Vyměření pozemků

PříspěvekNapsal: 09.05.2019 21:18
od pavel.venom
Ahoj. Nemá tady někdo zkušenosti s přibližným vyměření pozemku? Jde mi jen o informativní, nepotrebuji nic oplocovat atd. +- 1 metr.

Re: Vyměření pozemků

PříspěvekNapsal: 09.05.2019 22:57
od Patrol
Když si to necháš vytyčit geodetem, tak to bude +-14cm, nebo tak nějak.Pokud tvůj pozemek je již zaměřen a zdigitalizován, tak ty mapy jsou takhle nějak přesné. Staré geodetické mapy jsou tuším +- 4m. Při digitalizaci je to někdy dost průser. Já vůl jim to podepsal, a pak jsem rok běhal po úřadech, abych dostal zpět kus své cesty do sadu, kterou mi při digitalizaci změnili na sousedův les.

Re: Vyměření pozemků

PříspěvekNapsal: 10.05.2019 13:56
od pavel.venom
Jo, jo. Hranice pozemků a sousedské vztahy je pruser. Nejlevnější geodet si řekl 35tis Kč a to mi pětkrát zdůraznil, že to je bez papíru. Tak mě napadlo, jestli tady někdo nezná nějakej "figl". Zkusim jestli nesezenu nějaké GPS souřadnice a použít navigaci, mám les, zvířata, sady atd, ale na elektroniku jsem opravdu " talent". :D

Re: Vyměření pozemků

PříspěvekNapsal: 10.05.2019 14:13
od malajizva
7 let jsem měnil pozemky. prachů a nervů mě to stálo nepočítaně... Kvůli tomu jsem musel rozdělit společné jmění manželů a spoustu dalších kravin včetně zaplacení daně za získané pozemky - sice jsem pozemky měnil, ale to státu vůbec nevadilo. :head :head

Re: Vyměření pozemků

PříspěvekNapsal: 10.05.2019 14:33
od pavel.venom
:D . nesměju se Ti. Jen usmívám, že všichni co máme nějaké pozemky máme asi hodně podobné zkušenosti. Mám zceleno tak cca 6ha kolem baráku a teď jeden člověk nechápe, že tam co si roky řeže dřevo a škodí, už to někomu patří a už mě nebaví se dohadovat. Kdyby tady byl nějaký geodet, mám pro něj melouch.

Re: Vyměření pozemků

PříspěvekNapsal: 10.05.2019 16:44
od Cep
A nestačí nahlížení do katastru s ortofotomapou a GPS?
katastr_nahlizeni.jpg

Re: Vyměření pozemků

PříspěvekNapsal: 10.05.2019 17:07
od pavel.venom
Děkuji. Pripadam si hloupe, ale já si opravdu nikdy nevšiml na KU, GPS souřadnic. :D problém vyřešen.

Re: Vyměření pozemků

PříspěvekNapsal: 10.05.2019 19:38
od PaF
No, od toho sem chodíme, ne? :yes

Re: Vyměření pozemků

PříspěvekNapsal: 10.05.2019 22:05
od Cep
No, kdo ví, kdy to tam přidali. Zatím jsem si vždy vystačil s ortofotomapou.
Která je občas ujetá - snad ty GPS budou s hranicemi lícovat.

Re: Vyměření pozemků

PříspěvekNapsal: 11.05.2019 23:31
od surikata
Opatrně s GPS souřadnicemi.
jsou tam vysvětlivky, že je to jen odhad!!! Ty jsou +- autobus a o ještě kloubový. Dle rozhodnutí soudu je zaměření pozemku pří použití zaměření GPS +- 1 m !! Jediná naprosto přesná metoda je použití referenčního bodu. Tzn. že je přesně známý bod v terénu a od něj bude tahat geodet zaměření vašeho pozemku. Pokud dojde chytrolín s GPS stanici a nasosá info z éteru (ČUZAK) tak je +- 1m . Nikdy nepoužívat GPS na přesné vytýčení hranic parcely.

Re: Vyměření pozemků

PříspěvekNapsal: 12.05.2019 10:47
od JOBU
Lenže ono nieje gps ako gps ...

Re: Vyměření pozemků

PříspěvekNapsal: 12.05.2019 11:55
od brven
Před měsícem jsem měl na svém pozemku geodety z důvodů digitalizace map. Bylo to dost mastný... A dostal jsem tyto informace:
Pokud je na mapě referenční bod, který je označen kroužkem, tento bod byl již v minulosti zaměřen s přesností +- 14 cm. Dalším důležitým prvkem je písemný souhlas s polohou zakresleného referenčního bodu, pokud se jedná o rozhraní pozemků různých vlastníků. Musel jsem oběhnout vlastníky sousedy, předsedu místního ZD a starostu obce. Pokud není souhlas, je tolerance větší než metr, i když byl bod zaměřen na těch 14 cm. Tolik info od maníků, co jsem tu měl. Jak jsem koupil, prodávám.

Re: Vyměření pozemků

PříspěvekNapsal: 12.05.2019 14:02
od pavel.venom
No, 20 -25tis Kč bych za 2 - 3 hodiny chození po pozemku dal, ale 50 a víc už mi připadá moc. U mě to stačí přibližně +- 2 - 5metrů. :) Ale jsem rád, za každou info, alespoň budu trochu v obraze.

Re: Vyměření pozemků

PříspěvekNapsal: 12.05.2019 19:44
od kregan
+- 14 cm?, když nám na praxích v terénu ulítla jedna se souřadnic x, y, z (tedy i nadmořská výška) o 2 cm, nedostali sme zápočet (geodézií se naštěstí neživim)

Re: Vyměření pozemků

PříspěvekNapsal: 12.05.2019 23:13
od brven
Pravdivost tvrzení geodetů neumím posoudit, taky se tím neživím. Ale zabýval jsem se metrologií dlouhý čas. Naměřená hodnota je jedna věc a její nejistota je věc druhá, Termín přesnost je pro laika přijatelnější než tady vykládat o hodnotě pravé nebo konvenčně pravé a nejistotách měření. Když jsem jim koukal pod ruce, taky měřili v jednotkách cm.

Re: Vyměření pozemků

PříspěvekNapsal: 13.05.2019 5:46
od Piston
Známý geodet mi říkal, že při zaměřování pozemků už jedou hlavně přes GPS. Ovšem jejich přístroje je pustí do o dost jiné přesnosti, než to k čemu má přístup laik. Na centimetry to ale není.

Re: Vyměření pozemků

PříspěvekNapsal: 13.05.2019 9:47
od dracekvo
Tak geodeti hlavně používají referenční GPS bod. Díky tomu se jim to GPS zpřesní na použitelnou úroveň.

Stejnej princip se používá u GPS sekaček.

Re: Vyměření pozemků

PříspěvekNapsal: 13.05.2019 9:56
od bivoj
Piston píše:...jedou hlavně přes GPS. Ovšem jejich přístroje je pustí do o dost jiné přesnosti, než to k čemu má přístup laik...

Co je to zase za kydy? Jaká "jiná přesnost"? Jaký laik? To jako existuje u GPS nějaká kouzelná frekvence, která je přesnější než L5 a o které my "laici" nemáme tušení? Prd. Každý "laik" si dnes může bez problémů koupit GPSku schopnou jet na L5 (tj. přesnost v základu 30cm). Ten tvůj "známej geodet" tě akorát pěkně lakoval a snažil se udělat zajímavým.

Re: Vyměření pozemků

PříspěvekNapsal: 13.05.2019 15:04
od TomSmith
Ale jo, koupíš si korekční data a jedeš ... citát z jejich webu:

GNSS síť poskytující korekční data všem GNSS (GPS) přijímačům. GEOORBIT nabízí zpřesňující data ve formátu RTCM 3.0 a nově i ve Formátu RTCM 3.2 všem aplikacím a všem přístrojům. 29 referenčních stanic je rozmístěno a provozováno v plném provozu od počátku roku 2016. Od 9.4.2017 je síť monitorována nezávislým státním monitoringem ČUZK. S těmito korekcemi můžete s vaší navigací nebo GNSS přístrojem dosahovat až centimetrové přesnosti, pokud to váš přístroj umožňuje.

Re: Vyměření pozemků

PříspěvekNapsal: 13.05.2019 16:23
od JOBU
Bivoj- však sám to píšeš :"presnosť v základu 30cm"... Ako som už písal vyššie,nieje gps ako gps.TomSmith to uviedol pekne detailnejšie... :yes

Re: Vyměření pozemků

PříspěvekNapsal: 13.05.2019 16:31
od Hohepa
asi pro nás méně vzdělané by bylo vhodné napsat, že GNSS je sít permanentních stanic
postavených na zemském povrchu, takže na rozdíl od družic netrajdaj na oběžné dráze tudíž jejich zaměřováním pomocí GPS ( která to však musí umět ) lze dosáhnout oné přesnosti jednoho centimetru .

tedy ať to další nemusí hledat jak já
gnss.PNG

http://czepos.cuzk.cz/

EDIT P.S: by mě zajímalo jak spolehlivé a přesné by bylo určení polohy pouze se stanicemi GNSS - v případě kolapsu GPS družicového systému.

Re: Vyměření pozemků

PříspěvekNapsal: 13.05.2019 17:09
od bivoj
JOBU píše:Bivoj- však sám to píšeš :"presnosť v základu 30cm"... Ako som už písal vyššie,nieje gps ako gps.TomSmith to uviedol pekne detailnejšie... :yes

Jasně, jenže Piston nepsal nic o GEOORBIT atp, ale jen o GPS. A s "čistou" GPS se ani v L5 nedostaneš pod těch 30cm. Pokud ten přístroj umí více protokolů (např GPS + GLONASS + GALILEO + BEIDOU + SBAS...) tak se samozřejmě s těmi refernčními body dá dostat s přesností na centimetry. Ale není to žádné čarodějnictví nebo něco, co by bylo upřeno laikům, jak vyplynulo z Pistonova postu...

Re: Vyměření pozemků

PříspěvekNapsal: 13.05.2019 17:27
od bivoj
Hohepa píše:asi pro nás méně vzdělané by bylo vhodné napsat, že GNSS je sít permanentních stanic..

Trochu si to pleteš. ;) Ale vysvětlím:
GNSS = Global Navigation Satellite System, tj. je to množina všech existujících satelitních navigačních systému. V ní je jak GPS, Galileo, GLONASS atp. - to vše jsou GNSS. (Globální Navigační Satelitové Systémy)

Ty sítě permanentních stanic (GEOORBIT, CZEPOS ap.) tedy nejsou GNSS. Když to řeknu maximálně přesně, tak je to síť permanentních stanic zpřesňující signály GNSS pomocí korekčních dat. Pro zkrácení se používá jen definice "Síť permanentních stanic GNSS" z čehož neznalý člověk nabude dojem, že ta síť permanentních stanic se jmenuje GNSS, čemuž tak není...

Re: Vyměření pozemků

PříspěvekNapsal: 15.05.2019 0:59
od venca_h
Kouknu se takhle večer na Rozpad a co nevidím - práci :) Trochu se zapojím do debaty, snad to bude srozumitelné.
Geodet se s GPS dostane na cm přesnost díky korekcím z permanentních stanic jak vysvětluje kolega přede mnou.
Geodetická GPS během práce bere informace z družic na obloze a zároveň po internetu informace z referenční stanice.
Pokud se něčeho nedostává - špatný výhled na oblohu (les, údolí) nebo pokrytí poskytovatele internetu tak nefunguje, respektivě je přesnost srovnatelná s gps v mobilu nebo turistickou gps +- 5m (tuhle přesnost nám uváděl kantor na školení).
Každopádně jedna věc je přesnost připojení do souřadnicového systému ať použitím GPS nebo vetknutím se na bodové pole ( trigonometrické body; síť se neudržuje, neobnovuje a spíš likviduje při různých stavebních činnostech) a druhá je kvalita katastrální mapy v dané lokalitě. Katastr se nám tu nějaký ten pátek vyvíjí ( https://www.cuzk.cz/Urady/Zememericky-u ... ictvi.aspx) a to, že na většině území proběhla tzv. digitalizace neznamená, že mapy jsou naprosto dokonalé, bohužel. Máme mapy digitální (DKM) a mapy digitalizované (KMD), souřadnice lomových bodů parcel mají přidělený tzv. kód kvality (stupnice 3-8). Toto číslo nám vypovídá o původu bodu, 3 je nejpřesnější, bod určen při měření v terénu; 8 nejhorší - digitalizací rastru 1: 2880. Mezi máme body určené fotogrametricky, digitalizací rastru 1: 1000 a 1: 20000.

Pro zakladatele vlákna - Liberecko je mimo můj akční rádius, když mi do sz hodíš konkrétní info o co se jedná (katastrální území, čísla parcel) tak ti řeknu svůj názor na věc. Záleží co řešíš a jaký má být výsledek. Když se vytyčuje oficielně tak má geodet možnost ( za mě povinnost v případě horší kvality bodů) zažádat na katastru o dostupné informace o vzniku dotčených parcel a porovnat je jak s aktuální mapou tak se situací v terénu.

Re: Vyměření pozemků

PříspěvekNapsal: 15.05.2019 5:09
od Piston
Díky za fundovanou informaci. Sám budu muset brzo nechat zaměřit okraje pozemku, co máme u lesa, hraniční kameny jsou fuč a les má tendenci se pomalu rozšiřovat na úkor louky…