Pristresok, stan, bivak.

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvekod Vladimir » 12.09.2018 13:55

Hliník.
Vladimír
Uživatelský avatar
Vladimir
 
Příspěvky: 41
Registrován: 22.09.2016 13:04

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvekod Cep » 12.09.2018 16:06

Doprčic :-) Letos jsme pořídili Husky s hliníkovýma..
Zřídka používané laminátové z 20 let starého "Sportland for Hannah" pořád - víceméně - drží. Vyměnil jsem v nich ztyřelou gumu a tak se celá rodina může uchýlit pod stany.
Cep
 
Příspěvky: 1065
Registrován: 09.04.2015 10:22

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvekod Kocour » 12.09.2018 23:12

V téhle souvislosti dám k lepšímu jeden poznatek k hliníkovým tyčkám:
Svého času jsme dost používali stany postavené na stálo v podzemí. (To je běžná praxe, pokud se někde působí delší dobu a transport materiálu je komplikovaný. Stany jsou hlavně proti skapu a průvanu, plus si v nich člověk může nechat věci, které nechce pořád nosit ven.) Vzhledem k tomu, že se jednalo o docela hardcore akce, byla tendence používat kvalitní stany, pochopitelně s duralovými tyčkami. Postupně začali lidé hlásit, že tyčky jsou polámané, vedlo to ke vzájemnému obviňování, že se se stany špatně zachází a tak.

Kolega v jednom okamžiku pořídil, dotransportoval a postavil úplně nový značkový stan. Hned na příští akci, která byla za pár měsíců, jsme k tomuto stanu dorazili a při pokusu jej rozepnout se ozvala rána a jedna tyčka se přelomila. Začali jsme to kontrolovat a všechny tyčky se i při nepatrné manipulaci lámaly dál. Ukázalo se, že za to mohla bodová koroze a čím byly tyčky značkovější (lepší dural, tenčí stěny) tím snadněji praskaly. Dural má tu nepříjemnou vlastnost, že v jeho struktuře sousedí krystaly mědi s krystaly hliníku - ideální elektrochemický článek. Když se k tomu přidá voda nasycená minerály - elektrolyt - vyžere to do hliníku mikroskopické dírky. Mechanické napětí tomuto jevu taky pomáhá.

Takže jsme začali místo toho používat obyčejné levné stany á la Lidl, Tesco a pod., které mají tyčky z laminátu. Sice se to na začátku pronese, ale v takových podmínkách pak vydrží věčně.

Prasknutí zánovní tyčky s tím může souviset - záleží na tom, jak rychle byla tyčka vysušená po použití, zda například nebyla několik dní zabalená mokrá. S tím mám taky zkušenost, že duralové karabiny zabalené mezi mokrými věcmi v batohu chytají korozi už během několika dnů (což může být i trvání cesty z akce, aniž by se člověk provinil nedbalostí).
Kocour
VIP
 
Příspěvky: 728
Registrován: 30.03.2012 21:29

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvekod Cep » 13.09.2018 9:14

Díky za zajímavou informaci...
Dá se to/ má smysl nějak ošetřovat? Vosk?
(Že jsem nenarazil na to, že by s tím byl problém u letadel?)
Cep
 
Příspěvky: 1065
Registrován: 09.04.2015 10:22

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvekod Kocour » 14.09.2018 23:58

Letadla se zpravidla neskladují mokrá a pokud už se namočí, je to dešťovou vodou, která je v podstatě destilovaná (tj. špatný elektrolyt).

Ono se o tom ví, takže většina duralových předmětů se eloxuje (na povrchu se vytvoří oxidovaná vrstvička, která uzavře póry a odizoluje elektrochemické články). Duralové plechy pro letectví mívají z obou stran naválcovanou tenkou vrstvičku čistého hliníku a pod. I stanové tyčky jsou zpravidla eloxované, ale může být potíž v místech, kde se lisují spojky a ochranná vrstva se odře, případně i kde se odře používáním. Zřejmě stačí poměrně drobná oděrka a koroze se rozjede. Projevuje se na povrchu jako výkvět drobných bílých krystalků, případné z korozního důlku vytéká takový bílý kal.

Myslím, že jako údržba postačí tyčky umýt a dobře usušit, kdykoli je k tomu možnost. Možná by se daly lehce promáznout WD-40kou, ale uvnitř je bohužel ta gumička, která může pod vlivem organických rozpustidel degradovat, takže je to něco za něco. Vosk (ale i např. vazelína) nezaleze dovnitř do spojů, kde se voda drží nejlépe.
Kocour
VIP
 
Příspěvky: 728
Registrován: 30.03.2012 21:29

Předchozí

Zpět na Přežití v přírodě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků