Spacák

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.

Re: Spacák

Příspěvekod Toulavý medvěd » 23.09.2017 14:04

V hlubinách tohoto tématu je pohřben dotaz na záklaďácký spacák vz. 67. Pokud to někomu pomůže, napíšu pár zkušeností. Hlavními nevýhodami jsou hmotnost a nemožnost dnes tak oblíbené komprese, takže neskladnost. Někdo tvrdí, že je v něm zima i v létě apod. To záleží na způsobu použití. Je potřeba dodržovat pár pravidel o táboření, nelze očekávat, že spacák všechno sám udělá, jak vesměs spotřebně založení jedinci očekávají. Spal jsem opakovaně v tomto dekáči i v mrazech do -20 a přežil jsem, nemám omrzliny ani jiné následky. Bylo pouze potřeba zajistit ochranu proti větru a odizolovat spodek od země třeba suchými větvemi, nahřát si u ohně kameny, k tomu případně do pet flašky teplou vodu jako termofor. Je mi jasné, že takové metody jsou v současnosti považované za přežitek, ale kdo ví. Nepřekonatelnou výhodou spacáku vz. 67 je jeho trvanlivost a odolnost. Mě vydržel pětadvacet let a nic nenasvědčuje tomu, že by nezvládl padesát. Další jeho výhodou je možnost vylepšovat základní deku o libovolné vrstvy například z ovčí vlny. A nakonec ani ten vnější pytel není špatný žďárák. Už kolikrát jsem v něm přečkal noční přeháňky, za bouřky stačilo přehodit celtu. Krom toho deku je možné v nouzi použít jako kabát nebo nosítka atp. Měl jsem samozřejmě i moderní spacáky, v nich bylo jako v pokojíčku a nezabrali příliš místa. Ale po těch je už dávno veta.
Žiješ jenom tak dlouho, dokud neztratíš pozornost.
Toulavý medvěd

Příspěvekod Matěj » 01.10.2017 17:13

V záklaďáckém spacáku jsme ale spávali na posteli v kasínu. Ven bych si to nevzal, už za mě byly na venek lepší volby.
Matěj

Spacák vz. 67

Příspěvekod zdendape » 31.10.2017 16:21

Zdravím všechny.
Přemýšlím, že si do záklaďáckého spacáku, místo té vlněné deky, ušiju něco jako deku z peří. Ale nevím jaký by na to byl nejlepší materiál. Přemýšlím o nějakém nepromokavém šusťáku, aby peří tak snadno nenavlhlo, ale mám strach aby se mi tam pak nesrážela vlhkost. Nebo použít jen nějakou látku co se z ní šijou peřiny? Tuším že se jí říká sypkovina. Měl jsem kdysi po tátovi doma dělanou péřovou mumii a ta byla dělaná tak, že obal byl šusťák a vnitřek něco jako péřová peřina a fungovalo to akorát se musel po spaní poctivě větrat.
Budu rád za každou radu nebo tip.
zdendape

Příspěvekod Serža » 31.10.2017 16:37

imho je to s tím spacákem jako s kosou - pokud ti vyhovuje tak jak je, tak super
ale investovat peníze a čas do vylepšování je ztracená investice, to je lepší koupit něco modernějšího
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Serža

Příspěvekod JOBU » 31.10.2017 18:33

Ten záklaďacký spacák je už dávno prekonaný,za relativne malú sumu sa dajú zohnať oveľa kvalitnejšie typy.
JOBU

Příspěvekod štaflík » 31.10.2017 18:35

Zdendo také si myslím, že množství vynaloženého času a prostředků nebude v korelaci s výsledkem.
štaflík
VIP

Příspěvekod Serža » 31.10.2017 18:47

JOBU píše:Ten záklaďacký spacák je už dávno prekonaný,za relativne malú sumu sa dajú zohnať oveľa kvalitnejšie typy.

tak pokud ho člověk už má z dřívějška, já bych si dovedl představit jeho využití třeba někde na chatě, případně i jako nouzovou zálohu pro přespání člověka navíc...a díky prací vnitřní vložce to snadno splňuje i nějaké hygienické základy

ovšem tahat to někam na zádech, nebo investovat čas a peníze do úprav, to fakt ne
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Serža

Příspěvekod JOBU » 31.10.2017 18:52

Ano presne tak,ako píšeš..
JOBU

Příspěvekod PaF » 31.10.2017 20:37

Matěj píše:V záklaďáckém spacáku jsme ale spávali na posteli v kasínu. Ven bych si to nevzal, už za mě byly na venek lepší volby.

V roce 1985 jsme v tom na vojenském cvičení spali ve stanech v minus 25 stupních ;) . Na zemi na chvojí.
Velká zábava to ale nebyla, metr od kamínek ve stanu zamrzala voda v ešusu.
PaF

Příspěvekod zdendape » 31.10.2017 20:39

Děkuji všem za rady, ale spacáků mám doma už spoustu. Ten projekt se záklaďáckým spacákem jsem zamýšlel jako zabijáka dlouhých zimních večerů. :) Něco v tom smyslu, jako když se najdou někteří lidé co tuní stará auta i když je spousta lepších a novějších druhu aut. Proč bych se nepokusil vytunit starý spacák. :)
zdendape

Příspěvekod K4cer » 31.10.2017 23:30

Peřím plněnou vložku so do toho neumím dost dobře představit, myslím že i kdyby se ti to nějak povedlo spíchnout tak to nebude dobře fungovat.

Mě spíš napadlo (když už ho chceš teda "tunit"), použít místo deky ovčí rouno.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
K4cer
VIP

Příspěvekod Matěj » 27.11.2017 8:20

Pokud člověk nemá chov ovcí nebo přebytky vyčiněného rouna, tak se touto cestou nevyplatí z finančních důvodů jít a bude výhodnější koupit rovnou drahý moderní spacák.
Matěj

Příspěvekod Matěj » 27.11.2017 8:28

PaF píše:
Matěj píše:V záklaďáckém spacáku jsme ale spávali na posteli v kasínu. Ven bych si to nevzal, už za mě byly na venek lepší volby.

V roce 1985 jsme v tom na vojenském cvičení spali ve stanech v minus 25 stupních ;) . Na zemi na chvojí.
Velká zábava to ale nebyla, metr od kamínek ve stanu zamrzala voda v ešusu.

Já zažil až pozdější vojnu, musím přiznat, že ale takovou situaci naštěstí ne. :)
Venku jsme sice spali, ale nikdy ne v takové zimě a ani v záklaďáckém spacáku.
Matěj

Předchozí

Zpět na Přežití v přírodě