Ochrana proti hmyzu

PříspěvekNapsal: 07.07.2013 6:45
od Fenring
V současné době, kdy jsem se začal mimo jiné zajímat i o hledání s detektorem, jsem přišel na problém, který tady můžeme zkusit rozvést. Není třeba se omezit pouze na můj případ, myslím že tohle téma tady není a třeba se někde někomu bude hodit to prodiskutovat i kolem.

Asi skoro každý se občas vyskytuje v lese, kde na něj útočí hejna různého bodavého i nebodavého hmyzu. Řekněme, že proti tomu se lze víceméně bránit repelentem, nebo prostě pohybem.

Problém může ovšem nastat v případě, že zaujmete nějakou statickou polohu (tedy něco dělám, hledám, nebo prostě odpočívám). Pokud trefíte opravdu kvalitní lokalitu vlhkého lesa s přehradou kolem, tak vás ty bestie skoro sežerou. Pokud už máte zkušenost, zkusíte se nastříkat repelentem, což odradí docela slušnou část komárů apod. Nicméně k ideálu to má daleko.

Tedy moje úvaha: Nějaký typ moskytiéry na hlavu ( aby se ideálně nikde nedotýkala obličeje - kruhového tvaru), dlouhé rukávy, nohavice. A samozřejmě repelentní nástřik. Našel jsem i moskytieru celeho člověka http://www.army-shop.cz/img_produkty/velke/moskytieranaceletelovelka_1285779408.jpg, ale u toho mi teoreticky vadí, že pkud se dotýká kůže, mohou komáři prostě bodat skrz.

Neřeším krutopřísné survivalisty, kteří v rámci survivalu nehledí kolem sebe, ono když musíš, tak musíš. :D Jde mi o zlepšení podmínek pro práci v lese.

Nějaké nápady, zkušenosti rady nejen do našich končin?

Re: Ochrana proti hmyzu

PříspěvekNapsal: 07.07.2013 7:16
od dracekvo
Ahoj,

odpovím trošku mimo na otázku, nale nejsem si jistý, jestli to tu na rozpadu už zaznělo, ale raději to napíšu. Co jsem zjistil, tak většina lidí tuhle věc vůbec neví.

Jedinná účinná látka která funguje je DEET http://en.wikipedia.org/wiki/DEET

Neodrazuje hmyzáky ani nic podobného. Pouze váš učinní neviditelnými pro jejich receptory. Bězně prodávané repelenty u nás v kámech mají obsah 5-25% DEET a zbytek je pouze voda a nějaké vonítka (kvůli ceně).
Zkuste někdy použít repelent Lifesystem s obsahem 95%. Sice je dražší ale fakt funguje. Používají ho lidé, kteří jezdí někam zo zahraničí, kde hrozí malárie a tak podoě.

Taky jsem chodil s detektorem, a moc dobře si nedokážu představit jak v tomhle někde chodím, pořátím, že se člověk musí za ty očka zaseknout za každou větvičku a ostružinu.

PříspěvekNapsal: 07.07.2013 7:36
od Maximus
V Rusku se mi osvědčila kombinace obyčejné moskytiérové síťky na klobouk z armyshopu, která chrání hlavu (nemusím si tak stříkat chemii do obličeje) a na zbytek 50% DEET :yes.

Pozor na DEET, zejména koncentovanější roztok umí leptat některé plasty a syntetické tkaniny - zrovna zmíněný 50% DETT se mi docela "pustil" do střenek victorinoxe.

PříspěvekNapsal: 07.07.2013 8:06
od marish
Také se dá dočíst, že DEET je toxické rozpouštědlo, a při použití nad 50% v repelentech se už výrazně nezvyšuje jeho účinnost. Pro několika hodinovou expozici stačí prý koncentrace okolo 25%. Může to být i lobby výrobců repelentů s nižším obsahem, což je zase dáno tím že některé státy nepovolují výrobky s vyšší koncentrací, třeba vědí proč.

O repelentech se tu už tuším někde psalo...

PříspěvekNapsal: 07.07.2013 9:55
od Etranger
Když u nás před lety Ukrajinci kopali pro telefonní rozvod mazali se naftou.Tvrdili že je to účinnější než cokoli jiného,vždy dostupné a u nich doma běžné když jdou do lesa.

PříspěvekNapsal: 07.07.2013 10:18
od Heike
Kdysi jsme bivakovali na našem oblíbeném místě, a bylo tam komárů k zešílení-Nedalo se ani vrátit zpátky k mamince, tak jsme dělali co nás napadlo-Silně se ovonět kouřem z cigaret, další možnost ovonět se kouřem z jehličí. Člověk sice dost páchne, ale lepší než zešílet z těch bzučivých stvůřiček. A existuje rostlina, roste v mokřadech-jméno nevím, vypadá asi jako šťovík. Dělali jsme bojovku, a měli jsme čekat asi dvě hodiny na místě a sledovat naše oběti, než se dostanou na pozice ostatní z našich-mračna hovad a komárů, v tábořišti měli malý ohýnek, do kterého házeli mokrou trávu, aby je nesežrali, a já tam našel tu rostlinu. Stačilo kus utrhnout, v dlaních rozemlít, a potřít se po oblečení, rukách a hlavě a byl klid. Po akci nechápali že všichni se plácali a my stojíme a nic na nás nejde.

PříspěvekNapsal: 07.07.2013 19:57
od Kocour
Jojo, DEET je asi základ. Přinejmenším jej doporučuje Světová zdravotnická organizace.

V našich podmínkách je největší problém v tom, že většina spotřebitelsky balených repelentů obsahuje jako přísadu voňavku. Když má člověk strávit v přírodě víc dnů a navíc bez možnosti se mýt, tak při aplikaci takových přípravků každé cca 2-3 hodiny smrdí za chvíli jako stará děvka. Protože ten DEET v koncentracích 15 nebo 25% poměrně rychle vyprchá, ale voňavka ne :(

Zkoušel jsem hledat nějaký repelent určený do tropických oblastí, který by neobsahoval zbytečné příměsi, a nakonec jsem našel Lifesystems Expedition 100+ (95% DEET) nebo Lifesystems Expedition 50+ (50% DEET). Neobsahují zbytečné voňavky a jako bonus jsou v provedení s hliníkovými nádobkami a bezfreonovým/beztlakovým rozprašováním (pumpička). Nicméně se dají sehnat jenom ve specializovaných prodejnách a nejsou úplně laciné. Typicky se prodávají taky v místech, kde se dá očkovat proti tropickým chorobám. Jsou to opravdu expediční repelenty a ten 95% se dá použít jenom s bavlněným oblečením, protože syntetické úspěšně rozežere (a taky například horolezecká lana, smyčky a jiné textilní výrobky !)

Nicméně s tím jsem se nechtěl spokojit, protože se mi pro naše podmínky jevily jako trochu přehnané, a nakonec jsem objevil Predator MaXX. Prodává se v tlakových sprejích a v regálu se pozná podle olivově zbarvené nálepky s trochu militantním zjevem. Obsahuje 50% DEET a bohužel taky voňavku, ale protože stačí aplikovat 2x až 3x denně, dá se to vydržet (pokud tedy zrovna nechceme tábořit v národním parku v USA mezi medvědy). Na rozdíl od výše uvedených expedičních se dá koupit v drogériích (i když taky ne všude).

(Ještě se prodává Predator MaXX Plus, který ovšem obsahuje 25% DEET a 25% čehosi jiného, tak pozor na záměnu)

PříspěvekNapsal: 07.07.2013 20:10
od Kocour
A ještě k těm přírodním či improvizovaným repelentům:

Nafta - v Amazonii zase na sebe dřevorubci patlali petrolej. Je možné, že nějaký aromatický uhlovodík taky hmyz odpuzuje. Nicméně oficiální medicína to pomíjí - buď je takovéhle namáčení se do ropných produktů nezdravé, takže vytloukáme klín klínem, nebo nepraktické?

Ta bylina - nejmenuje se vřesna bahenní?

PříspěvekNapsal: 08.07.2013 9:19
od vlk972
Mám taky pocit, že se tu tohle už v minulosti probíralo.......
Ale dobrá. Celkem slušně funguje i listí ořešáku, promnout v ruce a potřít volnou kůži. Funguje to, jen člověk získá poněkud nezdravou barvu, která chvíli vydrží. Pořád lepší, než se nechat sežrat hmyzákama.

PříspěvekNapsal: 08.07.2013 12:12
od mato2722
môj recept: listy rozmarínu lekárskeho 24 hodín lúhovať v obyčajnej vode, potom scediť, zriediť s octom v pomere 4:1, naliať do rozprašovača a postriekať sa... funguje to dobre, kým s ačlovek poriadne nespotí, potom aplikovať znova.. nevýhoda: smrdí za octom...

PříspěvekNapsal: 08.07.2013 21:08
od PaF
V dunajske delte i za polarnim kruhem jsme s uspechem pouzivali bezny kuchynsky ocet. Levny, k každých potravinách k dostani.Zaroven neutralizuje jiz ziskane stipance. Clovek ovšem po pul dnu lehce pachne jako bezdomovec, ale co uz tak. Lepsi nez vonavky :).
Jinak Predator z nasich spreju funguje asi nejlíp. Bacha ale na leptání plastů, je to fakt brutální - uz od tech 50%! Při dnesni vybave - zbrane, rybarske pruty, strenky nozu apod... :roll:

PříspěvekNapsal: 09.07.2013 15:27
od P. K. R.
Dobré téma, fajn rady.
A už Němci za války měli tohle - je to "useful" doplněk i dneska (BW síťka je totožná)... http://www.zib-militaria.de/WH-Mueckenschleier
Ta nafta, resp. vyjetý olej je údajně i proti klíšťatům atd. (takže monterky z dílny do lesa ideál). Základ je ale být oblečen od hlavy až k patě (ano jsou lidi, který jdou do lesa v kraťasech, a pak se diví, kolik toho maji na sobě nachytanýho), repelent už je pak taková "přidaná hodnota" 8-) ;)

PříspěvekNapsal: 09.07.2013 15:40
od sigmark
BEN´s repelent má 95% deetu, takze z techto vod asi jeden z nejucinnejsich.
obvykle v prirode delame ohen, a kour je coby repelent taky osvedceny

PříspěvekNapsal: 09.07.2013 20:06
od Tina
mato2722 : Ten rozmarýn ani netřeba luhovat v octu, stačí rozemnout mezi prsty a potřít se tím. Pravidelně to aplikuju v Řecku na dovolené, kde to roste skoro všude a večer je klid od komárů.

PříspěvekNapsal: 09.07.2013 20:31
od mato2722
Tina: nie v octe, vo vode...verím, že to funguje na pokožku, ale aj na odev?

PříspěvekNapsal: 11.07.2013 22:09
od Lachtan
Já mám vynikající zkušenost s MOSPEL - nejúčinnější repelent jaký jsem kdy potkal :yes
čert ví co to obsahuje, ale některé plasty to leptá statečně (tak si holt musím po napatlání omýt dlaně), ale veškerou hmyzí havěť to odpuzuje dokonale.

nějaký odkaz pro představu: http://atc-center.com/index.php?route=p ... ct_id=1998

PříspěvekNapsal: 12.07.2013 5:06
od alive
rozmaryn s hrebickem a vylouhovat par dni v lihu...a nebo jen ten rozmaryn, jak psal Evik...

PříspěvekNapsal: 12.07.2013 9:27
od bivoj
Lachtan píše:Já mám vynikající zkušenost s MOSPEL - nejúčinnější repelent jaký jsem kdy potkal :yes
čert ví co to obsahuje, ale některé plasty to leptá statečně (tak si holt musím po napatlání omýt dlaně), ale veškerou hmyzí havěť to odpuzuje dokonale...

Obsahuje nejpravděpodobněji DEET, jak tu už bylo zmíněno (to sedí i s tím leptáním plastů). Pokud jde o nejúčinější repelent, tak to je asi ten od Lifesystem (Expedition 100+) který obsahuje 95% DEET. To je ale pro naše podmínky naprosto zbytečné, to se hodí snad jen pro expedice do tropických a malarických oblastí. Pro naše podmínky úplně stačí verze 50+, kterou osobně používám.

PříspěvekNapsal: 12.07.2013 10:02
od Lachtan
Asi jo, nějaký sajrajt to bude 8-)

Z druhé strany je napsáno:

A product based on research by U.S.Department of Defense :D

Active Ingredient: N,N-diethyl-m-toluamide (chemie je opravdu naprosto mimo mé obzory, takže co to je netuším ani omylem... :shake )

Re: Ochrana proti hmyzu - DEET

PříspěvekNapsal: 12.07.2013 12:02
od Foxy
N,N-Diethyl-meta-toluamid nebo diethyltoluamid je přesně to, co má zkratku DEET a správně by se to mělo jmenovat N,N-Diethyl-3-methylbenzamid.
Přes ten odpuzující název je to jednoduchá a celkem snadno připravitelná látka. Hmyzákům nejen nesnesitelně smrdí, ale taky blokuje jejich čichací orgány. Diethyltoluamid jim blokuje specielně receptor pro oktenol, což je právě ta látka, která krvelačným hmyzím upírkům neomylně hlásí naší přítomnost.
Molekula DEET je odvozena od toluenu a bude tak obdobně agresivní vůči širokému spektru umělých hmot. Odhadoval bych, že nejvíce zasáhne právě ty nejběžnější a nejlacinější plasty na bázi polystyrenu.
Tahle látka je hodně rozšířená a povolená. Výrobci přípravků s obsahem DEET doporučují, aby se tyto výrobky nepoužívaly pod oblečením nebo na poškozenou kůži; přípravek se má navíc smýt, pokud už není potřeba jeho účinek. Podle všeho by tedy diethyltoluamid neměl být jedovatý, osobně jsem však k látkám, co mají jako základ benzenové jádro s navěšenými cancourky dost ostražitý. Na holou kůži bych čistý diethyltoluamid užil jen v krajní nouzi, protože pro tenhle šmejdík bude pokožka asi poněkud prostupná. Dlouhodobě a ve vyšších koncentrací by přeci jen mohl být i jedovatý. On totiž diethyltoluamid inhibuje aktivitu acetylcholinesterázy, což by v nejhorším případě mohlo vést až k nervosvalové paralysi a následné smrti pomalým udušením.
Osobně bych se i bál diethyltoluamidem ošetřené pokožky vystavené dlouhodobému působení přímého slunce - možná iniciace rakovinného bujení. Ale třeba mám jen velké oči a zrovna tenhle derivát benzenu je neškodný...

PříspěvekNapsal: 12.07.2013 14:52
od Venet
Foxy, rašej mať veľké oči, ako dúfať že zrovna tento derivát benzénu je neškodný. Ja keď používam chem. repelent, tak sa snažím v čo najväčšej miere striekať na oblečenie. A radšej budem mať tenkú košeľu s dlhým rukávom a na nej repelent, ako ho striekať na seba. Ale inak aj vratič obyčajný - Tanacetum vulgare, celkom odpudzuje dotieravý hmyz. (ale samozrejme, DEET to nieje ;-) )

PříspěvekNapsal: 17.07.2013 7:37
od Pampalíny

PříspěvekNapsal: 17.07.2013 8:39
od Koniáš
Paráda.

Koniáš

PříspěvekNapsal: 29.07.2013 20:53
od ARTHUR
Také, (ne tedy na 100%) funguje se potřít kyselinou mravenčí, vyhrňte si rukávi a lehoulince poplácejte mraveníště a klucí mravenčí vás začnou kropit pak je setřeste přičichněte k rukám to vám málem vyrazí dech a pak si "natřete obličej ruce vlasi uši .."

http://cs.wikipedia.org/wiki/Mravenec_lesn%C3%AD

Jo pozor ty rezaví potvory na lukách NE, ty nemají kyselinu, ale žihadla .

PříspěvekNapsal: 28.04.2014 6:45
od Karlos
alive píše:rozmaryn s hrebickem a vylouhovat par dni v lihu...a nebo jen ten rozmaryn, jak psal Evik...

Dnes mi přišlo emailem:

Klíšťata od Vás utečou! Jak na klíšťata a komáři?!

Klíšťata od Vás utečou.....
Máme pro vás zaručený a vyzkoušený recept proti klíšťatům. Návod na domácí biorepelent je přímo ze Švédska.
Náš rozmarýnový odvar neobsahuje žádné chemikálie!!
Na přípravu potřebujete 1 sáček rozmarýnu, který koupíte v obchodě, jako přísadu do jídla, 1 litr vody a 1 lžíci bílého vinného octa.

Do hrnce nalijte vodu a přived´te ji do varu. Potom odstavte a vysypte do vody rozmarýn a nechte pořádně vylouhovat.
Rozmarýn může být ve vodě, až do vychladnutí odvaru. Potom scedíme rozmarýn a přidáme lžíci vinného octa.
Přírodní repelent se přelije do sprejové lahvičky a uloží se do chladničky.
Před každým výletem do přírody si nasprejujeme tělo, hlavně nohy od kolen dolů a nasprejujeme si také obuv!!

Debatovali jsme o hrozbě komáru a o tom, že v celém městě jsou vyprodány repelenty.
I padla otázka, zda jsem tak blbej, nebo tak bohatej, že kupuji sračky, které stejně nefungují.

Prý je lepší toto:
Koupit si normální 200 ml skleničku alpy a do toho nastrkat 30 kousků hřebíčků,co má doma každý na dělání ,,svařáku", nechat to tam vyluhovat a po 24 hodinách se s tím namazat, hřebíček nevyndávat, ale nechat tam, alpa maličko zhnědne.....cena 30 Kč za prostředek, který funguje naprosto nečekaně, zkusil jsem to sám a už po 4 hodinách vyluhování komáři odlétali hledat jinou oběť......

PříspěvekNapsal: 28.04.2014 14:31
od bacil

Ať dělám, co dělám, tak si to nějak nedovedu pedstavit, jak je to uděláno

Past na komáry

Budeš potrebovať:

· 1 šálku asi tak 3dl vody
· 1/4 šálky hnedého cukru
· 1 gram droždia
· 2 PET fľaše

1- Prerež PET fľašu na polovicu.
2 - Hnedý cukor daj do horúcej vode a rozmiešaj kým sa to neroztopí. Potom túto sladkú vodu nechaj vychladnúť. Po vychladnutí nalej do spodnej polovice fľaše.
3 - Pridaj droždie. (Netreba rozmiešať. Produkuje oxid uhličitý, ktorý priťahuje komáre.)
4 - Vlož hornú polovičku opačne do dolnej a zlep ich lepiacou alebo izolačnou páskou.
5 - Obmotaj spodnú časť s nejakým čiernym materiálom, kým hornú časť nechaj priehľadnú a umiestni to na miesto, kde nechceš aby ťa otravovali komáre.

Komáre milujú odpočinok na tmavom mieste a tak sa všetky chytia do pasce.

PříspěvekNapsal: 10.09.2014 8:53
od cipis
No standardní past, dyť to tam máš napsané. Tu flašku rozpůlíš, vrchní část otočíš a jako trychtýř strčíš do spodní.
Ve spodní je ten rozpuštěný cukr, v té horní kvasnice. Komáři do toho vletí a utopí se v tom cukru :D

PříspěvekNapsal: 10.09.2014 9:01
od Hohepa
Ha ?
Chápu to tak že v původním návodě je chybně uvedeno
· 2 PET fľaše

To pak mate při určování horní dolní.
Droždí má přijít též dolů do cukerného roztoku, který bude kvasit.
V horní polovině by droždí stejně propadlo do té dolní.
Našel jsem docela názorný obrázek
PET past.jpg
PET past.jpg (4.24 KiB) Zobrazeno 17381 krát

V návodě doporučuje vnější stěnu zneprůhlednit, aby dovnitř šlo světlo jen tou obrácenou trychtýřovitou částí.

Edit : a tohle je dvojflašová verze se spodním čistícím uzávěrem
PET past2.jpg
PET past2.jpg (28.92 KiB) Zobrazeno 17369 krát

PříspěvekNapsal: 10.09.2014 9:09
od cipis
Jo, jasně, to droždí taky dolů.
Třeba dvě, že ta dávka vyjde na dvě?

PříspěvekNapsal: 22.11.2014 16:53
od DanBlack
IMHO tam má být napsáno 2l PET flaše (dvoulitrová flaška)

PříspěvekNapsal: 23.11.2014 0:49
od sigmark
zkuste odvar z tabáku, to zabije kdeco

PříspěvekNapsal: 24.04.2015 21:11
od Noir
https://www.youtube.com/watch?v=A4T_Oe-a6UE
Tady jeden "buškrafťák" doporučuje řebříček, zkoušel to už někdo?

PříspěvekNapsal: 24.04.2015 22:52
od the.marek
Ja jsem zase slysel, ze proti klistatum pry funguje mit v kapse otevreny pytlik fenyklu tusim. Nevim co je na tom pravdy, navic jsem to slysel od starsiho srnomrda... Ale mozna zacnu preventivne nosit, jdou po me jak slepice po flusu, tak za pokus nic nedam :-D

PříspěvekNapsal: 25.04.2015 8:51
od ropas
mne sa osvedčilo požut trochu tabak a potom sa tým žmolkom potriet na nezakrytch miestach. vyzeralo to akoby bolo okolo mna nejake silove pole cez ktore komare neprejdu a bolo to učinne celu noc.

PříspěvekNapsal: 27.04.2015 19:21
od Hohepa
Mám celkem odzkoušeno se před sezónou cpát zvýšenou dávkou Pangaminu.
Jak to Béčko začne člověk vylučovat i potem , tak to funguje jako repelent.

Možná to je placebo ale po vandru jsem měl na kontě tak jedno dvě klíšťata zatím co kolegové i deset.

PříspěvekNapsal: 27.04.2015 19:39
od herman
Co jsem četl ve vzpomínkách jednoho důstojníka naší armády na středním východě za 2.SV, tak měli problémy s komáry přenášejícími malárii.Vojáci odmítalo polykat chynin. Nějaký místní jim poradil, ať pijí místní kořalku obsahující anýz, že odpuzuje komáry. Což se všem vojákům líbilo, prý byli jediný prapor bez případu malárie.

PříspěvekNapsal: 12.07.2015 16:45
od DanBlack
B-komplex potvrzuju.
Úspěšná je i kombinace doutník+černé pivo... :beer

PříspěvekNapsal: 16.07.2015 12:27
od Cep
herman píše:Co jsem četl ve vzpomínkách jednoho důstojníka naší armády na středním východě za 2.SV, tak měli problémy s komáry přenášejícími malárii.Vojáci odmítalo polykat chynin. Nějaký místní jim poradil, ať pijí místní kořalku obsahující anýz, že odpuzuje komáry. Což se všem vojákům líbilo, prý byli jediný prapor bez případu malárie.

Mám novější a podobné info. Bratranec dělal 1 rok gymplu ve Francii a byl u spolužáka na Korsice.
Říkal, že jeden den vynechal jejich ostré, kořenění jídlo a následující noc si komáři vychutnali jeho.

PříspěvekNapsal: 17.07.2015 6:16
od Johan
Tak to měl hodně velké štěstí, že na Corsice narazil na komáry. :D

PříspěvekNapsal: 17.07.2015 11:39
od Gervais
Johan:

prošel jsem 3 cestopisy a všude upozornění, jak je večer u sice krásné západu žrali komáři... = spíše má pravdu Cep než tvůj sarkasmus...

PříspěvekNapsal: 17.07.2015 13:47
od Johan
Gervais píše:Johan:

prošel jsem 3 cestopisy a všude upozornění, jak je večer u sice krásné západu žrali komáři... = spíše má pravdu Cep než tvůj sarkasmus...

Byl jsem tam celkově měsíc, od hor až po pobřeží a to včetně příbřežních mokřin. Toliko k mému sarkazmu. Ale ve městech jsem byl tak celkově dvě noci, tak třeba měli komáry tam. ;)
Ale samozřejmě že jde o štěstí. Člověk se sekne o dva dny a komáři už nejsou či naopak jsou apod.

PříspěvekNapsal: 17.07.2015 17:05
od Wilderness
Ochrana proti hmyzu

Jako clovek snazici se vyhledavat co nejjednodussi a vsudypritomna reseni pro nez nemusim tahat batoh narvanej harampadim ani mit sklep jak fotbalove hriste ci se neustale na neco spolehat, musim rici, ze

Napr. na letavou protivnou havet neni nic lepsiho nez poradne zacoudit ohynkem a hezky se vyudit.. Do haje s chemii strikanou. Kdo to ma sebou porad tahat nejaky ty repelenty, delat si zasoby atd.
To same se shanenim bylin a vyrobou tinktur. To jsou navic i veci, ktere kuprikladu tamhle nekde na pochodu delsi dobu mimo civ neupotrebite.

S komary to mam jasne, s klistaty je to horsi.. zcela verim ucinostem rozmarynu, fenyklu i octu, ale jak rikam, zatezovat se tim nyni v klidku je sranda.
Proto bych nekdy velmi rad zjistil neco velmi nejjednodussiho a nejimprovizovanejsiho jako se treba potrit blbou hlinou. Hold to ale budu muset testovat.. Nevim jak klistata vycituji pritomnost cloveka, ale co si poradne podrhnout nohy zmolkem travy? Aj.

Snad uz to zde nebylo rozebrano, ale ve filmu Utek ze sibire je cosi znazorneno proti komarum jako obojek na krk?

PříspěvekNapsal: 17.07.2015 18:41
od bacil
Mě veterinář říkal, že svám děckám dal na nohy takový ty obojky proti klíštatům. Není to schválené na lidi a nikdy nebude, ale je lepší nechytit klíště a ty jedy na sobě stejně nemá pořád. Jenom to zdaleka není zadarmo.

Prostě na zvířata se dělá kdeco co funguje, ale pro lidi se dělají jenom předražené demoverze.

PříspěvekNapsal: 20.07.2015 12:27
od Venet
Wilde, celkom proti komárom zaberá sa natrieť žmolkom vratiča - tanacetum vulgare. Nieje to 100%né, ale pomáha - a vratič máš na každej lúke a nemusíš ho so sebou nosiť.

PříspěvekNapsal: 03.08.2015 8:34
od Baca
Proti kliestom empiricky funguje byt permanetne intoxikovany alkoholom. Cerstva skusenost poslednych dni :-D Prve dva dni kazdy ucastnik vegetovania v prirode nachadzal klieste v hojenj miere v roznych stadiach vysavania. Po dvoch dnoch sa udrziavala hladina alkoholu v krvi na urovni takmer triezvosti (jedno poldeci za jednu az dve hodiny, alebo kriglik piva za hodinu :-D ) Nalez kliesta rovny nule, narozdiel od deti, ktorer boli permanetne patlane patentnymi priemyselnymi vodickami a spraymi proti obtiaznemu hmyzu a alkohol samozrejme nekonzumovali :-)

PříspěvekNapsal: 04.08.2015 21:46
od Lyster
Zdravim. Já jsem si zakoupil celkem fajn kšiltovku s moskitiérou. Ze předu sice vypadá s tou kapsou dost zvláštně, ale dufám že bude fungovat tak jak má. Plánuji dovolenou ve Finsku.

PříspěvekNapsal: 05.08.2015 19:42
od Count
Jaké má ta moskytiéra zapínání / stahování kolem krku, pokud nějaké má? Jestli ne, tak bych si to rozmyslel. Abys nedopadl, jako dítě v cestovní postýlce s moskytiérou. Když se tam dostane komár před tím, než ji přikryješ, tak máš ráno dítko jako po neštovicích a komára s rudým břichem. :-)

PříspěvekNapsal: 05.08.2015 21:36
od Lyster
Count píše:Jaké má ta moskytiéra zapínání / stahování kolem krku, pokud nějaké má? Jestli ne, tak bych si to rozmyslel. Abys nedopadl, jako dítě v cestovní postýlce s moskytiérou. Když se tam dostane komár před tím, než ji přikryješ, tak máš ráno dítko jako po neštovicích a komára s rudým břichem. :-)

Moskytiéra je jako tubus, který přetáhneš přez kšilt a celou hlavu. Má to na konci stahování na gumičce. Takže se to dá uzavřít.

Pár fotek...... huf, myslim že to bylo mé první selfie v s mobilem. :)

PS: Omlouvám se, nějak jsem nemohl přijít jak fotky při ukládání na fórum otočit.

PříspěvekNapsal: 20.08.2015 20:12
od PeFi
https://www.mediexpert.cz/p/b-komplex-repelent/

V podstatě b-komplex forte, pouze thiaminu je tam 9x víc, než v b-komplexu forte. Je potřeba začít to zobat pár dní předem, pak to funguje.

PříspěvekNapsal: 11.09.2015 6:50
od the.marek
Mapa zobrazuje prostorové rozmístění velikosti rizika onemocnění klíšťovou encefalitidou. Míra rizika je vyjádřena v šesti stupních, které jsou na mapě vyjádřeny postupně různou barvou od zelené (bez rizika) po fialovou (velmi vysoké riziko).

http://web.natur.cuni.cz/gis/klistata/mapa.html

PříspěvekNapsal: 11.09.2015 9:34
od krvfx
Nechci sýčkovat, ale tahle mapa je naprosto k ničemu. Tipl bych si, že někdo vzal koncentraci listnatých stromů a zkombinoval s teoretickou statistikou výskytu klíšťat. Pochybuju, že by někdo sebral miliony vzorků a udělal rozbory...

PříspěvekNapsal: 11.09.2015 9:37
od kregan
Taky tam vidim korelaci rizika s výskytem.

PříspěvekNapsal: 11.09.2015 10:03
od Count
Mě to spíš než listnaté stromy přišlo v první chvíli jako přehled luk a pastvin. O tom, že klíšťata skáčou ze stromů a musíme mít proto čepici, nás poučovali na pionýrských táborech, ale to už je minulost, viz https://www.kliste.cz/cz/vse-o-klistatech/clanek/jak-kliste-vyhleda-hostitele-

Ale v projektu k mapě píšou jen o lesní vegetaci. Což mi moc neštimuje. Přeci jen můžeme do toho započítat vegetaci luční, kde bude výskyt klíšťat podobný. Údaje o encefalitidě berou z údajů Státního zdravotního ústavu, takže nikoli z terénu. Mapu beru jako střípek do mozajky a pokud bude dále rozšiřovaná s možným doplňováním např. na základě sběru v konkrétních oblastech, má smysl. Ale samotná je k ničemu. Nyní říká "Nechoďte do lesa, číhá tam klíště" :)

PříspěvekNapsal: 25.09.2015 13:49
od Venet
Nechoďte do lesa! číha tam klíště...
https://www.youtube.com/watch?v=A6EIORwZZu8

PříspěvekNapsal: 26.09.2015 10:31
od K4cer
Mě (zřejmě teda) docela funguje cibule (sežrat, né natírat se - i když, to sem vlastně nezkoušel nikdy). V lese běžně konzumuju cibuli, k paštice, k buřtům/špeku, atd., a mám dojem že mě hmyz - a i všichni ostatní teda - docela obcházejí :mrgreen:

Jesli je to cibulí nevím, ale v kombinaci s cigárama to docela funguje. Samotný cíga bez cibule moc nefungují.
Klíště sem neměl ani nepamatuju (snad 15 let?); nutno dodat že mám vždy dlouhý kalhoty zapravený v kanadách, blůzu, a klobouk.

PříspěvekNapsal: 26.09.2015 11:55
od Count
Po lese se potulující chlap s kalhotami v kanadách, v jedné ruce buřta, ve druhé cibuli a mezi rty notně čoudící cigáro. Utekl bych i já, natož klíště. ;)

Našel jsem teď na klíšťata toto a jsou na to dobré ohlasy. Má někdo zkušenost?

http://www.lekarna.cz/hacek-na-klistata-2ks-v-sacku/

PříspěvekNapsal: 26.09.2015 13:24
od Baca
Zalezi na tom, kto a ako to vyrobil. Ak ej to presne odliate sluzbu to urobi.

No podla a mna je najdolezitejsie nenechat kliesta sa prisat. Zatial co mi najviac vychadza, je permanentna hladina alkoholu v krvi a rozmarinova tinktura (natierat) Sem tam zafunguju niektore komercne prostriedky, ale zalezi na obdobi, pocasi, dennej dobe az tak, ze je nemozne urcit kedy co a ako pouzit.

PříspěvekNapsal: 29.09.2015 5:07
od Josef
Ta zmiňovaná mapka je přinejmenším na... Schválně jsem se díval na oblast v mém okolí. Místa s vysokými travinami, kde jsou doslova stovky klíšťat (kam nepouštím ani psa, protože najdete klíště na každém druhém stéble), jsou na mapě označená jako naprosto bezpečná. Naopak oblasti vysokého vzrostlého dubového lesa, kde prakticky není tráva a kde jsem nikdy žádné klíště nechytil, jsou označena jako vysoce riziková. Takže jediné, na co můžete mapu úspěšně používat, je nějaký druh strategického plánování pohybu v lese - v tom smyslu, že co je označeno červeně je ve většině případů listnatý les. Co je označeno zeleně a žlutě, je les jehličnatý nebo smíšený (nicméně i tyhle informace se mohou hodit, třeba při houbaření v neznámé oblasti). Dodržovat zásadu - hladké kalhoty, nějaký ten repelent a dostatečně "nechutnou" krev v těle, se kdykoli při pohybu v přírodě vyplatí. A následné "odhmyzení" po návratu musí být samozřejmost. Bude asi o dost účinnější, než koukat do nějaké mapy, byť by sestavené s těmi nejlepšími úmysly.

PříspěvekNapsal: 11.06.2016 14:19
od Butch
Nemáte někdo zkušenost s likvidací šršňů? Nějaký doporučený, zaručeně fungující přípravek?

PříspěvekNapsal: 11.06.2016 14:35
od K4cer
Butch píše:... s likvidací šršňů? ...

viewtopic.php?f=7&t=335&p=115411&hilit=sr%C5%A1ni#p115411

:mrgreen:

PříspěvekNapsal: 11.06.2016 15:38
od Butch
A kruci :lol: Tak sršni mají u sebe v garáži zaparkovanou svou sekačku, doufám, že to sekání trávy nebudou flákat. :D Napadlo mě použít montážní pěnu :?:

PříspěvekNapsal: 11.06.2016 15:40
od Baca
Daj na moju radu. DEZINSEKCNA firma. Je to rychle, nebolestive a v konecnom dosledku lacnejsie ako domaci kutil v dezinsekcii :-)

PříspěvekNapsal: 13.06.2016 10:49
od Count
Dvakrát jsem nechával likvidovat sršní hnízdo. Jednou z toho se prožrali pres OSB a izolaci a když jsem je zmerčil, byl mezi nimi a pokojem jen Sadrokarton. Opravdu doporučuji zavolat odborníka. Sice to stojí peníze, ale ten "můj" dává záruku 2 roky, že se do jím ošetřených míst nedostanou. Když je kropila - ano, byla to ženská - tak vylétali jak hořící bombardéry a dopadali na zahrady v okolí.

Edit: jeden zákrok mě stál 1000Kč. Mám děti, takže raději to, než zdravotní újmu.

Ale jak bych je likvidoval v PA, to vážně netuším.

PříspěvekNapsal: 13.06.2016 11:22
od Baca
Osy a Srsne v neregulovanej dobe zlikvidujes ucinne iba ohnom. Na to miesto sa vraj nevracaju zopar rokov. Hniezda vsak mozes nicit preventivne. Pravidelne prehliadat mozne miesta vyskytu a kym nieje hniezdo velke v noci ho nejak znicit. Vraj funguje poliat riedidlom (nezapalovat), alebo fermezou ci lanovym olejom, terpentinom. Skratka niecim co slusne smrdi, je mastne a hmyz to nevie ci nemoze odstranit.

Su to vsak neoverene informacie spravodajskej kancelarie JPV (Jedna pani povedala) :-)

Cez zimu mozes likvidovat hniezda bez strachu. Dospele jednce su vacsinou mrtve a chlad im brani v pohybe. Prezivaju iba kralovne a plod. Plati o vsetkom blanokridlom bodavom hmyze.

PříspěvekNapsal: 13.06.2016 20:36
od surikata
Před 4 roky jsem měl sršně pod střechou a ani mi moc nevadili, žádný hmyz (vosy, muchy atd. kolem domu). Jen moje lepší já měla dost nahnáno, když byla venku s ročním dítětem. Po volání hasičů, neb odborná firma neměla zrovna čas tak ji poradili dobrovolné hasiče (roční dítě je dostečný argument). Ti to měli jako výjezd k akci a za dara. Vyhnali je a už se nevrátili.
Opatrně s ničením hnízda v noci, jdou po teple a jsou chráněni zákonem.

PříspěvekNapsal: 18.06.2016 23:29
od Count
Count píše:Po lese se potulující chlap s kalhotami v kanadách, v jedné ruce buřta, ve druhé cibuli a mezi rty notně čoudící cigáro. Utekl bych i já, natož klíště. ;)

Našel jsem teď na klíšťata toto a jsou na to dobré ohlasy. Má někdo zkušenost?

http://www.lekarna.cz/hacek-na-klistata-2ks-v-sacku/

Budu citovat sám sebe. Háček jsem už několikrát použil. Naposledy na tři dny přišáté klíště na hlavě (už bylo dost napité a měl jsem strach, že ho puknu) a dnes na malou potvoru, která mě atakovala i po pátém pivu. Proto bych rád naboural Bačovu ideu věčně nalitého borce, na kterého klíšťata nejdou a vyzdvihnul onen háček.

PříspěvekNapsal: 19.06.2016 0:49
od Baca
No, ja som to myslel na dva sposoby. NAOZAJ permanetna hladina alkoholu (nie ozraty, ale popijajuci cely den a cast noci a rano hned miesto kavy stamperlik, alebo pifko a az potom cistit zuby a ist sa vysrat :-D) A druha vec je, ze ked mas upito dost, mas nejakeho kliesta v pazi :-D

PříspěvekNapsal: 28.06.2016 11:14
od Stenny
Nosíte s sebou někdo na vadry k bivakování moskytiéru nad spacák? Dřív jsem to řešil repelentem, ale poslední dobou mi to nějak nefungovalo a moc jsem se nevyspal, takže těch pár deka moskytiéry si klidně do batohu přibalím. Jde mi o to, zda má někdo nějaký ověřený typ s dobrým poměrem cena/výkon, nebo zda je vlastně jedno, co konkrétně koupím.
Nehledám takovou tu natahovací síťku na vršek spacáku, ale síť, která překryje celý spacák a kterou bych ideálně mohl pověsit na stejný špagát, který nade mnou drží bivakovací plachtičku.
Díky :)

PříspěvekNapsal: 28.06.2016 19:33
od vrbodol
Jo mám 2.Je to naprosto vynikající věc sice to bylo drahý ,ale nelituju toho.Každá je pro 2 lidi.Žena to kdysi kupovala v Praze někde na Vinohradech obchod Hanibal? V určitejch lokalitách kde je to samej komár a hlavně muchnička to nemá chybu.Bez toho by to byl očistec.Za mě kup.

PříspěvekNapsal: 31.01.2017 13:57
od eotto
Vosy a sršně nejlépe likvidovati pomocí vysavače. Ústí vysavače umístit ke vchodu do hnízda a osazenstvo vysát.
Následně odnésti vysavač do opravny, že asi odešly kondenzátory, že tomu nerozumíš, ale že v něm něco furt hučí.
Samozřejmě pod pseudonymem a pseudoadresou, ideálně někoho kdo tě dost s..e.

Klíšťata, komáři, muchničky .... brrr xindl je to .... ideální je patřit k vyvoleným na které nejdou, což bohužel nejsem.
V deltě Dunaje fungovalo zalézt do stanu se setměním. Tedy do doby, než se můj spolucestovatel a spolubydlící snažil nalákat komára " co nám tam vlítnul" na hořící svíčku. Nápad to byl dobrý, provedení bohužel horší. O několik vteřin později měl náš stan vikýř nemalých rozměrů. Pak následovala diskoteka prokládaná nadávkami, sténáním a vodkou. Takhle vopíchanej by neměl bejt nikdo.

Do jisté míry funguje pomazat se Libečkem (Levisticum officinale), již zmiňovaným Vratičem (Tanacetum vulgare), v Chorvatsku se matlaj Levandulí (Lavandula angustifolia). Moskytiéra je super vynález.

PříspěvekNapsal: 31.01.2017 22:10
od bacil
Když ten vysavač necháte nějakou dobu jet, tak ty potvory zdechnou. V průběhu vysávání vysátá moucha už nevybzučí ven. Vosy ale nemají jenom jeden vchod, tak aby vás nepřekvapily.

PříspěvekNapsal: 26.02.2017 14:41
od Ctesibius
Este ako decko som chytil na okne osu pod pohar a ten som postavil na kavovy tanier. Nasledne som pod pohar striekackou kvapol par kvapiek tech. benzinu. (v zaujme vedy som si potom chcel osu pozriet lupou). Vypary ose samozrejme vadili, ale akonahle sa dotkla toho benzinu, prakticky okamzite ju to zabilo. Takze je velmi pravdepodobne ze benzin, pripadne niektore rozpustadla budu aj bez zapalenia znacne ucinne ako improvizovany prostriedok na osy.

Ku komarom a podobnej havedi - Treba poznat svojho nepriatela. Komar sa na dialku naviguje cuchom - laka ho CO2 a kyselina maslova(vznika rozkladom potu - ponozkovy smrad). A tiez ciastocne zrakom - lakaju ho tmave farby, silueta proti svetlu. Ked prileti blizsie, miesto na vpich si hlada termalne. Tiez asi vsetci vieme, ze su najaktivnejsi okolo sumraku a v noci uz tolko neotravuju.

Osvedcilo sa mi pri taboreni pri vode (alebo hocijaka cinnost, pri ktorej sa zdrzujem +- na jednom mieste - typicky vykonavanie potreby :) ) zapalit jednu alebo niekolko tych zelenych dutnajucich spiral a umiestnit ich okolo seba tak, aby vietor zanasal ten dym na mna. Komare to nezabija moc ucinne (v navode pisu, ze jedine ak vydymite uzavrety priestor) , ale velmi ucinne im to blokuje cuch podobne ako DEET. To znamena ze od miesta kde ste smerom po vetre je vas pach premiesany s tym dymom.

Zatazkavaci test metody prebehol v povodi moravy v roku, ked boli hlasene kalamity komarov, obce robili postreky a dokonca polovnici hlasili, ze zver padala mrtva - ustvana. (Aj zver zistila, ze kym zostavate v pohybe, komare prakticky nezeru) . Zaspal som pri ohni na karimatke len v plavkach, dymaky boli polamane na kusky s dobou horenia max 2 hodiny. vysledok - rano som mal 2 (!) stipance.

Doporucujem teda pouzivat tieto dymaky - netreba sa uz potom tolko natierat repelentom (zapach, rozoziera plastove oblecenie, najma silon, vadi na kozi hlavne ak je spalena od slnka)

V PA by sa mali dat vyrobit z byliny Vratic obycajny (Tanacetum vulgare), ktora vraj svojim dymom komare tiez odhana - este som to ale nevyskusal.

PříspěvekNapsal: 27.07.2017 13:21
od štaflík
Nevím čím to je, ale na mně klíšťata prostě nejdou. I když jsem měl psa, venčil ho, seděl jsem celé celé hodiny v trávě (já se učil, nebo pracoval, pes si hrabal...) a vyndaval jsem mu třeba 20 klíšťat, tak já nic. Jedinkrát jsem měl zakouslé klíště a to když jsem si koupil protiklíšťové ponožky. Jinak komáři mě milují. Nevím, o čem to svědčí. Krev mám B+, ale nevím, zda je zde souvislost.
Na komáry v přírodě, když si sednu, většinou používám doutníček. Normálně nekouřím, doutníčky nešlukuju a voní mi. Ne nějaký cherry nebo vanilky či jiný cigárka "pro kurvy", ale nejlacinější doutníčky.

PříspěvekNapsal: 27.07.2017 14:09
od proforma
Stafliku, ja jsem taky B+ a taky na mne moc nejdou (na rozdil od mamky, i kdyz jdeme stejnym prostredim), ze bychom byli vyvolenych 5 %? :-) Jen jednou na jare jsem byla v lese hledat kesku, zdrzela jsem se tam jen 15 minut a mela jsem jich 5, ale zadne zakousle, ale to byla po zime krute vyhladovela.

Na komary pouzivam pres leto B-komplex 1 piluli denne. Clovek jim pak pry nejak smrdi :-) a letej radsi za lepsim.