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.

Re: Barter

Příspěvekod JimmyJazz » 08.03.2011 12:41

dalsi super platidlo jsem objevil dnes v obchode s potravinami. Jedna se o valecek Bad Reichenhaller soli. Ma to 125 gramu, stoji to 11 korun a vejde se to do dlane. Idealni PA barterove platidlo.
JimmyJazz

Příspěvekod PaF » 11.03.2011 19:55

Je fakt, ze slogan SUL NAD ZLATO by platil jako maloktery jiny. Nejde ani tak o chut, ale o zdravi a konzervaci. Sul take nepodleha v realnem case zkaze, ktera by stala za rec. Ztvrdnuti by nebyla ani vada na krase.
PaF

Příspěvekod jigssaw » 12.03.2011 12:43

Myslím si že sůl zas tak cená nebude to byla spíš věc středověku a podobně s dnešní globální ekonomikou jsou všude v obchodech a skladech zásoby soli a koření kterí obsahují sůl dost velké a zrovna sůl není věc která by se spotřebovávala tak rychle. Pokud tedy nepočítáte s velmi dlouhou shtf situací což si myslím že je podle mně nereálné (to by musela nastat globálně a ve velké síle a ty šance zas tak velké nejsou; jinak by byla podlě mně otázka pár měsíců než by nějaký sousední stát udělal pořádek)
jigssaw

Příspěvekod jigssaw » 12.03.2011 15:25

Podle studií je průměrná spotřeba soli na osobu 4,7g deně.
To když si vezmeme 4 členou rodinu co má doma 1 pytlík soli (1kg) a to má snad úplně každý minimálně. Tak jim to vydrží při dnešní spotřebě 53 dnů. (A to je při dnešní spotřebě průměr je třeba říct že třeba v jablonci naměřili průměrně zhruba 3 gramy takže si myslím. Navíc pokud začne nějaká krize lidé půjdou nakupovat jako blázni a určitě nakoupí sůl navíc).
A já si nemyslím že by ta krize trvala nějak dlouho (nebo spíš dlouho v takovém stavu že by neexistoval mezinárodní obchod/pomoc a sůl je zrovna velmi levná na světových trzích).

Jinak samozřejmě koupit si do zásoby pár pytlíků soli je dobrý nápad přecijenom je to skoro zadarmo.
jigssaw

Příspěvekod GloryToSunTsu » 12.03.2011 15:48

Minoritní ložiska soli máme i v ČR - například ve Slaném.
Netěží se, ale v případě nouze by se mohla.

Jinak můžete pár metráků šlohnout cestářům :twisted: po vyčištění násobnou rekrystalizací - by měla jít použít.
(Jen pozor na to, jakou směs si odnesete, ne každá sůl je chlorid sodný! Aby vám nebylo špatně :mrgreen: )
Krmná sůl pro zvířata se dá vyčistit úplně stejným způsobem.

Pěkný pokus:
http://abc.blesk.cz/clanek/casopis-abc/1805/krystaly-soli.html

Tvar krystalů napoví, čeho sůl to vlastně máte.

Víc o rekrystalizaci:
http://www.ped.muni.cz/wchem/sm/hc/labtech/pages/rekrystalizace.html

Rekrystalizací lze tedy SAMOZŘEJMĚ čistit i ledek, například vytěžený ledek nebo ledek smíchaný s další látkou.
GloryToSunTsu

Příspěvekod jigssaw » 12.03.2011 15:55

Jistě ale i při kolapsu globálním(a navíc pokud mluvíme o globálním kolapsu tak to je podle mně možné jen nějaká slabá forma spíše než kolaps úpadek(a při tom bude obchod normálně fungovat) nebo leda tak nějaký mimozemštani:D) se přece nemůžeme bavit o tom že tu bude roky politické vákuum kdy se nikdo nechopí moci a neobnoví pořádek aspoň částečně. A lidé budou obchodovat vždy jednoduše proto že je obchod výhodný pro obě strany (jednoduše proto že je dobrovolný - když není výhodný pro obě strany tak se nekoná). A jak už sem řekl i běžné "zásoby" soli co má každý doma vydrží daleko déle než běžné zásoby prakticky čehokoli jiného, tak mi neříkejte že zrovna sůl bude mít cenu zlata.
jigssaw

Příspěvekod Maximus » 12.03.2011 15:55

Osobně jsem přesvědčen, že zásoby soli tu zas tak velké nejsou, tedy vzhledem k počtu obyvatel a jejich obvyklé spotřebě.
Existuje také možnost recyklace v PA době nepotřebných zásob posypové soli na sůl již kuchyňsky lépe využitelnou (vyčištěnou), ale velikost těchto potenciálních zásob v horších dobách je otázkou (solení silnic je podle mne ve velké míře stejnak jen vyhazováním peněz daňových poplatníků do kanálu).

Je nutné si uvědomit, že přímá spotřeba soli by se mohla dost snížit, protože její současný příjem je obvykle dost nadbytečný. Na druhou stranu by její spotřeba rapidně stoupla v důsledku nutnosti konzervovat potraviny při absenci ledniček a jiných chladících zařízení. Také v případě rozvoje chovu zvířat by spotřeba soli adekvátně stoupala.

To jigssaw: kolem 5 g je úváděna maximální doporučená denní dávka soli, jinak obvyklý průměr u obyvatele ČR je 15 g na den a v Japonsku se uvádí průměrná spotřeba kolem 25 g/den.

Já osobně preferuji domácí zásoby soli na cca 2 roky dopředu, což je vzhledem k její ceně a trvanlivosti (ve vzduchotěsné plastové nádobě se silikagelem) dobře "křečkovatelná" komodita. Jídlo či léčivé byliny si vypěstuji či nasbírám v okolí bydliště, stejně tak i obstarám ostatní základní životní potřeby, ale sůl rozhodně ne. Nejblíží povrchové výchozy od mého bydliště jsou několik stovek kilometrů daleko - Polsko (Wieliczka) či Rakousko (Hallstatt) a tam by se mi s krosnou v nějaké nejisté obě nechtělo trmácet a překupník by si zajisté vyšrouboval ceny pod heslem "sůl nad zlato" (zas by se tomu nedalo tolik divit, pokud by ho cestou obralo několi samozvaných "celnků" a nebo na ochranu zásilky by musel obchodník najmout početnější skupinu ozbrojenců).
Maximus
Moderátor

Příspěvekod GloryToSunTsu » 12.03.2011 16:00

Ložiska máme: Slaný, Mnichovo Hradiště, Dvůr Králové a dalších asi 40 míst, kde se těžba prostě nevyplatí - jsou tam jen desítky/stovky tun. Nic, k vůli čemu by se vyplatilo investovat miliardy do otevření nového dolu a závodu na zpracování. Ale pro sebe si tunu s motyčkou nakopeš. :lol: :lol:

S tou motyčkou to je nadnesené, ale když bude vůle, bude i sůl.
Přímá těžba je možná jen v některých jeskyních, jako že i u nás prý máme takové.
Proč se Slaný jmenuje Slaný: http://www.meuslany.cz/cs/o-meste-slanem-a-okoli/historie/strucna-historie/
http://www.estudanky.cz/2827-slany-pramen
Tak zapumpovat zvládnete ne???
Obrázek

Doplnění:
Chcete mít DOMA zásobu soli? Kupte si solnou lampu! http://www.solnelampy.cz/
V případě potřeby jí rozbijete, sůl rozpustíte, přefiltrujete, rekrystalizujete, odeberete nečistoty, rozpustíte, rekrystalizujete a posolíte si svého divočáka na rožni 8-)

Doplnění 2:
Mám tu někde návod na vylepšený postup rekrystalizace pomocí zárodečného krystalu.
Prakticky obdoba toho, jak se vytváří monokrystal křemíku.
Když bude zájem, mohu to vyzkoušet a poreferovat 8-)
Naposledy upravil GloryToSunTsu dne 12.03.2011 16:24, celkově upraveno 2
GloryToSunTsu

Příspěvekod Maximus » 12.03.2011 16:21

To GloryToSunTsu:
Jsi si opravdu jistý, že jde opravdu o halit, tj. sůl kamennou? V ložiskové geologii jsem se učil, že čistý halit se dá u nás najít v podstatě jen jako krápníky v dolech na Ostravsku, kde se sůl vylouhuje z nadloží. Jinak pokud se vyskytuje halit na našem území tak jen ve formě malých reziduí (kapsy s vysráženou solí či solankou) ve velkých hloubkách, na které se narazí např. při vrtech dělaných na Moravě za účelem prospekce nebo těžby ropy.
Maximus
Moderátor

Příspěvekod GloryToSunTsu » 12.03.2011 16:30

Podle mých materiálů je to přesně ta sůl, kterou si osolíme chleba 8-)
Ať už rozpuštěná nebo těžitelná jako nerost.
Otázka je, kdy ten co ti to říkal studoval a kolik učení opravdu dal. :lol: :lol:

Dřív neměli takové možnosti geologického průzkumu.
Ale ve Slaném a na ostatních místech se sůl dlouhodobě těžila - ve Slaném od roku 750?

Dal bych ti odkaz na podrobnou geologickou mapu ČR, kde jsou zakreslena všechna známá naleziště minerálů, ale někam jsem jí zahamtal :evil:

Tak budeš muset hledat sám přes Google.
GloryToSunTsu

Příspěvekod jigssaw » 12.03.2011 16:39

s těmi 5 gramy vycházím z téhle studie http://www.chpr.szu.cz/chemtox/chem/salt.pdf
jigssaw

Příspěvekod Maximus » 12.03.2011 18:46

To jigssa:
Ta studie řeší pouze přímo konzumovanou sůl - proto tedy jen 4,7g, ale absolutně neřeší příjem soli skryté, které je v naší potravě většinou víc než té přímé (tou kterou si osolím jídlo a kterou se zabývá zmíněná studie). Skrytá sůl je v každém kousku pečiva, uzeniny, sýru, ... co si koupíme a proto reálné odhady spotřeby jsou těch 15 g/den.

To GloryToSunTsu:
Vřídelní soli (hořečnaté, draselné soli, často s příměsí síranů, hydrogenuhličitanů,...) mají s halitem pramálo společného. Dej sem prosím citaci té geologické mapy (autor, rok vydání a název), rád si to vyhledám.
Maximus
Moderátor

Příspěvekod GloryToSunTsu » 12.03.2011 20:03

Jen přihodím nějaké další odkazy: http://www.endler.cz/index.php?id=char_soli
Vyjímkou jsou pouze ložiska Slaný, Mnichovo Hradiště a Dvůr Králové, ze kterých se ovšem netěží.

Jinak vyvářet sůl ze slané vody ve Slaném se jistě příliš nevyplatilo (lidská práce byla drahá!!) a dovážená sůl byla levnější, ale ty ložiska jsem si nevycucal z prstu.

Odkaz na ostatní ložiska bych dal opravdu rád, ale tu geomapu mám ,,NĚKDE" na disku. Ten kdo chce, ať si proleze geoweby a najde si jí sám :lol: :lol: :lol: To ti raději řeknu, že máš pravdu, a že tu NIKDY ŽÁDNÁ LOŽISKA NEBYLA, NEJSOU A NEBUDOU. :mrgreen:

Naše ložiska v ČR jsou OPROTI OSTATNÍM ZEMÍM komerčně zcela nezajímavá.
Což je i důvod, proč se o nich nikdo příliš nezmiňuje.
Kdo by vrtal do země k vůli pár set tunám že (uvědomme si, jak je otevření dolu drahá záležitost).
Už ve středověku bylo sůl levnější dovážet, než jí u nás těžit.
(Vyváření soli ve Slaném byla minoritní záležitost, hlubinná těžba nepřicházela v úvahu.)

Například pánví s černým uhlím je v ČR TAKY SPOUSTA, ale TAKY se nevyplatí těžit.

Já se o geologii zajímám naprosto okrajově, konkrétně mě zajímal zdroj síry, která se u nás těžila výluhem z břidlic.

Ale sám lituju toho, že jsem si mapu prostě někam uložil do compu a nevím kam.
(Často, když si stahuju z netu dokumenty - třeba zpracování ledku - a najdu něco zajímavého OT, to klidně frknu do stejné složky s názvem ,,zpracování ledku". Protože v PA budu mít času na třídění dost ! :lol: :lol: )
GloryToSunTsu

Příspěvekod GloryToSunTsu » 13.03.2011 1:40

S tím jódem to je velice dobrá otázka.
Holt bude víc obecních bláznů :mrgreen:
A pokud k tomu připočítáme ještě zvýšenou radiaci unikající z rozpadajících se reaktorů, máme zaděláno na problémy.
Dobrá, tak kde ho sebrat?

Česká Wiki říká, že se vyrábí spalováním mořských řas, hm, hm....
Oproti tomu anglická Wiki říká, že se vyrábí čištěním Chilského ledku.
Když si uvědomíme, co to je ledek a jak se v Chile vzal, začne to dávat smysl.

Než mít doma k vůli A padesát kilo soli, spíš bych doporučil pořádné balení jódu. :lol:
Jo a klidně si můžete dobu čekání na A zkrátit tím, že ho budete trochu ,,užírat" :lol:

Podle některých odkazů je jeho zvýšená koncentrace v minerálních vodách:
http://www.niva.cz/mineralni-prameny.html
Luhačovice
kyselky se zvýšeným obsahem jódu, železa, kyseliny borité, fluoru a

Jód i fluor se hodí.

Ale asi nejlíp do DARKOVa (i když nemám páru, kde to je).
http://www.maturita.cz/referaty/referat.asp?id=7384
DARKOV
V Darkově se nachází nejsilnější pramen minerální vody s obsahem jódu. Lázně zde vznikly okolo r. 1862, kdy zde při výzkumném vrtu narazili místo na uhlí na vodu.Této vody se využívá zejména k léčení nemocí dutiny nosohltanovéa pooperačních stavů pohybového ústrojí.
GloryToSunTsu

Příspěvekod alibaba » 14.03.2011 3:29

Nedostak jodu se vyskytoval v Jugo v jedne vesnici co byla asi rok obklicena ,jodu potrebujeme jen velmi malo a tak tento nedostatek se nevyskytoval ani u vecne podvyziveneho obcanstva komunismu .....

Soleni silnic je vlastne pomahani divoke zveri jak ziskat sul a vysoka ji ma rada ....
alibaba

Příspěvekod PaF » 14.03.2011 23:28

Sul je nejlepsimprostredkem ke snadne konzervaci masa. Bude ji potreba hodne, hodne, hodne. 50kg soli na osobu je dobra zasoba. Nezbyde :D
PaF

Příspěvekod alibaba » 16.03.2011 4:06

Barter muze byt cokoliv a temi bartery co jsou velmi zname patri cigarety,alkohol atd . Ja kdyz jel do Jugoslavie vzal jsem sebou kafe ,ktere vlastne nebylo v Jugo v ---80 tych letech /myslim ze jej bylo nekolik kilo / vejce od slepic byly muj barter roku 1968 mezi ruskymi vojaky ,nebot tahle armada byla notoricky vyhladovela . Posledni muj barter je kuze co jsem dostal zadarmo od jedne spolecnosti co vyrabi kresla pro advokaty a tak 30x30 cm stoji 7.50 dolaru a chteli to vyhodit do odpadu tak si myslim ,ze ji za 1$ prodam mam toho asi 50 kusu .....
alibaba

Příspěvekod Maximus » 04.04.2011 11:01

Jako barter může klidně sloužit i pracovní síla jednotlivce či komunity (např. ty nám okoveš koně a my ti za to zoráme tvoje pole), případně i sexuální služby (zde si příklad doplní raději každý sám) ;).
Maximus
Moderátor

Příspěvekod alibaba » 11.04.2011 20:37

Tady nekde byla zminka ze valka stoji penize ve valce jedine rozhoduje pocet obyvatel a vyrobni kapacita ,nebot papirove penize zanikaji ,co je ostatne dluh a tak se prechazi pouze na barter a nacisti tak prezivali v Rusku kdyz je tlacila Ruda armada od roku 1943 az do padu Berlina a tak jedine co mohli zaplatit obyvatelum za sluzby a material bylo ve forme barteru material se vetsinou jednalo jidlo ,na ty papirove penize musi byt alespon mir ,ale pokud je to vse valecna ekonomika situace se meni jedine vlastne koho musi nejak platit je vyrobce jidla ,ale i ten je zdanen 90% tedy vlastne maka zadarmo a to malo co potrebuje si musi koupit z toho mala co mu vlada dava ,listky na potraviny jsou bezne a pridely jsou na vse ,valecny material je vyraben vezni za polivku za den a okupovanymi narody , pak jeste zalezi jestli maji vyrobni kapacitu ,nebot jak vyhrat valku zalezi na vyrobni kapacite stejne tak jako tak zaplatit dluh vse zalezi na vyrobni kapacite .....
alibaba

Příspěvekod Maximus » 11.04.2011 21:49

Ještě jsme se tu nezmiňovali, že jako barter může sloužit živé zvíře. Zejména chovní jedinci či dokonce chovný pár by měl v době krize velkou cenu. Samozřejmě nemluvím o čivavách či andulkách, ale o slepicích, kachnách, husách, králících, psech, kozách, ovcích, krávách, koních, etc. . Navíc "hodnota" platidla je docela dobře rozškálovaná od "drobných" až po velké "bankovky" ;) .
Maximus
Moderátor

PředchozíDalší

Zpět na Přežití v obydlených oblastech