Jachta

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.

Re: Jachta

Příspěvekod mny » 19.02.2019 3:59

Zdravim, sice jsem hledal novy desalinator, ale zaujalo me tohle tema. Ziji na katamaranu 82 stop letni sezonu travim ve stredomori a zimni v Karibskem mori. Naklady na rocni provoz jsou relativne vysoke a pokud nemate zajisteny stabilni prijem tak je celorocni zivot na lodi nesmysl. Takze porizovaci naklady na katos byly 2200000 € plavba na plachty je zdarma, ale porizeni nove plachty je 8000 € . Bez motoru se neobejdete a za mesic spalime cca 1200 l. Internet: porizeni sat. brany a anteny 10000€ mesicni pausal 2100 €. Pojisteni (jen povinne) 1100 €. Kvuli rozmerum, pro nas ve vetsine marin neni misto, tak stojime na kotve a vse zvladame obsluznym clunem. Co se tyka jidla zhruba trikrat do tydne mame ryby, ktere lovime na lanko s navnadama. Pecivo si vyrabime vetsinou sami a tim spis , kdyz delame preplavbu. Jinak konzervy a mrezene suroviny. Zdravotni pece: sice mame cestovni poj. ,ale skoro vsude za doktora platite casch. Osetreni v karibiku u zubare je kolem 1300 $. Hlavne pokud by nastala nejaka katastrofa tak na lodi by to bylo stejne ne li horsi, nez na pevnine. Co se tyce bezpecnosti. Pisete, ze se obavate africanu (muslimu) , ale spise vas okradou a prepadnou ve vodach Venezuely. Hlavne musite mit spoustu zkusenosti s plavbou za 20 let jsem obcas prekvapen co ocean dokaze. Kdyz to shrnu... Pokud nemate mesicne cca 250 tis. Kc na provoz tak...
mny

Příspěvekod ecart » 16.04.2019 14:09

Zdravím Vás Mny,

díky za cenné info! 82ft Cat je už opravdu overkill, v podstatě plovoucí "bytovka". o tom svědčí i údaj: "ve většině marin pro nás není místo". Tuším, že to samé bude platit o vybavení a z toho plynoucích nákladech na pořízení i údržbu. Hádám správně, že část z těch 1200L dieslu padné také na dobíjení "house batteries", provoz klimatizací, a běh kompresoru pro plnění potápěčských lahví?

Pro řadového občana ČR je Váš život opravdu nepředstavitelný, ale pro majitele nějaké dobře řízené továrničky by to neměl být problém. I továrna má značné náklady na vybavení provozu a náklady na výplaty zaměstnanců jdou do milionů. Takže nějakých 2.5M EUR Capexu a 10K EUR měsíčního Opexu na jachtu pana majitele se v celkové bilanci úplně ztratí.

Bohužel, já sám již v životě nic takového vybudovat nedokážu, ale věřím, že spousta jiných lidí ano. Vy jste toho vlastně živým příkladem...
Druhým problémem je, že takovou továrnu musí v mezičase vést nějaký manažer, a tam bych se bál toho, že schopný manažer ji vytuneluje a neschopný přivede ke krachu. A starat se o firmu na dálku, to také nebude úplně to pravé ořechové.

Já osobně bych chtěl jít cestou minimalizace, tak aby tu v EU po mě nemuselo zůstat nic, co by mi generovalo příjem, nebo o co bych se musel starat. Loď bych dnes určitě pořídil starší a menší. I takových 50ft by pro mne byl výrazný luxus, stačí že se tam vlezu já, pár známých a návštěvníků, pračka, myčka, sušička :)
ecart

Příspěvekod pracintl » 16.04.2019 14:27

Jenže, Ecarte, něco jiného je týdenní dovolená na 40cítce a něco jiného je trvalé bydlení.
Na trvalé bydlení potřebuješ něco většího. Zvlášť, když píšeš o rodině, přátelích a návštevnících. Pak by minimum byla loď velikosti třeba http://www.lagrace.cz.

Pračka, myčka, sušička ? Lednice, TV, počítač ? ... Buď pojedeš na motor a nebo poběží agregát. Tohle z pár solárů neutáhneš. A hned jsi na nákladech, které zmiňoval předřečník.

Když jsem uvažoval o delší plavbě (2-3 roky) v 6 lidech, pod 20 m jsem se nedostal. Jasně, může být mnohem míň, ale posádka ti tam nevydrží.
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
pracintl

Příspěvekod ecart » 16.04.2019 14:42

S tou elektřinou to není až takový problém jako to vypadá. Na 20m plavidlo není problém instalovat 4ks panelů, každý o výkonu 300Wp = 1200Wp celkem. Pak stačí už jen 30kWh LFP baterka a můžeš prát týden v kuse. Narozdíl od ČR jsou na mořích o dost lepší podmínky pro FVE. Na Cat se toto instaluje lépe, monohull je zase obecně o dost levnější na pořízení.

Jinak určitě souhlasím, že na 15m Bavarii by to bylo spíše utrpení.

Samotného by mne to nenapadlo, ale youtube je opravdu plný lidí, kteří takto žijí a ikdyž chápu že jejich videa neodrážejí přesně realitu, vypadá to docela dobře.

Např: https://www.gonewiththewynns.com/
ecart

Příspěvekod Rafael » 16.04.2019 15:31

Budu si muset četbu tohoto vlákna zakázat. Má to na mě špatný vliv a v konečném důsledku způsobuje trudnomyslnost.
Ale sní se u toho dobře.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Rafael

Příspěvekod ecart » 16.04.2019 18:04

Když propadám trudomyslnosti, pustím si veselou písničku.
Třeba tuhle: https://www.youtube.com/watch?v=hA28YkbpJb0
:chuckle
ecart

Příspěvekod Rafael » 16.04.2019 18:26

Po přečtení a snění jsem rozeslal několika svým bývalým spolupracovníkům a kamarádům email. :D
Kam letos na dovolenou?
Nevím jak mi to dopadne s tím mým invalidním důchodem, ale uvažuji o něčem takovém.
Kdysi jsem snil o nějaké  výpravě za kaktusy do Mexika a končin kde rostou, ale z důvodu mé snížené pohyblivosti je to nereálné:-(((
Tak mě, nás, napadlo tohle:
http://www.lagrace.cz
Na lodi se moc chodit nemusí a palubní práce s lanovím bych měl zvládnout. Teda pokud bych nemusel šplhat po stěžních.
Nechcete se někdo přidat?
Když tak vyberte nějaký termín, my se přizpůsobíme.
Rafael.

:D
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Rafael

Příspěvekod ecart » 16.04.2019 18:49

La Grace je krásná, ale na mne trochu moc old-school.
Co tento katamarán? http://www.copernic.cz/fotogalerie.html
Případně, kdyby někdo věděl o nečem ještě lepším, rád se nechám inspirovat...
ecart

Příspěvekod Rafael » 16.04.2019 19:07

Mi se právě moc líbí ta "stará škola"...
*
Do toho Copernicu bych nešel.
Ale stejně je to z mé strany jen OT, jen takové snění...
Rafael

Příspěvekod Matěj » 17.04.2019 6:44

Ta "stará škola" je podle mého docela rozpadlická, ale asi to nebude úplně dovolená, mít takovou loď. Jako děcko jsem rád četl knížky o loď stvu té doby, tak jsem si na to vzpomněl a jel bych hned, ale asi fakt ken na tu dovolenou, ono ta služba na lodi v té době bývávala mnohdy totiž i jako způsob trestu.
Matěj

Příspěvekod štek » 17.04.2019 8:47

na YT je několik kanálů lidi co žijí na lodích stabilně.
Stačí to dohledat a můžete koukat kdo co a jak má udělané jak to funguje a kolik to přišlo.
Není to levná záležitost ale kdo na to má tak proč ne.
Vím o dvou skupinách (jedné partě 5 lidí a jedné 4 členné skupině) co žijí na katamaránech pod 50 stop dlouhodobě.

Piráti: pánové tady se zapomíná na jednu zásadní věc a to jak jsou moře rozlehlá. Piráti operují téměř bez výjímky v poměrně přesně ohraničených oblastech.

Elektřina: na to jsou katamarány výhodnější díky ploše kam se dají umístit panely a některé typy jsou už z výroby tak vybavené že jsou v podstatě neomezeně soběstačné.

Počasí: opět jako u pirátů jsou místa a konkrétní období kdy je riziko vyšší ale pokud nemáš pevně stanovenou trasu a máš přístup k satelitu jde většina špatného počasí obeplout.

Za mě pokud na to máš a doma ti to projde je to dobrá varianta.
štek

Příspěvekod ecart » 17.04.2019 15:07

Ó díky za vlídné slovo, už jsem si připadal, že se budu muset zařadit zpět do Bohnic do oddělení pro úplné magory :D
Prosímtě, ty dvě party o kterých víš jsou původně z ČR, nebo cizinci?

Hurikány opravdu nejsou takový problém, jejich sezóna je jasná a mapa huriccane beltu také:
maxresdefault.jpg
Některé pojišťovny dokonce požadují, aby člověk v hurikánové sezóně kotvil pod nebo nad tímto pásem. Například na jižních ostrovech v Karibiku, nebo u pobřeží Jižní Ameriky.

Na YT videa dokumentující opravy laminátových lodí a náklady na uvedení zpět do provozu koukám celkem často. Zadarmo to není, ale nic na co by se nedalo vydělat poctivou prací. Rozumnou starší loď lze podle stavu pořídit kolem 1-3M CZK. Opravu laminátu, nové plachty, rigging, navigační systémy a kompletní rekonstrukci interiéru lze udělat za 1-2M CZK. Kdo má hlouběji do kapsy a je schopen opravit si i loďku poškozenou hurikánem nebo fakt hodně starou, tak tyhle kousky stojí jen pár set tisíc Kč. Já bych ale raději takovou, co má funkční stěžeň a solidní trup. S tím, že se vyháže celý vnitřek a kompletní elektronika, počítám. Motor bych také raději funkční, do budoucna by se mohl vyměnit za elektrický pohon a větší LFP baterky.

Pokud by se našel parťák, já si dovedu představit, že těch několik mega bysme za dva až tři roky každý nějak našetřili...
ecart

Předchozí

Zpět na Přežití v přírodě