Vybavení na čundry

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.

Re: Vybavení na čundry

Příspěvekod kregan » 29.11.2018 13:39

Na zimní vandry vozim funkční triko s dlouhym rukávem a funkční jégry, zimní ruský pruhovaný triko, starej svetr, maskáče vz. 95. Na postávání přes to hodim maskáčovej anorak šitej z celty s teplou podšívkou. Zatim mi nikdy zima nebyla.
Na spaní péřák od Rakoncaje, US goráčovej žďárák (Nepařim se v něm, ale znám lidi co jo. To je dost individuální). Hlavně nechodit spát pod vlivem. Kromě toho, že se tak ztrácí zbytečně moc tepla, tělo odpařuje daleko víc. Pod sebe dávám bundu, pod hlavu kanady. Pokud spim na sněhu, přidávám krátkou samonafukovačku.
Funkční tlustý ponožky (na spaní měnit). Rukavice. Na hlavu trampskej klobouk (pro parádu) - čepice pomůže, ale jde to i bez ní. SAA proklatě nízko, v civilizaci obalené šálou.
https://img21.rajce.idnes.cz/d2102/1/18 ... .jpg?ver=3
https://img21.rajce.idnes.cz/d2102/1/18 ... .jpg?ver=4
Čím víc víš, tím míň neseš.
kregan
VIP

Příspěvekod štaflík » 06.12.2018 8:09

Tak jsem včera večer testoval zimní flot tělňašku. Cestou z práce večer, už trošičku mrzlo, pod ní jsem měl jen tenké bavlněné "společenské" tričko a pak už jen shemag kolem ovaru. Cca půl hodinky se v pohybu dalo celkem v klidu. Bez pohybu by to solo nestačilo (ale to by nedal asi ani svetr). Dneska ráno jsem pod tím měl tenké tričko s rukávem z merina z Decathlonu. Jenže jsem byl poměrně zmrzlý ze studené ranní sprchy. Takže opět zima mi při pohybu nebyla, ale opravdu jsem zahřál až svižnou chůzí do kopce. Funguje trochu jako svetr - potřebuje přes sebe ještě něco, co moc neprofoukne. Klidně Gorku. Ostatně tenhle komplet je v Rusku často vidět a myslím, že hoši zkušenosti s pohybem v nehezkém počasí mají.
Jinak materiál je to hrozně příjemný, měkký, nadýchaný a jako většina ruských hadrů naprosto neomezuje v pohybu.
Tady je testík:
https://doprirody.prakticky.sk/2018/01/ ... -telnaska/

Celkem bych to zatím potvrdil, kromě odolnosti vůči větru, kterou tam pán zmiňuje. Ta se mi zdá asi jako u svetru.
štaflík
VIP

Příspěvekod Kocour » 09.12.2018 19:33

Tahle kombinace bude skvěle fungovat, když se člověk zpotí a vychladne... Vojenské oblečení počítá s tím, že se člověka sem tam někdo pokouší zapálit, a tomu jsou částečně obětované jiné vlastnosti.

Je fakt, že na čundru může oblečení dojít úhony od jisker u ohně, ale naposled jsem si propálil právě shemag, ač z bavlny. Takže jsem přestal vidět výhody bavlny, když to proti drobným propálením stejně nepomohlo, do války se nechystám a různá syntetika je v ostatních ohledech lepší.

Tělňaška, gorka, ale i spousta oblečení jiných armád, jsou hlavně statusové symboly.
Kocour
VIP

Příspěvekod štaflík » 09.12.2018 20:07

Radši propalim a zašiju Gorku za 60 Euro, než Acteryxe za 10k.
Když s těmi hadry dobyli Sibiř, tak na Ralsko, Brdy nebo Zadní Zemi v prostě dam :lol:
štaflík
VIP

Příspěvekod Kocour » 09.12.2018 22:38

Jak říkám - statusové symboly...
Kocour
VIP

Příspěvekod Matěj » 10.12.2018 11:58

štaflík píše:-britský armádní svetr (nemůžu sehnat nikde extra teplý rakouský Alpin)

Tyto svetry neznám, ale kdysi jsem v jednom armyshopu koupil za dvě nebo tři stovky ruský svetr, takový hnědo-oranžový tlustý rolák a teplejší svetr jsem nikdy neměl, jen je pravda, že docela žral, než se trošku onosil. Hned bych si ho koupil znovu, kdybych.na něj někde narazil.
Matěj

Příspěvekod kregan » 10.12.2018 12:02

Je pravda, že sehnat teplej svetr (ideálně vlna) za přijatelnou cenu neni jednoduchý. Posledně mě vyšlo nejvýhodněji nakoupit klubka vlny (i když pro pravou Alpaka vlnu jsem si dojel do Bolivie) a dát si poptávku pletení za úplatu na nástěnku nejbližšího domova důchodců.
kregan
VIP

Příspěvekod Matěj » 10.12.2018 14:38

Zkoušel jsem ten můj svetr googlovat a nepochodil jsem. Našel jsem jen ruské zelené umělinové svetry, něco jako naše vzor 95. Ten starý by měl být, co si pamatuju z přistehovaného papírového štítku a jak moje tehdejší znalosti Ruštiny dovolily správně text rozluštit, z velbloudí vlny. To mě právě tehdy nejvíc udivilo a proto jsem si ho ze zajímavosti koupil. Zkusím ho kdyžtak doma dohledat a vyfotit. Ten bych opravdu mohl s čistým svědomím doporučit. Různé umělé svetry nemám moc rád,i na běžné nošení raději volím přírodní materiály. Pro porovnání třeba svetru vzor 95 (myslím ten k uniformě 95, zelený s vlaječkou a jmenovkou) jsem se kdysi ještě v armádě něco nanosil, nemyslím že by byl úplně špatný, ale popravdě ten Rusák, i když nový doslova žral - asi jediná nevýhoda, se s ním nedal srovnat ani po několikaterém vyprání.
Matěj

Příspěvekod PaF » 10.12.2018 18:10

Ručně pletený z opravdové kvalitní vlny nic nenahradí. Na čundry by měl být dlouhý aspoň do půl zadku a měl by mít tak dlouhý rukáv, aby se do něj schovala i dlaň se skrčenými prsty (jako ve spánku). Přes den rukáv ohrnout, na noc natáhnout. Míval jsem takový upletený mojí máti. A ze zbytků mi upletla návleky na kolena, které jsem nosil na noc do spacáku. To bylo něco. Jsem hňup, že se mi z něj podařilo "vyrůst".
PaF

Příspěvekod Serža » 10.12.2018 20:31

mám tenhle vojenskej svetr u z chorvatský armády, naprosto vynikající...ale už se moc nedá koupit (možná bazar?), teď fasujou takový tenký šméčka s V výstřihem
Přílohy
vojna-vesta-zelena-slika-32272039.jpg
vojna-vesta-zelena-slika-32272039.jpg (30.97 KiB) Zobrazeno 1465 krát
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Serža

Příspěvekod Matěj » 11.12.2018 20:29

Tady jsem ten svetr, o kterém jsem psal:
Obrázek
Foto z tohoto zahraničního obchodu - na odkaze je bez ceny a nedá se ani koupit, tak snad to nebude bráno jako inzerce. :)
http://www.sovietarmystuff.com/Product_ ... eater.html

Není zelený, vypadá babičkovsky, vlastně vypadá úplně hrozně :D, ale je fakt teplý.
Matěj

Příspěvekod Jardaxyz » 12.12.2018 5:26

Ja uz kupuju skoro jen v bazaru, mivaji akce vse za 30,- (bezna cena treba 120 nebo 100) a jde o znackove kramy z Nemecka, kter nove stoji treba 1000-3000,-

Hlavne mikiny s kapsami a kapuci... tech neni nikdy dost :)
Jardaxyz

Příspěvekod štaflík » 12.12.2018 7:51

Jinak velmi slušný a odolný britský Commando svetr mají teď v armyprodej.eu (bacha, cz je jiný shop) za senzačních 300,-. vzal jsem si jeden do zásoby a jeho stav je 1*.
Není to těžký zimní drtič mrazu, jako ten Alpin, ale je to fajn svetr za pár korun. Hřeje a vydrží víc než klasický český a navíc se dělá i v hezké šedomodré, kdy nevypadá tak moc military.

Ještě jsem si tam koupil za necelý litr holanskou verzi bundy Snugpak. Nová, v obalu, zdá se celkem tenká, ale hřeje dobře. V kombinaci s briťákem je to za necelých 1300,- docela dobré, odolné a teplé oblečení.
Vůbec tam mají dost přebytkových věcí za pár šupů.
štaflík
VIP

Příspěvekod kregan » 12.12.2018 8:16

Matěj píše:Tady jsem ten svetr, o kterém jsem psal:
Foto z tohoto zahraničního obchodu - na odkaze je bez ceny a nedá se ani koupit, tak snad to nebude bráno jako inzerce. :)
http://www.sovietarmystuff.com/Product_ ... eater.html

Není zelený, vypadá babičkovsky, vlastně vypadá úplně hrozně :D, ale je fakt teplý.

To je stylovka. Takovej by se mi líbil.
kregan
VIP

Příspěvekod kregan » 12.12.2018 8:45

štaflík píše:Jinak velmi slušný a odolný britský Commando svetr mají teď v armyprodej.eu

Ten mám, často používám a jsem s ním spokojenej. Za tu cenu můžu vřele doporučit.
kregan
VIP

Příspěvekod štaflík » 12.12.2018 9:28

Jojo, já už mám tři. A i ten první je jak nový a to mu dávám za uši. Za 300,- IMHO nejlepší kousek tepla.
štaflík
VIP

Příspěvekod dolmar » 13.12.2018 10:24

Já jsem nedávno koupil v jednom US shopu černou mikinu Polartec a teplejší mikinu jsem v životě neměl. Včera jsem strávil 4,5h venku na střelnici, bylo těsně nad nulou. Měl jsem na sobě jen termotriko ( koupené tamtéž ) a tu mikinu ( samozřejmě ještě kalhoty, boty a čepici :) ) a zima mi vůbec nebyla. Ta mikina hřeje jako peklo samo :) Jo, stála 750,- Kč, ale překvapilo mne jak skvěle funguje. Dvě kapsy zvenku na ruce, síťované kapsy uvnitř, stojací límec pěkně těsně kolem krku, oboustranný zip, zipy i v podpaždí, stahovací manžety, ramena a ruce podšitá látkou, velmi příjemná a teplá.
Naposledy upravil dolmar dne 13.12.2018 10:27, celkově upraveno 1
dolmar

Příspěvekod Sofi » 13.12.2018 10:26

Jestli je tam maj i pro holky, tak bych poprosila o kontakt na shop. Předem díky :)
Sofi

Příspěvekod štaflík » 13.12.2018 10:50

Napiš odkud je i ta klučičí.

Nějaký tip na fakt teplé spodky do spacáku?
Zaujalo mne tohle:
https://www.frogtac.cz/FROGGEAR/Podvlek ... ar-kalhoty
Ale je to fakt docela drahé. Kdyby byly nějaké echt teplé armádní (rakušáci? BW?), tak bych byl raději.
štaflík
VIP

Příspěvekod kregan » 13.12.2018 15:21

Vložka do kalhot vz. 85 stojí kolem 80 Kč.

Já zdědil výbavu fasovanou v ačr na mise a bylo v ní pět druhů armádních jégrů různě silných a ty nejsilnější jsou fakt hodně teplý. Nikde jsem je ale prodávat neviděl.
kregan
VIP

PředchozíDalší

Zpět na Přežití v přírodě