Vybavení na čundry

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.

Re: Vybavení na čundry

Příspěvekod kregan » 29.11.2018 13:39

Na zimní vandry vozim funkční triko s dlouhym rukávem a funkční jégry, zimní ruský pruhovaný triko, starej svetr, maskáče vz. 95. Na postávání přes to hodim maskáčovej anorak šitej z celty s teplou podšívkou. Zatim mi nikdy zima nebyla.
Na spaní péřák od Rakoncaje, US goráčovej žďárák (Nepařim se v něm, ale znám lidi co jo. To je dost individuální). Hlavně nechodit spát pod vlivem. Kromě toho, že se tak ztrácí zbytečně moc tepla, tělo odpařuje daleko víc. Pod sebe dávám bundu, pod hlavu kanady. Pokud spim na sněhu, přidávám krátkou samonafukovačku.
Funkční tlustý ponožky (na spaní měnit). Rukavice. Na hlavu trampskej klobouk (pro parádu) - čepice pomůže, ale jde to i bez ní. SAA proklatě nízko, v civilizaci obalené šálou.
https://img21.rajce.idnes.cz/d2102/1/18 ... .jpg?ver=3
https://img21.rajce.idnes.cz/d2102/1/18 ... .jpg?ver=4
kregan
VIP

Příspěvekod štaflík » 06.12.2018 8:09

Tak jsem včera večer testoval zimní flot tělňašku. Cestou z práce večer, už trošičku mrzlo, pod ní jsem měl jen tenké bavlněné "společenské" tričko a pak už jen shemag kolem ovaru. Cca půl hodinky se v pohybu dalo celkem v klidu. Bez pohybu by to solo nestačilo (ale to by nedal asi ani svetr). Dneska ráno jsem pod tím měl tenké tričko s rukávem z merina z Decathlonu. Jenže jsem byl poměrně zmrzlý ze studené ranní sprchy. Takže opět zima mi při pohybu nebyla, ale opravdu jsem zahřál až svižnou chůzí do kopce. Funguje trochu jako svetr - potřebuje přes sebe ještě něco, co moc neprofoukne. Klidně Gorku. Ostatně tenhle komplet je v Rusku často vidět a myslím, že hoši zkušenosti s pohybem v nehezkém počasí mají.
Jinak materiál je to hrozně příjemný, měkký, nadýchaný a jako většina ruských hadrů naprosto neomezuje v pohybu.
Tady je testík:
https://doprirody.prakticky.sk/2018/01/ ... -telnaska/

Celkem bych to zatím potvrdil, kromě odolnosti vůči větru, kterou tam pán zmiňuje. Ta se mi zdá asi jako u svetru.
štaflík
VIP

Příspěvekod Kocour » 09.12.2018 19:33

Tahle kombinace bude skvěle fungovat, když se člověk zpotí a vychladne... Vojenské oblečení počítá s tím, že se člověka sem tam někdo pokouší zapálit, a tomu jsou částečně obětované jiné vlastnosti.

Je fakt, že na čundru může oblečení dojít úhony od jisker u ohně, ale naposled jsem si propálil právě shemag, ač z bavlny. Takže jsem přestal vidět výhody bavlny, když to proti drobným propálením stejně nepomohlo, do války se nechystám a různá syntetika je v ostatních ohledech lepší.

Tělňaška, gorka, ale i spousta oblečení jiných armád, jsou hlavně statusové symboly.
Kocour
VIP

Příspěvekod štaflík » 09.12.2018 20:07

Radši propalim a zašiju Gorku za 60 Euro, než Acteryxe za 10k.
Když s těmi hadry dobyli Sibiř, tak na Ralsko, Brdy nebo Zadní Zemi v prostě dam :lol:
štaflík
VIP

Příspěvekod Kocour » 09.12.2018 22:38

Jak říkám - statusové symboly...
Kocour
VIP

Předchozí

Zpět na Přežití v přírodě