Stránka 1 z 7

Barter

PříspěvekNapsal: 12.01.2011 22:56
od alibaba
Barter je sice anglicke slovo so vlastne znamene jako za doby kamenne vymenny obchod kam se spolecnost vzdy uchyluje ,kdyz se jim zhrouti papirova mena i kdyz si mohou natisknout papirove penize co plati ve mestech nebo jen v urcitem uzemi jako tomu bylo v Argentine pri krachu roku 1995 .....

Re: Barter

PříspěvekNapsal: 13.01.2011 0:39
od Kolapsnik jr.
Velice dobrý nápad, možná by šlo začít "hitparádou" věcí které pro směnu budou mít velkou hodnotu, např. orig před rozvratový luxus chlast apod. Nebo to rovnou rozdělit a označovat na před kategorie: bártr (sklad); bártr (domácí výroba); ..

Re: Barter

PříspěvekNapsal: 13.01.2011 0:58
od alibaba
Barter je vhodny v normalnim prostredi ,mne treba stala oprava virusu- pocitace 12 loveckych sipu ,nespocetne jsem toho nakoupil vyrobou vina jak bracha rika patoku ...... jasne mnoho lidi pali koralku ..... a penize tistene v uzemi plati misty i v tomto state a dokonce jej berou je banky za 90 centu na dolar ,jasne neni to novy vynalez co vlastne vznikl v Rakousku za deprese roku asi 1930 .....

Re: Barter

PříspěvekNapsal: 13.01.2011 21:07
od jigssaw
Ničím nepodložená měna je obrovský problém a možná že i povede právě k tomu rozvratu.
Na druhou stranu si myslím že směný obchod nebude mít dlouhé trvání protože někdo prostě vytvoří měnu a lidé jí začnou používat (je prostě nevýhodné směný obchod - když máš vejce a chceš slaninu a druhý nemá slaninu tak nemůžete obchodovat a obchod už jen jednoduše proto že je dobrovolný je vždy výhodný pro oba).

Trošku příklad z historie : v německu v době té obrovské devaluace kdy se pro chleba jezdilo s kolečkem papírových peněz a každý den hodnota peněz 2x klesla, tak právě jeden průmyslník vytvořil vlastní měnu on operoval důl na uhlí a tak tu svojí měnu podložil právě uhlím (že třeba za 10 těch jeho bankovek byl zaručenej pytlík uhlí) samozřejmě lidé to hned začali používat (protože to bylo měna něčím podložená která si uchovávala hodnotu - tedy jednoznačně lepší možnost než cár papíru) a postupně se to rozrostlo že to používal prakticky celý kraj. Přítrž tomu udělali až nacisté kteří zakázali používání jiných měn.

Re: Barter

PříspěvekNapsal: 13.01.2011 21:45
od alibaba
Ano Souhlasim ze barter pro spolecnost je docasne reseni a jak vime z Argentiny pak nastanou papirove penize za urcitou dobu po rozvratu jako tam roku 1999 pro jednotlivce je to nekdy pomoc v neobvykle situaci jako ze mu jeho tovarnik nechce moc platit atd .....

Re: Barter

PříspěvekNapsal: 14.01.2011 11:56
od Maximus
Pro barter považuji za výbornou věc domácí pálenku (ovšem bez methylalkoholu :) ). Na Slovácku a Valašsku je to vyhledávaná měna dodnes :D . Navíc se dá použít (optimálně v koncentraci kolem 70%) jako účinná dezinfekce.

Re: Barter

PříspěvekNapsal: 14.01.2011 22:46
od alibaba
Za barter se necha pouzit rychle zkazitelne zbozi jako vejce a mene zkazitelne jako vino koralka a jine vyrobky ,ale je to docasne reseni spolecnosti i kdyz jedinec cele muze pouzivat cely zivot......

Re: Barter

PříspěvekNapsal: 16.01.2011 22:39
od MRAK
V knize METRO 2033 (podle mě pěkné ruské postapokaliptické sci-fi) , se jako barter používalo střelivo do "kalachů" tj 7,62x39.
(Jasně dané věci měli obecně přijatou hodnotu - bochník chleba - např. 5nábojů) . Vzhledem k rozšířenosti této ráže u nás by to asi taky mělo svou hodnotu - navíc danou jednotkově 8-)
V peněžence by jsme nosili volně patrony + střelivo menších ráží jako drobáky ...

7,62x54, 308win - velké bankovky
7,62x39, 223Rem - střední bankovky
357Mag , 45ACP, - malé bankovky
38Sp, 9x19, - velké drobáky
7,65Br, - mince do telefoní budky
22LR - haléře

8-)

Re: Barter

PříspěvekNapsal: 16.01.2011 22:57
od alibaba
Po II svet valce cela ekonomika tech zemich ci osvobozenych zemi jako Francie kde byla americka zona fungovala na cigaretach a to se projevilo v mensi mire i v Jugoslavii ... v te zapadni Evrope to trvalo asi 3 roky nez se to zvedlo a zacinaly tam kolovat americke dolary co tenkrate byly vymenitelne za mince /stribrne/ a to fungovalo realne ,kdyz clovek prisel do banky tak se ho zaprve ptali jak to chce v papiru ci ve stribrnych mincich a cigaretova ekonomika funguje dodnes v americkych veznicich ,kde je vlastne zakaz koureni a tak barter muze byt cokoliv....

Re: Barter

PříspěvekNapsal: 13.02.2011 22:30
od Maximus
Jako barter může sloužit i služba či pomoc (např. při stavbě domu, sklizni obilí, oprava stroje, ošetření zranění či asistence u porodu, etc.). V rámci stabilní menší komunty by to asi fungovalo automaticky a ve větší společnosti by asi byla potřeba nějakého "papírového" systému - "směnka" či zápis do "knihy služeb" u starosty či jiné důvěryhodné osoby.

Podobný systém údajně funguje v již v současnosti v několika německých městech (samozřejmě stále jako velmi minoritní záležitost).

Re: Barter

PříspěvekNapsal: 14.02.2011 10:21
od Karlos
Mrak: ...tak si rikam jak by vypadaly padelane "bankovky" ...naboje naplněné pískem atd. Kvalita hrsti nábojů by se asi ověřovala vystřelem nahodně vybraného náboje :mrgreen:

Re: Barter

PříspěvekNapsal: 14.02.2011 13:11
od MRAK
taková ruská ruleta ? :mrgreen:

No nad tím jsem popravdě ještě nepřemýšlel.
Ale náboje, jako universální platidlo, myslím můžou fungovat.

Přijdeš na tržiště s 120mm minometným granátem a budeš schánět někoho, kdo ti rozmění :lol:

Re: Barter

PříspěvekNapsal: 14.02.2011 19:06
od alibaba
Jako universalni platidlo treba v Africe slouzi potraviny jako jedno kopi za 2 kozy....
Ak-47 nekolik slepic atd ....
Dnes vsechny bakovky na svete jsou padelane ,nebot bankovka musi byt vymenitelna za zlato a ten pocet co je na ni napsano ,nebot vlastne bankovka je potvrzeni na pocet =vahu zlata co mame v bance a jestli ja tomu jinak penize jsou pouze padelky a kdysi tomu tak bylo ale je to tak davno 100 let ze to lidi zapomeli.....

Jsem rad jak ten Euro system se hrouti i vNemecku a zacinaji tam z barterem a komunity penize daleko spravedlivejsi system ,nez Euro....

Re: Barter

PříspěvekNapsal: 14.02.2011 19:48
od Maximus
Já bych zas Euro tak neodsuzoval, jako idea společné evropské měny se mi líbí, ovšem už realizace poněkud pokulhává. Ale jaká "papírová" měna je lepší? Americký dolar či anglická libra to rozhodně nejsou. Snad by se dalo uvažovat o švýcarském franku či čínském juanu (uměle dosti podhodnocená měna), ale i ty jsou vlastně jen papír "krytý" z velké části jen virtuálními hodnotami.

Re: Barter

PříspěvekNapsal: 15.02.2011 7:42
od jigssaw
Problém eura je že nelze mít společnou měnu bez společné ekonomické politiky. Tzn defakto mít spojené státy evropské. Pak se jen opakuje to co už se stalo že nějaký stát je nezodpovědný (řecko) a ostatní ho musí sanovat protož nic jiného jim nezbyde jinak by klesla hodnota eura a o ty peníze by přišli stejně. A stejně ty peníze jsou jen vyhozené. Ono kdyby řecko mělo vlastní měnu tak by mohlo devalvovat což by holt odnesli "obyčejní lidé" ale taky to byli oni kdo si žili nad poměry ale přišla by celkem rychle obnova protože díky slabší měně by byli levnější služby a více lidí by tam jelo na dovolenou/investovalo.
Můžeme být jen rádi že zatím mám vlastní měnu. Sice je to jen papír ale to jsou bohužel všechny.

Re: Barter

PříspěvekNapsal: 15.02.2011 8:05
od marish
Tak nevím, ale řekl bych že euro mělo být průvodním jevem EU, a namísto toho je používáno jako páka, pro většinu lidí je euro jediným viditelným znakem EU. To nemůže dlouhodobě fungovat, alespoň ne výhodně. A výhodnost byla hlavním argumentem.
Pro jednotlivce v měřítku jednoho sídla může být barter výhodný. Brzy ho ale doplní provizorní platidla, třeba ty náboje, protože jejich množstvím se bude dát poměřovat hodnota více věcí, a zároveň bude každý mít svou hodnotu, tedy primitivní obdoba zlatých mincí. Ovšem vládnoucí subjekt se těžko domáhá daní - desátků z takových transakcí.

Re: Barter

PříspěvekNapsal: 15.02.2011 10:34
od MRAK
marish píše: ... Ovšem vládnoucí subjekt se těžko domáhá daní - desátků z takových transakcí.


Starověký systém by fungoval dobře -

Desátky se vybírají předem - forma poplatku (clo) při vstupu do města za účelem obchodu, nebo poplatku za místo na trhu ....
Stálí, bydlící obyvatelé platí jednou za období daň. Za ochranu (nutno udržovat armádu), za možnost bydlet (je třeba vytvářet infrastrukturu, kanalizaci, udržovat hradby ...)
Daně mají podobu platné měny (pokud existuje), nebo naturálií - švec dodá obuv pro vojáky (a vládnoucí kliku), hospodář nějaké maso, vejce, rolník zrno, atd atd .....

úplně to vidím, ten mumraj v hradišti :mrgreen:

Re: Zlate a stribrne mince

PříspěvekNapsal: 15.02.2011 13:31
od JimmyJazz
k tem cigaretam atp. bych rozhodne prihodil cokoladu, kavu, koreni, sul a rovnez volny tabak. To byly po podstatnou cast lidskych dejin velmi universalni platidla. Vakuovana 'cihlicka' kavy (byt je to obycejne tchibo) vydrzi slusne dlouho.

Kluci, tohle už pište do Bartru, v mincích to nemá valnej význam. Ať se v tom pak trošku orientujeme, až budeme něco hledat.

přesunuto z tématu zlaté a stříbrné mince - eschaia

Re: Barter

PříspěvekNapsal: 25.02.2011 1:58
od alibaba
Barter vlastne byl dumyslne vyvinut na nasich vesnicich za komunismu po II svet.valce ,kdy vlastne nic lidi nemely jako penize a tak rezim pozaduje ,jako dane naturalni davky jako odevzdavani masa, sadla z prasete ,mleko u krav ,slepice a vejce od slepic atd vsechny dane ve forme naturalii ....
A ti kdo neplatili dva panove s pistolemi natlacili kravu na vuz a odjeli ,ale jasne rezim napred musel odzbrojit obyvatelstvo a tohle fanaticke silenstvi zacalo hned po valce jako odevzdavani zbrani zradcum jako byli Benes apd.
No jo byly papirove penize ,ale ty byly tak bezcenne ,ze otec tenkrat vydelaval mesicne 250 000 kcs a tak barter byl tehdy kralem na vesnici ,ono jak admin rika za musime psat o barteru ma jasne pravdu ,abychom se v tom vyznali ,ale zlate a stribrne mince jsou vlastne barter .....

Ja obchoduji s Kejvalem a ja to zkousel vselijak a vsude mne odhazovali a tak jsem zvolil barter a funguje to vyborne uz asi 7 let a tak jak jsem se jednoho dne rozruril a zacal pouzivat barter ,ja prece se nebudu nikoho doprosovat.....

Re: Barter

PříspěvekNapsal: 25.02.2011 12:22
od marish
Ale po válce byla taky jiná situace než dnes. Vesnice se skládala z jednotlivých statků, gruntů, i ten domkář měl chlívek atd. Dnes je za vsí zrušený prasečák, rozpadlý kravín z dob JZD, za kopcem na samotě experimentální biofarma a na polích řepka. (jasně není to tak všude, ale míra soběstačnosti a množství produktů na barter je jiná-menší i na vesnici)