Čundry, vandry, toulání po přírodě

PříspěvekNapsal: 06.04.2011 7:07
od Karlos
Níže uvedený příspěvek byl zachráněn ze smazaného vlákna o přežití na strelectví... Jeho autorem je uzivatel RMP a příspěvek sem vkládám s jeho souhlasem (uzivatel RMP na "rozpad.cz" není přítomen, tedy nemůže reagovat na případné komentáře, ale je k zastižení na střelectví)...

Berte tento příspěvek jako "startovní" k diskuzi o čundrování a všem co s ním souvisí (jak se zaridit, tipy na lokality, fotky z cundru apod.)

Příspěvek od RMP:

Chlad: Od bolestivého a nepohodlného pocitu chladu po reálné ohrožení života nebo zdraví je ve skutečnosti dost daleko. To ohrožení vlastně nastává až tehdy, když se pocit chladu vytrácí. Samozřejmě, ze všeho nejdůležitější je při takovém počínání pokora před přírodou. Raději tahat v báglu o svetr, fusekle nebo pláštěnku navíc, přemýšlet i tom, kam se v nouzi "evakuovat" a umět včas ustoupit. Pochopitelně, někde na Mladoboleslavsku to jistě není tak vyhrocené, jako na Zlatém návrší, ale všechno je relativní. Co nesnáším jsou "sportovci", kteří "jsou dobří, protože se nebáli riskovat" - co na tom, že pak riskují i životy záchranářů, nebo v krajním případě i finančně ruinují své už tak zdrcené rodiny, protože "oni se přece na převoz mrtvoly z Tater připojistit nepotřebují" (abych se snad někoho nedotkl - není řeč o žádném konkrétním případu).
Mým nejextrémnějším zážitkem byla noc při -15. Tedy od té doby jsem nocoval už i při -27 (vždy pod širákem, stan nikdy*), ale toto bylo bez spacáku, jen ve vatované kombinéze na pláštěnce na sněhu. Ale byla to kontrolovaná akce, 1km od domova, kdy jsem okamžitě přestal (asi v 5 ráno), jakmile se mi chlad začal jevit snesitelným (první známka podchlazení). Přišel jsem domů a na ex vypil flašku stolního oleje :) (a tyhle blbosti už nepodnikám).
Navíc na chlad se dá dobře vycvičit, podobně jako třeba na běžeckou vytrvalost (ne že bych já osobně byl zrovna zdatný sportsmen :). Před pár lety jsem začal sprchováním studenou vodou, dnes se v zimě občas koupu venku a doma si třeba na 40 minut (bývalo, dnes mám rekord 1hod 20min ve vodě 9C :) lehám do vany naplněné tak studenou vodou, jakou vodovod poskytne. Na začátku to bývalo bolestivé, dnes si tam polehávám a čtu. Ale zase, že bych "z hecu" třeba v zimě přeplaval rybník, to ani náhodou - nevidím důvod, proč pak na jaře coby vynořivší se utopenec strašit rybáře.
Taky vcelku nedbám na linii, přes léto mám kolem 83-85 kg, ale na zimu pravidelně lezu na 90.
Pozor na jednu věc - ono to s tím alkoholem v úvodu je ve skutečnosti recese. Panáka po snídani, proč ne. Něco jiného je v létě posedět někde u stánku a pak se svalit na louce, ale v zimě je opilost smrtelně nebezpečná. Podobně i cigarety - jednou do měsíce si u piva pár kousků dám, ale v mrazu to dost omezuje prokrvení periferních tkání, což je dobrá cesta k černým prstům a díře místo nosu.
Velká záludnost podchlazení je také v tom, že nekončí s koncem pobytu v chladu, ale ještě chvíli poté klesá teplota tělesného jádra. Takže na to pamatujte např. při zimním plavání, kdy se po vylezení z vody dostaví veliká euforie a pocit „nakopnutí“, ale ospalost a únava se dostavují tak do 15 minut (stihněte vyhledat úkryt)
*co se stanu týče, tak samozřejmě ho nepovažuji za nic změkčilého či nepotřebného, naopak pokud bych opravdu potřeboval do přírody vyrazit na nejistou dobu a za nějaký účelem, zcela jistě bych se jím vybavil. Mé „podširákové“ výlety jsou jen časově omezená hra, jistá forma sportu, a vždy mám připraven plán pro případnou evakuaci (třeba snadno zvládnutelno trasu k nějaké obci atd.)

Relativita chladu:
Při pobytu v přírodě také důležité, aby se člověk oprostil od civilizačních klišé, kterými se bezmyšlenkovitě řídí zápecníci. Tedy:
- předpověď hlásí -1 , a tak je u toho obrázek šály a rukavic (= vem si péřovku a klapky na uši :)
- předpoveď hlásí +25, a tak je u toho trojbarevný míč a sluníčko (= kraťasy a tílko :)
- předpověď hlásí občasný déšť, a tak jsou tam tři kapky (= na pochod do Prčice vyraž v gumovkách :)
Člověk nezvyklý na přírodu nepochopí, že při -2 se dá chodit v tričku, lze se ponořit do řeky a umýt, a taky si může spálit nos od sluníčka. Zrovna tak nepochopí, že když je odpoledne +25, tak je v noci za deště a ve větru možné umřít na podchlazení, neboť takové klima odvádí teplo stejně, jako ta koupel v zimní řece (ovšem trvá celou noc). A podobně mnozí nechápou, že zabalit se při prvních kapkách deště do igelitu znamená 100% promáčení, ale zevnitř.
Kdesi jsem měl nějakou tabulku, jak je skutečné odvádění tepla závislé na vlhkosti vzduchu a rychlosti větru. Bylo to velice poučné, neboť už poměrně mírný vítr při +2 znamenal totéž , co "statických" minus 10, a naopak +25 ve vlhké jungli vedlo ke stejnému přehřátí, jako +45 na poušti (ta čísla si teď vycucávám z prstu, nevím to přesně). Schválně si zkuste občas bez dívání na předpověď a na teploměr odhadnout, jaká je právě teplota. Při pohledu na některé lidi v metru to i dnes ráno vypadalo na dobrých - 15 :) (pozn. psáno v době, kdy venku bylo -1 stupně )

Materiál: Co se vybavení týče, není nutno kupovat značkové věci v řádu tisíců korun. Já nakupuju v army-shopech (výborný je třeba v Praze v Hybernské). Vůbec si nemusíte hrát na vojáky ve Vietnamu, mnohé výrobky působí dostatečně civilně, ani kupovat originální výstrojní součásti (to je věc spíše pro sběratele militarií). K sehnání jsou i kvalitní repliky vojenských věcí (třeba firma Mil-Tec), které jsou cenově dostupné, a přitom dobré. Vojákům se musí přiznat, že jejich věci jsou většinou dobře vyzkoušené (a zároveň vyráběné ve velkých sériích=levné), takže je to něco jiného, než nápady marketingových expertů ze zasklených kanceláří Nike apod.
V zimě na horách nosím dvě tenká trika z Moiry (raději než jedno silné), a na to bundu ze zdvojeného šusťáku (zase si pod tím nepředstavujte takový ten StB baloňák z 50.let :). Když mrzne, tak pod tím mám ještě pletený svetr, a když naopak prší, tak si naopak bundu sundám a přehodím přes sebe gumotextilní pončo od Jurka. (překryje i bágl, a tím, že není přiléhavé jako oděv, tak zespodu dostatečně větrá). A když je taková ta směs počasí 0 +/- 2 stupně, chvíli mrholení, na hřebení mrazivý vítr a do kopce pot na zádech, tak ten šusťák vyhovuje, protože v prvním úkrytu uschne za 20minut. Rychleschnoucí věci mi připadají lepší, než voduodpudivé, impregnované nebo neprodyšné.
Z moderních materiálů mne v podstatě zaujala jen zmíněná Moira, je skvělé, že schne mnohonásobně rychleji, než bavlna. Ale co se týče vrchního oblečení, tak jsem zjistil, že docela dobře funguje obyč. šusťák (větrovky), např. má žena nosí goretex. bundu, a když doopravdy prší, tak vlhneme a schneme přibližně stejně dlouho, akorát já za zlomek ceny. Do silnějších mrazů nosím bavlněnou (nešustí) vatovanou bundu (ušil jsem ji z posedového vaku) a pod ni opět trika z moiry.
Z Moiry se mi akorát nějak neosvědčily krátké spodky - nějak mne řežou. Přes počáteční skepsi jsem se odhodlal do tlustých ponožek Moira(přece jen to bylo hodně přes 200,-/pár), ale moc mne potěšily. Dost trpím na puchýře, a docela proti tomu pomohly. Navíc jsou dost odolné, rozhodně se hned tak neprošoupou (mluvím o typu TREK, potom snad dělají ještě cyklistické). U trika jsem akorát zpočátku naletěl s volbou barvy(pozn. psáno před pár lety, dnes už je dostupná vcelku pestrá paleta barev).
- koupil jsem bílé a tmavě modré (to nejtenčí, hrozně je mi v létě horko), a když jsem se na sebe jednou podíval v zrcadle, tak jsem si připadal jako striptér - na prsou a na břiše prosvítal každý chlup a, ehm...bradavky, což u 90kg pána přece jen nepůsobí tak přitažlivě, jako u slečny v bikinkách :). Hodně častým argumentem u moderních materiálů je „membrána“. Ale právě ty nepromokavé membrány jsou diskutabilní. Za „provozu“ dochází k několika situacím:

- při skutečném dešti (ne nějaké mrholení či poletující déšť se sněhem) také promoknou, je to jen otázka času

- nepromoknou za žádných okolností, ale pak už mají nízkou prodyšnost (tj. totéž jako cokoli +pláštěnka)

- splňují jakékoli požadavky, ale jsou drahé jak sviň, a také to už pak není věc, co se dá jen tak hodit do pračky, nebo u které tě neznepokojí 10 cm "skoba", ledabyle sešitá při baterce.

Musím se smát pokaždé, když na horách sejdu z hřebenu a prohlížím vidím free-cool týpky u vleku - má na sobě péřovku do -25, postává u bufetu a stejně je mu zima, a když čtvrt hoďky táhne sáňky s dítětem, tak se díví, že se potí :)
Jo třeba myslivec na posedu nebo vlekař, to je věc jiná, tam to echt tlusté oblečení má smysl - ale zase není důvod mít himálajskou třičtvrtěkilovou bundu z kajčího peří (i když budiž, chce li-rozhazovat), ale poslouží starý dobrý vaťák. Vůbec není od věci mrknout se někdy na věci v obchodech s pracovním oblečením (Brudra, Bauhaus). Najdou se tam některé i docela dobře vypadající oděvy, které už nepůsobí nutně zednicky nebo popelářsky, a jsou to stokorunové položky. Pravda, logicky na tom nejsou tak dobře třeba s prodyšností, ale před pár lety jsem tak třeba koupil vysoké oteplovačky s kšandami za cca 300,-, které si sice moc nehodí na náročný pohyb, ale dobře se v nich nocuje nebo někde sedí. Na nějaké sáňkování či blbnutí se psem by se jistě taky hodily.
Jinak samozřejmě vůbec nic nemám proti tomu, když někdo moderní a třeba i hodně barevné materiály nosí, když se mu to líbí. Rozhodně nejsem takový ten týpek s liščím ocasem za kloboukem, a jedině s usárnou nebo teletem na zádech, vzpomínající na Klondike a pohrdající "paďoury". Jen jsem chtěl říci, že mnohé údajně kosmické vlastnosti některé předražené výstroje se dají při troše uvažování nahradit i překonat obyčejnými věcmi.
Pokrok je pokrok, to samozřejmě. Ale při výběru věcí dám vždy o chlup více na zkušenosti, než výsledky zkušeben (různé „mm vodního sloupce“ apod.). Nejsem nějaký militarista nebo asketa, ale když někdy spím v mrazu - v jégrovkách, s "kocourem" kolem ledvin a vlněném svetru - tak jsem rád, že jsem se poučil od Rusů ve Stalingradu, a ne z nějakého barevného katalogu

Boty: Když se dobře mastí, tak není nad kůži. Moderní materiály možná dobře odpuzují vodu při mrholení a brouzdání rosou, nicméně v navoskované kůži můžete stát v potoku, a jste v suchu. Konkrétně na zimu jsem koupil české armádní zateplené boty (teď nevím - vzor 95?), a za cca 2000,-, dobře mi slouží už několik let. Mimo mrazy nosím kotníkovou kombinaci kůže-textil (je to syntetika, ale určitě nic "inteligentího") za cca 1700,- od fy. MAGNUM. První pár jsem koupil jsem v roce 1995, a vyřadil až 2006. Absolvovaly se mnou ráchání ve vodě a v bahně za povodní 97 i 02, možná tisíce kilometrů pěšky na čundrech, a pořád dobře sloužily. Na údržbu používám vojenské leštidlo, nebo ještě raději takovou směs včelího vosku a nutriího tuku (nevzpomenu si, jak se to jmenuje) . Extra drahé to není, asi přes stovku za tak 200g.
Postup času jsem dospěl k názoru, že není ani tak nezbytné vyhledat anatomicky optimální botu ke konkrétní noze. On se ten tvar nohy stejně při dlouhém pochodu pozmění. Mám poměrně ploché nohy a také dost trpím na puchýře, a rezignoval jsem na pokusy s botami za 4000,- a více s tvarovaného vnitřku z nějaké mechovky apod. Namísto toho kombinuji ortopedickou vložku + silikonovou vložku Scholl. Je to taková vrstvička silikonu s textilem, trochu podobná polepu na pingpongovou pálku. Velice příjemně tlumí tlaky a nárazy a dá se prát. S její pomocí učiníte pohodlnými i třeba galoše z lékařské čekárny :) Pár vložek stojí něco k 200,-, nevýhodou však je, že se jich prošoupe třeba i několik za rok. No ale kdo je na puchýře náchylný, ten ví své. Rovněž dobře tlumí vložky vystřižené z karimatky (to je ostatně to jediné, na co ji používám), ale velmi rychle se opotřebí, prostě se rozmačkají )jeden pár vydrží tak 50km).

„Dopravní prostředky“: No a když tu máme zimu - co vám říkají sněžnice? Já jsem si je před asi osmi lety půjčil, a to jsem s nimi byl v našich horách úplný exot. Tolik mne to chytlo, že jsem si hned další rok koupil svoje, a docela mne těší, že to lidé začínají znovuobjevovat (ovšem jen doufám, že jich zase tolik nebude :) Sjezdové lyžování nebo snowboard mne moc neláká a ani to neumím, a běžky jsou pro mne taky jen takové břemeno. Běžky se hodí na protaženou stopu po naplánované trati, ale já se raději potuluju jen tak za nosem v krajině bez lidí, a to mi pak s těmi sněžnicemi jde lépe. Na ledě nekloužou, a i v opravdu hlubokém sněhu to je jen o málo namáhavější, než chůze v botách za sucha. Dostanete se na nich prakticky všude, a při přepravě se vejdou do báglu.
U sněžnic jepodstatné, jaký účel mají plnit. Pokud jde o to, vyhrabat se ze zapadlé chalupy a dojít pár desítek metrů k silnici, tak jistě vyhoví i takový ten klasický typ, pevně přivázaný provazem k botě. Ovšem pozor, jednak je to dost namáhavé, a také každý spoj, řešený svázáním provazu, je ve sněhu a mrazu dobrou pastí, neboť se změní na nerozebiratelný tlustý drát.
Slušné sněžnice se dají pořídit tak od 2-3 tisíc. U nás kdosi vyrábí takový ten tvar vypleteného oka, ale samozřejmě již s volnou patou. Prý nejsou špatné, osobně jsem je na noze neměl. Já jsem si koupil přesně tytéž, které jse měl vypůjčené při své první zkušenosti (půjčil mi je horal, co s nimi úspěšně chodil po Kanadě a Britské Kolumbii). Pak jsem si pořídil svoje. Jedná se o americké Mountain Safety Research - Denali Classic. Je to taková lyžina z houževnatého plastu, v jejímž středu je kyvně uložena taková téměř mačka. Vázání se hodí na jakoukoli botu jakékoli velikosti (pokud se jedná o vodě neodolné boty, tak je možné je obout s nataženou igelitkou). Upínání je velice rychlé, což je dobré, když prošlapanou cestu najednou přehradí krátký úsek hlubokého sněhu (nasazení a sejmutí není zdržení na čtvrt hodiny, jako u těch špagátových). Základní délku mají necelých 60 cm, a do kyprého sněhu, na nejistý led nebo pro velikou zátěž se dá plocha prodloužit o nástavce (ty se ovšem kupují zvlášť). Myslím, že nejlepší je pořídit ten nejdelší, se kterým je sněžnice dlouhá cca 80 cm. (snímání nástavce je opět velice triviální). Jinak jsou tyhle sněžnice poměrně štíhlé, takže je chůze přirozená s nohama u sebe, a nemusíte kráčet jako medvěd. Jediná mrzutost je cena - samotné stály přes 5 tisíc (pozn. v roce 2003), za nástavce pak ještě asi 1 500 navrch (jsou velice kvalitní a odolné, ale výroba jistě není tak cenově náročná - zkrátka je to předražené. Zásilka z USA by asi byla příznivější). Na druhou stranu, záleží na úhlu pohledu -někdo dá stejné peníze třeba za tenisovou raketu. Pak se na trhu objevují ještě mnohé další typy, které bych asi nezvolil, neboť vyžadují speciální botu, uzpůsobenou danému systému vázání.
Dobrá věc jsou nesmeky, ale to si vygooglete sami :)

Příručky pro přežití: Pár těchto příruček jsem viděl. Mnohé mi připadaly blízké spíše západnímu naturelu, tj."aby tě nic nezaskočilo, měl neustále připraveno:..." - a následují seznamy desítek položek z outdoor-shopů.Bližší je mi např. ruské pojetí, kdy máš-li u sebe nůž, vyhrál jsi (viz třeba knihy Marka Chlíbka, http://www.specnaz.cz. Někomu to asi přijde poněkud extremistické, ale vždyť se také bavíme o extrémní situaci).
No a docela pozoruhodné tipy lze nalézt u zdánlivě vzdáleného oboru - experimentální archeologie. Nevím, jak dnes, ale cca před 20 lety vyšla pozoruhodná kniha manželů Malinových "Vzpomínky na minulost". Dovíte se tam, jak moudří a důvtipní byli tzv. primitivní lidé, jak výhradně z materiálů, dostupných v přírodě, vyrábět obydlí, nástroje, zbraně. Ani moc nepřeženu, když řeknu "z hovna bič".

Musíme si uvědomit, že až jednou dojde ke zhroucení civilizace (a dle mého názoru dojde), tak GPS, "inteligentní" materiály, energetické potraviny apod. časem dojdou. Pak bude opět důležité umět z trávy vyrobit špagát, z bahna barák a z větve zbraň, schopnou ulovit prase. Možná to nepotká ještě nás, ale je důležité tyto vědomosti uchovat a předat potomkům, protože jedině v nich přežijeme i my.

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

PříspěvekNapsal: 07.04.2011 10:43
od Maximus
Jen pár technických připomínek:
Armádní "repliky" oblečení od Mil-tecu jsou co do kvality spíše typický low-end. Uvedený autor je jedním z mála lidí na netu, kteří si tuto značku chválí. Jinak tato německá firma dává třeba do prodeje i různé armádní přebytky a tam je pak kvalita jasná.

Například polský Helikon (oficiální dodavatel pro polskou armádu) je co do kvality minimálně o třídu lepší a cenově je na tom +- stejně.

Stejně tak vývoj technivkého oblečení je zase o kus dál. Doba, kdy synonymem memránového oblečení na svrchní vrstvu byl jen Gore-tex už dávno skončila. Máme s ženou bundy z 2vrstvého BlocVentu (nepromokavost min. 20 000 mm H2O a paropropustnost 30 000 g/m2/24hrs) a osobně se mi ji podařilo zevnitř trochu "orosit" pouze jednou v létě v Alpách, ale to byla okolní vlkost přes 90% a já se na "těžko", tj. s krosnou, snažil dostat na 3tisícovku ;).

Na práci kolem domu či "campu" je samozřejmě lepší něco levnějšího a praktičtějšího ("křebíkuvzdorného" či "jiskrovzdorného"). Ideální materiálem pro tyto účely je bavlna či směsový materiál s vysokým zastoupením bavlny.

Co se týká outdoorových bot, tak je potřeba hodně hledat, ale naštěstí je na trhu dost modelů, aby si skoro každý našel ty svoje "papuče". Zde je dobré dát přednost celokoženým botám s minimem švů. Je nutné počítat s tím, že membrána vydrží 100% maximálně dva roky a pak je z boty klasická "pohorka" a i u kožených bot s membránou platí mazat, mazat a zase mazat :).

Tím neodsuzuji boty s kombinací kůže-textil. Mají výhodu v o dost větší vzdušnosti nohou a například u klasických "Jungle boots" se počítá z průnikem vody do bot a samozřejmě zase s jejím odvodem. Osobně jsem dal třeba pro putování po tundře a plavbě po řece skrze tajgu v Rusku kombinaci velmi lehkým pohorkám (kůže-textil s GTX) a gumákům před mýma oblíbenýma Hanwagama.

PříspěvekNapsal: 06.10.2011 18:59
od Schwimm
Minulý týden jsem byl na vandru v České Kanadě,počasí přálo, nicméně jsem řešil každou noc úkryt. Osvědčila se mi obyčejná zakrývací plachta v rozměrech 2 na 3 metry. Gramáž volíme podle požadované odolnosti. Tento rozměr luxusně stačí pro 3 lidi plus bágly.Největší feature je ovšem používat na stavbu krom lana pár obyčejných gumových pavouků. Je to rychlé ka stavbě,flexibilní při větru a dešti. Pavouky lze použít při přesunu jako dodatečné upevnění dalšího materiálu k batohu. Vřele doporičuji

PříspěvekNapsal: 09.04.2012 18:12
od joseff
Mohu doporučit do kalhot a bundy použít futrování z pravé ovčí vlny,
né nějakou umělou napodobeninu.

Proč ovčí vlna?
1) I pokud je úplně mokrá neztrácí termoizolační vlastnosti.
2) Může se použít i obráceně, pokud potřebujeme něco studeného udržet delší dobu studené.
3) Vlna je naprosto nehořlavá. V nouzi je možno proběhnout menším požárem,
pokud přes sebe hodíme nějakou deku nebo peřinu z ovčí vlny.
4) Ovčí vlna odrazuje některé parazity.
5) Při běžné chůzi se člověk nepotí, ale při zpocení po běhu se pot odpaří.
- není vhodné používat v létě :D

Ještě lepší termoizolační vlastnosti má kůže z ledního medvěda,
ale v našich krajích asi žádného nepotkáme. :shock:

PříspěvekNapsal: 09.04.2012 22:25
od Steril
IMHO je kvalitní stan fakt důležitá věc - z mýho zevlování po sibiři sem si odnes to, že odolnost proti větru je opravdu ZÁSADNÍ - ubrání člověka i vůči větším přírodním průserům - stačí na "sněhový" převisy stanu naházet kameny a v lepším stanu seš uplně v pohodě i při masivní bouřce.
I v kvalitním stanu sem v nižších sibiřskejch teplotách+kvalitním spacáku měl na sobě uplně všechno oblečení, co jsem měl sebou, jinak se absolutně nedalo usnout.
Pokud jde o ostatní aspekty přežití tak dle mých zkušeností stačí krátkodobě při velký fyzický zátěži pro 10 lidí 3kg vařený pohanky+1konzerva lančmítu/den. (velká fyzická zátěž = 1000 metrů převýšení nahoru denně/25kg batoh).
Nejdelší nutnost přežití a nošení vlastního jídla jsem zažil právě při treku na sibiři, tam jsem zhubnul 10kg během 14 dnů, a předtim sem opravdu nebyl buřt, šlo to převážně ze svalů.

PříspěvekNapsal: 10.04.2012 7:23
od Josef
Ovčí vlna je skutečně dobrá věc. Nejen, že z ní mám doma "peřinu" (z vlastních ovcí plemene "merino") a nenechám na ni dopustit, ale i na vandry jsem pravidelně jezdíval s vlněnou dekou, ono taky dřív nic pořádného nebylo. Byla výborná zejména, k ránu, když už můj tehdy chabý spacák nestačil. Dávno ale už dosloužila (pozor na moly). Pokud by si chtěl někdo vlněnou deku koupit, člověk aby dnes pohledal. Má-li v praxi vydržet nebo se alespoň podobat originálu, musí mít totiž keprovou vazbu*, která se při vzniku děr už dále nepárá. Ale to má dnes málo která deka. Klasického vzoru i keprové vazby se ještě drží české repliky historických vlněných dek dodávaných v minulosti společností Hudson's Bay Company dnes určené pro export do Kanady. Takže kdo si chce něco takového solidního pořídit, ještě jakousi šanci má. (http://www.general-store.cz/produkt.php?id=2063, http://indiani.cz/obchod/category.php?id_category=20) Bohužel na trhu se objevují pouze jako "pětičárkové"**, což je na táboření pro jednoho nocležníka nadstandardní rozměr (cena i přepravní váha), třiapůlčárková by stačila, ale velkou je škoda stříhat... Objevují se však bohužel i napodobeniny, které keprovou vazbu nemají. Dobré vlastnosti přírodní vlny mít budou, ale musíte je včas opravovat když vzniknou nějaké díry nebo roztřepené okraje. Při troše štěstí se dá sehnat i originální HBC deka, která je co do hustoty, hřejivosti (i ceny) někde úplně jinde (http://tradingpost.wz.cz/deky.htm). Přesně z těchto dek si mountainmani, trappeři, indiáni a později i polární výpravy, vyráběli kabáty "kapucáky" (tzv. kapote), se kterými dokázali v drsné přírodě i mrazech úspěšně přežít i bez dutého vlákna, goretexu a jiných Hi-tech materiálů dnešní doby.

*) Keprovou vazbu na dece poznáte v místech, kde má deka barevné pruhy. Pruh není souvisle barevný, ale je tvořen soustavou jakýchsi šikmých proužků, mezi kterými prosvítá barva původní osnovy
keprova-vazba-deky.jpg
keprova-vazba-deky.jpg (10.19 KiB) Zobrazeno 28592 krát

**) Čárky, o kterých v textu píši, neudávají počet pruhů na vzoru, ale počet malých černých čárek na okraji deky, které u těchto typů "obchodních" dek udávají její plochu a dříve znamenaly počet bobřích kožešin, za které se směňovaly. Na obrázku je deka "tři a půl čárková", pro jednoho rozměrově tak akorát...
carky-na-dece.jpg
carky-na-dece.jpg (9.12 KiB) Zobrazeno 28592 krát

PříspěvekNapsal: 10.04.2012 20:04
od PaF
Souhlasim, ze deka z ovci vlny je fajn a driv to byla dobra volba (-30 let) :lol: . Dnes si ale nedovedu predstavit, ze bych ji dal prednost pred modernim spacakem. Kozene boty klasickeho typu (-30 let) jsou stale konkurenceschopne. Ale deka uz neni. Ale na chatu nebo chalupu jako kvalitni posila, proc ne. Ikdyz dute vlakno v dece je stejne pohodlnejsi, uz kvuli vaze a nealergennosti.

... teda spis -35 :roll: Ono to leti. Pred 30 jsem uz mel perovou mumii bez zipu.

PříspěvekNapsal: 11.04.2012 5:54
od Josef
Samozřejmě, na vandr je deka už dnes zbytečně těžká. Tu pětičárkovou odhaduji na cca 2,5-3kg a v téhle gramáži by mohl člověk sebou vzít luxusní spacák do mínus třicítky. Ale pokud těžkou vlněnou deku nemusíte táhnout na vlastním hřebě, tj. domů, do chajdy, do auta nebo případně pro toho, kdo putuje koňmo - k nezaplacení. Berte to jen jako tip. Protože syntetická deka někam k ohni prostě není zrovna dobrá volba (pokud jste se nerozhodli dobrovolně uhořet).

PříspěvekNapsal: 11.04.2012 6:49
od marish
Dík za tip. Jako velmi vyjímečný venkupřespávač zatím nepořizuju spacák, a vlněná deka by se hodila...

PříspěvekNapsal: 29.07.2012 15:43
od optim
A jak na vandru perete?

Představte si, že jste 3 týdny někde hodně daleko od civilizace ...

PříspěvekNapsal: 29.07.2012 19:24
od MacGyver
Záleží v jakých podmínkách. V první řadě je třeba si uvědomit, že denní náplň vandru/expedice mimo civilizaci, který trvá týdny je především v přesunu z místa na místo. Vandr/expedice má nějaký cíl a tomu je podřízena výstroj a výzbroj.

Ve velehorách (zima-led) neperu - je to zbytečný. Tam, kde je voda peru obyčejnou vodou, bez přidávání jakýchkoliv přísad. Věci suším za pochodu na batohu. V těchto otázkách není co vymýšlet. Věci vám nebudou vonět po fialkách, ale když se budete rozumně umývat nebudete smrdět sobě ani ve skupině. Samozřejmě pro člověka, který je zvyklý se dvakrát denně sprchovat horkou vodou a bere to jako nutnost, nebude tato situace vůbec lehká. Kouzelnou záležitostí pro udržení příjemného pocitu jsou vlhčené dětské ubrousky (dají se s nimi dělat zázraky) a tuhý deodorant. Spousta holek kolem mě je schopná strávit v opravdu drsných podmínkách dlouhou dobu a dokážou se udržovat čisté a voňavé. V běžném životě by jste nepoznali, že to jsou holky co se dokážou prodírat džunglí, lézt na vysoké kopce, pít z kaluže nebo jíst brouky.

Najdou se lidi, kteří jsou schopní prát v horách v jezeru, nebo u pramenu s nějakým saponátem, ale těm patří kopat je do prdele tak dlouho, až je dokopete ne jejich pohovku k TV.

PS: Kdo si nevyzkouší strávit pár týdnu mimo civilizaci, nevyzkouší si, co s jeho psychikou udělá zima, hlad, vyčerpání, stesk, nedostatek spánku, smrtelné nebezpečí atd. (o požadavcích na vůdce raději ani nemluvím), bude velmi překvapený sám ze sebe, když náhodou takové zajímavé časy nastanou pro veškerou populaci. Všem bych přál, aby toto překvapení bylo pozitivní, ale bohužel mé zkušenosti hovoří pro pravý opak.

PříspěvekNapsal: 29.07.2012 22:54
od Nobody
Mohl bys popsat, co se během týdnů s psychikou děje a jak to zvládat? Myslím, že jde o dobrou zkušenost, ale podnikám a být týdny mimo civilizaci je nereálné.

PříspěvekNapsal: 30.07.2012 8:29
od MacGyver
Velmi zjednodušeně:

Pokud vše běží podle plánu, skupina má schopného vůdce, dostatek vody, potravy, sil, tepla, bezpečí, přeje ji počasí, tak se celkem nic neděje a pokud nenastane chyba velitele, či zvrat v podmínkách, proběhne akce bez větších problémů . Vše záleží na zkušenostech, fyzické a duševní kondici účastníků, výstroji, výzbroji atd.

Pokud plánujete soukromou akci, můžete výběr členů ovlivnit a vybrat si kvalitní tým, na který se můžete spolehnout. Pokud se jedná o komerční akci, není většinou výběr účastníků podmíněný prokázáním připravenosti. Komerční akce jsou samozřejmě nastaveny tak, aby zájemci byli dostatečně informovaní a věděli do čeho jdou. Posouzení připravenosti je na jejich osobním úsudku.

Bez ohledu jestli se jedná o soukromou nebo komerční akci, je klíčovou záležitostí role vůdce a silného týmu.

Jakmile akce začne, dokáže každý účastník hrát svoji roli, kterou si zvolil předem jen po určitou omezenou dobu. U každého je tato doba jiná. Tato doba skončí prostým uběhnutím určitého času, nebo nástupem menších či větších těžkostí. Jakmile jednotliví účastníci zahodí své "masky" stanou se sebou samými a jednají instinktivně v souladu se svou pravou osobností. U někoho tato změna může být sotva patrná (jedná se zejména o zkušené) u druhého dalšího se může jednat o diametrální změnu (většinou nezkušení).

První těžkosti odhalí první slabé jedince. Ti se začnou projevovat různými způsoby - většinou je to podrážděnost, zpochybňování rozhodnutí, jízlivost, netečnost atd. V konečném důsledku má vývoj situace tři možné konce:

1. Schopný vedoucí s dobrým týmem se snaží všechny potencionální rozbušky zničit již v zárodku, nebo ještě lépe jim předejít. Stmelí tým a z těžkostí jej vyvede.
2. Část účastníků se s vývojem situace propracuje k odevzdanosti. Rezignuje na vše a bez pomoci nedokáže svoji situaci řešit
3. Další část účastníků se bude snažit situaci řešit aktivně, dojde k mnoha konfliktům, včetně možných násilných střetů. Dojde k přerozdělení rolí. Skupina se buďto reorganizuje (málo pravděpodobné) nebo akci vzdá či zahyne.

PříspěvekNapsal: 30.07.2012 9:14
od optim
Add. Praní prádla na čundru:

Z vlastní malé zkušenosti vím, že lidi na čundru občas komunikují s okolím – během cesty např. dokupují zásoby, příp. se mohou přesunovat třeba vlakem. Jako ostatní lidé se např. během veder v letních měsících potí a protože na vandr netáhnou velký kufr náhradního oblečení – musí si čas od času různé části oděvu přemáchnout. V naší zemi je poměrně hustá síť různých kempů s umývárnami, kde se dá problém přeprání poměrně lehce vyřešit. Mýdlo je při praní zpoceného oblečení docela na nic, protože neodstraní rozkládající se bakterie potu, které se po usušení a dalším následném propocení oblečení projeví typickým zápachem.

Něco jiného je však situace, kdy jste např. v zahraničí s panenskou přírodou bez kempů a jste donuceni si oblečení si přeprat doslova v lese.

Proto se ještě jednou zeptám: Máte někdo praktickou zkušenost s praním prádla v polních podmínkách? Pokud ano, jakou?

PříspěvekNapsal: 30.07.2012 10:53
od MacGyver
Mohl by jsi tedy popsat konkrétní situaci - jaká akce, v jakém ročním období, v jaké nadmořské výšce, v jakém terénu, na kolik dní je akce, jaké zdroje si neseš na zádech, jaké zdroje využiješ na trase, způsob nocování, způsob stravování, atd.

Těžko radit na obecnou otázku. Obecná odpověď je na základě patnáctileté profesní zkušenosti s vedením různých skupin v různém terénu ode mě o pár příspěvků výše.

Praní v jakémkoliv přírodním zdroji sladké vody v horách (potok, ledovcová říčka, studánka, jezero, napajedlo...) za pomoci mýdla či jiného saponátu je zvěrstvo. To samé platí pro osobní hygienu. Samozřejmě v tajze to bude akceptovatelnější než v Karpatech.

V civilizaci ve velkých tocích, či moři je to akceptovatelné (záleží na svědomí každého).

Mimo civilizaci na vandru (neustálý přesun) nevypereš nijak jinak než vodou, kterou máš právě k dispozici, která má zároveň danou teplotu. Pokud máš čas, dostatek paliva, větší kotlík a mýdlo, můžeš vyprat klasicky ručně v teplé vodě za pomocí mýdla a vodu vylít na vhodném místě (mimo zdroje čisté vody, mimo tábořiště, pokaždé jinam, každý den dvojnásobek vzdálenosti od tábořiště...). Možnosti praní v divočině zkrátka vychází ze zdrojů, které máš u sebe. Pokud se pohybuješ v civilizaci, není praní nikde na světě problém.

PříspěvekNapsal: 30.07.2012 11:25
od optim
Budeme se pohybovat 3 týdny v zahraničí v nadmořské výšce okolo 700 - 1000m, dřeva bude dostatek. Teploty by měly být i v noci mírně nad nulou. Vybavení normální, pár konzerv s sebou, ostatní jídlo se dokoupí během cesty

Nedělejme z praní prádla nějakou velkou vědu. :)

Otázku ještě trochu zjednoduším:ˇJakou vhodnou, dobře přenosnou nádobu, vhodnou na praní špinavého prádla (využitelnou třeba i jinak) byste mi prosím doporučili?

PříspěvekNapsal: 30.07.2012 11:51
od MacGyver
Ok to zní skvěle. Přibal bych lahvičku tekutého mýdla na praní, ale nečekej zázraky. Vtip je i ve vhodně zvoleném oblečení. Moderní lehké funkční věci - některé odolávají pachu déle, jiné vůbec.

V rámci optimalizace se věci na vaření (potraviny, palivo, nádobí, vařič) a spaní rozkládají mezi co nejvíce účastníků. Pokud budete vařit 4 lidi dohromady, je vhodné vzít větší kotlík 3 - 5l ve kterém budete společně vařit a individuálně prát. Extra nádobu na praní na zádech nikdo rozumný nenosí a v ešusu se pere dost blbě ;) Od místních pastevců či jiných obyvatel si lze často ledasco také vypůjčit.

Pokud je v místě levné oblečení (v podstatě kdekoliv na východě), beru sebou oblečení se kterým nepočítám, že bych jej vezl zpátky (především stará bavlněná trička - 2 na týden). Není pak líto je vyhodit, nebo když přijdu o zavazadlo ve kterém mám stará hadry, tak mě to tak nebolí, než když přijdu o expediční hi-tech vybavení v řádu statisíců. Zároveň se snadno hadrama dovybavíš na místě.

Ono je to spolu všechno provázané a jedna rada bez druhé může zcela postrádat smysl. Nejsvobodnější cestování je s absolutním minimem, které lze snadno nahradit z místních zdrojů.

PříspěvekNapsal: 30.07.2012 12:10
od Sehr
Spina se da odstranit pomoci kartace. Prach pomoci vody. Povesene pradlo zas odstrani zapach. A pro citlivky kostka mydla se neztati.

http://www.muzeum.svitavy.cz/stale-exp/ ... sky/444-1/
Celá staletí se pralo sodou a popelem. Do nádoby s vařící vodou se dalo prádlo a posypalo se sodou a dřevěným popelem a potom se mačkalo, mnulo a nebo se v něm šlapalo.

PříspěvekNapsal: 30.07.2012 21:49
od Grunt
Nobody píše:Mohl bys popsat, co se během týdnů s psychikou děje a jak to zvládat?

Tuším, že asi nic moc pěkného.

Nobody píše:Myslím, že jde o dobrou zkušenost, ale podnikám a být týdny mimo civilizaci je nereálné.

:D Z nějakého mě neznámého důvodu má většina podnikatelů, šéfů, manažerů a bůhvíčeho tento názor. Dáme sázky na to jak moc by byl překvapen?

optim píše:Mýdlo je při praní zpoceného oblečení docela na nic, protože neodstraní rozkládající se bakterie potu, které se po usušení a dalším následném propocení oblečení projeví typickým zápachem.

Něco jiného je však situace, kdy jste např. v zahraničí s panenskou přírodou bez kempů a jste donuceni si oblečení si přeprat doslova v lese.

Moje babička, když už nemohla jinak tak alespoň oblečení převařila a nechala na špagátu do sucha na mírném vánku uschnout. Co zkusit něco takového?

PříspěvekNapsal: 30.07.2012 22:18
od Nobody
Ted nevím, co tím myslíš. Ano, teoreticky bych se mohl sebrat a na měsíc někam vyrazit. Prakticky bych tak přišel o velkou částku. A i když peníze nejsou na mém žebříčku hodnot nejvýš, tak hodlám vydělávat velké peníze, dokud to jde. Ono to bude čím dál těžší a z jednoměsíčního příjmu nyní, mohu zakoupit zásoby potravin na několik let dopředu.

Rozpad civilizace, kdy budeme lítat po lesích, je možná varianta. Zvyšování nezaměstnanosti a chudoby, beru jako nevyhnutelný scénář. Proto je pro mě prioritou připravit se na to.

PříspěvekNapsal: 31.07.2012 5:24
od optim
Grunt píše:[
Moje babička, když už nemohla jinak tak alespoň oblečení převařila a nechala na špagátu do sucha na mírném vánku uschnout. Co zkusit něco takového?

A co zkusit do kotlíku přilít trochu octa ... ?

PS: Zatím jsem to nezkoušel.

PříspěvekNapsal: 31.07.2012 5:31
od alibaba
Tomu se rika vyvarovani pradla pouziva se to na bile pradlo zejmena ....

PříspěvekNapsal: 31.07.2012 14:29
od miki
Zdravím.

Optim : A co zkusit do kotlíku přilít trochu octa ... ?

No konečně někdo komu to pálí. Pokud půjdu do literatury tak tam najdu, že Ph pod 4 spolehlivě zabije i spory botulotoxinu, takž klídek, (na Ph 4 stačí pár lžic octa do kotlíku). Když už budu chtít skoro sterilitu tak nejni nic jednoduššího než vyprat třeba v domácím mýdle (kupované je xindl, nemá dostatečný obsah MK) a potom vyvařit ve slabém roztoku octa
(stačí sterilizace, 80 st. C po dobu 20 min). Spolehlivě zabije 99 % patogeních mikrobů a navíc je to perfektní aviváž, zruší veškeré usazeniny z mýdla na prádle. Nerozpustná, vápenatá a hořečnatá mýdla, která bez octa způsobují drsnost a špatný omak prádla. A věřte, že to mám vyzkoušené, již několik roků pereme v rodině, dnes i dcera v Brně, v mýdlových vločkách z domácího mýdla. A když následuje octová aviváž ve které jsou vyluhovány květy levandule, heřmánku, černého bezu, atd. tak nejni žádný prášek na trhu, který by toto mohl dokázat. Prádlo měkké, voňavé, na omak pohlazení na duši, a cena na úrovni odpadů tuků v domácnosti tzn. nula nula nic. No abych nekecal tak je nutné koupit prací sodu (ti línější koupí louh sodný) na zmýdelnění tuků a trochu práce s vyčištěním přepáleného omastku a vaření mýdla. A neobávejte se zápachu octa, kdo to vyzkoušel potvrdí, že po uschnutí prádlo voní ale ne po octu.
A to nepřihlížím k tomu, že prací prášky těch nadnárodních hyen, nám ničí vodní toky a nádrže (vysoký obsah fosforečnanů a chemických přísad). Nejsou dost dobře v čističkách a přírodě odbouratelné. Na rozdíl od mýdla, které toto nezpůsobuje. A tak nám vesele kvete voda, množí se tam sinice a další jedovatá havět.......ryby plavou břichem nahoru a koupající se lidé mají na kůži puchýře.....
Miki.

PříspěvekNapsal: 31.07.2012 15:16
od optim
Děkuji za kompliment a hlavně za informaci ohledně dávkování octa, miki! :)

Do výroby vlastního domácího mýdla se mi zatím moc nechce ... ;)

Neměl bys prosím nějaký tip na výběr dobrého mýdla (pro účely praní na vandru)? Někde jsem zahlédl doporučení nějakého mýdla s jelenem, ale zatím jsem více nezjistil. Ani to, kde takovéhle (nebo podobné) mýdlo objednat ...

Edit: Je to tohle mýdlo? http://www.drogeriestix.cz/product/product&product_id=338

PříspěvekNapsal: 31.07.2012 18:29
od Milli
Dobrý večer Optime/Rozpade,
mejdlo s jelenem se dělalo za komančů, ale nevěš hlavu. Zadej do vyhledávače "Mýdlo na praní".

Hezký večer

PříspěvekNapsal: 31.07.2012 18:46
od peteres
@Miki: nepodělíš se o návod na domácí výrobu mýdla?

PříspěvekNapsal: 31.07.2012 18:47
od Sehr
Porad se dela. Mam jedno.:) hledej jadrove mydlo

PříspěvekNapsal: 01.08.2012 6:30
od dracekvo
Tak třeba tady. Ale těžko říct, jak bude fungovat. Kvůli ekologii byla změněná technologie. Tak je místo žlutého bílé.

http://www.moje-drogerie.cz/praci-prost ... -180g.html

PříspěvekNapsal: 01.08.2012 8:07
od optim
Mýdlo (s jelenem) se prý původně vyrábělo v Setuze, kde byla jeho výroba zastavena.

Momentálně podobné mýdlo vyrábí slovenská firma Palma a je možné ho běžně sehnat.

PříspěvekNapsal: 01.08.2012 8:52
od MacGyver
Ocet jde samozřejmě užít jak píšete. Otázka je použitelnosti na vandru. Ocet běžně nikdo nenosí ani na vaření, ale pokud je to pro někoho řešení...

Naopak lidé na přechody hor hojně nosí malé lahvičky se saponátem na umývání nádobí, který používají jak na nádobí tak na praní oblečení. Bavlněné tričko s tím nevyperete, ale syntetické materíály velmi snadno. K tomuto se často nosí hotelové mini mýdlo k osobní očistě. Pokud brát mýdlo na praní, tak tekuté. Výborné jsou reklamní vzorky v malých pytlících (obal váží minimum a po spotřebování je velmi skladný). To samé platí pro holky o šampónech na vlasy. Dalším řešením je nastrouhat mýdlo s "jelenem" do uzaviratelného sáčku - snadněji se pak používá.

V mnohém uznávám minimalistickou filozofii Jaroslava Pavlíčka. K minimalizmu a optimalizaci své výstroje a výzbroje se musí každý propracovat vlastní zkušeností. Každému vyhovuje něco jiného. Možná se mi tuto živoucí legendu někdy podaří dotáhnout na sraz.

PříspěvekNapsal: 01.08.2012 9:06
od dracekvo
No,ja sem zase toho nazoru, ze nosit sebou cokoliv tekuteho je zbytecna zatez vodou navic. Takze pokud je ta moznost volil bych pevne nebo dehydrovane varianty.

PříspěvekNapsal: 01.08.2012 9:51
od miki
Zdravím.
Přátelé vezmu to po pořadě :

Dracekvo :
Tak je samozřejmé, že tekutina je zbytečná zátěž, takže namlet na mlýnku na maso a nosit v pytlíčku, pohodlnější si koupí mýdlo na praní jemného prádla jsou to většinou vločky. Obsah MK (mastné kyseliny) je vysoký. Všeobecně prací mýdlové vločky mají vysoký obsah MK a tudíž jsou kvalitní, není to šunt za 4 kč kostka. Jelen se vyráběl a bylo to hodně kvalitní mýdlo bez parfémů a přísad, velmi vhodné na praní prádla.

Mac Gyver :
Tak tady lze souhlasit..... ale pokud někdo nosí saponát do přírody na nádobí i na praní prádla tak bych ho nakopal do ...... (neber si to osobně). Je to hluboce nezodpovědné vůči přírodě zvláště vysokohorské, to pánové nevíte, že ta voda, která tam pramení teče směrem dolů k nám do nížin ? ? .......Ale víte že....... ! ! !
No a k tomu octu po praní, pokud si vyperu v mýdle trencle a bez octa je navlíknu na sebe, tak mě nejspíš odřou na intimních partiích. Takže to je pouze osobní zkušenost co rozhodne. A tak mě ta lahvička octa, vždy potěší když to na sebe navlíknu a je to hebké (lahvička tak 3 dcl, a kdo chce být úplně bez zátěže tak koupí koncentrovanou (90%) a ta se dávkuje po kapkách). Ale saponát do hor no to snad neééé. Je to prostě věc náhledu a priorit.

Měl bys vidět jak vždycky zuřím když vidím v bedně ty "taky horolezce" jak se škrábou na Everst a za nima zůstává smetiště, když to dokážou vytáhnout nahoru tak by si to měli odnést i dolu. Stejně si jenom hoňej ego, viz. Bém.

Peteres :
Tak ten návod slibuji již dost dlouho (od zimy), je hotový ale to víš chci aby to bylo kompletní a tak mě vždy něco napadne dalšího a celé se to rozbourá. Navíc každý zásah do I. dílu znamená zásah i do druhého. Ale snad tento týden to pošlu adminovi aby to vylepil na rozpad. Ono to má dnes již 29 stran textu.

Optim :
Na vandry použij jakékoliv mýdlové vločky na praní jemného prádla, no a potom samozřejmě ten ocet pokud nechceš aby prádlo bylo drsné. Ale jak vidíš jsou tady v diskuzi i drsoňové (proti gustu žádný dišputát), prostě si to vyzkoušej a zařiď se podle výsledku.

Miki.

PříspěvekNapsal: 01.08.2012 9:57
od JimmyJazz
Me zkusenosti s dvoutydennim pobytem na barmskem (popr. Myanmarksem, chcete-li) venkove s tim, ze jeden (pracovni) tyden jsme courali po kopcich (do 700mnm) zalesnenych nefalsovanym destnym pralesem. Nachozeno tak 100km. Predesilam, ze moje fyzicka kondice je dosti prumerna (185cm/105kg - 2 kilasky ubehnu, ale na konci plivu plice).

dulezite veci:

Voda - Nejlepe v camelbagu nebo podobnem systemu. Ja jsem nic takoveho nemel a tudiz jsem to vsechno tahal ve flaskach, ale i tak se dalo.
Dobry batoh - musi perfektne sedet na zadech a mit pohodlne bederni pas. Pokud bude vetrat zada, je to prijemny bonus. Pokud mate dobry batoh, tak toho, ze nesete 12-15kg si temer nevsimnete.
Kvalitni boty - je vcelku jedno, zda jsou to pohory ci sandaly (ja pochod absolvoval v zakladnim modelu sandalu od fy. Columbia). Vyhoda uzavrene obuvi je ochrana pred zivly a parazity. Ja diky sandalum ziskal prvni pijavici kousnuti v zivote. A nas domorody pruvodce sel slusnou cast pochodu bos(to kvuli bahnu, ktere mu jeho zabky sundavalo :) Takze tak.
Jidlo - neco se slozitejsimi cukry (ryze je idelani), neco s tukem (ruzne druhy orechu) a neco se soli a mineraly (susene morske ryby jsou idealni).
Pohodlne obleceni - pokud ma clovek uzavrenou obuv, tak poradne ponozky. Extremne dulezite jsou dobre padnouci kalhoty nebo trencle. Neni nic horsiho nez odrene vnitrni strany stehen. Na trup pak minimalne dve vrstvy, spis vsak tri vrstvy obleceni. Ja pouzival 2 obyc balvnena tricka a dalo se. Priste bych vsak volil moiru/merinu ve dvojite vrstve a na vrch obyc bavlnu.

Co se tyce prani obleceni, tak nic takove jsme nepraktikovali. Pralo se az po navratu do civilizace. Nicmene domorodci pradlo prali tak, ze dosli k nejblizsi rece, pradlo vymachali, namydlili obyc pracim mydlem, rozlozili na plochy kamen a pak sekund do nej busili necim, co pripominalo kratkou kriketovou palku. Pak vymachat a cely proces opakovat tak dlouho, az se dosahne pozadovane cistoty.

Nas pruvodce na to sel jeste drsnejc. Vyrazil v naprosto jednoduchych zabkach, obycejnych platenych kalhotach a sepranem triku. Zasoby (flasku vody a neco, co vypadalo jako pemmikan a par mistnich tenkych doutniku) si nesl v obycejne platene torne pres rameno a jedinou mechanickou veci, kterou nesl, byl destnik. Nutno dodat, ze to byl potomek Ghurku, kteri prisli do Barmy v 19. stoleti s britskou armadou. Tudiz tuhle drsnost ma jaksi v krvi :)

Shrnul bych to asi takhle: Dulezite je mit co jist a pit. A v nasich podminkach v zime kde spat. Zbytek se o sebe nejak postara sam.

PříspěvekNapsal: 01.08.2012 10:08
od MacGyver
Miki přečti si co jsem napsal v první osobě a co ve třetí.

Já osobně v horách NEPERU nijak jinak než za pomocí vody, která je momentálně k dispozici. Saponáty nenosím. Jediné co nosím je malé mýdlo, tuhý deodorant, pár vlhčených ubrousků z letadla, kartáček a malou pastu. Hory a příroda jsou můj život a podle toho se k nim s patřičným respektem chovám. O několik příspěvků výše píšu, co bych dělal s lidmi, kteří se neumí v horách chovat.

Můj názor je, že kdo chce komfort a nedokáže s elegancí strávit týden v divoké přírodě s minimem zdrojů, ať tam neleze a jede raději do kempu. A budu se opakovat po stý tvrzením, že člověk, který nemá tuto vlastní zkušenost, ať velice rychle zapomene na teoretizování a pořizování ultimátního vybavení pro případ krize. Naopak by se měl nejbližší víkend sebrat a jít si zkusit strávit dvě tři noci v lese s minimem vybavení a zdrojů.

PříspěvekNapsal: 01.08.2012 10:55
od miki
MacGyver píše:Miki přečti si co jsem napsal v první osobě a co ve třetí.

Já osobně v horách NEPERU nijak jinak než za pomocí vody, která je momentálně k dispozici. Saponáty nenosím. Jediné co nosím je malé mýdlo, tuhý deodorant, pár vlhčených ubrousků z letadla, kartáček a malou pastu. Hory a příroda jsou můj život a podle toho se k nim s patřičným respektem chovám. O několik příspěvků výše píšu, co bych dělal s lidmi, kteří se neumí v horách chovat.

Můj názor je, že kdo chce komfort a nedokáže s elegancí strávit týden v divoké přírodě s minimem zdrojů, ať tam neleze a jede raději do kempu. A budu se opakovat po stý tvrzením, že člověk, který nemá tuto vlastní zkušenost, ať velice rychle zapomene na teoretizování a pořizování ultimátního vybavení pro případ krize. Naopak by se měl nejbližší víkend sebrat a jít si zkusit strávit dvě tři noci v lese s minimem vybavení a zdrojů.

SOUHLAS, tak vo co gou

Zdravím.
Mac Gyver :
Jednak jsem napsal "neber si to osobně" a druhak já jsem ty tvoje příspěvky četl tak mě ani nenapadlo, že by to mělo mířit na tebe. Pokud ti to tak připadá tak se omlouvám.
Naopak s tvými příspěvky skoro ve všem souhlasím. (No tak asi na 99,9 %, to abys nevystrčil nos proti větru :rofl ).
Miki.

PříspěvekNapsal: 01.08.2012 11:31
od MacGyver
Nebral jsem si to osobně, šlo pouze o vysvětlení. Tvých názorů a zkušeností si vážím a jsem moc rád, že tvoříš plodnou diskusi. Pouze nechci, aby měl někdo dojem, že propaguji něco, s čím se bytostně neztotožňuji. Viz saponáty.

PříspěvekNapsal: 01.08.2012 22:31
od Kocour
Když se tu probírá údržba oblečení: Podle mých zkušeností v horách (což jsou nejběžnější destinace lepších vandrů) se moc prát nemusí. Chce to mít ovšem dvojí triko a trenýrky, soupravy střídat a vždycky jednu mít na sobě a druhou v létě vyvěsit na sluníčko, třeba i na batoh. Ono se to nějak vydesinfikuje UV zářením. Faktem je, že akce, kterých jsem se zúčastnil, spočívaly spíš v pochodu 1-1,5 dne, pár dní nějaká výzkumná činnost, kvůli které se tam šlo, a návrat 1-1,5 dne. Nejdýl jsme takhle působili v Julských Alpách 14 dnů a pak už to byl trochu humus, ale když je v létě vedro, tak zpravidla během několika dnů přijde i bouřka. Takže jsme všechno, co viselo, líp upevnili proti větru a po bouřce doprali v prohlubni skály víceméně ždímáním a mlácením o sebe bez jakýchkoli přísad. Samozřejmě to nebylo úplně ono, ale sluníčko potom zase udělalo svoje.

Pokud člověk plánuje návrat hromadnou dopravou nebo se na zpáteční cestě uvažuje třeba se stravováním po hospodách, chce to mít dobře zabalené záložní tričko a trenýrky. Pokud je návrat do stejného místa, odkud se vyráželo, dá se tohle náhradní prádlo schovat a pak si ho vyzvednout. Taky většina cest, kudy se schází z hor, vede podle nějaké vodoteče s naprosto perfektní horskou vodou, takže člověk se opláchne a převleče. Prací prostředky taky něco váží a praním, zvlášť po sestupu z hor, by se ztrácelo dost času, tak to za tu jednu soupravu navíc stojí.

Tohle platí v letním období. V zimě prádlo moc nesmrdí, protože je na to prostě zima. V přechodném období je spíš problém, jak se usušit, člověk je skoro pořád promočený (taky do hor chodí jenom totální idioti :-).

Všechno tohle se týká opravdu spíš "čundrů, vandrů", protože pokud by to mělo být na trvalo, byla by každá rada drahá. Prát se zřejmě musí, ale to zase snižuje životnost oblečení. Když čtu, jak se prádlo pralo dřív, to jest mlácením na kameni pomocí nějaké pálky, asi moc takových cyklů vydržet nemohlo. Takže pak by se muselo prát co nejmíň a hlavně v mírném až teplém klimatu nezapomenout na jednu zásadu, kterou my dnes vůbec nepotřebujeme, i když si vyrazíme do pole - je třeba se převlékat na noc. Jinak se člověk stane obětí blech a nemocí, co přenášejí. V pořádné zimě by se člověk musel zachovat jako eskymák podle pavlíčkovského hesla "časté mytí krátí žití" a v tropech zase podle "Mojí třicetileté války". Ti Japonci ovšem měli kotel, ve kterém si vařili, takže mohli prát vyvářením a dělali to tak, že ve vodě vařili popel, ten pak odstranili a vyprali prádlo. Taky měli každý kus hadru a pokoušeli se otírat pot hned za mokra, aby se nemuselo prát tak často.

PříspěvekNapsal: 02.08.2012 16:31
od lordCorvin
Dřív jsem pár let (necelých dvacet) vandroval, pouze po republice. Nejkratší akce byly na víkend, nejdelší nějakých 5-6 týdnů. Nicméně pár zkušeností mám. Všechny platí pouze v letním období, kvůli zdravotním dispozicím nemůžu jezdit v zimě.

- jak už zaznělo výše, na týden dvoje trička, troje nebo čtvery trenýrky/slipy, v případě uzavřené obuvi na den 2-3 ponožky a pravidelně měnit. Na vandrech jsem prádlo nepral, měl jsem s sebou dostatečnou zásobu a špinavé prádlo jsem vozil důkladně usušené na vyprání domů.

- při delší cestě (několik týdnů) navíc kalhoty a kraťasy, 2-4 košile s dlouhým rukávem.

- mimo víkendových cest nejmíň 1 kompletní oblečení do civilizace.

- noční oblečení do spacáku.

- co se týká hygieny, tak pokud je možnost vykoupat se, bez váhání toho využít. Když to nejde, tak aspoň brouzdáním v potoce opláchnout nohy a ruce. V případě čisté vody i krk a obličej.

- trička a jiné prádlo po vymáchání (i bez saponátu) rozložit na polední slunce, půl hodinky z jedné strany a půl z druhé. Na tu hodinu nechat prohřát i spacák z vnitřní strany (mám kvůli tomu "dekáč"). Mimo usušení případné vlhkosti UV záření sterilizuje. Spacák pak navíc hezky voněl. Ale pozor, nesušit přímo na zemi, dostává se tam pak vlhkost z půdy!!!

- co se týká jídla, vařil jsem teplé jídlo až večer, zbytek jsem ohřál a snědl ráno. Přes oběd jen něco lehkého, chleba s něčím, energetické tyčinky, ovoce - prostě co bylo. Výhoda byla, že se nádobí umylo na místě noclehu, kde byla v dosahu voda, a nemusel jsem vodu na mytí a vaření tahat s sebou. Tahal jsem vodu pouze na pití.

To by asi tak bylo k tématu z mé strany vše. Pokud mě ještě něco napadne, dopíšu.

PříspěvekNapsal: 02.08.2012 17:01
od optim
Jedeme ve čtyřech lidech skoro 1500 km daleko. Jedeme vlakem a jenom cesta tam bude trvat 2 dny. Jak jsem už psal, kromě obvyklých věcí povezeme spoustu konzerv, abychom na trase nakupovali jenom pečivo, zeleninu apod.

Není lepší si do batohu spíš než nějakou velkou garderóbu raději přibalit pytlík s nastrouhaným mýdlem a lahvičku octa?

PříspěvekNapsal: 02.08.2012 17:10
od Reccol
lordCorvin: To si s sebou teda tahal hromadu oblečení... Dneska už to naštěstí tak nutný není, přece jen věci jako merino a spol něco vydržej, co se týče potu a smradu. Stejně jako funkční spodní prádlo.

PříspěvekNapsal: 02.08.2012 18:21
od Kocour
optim píše:Není lepší si do batohu spíš než nějakou velkou garderóbu raději přibalit pytlík s nastrouhaným mýdlem a lahvičku octa?

Ono nejde o velkou garderóbu, ale opravdu jenom o to tričko a trenýrky. Místo různých moderních kalhot, co se do nich nachytá akorát pot nebo bordel, jsou do hor nejlepší tenké šusťáky, co, když se zmuchlají, se téměř vejdou do kapsy (akorát je vhodné přidělat vpředu obšité dírky a ke gumě, protože základní provedení má v pase akorát gumu, provléknout ještě nějakou zavazovací tkanici, jinak mají tendenci při pohybu sjíždět pod bederákem). Takové kalhoty na sebe moc smradu nenavážou a pokud ano, dají se vymáchat ve vodě a usušit na sobě během několika minut.

Debordelizace s vyvářením a jádrovým mýdlem může taky trvat den. to za ten čas podle mě nestojí.

PříspěvekNapsal: 03.08.2012 22:12
od miki
peteres píše:@Miki: nepodělíš se o návod na domácí výrobu mýdla?

Zdravím.
Tak to mýdlo jsem dnes zaslal adminovi a ten to již vylepil na rozpadu tak stáhnout a přečíst je toho 29 stran textu. Zatím I. díl, pracuji na dokončení druhého.
Zde to je :
http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=23&t=1501
Miki.

PříspěvekNapsal: 04.08.2012 8:17
od Dan.te
Už to mám stažené :yes

PříspěvekNapsal: 07.08.2012 0:28
od jaromir
k praní a mytí v našich podmínkách na vandru
použil sem:
Vanisch Oxi Action
klasické mýdlo (hotelové)
a mycí houbičky z Kauflandu - skoro stejné jako odkaz. (na ešus i skvrny)
http://eshop.compact-servis.cz/produkt/ ... -22481.htm

dá se tím vyprat z normálního oblečení všechno... nebo jen fleky atd..
na praní je lepší igelitovej pytel než ešus... nebo kotlík

PříspěvekNapsal: 08.09.2014 9:37
od kregan
Víkendové toulání po Brdech s mejma třema miláčkama, který mě dohromady stály celou vejplatu.

PříspěvekNapsal: 08.09.2014 13:06
od Karlos
Revolvery moc nemusím ale uznávám že na toulání přírodou je toto (nůž a colt) hodně stylové :yes

PříspěvekNapsal: 20.09.2014 15:59
od Frank
Usárna měla takovéhle olivky? Jsem myslel že měla takové provlíkátka?

PříspěvekNapsal: 21.09.2014 0:28
od Musi
No to me privadik nostalgii, kdyz jsem byl na kurzu zimniho preziti v jesenikach. A to byla kosa. Firemni spacak do -35st nestihal, ale ty poplachy. Hodinu a pul po zalehnuti pistalka a hlaska " maji vas, mate minutu na odchod" zbalit co slo a presunout se jinde. Klidne jsme byli 3 dny bez jidla a v cutorach si roztapeli snih. Do toho slanovani a evakuace raneneho. Pak konecne chytani kralika a peceni nad malym ohnem. Druhy den prisel prujem a dvakrat vice snehu na vodu. Hubnouci kura super. Ale par poznatku. Boty mejte vzdy na nohach, i ve spacaku, ohen vas psychycky vzdy povznese a ususi, maso je lepsi varit nez opekat ( mete vyvar i maso) a poncho nebo celta udela komfort pri spani. Pokud pouzijete provaz vzdy vazejte na smyce neboli zadrhovacky. Zatahnu a mam volno. Gumicuk je jeste o level vic. Pokud jde tak delam zahrab. Normal do snehu. 15min. kopani a neni co resit. Good je zdarak napr.http://www.armed.cz/prevlek-na-spacak-g ... 13-c-1498/ Akorad v nem spacak navlhava ze srazeni vody z tela ( potu), stejne potrebujete poncho,plachtu na bagl a cajk co se do nej nevleze.
Psycho to par dnech je, ale pak se to zlomi a jde to. Kazdy mysli na ten prepych u tv a na bramburky. Ja si po 14ti dnech dal 0,5L kofoly (cukr) a sel spat na cely den.
Pokud nekoho to vic zajima at si sezene info o spankove deprivaci apod. Halucinace atd. Super stav. Kazdemu preji zazit. Ale ne samotnemu. Vzdy v min. ve dvou. Letargie je pak rychla. Hlavne v mrazu. A kontrolovat se navzajem. Znate ty filmy jak velitel kontroluje nohy podrizenym. Tak v mrazu to je dvojnasob. Sam jsem mel omrzliny 2 az 3 st. a stale to citim. Kazdou zimu. :devil

PříspěvekNapsal: 21.09.2014 9:28
od Heike
Zrovna ta spánková deprivace je zajímavý postřeh. Já chodím ven převážně sám, a po dvou dnech beze spánku jsem měl skutečně problém rozlišit zda slyším skutečnost. Tak jsem koukal do tmy, a viděl i to co neexistuje-nakonec jsem se donutil to zalomit. Jak to řešit v ostré akci? Třeba nestřílet na přelud, neplnit rozkaz který nikdo nevolal...jinak příspěvek :yes

PříspěvekNapsal: 21.09.2014 18:54
od viktor
jsem se pred par hodinama vratil zrovna z vandru ...
Kdysi davno jsem cetl realny pribeh z II.sv jak se skupina "partyzanu" snazila prejit dost dlouhe uzemi a dostat se do neutralni zeme. Asi 50 % se to povedlo. Jedna z jejich hlavnich zasad bylo nikdy se nenech chytit unaveny a s kondice. Proste presun pobihal tak pomalu a s prestavkami s dostatecnym odpocinkem, aby v pripade odhaleni mohli okamzite prejit na co nejvysši tempo a rychle zmizet. Rekl bych ze to ma svoji logiku.

PříspěvekNapsal: 22.09.2014 7:22
od kregan
Frank píše:Usárna měla takovéhle olivky? Jsem myslel že měla takové provlíkátka?

Usárna je prvoválečná, medivak zřejmě novodobá samodomo výroba. Originál se blbě shání, ale nevzdávám to.

PříspěvekNapsal: 22.09.2014 7:29
od kregan
ad zima:

Jezdíme na víkend do Jizerek, kde bývá sněhu po prsa. Stavíme velký iglů cca pro pět lidí s úzkym vchodem (skoro plazivkou) a je v něm docela teplo. Už sem to zkoušel i s letnim spacákem a taky se dalo.
http://img7.rajce.idnes.cz/d0701/1/1832 ... .jpg?ver=2
Pokud se mám v průběhu akce přesouvat, tak beru zmíněnej US ž'dárák a dělám záhrab. Asi míň odpařuju, ale spacák mi v něm nevlhne.

PříspěvekNapsal: 22.09.2014 18:04
od Musi
:( Tak nevim, na unik moči bych to netipoval. :D

PříspěvekNapsal: 22.09.2014 18:23
od Musi
Zkousel jsi tan zdarak i v lete? Spal jsem v nem ted v lete. Nechtel jsem se nechat v noci budit destem, protoze bylo tak vselijak. Sice neprselo, ale rano jsem citil u noh, ze je spacak trochu navlhnuty. A uz jsem to slysel od hodne lidi. V zime v Jesenikach na snehu to bylo ok.

PříspěvekNapsal: 22.09.2014 20:57
od Stenny
Myslím, že hodně závisí na tom, jestli máš tu vrchní chlopeň žďáráku (tu, co kryje obličej) přiklopenou nebo ne. Teď v létě jsem ve žďáráku spal tři noci po sobě, spaák jsem nesušil a navlhlý ani poslední noc pocitově nebyl. Ale nechával jsem volný obličej.

PříspěvekNapsal: 23.09.2014 7:14
od kregan
Jezdim s nim celoročně a jak píše Stenny, vrchní chlopeň mám v oblasti obličeje odklopenou.

PříspěvekNapsal: 23.09.2014 9:32
od Musi
Je mozne, ze v tom je ten problem. Ja ji nad ranem prehazuju pres hlavu kvuli rose.

PříspěvekNapsal: 23.09.2014 16:12
od Hohepa
Už jsem to tu někdy myslím uváděl . Na propustnost goratexu má zřejmě vliv i rozdíl teplot uvnitř a venku.

PříspěvekNapsal: 23.09.2014 19:24
od Kocour
Tohle se tu už někde probíralo v rámci oblečení, tak jenom stručně:
- Goráč má pro vodní páru jenom omezenou propustnost. Pokud je hlava uvnitř, odvádět vlhkost téměř určitě nestačí (a dost často taky od nohou, které se více potí a jsou na míň odvětrávané straně vaku).
- Goráč je nepropustný pro vodu v kapalném skupenství. Vzduch s určitou absolutní vlhkostí (v důsledku pobytu člověka vyšší, než vně vaku) může při ochlazení vylučovat (typicky na vnitřním povrchu vaku) vodní kondenzát. Jakmile je na vnitřní straně voda, dostává se ven jenom minimum, které se stíhá odpařovat v důsledku nižšího obsahu vody ve vzduchu vně vaku. Navíc odpařování je tepelně náročný proces, což odvod vlhkosti ještě ztěžuje.
- Pokud je navíc vnější povrch vaku mokrý (100% vzdušná vlhkost), odvod vlhkosti se zcela zastaví.
- Goráč je tedy spíš něco na způsob celty (v suchu) a igelitu (v mokru). Výhoda je a) v tom, že stačí nést jen jeden obal, který mění svoje vlastnosti (i když občast nedokonale) a b) může se vyskytnout situace, kdy je povrch mokrý jenom na některých místech, zatímco na jiných dál odvětrává.

PříspěvekNapsal: 03.10.2014 23:49
od Musi
:yes souhlasims tebou.

PříspěvekNapsal: 29.10.2014 15:33
od Karlos
Tak jsem si přes prodloužený víkend dopřál s kamarády menší čundřík v okolí Zubštejna... Sice již trochu sychravo, občas mrholilo, ale alespoň nikde ani živáčka. Z hradu již zbyla jen krásná čtyřpokojová ubytovna, stačilo si jen vybrat pokoj :)

zubstejn.jpg
zubstejn.jpg (125.11 KiB) Zobrazeno 16736 krát

PříspěvekNapsal: 29.10.2014 21:25
od colek
Čert Tě vem!

PříspěvekNapsal: 27.11.2014 9:11
od kregan
Trempové začínají být pomalu ohroženej druh. Viz červený rámeček v druhym panelu naučný stezky Olověný Hartenberg
http://www.permon.net/userFiles/informa ... -10_14.pdf

PříspěvekNapsal: 21.05.2015 14:57
od GOD
pridávam nesezóznny odkaz na peknú stránku o historickom lyžovaní
http://www.horydoly.cz/lyzari/lyzarska- ... decku.html

ndostatkom snehu v poslednom obdobi sa mi ani moc nechce, ale rád by som skombinoval bežky s obyč kanadami s drážkou a tento článok to trochu osvetluje ako to bolo v minulosti

PříspěvekNapsal: 21.05.2015 19:55
od kregan

Zkušenosti z Pyrenejí

PříspěvekNapsal: 22.07.2015 12:43
od tygrsdrakem
Hezký den Rozpadlíci, původně jsem zvažoval založení vlákna „Praktické zkušenosti z terénu“ nebo tak nějak, ale zdá se mi, že sem to docela sedí. Pokud by se případně víc z vás chtělo podělit o zkušenosti v podobném duchu, nechť admini zváží přesunutí. Nedávno jsem absolvoval krátký a nenáročný (3 noci) výšlap po Pyrenejích a zde je několik mých postřehů, které jsem si sepsal hlavně pro sebe – ale proč se nepodělit...

Základní informace: Pyreneje, léto, počasí stálé, nahoře sluníčko pěkně připalovalo. Skupina: já, moje polovička + 4 kamarádi ze spřáteleného francouzského spolku. 1. den výstup 600 m (do 1600 m.n.m.), 2. den do 2400 m.n.m., 3. den návrat na předchozí bivak, 4. sestup k autu.

Co se neosvědčilo
Příprava a komunikace. Na kulturní rozdíly můžete narazit stejně dobře v Evropě, jako v Africe. Já udělal školáckou chybu a spolehl se na to, že Frantíci společné jídlo obstarají - což bylo domluveno. Nebylo ovšem domluveno co konkrétně, a Francouzi obecně rádi dobře papají – takže z mého 18 kilového batohu se pod nákladem přídělu dobrot stal téměř 25 kilový.

Plánování postupu. Normální člověk v létě na horách vstane za úsvitu, sežere polívku z pytlíku, kafe a musli tyčinku a kolem osmé už je na cestě. Francouzi rádi papají dobře a dlouho, takže vyrazíte kolem jedenácté, stoupáte v té největší výhni a když v pět totálně vysušení dorazíte na místo, začne se připravovat večeře...

Taktická vesta. Kdysi jsem si po přečtení Miliho příručky pořídil „taktickou vestu“, do které jsem uložil lecjaké užitečné krámy... Ano, už vás vidím jak se řežete smíchy při představě, kterak v teplotách lezoucích ke čtyřicítce pochoduju po Pyrenejích navlečený to taktické vesty :D Zjevně jsem nepochopil, že taktická vesta vzor Mili je určena k něčemu jinému... Suma sumárum, taktickou vestu plánuju zrušit a její obsah nasypat do jednoho – dvou waistpacků na nezávislém opasku (pro případ, že někde budu chtít odložit batožinu a jen si na chvíli odskočit). Myslím že ušetřím tak kilo zátěže v batohu.

EDC není expediční lékárnička. Jistě i vy máte nějaké to EDC se základní zásobou nejdůležitějších léků. Ale kolik jich tam je? Moje tři paraleny během horečky z úpalu zmizely během jednoho dne..

Teleskopické hole. V Praze a přilehlých končinách jsou vítaným zdrojem pobavení při pohledu na turisty provozující na Václaváku moderní „nodric walking“. Při drápání se na kopec ve dvou tisících, se stoupáním kolem 30 – 45 stupňů, jsem holemi vybaveným Frantíkům těžce záviděl.

Látkový kapesník. Jsem bohužel neměl. Při úporné rýmě (protože venku je 35 ale Francouz si pustí v autě klimatizaci na 18) oceníte výhody látkového kapesníku.

Kapky do nosu. Rovněž chyběly. Na rýmičku se sice neumírá, ale když se kvůli ní celou noc pořádně nevyspíte, moc energie ráno mít nebudete.

Co se naopak osvědčilo
Membránová bunda. Nedávno jsem se tu ptal na různé možnosti ohledně bundy a zvažoval jsem přírodní materiály. Díky Bohu jsem dal přednost membránovce od tučnáka, ACD membrána, 20 000 / 20 000 – ale hlavně je LEHKÁ. Což je zásadní. Naopak kalhoty preferuju bavlněné v ripstop. Důvod je prostý: Kalhoty dostávají mechanicky mnohem víc zabrat, ať už někde prolejzáte, sedíte na kdo ví čem, ostré kameny, oheň atd... bunda se dá případně sundat, u kalhot je to poněkud nepraktické.

Filtr na vodu. Frantíci měli tablety a jejich upravená voda měla nepříjemný chuťový „ocas“. Nakonec jsme vodu z nejistých zdrojů jen filtrovali.

Plastová lahev na vodu 0,5 l (pilotka). Anatomicky perfektně sedí do kapsy u kalhot, což umožňuje mít na pochodu neustále po ruce zásobu vody a pít často po malých dávkách. Pro prevenci dehydratace výborná věc. Kromě toho mi přijde praktické, aby každý člen skupiny měl v batohu svou osobní zásobu vody (jednu či dvě PET lahve, podle zdrojů). Jednak kvůli rovnoměrnému rozložení zátěže a taky kvůli kontrole kolik toho vypil.

Swiss Card. Standardně nosím mezi kartama v peněžence. Hodí se na cokoliv, i kdyby to bylo jen rozkrojení jabka cestou v autě. (Protože všichni mají nůž – v batohu v kufru.)

Francouzské přesnídávky (Pom - Potes). Malá praktická osvěžující věcička plná cukrů a vody. Otevřete a natlačíte do pusy jako amarouny. Rychlé a chutné.

Poučení pro příště
Nepodceňujte plánování, přípravu trasy, logistiku a komunikaci. Ptejte se i na zdánlivě jasné věci. Základní podmínkou úspěšné komunikace je předpokládat, že ten na druhé straně drátu je o trošku větší blbec než já.

Netahejte zbytečnosti. Když nás v půlce cesty k vrcholu ladným krokem předběhla partička španělských důchodkyň s lehkými batůžky, pochopil jsem, co to znamená „užitečné zatížení“. Žádné pitomosti, vestičky, přehnané zásoby a hudební aparáty. O poměru energetická vydatnost / hmotnost u potravin je to na samostatnou kapitolu...

Tak jako vodu, i potraviny se vyplatí rozdělit každému na individuální dávky, a to i včetně těch, které se budou připravovat hromadně. Dosáhneme tím rovnoměrnějšího rozložení zátěže a také toho, že zátěž postupně ubývá všem přibližně stejně rychle. U zdatnějších členů skupiny tak zůstává hmotnostní rezerva, kterou lze v případě potřeby využít k odlehčení slabších či indisponovaných členů skupiny.

PříspěvekNapsal: 22.07.2015 12:55
od malajizva
ha ha, díky :D jelikož mám velkou fantazii, tak jsem si to čtení dost užil :)

PříspěvekNapsal: 22.07.2015 14:20
od Johan
Jen připojím k Pyrenejím, že nemusí být vždy příjemné si vzít do hor (na konci května, když je ještě sníh a pořád prší) jen děravé boty a plachtu.. :lol:

PříspěvekNapsal: 23.07.2015 0:06
od Desouza
S těma pruhovanejma teplákama to vypadá jako kdyby jsi utekl s koncetráku..

PříspěvekNapsal: 23.07.2015 8:03
od sigmark
zaděláno na zákopovou nohu

PříspěvekNapsal: 23.07.2015 8:30
od donovanstangiano
tygrsdrakem: super popis! :P

Chtěl jsem něco podobného sepsat o naší červnové výpravě do Norska, já to ale tak hezky neumím.

Popíšu alespoň náš trip po NP Jotunheimen, kdy jsem plánovali jeho přechod na týden. Bohužel první dva dny, kdy jsme se většinu dne brodili sněhem až po koule, jsme přechod vzdali.
Od místních jsme se ve vesnici dozvěděli, že probíhá nejstudenější jaro za posledních 100 let a sníh ještě neustoupil ani o centimetr. Všechny trasy byly zavřené. = zjistit si možnosti a nespoléhat se na jeden informační zdroj.

Nějaké postřehy:

Já měl celokožené pohory od Triopu a nohy jsem měl suché, pokud mi nenapadal sníh přes vršek. Kamarád měl GTX Merelly a nohy pořád mokré.

Funkční trička/prádlo/ponožky = rychle to schne, plní funkci, bavlnu rozhodně nebrat.

Provaz - přepadla nás ještě pod ledovcem celkem brutální větrná smršť, která trvala celou noc. Zaaretovali jsme stan ještě pomocí provazů a gumcuků, jinak by se nám buď roztrhal nebo odlétl.

I když máte stan, plachtu rozhodně s sebou = můžete si venku přikrýt bágly = více místa ve stanu. Další funkce je ta, že při polárním dnu slabší jedinci blbě spí a plachtu můžete přehodit přes stan a vytvořit větší přítmí.

Baterka stačí jedna (čelovka), furt je světlo a nebudete ji potřebovat :lol:

filtr na vodu = v NP a okolí jsme pili vodu z potůčků úplně v pohodě. Níže v údolích a v okolí sídel je to trošku o strach a filtr by se hodil.

sušené maso = já ho dělal na čundr poprvé a osvědčilo se. Z kila hovězího. Můžete to mít v kapse a chroupat nebo jsme to přidávali do hostinců a podobných instantních jídel.

plynové kartuše = nesmí do letadla (ani do zavazadlového prostoru), takže se musí kupovat na místě. My jsme si blbci koupili jednu klasickou dohromady a nevydržela ani 4 dny. (3x denně dvě jídla i víc). Doporučuji pro každého jednu a třeba i tu menší.

chlast = proti trudomyslnosti :mrgreen:

Jinak standardní výbava, nejsem žádný extra horal, takže mám spíše věci, které používám po čundrech v ČR.

PříspěvekNapsal: 23.07.2015 12:33
od Count
sigmark píše:zaděláno na zákopovou nohu

Předpokládám, že v těch botách v noci nespí a občas nohy provětrá. Jinak to bude "legrace".

http://armytccc.webnode.cz/tactikal-combat-casualty-care/mistni-poskozeni-chladem-/zakopova-noha-/

PříspěvekNapsal: 24.07.2015 8:08
od Cep
donovanstangiano píše:Já měl celokožené pohory od Triopu a nohy jsem měl suché, pokud mi nenapadal sníh přes vršek. Kamarád měl GTX Merelly a nohy pořád mokré.

To mi připomnělo deštivé Calimani v Rumunsku bratru před 14 lety. Borec s goretexy a super oblečením si stěžoval, že ten GTX přechválili, že protíká.
Nacpal si kalhoty do bot...
"Psí dečky" byly pod jeho úroveň....

PříspěvekNapsal: 25.07.2015 10:22
od Joezbrna
plynové kartuše = nesmí do letadla (ani do zavazadlového prostoru), takže se musí kupovat na místě. My jsme si blbci koupili jednu klasickou dohromady a nevydržela ani 4 dny. (3x denně dvě jídla i víc). Doporučuji pro každého jednu a třeba i tu menší.

Jen pro zopakování: 450g kartuše je na 3 člověkodny v zimě (získávání vody tavením ledu a sněhu) nebo na 9 člověkodnů v létě. Proplýtvat více lze snadno, ušetřit moc ne. V zimě je to s rezervou na nízkou účinnost tavení prachového sněhu (ohřívá se hodně vzduchu a krystaly sněhu navíc rády sublimují). Ne vždy je po ruce ešus plný kompaktního ledu.
Jedna kartuše riskantní. Stačí poškodit ventil a buď ujde nebo z ní nepůjde brát plyn. Překypěná polívka snadno ucpe trysku. Je dobré mít ve skupině více kompatibilních vařičů a kartuší.

PříspěvekNapsal: 12.08.2015 20:34
od Marglin
Ještě před týdnem a něco, jsem se trochu toulal po krásné české přírodě. Bohužel jsem neměl sebou foťák, tak jsem to aspoň do svojich milovaných Broumovských stěn risknul s tabletem. To místo má stále své kouzlo. Zvlášť když sestoupíte ze značených tras. Taky jsem rád viděl, že ruský plevel (břízy) konečně začíná ustupovat vysázeným smrčkům jejichž předci padli v nerovném boji s kůrovcem. Roklinky, strže, krkolomné stoupačky do zarostlých svahů, malé tajné plácky obklopené skalami, bzučení hmyzu, noční obloha plná hvězd a nejlepší kamarád který nikdy jednoho nenechá v brindě. Co víc si může srdce indiá... ehm, outdoorového specialisty přát. ;)

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

PříspěvekNapsal: 26.11.2015 3:13
od Gall
Ahoj
přečetl jsem zde pár zajímavých postřehů, ale ne se vším souhlasím.
Resp nesouhlasím s jedinou věcí a to lézt do spacáku obutej v botách, to považuji za absolutní nesmysl. (není řeč o lezení na šestitisícovky)
K nohám se nedostane teplej vzduch, nohy zůstávaj ve vlhkých ponožkách a se vší pravděpodobností mi bude na nohy totální zima, nohy si neodpočinou a i když budu mít boty rozvázané nebudou nohy dýchat jak by měly ani se prokrvovat jako při sundané botě.
Tedy do spacáku výhradně bez bod, se suchejma ponožkama a ty dublovat podle teploty, případně papuče z ovčí vlny na spaní ve kterejch se dá i nouzově jít je li sucho.
Boty do spacáku dávám, úplně dolů ale jen pod podmínkou že jsou zcela suché, pokud jsou mokré tak je jen vycpu buď suchou vymrzlou trávou nebo použitejma zasmrádlejma ale suchejma spodkama a tričkama.
Zkušenosti za 38 let spaní v přírodě:
začínal jsem tím že mi byla ve spacáku zima a bylo jedno kolik sem si toho na sebe oblékl, resp. čím víc sem si toho oblékl, tím větší zima mi byla. Dnes do spacáku jen ve spodním prádle které dubluji podle vnější teploty ale ne víc jak dvě vrstvy, první slabou nejlépe bavlnu druhou silnou.
Souhlasím že ne každému bavlna vyhovuje, mně nevyhovuje nic umělého na tělo, jako druhou vrstvu už problém nemám.
Pokud je mi zima i ve dvou vrstvách, nepřidávám na sebe ale na spacák, většina lidí používá Žďárského vak, já se spokojil s US pytlem na mrtvoly případně igelitovou plachtou.
Zkušenost je taková, že se spacákem do -5 zvládám do -15, podmínka je jen vy vytvoření podkladu, tedy hromady listí, trávy, jemných větviček a podobně (toho podkladu není nikdy dost zvláště spí li se na sněhu). Správně se obléci do spacáku a spacák dostatečně krýt tím pytlem na mrtvoly. Střední vrstvu oblečení nacpat do spacáku pod záda, vrchní vrstvu pod spacák.
Pokud je sníh, zaházet celé sněhem nebo do závěje vyhrabat díru, jen neudělat blbost co sem na poprvé udělal, že jsem ten vlez ucpal sněhem a zapálil si svíčku, kdyby si toho kamarád nevšiml a neprokopl tu ucpávku tak bych to dnes nepsal. Kurva sníh nepropouští vzduch takže s tou svíčkou bych se brzo udusil.
Jednu vychytávku mám k tomu navíc, když jde do tuhého používám Каталитический Грелка https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... eneral.jpg
v roce 78 stála 1rubl a 20 kopějek, dnes se to sežene od Zippa za nějakejch 900,- vočí.
Ruská je maličko větší a tak vydrží 22-25 hodin podle kvality technického benzínu, hozená dolů do spacáku a přes den pod bundou je božská věc. Náhradní palivo nosím v plechovce od Zippo benzínu a vystačí skoro na tři naplnění.
Případně náhradní řešení je mít vak ze silné kůže s možností ho bezpečně zavázat, do něj vložit v ohni ohřátý oblázek o velikosti dlaně, ten vydrží sálat teplo i čtyři hodiny a na to aby se spacák vytopil rychleji než vlastní energií to stačí. Případně mít připravenou hlínu a vak mít hlínou vyplněný, po vložení kamene dosypat hlínu a zabránit tak styku kamene s kůží což umožní dát šutr vážně rozpálenej.
Zkoušel jsem i trik co používali lovci v Kanadě, na poprvé mi shořel spacák na podruhé to efekt nemělo žádný.
O co jde: nechat rozhořet klacíky cca 6cm průměr tak aby hořely ze všech stran a byly prohořělé ke středu, ty následně vložit do předem vyhrabané jámy a zasypat vyhrabanou hlínou. Důležitá je horní vrstva, nesmí jí být málo ale ani moc a je to věc testování a zkoušení.
Takto zasypané žhavé dřevo vyvolá elekt jako při tvorbě milíře ve kterém se vyrábělo dřevěné uhlí, klacky žhnou celou noc a bezpečně vás zahřejou. Přitom stačí velikost na zahřátí horní části těla, teplo od země se rozleje v celém spacáku.
Zkoušel jsem i rozpálené šutry zasypat hlínou, ale vychládali velmi rychle a nikdy se mi nepodařilo udusat povrch do roviny tak aby mně někde něco netlačilo.
Lovci měli jednu výhodu oproti nám, byli vybavení kožešinama které přes takové lůžko natahovali, i když se stalo že nějaký klacík nebyl dostatečeně hluboko kůže je dokázala ochránit před popálením, ale za cenu poškození kůže.
Pokud jsem byl nucen nechat boty mimo spacák a měl je ráno vymrzlé, pomohla buď Grélka, nebo opět ohřátý šutr na takovu teplotu, kdy se ještě v botách nic nespejkalo, resp. jsem ho vždy vkládal do nečeho obalený ať už listí nebo použité ponožky.
A ještě jeden postřeh.
I když sem měl sebeteplejší boty, tak při delším stání na místě začala být za čas zima na prsty i na celá chodidla. Přitom stačilo doržet tři zásady. První byla mít povolené tkaničky a tedy volné boty. Druhá mít přetažené kalhoty přes boty a na konci stažené k botě. Třetí mít kalhoty na kšandách nestažené opaskem. Jakýkoliv pohyb tělem omožňuje přetékání teplého vzduchu tam kde je prostor a jeho mýchání se studeným, stačí jeden nádech čímž zmenšíme prostor nahoře a vzduch tlačíme dolů (tedy pokud nevětráme u krku), to stejné udělá pohyb nohou. Tedy tím že se i mírně pohybujeme zajistíme proudění vzduchu v celém oblečení, ale jakmile si vše utáhneme ohříváme každou zacpanou část samostatně.
Proto v zimě preferuju Jégrovky v celku, což má i zásadní problém a tak kupuji jen ty s dírou i na zadku.
K tomu ohřevu těla, ještě používám silonovou větrovku a kalhoty ze stejného materiálu s bočními zipy po celé délce nohavic pro oblečení bez nutnosti sundat boty, ve větru není nic lepšího. Nevýhoda je že to strašně šustí, výhoda že to nezabere skoro žádné místo.
V absolutním mrazu mne nejvíce oslovil klasický US šosák, který stáhnu kolem stehen a v kombinaci s originál kapucou je kolikrát lepší jak kdejaká super drahá vymoženost kterou sem míval ale neoslovila mne svojí jednoúčelovostí (zvažuji ušití větrovky podle střihu šosáku)
Tak doufám že sem nikoho nenudil a že třeba mé postřehy budou k užitku ;)

PříspěvekNapsal: 26.11.2015 9:10
od kregan
Gall píše:nechat rozhořet klacíky cca 6cm průměr tak aby hořely ze všech stran a byly prohořělé ke středu, ty následně vložit do předem vyhrabané jámy a zasypat vyhrabanou hlínou. Důležitá je horní vrstva, nesmí jí být málo ale ani moc a je to věc testování a zkoušení.

Lepší mi přijde před spanim odsunout oheň jinam a původní místo dokonale vymést od popele až na hlínu. Hlína by měla vydržet sálat teplo několik hodin. Ale vyzkoušený to eště nemám.

PříspěvekNapsal: 26.11.2015 13:53
od Gall
to nevím, na chalupě sem míval hliněnou pec na chleba zakrytou šutrem
po dotopení šutr sálal 24 hodin ale pec jako taková vystydla rychle

PříspěvekNapsal: 26.11.2015 14:33
od Baca
Zalezi z coho ten kamen je. Sopecne materialy vseobecne vedia teplo udrzat dost dlho (cadic, andezit). Niektore pieskovce (jemnozrnne) a niektore usadeniny (mastek, mastenec, zeolit). Aj zula dobre drzi, len rada praska a odstreluje stepy, ktore vedia aj zranit. Vlhke porezne horniny robia to iste.

PříspěvekNapsal: 13.05.2016 12:17
od jerry.mysak
nejsem nijak zkušenej tramp i když na pár dní každej rok jdu po Čechách.

Co se týče vody, tak mimo civilizaci piju vodu z potoků, případně si udělám indiánskou studni. Pil jsem i vodu z potoku, nad kterým se páslo a bahnilo hoodně velký stádo krav (jak jsem zjistil, když jsem vylez na kopec) . Jen jsem trochu víc prděl, ale jinak mi nic nebylo :-) Osobně si vystačím při běžným dni s litrem a půl vody na pití. Nesmí bejt ale 30°C.

K praní. Nosím sáček průmyslový sody. Je silnější než jedlá bicarbona, desinfikuje a perfektně pere. Stačí jí trošku.
po jídle umeju kotlík, ohřeju v něm vodu, hodím trochu sody a vyperu v něm hadry. Soda rozpustí zbytky mastnoty z jídla, umeje kotlík do čista a mám vypraný prádlo. Pak kotlík několikrát vypláchnu čistou vodou. Soda ani není nijak škodlivá v přírodě. Nechá se nahradit sodným louhem, ale s tím se musí opatrně, je to silná žíravina. Ponožky meju jako na vojně. Navleču na ruce, namydlím a umeju se s nima jako žínkou. Jsem umytej a mám vypraný fusky.

Ale jinak jsem pohodlnej. Mám spacák, karimatku a stan s dvojitou stěnou.

Základem jsou kvalitní boty. Ted mám nouzově jungle boots, ale hledám něco co mi sedne jak prdel na hrnec. Zatím marně.
Na zimu mám skvělý, ale letní zatím ne.

Bundu nemám (chodím jen v létě) , ale nosím v báglu nepromokavý kalhoty a bundičku z lehký pogumovaný látky. Když prší, tak to na sebe navlíknu. Nebo když fučí. Ale nepropouští pot, takže musím větrat.

PříspěvekNapsal: 13.05.2016 13:56
od Bill Masen
Gall píše:Boty do spacáku dávám, úplně dolů ale jen pod podmínkou že jsou zcela suché, pokud jsou mokré tak je jen vycpu buď suchou vymrzlou trávou nebo použitejma zasmrádlejma ale suchejma spodkama a tričkama.

Tak tohle je hodně velká prasárna

Gall píše:Souhlasím že ne každému bavlna vyhovuje, mně nevyhovuje nic umělého na tělo, jako druhou vrstvu už problém nemám.

Pokud si vezmeš bavlněný tričko, je zbytečný dávat jako druhou vrstvu něco umělého. Odvod potu je už stejně zastavenej.

Gall píše:Pokud je mi zima i ve dvou vrstvách, nepřidávám na sebe ale na spacák, většina lidí používá Žďárského vak, já se spokojil s US pytlem na mrtvoly případně igelitovou plachtou.

Tak tohle je obrovská kravina. Přes noc vypotíš přes půl litru potu a uzavřeš ho do igelitu? To musíš bejt úplně mokrej.

Gall píše:Jednu vychytávku mám k tomu navíc, když jde do tuhého používám Каталитический Грелка https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... eneral.jpg
v roce 78 stála 1rubl a 20 kopějek, dnes se to sežene od Zippa za nějakejch 900,- vočí.

Maj to v každym druhym armyšopu za 150,-

Gall píše:V absolutním mrazu mne nejvíce oslovil klasický US šosák, který stáhnu kolem stehen a v kombinaci s originál kapucou je kolikrát lepší jak kdejaká super drahá vymoženost kterou sem míval ale neoslovila mne svojí jednoúčelovostí

Absolutní mráz, to myslíš –273,15°C? Ve velkým mrazu, už nefunguje funkční oblečení, protože pot, než se dostane ven, tak zmrzne v oblečení a utvoří bariéru. Ta tělo se vezme neprodyšná vrstva, která pot do oblečení nepustí a na to se dají vrstvy izolační. Člověk je spocenej, ale je mu teplo.

PříspěvekNapsal: 02.11.2016 21:09
od mukl
Takhle se touláme my

PříspěvekNapsal: 03.11.2016 22:51
od jameson363
Bill Masen píše:
Gall píše:Souhlasím že ne každému bavlna vyhovuje, mně nevyhovuje nic umělého na tělo, jako druhou vrstvu už problém nemám.

Pokud si vezmeš bavlněný tričko, je zbytečný dávat jako druhou vrstvu něco umělého. Odvod potu je už stejně zastavenej.

Doporucuju zkusit vic termotricek. Delaji se opravdu prijemna, mnohem prijemnejsi nez bavlna. Akorat nejsou nejlevnejsi a zase tolik rozsirena. Za sebe muzu doporucit material Capilene od Patagonia nebo Vaporwick od The North Face. Ja osobne zase nemuzu nosit merino, kouse me to a chladi, takze mam dost citlouvou kuzi, ale treba ji mam jinak citlivou. Bavlna je v zime fakt zlo. Kamaradi treba nosili pres termo triko jeste bavlnene armadni hnede, aby to vypadalo vic hooah a kdyz jsem jim rikal, jakou delaj picovinu a zkusili to sundat, tak uz na sebe v zime bavlnu nevzali ani smykem, protoze bavlneny spodni pradlo v zime je fakt zlo.

Gall píše:Pokud je mi zima i ve dvou vrstvách, nepřidávám na sebe ale na spacák, většina lidí používá Žďárského vak, já se spokojil s US pytlem na mrtvoly případně igelitovou plachtou.

Ja jsem zvyklej spat ve spacaku v zime zimnich hadrech (Softie komplet). Je fakt, ze se te spacak moc nevyhreje a celkove je to horsi ne regulaci tepla, ale zase o dost lip se mi vstava a vylejza ze spacaku. Na vylejzani nahej nebo jen ve spodkach ven do snehu jsem asi moc mekkej.

PříspěvekNapsal: 04.11.2016 10:20
od Patrol
Prošel jsem si tohle téma a u příspěvku Marglina,který přidal pár fotek z Broumovek, na mě úplně dýchla nostalgie. Já už na vandru nebyl asi 20let. Bydlíval jsem dřív ve městě a víkendy trávil na vandrech s kamarády. Co jsem se přestěhoval do Českého ráje na samotu, tak nějak tahle potřeba ustoupila.V přírodě jsem prakticky každý den, když přijedu z práce, stačí vyjít před barák. :lol:
Tenkrát nebylo k dispozici tolik skvělých materiálů, které odvádějí pot,rychle schnou atpd.. Na drahej spacák měl málokdo, takže jsme jezdili i v zimě s dekáčema a taky to šlo. Spali jsme většinou někde pod převisem, kde jsme si jako spodní vrstvu lůžka nahrábli suché listí( pod převis obvykle nafouká vítr listí čisté a suché), nebo hrabanku, na to pak celtu, která to listí držela lépe pohromadě,na to deku, nebo karimatku a na tom spacák přikrytej ještě nějakou dekou,kabátem, nebo něčím. Po odhrabaném listí vznikl vyhrabaný prostor, kde jsme rozdělali oheň.Kouř se plazil po skále a teplo se v prostoru udrželo díky tomu, že otevřenou stranu převisu jsme zaplachtovali celtou, což také krylo světlo od ohně. Používali jsme systém mnoha vrstev, vše mokré dál od těla, a co nejdříve usušit. Před spaním jsme očistili kanady, vysušili je těsně u ohně, a pak je hodili do nohou spacáku.Oheň jsme používali i na vaření a sušení všeho. Jako nejúčinnější topení v nohách fungoval pes. Většina psů si hrozně ráda zaleze do nohou spacáku, celou noc nevyleze a krásně hřeje. Kupodivu se ani nikdy žádnej neudusil, ale to asi díky hvězdářským dekáčům. :D Když opravdu hodně mrzlo, tak jsme se střídali celou noc ve službách u ohně, a spacák bdícího byl bonus pro spící,protože jinak by naše výbava stejně nestačila.
Nejnádhernější byly rána, kdy kolem byvaku přes noc napadl metr prašanu, mrzlo až praštělo, že vám šla hustá pára od huby, a do toho svítilo slunce tak ostře, že to až oslňovalo.Bdící uvařil čaj s rumem a ta vůně rumu spolu se slaninou na pánvičce,vás vytáhla z pelechu. Je fakt, že i jen po pár dnech takového vandrování byl člověk cítit kouřem rumem a česnekem na několik metrů, ale pokud člověk nebyl prase, tak to byla vůně a né smrad. :rock
Na tělo při přesunech jsem měl oblíbené takové umělé, hrubé tričko, které odvádělo pot skoro jako dnešní Moira, ale pokud jsme někde zabyvakovali, rád jsem se převlékl do pohodlného bavlněného. Na noc umýt nohy, čisté ponožky+tlusté pletené. Svetr taky pletený od mámy a zbytek ošacení byl obvykle ze starých armádních kousků.Šusťáky jsme nikdy nenosili, protože se snadno propálily, ušmudlané od popela vypadají blbě a protože šustěj. :chuckle
Zátěž jsme si ještě ztěžovali tím, že co by muzikanti jsme s sebou tahali nástroje, ale ta radost a překvapení lidí, když třeba navečer z vánice do horské boudy vstoupí partička vandráků s nástrojema včetně kontrabasu, to stojí za to si zažít. Cesty vlakem nám to taky zpříjemňovalo. Tak to byl můj kousek nostalgie, Ještě přidám pár ilustračních fotek.:mrgreen:
tap.jpg

1230076_404004509699451_198244025_n.jpg

snídaně.jpg

PříspěvekNapsal: 04.11.2016 13:09
od kregan

PříspěvekNapsal: 04.11.2016 18:25
od K4cer
Kregan: co sou to za botičky na 4tý fotce? (http://img21.rajce.idnes.cz/d2102/1/183 ... .jpg?ver=3)

PříspěvekNapsal: 04.11.2016 20:44
od K4cer
Ehm, pátý fotce, samozřejmě.

PříspěvekNapsal: 06.11.2016 20:44
od kregan
Kanady francouzský armády.

PříspěvekNapsal: 24.12.2016 19:33
od fransilice
borci....najde se tu nějaký bushcrafter,čundrák,vandrák z okolí chebu,sokolova???

PříspěvekNapsal: 26.12.2016 20:34
od PaF
2Patrol... Tak na mne dýchly moje vlastní čundry ;) Dvanáctistrunná kytara v tvrdém pouzdře (kamarád), 15 kg focení (já) a Východné Karpaty 1982... Jako bychom na té fotce na štrece byli my :yes

PříspěvekNapsal: 08.03.2017 10:34
od Leto II.
Únor je ideální doba na testování vybavení a schopností. Člověk prostě chce vyrazit ven a něco zkusit.

Ve čtvrtek 23.2.2017 jsem vyrazil v noci směrem Štíty. V lese za Štíty jsem ve 4:00 ráno otestoval nafukovací karimatku, spacák a merinové spodní prádlo. Na 2 hodinky jsem usnul a bylo mi teplo. Pak jsem vyrazil do Horních Studének. S východem slunce 6:48 jsem vyrazil po červené značce smrem na sever. Na zádech jsem měl batoh Gemma o váze 20 kg (spacák, samonafukovačka, stan, oblečení, 3l tekutin, jídlo, EDC Vanquest kapsa (1.2 Kg), mačeta Cold Steel cutlass a „krmení“ do Glocka a kosy – 300 kusů). Za pasem Glock a přes rameno kosu v pouzdru.

Cesta byla dost pod sněhem a hodně foukalo. Došel jsem až k penzionu na Kocandě a vydal se zpět po lesní cestě nad silnicí do Bušína. Závěr jsem vzal přes lokalitu „Na Horách“ a přes kopec do Horních Studének. Celé to bylo cca 13 km a vzalo i s přestávkami na jídlo a šplháním na čertovu skálu 5 hodin. Odpoledne jsem projezdil okolí (klášter v Králíkách, bunkry) a na neurčeném místě postavil stan, snědl večeři, nafoukl karimatku a navlékl Devold a IceBreaker a vlezl do spacáku.

Kupodivu ani přes den ani v noci nebyla problém zima, čehož jsem se bál nejvíc. Problém byly boty, které kvůli nedokonalé impregnaci po prvním výletě promokly durch (a poslední 3 km jsem šel v mokrých), takže jsem je nechal schnout zbaběle v autě a vazl si na noc do spacáku (vyzuté) náhradní. Teplota bylo malinko pod nulou a i když spacák už je starší, prádlo zafungovalo skvěle.

Druhý den jsem udělal obdobný okruh z Janoušova okolo vrchu Bouda a Čečola. Tentokrát druhé boty vydržely a nesl jsem s sebou jen menší batoh (Dragon Egg) s náhradním prádlem, jídlem, vodou a EDC kapsou. Kosu přes rameno. Pod Čečolou jsem našel ohniště a opekl slaninu. Druhou noc jsem spal v pohodlí v hotelu :-).

Poznatky:

Unést 25 kilo 13 kilometrů se dá i v hodně hodně špatném terénu (sníh, led). Sice to není 35 kilo 20 km jako římští vojáci, ale při troše tréninku...

Merino prádlo funguje při denních teplotách mírně nad nulou a nočních mírně pod nulou naprosto skvěle. Měl jsem kalhoty a triko ve vyšší gramáži a i když spacák podle mě už stojí za nic (asi 10 let stará Prima původně s extrémem do -20), prádlo to jistí.

Rovněž byl overkill s jídlem a vodou. V chladu jsem neměl žízeň (a musel se nutit do pití) a ani hlad.

Co jsem podcenil byly boty. Promokly. Nemít náhradní a muset se přesouvat dělší vzdálenost více dní, asi by mě čekaly dost velké problémy, nebo bych musel sušit na ohni.

Z výbavy mi nic nechybělo, pár věcí spíš přebývalo, ale byly to jen dva dny.

Pokud jste mnoho hodin v lese sami, začnete si povídat nahlas – jednak máte potřebu mluvit, ale také nějaký hlas (i když vlastní) slyšet.

Doporučuji to každému.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

PříspěvekNapsal: 08.03.2017 12:48
od Serža
to ohniště je takhle imho dost prasárna...

PříspěvekNapsal: 08.03.2017 13:16
od Heike
Já se letos poprvé v životě zesrabil a vzdal bivak venku, byla to dobrá zkušenost-vzhledem k místu se mi nechtělo dělat nějaký velký oheň, bez kterého bych to asi do rána nedal, kolega měl začínající omrzliny, necítil ruce-Jměl modení rukavice, nějaké značkové, já staré palčáky vojenské, tuším vz. 80. Tahám spacák do -7C, kdys jsem začínal s dekáčm :) pokaždé ho něčím nastavím, tak se dá, ale v tomhle případě bylo -29,5C a asi by to byl hazard se zdravím.

PříspěvekNapsal: 08.03.2017 13:36
od kregan
Jsou lidi, kteří takhle jezdí každý víkend (ten poslední to byly Rychlebský hory). Stan podle mě neni v českých podmínkách vůbec potřeba.

Zaráží mě batoh o váze 20 kg. Tolik jsem měl na desetidenní trek v Himalájích. Na víkend se dá jet i s 5 kg batohem. Jen to chce záměrně vzít co nejmenší batoh a ce se nevejde, to neberu. Dokud je volný místo, člověk má tendence ho zaplňovat blbostma.

Co se týče mokrejch bot, někdo používá goráčový ponožky. Mě funhuje mít suchý náhradní fusekle do kterejch se převleču na spaní, zásyp na nohy a mokrý většinou uschnou přes noc hozený do spacáku.

PříspěvekNapsal: 08.03.2017 14:06
od Leto II.
Serža píše:to ohniště je takhle imho dost prasárna...

To ohniště tam takhle bylo, já ho nezakládal. Když jsem odcházel, vypadalo takhle:
Obrázek

kregan píše:Zaráží mě batoh o váze 20 kg. Tolik jsem měl na desetidenní trek v Himalájích. Na víkend se dá jet i s 5 kg batohem.

Já jsem si tam záměrně dával "zátěž", aby to bylo jako na "never get home" přesun. Normálně bych s sebou dva nože a mačetu, 300 kusů střeliva, tolik náhradního oblečení a konzervy fazolí (které jsem ponosil a pak přivezl odmů) taky netahal.

PříspěvekNapsal: 08.03.2017 14:13
od Serža
ohniště uklizené pěkně, ale spíš bych měl obavu za provozu - foukne ti do toho a už to neuhasíš....
já se obvykle snažím to trochu zahloubit, ve směru po větru dva větší placatý kameny nastojato (nahoru se dá postavit kotlík) a z těch odkrytých stran menší kameny, nebo odhrábnout
přikládáš pak ze strany odkud fouká, nehrozí že se spálíš, ohýnek je malinkej, přitom dobře hoří, super se na tom vaří a skoro není vidět

typy ohnišť:
http://www.hununpa.cz/modules/news/arti ... storyid=75

PříspěvekNapsal: 08.03.2017 14:31
od Leto II.
Ono to na té fotce je blbě vidět, ale bylo to mírně zahloubené.

Z požáru jsem fakt strach neměl, protože všude kolem bylo nasněženo a i ty nejjemnější smrkové větvičky, trávy a březová kůra chytaly jen velice neochotně. To dřevo bylo dost mokré a bylo rádo, že vůbec hořelo.

Jinak není nad drn.

PříspěvekNapsal: 09.03.2017 10:24
od kregan
Jedna z nedávného táboření v Jizerkách

PříspěvekNapsal: 10.03.2017 15:50
od qarter
to se to kutaj iglů,když tam rostou hlinikový lopaty! :shock:

PříspěvekNapsal: 05.05.2017 9:20
od štaflík
Máte někdo zkušenost s tímto?:
https://www.army-shop.cz/produkty/celty ... /1938.html
Líbí se mi, že je to malé, asi pevné, neklouzavé, zelené a levné. Ale nevím, kolik to váží. Do mokra by to nemuselo být špatné.
Líbí se mi i TYVEK:
http://www.nalehko.com/Tyvek_maly_eshop
ale barva moc svítí.

PříspěvekNapsal: 05.05.2017 9:54
od kregan
Zajímavý. Rozměrově mi přijde dost malá, ale za tu cenu proč ne. Poslední dobou používám k plné spokojenosti (po ježdění s klasickou celtou nebo Bauhaus plachtou) tuhle https://www.army-shop.cz/produkty/celty ... /3172.html Tam se naopak za deště nouzově vejdou ještě min. dvě slečny :F

PříspěvekNapsal: 05.05.2017 10:05
od štaflík
Nebo ještě totok:
http://www.army-surplus.cz/detail/22807 ... uparlin-WH
To je sice těžké, ale kdyby se upicla ta závažíčka, tak bude vážit polovinu.
Ale asi to nebude tak odolné jako ten TYVEK, nebo spací placta.

PříspěvekNapsal: 05.05.2017 10:20
od štaflík
kregan píše:Zajímavý. Rozměrově mi přijde dost malá, ale za tu cenu proč ne. Poslední dobou používám k plné spokojenosti (po ježdění s klasickou celtou nebo Bauhaus plachtou) tuhle https://www.army-shop.cz/produkty/celty ... /3172.html Tam se naopak za deště nouzově vejdou ještě min. dvě slečny :F

Mám tarp od DD Hammock 300x300, ale na zem bych ho asi nedával.

PříspěvekNapsal: 05.05.2017 10:45
od Lala
Dobrá je zákopová plachta, vydrží hodně a není drahá : http://www.armypoint.cz/holandska-zakopova-plachta/d-91816/
Obrázek

PříspěvekNapsal: 05.05.2017 11:21
od štaflík
Ta vypadá fajn, ale nemají jí. Kolik váží?

PříspěvekNapsal: 05.05.2017 12:10
od opavak
Tyvek používám nedlouho ... je to super věc (hlavně pro gramaře) ale tím, jak je to původně vymyšlené na něco jiného tak na tom vše dost klouže a na spaní je třeba hledat fakt rovnou plochu.

PříspěvekNapsal: 05.05.2017 22:08
od Lala
Vracím se k té zákopové plachtě. Váží s tím obalem (bez kolíků a šňůry) 500g, ale je dost velká dva se na ní v pohodě vejdou, takže ji zkrátit a bude mít polovinu. Jinak se dá myslím sehnat snad v každém armyshopu. Já ji tenkrát kupoval kolem 200kč.
https://www.armyshop-online.cz/produkty/celty---plachty/osobni-ochranny-set--ipk/2006.html

PříspěvekNapsal: 06.05.2017 6:50
od venca_h
Po zákopové plachtě - IPK jsem zatoužil loni v září,scháněl jsem snad půl roku, eshopech je všude vyprodaná a uváděná cena je taky jinde. Nakonec se mi podařilo získat výměnou zde na foru jednu lehce použitou, doplněnou o očka v rozích.
Tolik k sehnatelnosti.

PříspěvekNapsal: 16.07.2017 15:30
od DeadMan
Chillout v 850 m.n.m. a 600g Rump steak s Radgem :beer :twisted:

A protože na tom jednorázovém grilu to bylo docela na pikaču (well done), tak potom druhý den ještě jeden 600g steak pěkně na grilu u chaty (medium) se vším co k tomu patří.

Když jsem byl mladší, tak jsem to žral skoro syrové, ale jak stárnu, tak medium mi bohatě stačí :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 16.07.2017 16:52
od štaflík
DeadMan: nevěděl jsem, že fotíš i porno :yes

PříspěvekNapsal: 16.07.2017 17:24
od DeadMan
Jj občas si udělám dobře, ale pěkně po fotrovsku :lol:

Jsem si musel po dovolené odpočinout od dětí a ženy ;)

PříspěvekNapsal: 24.07.2017 15:29
od kregan
Jak se Mil-Teku vyhýbám co můžu, s jejich plachtou jsem poměrně spokojenej. Už se mnou jezdí několikátym rokem.

PříspěvekNapsal: 27.08.2017 16:30
od DeadMan
Solo over-night 850 m.n.m.

PříspěvekNapsal: 07.07.2018 22:20
od Lyster
Rekonstrukce kamenné chaty -SVENOV 1973
https://www.youtube.com/watch?v=BxbZLjc_anw

Chata SVENOV - Mimo civilizaci
https://www.youtube.com/watch?v=xNgpqmNqEKQ

20 dní života mimo civilizaci
https://www.youtube.com/watch?v=v2oCUY0YkD4

Moc hezký :)

PříspěvekNapsal: 07.07.2018 23:36
od Lyster
Cesta na koni kolem SLOVENSKÉ REPUBLIKY - 1. dí
https://www.youtube.com/watch?v=sJopxqHuLoM

Cesta na koni kolem SLOVENSKÉ REPUBLIKY - 2. dílhttps://www.youtube.com/watch?v=uxTYZIwiQdU&t=9s

Cesta na koni k Baltskému moři
https://www.youtube.com/watch?v=0scb--73JMI

l

PříspěvekNapsal: 08.07.2018 8:17
od Bill Masen
K Baltskému moři, to nebude žádná prdel. Řidičák, techničák, emise, povinný, havarijní, tankování...

PříspěvekNapsal: 10.08.2018 9:56
od Spider-oc
Ahoj,

doufám, že jsem trefil správné vlákno.

Potřeboval bych tipy na nějaký pěkný místa na čundr na Moravě.
Plánujem s kámošema víkendovku- vlakem z Prahy tam a pak zase zpátky.

Čechy (Adršpach, Jizerky, Český Ráj, atp. celkem znám).

Díky

PříspěvekNapsal: 10.08.2018 10:42
od Vapik
Ahoj už to skoro není Morava, ale každý rok jezdím do Rychlebských hor a jsem spokojen.
Vlakem do Javorníku po červené na hřeben a potom po hřebeni. Jezdím spíše v zimě a na podzim a to tam člověka prakticky nepotkáš.

PříspěvekNapsal: 10.08.2018 12:13
od Cep
Jj, Letos a předloni jsme si to se ženou dali taky. V opačném směru, končíváme na Travné.
Ale ten kus z Travné na Borůvkovou horu a po zelené na Bílou Vodu taky stojí za to.

PříspěvekNapsal: 10.08.2018 12:17
od Cep
Tohle je z letošního Skoroše.
Skoroš.jpg

PříspěvekNapsal: 10.08.2018 14:56
od Count
Vlakem do Jeseníku. Pak pěšky do Zlatých hor, Vrbna pod Pradědem a zpět do Jeseníku. Máte po cestě několik rozhleden, zřícenin a technických památek a krásnou přírodu bez lidí. A k tomu Rejvíz. Kdysi jsem tam spal v seníku pro koně.

PříspěvekNapsal: 11.08.2018 13:01
od Cep
Vlakem do Jeseníku - ještě začátkem léta se v Hanušovicích přestupovalo na autobus :-)

PříspěvekNapsal: 21.08.2018 15:51
od Hislin
Sice to není morava. Ale na čundr rozhodně doporučuju severní čechy. České středohoří je naprosto úžasný, kde na každým kroku je nějaká zřícenina, vodopád, přírodní pamatka, kopec na výšlap a nadherný výhledy. A pořád prakticky bez lidí. A nebo navazující lužické hory. To je pořád ještě opomíjená divočina s nádhernou přírodou.

PříspěvekNapsal: 23.08.2018 19:55
od MPSMacek
Lužické hory mě už nějakou dobu lákají, máš prosím nějaký tip, co tam určitě nevynechat?

PříspěvekNapsal: 23.08.2018 21:06
od štaflík
Začni od nádraží Jedlová. Je to perfektní výchozí bod s prima lidovou hospodou. Odtud můžeš vyrazit na sever, nahoru na Jedlovou (hospoda, rozhledna, super výhled) Pod horou je starý opuštěný pískovcový lom, kde se dobře spí. Nebo se dobře spí i nahoře, ale nesmí foukat - pak dělá stožár strašný kravál a nedá se spát. Hrad Tolštejn. Mezi Tolštejnem a Jedlovou je Míšeňské údolí. Vodopády, vlašská znamení, pozůstatky staré těžby. Od n. jedlová můžeš vyrazit na východ. Směr Nová Huť. Cestou staré pomníčky, opět vlašská znamení apod. Pokračovat na Kaufmanův buk. Slízt ze silnice k reliéfu Žebračky a dole v údolí hledat zbytky nejstarší sklářské hutě v čechách a zbytky po kasárnách hraničářů obsazujících v roce 3é lehké opevnění. Uhnout na jih na Milštejn (koupačka v Naději), jeskyně, zbytky hradu, krásné lesy. Nobo pokračovat se východ, na Luž. V Myslivnách hospoda, drahá. Horsní Světlá, krásná vesnice. Po hranicích k Brazilce, odtud přes Dolní Světlou (levná hospoda s Cvikovem :yes ) směr Krompach a Hvod. Hvozd super, dá se spát na jižní terase před německou hospodu. Terasa je v čechách, hospodská je češka a výhled je dechberoucí. Západ a východ Slunce z Hvozdu je super. Dál na východ směr Popova skála, Jezevčí a Zámecký vrch. Můžeš pokračovat na Jablonné či Jitravu a navázat na přechod ještědského hřebene, či se dokulit do Liberce na vlak. Nebo pokračovat směr Jizerky nebo Český Ráj. A nebo z Jablonného uhnout na jih na Ralsko...

PříspěvekNapsal: 24.08.2018 7:35
od kregan
Nj, vzpomínka na časy, kdy jsem se po tom kraji toulal s holkou ze Svoru. Byť na Hvozdu pamatuju výčepáka němce s vizáží Krakonoše a ve Cvikově na náměstí půlitr Géčka za 13 Kč. Určitě bych nevynechal hrad Oybin (ten je už za čárou).
Křížová cesta za Cvikovem
Oybin
terasa na Hvozdu

PříspěvekNapsal: 25.08.2018 21:03
od PaF
Chlapi, nechte toho... po prasklé plotýnce, operaci a s chromou nohou ujdu cca 1,5 km max, a vy mi tu děláte chutě... :(
Ale zase ty fotky byly fajn, připomnělo mi to mladá léta, což se počítá... Ale hold " čo bolo, to bolo... terazky som chromajzlom".

PříspěvekNapsal: 26.08.2018 0:15
od Rafael
Já bez odpočinku v dřepu, podřepu nebo sednutí si, ujdu najednou jen tak asi 20 m. A stát vydržím jen taky podobnou dobu.
Dnes jsem byl po delší době, skončila mi podpůrčí doba, v zaměstnání a dívali se na mě jako na nějakou zombie.
Ale beru to z té lepší stránky - jako "reklamu" na sociální a důchodové zabezpečení a lékařskou péči v dnešní době...

PříspěvekNapsal: 26.08.2018 6:57
od MPSMacek
Moc děkuju za tip, příští týden se tam vydám... po jarním natržení vazů na kotníku už konečne můžu zase pořádně chodit a tak jsem natěšenej jak puberťák na první sex :D

PříspěvekNapsal: 02.09.2018 11:13
od DeadMan
Po hodně dlouhé době víkendový sólo bushcraft 8-)

Sice byla přes noc brutální bouřka, ale za to ranní svítání to rozhodně stálo ;)

PříspěvekNapsal: 24.08.2019 13:33
od Haluziak
Kolegové, jelikož mi včera začala "povinná" 14 denní dovolená a doma se to pomalu horší na přesdržku, dostal jsem skvělý nápad.
V úterý vyrážím do neděle na airsoft, pak se vrátím dom, vyprat, přibalit zásoby a chtěl bych v úterý ještě zmizet alespoň do pátku mimo civilizaci.

A tady narážím na legislativní problém :) našel jsem si asi 4 lokality, vždy kousek od studánky. Na jednom bych si chtěl postavit lean-to, koukat po zvěři, na oblohu, opéct buřta, vystrouhat oštěp, lžyčku a utřídit si myšlenky. To však naše krásné zákony nedovolují - aneb na co nám je svoboda dělat vše co zákon nezakazuje, když už máme předpis na všechno?

Máte nějaký tip jak co nejmíň prudit lesní stráž? Být nenápadný je samozřejmě cílem celého výletu.

PříspěvekNapsal: 24.08.2019 17:31
od bivoj
Neřešit, postavit. (Samozřejmě, že pouze ze soušek a ne z živých stromů!!!). Případnému prudiči (Lidovým mili... éé, teda lesní stráži atp.) tvrdit, že už to tam stálo, když jsi přišel. A pokud by někdo přišel prudit v průběhu stavby, tak tvrdit, že už to tam dávno stálo a že to jen opravuješ, aby to někomu nespadlo na hlavu.

A nenechat si srát na hlavu.

PříspěvekNapsal: 24.08.2019 17:40
od Haluziak
Živý strom bych kvůli takovédle kokotině, pokud by to nerozhodovalo o životě a smrti nepokácel. Ale jo máš pravdu a na toho buřta si vemu radši plyňák :D

PříspěvekNapsal: 24.08.2019 18:22
od Bill Masen
A proč tam stavět něco takovýho? Postav si tam dočasnej přístřešek z celty. To nejpravděpodobnější, co se stane je, že tě napráší aktivní houbař policajtům s tím, že si bezdomovec, nebo uprchlík. To se nám na čundru stalo.

PříspěvekNapsal: 24.08.2019 18:49
od Rafael
A jak to mají rybáři?
V práci jich bylo hodně a jak jsem tak poslouchal jejich debaty, tak s nocováním u vody problémy neměli.
Rybářské stráži prý vadil jen lov, nahozené udice v zakázaný čas a přístřešky nebo stany s podložkou která byla jejích součásti.
Ale víc o tom nevím!!!

PříspěvekNapsal: 25.08.2019 7:20
od skagerak
Jojo stanovani rybaru je vtipna zalezitost, jak to neni "dole bez", tak uz se nekdy resi .....