Vybavení na čundry

PříspěvekNapsal: 27.11.2015 18:35
od Gall
Ahoj
hledal jsem na fóru kdo co sebou všechno tahá a netahá z vybavení (ne oblečení), stejně tak jako to sleduji u ostatních na vandrech abych se poučil co je potřebné a nepotřebné. Bohužel jsem zde nic nenašel.
A protože si myslím že vidět co kdo nosí je dobré pro rozšíření vědomostí o tom co může být potřebné a naopak nepotřebné, v kládám seznam toho co nosím na delší vandry (14 a více dní) a uvítal bych vaše seznamy pro rozšíření vědomostí.
Níže poněkud nekvalitní fotografie popis věcí zleva doprava jako když čteme.
Batoh poměrně malej ale traky se daj sundat a díky D očkám batoh zavěsit na přechodový silonový Háčka US armády.
Pánvička US army
Termo hrneček nerez
Hrnek na vaření nerez
Grélka na zimu ale i v létě do pouště kdy noční teploty umí zalomcovat s kdejakým drsňákem
Telefon s extra silnou baterkou s výdrží 28 hodin navigace.
Kompas US army
Papírové mapy, včetně pravítek a sady barevných tužek a mapy hvězdné oblohy
Šídlo
Extrémní velikost jehly ideální na šití plachet
Dvě Zahnuté jehly především na opravy bot, lepší úchop vejde se do menších prostor díky zaoblení
Klasické jehly a šídla na propichování nejen kůže
Odličovací tampony na rozdělání ohně křesadlem
Magnesiová kostka s křesadlem
Extra pevný najlonový provázek vhodný do největších jehel na opravy bot a plachet a i pro rybaření
Brousek 1000 v pouzdře na opasek
Hodinářská čočka
Dvoje brýle na čtení
Sada rybářských háčků a dalšího vybavení v zelené krabičce
Rybářská šňůra odolná proti oděru, vhodná i na šití sebe sama
Vak na vodu 2 litry
Příbor US army, v bufetech dávají plastový příbory, já se s tím neumím najíst
Levné multifunkční kleště, mnohokrát sem je použil a i když jsou to levný mrchy vždy pomohly
Lavinová šňůra 20 metrů
Pletená pružná šňůra na vyvázaní plachty 15 metrů
Taktické brýle s čirými skly, poprvé v písečné bouři sem pochopil proč kolem mně běhaj uprostřed léta lidi v lyžařských brýlích, tohle je slabá náhrada ale pomůže
Plynová kartuše
Papírový kapesníky
Velký trojcípí šátek používám na hlavu
Psí známky s krevní skupinou zároveň zavěšený rezervní škrtadlo, další rezervní na D kroužkách na batohu
Monokulár
Větrovka bunda a kalhoty
Baterka diodová dva výkony a strobo
Baterka Mag-Lite diodová s funkcí SOS a strobo
Automatické hodinky, natahuji pohybem, elektrika mně párkrát zradila
Malý zavírák vysloveně pracovní který se nebojím ztratit
Zavírák s dvojí pojistkou trvale v kapse den co den s šroubováky a otvírákem na koncervy
Mini nožejk, schová se do boty, nepoužívám ho ale je to skrytá rezerva
Sůl kamenná a sůl mořská jodidovaná
Cukr a kafe, bez něho se neprobudím nebo budu celej den kyselej
Vařič VAR maličkej s dostupností náhradních dílů
Goodys opravdu silnej Aspirin
Dvě zelená pouzdra původně snad na láhve, poberou většinu vyobrazených věcí, lze zavěsit kamkoliv díky Molle systému
Uton
Lovecký párací nůž podle typu vandru volím mezi loveckým a utonem
Poncho
Horolezecká lékarnička zaměřená na úrazy
Spáck zabalený v nepromokavém pytli nyní hrůzně připevnuje se na batoh pomocí Arvin popruhů ale používám spacák výjimečně
Ohromná ledvinka, zavěšuji na Háčka pod batoh nebo samostatně, používám jí samostatněna dvoudenní vandry.
US lékarna - taška na sběr plodů a nošení dalších potravin
Není vyobrazený filtr na vodu páč se mi rozpadl, ale úspěšně používám borovici jen k tomu je potřeba do výbavy jedna PET lahev a elastickou hadici.
Co není dál vyobrazeno:
Psí dečky tedy návleky na boty do půli lejtek nosím i vlétě než spadne rosa nebo v kamenném prostředí
Slabé kožené rukavice z jelenice
Sedák mám ho všitý do kalhot ale lez ho složitě dostat ven
Pásek s okem
Klasická a šroubovací karabina
Smičky pro prusíkování a třicet metrů 8mm lana.
Zippo zapalovač
Nádržka s rezervní náplní pro Grélku.
Termodeka - náhrada za spacák
US pytel na mrtvoly nahrazující Žďárského vak, používám výjimečně
Spot, tedy satelitního vysílač pro přivolání pomoci i hlášení OK stavu
Házecí síť na ryby, používám výjimečně resp. podle destinace
Druhý batoh vysloveně zimní
Solární deka pro nabíjení ale tu tahám vážně jen výjimečně, radši občas vpadnu do nějaký hospody a dobiji ze zásuvky

Re: Vybavení na čundry

PříspěvekNapsal: 28.11.2015 23:52
od Frank
Myslím, že si z nás děláš srandu, nebo máš armyshop a děláš si reklamu. Netuším, na co bych sebou na čundr tahal takových zbytečností. Nebo napiš, co to takový čundr v tvém podání je.

PříspěvekNapsal: 29.11.2015 1:22
od Marglin
Jaisalmer Desert: nějaký svršky a spodky, hodně vody, něco jídla, kompas, vystřelovací nůž, foťák, žena (budoucí), "SPECNAZ" bágl s prasklým ramenem, prívěšek pro štěstí od domorodce.

PříspěvekNapsal: 29.11.2015 1:25
od Marglin
A to jsem ještě táhnul tabla, které jsem nakonec ztratil v Pakistánu...

PříspěvekNapsal: 29.11.2015 1:33
od Gall
bych si nedovolil srandu dělat
poslední plánovanej byl 14 dní na Floridě s fotovýbavou fotit krokodýly ale nakonec sem tam byl jen týden
jinak tohle běžně nosím i na relativně krátký čundry, jenže jezdím výhradně sám a tudíž sem odkázanej pouze sám na sebe a jsem nucen být vybavenej tak abych byl zcela soběstačnej
pochopitelně jet v grupě lidí, domluvíme předem kdo má jakou výbavu, ale jak se znám stejně bych měl vše co vidíš resp. čteš
velkej čundr byl upraveným Jeepem z Kalifornie, přes Nevadu, Arizonu, Nový Mexiko do Colorada a zpět přes Utah, skoro 6000 mil ale autem je to zase něco úplně jinčího, páč tam narvu i co nepotřebuju.
V Čechách to je většinou Karlštejnsko, Brdy, Česko Saský Švýcarsko a Kokořínsko, v mládí Šumava hlavně oblast kolem Čenkovy pily a podél Křemelný.
Prostě když to jde sem někde venku, ale při množství reakcí zde začínám mít pocit že jsem na fóru o teoretických znalostech ;) tedy bez urážky....
PS: ono to vypadá jako hromada věcí, ale po letech už umím zabalit tak že to bezpečně poberu i do minibáglů a ani to moc neváží, hodně ušetřím na oblečení a spacích věcech páč většinou mi stačí deka a troje fusekle, smrad mi nevadí si vždy zvyknu a aspoň nežerou komáři ;)
jo s fototechnikou táhnu zimní bágl, tablet, notebook a tu fototechniku :evil:

PříspěvekNapsal: 29.11.2015 8:53
od Reccol
Za teoretika se úplně nepovažuju, ale přístup k výbavě máme teda naprosto odlišnej :) Jsem holt měkkej a mám rád komfort a věci z tohohle století.

PříspěvekNapsal: 29.11.2015 11:00
od Gall
TO Recol, a dozvíme se tedy co, jaký?

PříspěvekNapsal: 29.11.2015 15:47
od sigurd
To Gall-tá tvoja výbava je použiteľná tak pre teploty nad 15st,bez dažďa a vetra...
To malé "železářstvi" zodpovedá tak veku do 20 rokov,ale nič si z toho nerob,všetci sme tým prešli,a mnohých(hlavne na tomto fóre),to drží doteraz ;)

PříspěvekNapsal: 29.11.2015 16:01
od Desouza
Ještě jeden nůž bych přidal . :lol:

PříspěvekNapsal: 29.11.2015 16:12
od Reccol
Nedostanu se teď k tomu, abych to nafotil, ale představivost/google to vyřeší. Je to zhruba to, co jsem teď nedávno měl na několikadenní procházce po Bílých Karpatech.

Spaní
karimatka Thermarest Prolite
spacák SJ Koteka 500
jako přístřešek tarp, značku si nepamatuju, váha cca 400g
pod sebe kus Tyveku

Oblečení - na sobě nebo nesený v báglu
boty Inov-8 race ultra 290 + inov-8 gaiters
injinji ponožky (typ z hlavy nevím)
lehký nylonový kalhoty
powerdry tričko od Zaja
záložní triko, taky powerdry, jen jiná gramáž
Devold Expedition rolák
SJ Apron (takovej péřovej svetr)
nepromokavá bunda od Berghausu, nějakej lehoučkej běžeckej active-shell

Vaření
MSR Pocket Rocket vařič
100g bomba
titanovej hrnek
nějaký Travellunch a mix dalšího jídla, nic extra
camelbak
filtr Sawyer mini + platypus flaška

Drobnosti
peněženka (základní doklady, platební karta a něco hotově v pytlíku, kvůli váze netahám celou peněženku)
lékárnička (základní prášky, obinadlo, trocha desinfekce a náplasti, vazelína)
nůž (tentokrát jsem měl RAT-1)
zapalovač
mobil

Všechno v batohu Osprey Exos 48. Celková váha i s jídlem a vodou byla někde okolo 9 kil.

Asi jsem na něco zapomněl, ale to podstatný tady je. Aspoň pro inspiraci...

PříspěvekNapsal: 29.11.2015 18:04
od Marglin
No, sorry, že jsem si z tebe trochu utahoval, ale tohle je opravdu divná směsice. Spousta nožů (nechápu ten Uton, asi nejhorší nůž co jsem kdy koupil), ohřívač na ruky (nepotřeboval jsem ho ani v poušti ani v himalájích, ale jestli často jezdíš na sibiř nebo za polární kruh, proč ne...), mapa hvězdné oblohy, kompas je ok, ale co třeba ručník, zubní kartáč? Dva hrnky jsou zbytečnost, dokonce i pro dva lidi. Šídlo a šití bych se vyprd. Na nouzové opravy v terénu beru vázací drát a americkou pásku (po celodením pochodu si potřebuji odpočinout, ne si hrát na švadlenku), křesadlo je fajn, taky ho tahám, ale jenom kvůli děckám, protože rozdělat s tím oheň je celkem náročné a obyčejný plyňák poslouží mnohem lépe a je praktičtější než tvoje zippo, ale děcka mají rády ty jiskřičky, takže zapaluju ohně tím firestickem (samozřejmě do vaty napuštěné líhem abych se nepředřel ;)

To je jen pár věcí co mě napadly takhle zpatra. Možná je název tvého vlákna poněkud zavádějící protože to co popisuješ rozhodně není výbava na čundry ani na ty dlouhé, je to opravdu divná směska a situace se komplikuje tím, že se nedržíš vlastního zadání. Třeba jak píšeš: "Ne oblečení" a potom tam je šátek, větrovka, bunda a kalhoty. Taky na tahání těch věcí ve dvou báglech (tedy, bágl a maxiledvinka) bych se mohl vybodnout. Akorát to zvyšuje možnost poruchy, ztracení, zapomenutí.

Každopádně, neber si můj pokus o "konstruktivní kritiku" zle. Naopak oceňuji, že máš "koule" jit s valastní kůží na trh. To se počítá... :hand

PříspěvekNapsal: 29.11.2015 20:11
od Gall
To Marglin:
Uton je srdeční záležitost, tenhle sem vyfasoval na vojně a jde se mnou celej život, o kvalitách či nekvalitách se dohadovat nehodlám páč kvalita je věc diskutovatelná, ale díky pilce a pilníku u mne stále vede.
Proč tolik nožů, nikdy nevím co se kdy posere, kdysi jsem musel zdrhat a vytratil jedinou kudlu od té doby mám minimálně dvě u sebe a další v báglu.
Grélka, jak ty říkáš ohřívač rukou, se v Rusku vyráběla jako ohřívač do bot, možná je to zhýralost ale vandr v zimě i po Čechách týden a více je Grélka víc než užitečná.
Ručník? Na co, stačí šála. Kartáček na zuby, tak ten vážně nepotřebuju, používám Koregatabs a když dojdou tak povařím zuby ve vodě s jemným popelem :rofl
Když se mi začaly kdysi párat boty za 13 klacků, tak věř že drát bylo to poslední co bych použil, tehdá sem je složitě zašil normální jehlou na šití knoflíku. Izolačka na botě vydrží sotva 5 kilometrů, když se utrhne podrážka nemáš jinou možnost než to poctivě přišít.
Dva hrnky? No ten malej mám na to aby to teplé pití vydrželo déle teplé déle a ten velkej je na vaření, pobere přesně jeden sáček rejže, velikost je ideální na porci brambor, zasunu do něj plynovou kartuši a zaberu jen jedno místo a vejde se přesně do toho kulatého pouzdra. Pánvička je trochu srdeční záležitost a taky se v ní docela dobře rýžuje žlutej prášek ;)
Zapalovač plynovej je fajn, lepší jak Zippak, ale Zippák je srdeční záležitost ten můj mám 20 let 6 měsíců a 7 dní a je na něm cosi vygravírované před dvaceti lety. Plyňák už nenosím po té co mi praskl na prdeli když sem na něj sedl, ta prdel byla dobře spálená od zamrznutí no i když nejspíš by se v batohu nějakej našel, jinak zapaluju většinou jen škrtadlem a jak říkáš vopruz to bejval dokud sem nechyt techniku.
Oblečení nepopisuju, je to větrovka a kalhoty jako větrovka s bočním zipem, daj se obléct bez sundání bot, tohle tedy beru jako to Poncho tedy výbavu technického rázu. Šátek na hlavu mám v KPZ, ona ta čepice když je 46 ve stínu do té KPZ prostě patří....
kdybych popisoval čepici tak v zimě nosím leteckou koženou kuklu s kožíškem v létě koženej klobouk...
Dva bágly resp. bágl a ledvinka. Když někde zakempuju a dělám krátké výšlapy po okolí je nesmysl sebou tahat vše, a právě od toho jsou ty "HÁČKA" protože ledvinka pobírá i pár věcí z batohu a abych jí nerval na pásku je pověšené na "HÁČKÁCH" Háčka jsou božská věc....
K tý směsce řeknu tolik, je to přesně to co potřebuju pro absolutní soběstačnost a je to výběr za tu dobu co jezdím ven.
Není tam píšťalka pískám nejraději na žaluda....ale jde to i na minci....
No a za tvojí reakci děkuju, nějak tak sem si to představoval že by mělo to vlákno bejt, probrat kdo co nosí a proč.
PS: nepozastavil jsi se nad barevnejma tužkama a pravítkama, když je někde místo něčím zajímavým kreslím si plánky, případně v mapě odměřuju místa jako studánky, skalní rpůrvy, převisy, nebo kam sem zakopal batoh nebo zásoby či kde sem položil oka.
Monokulár, asi sem pidlovokej ale do klasickýho dalekohledu neumím pořádně čumět.
US lékarnička, tři fochy šitá tak že po otevření jsou vždy zipem nahoru. Na cestě sbírám vše i klasy, zmrzlý nebo čestvý jablka (rád je rozvařuju a mýchám s rýží) mimochodem jablko na stromě najdeš i v lednu a pořád je žratelný. Bukvice se dají sbírat taky v zimě, pokud tě nepředběhnou prasata a stejně tak ořechy. Tohle je mošna co je pořád v permanenci se snahou mít jí neustále plnou.

PříspěvekNapsal: 29.11.2015 20:32
od Gall
To Sigur:
je mi 50, ve dvaceti sem tahal spacák i v tropickejch vedrech a UTONa, dnes vím že spacák netřeba dokud není pod 5° a i tak ho občas nevezmu a zjistím že je -12° a stejně je na spaní teplo. Jinak oblečení jako takové sem neřešil....
TO Reccol:
MSR Pocket Rocket nevylamujou se ti ty nožičky?, Mně se buď ohnuly nebo za čas povolily v čepech, teď mám VAR a nedám na něj dopustit.
Ještě k těm umělinám co v nich chodíš, já v tom vždycky smrděl jak bolavá noha, ale dotaz spíš jak to řeším s ohněm, ať sem dělal co sem dělal neustále sem to měl propálený.

PříspěvekNapsal: 29.11.2015 21:21
od Reccol
Nevylamujou, po 3 letech je max trošku očouzenej. Je lehčí a má vyšší výkon než VAR, celkem mi vyhovuje. Není teda dělanej na větší hrnce. Kdybych vařil jen vodu, jdu určitě do něčeho ve stylu Jetboilu, ale rád občas něco ukuchtím.
A u uměliny hrozně záleží, co vybereš - ty levný smrděj i po 10 kilácích běhu, powerdry mi funguje skvěle, z umělin rozhodně nejlíp. Samozřejmě, že ohledně smradu to není tak dobrý jako merino, ale celkově mi to jako první vrstva vyhovuje víc. Rozhodně se mi to ještě nepropálilo a to mám oheň rád ;)

Jinak celkově to mám poskládaný tak, abych (v rámci současných finančních možností) co nejvíc srazil váhu se zachováním co největšího komfortu, rád chodím celkem rychle a daleko a pokud mě k tomu okolnosti nenutěj, netahám těžký bágly/boty :)

PříspěvekNapsal: 29.11.2015 21:53
od Gall
Já jsem tu umělinu už skoro úplně vyřadil, vrátil sem se ke starému osvědčenému a i když je to ve směs těžší tak v porovnání s moderníma materiálama nesmrtelný.
Rychlý chození už sem taky zavrhl, víc se dívám okolo ale to není na povídání tady...
Váha je důležitá proto netahám nesmysly typu spacák, karimatka či hromady náhradního oblečení atd. tedy pokud to jde v rámci teplot.
Mně se u něj noha právě vylomila s větším ešusem, jinak mám ještě stařičkej ruskej benzíňák ale ten vozím jen v autě...

Obrázek

PříspěvekNapsal: 29.11.2015 22:16
od Reccol
Trika bez problémů pár let vydrží. Zbytek oblečení bez jakýchkoli náznaků problémů. Obecně je mi fakt buřt nějaká nesmrtelnost a nerozbitnost, u těchto věcí je pro mě mnohem podstanější komfort a jednoduchost použití, s klidem tomu obětuju o něco nižší životnost (která je beztak mnohem vyšší, než si většina lidí myslí, většinu moderních materiálů prostě rozumným použitím jen tak nezničíš.) A mám v tomhle oboru rád moderní a vymakaný věci, takže milerád jednou za pár let ty věci dobrovolně obměním za něco lepšího ;) Jak jsem říkal, v tomhle jsme na opačným konci spektra.

A spacák s karimatkou pro mě nejsou možnost, ale nutnost. Překlepávání nocí jen v hadrech jsem si užil dost a pokud chci pořádně fungovat, chci se v klidu vyspat. A takhle v civilu a v klidu, nevidím jedinej důvod, proč si to nedopřát - dohromady ty dvě věci maj cca 1200g a to mi za to stojí, váhu srazím jinde.

A k tý rychlosti - spíš než rychlost je doba, kterou strávíš chůzí, takže kolem sebe se dívám taky :)

PříspěvekNapsal: 29.11.2015 22:33
od Gall
Třeba k tomu taky jednou dojdeš že spacák a podobný je víceméně zbytečnost, pochopitelně ne vždy ale většinou ano
K té životnosti hadrů, preferuju hadry kde se nemusím bát sjet po prdeli škvárovej kopec, nebo lézt po čtyřech v bahně či se dokonce plazit v bahně a nemuset se před tím převlíkat do něčeho co to snese

PříspěvekNapsal: 29.11.2015 23:27
od Alstratt
V lete taky spim bez spacaku ale jakmile je chladno tak je spacak fajn nez mrznout. A pri me praci neni ani cas vymyslet nejake blbosti jak se zahrat kdyz pujdu spat (pokud je zima) vemu spacak a hotovo. Recoll tu zminoval Power Dry tak mam z Flame Retardant Power Dry od Polartec materialu castecne kosily a taky naprosta spokojenost a vydrzi docela slusne. Stejne jak se znam to za nekolik let vymenim a koupim jinou i kdyz bude stale v dobrem stavu. Nebojim se ze by to nevydrzelo dlouho. A hlavne klid kazdy material ma neco jak syntetika tak prirodni nic neni dokonale ja to kombinuji a naprosta spokojenost. Neda se rict co je lepsi kazdy se pohybuje jinde a ma jine vyuziti tak kazdemu bude vyhovovat neco jineho. ;)

PříspěvekNapsal: 29.11.2015 23:56
od Reccol
Já mám spíš pocit, že čím jsem starší, tím vic klidu a komfortu potřebuju, takže se toho asi nevzdám - navíc mám rád vybavení obecně, přece se o to nepřipravím :lol:
A štěrkový svahy většinou nesjíždím, alespoň ne dobrovolně. A rozhodně nehodlám po kopcích začít chodit v bavlněným triku :)

PříspěvekNapsal: 30.11.2015 0:03
od Gall
Ač sem oblečení nechtěl rozebírat páč to se řeší jinde, tak mně se osvědčuje bavlna základ, teplá vrstva fleec nebo vlna, vršek aktuálně silné plátno co se pouzívá například na fáračky vyztužené na prdeli, bocích, loktech, ramenou a částečně lopatkách kůží 2mm a zvažuju 3mm měkčenou. Nevýhoda je praní, protože se kůže musí vždy po usušení složitě promazávat aby nezrtvrdla. Navíc se to nedá prát v prášku ale jen v mejdle, naštěstí mám ještě dvě bedny starého Jelena kterého stačí nastrouhat. Fleecu se teď chci zbavit, sice to hřeje ale moc to nevydrží uvazuju o něčem přírodním.
S těma spacákama, mám 28 let starého Kajčáka různě posešívaného, ale zatím většinou se spaním nebyl problém, skoro vždy se najdou prostředky aby bylo teplo.
To Reccol, většinou vrchní část nesundavám, ale odkládám to co mám pod tím, vršek mám šitej tak aby vydržel víc než co jsem kdy mohl zkusit a zatím se daří.
Taky nerad jezdím po prdeli, ale mám místa kde to tak většinou skončí....

PříspěvekNapsal: 30.11.2015 7:07
od Count
Každý to má jinak, ale zrovna u bavlny jako první vrstvy kamkoli do přírody, kde se očekává pohyb, bych ji nebral. Ne nadarmo se říká, že bavlna zabíjí. Taky ji nosím do práce. Ale když už nic jiného, tak jako první vrstvu kamkoli do přírody, funkční triko. Potím se dost a v mokrém a studeném je to o život.

PříspěvekNapsal: 30.11.2015 8:01
od Gall
Nojo, jenže mně nevyhovuje, vážně mi vadí když smrdím už za půl dne. Navíc mi to není příjemný na tělo a má to mnoho dalších nevýhod oproti bavlně.
Nicméně vraťme se k vybavení, oblečení je jinde...

PříspěvekNapsal: 30.11.2015 9:14
od Reccol
Tak zkus tenký merino.
A fakt, než abych někde hledal větve a budoval si přírodní karimatku, si těch 300-400g potáhnu na hřbetě :)

PříspěvekNapsal: 30.11.2015 9:41
od Frank
Gall: tak možná u v US je to jiné, myslel jsem, že se čundruje jen v ČR a proto jsem tvou výbavu vztahoval chození u nás. Proto jsem taky psal, aby si napsal jak vypadá tvůj čundr.

Překvapilo mě moc nožů, stačí mi jen největší švýcarák, pevný nůž už jsem dlouho nepoužil.
Rybářská vybava - je potřeba si uvědomit, že pytláctví je trestný čin s dopady na zbroják a další věci, takže u nás mi to přijdy zbytečný risk.
Šití - už se tu probíralo
Brousek - ??? při takovém množství nožů ???
Psí známky - u nás zbytečné, záchranáři na ně stejně nesmí brát ohled
Satelitní vysílač - v USA asi ok.

Jak se ti povedlo z vojny odnést utona? Z mě by byl prokurátor snad i za bodák...

Jinak aby si v tom nebyl sám, taky napíšu co tahám, je to tedy jen po ČR.

BW karimatka + spacák
Pončo, paracord, kolíky z 4mm kulatiny
Hliníková lžička + švýcarák, ešus, hrníček
Oblečení - merino, flíska, smock, šátek, čepice, v batohu záložní triko, trenky, ponožky
Voda 2x1,5l v petce, kafe, čaj,jídlo tak na 2-3 dny, sůl, pepř
Mobil + nabíječka, papírové kapesníky, zapalovač, led čelovka, zavírací pilka, mapa
Ručník, mýdlo, kartáček na zuby + pasta, toaletní papír

Jídlo a voda se dá v ČR bez problémů doplňovat, tak proč to zbytečně tahat na zádech.

PříspěvekNapsal: 30.11.2015 15:31
od Gall
No tak předně mioje čundry jsou o tom že z domova si nosím malej pytlík Musli, dvě či tři brambory, dva či tři pytlíky rejže.
Takže "pytláctví" kdy povětšinou to chytám do ruky tam kde to ještě plave beru s úsměvem, za mého dětství mi porybnej radil jak na to ;) ber to tak, že když si někde vytáhneš malýho kapříka, pstruha nebo kachnu či zajíce aby jsi se najedl, nikdo ti hlavu neutrhne, párkrát mně takhle čapnul zelenej mužíček jak si něco nesu a vždy to bylo o komunikaci, jen jednou sem potkal idiota. Dokonce na Šumavě mně zelenej viděl v zimně brodit se (kruci už ani nevím co to bylo za vodu), ale prostě sem lovil pstruha pod šutrem a on mně vzal na sádku a nabral mi do podběráku. Takže jak říkám, je to o lidech a komunikaci.
Na poli jsem si nabral asi šest brambor a když sem přišel k místní vesnici sem se ptal komu pole patří, poslali mně do chalupy a já chtěl brambory zaplatit. Baba mně hnala klackem co prej bych platil a jestli nechci oběd když sem ten slušnej. To jsou moje zkušenosti...
Množství nožů, ono jech není tak moc, loveckej nebo Uton tedy vždy jen jeden velkej, zavírák co mám v kapse tam prostě mám trvale i do divadla a přes to vlak nejede,
Druhej zavírák je xindl nůž co sem někde našel v polorozpadlém stavu a je to krám na ničení a on ne a ne se zničit většinou sním páčím zkameněliny a následně je sním čistím
a ten maličkej to je rezerva co sem dostal od kamaráda, nůž co nepoužívám vůbec na nic ale je v botě a nevadí mi tam.
Jak jsem psal, kdysi jsem zdrhal a vytratil nůž od té doby mám nožů vždy dost, popravdě kdyby bylo nejhůř tak nůž a škrtadlo na přežití den či dva stačí, ale bez nože jako by jsi nebyl. Utona nebo lovečák vpohodě používám i na sekání a štípání, beru je oba jako pracovní nože, navíc pilník na Utonu už sem díky opotřebení měnil.
UTON z vojny sem získal jednoduše, kluk co dělal ve výstrojáku a přebíral ode mně věci měl průser a já sem ho přikryl, no a on mi ho pak hodil přes plot.
Bez brousku ani ránu, oni se na něm brousej i háčky a nejen ty ;)
Satelitní vysílač, je jedno zda koupenej v ČR nebu v US musíš někde zaregistrovat, ta firma ti pak zaručuje pomoc prakticky po celém světě, takže bych ho nezatracoval ani v našem prostředí třeba už jen pro tu funkci zdarma zaslání na určený email info OK a souřadnice. Doma to vcelku oceňují. Jasně tady u nás je ten signál takříkajíc všude a přinejhorším vyběhneš na kopec, jenže když si zlámeš hnáty tak na ten kopec nevylezeš....
Že na psí známky v ČR neberou ohled vím, ale mám krevní skupinu zapsanou i v Pasu i v Občance kterou netuším kde mám, takže několik ověření stejných informací není k zahození.
Překvapuje mně že každej tahá parakord, mně to nesmí do baráku :head
PS: a to mám objednanej další nožík ;) ale ten pujde na předělávku a jako dárek kamarádovi :P a pak si ho koupím i pro sebe

PříspěvekNapsal: 01.12.2015 8:55
od kregan
Podle mě tu vlákno kdy by se tohle dalo řešit už máme viz
viewtopic.php?f=11&t=297

Jinak já vyrážim skoro každej víkend ven a výbava se mi ustálila na:

věci, co mám na sobě
spacák - jaro/léto/podzim dutý vlákno, zima péřák s membránou
žďárák
US čutora s pitítkem
náhradní fusekle
KPZ
hyg. potř.
zápisník s propiskou
baterka
nůž
příležitostně saa revolver (pak neberu alkohol)

když jedou slečny, přibalim plachtu, 10m paracordu a 4 hliníkový kolíky na přístřešek
pokud je opravdu špatná předpověď, pak i BW pončo

z jídla a pití
do vlaku 1,5l piva a tři obložený housky
0,5 l rumu v PETce
200g Kuskus
konzerva rybiček
200g slaniny
200g chleba
3x musli tyčinky
100g cukru
100 ml olivovýho oleje
1x polívka yum-yum
čokoláda

S tim se vejdu do malýho nenápadnýho zavazadla.
Pro potěchu oka a dobrej pocit z víkendu se alespoň v Čechách
stranim čehokoli "outdoor" a "hi-tech" a to vyžaduju i u spoluvandrujících.
Nejdem přece do Himalájí a navíc to nutí daleko víc umět si poradit = výborná přežívací průprava.
Naštěstí mám kamarády, co se držej hesla "jsme radši v přírodě než v gore-texu".

PříspěvekNapsal: 01.12.2015 12:02
od Reccol
Já ti nevím, ale péřák s membránou mi jako hi-tech celkem i přijde ;)
Ale já mám tohle holt nastavený jinak, u těchle věcí se rád rejpu v detailech a baví mě to řešit, takže já ten outdoor hi-tech rád. Navíc, goráčový věci jsou na světě dýl, jak já :)

PříspěvekNapsal: 01.12.2015 12:11
od kregan
A prádlo mám od Moiry.
Jak píšu, primárně mi jde o estetiku. Prostě správná lesní romatika lahodící oku i duši. Proto na svejch akcích nechci vidět mobily, GPSky a vařiče. Používat to nezakazuju, jen mi s tim nesměj na oči. Navíc se tak většinou hecujem, kdo toho vozí objemově míň/míň moderních věcí. Nutkání vzít něco navíc je neodolatelný, pokud je na to místo. Proto si vždycky beru o něco menší zavazadlo než bych potřeboval a nemám tak jinou možnost než něco nechat doma.
Ale už sem taky párkrát zmrzelej na kost nepohrd horkym čajem z cizího vařiče nebo stihnul poslední autobus za použití cizí GPS a vyhledávače spojení.

PříspěvekNapsal: 01.12.2015 14:16
od Gall
TO Kregan: jasně ale vůbec se tam neřeší výbava ale především hadry, se kterejma tady pořád někdo opruzuje ;) :evil:
ale tvůj přístup k čundrování mně baví, jen s tím vařičem se neshodneme, už jen proto že s rozdělaným ohněm tam kde nesmí bejt tě vykleštěj spíš než s odloveným pstruhem v době hájení

PříspěvekNapsal: 01.12.2015 16:29
od Dagobert
Jestli to dobře chápu, tak tam, kde se nesmí rozdělávat oheň jim plynový vařič nevadí? A jak by v takovém případě prošel dřívkáč?

PříspěvekNapsal: 01.12.2015 16:53
od Gall
To si netroufám posoudit, v tomto ohledu znám zákony jen pro USA.
Vím jen že v ČR při zákazu rozdělávání ohně platí většinou i zákaz jakéhokoliv otevřeného ohně, tedy nejspíš by řvali za ten dřívkáč. V USA se oheň a vařič rozlišuje, nicméně tam jsou tak tvrdé postihy že málokdo si troufá i jen zapálit cígo. Navíc v USA když přijde Ranger musíš znát všechny podmínky pro rozdělávání ohně a pokud je neznáš seš ve velkém průšvihu. Pro některé národní parky je potřeba si udělat online test a posléze si vytisknout že jsi ho udělal, bez něj nesmíš v parku kempovat,

PříspěvekNapsal: 01.12.2015 18:11
od Hohepa
:head
tak to je pěkná US magořina

S kámošem jsme také tahali lihový vařič ČSSR " Vařík "
Ranní kávu jsme si vařili po cestě na vhodném placu jako třeba na obratišti u lesní cesty .
Od lesáků či hajného jsme nikdy kritiku neslyšeli.
Buď zabalené bágly a na bezpečném místě svačinka s vařičem, nebo bivak bez ohně.
Co je vytáčí je táborák uprostřed lesa se spacáky okolo.
Osobně to taky vidím jako mnohem menší trampskej prohřešek, než zakládání nového ohně na jehličí.
To IMHO udělá jen totální Mastňák .

Z dřívkáčů mám takové smíšené pocity, jiskry z toho lítaj všemi směry :evil:
Na vodu tahám wood gas stove vlastní konstrukce a výroby ale to je takové menší přenosné ohniště cca 25×25 cm
přenositelné jen v té lodi. Výhoda je že v si mohu dělat separé oheň i v kempech kde je rozdělávání ohňů mimo vyznačené ohniště zakázáno ( a občas tam je jen jedno :finger )
a na druhou stranu bivakovat někde na břehu s prckem na to nějak nemám morál, snad až bude větší ,
teď jako rodinka dáváme přednost kempům..

PříspěvekNapsal: 01.12.2015 18:22
od Alstratt
Na to ze stat Pennsylvania (stat v USA) znam jako sve boty konkretne jihovychod statu tak se mi nikdy nestalo ze by nejaky ochrance mel kecy je to jen o cloveku kdyz narazis na slusneho nejak to nehroti je to jen o lidech to same v cesku taky si zatim nikdo nestezoval. Pokud nemas velky ohen a nenarazis na nejakeho tydyta tak je to v pohode. Kdyz si sebou vemes varic tak to vetsinou nejak neresej pokud tam nedelas bordel. Coz ja davam prednost tomu varici na cundrech.

PříspěvekNapsal: 01.12.2015 19:46
od Gall
To Hohepa: to není vůbec magořina, test je postavenej tak aby někoho nutil se učit píčoviny ale tak aby každej získal základní vědomosti o ohni a jeho bezpečném rozdělávání
pořád lepší nechat udělat někoho testík kterým mu to vysvětlí než potkávat Paháky v lese o 1km čtverečním s dotazem jak se dostat z lesa ven.
On požár v USA je pro nás pro většinu nepředstavitelnej, já je mívám v přímém přenosu a moc dobře vím že oheň kolem Lake Tahoe znamená stěhování všech lidí ze severozápadní části Nevady nebo minimálně absolutně neobyvatelnou část Nevady po dobu i několika týdnů o škodách na majetku nemluvě. To čemu tady říkáme děsnej požár by tam říkali zapálená zápalka.
Takže v oblastech kde se požáry opakují se rozdělávání ohňů v době kdy se to nesmí trestá opravdu tvrdě a je jedno jakej seš člověk.
V 2015 tam hořelo 352,077 km2
Ale opět se odvolávám na účel tématu......

PříspěvekNapsal: 02.12.2015 8:31
od kregan
Vařim zásadně na ohni. Buď v původnim ohništi nebo si udělám jednorázový a pak ho zamaskuju. Samozřejmě to chce dodržovat určitá bezpečnostní pravidla. Občas se ňákej rozlícenej zelenej vyloupne, ale vždycky se ňák domluvíme.

PříspěvekNapsal: 02.12.2015 12:03
od Count
Gall píše:TO Kregan: jasně ale vůbec se tam neřeší výbava ale především hadry, se kterejma tady pořád někdo opruzuje.

Opruzuje, protože hadry měním častěji, než můj 30 let starý, hliníkový ešus a vařič na pevný líh. Když jedu na čundr, nepotřebuji toho moc. Dobrý nůž, celtu (stan), ešus, spacák, sirky / zapalovač, vařič, kus špagátu a malou lékárničku. Když jsem jezdíval s US tornou, výhoda byla, že krom kapsy na vrchu, neměla nic, do čeho by se daly nacpat zbytečnosti. Co je ale pro mě důležité, jsou ty hadry, které měním každý den/obden a které mi umožní být v suchu, teple a čundr si užít.

S rodinou je to složitější, tam počet vybavení roste, i když v určitém okamžiku se to zlomí a zase to klesá.

PříspěvekNapsal: 02.12.2015 13:21
od Hohepa
Gall píše:To Hohepa: to není vůbec magořina, test je postavenej tak aby někoho nutil se učit píčoviny ale tak aby každej získal základní vědomosti o ohni a jeho bezpečném rozdělávání

:lol:
Hm takže US tramp má jako povinnou součást vybavení na čundry vytištěný výsledek webowého On-line testu.
Takže člověk bez PC , internetu a tiskárny nesmí jít kempovat :finger
Pokud pominu fakt, že doteď znám pár lidí, kteří nic z toho nemají,
tak v Čechách by to dopadlo jak titul JUDr. z Plzně .

PříspěvekNapsal: 02.12.2015 20:33
od Gall
To Hohepa:
nechápu čemu se směješ, tam maj aspoň zájem něco lidi naučit, v českém zmrdistánu maj zájem jen zakazovat a dávat pokuty

PříspěvekNapsal: 02.12.2015 20:44
od Count
Hohepa: Když jedeš na dělší čas do takového parku, tak si tu knihovnu / informační středisko / kavárnu s internetem najdeš. Ano, těm co chodili do skautu, pionýra, nebo jinam, kde rozdělávání ohně byl základ, tak je to k smíchu. Ale věřím, že tamní ochránci čelí denně lidem bez jakéhokoli ponětí o slušném chování a snaží o osvětu. A pak, pokud je nějaký certifikát vyžadován, kontrolován a je na konkrétní osobu, pak se v případě průseru nemůžeš vymlouvat, že jsi tu cedulku u vchodu nečetl. Stejně tak je to i se školením bezpečnosti v IT. :-)

PříspěvekNapsal: 02.12.2015 20:53
od Gall
Bohužel neznalost tamního prostředí je pro mnoho lidí fatální a to v mnoha případech i pro tzv skauty
zcela pravidelně čtu jak někdo v místním parku zemřel na dehydrataci 3 míle od silnice, nejčastěji Evropané na dovolené co si vyjedou do pouště s půl litrem vody na tři lidi.
Nikdo z lidí a ani těch místních si neuvědomují jakej je rozdíl ve vzdušné vlhkosti mezi jejich bydlištěm a místem kam jedou na vejlet kde na rozdíl od jejich domova sirka hoří xkrát rychleji a stejně tak les a neuvědomují si to lidi ani ve zmrdistánu.
Tady se řeší miliardy píčovin, ale zcela základní věci se pomíjejí a když pak na ně padne řeč je každej mistr světa, resp. skoro kažej.
Založil jsem vlákno o vybavení na čundry které používám a se kterým jsem schopný přežít měsíc i více, čekal jsem že se dozvím nějaké chytrosti ale dočkal jsem se spíše výsměchu, mno co na to říct, zmrdistán....
ban neberu, rovnou trvale zablokovat

Jak si přeješ. Ban. Fab.

PříspěvekNapsal: 02.12.2015 21:52
od Alstratt
K veci no ne ja se nesmeju pokud ti ta vybava vyhovuje tak je to tva vec ono zalezi kam clovek jde do pouste si vemu vic vody naplnim si vodni vaky vodou a pokud jdu nekam do lesa do prirody vemu si jen jeden vak s vodou na cestu a po ceste nekde doplnim pres vodni filter. Kresadlo od Martin Hybler ale pokud jde clovek nekam jen na par dni staci zapalovac coz ja volim plynovy. Dale malou lekarnicku kde jsou ty nejzakladnejsi veci. Pokud je venku teplo staci si vzit ponco pro pristresek. Nejaka ta hygiena toaletni papir, zubni kartacek + pasta, maly rucnik, multitool leatherman, zaviraci nuz, nadobi Optimus Terra Weekend do ktereho si dam kartus s varicem, paracord, tenky kevlar cord, telefon, power banku, nejake to siti, jednu dobrou silneji prilnavejsi nez duct tape tak nosim gaffer tape od XFasten, brousek si neberu na tech par dni kdyby nekam na dlouho tak asi jo ale jinak ne ale mam ho ve vybave, pribor mnozi asi poznaji lzicovidlicku :D, taktickou kosily s power dry fr, kalhoty, nekolik kusu spodniho pradla a ponozek, par nahradnich kosil, koreni jako je sul a pepr, celovka, hodinky, trochu cukru i kdyz neni nejak potreba na cundry, gorace (boty), batoh atd je toho mozna vic ale ja nez si vzpomenu ...
Pokud je chladne tak si na sebe hodim merino svetr, a vemu sebou spacak, pokud je opravdu hodne hnusne a velka zima vemu si maly stan od Carinthia, repelent, opravdu zalezi kam jdu + jake je pocasi a na jak dlouho tam jdu podle toho se uzpusobim. Nebudu sebou tahat celou vybavu ve ktere mam snad vsechno na preziti co potrebuji. Na ty cundry toho neni potreba nejak moc zbytecne se to pronese. Leky a jine zdravotnicke potreby nehledejte ty jsou v male lekarnicce. Naramek z paracordu, ty ruzne blbustky mam nastrkane v FTIM-HUSKY: Fast-Totally-Integrated Maximizer od Vanquest, penezenka, neco na psani a odolny notes staci maly, kdyz je zima nosim balzam na rty od Burt's Bees, nejake to jidlo na cestu, tritiove svititko, pokud je velka zima tak kuklu kterou si mohu slozit a mit z ni cepici, rukavice mechanix sebou taham atd. Momentalne si nevzpomenu na vic veci na cundry kazdopadne celou vybavu preziti tu vypisovat tak tu jsem do vanoc a to by byla blbost nosit na cundry tolik veci.

PříspěvekNapsal: 04.12.2015 17:19
od PaF
Když jsem před 40 lety začínal čundrovat, měl jsem usárnu, chlupatou deku z vojenského výprodeje a kus igelitu. Pak to, co jsem měl na sobě a rezervní trenýrky, tričko a ponožky. U pasu nůž, v kapse otvírák na konzervy a sirky, v botě :lol: lžíci. A to bylo na víkend až týden všechno. Trochu jídla ve žracáku, někdy kytaru a zpěvník, když to bylo v partě. Dnes mám záda v řiti a ty proklepané noci na tom budou mít svůj podíl (kromě motorky, divoké vody a pár let vzpírání).
Kolem dvaceti jsem měl už víc peněz i síly, vybavení se rozrůstalo, až toho bylo s focením (2 aparáty, 4 objektivy, stativ) i 35 kg na víkend. Spacák tenkrát vážil 3 kg a stan 5kg.
Dnes mám moderní vybavení a když balím, jedno na jak dlouho, mám strop na batohu 15 kg bez vody, jinak s tím už nemůžu nikam vyrazit. 2 petky k tomu přidají 3kg vody, a to už je ve větších kopcích na mně docela hodně. Proto stále odlehčuju výstroj nákupem modernějších materiálů a na pěšárny jezdím čím dál míň. Preferuju vodu, kde to veze loď ;) .

PříspěvekNapsal: 04.12.2015 20:19
od Alstratt
Si vyrob nebo kup neco takoveho https://www.youtube.com/watch?v=eskz93xa1HE nebo trekingove hole ale ta cena za tu vec s kolem je az moc velka 945 euro to si to clovek radsi vyrobi ...

PříspěvekNapsal: 04.12.2015 21:10
od PaF
Trekové hole používám už od roku 1986, u nás jako jeden z prvních :yes
Ale treková kolečka, to je parádní pí..vina :rofl

PříspěvekNapsal: 05.12.2015 13:55
od orwell_farm
PaF píše:Trekové hole používám už od roku 1986, u nás jako jeden z prvních :yes
Ale treková kolečka, to je parádní pí..vina :rofl

no záleží co potřebuješ převézt. Finové když jsou na sněhovém vandru tak věci vozí na něčem podobném bobům. Indiáni měli smyky ze dvou kmenů. když byl kůň tahal to on, když nebyl tahali to sami.
Polák co šel pěšky od pramene Odry do Szczecina, tak měl věci taky na vuzku vlastní výroby.

PříspěvekNapsal: 05.12.2015 14:30
od PaF
Jo, proti bobům na zimu nic nemám. Než jsme sežrali část potravin při výstupu dolinou jsme je na Slovensku taky používali (1 boby na 2-3 lidi). Pak jsme je tam ale před výstupem někde nechali cikáňatům, protože táhnout je do strmých kopců byl docela opruz. Jen jednou jsem je nezahodil a zkusil s nimi zrychlit sestup z Velké Fatry, přičemž jsem se při sjezdu málem zabil. Dnes prostě - co neunesu, nepotřebuju! ;)
A představa, že s tím vozíkem jedu na Fatře Jánošíkovy diery, lezu prielomom Hornádu nebo v Roháčích Skriniarky apod. je prčovní. Možná na dlouhou hřebenovku v horách, jako jsou Krkonoše - měkké bez skal, ale proč???

PříspěvekNapsal: 06.12.2015 10:21
od orwell_farm
takhle vypadá vuzek teho poláka https://picasaweb.google.com/Ryszard.Tu ... 0857432690
máš pra vdu, záleží na tom kudyma se jde. Vozík určuje svou průchodností cestu. Když jsem chodil na pěšo vandry, tak jsem taky tahal jen to co unesu. Když jsem jezdil na vodní vandry, tak to co uvezla loď. ale s lodí jsem se držel poblíž vody. pokud přenášení tak od vody k vodě.
Na cyklovandrech po rovině ssebou klidně tahám vozík se spoustou volovin. ale jakmile chystám cyklovandr do zvlněnější krajiny, tak silně redukuji co ssebou, protože i když to veze kolo, tak do kopce to tlačím já :-)

PříspěvekNapsal: 19.05.2017 19:53
od Ibex
nikde nemůžu sehnat klasickou hliníkovou pánev na čudry. Nemáte někdo tip?

PříspěvekNapsal: 19.05.2017 21:05
od Serža
hledej Fiskars (mají je i na mall.cz)
ale nemá sklopný držadlo
pak je sada Ferrino POPOTE MONO 78040 (víc kusů, ale obsahuje i pánev s odnímatelným držadlem)
hodně dobře vypadá GSI Pinnacle 10 Frypan

PříspěvekNapsal: 19.05.2017 21:40
od Hohepa
co si představuješ pod pojmem klasická hliníková pánev na čundry ?
tuhle US army klasiku ?
uspanev.jpg
uspanev.jpg (34.07 KiB) Zobrazeno 7154 krát

http://www.militarysklad.cz/nadobi-na-vareni-panev-us-9393
ono asi jen v hliníku bez povrchovky z teflonu nic jiného neseženeš

PříspěvekNapsal: 19.05.2017 22:38
od Serža
ta US je ale anticorro

PříspěvekNapsal: 19.05.2017 22:54
od Hohepa
Ne nerez je tato http://www.militarysklad.cz/nadobi-na-vareni-panev-us-nerez-130
ta v tom prvním odkazu má psáno hliník
Výstřižekpánev.PNG
Výstřižekpánev.PNG (95.62 KiB) Zobrazeno 7133 krát

PříspěvekNapsal: 20.05.2017 8:34
od Ibex
tohle jsem si ouplně nepředstavoval - měl jsem XY let starou klasickou pánvičku, co ještě používala moje babička na kamnech - průměr byl ca 20cm a byla vynikající. Půjčil jsem jí kámošovi na kempování a von jí tam trubka nechal :cry:

PříspěvekNapsal: 20.05.2017 10:37
od postak

PříspěvekNapsal: 20.05.2017 17:07
od Ibex
Jako panev za ca litr je na cundr pres limit. Koupim tu USku.. diky

PříspěvekNapsal: 20.05.2017 17:42
od Mirino
A třeba bazoš, nebo aukro...jsi zkoušel? Třeba tam najdeš richtig tu babiččinu.

PříspěvekNapsal: 20.05.2017 17:51
od Mirino
https://ostatne.bazos.sk/inzerat/722472 ... povale.php
https://www.fler.cz/zbozi/stara-hliniko ... va-7050839
Anebo co takhle vzít ojetou teflonku na vyhození a ten teflon obrousit na čistý hliník?

PříspěvekNapsal: 20.05.2017 19:24
od Ibex
obrousit nějakou jetou - jo to je cesta díky tip! :-)

PříspěvekNapsal: 21.05.2017 9:52
od viktor
no US panev esus nekde mam, ale je to asi to nejhorsi z polnich nadobi co je.
tenka nerez panev je to nejhorsi, bud musí mit silnejsi dno a nebo je lepsi hlinikova. Nebo kdys se s tim chces tahat tak v makru ještě koupis poctive zelezne panve s dlouhym držadlem za par kacek. Ale zelezne panve se nemejou.
pokud budes brousit teflon na cistej hlinik, taky to jde, dobrou zabavu,
viktor

PříspěvekNapsal: 21.05.2017 12:37
od Serža
ona US pánev nebyla udělaná ani tak na vaření, jako spíš na fasování centrálně distribuovaný menáže...

PříspěvekNapsal: 21.05.2017 12:53
od viktor
jo to je velice pravdepodobne, proste vedle US panve je nas esus uplne zlatej :D zas na druhou stranu je US pititko na flasce pouzitene i v pohode na vareni, coz to nase ani nahodou :D
leta pouzivam nemeckej BW esus napr. http://www.armyshop-praha.cz/esusy-nado ... ginal.html
podobnej je ruskej, polskej, byv. NDR , hodne podobnej maj svycari a severani... proste to fuguje a to jak na vareni tak na fasovani. panev jako takovou jsem sice nekdy asi pouzil ale v odstate ji nepotrebujes, tedy pokud nedelas zrovna rizecky v trojobalu, coz je taky klidne mozne, mas ohen a masou jde opeci uplne stejne jako burt :-)
viktor

PříspěvekNapsal: 21.05.2017 15:48
od Serža
já považuju za hodně dobrej set jugoslávský armády (JNA)
díky hranatosti je i dobře skladnej

235854_ts.jpg

2013-06-30120815_zpsf858bbd6.jpg

jenom doplním, jak se to skládá: malý plastový víčko na flašku, flaška i s víčkem do hliníkovýho pítka/ešusu, celý přiklopit velkým víčkem a zajistit lamelou z boku. Příbor se strkal do futrálu vedle toho.

PříspěvekNapsal: 22.05.2017 19:08
od štaflík
Hmm, cena dobrá:
http://www.army-surplus.cz/detail/22746 ... e-original
http://www.survive.cz/product/polni-lah ... slavie/516
Máš s tím praktické zkušenosti? Není ten ešáka malý? Pasuje na lihový vařič (myslím ten plechový, obyčejný, rozklápěcí za asi 18,-?
Ta palstová pitítka - snesou horký? Tj. když budu mít jedno "čisté" na čaj/kafe a druhé "špinavé/mastné" na polivku apod. dává to smysl. Dá se do nich zalévat vařící vodou?

PříspěvekNapsal: 22.05.2017 20:31
od Serža
nevim jestli vařicí, ale horkou tekutinu to snese (měli jsme do toho rozlejvanou polifku)
vařit samozřejmě jen v hliníku...je to pro jednoho člověka, takže porce odpovídající....400g konzerva, nebo čínská polifka se vejde.
na ten lihovej vařič jsem to nezkoušel...a teď doma sice mám vařič, ale nemám ten set (prokaučoval jsem ho v Bosně a nechci ho kupovat....zaúkoloval jsem bývalého spolubojovníka v Chorvatsku 8-) ale ještě ho nedodal)
mám ale trochu obavu, že mezera na vařiči je větší

PříspěvekNapsal: 22.05.2017 20:36
od štaflík
Mě nedávno dostalo, že "vařiče na pítka US polní lahve" na pítko US polní lahve jaksi nepasují. V Militaryrange jsme prokombinovaly všechny (dobře 3) vařiče se 3 pítky a nepasovalo nic na nic. Jediný, co pasuje je komplet Rothco lahev+pítko+vařič. Samotné vařiče na US pítka na ně nesedí. Škoda. Mít na pásku flašku, pítko na vaření a vařič by se mi líbilo. A nehce se mi kupovat Rothco za 850,- nebo "značkové" za 2 000,-
Ale ten yugo set se mi líbí, i když je bez vařiče.

PříspěvekNapsal: 22.05.2017 21:04
od viktor
ja tedy nevim, ale mam us polni flasku, us pititko, nerez a jakejsi bazmek vydavanej za něco jako nastavec na pititko ala varic na suchy lih. vse to sice do sebe pasuje ale v ramci ruznych experimentu jsem s tim blbnul a vysledky nic moc.
co fakt z těchto ruznym věci funguje je třeba svedsky set, který jde ještě občas nekde sehnat. http://www.vlkodlak.cz/polni-vojensky-v ... us-svedsky, procestoval se mnou celou evropu... vitr ho nezajima jako třeba plynove a nektere benzinaky, hori to naprosto potichu ..lepi se jenom trangie
to fakt funguje k plne spokojenosti, ale je to pomerne tezky a tak když mate k dipozici normalni ohen a toje na vandru skoro vždy tak esus BW a jemu podobne je asi nej.
viktor

PříspěvekNapsal: 22.05.2017 21:12
od štaflík
My jsme šíbovali kombinací:
-originál US flaška (1985)
-MFH kopie
-Rothko kopie
-nějaká kopie (zapomněl jsem)
s vařiči MFH a MilTec - nejsou stejné). Nefungovala ani jedna kombinace, prostě ten vařič nešlo nasadit na pítko.
Tenhle set: http://www.militarysklad.cz/lahev-obal- ... i-14510110 samozřejmě sedí.
Ale tenhle:
http://www.militarysklad.cz/varic-pod-u ... c-14917000 a jeho o kilo dražší brácha neseděli na nic...

PříspěvekNapsal: 22.05.2017 21:18
od viktor
jo je to mozny, ale rikam ze i když to pasuje, jako u me tak to moc nefunguje, proste lepsi je si udelat podporu pro pititko z par sutru a bud pod tim zatopit lihem a nebo proste par dřívky. na první pohled to vypada sice dobře ale jinak nic moc.. nekde se mi to jste ocazene vali. proste ten plamen z lihu ma moc malou stycnou plochu s pititkem, plameny slehaji ven temi otvory místo aby predavali teplo plasti pititka. proste to moc dobře nefunguje
viktor

PříspěvekNapsal: 22.05.2017 21:29
od štaflík
OK.

PříspěvekNapsal: 22.05.2017 21:44
od dolmar
Používám US pítko s nástavcem - podstavcem, kterej jsem horizontálně provrtal. Provlíknu tím nerez drát a spolu s liháčem z plechovky to používám dlouhodobě a k naprosté spokojenosti.

K výše zmiňované US pánvi - mám nerez originál z roku 1944 a ač je opravdu primárně určena pouze pro příjem stravy, je to, jako vždy, jen o zvyku a skladbě jídelníčku. Ovšem můj favorit je nedávno pořízený francouzský hliníkový ešus. Dvě misky, jedna na mastnou, druhá na nemastnou stravu, plus víko. Malý, skladný, hranatý. Vyzkoušeno i ve dvou, no problemo.

PříspěvekNapsal: 22.05.2017 21:54
od Serža
viktor píše:jo je to mozny, ale rikam ze i když to pasuje, jako u me tak to moc nefunguje, proste lepsi je si udelat podporu pro pititko z par sutru a bud pod tim zatopit lihem a nebo proste par dřívky. na první pohled to vypada sice dobře ale jinak nic moc.. nekde se mi to jste ocazene vali. proste ten plamen z lihu ma moc malou stycnou plochu s pititkem, plameny slehaji ven temi otvory místo aby predavali teplo plasti pititka. proste to moc dobře nefunguje
viktor

já normálně vařím na VAR3...když jedu sám, tak právě ešus netahám, jen US láhev + pítko a vařím v něm
na tom plyňáku je to teda trochu nestabilní, chce to fixaci nějakým šutrem nebo kmenem stromu (zároveň to poslouží jako závětří)
ve dvou lidech tahám ešus...a ve víc už to chce kotlík

PříspěvekNapsal: 23.05.2017 8:29
od viktor
není to sice army ale pro jednoho skoro dokonale, ..http://www.mevatrade.cz/mevatrade/eshop ... door-set-2
pak ti staci jen petka s vodou a ses celkem vybavenej :-)
mam to asi 1/2 roku taham to na mensi vylety a v pohode,
viktor

PříspěvekNapsal: 23.05.2017 8:56
od Stenny
Možná budu za troubu, ale kdo používáte nějakou z variant "ledviny" - jak se z hlavní nádoby jí, když nemá žádné držadlo, jen závěsný drát? Normální ešus, když ho vytáhnu z ohně, přes hadr v ruce neudržím déle než pár vteřin (za držadlo jo, ale přímo nádobu ne). Máte nějakou chňapku, pokládáte to na pařez, během dvou minut to vychladne, nebo neznám ten správný trik?

PříspěvekNapsal: 23.05.2017 9:39
od kregan
Nevím, co myslíš "ledvinou" protože ledvina z US čutory držadlo má. Buď "L" profil z plechu (ten mám radši) nebo držadlo ze dvou drátů. Na nádoby bez držadla jsou fajn kleště s aretací od VARu.

PříspěvekNapsal: 23.05.2017 10:13
od Rudolf Steiner
Byl jsem před rokem na cyklovandru s kolegy na týden. Jelo se na kolech vyrobených před r. 1945 a spalo se venku. Jeden z kolegů 60+ měl jako výbavu, kromě toho co měl na sobě, nůž, lžíci, ešus se smaltovaným plecháčkem, PET láhev na vodu, deku, drážní pláštěnku, sáčkový čaj+ cukr a peníze. Před večerem, než jsme se utábořili, tak si koupil chleba, sáčkovou polévku a paštiku, tím vyřešil večeři a snídani. Toto mu krásně vystačilo na celý týden. Je to sice něco jiného, než jít pěšky a pustinou, ale ta pustina stejně u nás moc není.

PříspěvekNapsal: 23.05.2017 10:24
od Stenny
kregan: Nemyslím hrnek k US lahvi, ale ešusy s oválným/ledvinovitým tvarem. Dělali to Švédi, Maďaři, Poláci, Rusové...
https://www.e-armyshop.cz/armyshop/poln ... ove-detail
https://www.armytrade.cz/detail/ledvina-(esus)-rusky-2-dily/
Typicky se skládá z vršku, který má příčné držadlo ala US hrnek, a ze spodního dílu, který má akorát drátěné očko k zavěšení jako kotlík. Na fotkách to dost často vidím používat, ale nevím, jak z toho lidi jedí, nikdo kolem mě to nemá. Ty kleště od VARu vypadají dobře, díky za tip.

PříspěvekNapsal: 23.05.2017 10:27
od Baca
Vlezie do ociek bajonet ?? :)

PříspěvekNapsal: 23.05.2017 13:08
od viktor
to fakt uz rozpad.... jak asi, klackem to vytahnes z ohne, nekam to postavíš a bastis, když to trochu vystydne tak to vezmes do pacek. BW ma zamky na stranách a tak to oko jde zacvaknout aby drželo nahore. Viko ma na drzadle takovy oko, fikni peknou vetev a trosku ji uprav nozem a mas panvicku i s držátkem.. vlozka ma zarez kam jde zasunout drzatko od vika a tak mas další drzatko..a usij si na to nejakej obal, jinak budes mit spinavej bagl az t o tam hodíš pouzite..
nevim jak ted ale jista serie nasich esusu mela hlinikove draty, a byla bez ocek, při vareni v ohni skoro nepouzitelne... spolehlive se ohnou pod tihou polivky ci jiného obsahu..
viktor

PříspěvekNapsal: 23.05.2017 13:12
od Atraidis
No když jsme jezdily lézt vlakem tak jsme se balily zhruba takto:
Spacák, Karimatka
Stavební plachta (K ukotvení se používaly smyčky z lezení kolíky jsme vyřezali)
Oblečení dle potřeby
Ešus s víčkem (víčko se použilo jako hrnek) lžička nůž.
Na vodu jsme používali dvou litrové PET láhve
Jídlo obvykle nudle a konzervy případně rýže.
No a k tomu se vozilo tak cca 10 kg lezeckého materiálu.
Všechno se to pěkné naskládalo do obrovské krosny a hurá na vlak. :) díky bohu že už jsem si koupil auto.

PříspěvekNapsal: 27.05.2017 22:02
od viktor
kdysi ....
US torna, prodávala se hodne malo, praha asi 1 obchod, pak beroun cena 105 Kcs..
celta, cernej trh, slohnuta z vojenske službym, neslo legalne koupit
spacak, doma sitej perak, spacaky se sice prodavali ale dost desne, max na leto, jinak desna zima
esus s obalem, lzice ( bagr ) lzice slohnuta v jidene hlinikova
svetr, ci mikinu
zracak ( tasku od plynove masky ) a v ni ( taska slouhnuta ze skladu CO na skole, plynarny pouzival kazdej CS tremp,
par konzerv, chleba, pollivky v pytliku, baterkum zapalky, cigara, flasku s vodou, polni al lahev mel málokdo, když tak zas slohnutou z vojny, nic se legalne neprodávalo ...
karimatky ještě nebyly :(
nuz, kus svicky..toaletak, par blbosti..
jo a cancak, to byl sesit na poznámky a proste cancy a vzpomínky..
to bylo asi tak vse... leta pane 1980 --- sestava a vybaveni m tj. usarna nebo uzda, jak se us torne rikalo a zracak mel v podstate kazdej, batoh, kletry atd... nosili jen mastnaci ( turiste ) a jina sezoni verbez... :D
někdo mel vojenske hadry, jehlici atd,, zas " trofejni" z vojny
kazdej patek na nadrazi, leto - zima, ve vlaku vždy poslední vagon, jezdilo se hodne,
viktor

PříspěvekNapsal: 10.09.2017 10:14
od tygrsdrakem
Když jsem jezdil v devadesátých se skautama, tak to byla taky taková klasika... celta, v báglu spacák, karimatka, ešus, bagr, smaltovanej hrneček, maskáče, jehličkový kongo a hurá... Dneska už to mám trochu jinak. Na klasické čundry moc nejezdím, nejčastěji s jeskyňářema hrabat se někde v zemi, což zpravidla obnáší minimum na přežití (spacák, karimatka, vařič, ešus, jídlo, voda, rum) a nějaké to vybavení - min. overal, přilba, holinky, světlo. Spíme většinou v podzemí.

Když jedu příležitostně někam do terénu, beru to zase jako příležitost otestovat a doladit svůj BOB, takže z něj akorát vyhážu to, co nebudu potřebovat - v drtivé většině případů jde ven CB radiosouprava a nabíjecí moduly. Takže to není úplně minimalistická oldschool výbava, ale zase si tím člověk prakticky vyzkouší, co všechno má smysl tahat.

PříspěvekNapsal: 23.06.2018 13:57
od štaflík
Pánové a dámy, jak řešíte na čundrech bordel? Dřív sem používal klasicky "bordel pytlík", prostě igeliťák, ale co vzrostla i u dětí obliba tuňákových salátů v plechovce, tak je to na prd, protože plechovka igeliťáček prořízne a zbytek rybí mastnoty pak teče do obsahu batohu, což je super. Navíc mám tendenci, když ne v lese, tak aspoň pod převisy, sbírat bordel po kokotech, co ho tam nechají a pak je toho někdy celkem dost. Přemýšlím o umělinovém pytlíku, vyloženém igelitem, nějak heftnutém na batoh, aby se neklimbal (nemám to rád). Ale libily by se mi nějaké silné, jednorázové uzavíratelné pytlíky od něčeho...ale nic mě nenapadá
Čili - jaký je váš "garbage management" na čundrech?

PříspěvekNapsal: 23.06.2018 14:27
od Stenny
štaflík: Používám svačinové sáčky, uzavíratelné plastovým jezdcem. Obvykle si v nich do lesa přinesu müsli/ořechy a ven vynesu bordel. Ale plechovka by to prořízla, i když je to o dost silnější materiál než klasická igelitka. Buď bych zmačkanou plechovku zabalil třeba do jiného brdelu, a nebo bych prostě na batoh připnul odhazovák a vystlal ho takovým tím zahradnickým silnostěnným igelitovým pytlem, abych měl dost prostoru a plechovky nemusel zplošťovat (pak nemají ostré hrany a neprořezávají se). Pokud by se odhazovák kinklal, tenké gumolanko to řeší.
Ale přesně z tohohle důvodu s sebou jen výjimečně vozím tuňáka/olejovky - je z nich spousta mastnoty a bordelu, navíc ten pach láká zvířata. Leda kdy je možnost tu konzervu po jídle vypálit v ohni, jinak beru méně aromatická jídla.

PříspěvekNapsal: 23.06.2018 14:29
od štaflík
Já teď na čundrech docela vyvařuju, kuskus a tak, protože děcka to milujou a je to pro ně motivační bonus.

PříspěvekNapsal: 23.06.2018 15:29
od DeadMan
Používám klasické sáčky do koše (2-3ks) a igelitku.

Tuňáka teda sebou neberu právě kvůli oleji a smradu, ale fazole, guláš atd. ano a ještě se mi nestalo, že by se to protrhlo.

Nevím jak bych musel tu konzervu otevřít, aby něco po vložení do koše rozřízla?

Pokud potřebuješ větší odolnost, tak potom asi pytel na stavební suť.

PříspěvekNapsal: 24.06.2018 17:14
od vrbodol
Já se držim pevnější igelitky.Konzervy pořádně rozšlapu a případně zabalim do dalšího bordelu nebo rozfiklejch petek a klidně to ke konci navážu z venku na bágl. Za igelitku s bordelem se nestydím,to bych se spíš styděl,kdyby po mě něco zustalo.No a jelikož ji taky zdárně doplnuju bordelem po hovadech tak velkej pytel bych ani mít nemohl bo bych neodolal a naplnil ho po okraj a kdo se s tim potáhne.

PříspěvekNapsal: 25.06.2018 11:08
od kregan
Konzervy vypálit (pak z nich neteče bordel a na skládce se rychleji rozloží) a zplacatit (vypálené se dají zplacatit daleko líp).

PříspěvekNapsal: 25.06.2018 11:52
od Hohepa
Jak na skládce ?
Ty netříďíš ? :roll:

PříspěvekNapsal: 25.06.2018 19:53
od K4cer
... jak řešíte na čundrech bordel? ...

Hm, možná jsem divnej, ale v podstatě nijak. Ne že bych se vyloženě snažil, já tak nějak přirozeně téměř žádnej bordel nemám. Mám docela averzi k plastům a vyhejbám se jim seč můžu, takže třeba zeleninu/brambory nebalím vůbec a salám/maso/slaninu do papíru.
Chleba si nesu v báglu v igelitce a tu i donesu domů, buřty/slaninu v papíře, ten spálím, cibuli volně, slupky do ohně. Slupky z brambor pohřbím. Sóc z kafe vyleju do keří, co ještě? Kosti z kuřete zahrabu pod listí nebo je stroví ohniště. Jediný co mě napadá je plechovka vod játrový paštiky, a tu buď vemu domů (nezmačkanou, zavřenou víčkem na kočičí žrádlo) nebo vypálím v ohni a pohřbím. Když mám náhodou něco co se do tý přírody nehodí (třeba igelitovej pytlík) tak ten sežmolím a odnesu ho v oddělení pro žrádlo tak jak jsem ho i přines.
Plastový flašky netahám, mám na vopasku polní láhev a v báglu dvoulitrovou jako rezervu, tu ale nevyhazuju, jen ji pokaždý u studánky doplním.

Pokud nás výjimečně jde více (než já) a dejme tomu se vaří guláš, tak se založí jedna pevnější igelitka, ale stejně v ní toho moc není. Ale guláš se většinou vaří na nějaký chatě a tam už to votpadový hospodářství nějaký vždy je.

PříspěvekNapsal: 25.06.2018 20:36
od štaflík
Já normálně (když jdu sám) taky moc bordel nemám. Ale s dětma prostě nějaký pišingr, pytlik od kuskusu, tuňák, vepřovka... jsou. A navíc sbírám, s dětmi zvlášť - aby to bylo edukativní. Ne, většinou sbírám i bez děti, bordel pod převisy mě vytáčí.

PříspěvekNapsal: 26.06.2018 10:25
od kregan
Hohepa píše:Jak na skládce ?
Ty netříďíš ? :roll:

Třídim téměř všechno. Jen na vandrech se odpadu zbavuju v nejbližší vesnici a kontejnery na kov tam nemívají. Proto jdou plechovky do směsi.

BTW třeba v Praze si kov vyseparujou z popela ve spalovně automaticky.

PříspěvekNapsal: 29.11.2018 7:50
od štaflík
Jdu z vás tahat rozumy. Po mnoha a mnoha letech se chystám v lednu na 4 denní čundr v mrazu (bude-li). Zatímco jaro-podzimní čundry a chrápání venku pěstuji celkem intenzivně, v mrazech a na dýl jsem byl naposledy.... no, to asi bylo minulé tisíciletí. Od té doby už mi asi tělo netopí jako dřív, byť otužováním jsem to zlepšil.
K věci: zadání čundru je mít až na výjimky staré či přírodní hadry. Takže ano, je mi jasné, že péřovka od Rakoncaje za 10 tisíc a k tomu bunda od Fjalravenu za 13 by mě zahřály, ale to není v podmínkách akce.
Myslíte si, že rozumná skladba oblečení v případě mrazu by byla:
A.) Za pohybu:
-merino tričko Icebreaker
-silná zimní dlouhá tělňaška Flot (pro případ, že bych se zadýchal, tak je právě pod ní to merino, abych neměl bavlnu na kůži
-britský armádní svetr (nemůžu sehnat nikde extra teplý rakouský Alpin)
-Gorka
S tím, že v menším mraze bych vypustil svetr a přidal jedno merino s dlouhým, naopak v případě velkého mrazu bych měl druhé merino i svetr (tedy 2x merino, tělňaška, svetr, Gorka)

B.) Zastavení:
totéž, ale pod Gorku holandskou Softie bundu

Kalhoty asi Gorka a pod ní všechny podvlíkačky, co najdu, na tělo asi Crafťácký.

Na řepu nějaká normální čapka s tím, že na noc či v zastávkách mimo civilizaci bych asi nahodil klasickou beranici vzor 85 a na spaní si vzal kuklu přes obličej.

Spaní: listí, větve apod. / Tyvek v případě vlhka / Therm-A-Rest Z-Lite karimatka / Carinthia Brenta.
přístřešek/závětří z tarpu DD Hammock a možná bych spacák zabalil do:
A.) - klasická celta bažina
B.) - britský Goráčový fusak na spacáky, jetý.

Tady si nejsem jistý, co použít. Chci to jednak jako vrstvičku zateplení a ochrany před proudícím vzduchem navíc a pro udržení suchého spacáku. Celta dejchá solidně, možná bude lepší než goráčový žďárák? Podotýkám, že zeshora bude tarp a zespoda Tyvek.

PříspěvekNapsal: 29.11.2018 9:19
od Sofi
Asi bych na pohyb zvolila merino triko, flísovou mikinu a bundu, to by mohlo stačit. Svetr do báglu pro případ fakt velké zimy a na noc.

A samozřejmě dobré ponožky, rukavice, šátek na krk a přibalila bych i záchranářskou fólii a mastný krém.

PříspěvekNapsal: 29.11.2018 9:44
od Nuwara
Možná je to knížecí rada, ale jestli si najdeš čas ještě na jedno přespání, tak to dopředu vyzkoušej, než vyrazíš na čtyři dny. Dvou trik se neboj, to se unese. Hlavně nepodceň ponožky, tedy alespoň já osobně musím v zimě (klidně i jen na tůře bez přespání) tohle řešit nejvíc. Prostě od země je zima :-)

PříspěvekNapsal: 29.11.2018 9:59
od Bill Masen
Žádná bavlna, ta zastaví průchod vlhkosti. Raději víc tenčích vrstev, než jednu silnou.

PříspěvekNapsal: 29.11.2018 10:50
od štaflík
No, ta tělňaška se jednak nechová jako klasická bavlna. Schne sice stejně blbě, ale docela hřeje i mokrá, což normální bavlna zcela jistě ne, ba naopak. Navíc zimní flot je z poloviny vlna. Je to směsovka 50% vlny a 50% bavlny.
Nemám jí odzkoušenou za vlhka, ale hřeje parádně.

Ráno jsem šel do práce (-6°C) v tenkém bavlněném tričku, tělňašce a britském svetru. Rifle. Batoh na NTB na zádech. A přestože jsem vyrazil hned po ranní studené sprše, bylo mi fajn. Pravda, jde jen o chvíli pochodu, ale vím, že bych tak ustál dost dlouho. Jenom ruce bez rukavic jsem neohřál. Vždycky po studené sprše (2-3x denně) je mám studené a moc se mi neohřívají. Ale nějak zvlášť mně to nevadí.
Asi začnu zobat něco na prokrvení periferií. Mám prostě studené ruce a nohy, ale nějak mně to nevzrušuje.

PříspěvekNapsal: 29.11.2018 11:07
od Bill Masen
Zkus viagru, ta ti periferie prokrví pořádně. :devil
Bavlna, když se zpotíš, tak nasákne vlhkost a nepustí ji dál. Takže plejtváš tělesný teplu na vyhřejvání tý vody.

PříspěvekNapsal: 29.11.2018 12:52
od Jirinka
bavlna je sice fuj, ale když si vzpomenu, co jsem v ni kdysi davno všechno zazil, kolik jsem na sobe mel propocenych skoro ciste bavlněných vrstev při minus deseti i vice, snehu po kulena a vetru, ze vytrhaval ze zmrzle země stromy :mrgreen: , a všechno jsem to propotil a vlastním teplem ususil opakovane a prezil ve zdravi (třeba na běžkách s baglem a spaním venku)….tak to tak uplne zle s tou bavlnou nebude....ted teda taky uz radeji merino nebo něco takoveho, ale bavlne se urcite nevyhybam, akorát uz se prej blbe shani ta puvodni jak ji sbirali ti...no jak se jim říká...uz nevim

PříspěvekNapsal: 29.11.2018 13:20
od Bill Masen
Jenže kdybysme věděli jak to dopadne, tak jsme si tu bavlnu česali samy. :chuckle
Já už se dnes bavlně vyhejbám, obzvlášť v zimě. V extrémech se to dělá obráceně. Na tělo nepropustnej materiál a na něj izolační. Zapotíš se, ale vlhkost nejde ven, kde by zmrzla.

PříspěvekNapsal: 29.11.2018 13:27
od Jirinka
tak tak...a pod koleny sberne nadoby, at je vecer z ceho varit polivku

PříspěvekNapsal: 29.11.2018 13:39
od kregan
Na zimní vandry vozim funkční triko s dlouhym rukávem a funkční jégry, zimní ruský pruhovaný triko, starej svetr, maskáče vz. 95. Na postávání přes to hodim maskáčovej anorak šitej z celty s teplou podšívkou. Zatim mi nikdy zima nebyla.
Na spaní péřák od Rakoncaje, US goráčovej žďárák (Nepařim se v něm, ale znám lidi co jo. To je dost individuální). Hlavně nechodit spát pod vlivem. Kromě toho, že se tak ztrácí zbytečně moc tepla, tělo odpařuje daleko víc. Pod sebe dávám bundu, pod hlavu kanady. Pokud spim na sněhu, přidávám krátkou samonafukovačku.
Funkční tlustý ponožky (na spaní měnit). Rukavice. Na hlavu trampskej klobouk (pro parádu) - čepice pomůže, ale jde to i bez ní. SAA proklatě nízko, v civilizaci obalené šálou.
https://img21.rajce.idnes.cz/d2102/1/18 ... .jpg?ver=3
https://img21.rajce.idnes.cz/d2102/1/18 ... .jpg?ver=4

PříspěvekNapsal: 06.12.2018 8:09
od štaflík
Tak jsem včera večer testoval zimní flot tělňašku. Cestou z práce večer, už trošičku mrzlo, pod ní jsem měl jen tenké bavlněné "společenské" tričko a pak už jen shemag kolem ovaru. Cca půl hodinky se v pohybu dalo celkem v klidu. Bez pohybu by to solo nestačilo (ale to by nedal asi ani svetr). Dneska ráno jsem pod tím měl tenké tričko s rukávem z merina z Decathlonu. Jenže jsem byl poměrně zmrzlý ze studené ranní sprchy. Takže opět zima mi při pohybu nebyla, ale opravdu jsem zahřál až svižnou chůzí do kopce. Funguje trochu jako svetr - potřebuje přes sebe ještě něco, co moc neprofoukne. Klidně Gorku. Ostatně tenhle komplet je v Rusku často vidět a myslím, že hoši zkušenosti s pohybem v nehezkém počasí mají.
Jinak materiál je to hrozně příjemný, měkký, nadýchaný a jako většina ruských hadrů naprosto neomezuje v pohybu.
Tady je testík:
https://doprirody.prakticky.sk/2018/01/ ... -telnaska/

Celkem bych to zatím potvrdil, kromě odolnosti vůči větru, kterou tam pán zmiňuje. Ta se mi zdá asi jako u svetru.

PříspěvekNapsal: 09.12.2018 19:33
od Kocour
Tahle kombinace bude skvěle fungovat, když se člověk zpotí a vychladne... Vojenské oblečení počítá s tím, že se člověka sem tam někdo pokouší zapálit, a tomu jsou částečně obětované jiné vlastnosti.

Je fakt, že na čundru může oblečení dojít úhony od jisker u ohně, ale naposled jsem si propálil právě shemag, ač z bavlny. Takže jsem přestal vidět výhody bavlny, když to proti drobným propálením stejně nepomohlo, do války se nechystám a různá syntetika je v ostatních ohledech lepší.

Tělňaška, gorka, ale i spousta oblečení jiných armád, jsou hlavně statusové symboly.

PříspěvekNapsal: 09.12.2018 20:07
od štaflík
Radši propalim a zašiju Gorku za 60 Euro, než Acteryxe za 10k.
Když s těmi hadry dobyli Sibiř, tak na Ralsko, Brdy nebo Zadní Zemi v prostě dam :lol:

PříspěvekNapsal: 09.12.2018 22:38
od Kocour
Jak říkám - statusové symboly...

PříspěvekNapsal: 10.12.2018 11:58
od Matěj
štaflík píše:-britský armádní svetr (nemůžu sehnat nikde extra teplý rakouský Alpin)

Tyto svetry neznám, ale kdysi jsem v jednom armyshopu koupil za dvě nebo tři stovky ruský svetr, takový hnědo-oranžový tlustý rolák a teplejší svetr jsem nikdy neměl, jen je pravda, že docela žral, než se trošku onosil. Hned bych si ho koupil znovu, kdybych.na něj někde narazil.

PříspěvekNapsal: 10.12.2018 12:02
od kregan
Je pravda, že sehnat teplej svetr (ideálně vlna) za přijatelnou cenu neni jednoduchý. Posledně mě vyšlo nejvýhodněji nakoupit klubka vlny (i když pro pravou Alpaka vlnu jsem si dojel do Bolivie) a dát si poptávku pletení za úplatu na nástěnku nejbližšího domova důchodců.

PříspěvekNapsal: 10.12.2018 14:38
od Matěj
Zkoušel jsem ten můj svetr googlovat a nepochodil jsem. Našel jsem jen ruské zelené umělinové svetry, něco jako naše vzor 95. Ten starý by měl být, co si pamatuju z přistehovaného papírového štítku a jak moje tehdejší znalosti Ruštiny dovolily správně text rozluštit, z velbloudí vlny. To mě právě tehdy nejvíc udivilo a proto jsem si ho ze zajímavosti koupil. Zkusím ho kdyžtak doma dohledat a vyfotit. Ten bych opravdu mohl s čistým svědomím doporučit. Různé umělé svetry nemám moc rád,i na běžné nošení raději volím přírodní materiály. Pro porovnání třeba svetru vzor 95 (myslím ten k uniformě 95, zelený s vlaječkou a jmenovkou) jsem se kdysi ještě v armádě něco nanosil, nemyslím že by byl úplně špatný, ale popravdě ten Rusák, i když nový doslova žral - asi jediná nevýhoda, se s ním nedal srovnat ani po několikaterém vyprání.

PříspěvekNapsal: 10.12.2018 18:10
od PaF
Ručně pletený z opravdové kvalitní vlny nic nenahradí. Na čundry by měl být dlouhý aspoň do půl zadku a měl by mít tak dlouhý rukáv, aby se do něj schovala i dlaň se skrčenými prsty (jako ve spánku). Přes den rukáv ohrnout, na noc natáhnout. Míval jsem takový upletený mojí máti. A ze zbytků mi upletla návleky na kolena, které jsem nosil na noc do spacáku. To bylo něco. Jsem hňup, že se mi z něj podařilo "vyrůst".

PříspěvekNapsal: 10.12.2018 20:31
od Serža
mám tenhle vojenskej svetr u z chorvatský armády, naprosto vynikající...ale už se moc nedá koupit (možná bazar?), teď fasujou takový tenký šméčka s V výstřihem

PříspěvekNapsal: 11.12.2018 20:29
od Matěj
Tady jsem ten svetr, o kterém jsem psal:
Obrázek
Foto z tohoto zahraničního obchodu - na odkaze je bez ceny a nedá se ani koupit, tak snad to nebude bráno jako inzerce. :)
http://www.sovietarmystuff.com/Product_ ... eater.html

Není zelený, vypadá babičkovsky, vlastně vypadá úplně hrozně :D, ale je fakt teplý.

PříspěvekNapsal: 12.12.2018 5:26
od Jardaxyz
Ja uz kupuju skoro jen v bazaru, mivaji akce vse za 30,- (bezna cena treba 120 nebo 100) a jde o znackove kramy z Nemecka, kter nove stoji treba 1000-3000,-

Hlavne mikiny s kapsami a kapuci... tech neni nikdy dost :)

PříspěvekNapsal: 12.12.2018 7:51
od štaflík
Jinak velmi slušný a odolný britský Commando svetr mají teď v armyprodej.eu (bacha, cz je jiný shop) za senzačních 300,-. vzal jsem si jeden do zásoby a jeho stav je 1*.
Není to těžký zimní drtič mrazu, jako ten Alpin, ale je to fajn svetr za pár korun. Hřeje a vydrží víc než klasický český a navíc se dělá i v hezké šedomodré, kdy nevypadá tak moc military.

Ještě jsem si tam koupil za necelý litr holanskou verzi bundy Snugpak. Nová, v obalu, zdá se celkem tenká, ale hřeje dobře. V kombinaci s briťákem je to za necelých 1300,- docela dobré, odolné a teplé oblečení.
Vůbec tam mají dost přebytkových věcí za pár šupů.

PříspěvekNapsal: 12.12.2018 8:16
od kregan
Matěj píše:Tady jsem ten svetr, o kterém jsem psal:
Foto z tohoto zahraničního obchodu - na odkaze je bez ceny a nedá se ani koupit, tak snad to nebude bráno jako inzerce. :)
http://www.sovietarmystuff.com/Product_ ... eater.html

Není zelený, vypadá babičkovsky, vlastně vypadá úplně hrozně :D, ale je fakt teplý.

To je stylovka. Takovej by se mi líbil.

PříspěvekNapsal: 12.12.2018 8:45
od kregan
štaflík píše:Jinak velmi slušný a odolný britský Commando svetr mají teď v armyprodej.eu

Ten mám, často používám a jsem s ním spokojenej. Za tu cenu můžu vřele doporučit.

PříspěvekNapsal: 12.12.2018 9:28
od štaflík
Jojo, já už mám tři. A i ten první je jak nový a to mu dávám za uši. Za 300,- IMHO nejlepší kousek tepla.

PříspěvekNapsal: 13.12.2018 10:24
od dolmar
Já jsem nedávno koupil v jednom US shopu černou mikinu Polartec a teplejší mikinu jsem v životě neměl. Včera jsem strávil 4,5h venku na střelnici, bylo těsně nad nulou. Měl jsem na sobě jen termotriko ( koupené tamtéž ) a tu mikinu ( samozřejmě ještě kalhoty, boty a čepici :) ) a zima mi vůbec nebyla. Ta mikina hřeje jako peklo samo :) Jo, stála 750,- Kč, ale překvapilo mne jak skvěle funguje. Dvě kapsy zvenku na ruce, síťované kapsy uvnitř, stojací límec pěkně těsně kolem krku, oboustranný zip, zipy i v podpaždí, stahovací manžety, ramena a ruce podšitá látkou, velmi příjemná a teplá.

PříspěvekNapsal: 13.12.2018 10:26
od Sofi
Jestli je tam maj i pro holky, tak bych poprosila o kontakt na shop. Předem díky :)

PříspěvekNapsal: 13.12.2018 10:50
od štaflík
Napiš odkud je i ta klučičí.

Nějaký tip na fakt teplé spodky do spacáku?
Zaujalo mne tohle:
https://www.frogtac.cz/FROGGEAR/Podvlek ... ar-kalhoty
Ale je to fakt docela drahé. Kdyby byly nějaké echt teplé armádní (rakušáci? BW?), tak bych byl raději.

PříspěvekNapsal: 13.12.2018 15:21
od kregan
Vložka do kalhot vz. 85 stojí kolem 80 Kč.

Já zdědil výbavu fasovanou v ačr na mise a bylo v ní pět druhů armádních jégrů různě silných a ty nejsilnější jsou fakt hodně teplý. Nikde jsem je ale prodávat neviděl.

PříspěvekNapsal: 13.12.2018 15:52
od štaflík
A ty vložky do kalhot - jak je to objemné? A fakt to hodně hřeje?

PříspěvekNapsal: 13.12.2018 16:20
od Stenny
štaflík: Normálně v zimě to řeším lyžařskými spodky z Decathlonu - funkční materiál s chlupem dovnitř. Na pohyb to není, ale ve spacáku to hřeje hezky. Ne moc těžké, ne moc objemné. Pokud čekám opravdu mráz (ve smyslu "teplota hluboko pod komfortem spacáku"), pak fleece vložka do AČR kalhot ECWCS. Sbalená velká skoro jak spacák, ale hřeje opravdu důkladně.

PříspěvekNapsal: 13.12.2018 16:56
od Matěj
Zimní vložka do kalhot 95 byla docela objedná, materiál nějaký silon či co. Není to moc praktické, ani jsme to moc nenosili. V 80. Letech, kdy to vyvzorovali, dobrý, ale dnes bych si koupil něco lepšího. Už za mě (nástup 2. Pol. 90. Let, jsme to řešili soukromě pořízenými spodkami, toto moc oblíbené nebylo). První goretex, co armáda zavedla byl obrovský skok vpřed a to víme, že není kdo ví co.

Ten snugpak zmíněný výše je za pěknou cenu, můžu poprosit o více info? Jak je to reálně objedmné? Vojenské velikosti odpovídají aspoň cca civilním nebo brát menší (vzorovâno na polní uniformu)?

PříspěvekNapsal: 13.12.2018 17:09
od kregan
Vz. 85 jsem měl naposledy ve skautu ve 13ti letech, takže už si moc nevzpomínám.

PříspěvekNapsal: 13.12.2018 17:20
od Matěj
Takové prošívané silonové kalhoty vepínané do celoroční uniformy, pak člověk vypadal jako sněhulák a blbě se v nich fungovalo. :)
Já už 85 nefasoval, ale mám dojem, že vložky do 85 byly právě úplně to samé. Jak do kalhot, tak čert do kabátu.

PříspěvekNapsal: 13.12.2018 20:46
od dolmar

PříspěvekNapsal: 13.12.2018 21:34
od Alstratt
Ja mam Brynje Super Thermo, je opravdu dost funkcni pokud clovek dodrzuje co ma jak se to ma nosit. Vaha je velmi dobra nevazi to temer skoro nic a slozite to do velmi male velikosti takze to nezabere nic, je to dost prodysne, dost rychle to usycha, pohodlne to je a izolacni vlastnosti tez dobre. Funguje to tak kdyz se pohybujete tak vytvarite mikroklima mezi pradlem a oblecenim (ten deravy prostor vyhrivate vlastnim telem). Proto se doporucuje nemit na tom obleceni vytahane, volne ale prilehajici na to. Ale neda se v tom chodit jen v samotnem protoze v tom clovek vypada jako id*ot a samotne bez dalsi vrstvy to nefunguje, nosi se to ciste pod oblecenim.

https://www.brynje-shop.com/en/sportswe ... per+Thermo
http://www.norske-termopradlo.cz/produk ... per-thermo
https://www.norskysvetr.cz/cs/brynje-super-thermo-86

PříspěvekNapsal: 09.01.2019 19:46
od štaflík
Tak krásné 4 dny pobíhání v zasněženém, větrném a posléze deštivém Ralsku. Nakonec kombinace merina (Icebreaker, Decathlon a Devolt), britského commando svetru a Gorky. Jako záloha holandská armádní softie. Kalhoty Solognac Sibir
Vše fungovalo super.
Gorka je prostě fantastická, nemůžu si pomoct. Kromě váhy. Mám jí napatlanou krémem z festovniveci.cz a v dešti sice ztěžkla, ale věci pod ní suché. A to sněžilo nebo pršelo skoro kontinuálně. Odolnost proti větru úplná.
Softie bunda je prima, hřeje, ale nepotřeboval jsem jí a bude na prodej, neb jsem dostal podobnou malou bundu, ale z peří - a přecijenom je poloviční, i když i softie se dá zbouchat fest.
BW kanady napuštěné Lemmersem fungovaly parádně. Postivě jsme měnil ponožky a pod původní vložku jsou nacpal vystřižený kus tenké karimatky. Komfort i teplotní odolnost šly nahoru, ale jsem na doraz s rozměry boty. Přesto přes 2é km s celkem těžkým batohem se šlo v pohodě.

PříspěvekNapsal: 09.01.2019 19:50
od olgojchorchoj
Máte to v čechách ľahšie ako my na slovensku,u nás mocipáni zakázali nosiť na verejnosti vojenské uniformy.Môžu ich nosiť len aktívni vojaci a členovia ozbrojených síl.Dokonca aj štátny znak je neprípustný.Pokuta do 500€.Takže zálesáci,airsofťáci,rybári a polovníci musia dbať na výstroj tak,aby nepripomínala armádnu uniformu...

PříspěvekNapsal: 09.01.2019 19:57
od štaflík
Jo to máte blbý. Ale zrovna ta Gorka není žádná oficiální uniforma. Jinak klidně bych si tam našil lištičku a tvrdil, že je to Fjallraven.

PříspěvekNapsal: 09.01.2019 20:14
od JOBU
olgojchorchoj-A čital si to celé a dokonca?Alebo len niečo zachytil a už potíš bludy. Platí to totiž len na zavedené a používane vzory takže "digitály" vz.2007 les/púšť,vz.97 les a vz.92 (95)PV-vysadkarske a slávnostná uniformy.
Štaflíku-blbé to nieje vôbec,práveže naopak,staršie 85ky (kedže už niesu zaradené) a akékoľvek iné typy môžeš nosiť,len na nich nesmie byť znak SR,prípadne znak OSSR.Takže gorky niesu absolutne žiadny problém.Pokiaľ si vojak,ukážeš služobák a žiadny problém,pokiaľ si bývalý vojak a máš povolenie,zase žiadny problém.Po prvých troch štyroch pokutách v okoliu si to frajeri hrajúci sa na vojačikov rýchlo rozmyslia.Ako vojak nesmieš tento materiál predávať civilným osobám,takže kšeftárikom tiež odzvoní,pretože okrem vojakov to už bude každému civilovi na prd.
A už keď sa k tomu vyjadrujem,tak napíšem KONEČNE.Rozgajdaných a špinavých debilov v digitáloch,ktorí sa potulujú kade tade po mestách,dedinách a krčmách a okoliu malo už kopu vojakov plné zuby.To isté platí o nálepkách označujúcich vojenské vozidlá nalepených na civilných kamionoch a aviách.
Keď sa mohli zakázať policajné výstrojné súčiastky,nevidím absolutne žiadny problém zakázať nosiť aktuálny vojenský matroš.

PříspěvekNapsal: 09.01.2019 20:30
od olgojchorchoj
Aj tak je to nehorázna šikana.Akým právom chcú ľuďom zakazovať nejaké oblečenie?Pri policajnej uniforme to chápem a schvaľujem,ale pri armádnej uniforme? A o to viac,že armádu ani nemáme.Tých pár žoldnierov,čo chodia na misie upratovať američanom tábory by som nenazýval armádou.To sa môžu ozvať inštalatéri,že iní ľudia ako inštalatéri nesmú nosiť monterky.A dospeje to do štádia,že chodiť v pyžame cez deň je trestný čin.

PříspěvekNapsal: 09.01.2019 20:48
od colek
Nechápu,proč bych nemohl nosit státní znak.A neoprávněné použití označení armády nebo policie na vozidle ošetřuje zákon.Aspoň tady.

PříspěvekNapsal: 09.01.2019 20:52
od JOBU
olgojchorchoj píše:Aj tak je to nehorázna šikana.Akým právom chcú ľuďom zakazovať nejaké oblečenie?Pri policajnej uniforme to chápem a schvaľujem,ale pri armádnej uniforme? A o to viac,že armádu ani nemáme.Tých pár žoldnierov,čo chodia na misie upratovať američanom tábory by som nenazýval armádou.To sa môžu ozvať inštalatéri,že iní ľudia ako inštalatéri nesmú nosiť monterky.A dospeje to do štádia,že chodiť v pyžame cez deň je trestný čin.
Kde a kto konkrétne upratoval aké tábory?Chcem to vedieť presne,prípadne zdroj,miesto a čas,keď si taký frajer.Či to sú len krčmové kecy typu jpp?
K maskáčom-prečo by to mala byť šikana?Daj jeden jediný rozumný dôvod prečo by sa mali civilné osoby producírovať v maskáčoch niekde po meste alebo lese.A prečo policajné môžu a vojenské nie?Jeden jediný ruzumný a logický dôvod.Evidentne to nechápeš a asi ani nepochopíš.Inštalatéri predsa niesu ozbrojená zložka štátu,tak nemajú dôvod takéto niečo riešiť.
A ak si sa medzi debilkami v maskáčoch,behajúcich po lese so sapíkom a hrajúcich sa na domoobranu,legie,špecialne jednotky a neviem čo ešte,našiel a teraz je ti ľúto že nemôžeš behať v maskáčoch,za ktoré si vysolil 90€ tak je to len tvojou hlúposťou.
Ak chceš niečo tvrdiť o žoldnieroch a upratovaní,skús to pred kasárňami,pretože značne absolutne nevieš čo trepeš.Prípadne ti dobavím nejakú debatu s vojakmi z misii a uvidíme aký tam budeš frajer.Bol si niekde niekedy na misii že si dovolíš niečo takéto tvrdiť?A bol si vôbec niekedy vojak?Alebo ťa serie ich platové ohodnotenie,pretože teba tam kvoli psychotestom nezobrali? Zobuď sa prosím a vyber si ruku z trenírok,škodí to tvojim myšlienkovým pochodom. :moon
colek píše:Nechápu,proč bych nemohl nosit státní znak.A neoprávněné použití označení armády nebo policie na vozidle ošetřuje zákon.Aspoň tady.
Tu sa to rieši v rámci toho nosenia štátneho znaku na maskáčoch a uniformách,ako identifikačného znaku príslušnosti k ozbrojeným silám SR.

PříspěvekNapsal: 09.01.2019 21:03
od štaflík
JOBU:
"Daj jeden jediný rozumný dôvod prečo by sa mali civilné osoby producírovať v maskáčoch niekde po meste alebo lese."

Dej jediný rozumný duvod, proč má mít občan zbraň. Kdo chce zbraň, ať vstoupí do SS. Kde už jsem to slyšel...
Hele, myslím, že jsi:
A.) Hysterický
B.) Zbytečně vulgární
C.) Zbytečně předposraný směrem ke státu
D.) V blbém vlákně a tudíž OT.

Já si budu v lese a na vandrech klidně nosit maskáče, pokud to uznám za vhodné. Prostě nejsem typ uřvaného barevného turisty - papouška. Chci v lese něco vidět a ano, často nechci být viděn. Třeba proto, že se často motám v prvních zónách parků.

PříspěvekNapsal: 09.01.2019 21:43
od JOBU
Ďakujem za kompletný rozbor príspevku ;) Chcieť vysvetlenie prečo nosiť zavedené armádne maskáče a tváriť sa že som vojak ak ním niesom,ešte neznamená,že je to hysterické a preposraté.Existuje xy lepších maskovacích,kvalitnejších a voľne dostupných odevov (však sám dobre vieš) ako sú aktuálne maskáče,tak prečo provokovať,alebo to považovať za šikanu zo strany štátu. olgojchorchoj do toho zatiahol už aj gorky,bez toho,aby si prečítal celé znenie daného zákona,vysvetľuje si to po svojom a začína trolovať.Neviem prečo do toho ťaháš zbrane,riešime maskáče (vybavenie na čundry),nie zbrane,takže to OT nieje,a s tým čo robia vojaci na misiách a podobne som nezačal ja,prosím prečítaj si kto to kedy vytiahol.U vás v čr to žiadny zákon nerieši,tak si tam nos čo chceš,nebránim ti v tom a ani mi to nevadí,však prečo nie.Riešili sme zavedené slovenské maskáče nosené kvantum civilami v mestách,a to fakt vo veľkých množstvách, a v tom tiež nič preposraté nevidím,pretože xyz (to je jedno),a to, prečo tento postup schvaľujem, tiež nemusím do detailov rozvádzať.Tieto "kvázidomoobrany" s hodnosťami,menovkami a kompletnou výstrojou OSSR už narobili také kvantum problémov (pre dalšie info sz),že toto je toho prirodzeným dôsledkom.(A chcel by som vidieť,čo by s takými osobami urobili kdekoľvek inde na svete).A ak toto niekto považuje za šikanu zo strany štátu,tak už fakt neviem kde žije a čo mu doma robia.Vulgárnosť som si nevšimol nikde,okrem holej prdele :) :hand

PříspěvekNapsal: 09.01.2019 21:54
od štaflík
JOBU: sorry - ta logika argumentace "na co občan potřebuje X nebo Y" je pro mě prostě špatně a na to jsem regoval.
Pokud panstvo nechce, aby plebs běhal v tom či onom, ať se to neprodává. Ale pokud sami vojáci a sama armáda ty věci prodává (prachy nesmrdí, že), tak ať se pak nečílí, že si někdo oblečení, ó jaká hrůza, vezme na sebe.
Jinak myslím, že u nás nesmíš tahat maskáče s označením, tedy komplet uniformu. Ale ve vojenských hadrech můžeš po lesích běhat jak chceš. Bez nášivek. Kamarád šel v hadrech ve vz. 95. Bez označení a samozřejmě nikoho z nás ani nenapadne vydávat se za vojáky.
Jinak členem domobrany jsem. Své vlastní, primárně jednomužné. A je nás pár kamarádů, kteří by v případě průseru s drželo spolu. S kvéry. Domobrana? Nelegální milice? Teroristi? Slova...

Jinak celé to bylo v kontextu "uniforem" a la Gorka. Nikoli o aktuálních maskáčích s plnými insigniemi a tvářením se, že jsem borec z ASR.
Asi dost šumu a špatného pochopení v tomto OT kousku.
:hand

Každopádně řádně namaštěná Gorka je do sraček dobrá krycí vrstva. :D

PříspěvekNapsal: 09.01.2019 22:30
od olgojchorchoj
JOBU: prelešti si svoje strieborné hviezdičky a ukľudni sa.V armáde som bol,keď si ešte nebol na svete.Do civilu som odcháddzal ako čatár absolvent a po cvičení záloh som bol povýšený na podporučíka.Takže terazky som podporučík.

PříspěvekNapsal: 09.01.2019 22:49
od JOBU
Preleštiť mi môžeš prísť ty akurát vieš čo, a hodnosť podporučík ako taká už poriadny pár rokov neexistuje,takže terazky si akurát vieš čo :lol: :moon A napíš čo kde kto na misiách upratoval,hrdino. :finger

PříspěvekNapsal: 09.01.2019 23:14
od olgojchorchoj
To je dnešný ekvivalent poručíka,velebnosti.

PříspěvekNapsal: 09.01.2019 23:40
od Rafael
Nějak ten Váš žábomyší spor vůbec nechápu.
A tu snahu pobíhat někde ve vojenských uniformách armády slovenské nebo české už vůbec ne.
Přece ta uniforma má nějaký smysl, účel...
Taky by měla vzbuzovat nějaký respekt, nebo něco podobného v tom smyslu.
A neměl by v ní pobíhat kde kdo, kdo si ji někde koupí....
Nebo snad ne?
Proč se převlékat za někoho čím není?
*
Nebo jen ještě pořád řešíte levné výprodeje rozkradených, levných výprodejů bývalých armádních zásob?

Navíc když podobných "uniforem", oděvů, maskáčů, kabátů nepodobných naších armád apod., dostupných je všude v armyshopech více než dost a "možná" i kvalitnějších...
Jsou drahé nebo co?

PříspěvekNapsal: 10.01.2019 6:57
od Piston
Hlavním cílem uniformy přeci není maskování, ale jednoznačné a snadné odlišení svůj/cizí - přítel/*nepřítel. Takže regulace užívání součástí výstroje plus označení a insignií dává smysl. Je to i v Polsku, kde je civilům zakázáno nosit AKTUÁLNĚ POUŽÍVANÉ uniformy polské armády.

PříspěvekNapsal: 10.01.2019 7:14
od DeadMan
Přesně, souhlas s pány výše :yes

PříspěvekNapsal: 10.01.2019 7:24
od štaflík
Kristepane, myslím, že každý hovoříme jazykem jiného kmene. Já se bavil o použití GORKY v lese. Načež kolega ze Slovenska si povzdechne (jak se ukáže mylně), že u nich to nejde.
A najednou tady vyletí čerti z krabičky a začnou se bavit o používání komplet uniforem, včetně nášivek, odznaků a ještě vystupování jako člen LE složek. O tom se tu přece NIKDO NEBAVÍ, toto je vlákno o věcech do lesa.

Za další:
1.) Pokud stát prodává nějaké hadry, tak se ty hadry asi nosit smí.
2.) Uniforma je tvořena hadrama, insigniema apod. S insigniema se to neprodává a nikdo normální to s nimi nenosí. Už proto, že komukoliv dospělému by to přišlo infantilní.A s insigniemi je to dle zákona nekošer.
3.) Respekt se získává chováním, vystupováním a přínosem pro společnost. Ne kusem maskáčového hadru, u kterého většina populace netuší, jestli je to aktuální uniforma, minulá uniforma, uniforma strašných ruských invazních mužíků nebo uniforma hodných spojenců z USA. 98% LIDÍ NEVÍ, JAK PŘESNĚ VYPADÁ UNIFORMA AČR. (Rafael)
4.) maskovací uniforma sotva slouží k rozlišení naši/cizí (Piston).
4a.) její účel je vojáka SKRÝT, nikoliv identifikovat. S tím se přestalo někdy mezi prusko-rakouskými válkami a 1. světovou
4b.) armády dnes běžně používají celou řadu maskovacích vzorů, které se často na první a druhý pohled (a na víc pohledů není v boji čas) neliší od řady jiných maskovacích vzorů jiných armád
4c.) velitelé v poli neidentifikují svoje vojáky podle mundůru. Pokud lze vojáka identifikovat na nějakou vzdálenost podle hadrů, je to pravděpodobně mrtvý voják, nebo se mrtvým hodně rychle stane.
4d.) vzhledem k tomu, že celá řada firem dnes zcela běžně a legálně prodává hadry v různých maskovacích vzorech, byla by identifikace jednotek podle maskovacích vzorů "poněkud" ošidná

Osobně mám v maskáčích jen dvě věci:
-francouzskou polní blůzu v CCE kamufláží, která IMHO u nás funguje daleko lépe, než vzor 95
-obal na karimatku Therm-A-Rest Z-Llte ve vzoru 95, protože jiná barva nebyla a ten futrál je moc šikovný a vejde se do něj pár drobností navíc ke karimatce (tyveková podložka, nějaké paracordy apod.)
Ale znám spoustu normálních lidí, co mají hadry v 95 nebo Flecktarnu (stále aktuální maskáč našeho spojence, který se může pohybovat i u nás) a tahají to do lesa a na ryby. Prostě tyhle věci jsou do lesa praktické, zejména s přihlédnutím poměr cena/výkon.

Mohli bychom PROSÍM, toto téma uzavřít a vrátit se k tomu, o čem toto vlákno je? (Ne, opravdu si nemyslím, že je to tom, jak do lesa tahat všechny vojenské odznaky a nášivky), event. ať to admin přesune do vlákna o maskáčích.

Fakt jsem netušil, jaké peklo rozpoutám zmínkou o tom, že řádně upravená Gorka jsou velmi mimořádně praktické montérky do lesa za pár korun a to i ve značně nevlídném počasí.

PříspěvekNapsal: 10.01.2019 8:05
od Rafael
Omlouvám se, ale nějak mi to nedalo...
*
A teď něco možná k tématu:
Z chalupy na Samotě u lesa jsem to měl na bus do práce přes 2km. A byla tehdy fact třeskutá zima a musel jsem tam tu pěší docházku přes zasněžená a větrná pole nějak přežít...
V té době se ve F-M objevil Armyshop. A tak mě napadlo, že s větry, zimou a mrazy bude mít asi nejlepší zkušenosti nějaký severský národ.
Tak jsem si tam koupil švédský, vojenský, zimní kabát. Hodně drahý byl.
Ale, to byla věc...
Do smrti nezapomenu jak všichni okolo na šatně na mě po jeho svléknutí nevěřicně zírali, že jsem pod ním měl jen nátělník.
(Věděli z jaké prdele, z jakých končin jsem přijel...).

PříspěvekNapsal: 10.01.2019 9:13
od štaflík
Máš link na ten kabát? jeden čas se mi líbilo staré švédské vojenské sako ze silné vlny. Přišlo mi, že s riflemi a koženžými botami by to bylo společensky akceptovatelné i ve městě. Ale nemohl jsem ho sehnat.
A po pár letech jsem ho viděl na hlavním hrdinovi seriálu Pravěk útočí )večerníček mých dětí :-)), který ho nosil normálně jako casual do města.

PříspěvekNapsal: 10.01.2019 9:37
od Rafael
Myslím, že polovinu mého tehdejšího platu mě ten kabát tehdy stal.
Ale bylo to v době, asi víc než 20let, jak tehdy začínaly Armyshopy...

PříspěvekNapsal: 22.01.2019 11:20
od fransilice
K těm gorkám....chápu,že mimo váhový deficit jsou vlastnostmi srovnatelné s goretexem?

PříspěvekNapsal: 22.01.2019 13:27
od štaflík
Ne, nejsou. Je to celtovina.
Je to mechanicky velmi odolné, vydrží to oheň. Odolnost vůči vodě je dána tím, jak to naimpregnujes. Odolné vůči větru. V základu to dejcháa nějaký déšť to zvládne. Když to navoskuješ nebo jinak napajcuješ, klesá prodyšnost a roste voděodolnost. Já tam mám pajcovani z festovniveci.cz Proti dešti je hodně odolná.
Ztežkne, ale dál nepustí.

PříspěvekNapsal: 22.01.2019 14:08
od DeadMan
Taky jsem nad tou impregnací uvažoval,ale zase mimo zimu se v tom bude člověk potit jak vrata od chlíva co?

PříspěvekNapsal: 22.01.2019 16:27
od Kocour
Gorka je taky pěkný příklad statusového symbolu. Kdysi jsem si jí chtěl pořídit jako bundu do města, ale znechutila se mi po roce 2014. Ve zkratce - do přírody se dá sehnat spousta lepšího oblečení, vždycky je to něco za něco. Gorka (jako ostatně řada jiných vojenských hadrů) bere v úvahu, že ve válce se člověka pořád někdo pokouší zapálit :) . Ale jde to na úkor toho, čemu se dnes říká "funkční" oblečení. Nepropro materiálů je celá řada. Od těch, které upřednostňují vodní sloupec na úkor prodyšnosti, až po přesný opak.

Do hor mám radši větrovku natahovací přes hlavu. Ale když vezmu nějakou umělohmotnou, mám naději, že se mi jí v případě namočení podaří usušit ještě na té samé akci... Impregnace je možná dobrá do nějakého mrholení, ale když fouká vodorovně sníh s deštěm, nic moc. No a do lesa pro změnu nepotřebuju větrovku.

PříspěvekNapsal: 22.01.2019 19:06
od štaflík
Ježiš nevím, co je na gorce statusového a vojenské hadry to nejsou. 99% populace neví co je Gorka a nevím, proč by se mi měly znechutit po roce 2014. Tahali je/tahají je vesele Ukrajinci i Donbasané, stejně jako tahají flecktarny, vegetato, zajčiky a kdoví co ještě.

Až někdo udělá goretex, kde bude komplet kalhoty i bunda stát 60 euro, nebude mu vadit prodírání trním, nebudou mu vadit jiskry od ohně, nebude mu vadit, když si ho složím pod kolena na klečení, nebude mu vadit tahání hlíny a šutrů a podobně, zkrátka nebude mu vadit, když se k tomu chovám jako k montérkám, tak o něm budu uvažovat. Goráčovek mám ve skříni nekolik, ale do lesa mám radši Gorku. A statusy? Myslím, že divokým prasatům nebo srnkám Gorka srdečně ukradená.
Gorku neberu jako vojenské hardy, ale jako hadry do přírody. Gorka dobyla kus Sibiře. Na vandr postačí taky. A na vandr v goráči? Sorry, to už není vandr.
K bundě z X tisíc bych se prostě choval opatrně a s ohledy na tu bundu. Vadilo by mi, kdyby byla uzená kouřem, někde drblá od křoví nebovětve atd. A to není ta správná pohoda. Gorka je prostě parádně fungující levný hadr. A že za tím někdo hledá politiku nebo "statusy" mi přijde mimo.

DeadMan - záleží jak moc to naimpregnuješ. Já se potím jak prase i v Goráči. Goretex umí odvádět jenom páru a to jen ve stavu, kdy koncentrace vodní páry na jedné straně je vyšší, než venku. Což při dešti za tepla zhusta nebývá. Prostě osobně (kromě cenovky) nevidím rozdíl v potivosti nějakého zátěru nebo Goretexu. Možná jsem v Goretexu mokrý o 0. 768 minuty později, než v obyčejném zátěru nebo neznačkové membráně.
Když fakt leje a chci zůstat suchý, preferuji pončo. To větrá, kreje batoh (případně zbraň) a má víc použití.

Pro mě má ghorka (Ventile apod.) ještě jednu velkou výhodu: nešustí. Nemám rád "šustivý".

PříspěvekNapsal: 22.01.2019 20:53
od JOBU
štaflíku presne tak a k poslednej vete len dodám,roztrhnutie gorky tak "nezabolí" ako keď roztrhneš goráč.A k tej gorke si môžem "dovoliť" viac.

PříspěvekNapsal: 22.01.2019 20:57
od DeadMan
Pokud někdo sleduje ruské offroad kanály na trubce, tak gorky se tam objevují poměrně často a není to proto, že by to byl nějaký "status", ale protože jsou prostě praktické a pro pohyb v terénu a sračkách ideální ;)

PříspěvekNapsal: 22.01.2019 21:37
od štaflík
Dead - taktak, prostě jsou to ruský pracovní hadry do přírody. A vůbec to není myšlený jako špičkový ruský hadry do přírody (až jsem se divil, jaké se v Rusku šijí technické nebo polárnické hadry). Já tomu říkám "lesní montérky".

Můžeš se k tomu chovat jako prase, je to nehorázně pohodlné, v lese jsi s tím hodně nenápadný, ale zároveň nejsi nápadný maskáčem mezi lidmy (mimochodem skvěle splňuje Miliho kritéria nenápadnosti z Mýtů a omylů) a k tomu to má solidní parametry a kvalitu. Výhodna i nevýhoda je "tvárnost" vlastností tohotodle hadru. Jaký si ho uděláš, takový ho máš.
Mě přesvědčila Gorka jednak bez úprav, kdy v Krkonoších ustála fakt hodně velký vítr (místama, na hraně Sněžných jam jsme museli po čtyřech) a zároveň dlouho vzdorovala dešti. Po navoskování je méně prodyšná, ale pořád to jde, ale vydžela mi 4 dny na čundru, kde první dva dny 80% sněžilo a 100% foukalo a druhé dva 80% pršelo a 100% foukalo. Ona je mokrá hned, ztěžkne, je mokrá i zevnitř, ale víc nepustí. Klidně bych si pod ní vzal na slabší až střední dlouhé deště i péřovku (třeba Drake od Warmpeacu) se základní vodoodpudivou úpravou. Dtto svetr pod ní bude jen navrchu trochu navhlý, ale mokrý nebude a uvnitř pohoda. Ano, Goretex, Gelanots, eVent... jsou lehčí, podstatně voděvzdornější, oproti neupravené Gorce mnohem potivější, po navoskování zhruba stejné, ale cena, cena, odolnost, šustivost
Celkem dotažená Gorka jsou IMHO Ventile hadry Fjallravenu. Jenom stojí 8-10x tolik.

PříspěvekNapsal: 22.01.2019 21:40
od štaflík
Ještě Kocour: "Impregnace je možná dobrá do nějakého mrholení, ale když fouká vodorovně sníh s deštěm, nic moc."
Pokud ti stačí 2 dny v kuse v Tebou popisovaných podmínkách, tak po zapečení tohoto:
https://shop.festovni-veci.cz/cs/kremy- ... dreva.html
To není "nic moc", protože je to fajn, funguje a drží. Jo, a krásně voní lesem. Jsi na čundru už ve výtah cestou na nádraží :D :hand

PříspěvekNapsal: 23.01.2019 2:05
od Serža
štaflík píše:Můžeš se k tomu chovat jako prase, je to nehorázně pohodlné, v lese jsi s tím hodně nenápadný, ale zároveň nejsi nápadný maskáčem mezi lidmy (mimochodem skvěle splňuje Miliho kritéria nenápadnosti z Mýtů a omylů) a k tomu to má solidní parametry a kvalitu.

a protože tutéž informaci má metrák lidí, tak jak uvidí člověka v gorce, připraví si zbraň v kapse...a nenápadnost je v hajzlu...
konkrétně pro mě je člověk v gorce totéž, jako člověk v multicamu a taktický vestě

PříspěvekNapsal: 23.01.2019 7:31
od DeadMan
Jo, ale to procento lidí, kteří jsou schopni toto zaregistrovat je násobně nižší, než kdyby jsi běhal po lese či dokonce městě v digitálu atd.

Co jiného do lesa by jsi chtěl, aby to plnilo alespoň z části funkci maskování a při pohybu mezi lidmi "nepobuřovalo"? větrovka z Decathlonu? vždyť Fjallraven vypadá podobně a spousta lidí nepozná rozdíl (z dálky ani ty ne) ;)

Jinak tohle by se asi mělo řešit v jiném vlákně o maskáčích .........

PříspěvekNapsal: 23.01.2019 7:39
od Rampa
Jednoznačně souhlas se Seržou :yes , od roku 2014 je Gorka na každým druhým záběru "Východních vojáků", její nápadnost taky řadím na úroveň jakéhokoliv maskáče. Ale do lesa OK, mezi trempíky poměrně začíná zaujímat svoje místo, hlavně z toho důvodu, že je to takový "old school" materiál, který jde koupi jako novovýroba a je relativně levný. Nicméně chodit v Gorce po městě? Děkuji, ale opravdu nechci, krom toho, že člověk vypadá, jako pytel od brambor, její nenápadnost z ní dělá naopak až nápadnost, protože polovina lidí si řekne, co to je za divnej zelenej monterkovskej komplet a druhá si řekne, že seš příslušník okupačních vojsk :-D. Celkově se mi nelíbí chodit v jakémkoliv kompletu (vršek a spodek dohromady), většinou vždy nosím jen půlku v kombinaci s něčím jiným a není problém ani ve velkoměstech, ale celý komplet je vždy velice nápadný.

PříspěvekNapsal: 23.01.2019 7:53
od DeadMan
Tak městem jsem nemyslel třeba Ostravu :D , ale spíše menší městečka, kde ani v tomhle kompletu nebudí člověk pozornost ...... osobně vyzkoušeno :yes

V Praze zapadneš jedině jako hipster :rofl

PříspěvekNapsal: 23.01.2019 8:02
od kregan
Kalhoty z Gorky mi nedávno prostřelili FXem. Člověk pak znervózní. S goráčem nebo ČS jehličím by se to určitě nestalo.

PříspěvekNapsal: 23.01.2019 11:28
od štaflík
Serža:
"konkrétně pro mě je člověk v gorce totéž, jako člověk v multicamu a taktický vestě"
-chlape, v mnoha ohledech nespadáš do kategorie 99% lidí :D

Rampa - tohle vlákno se jmenuje "Vybavení na čundry". Řeší se tu věci do lesa, ne do města. Když jdu na obchodní schůzku, do divadla nebo dělat shopping do shopping parku plného butiků, nechodím v Gorce a asi bych se v ní necítil. Jako se necítím ve společenských hadrech v lese, na lyžích, nebo při čištění septiku. Každá věc má své místo použití a účel.

A ano, Gorka je dost podobná některým modelům Fjallravenu a co víc - hodně hadrů z lovecké kolekce Decathlonu (Solognac) vypadá nápadně inspirováno Gorkou.

Kregan - moje czechmade Schwarzkopfka (dnes HighPoint, tuším) z goráče fatálně nedala celkem decentní prodírání šípkovým mlázím (hledali jsme šíp). Jen ta bunda stála jako tři komplety Gorka. A viděl jsem klasickou českou bažinu, drblou FXem. pravda, byla vypnutá a věku úctyhodného (ale zachovalá, ne řidká). Ono si nevybereš. Jde jen o to, jak tě bude poškození dané věci mrzet a jak je to opravitelné.

PříspěvekNapsal: 23.01.2019 12:50
od Fabulous
Na Gorky a maskáče je tu jiné vlákno.

PříspěvekNapsal: 23.01.2019 20:37
od Serža
DeadMan píše:V Praze zapadneš jedině jako hipster :rofl

v Praze chodím v jednobarevnejch kapsáčích (většinou pískovejch) a k tomu kryptek-mandrake bunda :-)

PříspěvekNapsal: 28.01.2019 16:39
od tygrsdrakem
Přátelé, nedá mi to a neodpustím si poznámku: Toto vlákno je o vybavení NA ČUNDRY. Má-li kdo pochychobnosti o smysluplnosti užívání maskovacího vzoru naší armády v rámci uvedených volnočasových aktivit, nechť zkusí navštívit restauraci U nádraží v Srbsku, nebo libovolnou jinou čundráckou hospodu. To, co uvidí, bude přehlídka různých oděvních součástek nejrůznějších armád, dosti často i těžko uvěřitelných kombinacích. Mimo to samozřejmě spousta vodáckých triček a široká paleta civilních hader. Každý nosí to, co mu vyhovuje. Já proběhal ve skautu Jeseníky v šedesátkovém kongu, dnes nosím převážně vz. 95. Osobně bych si dovolil velmi polemizovat s údajným "demaskujícím" účinkem maskáčů v civilních podmínkách, ať už v přírodě či ve městě. Jak řečeno výše, staré hadry naší armády nosí kde kdo, od čundráků přes stavební dělníky po bezdomovce. Přesně do těchto skupin si vás případný pozorovatel zařadí (v závislosti na ostatních proprietách a nevábnosti vašeho zjevu). Celkově mi tak nějak přijde přijatelnější chodit po Václaváku v maskáčích než po lese v červené šusťákovce.

PříspěvekNapsal: 29.01.2019 1:21
od Serža
U Hulana už není co bejvalo, v Srbsku je teď lepší volba na levém břehu v zatáčce silnice (na vnitřní straně)
ani nevím, jestli tam furt Geospeleos dělá srazy...

PříspěvekNapsal: 29.01.2019 6:30
od Piston
To je přeci právě ta pointa. Žádné oblečení - ani civilní, ani s kamuflážním vzorem - nezaručuje univerzální nenápadnost v davu, či na pozadí drsné přírody. Je třeba volit dle konkrétních podmínek a okolností. Zatímco mezi čundráky, nebo v zapadlých vískách na Vysočině či Bruntálsku, kde výprodejové zbytky snad všech světových armád už dávno nahradily montérky a džíny, se budu v kalhotách Bundeswehru a blůze s jehličkovým vzorem cítit na výši situace, na Václaváku či při návštěvě divadla budu za exota. Nebo za debila. A to není dobré, protože takových individuí si spíše všimnou bdělí občané, nebo dokonce policajti. O což nikdo, kdo alespoň někdy legálně nosí zbraň, nestojí…

PříspěvekNapsal: 29.01.2019 8:09
od štaflík
Obecně je výhoda Čech, že tu nikdo moc neřeší hadry, nože apod. Prostě jsme dost svobodná a svobodomyslná země.
Jako dobrý kompromis použitelnosti v přírodě a určité nenápadnosti ve většině prostředí mi přijdou přijdou věci ve stylu lesnicko-lovecko-turistického oblečení.
Takže v drahém provedení něco jako Fjallraven, Sasta, v levném jako věci z Decathlonu od Solognacu a v ultralevném jako Gorky (nemyslím verze s panelama v maskáči). Procento lidí, kteří ví, o co jde je minimální. Kamarád hydrolog je tahá na měření po celé zemi a zatím dva lidi (z toho jeden Rus) poznali o co jde. Ale řada lidí, kteří dělají v terénu je chtěla taky. Ne jako statusový symbol, ale jako laciné a pohodlné lesní montérky.
Ještě malý postřeh - vždycky působí poměrně "necivilně", pokud má člověk na sobě komplet. Tj. v komplet Gorkách vypadáte dost divně. V turistické bundě (klidně zelené) s kalhotama z Gorek vypadáte jako turista. S riflema a Gorkou prostě vypadáte jako něco mezi bezďákem, Schimanskim, zdivočelým lesníkem, geodetem...Ale ne jako člen elitní ruské jednotky ;)

PříspěvekNapsal: 29.01.2019 15:51
od vrbodol
Přesně tak.V životě jsem nikde nebudil rozruch aď už na čundrech nebo při hledání když jsem měl splácaný dohromady různý maskáče.Většinou nosim jednobarevný kapsáče a woodlandovou bundu, ale párkrát v životě jsem měl na sobě komplet (z nouze nemám rád uniformy) a pokaždý jsem narazil na někoho kdo se ptal jestli jsem voják a je tam ve vokolí nějaký cvičení či co.Ani nůž v životě nikomu nevadil , myslim že u nás lidi ještě berou úplně normální že to k trempovi prostě patří.

PříspěvekNapsal: 29.01.2019 16:30
od Rafael
Díky psaní od vrdobola jsem si na něco vzpomněl. Bohužel to není zážitek můj, ale bráchy.
(Vím, že je to trochu OT, že hodně lidí mě bude považovat za tláchala, ale nedá mi to. A taky jsem nevěděl kde, do jakého vlákna by to pasovalo líp. Přišlo mi, že tady...).
Potřeboval se s kamarádkou dostat rychle na západ Čech na nějakou čundráckou akci a dostali se do nějaké časové tísně. Tak je napadla taková šílenost. Na dnešní dobu asi těžko uvěřitelná.
S klobouky, v čundráckém oblečení a vybavením, m.j. s velkými noži, malou sekerkou, ešusy apod. bez problémů odletěli z letiště Ostrava Mošnov.

PříspěvekNapsal: 29.01.2019 16:38
od Rampa
Štaflík:
Ještě malý postřeh - vždycky působí poměrně "necivilně", pokud má člověk na sobě komplet. Tj. v komplet Gorkách vypadáte dost divně. V turistické bundě (klidně zelené) s kalhotama z Gorek vypadáte jako turista. S riflema a Gorkou prostě vypadáte jako něco mezi bezďákem, Schimanskim, zdivočelým lesníkem, geodetem...

vrbodol:
párkrát v životě jsem měl na sobě komplet (z nouze nemám rád uniformy) a pokaždý jsem narazil na někoho kdo se ptal jestli jsem voják a je tam ve vokolí nějaký cvičení či co.

Přesně to ,co jsem psal několik příspěvků výše... ;-)
Celkově se mi nelíbí chodit v jakémkoliv kompletu (vršek a spodek dohromady), většinou vždy nosím jen půlku v kombinaci s něčím jiným a není problém ani ve velkoměstech, ale celý komplet je vždy velice nápadný.

EDIT: Citace.

PříspěvekNapsal: 29.01.2019 16:55
od Lyster
Také trochu OT, ale je to vtipné:

Když jsem ještě asi tak před 10 lety hrál s kamarády Airsoft, tak jsme nosili Neměcký Flek.
A při jednom přesunu, když jsme procházeli nějakou malou obcí, tak se z jednoho baráku z plna hrdla ozvalo od nějaké stařenky: "NĚMCI SE VRÁTILI!!"

Chudák, snad jí z nás neklepla pepka. :)

PříspěvekNapsal: 29.01.2019 17:53
od Rafael
Lyster, já se té babičce vůbec nedivím...
*
Jednou, kdysi, jsme se u mně na samotě u lesa hrozně ožrali. Nevzpomenu si už teď přesně kdy, ale probíhal v té době ve světě nějaký konflikt. Nevím už fact jaký, neumím si to teď časově zařadit, ale...
jak jsem ráno, ještě hodně podnapilý vylezl ven...
uviděl jsem na polní cestě uprostřed zahrady a sadu kolonu amerických džipů s US vlajkami velmi rychle jedoucích.
No, šíleně jsem se v té opici vyděsil a běžel jen k rádiu. Ostatní ještě spali, tak jsem si žádnou ostudu neudělal...
*
(No, některé vzpomínky z dětství se vymazat nedají. Tanky spřátelených států, jejich rachot, nabourání a vytlačení našeho auta, jeho prohlídka - hledali tranzistoráky, a pak s ním šup do škarpy..,
tank který mířil na školu a kolem něho jsme do ní chodili.., atd., ač tehdy jako dítě zapomenout nemůžu...).
*
Byl to tehdy nějaký, nějaká, Army sraz, akce...

PříspěvekNapsal: 29.01.2019 22:45
od Hohepa
Pokud chce někdo zavzpomínat 100 let trapingu ve fotografii
https://www.trampsky-magazin.cz/blog/100-let-trampingu/
Český tramping je takový raritní fenomén a na těch foto je zřejmé , že vychází z hraní na "divoký západ"
Velmi typickým byl širák a kostkovaná košile. Sám jsem si k trampingu přičichl až v osmdesátých , tak velkej pamětník zase nejsem, ale i tenkrát třeba vzor 60-sátek byl pro mnohé staré trempy symbolem režimu a nevzali by si je ani kdyby jim platili. Jsem mladší a pro mně mají naopak nádech nostalgie a retro i když jsem coby záklaďák sloužil u stavební jednotky ( PTPé i když se to už jmenovalo jinak ) jakožto politicky nespolehlivý.
Třeba kongo je :yes
( však když jsem narazil na XL v armyshopu vzal jsem tři )
Popravdě našel jsem tam jen dvě fotky s někým v maskáčích.
Obrázek
Obrázek
Ale třeba jsem některou přehlédl.. :angel

PříspěvekNapsal: 30.01.2019 15:48
od vrbodol
Já měl kdysi pujčenou knížku o trempingu a tam toho bylo v maskáčich mraky .Ještě od německejch až po to co kdo sehnal.Konkrétně u hodně starejch trempů jsou různý německý doplňky vidět ještě teď.Bylo toho všude hodně a za pár korun.Kámoš taky tahá lámačku ještě teď a mě to trhá srdce,že to má mít doma jako sbírkovou věc.No von řiká že si to hodlá užít ,že až bude po něm ,tak to hatanti stejně někde prošustrujou.Kámoš byl taky u těch stavebních jednotek jak ty a když vzpomíná ,tak to je masakr,horši hovada než někde v base a přesto na ty jehličky taky nezanevřel.Já se setkal s čundrákama jako malej kluk ve Mšeně kolem radnice a nejvíc si pamatuju jejich kudly a šátky kolem krku kde byla misto uzlu krabička od sirek. To mi přišlo neskutečně drsňácký. :D A taky jsem toužil takhle jezdit.
Nevíte někdo jak to bylo za kmoušů s těma jehličkama ,když se to vlastně nikde neprodávalo jak moc po tom fízlove šly?

PříspěvekNapsal: 30.01.2019 16:07
od PaF
Po jehličkách nešli cajti vůbec, z vojny jsme si je dovezli skoro všichni. Po trempech občas jo, neměli rádi tu nezávislost.
Navíc, občas byl v nějakém bazaru i vojenský výprodej, fungovaly burzy a výměnný obchod. Nejen maskáče ale i kanady, ešusy, deky, spacáky, kádéčka, celty apod.

PříspěvekNapsal: 30.01.2019 16:19
od Bill Masen
Šedesátkový kalhoty jsem míval kdysi, ale velmi rychle (v pubertě) jsem si uvědomil, že džíny a šedesátková bunda mi sluší víc. :angel
Stále mám doma nějakou spešl bundu, která nemá vepředu vnitřní kapsy, jen náprsní a tu vzadu na kapucu. Druhá, má jednu náprsní kapsu zdvojenou, sněžný pás a dvojitý zapínání.
Nejlepší, ale už nesehnatelná je černá tanková bunda z takovýho supr pevnýho materiálu. Vlevo uvnitř měla všitý pouzdro na pistoli.
Tele mám u roku 1940.

PříspěvekNapsal: 30.01.2019 16:37
od Jirinka
knihy, knihy....
ja si to pamatuju...hodne jehlici, pak ruzne divne maskace, co dodnes nevim , co byly
a i ten co skladal "zvlastni znameni touha" tam vsunul neco o maskacich po vsech armadach co tu lezly, ale mozna se mu to jen hodilo do basnicky :-)

PříspěvekNapsal: 30.01.2019 17:05
od kregan
Ohledně zlatých časů trempingu doporučuju Fredyho Stopou toulavou. Nejen, že tam podrobně popisuje trampskou výbavu i jak se v průběhu let měnila, ale i zbytek trampskýho života a navíc je to hodně čtivý.

PříspěvekNapsal: 30.01.2019 17:12
od Bill Masen
Kámoš do usárny kdysi zabalil i přeskáče.
Jó to jsou doby, když člověk přišel na nádraží vysypal hrst drobnejch a řekl. "Prvním vlakem pro nás pět, kam až to za to dojede" A pak jsme seděli na schodech panťáku u otevřených dveří, kouřily a popíjeli lahváče.

PříspěvekNapsal: 30.01.2019 17:39
od Jason
Kdyz to vezmu ciste k tomu trempingu tak me bavi spise pozorovat ty lidi ktery obcas u nas potkam jak se vypravuji nahoru na Sumavu. Kolikrat vidim smes vybaveni US/SS z valky, vse origose, proste sbirkovy veci a potom ty radoby maskace od vietnamcu v totalne krkolomnych kombinacich...

Ja jsem si tedy vetsinou do lesa vystacil s vecma co sbiram (KVH valka ve Vietnamu - sbiram cca 20let) ale posledni dobou je mi docela lito tahat ty hadry do lesa (vse original a ceny jdou hodne nahoru). Ted taham uz tretim rokem gorku a jak bylo popsano vyse - naprosto dokonala pracovni bunda/komplet. Na ruzny venkovni party u ohne (neformalni) tak mam oblibenou kombinaci bundu gorka, dziny a na nahou batesky raty. V tom je mi jedno jestli na me padne nakej uhel (bundy mam jinak vetsinou tilak a tam to uz resim) nebo na druhou stranu upadnu ja nekam hubou na zem.

PříspěvekNapsal: 30.01.2019 20:31
od Rafael
Čundráckou minulost za sebou nemám.
My jsme spíš jezdili takhle:
Informativní foto.jpg
Informativní foto.jpg (37.09 KiB) Zobrazeno 3382 krát

Koncerty, akce, hospůdky, provokace komunistů a tak.
Ale s čundráky jsme se vždy shodli a jak jsme se potkali rádi jsme si společně zahráli.
(Třeba na střídačku - jednu jejich, jednu naši).
*
Jen jsme se trochu odlišovali. My rifle, džísky, somradlo přes rameno, spacák taky tak. A hlavně skoro ikononický tzv. mantl. Takový lehký zelený "balońak" s kapucí.
(Už nevím odkud pocházel, snad od nějakých lesních dělníků... Zapomněl jsem a nepodaří se mi to už dohledat).

PříspěvekNapsal: 30.01.2019 20:43
od Bill Masen
Takže ty ti stará Mánička? :chuckle :chuckle :chuckle

PříspěvekNapsal: 31.01.2019 16:06
od Rafael
Jj, vždy jsem byl a budu rebel. I když jsem na to vždy doplatil.
(Naposledy loni koncem roku když mě hnusným způsobem vyhodili z celoživotní práce. Jako jednoho z nejstarších a nejzkušenějších tam...).

PříspěvekNapsal: 15.04.2019 20:26
od Patrol
Blikla na mně reklama na taktický gatě značky uppaTactical Waterproof Pants a připadá mi to až nějak moc neuvěřitelný, že by za ty prachy(cca 700kč) byly tak funkční. Navíc ani ty stránky nevypadaj moc důvěryhodně.Viděl jste to někdo?

PříspěvekNapsal: 16.04.2019 11:39
od turista
Když na Aliku napíšeš "tactical pants" , tak hned na prvních asi 10 odkazech budeš mít tyto kalhoty , cena od 22USD. Nosím často něco podobného , střihovou kopii 5.11 , je to směska 65% PES zbytek bavlna ripstop , do tak druhého praní trochu vodoodpudivé proti postříkání , ale rychle schnou.
Pár kusů mám těchto
https://www.aliexpress.com/item/Urban-Military-Tactical-Pants-Mens-Pantalon-Army-Special-Forces-Cargo-Pants-Loose-Working-Pants-Harem-Commander/32897203415.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.670d2e0eOYIGeQ

PříspěvekNapsal: 17.04.2019 10:56
od Bill Masen
Chystám se přes Velikonoce na čundr na Kralickej Sněžník. Zkusmo jsem zabalil a batoh plus to co budu mít na sobě, bez jídla a vody má 9,6 kg. Tak jsem spokojenej.

PříspěvekNapsal: 17.04.2019 11:02
od kregan
Pořád mi to přijde dost. Právě balim na Velikonoční přechod jedněch polskejch hor. Váhu sice nemám, ale 3/4 nafukovačku jsem vyhodil, protože mi přišla těžká (a pěnovka se nevejde). Zkusim to zvážit někde na nádraží.

PříspěvekNapsal: 17.04.2019 12:28
od Bill Masen
Bez karimatky bych chcíp. Je to včetně bot, hůlek i hodinek na ruce. Samotnej batoh má 6,4 kg včetně vaření, bo sem kuchař výpravy. Ono kdybych vzal Opinel místo Ganza, měl jinej pásek, než Cobru od Helikonu, čelovku Fenix nahradil princetonkou a netáhnul powerbanku na iQOS, tak mám hned něco dolu.

PříspěvekNapsal: 17.04.2019 12:41
od kregan
To pak jo.
Já počítám bez toho, co mám na sobě/po kapsách. Vaření neberu - oheň, plecháček z US čutory a lžíce musí stačit na všechno (pravda ranní čaj s kousky guláše od večeře piju většinou sám). Powerbanka je IMHO zbytečnej hmotnostní luxus. Člověk si ale musí udělat radost. V mém případě zas nechybí půllitr ne zcela nezbytné kořalky.

PříspěvekNapsal: 17.04.2019 12:59
od Bill Masen
A na jaký Polský hory že to jedeš?

PříspěvekNapsal: 17.04.2019 13:02
od kregan
Gorczany. Tam je ještě šance, že budou bez lidí.

PříspěvekNapsal: 17.04.2019 13:43
od Hdm
Vloni jsem byl na Šeráku( celkem asi 50km) a jeho okolí touto dobou a troufnu si říct, že jsme tam byli sami. Lidi jsme potkali vždy pouze okolo obydlených míst jinak nikdo.
Na výlety nosím klasickej hliníkovej ešus, co mám ještě z dětských let z táborů, VAR 2 + bombu. Pro dva ideální. Vodu na horách z potoka na hulváta rovnou do krku, kde tomu moc nevěřím jedu přes filtr. Váha VARu je "nulová", bomba nic hrozného, stojí mi to za to udělat si teplý nápoj kde chci během chvilky a nemusím řešit oheň(sucho, vítr, mokré palivo...). Celkově mívám batoh tak 8kg s jídlem a bez vody. Batoh Wisport Zipperfox 40.
IMG_20180325_121211.zmenena-velikost.jpg

IMG_20180325_121218.zmenena-velikost.jpg

IMG_20180402_113006.zmenena-velikost.jpg

IMG_20180402_113018.zmenena-velikost.jpg

IMG_20180630_172722.zmenena-velikost.jpg

IMG_20180630_172809.zmenena-velikost.jpg

IMG_20180630_174057.zmenena-velikost.jpg

PříspěvekNapsal: 17.04.2019 13:54
od Bill Masen
8 kilo i s jídlem, to je pěkný. Kolik váží tvůj spacák? a karimatka? a žďárák/celta/basha/stan?, že se takhle pěkně vejdeš do osmi kil i s jídlem?
Ten tvůj batoh má sám skoro 2 kila a tvoje bomba s vařičem váží tolik, co moje komplet vaření i s prkýnkem. :chuckle

PříspěvekNapsal: 17.04.2019 14:07
od Hdm
Karimatka + spacak něco přes 2kg, v zimě venku nespím takže spacák je takový "obyčejný". Ostatní se hůř počítá, protože chodíme dva a žena je provianťák :-D takže nese jídlo a já zase něco jejího. Dělíme to tak aby se nám dobře šlo. Obvykle mám batoh tak těch 8kg. Jak je to víc jde se mi hůř, mám špatný záda :-(

PříspěvekNapsal: 17.04.2019 20:28
od Bill Masen
Tak jsem to Kregane ještě přehodnotil a tu powerbanku jsem vyřadil a Ganzo taky. Nakoupím doutníky a budu spoléhat na hospody a vezmu Opinel a rozloučím se s batoningem. Místo toho jsem přidal tenisky, nad kterými jsem váhal. Půllitr kořalky je jasnej :hi , v mým případě to je tradiční Ouzo v lahvi od Mountain Dew. Takže aktuální hmotnosti jsou komplet (a tentokrát jsem tam dal i klíč od auta a prázdný petky) 9,8 kila, samotnej bágl 6,7 kilo. Takže magický hranice 7 a 10 kilo jsou splněný.

PříspěvekNapsal: 18.04.2019 9:01
od kregan
Přiznávám, že jsem čekal, že si do Polska těch věcí vezmu míň. Nakonec jsem kvůli jídlu musel přihodit ještě jednu sumku. Váhu nemám. Odhadem tak 9 kg, včetně vody.

PříspěvekNapsal: 18.04.2019 9:24
od Reccol
Já vím, že jsi v tomhle lehce tradicionalista, ale z takovýho vánočního stromku by mě asi švihlo :)

PříspěvekNapsal: 18.04.2019 9:47
od kregan
Jasně, že tyhle sranda vandry jsou dost o stylu. Na skutečné expedice mám jinou výbavu.
Stejně jako praktická stránka tohoto a stejně to rád po Čechách beru s sebou.

PříspěvekNapsal: 18.04.2019 9:48
od kregan
Aneb tramping je z 80% strádání a z 20% romantika.

PříspěvekNapsal: 22.04.2019 12:15
od Hohepa
Hohepa píše:Pokud chce někdo zavzpomínat 100 let trapingu ve fotografii
https://www.trampsky-magazin.cz/blog/100-let-trampingu/

Pro úplnost,
přidány léta 70-90 .
Jé to evokuje krásné vzpomínky :beer

PříspěvekNapsal: 22.04.2019 19:57
od Serža
super - perfektní odkaz!

PříspěvekNapsal: 22.04.2019 22:39
od bivoj
Já musel v polovině prohlížení přestat. Nával emocí byl enormní...

PříspěvekNapsal: 16.06.2019 13:37
od Yabijack
Ahoj všem.Nedávno jsem objevil tyto stránky.Je mi 45 a již 31 let jezdím do lesů na trempy,sem tam nějaké tlachy a jednou za rok pořádáme Výročák.S nostalgií vzpomínám na pátky v Plzni na nádraží,kdy trampík přišel na perón k vozíkům a mohl si vybrat s jakými kamarády kam pojede.V té době letěli americký hadry, ale já jezdil v jehličkách.Uzdy a teletiny byli super a do dnešní doby je mám doma.Spacák po tátovi se rozpadnul a po Colemanovi se taky zaprášilo.Jak se říká co v mládí podceníš, ve stáří se ti připomene.Záda jsou prevít :D V dnešní době jezdím s batohem Wisport 75l.Spaní na zemi už není pro mě,takže chrápu zásadně v hamace,nad sebou plachtu, pod sebou nafukovací karimatku a spacák.Po zkušenostech z hvozdů vím,že předhánět se s kamarády kdo má spacák do větších extrémů nemá cenu.Colemanna co jsem měl jsem spal v - 26 a měl extrém -16.Stačí mít pod sebou dobrý základ(chvojí),celtu, na sobě termoprádlo a babičiny ponožky a být trochu otužilý.Murphyho zákon platí i u mne.Co doma zapomeneš,to potřebuješ a co vezeš navíc,to nepotřebuješ :D Co se týče výstroje Bágl,spacák,hamaka,nafukovací karimatka,2 plachty VZ95 vodní sloupec jsem nenašel.Šňůry paracord.Boty kanady Fr.armáda Goretex.Kalhoty VZ 95 a nebo Slovenská armáda.Košíle,triko,svetr, bunda M65 a nebo VZ 95.Termoprádlo podle počasí.Výzbroj:Nůž v pochvě,jeden zavírák Victorinox.A hlavně!!!Nůž Nepálských bojovníku.Nožosekeromačeta Kukri.Bez tý nedám ani ránu!Vařím si ve starým ešusu s ouškama,je mu tak 30 let a ze zásady ho nemyji zvenku.Když je potřeba nastartuji lihový vařič Švedské armády.Křesadlo a Zippo je samozřejmností.I sirky se u mě najdou.Šití je taky dobré v tubě od doutníků.Nějaký knoflík.Buzolu nevozím od doby,co mám navigaci ve své krátkovlné vysílačce(mobil) :) Nikdy jsem nebyl ortodoxní tramp,takže vedle kartáčku a pasty táhnu s sebou i rum.Ahoj všem svobodným trampům!!!

PříspěvekNapsal: 17.06.2019 7:20
od RedneckBear
Ahoj, po různých stavebních plachtách jsem se rozhodnul vyzkoušet klasickou celtu ČSLA. Dorazila mi s plastovými olivami (nenapsal jsem, ze chci drevene) a chci se zeptat, jestli to ma vliv na funkci. :) Tim mam na mysli hlavne, jestli treba oproti drevenym ty plastove olivy nepraskaly, nebo tak neco ...

PříspěvekNapsal: 17.06.2019 14:44
od Hohepa
Tak nějak jsem měl za to, že Celta originál ČSLA měla jen dřevěné olivky...
Dvě mám ale starší ,ještě z osmdesátých let . Obě mají olivky dřevěné.
Kde sto koupil ? Co koukám na fotky co má Armatex , tak mi připadá , že jsou také dřevěné...
celt.jpg
celt.jpg (61.53 KiB) Zobrazeno 1947 krát

Jinak pokud máš jen jednu, tak k čemu olivky ? Na pláštěnku stačí stáhnout šňůrky...

PříspěvekNapsal: 17.06.2019 16:56
od Zapadlo
černé plastové olivky jsou ok, pokud jde o originalitu i funkci. mnohem častěji prasknou plastové spony u bederáku batohu, když vám na ni někdo šlápne ve vlaku.

PříspěvekNapsal: 17.06.2019 18:48
od Bill Masen
Tak na pořádnej celtovej stan potřeba těch celt víc. V tomto případě asi šestadvacet.
079.jpg

PříspěvekNapsal: 17.06.2019 20:23
od RedneckBear
Ahoj, diky za odpovedi! :)

Celtu mam od Armatextu, na dotaz mi odpovedeli, ze maji i nekolik s drevenymi olivami, ze staci napsat do objednavky.

Neslo mi o staveni stanu (na nejake staveni pristresku uzije hlavne mne, nez ostatni :) ), ale prave o tu originalitu ("autenticnost") a funkci. Radsi bych drevo, ale kdyz je to funkcne ok, tak nebudu vyhazovat dalsi prachy za totez.

Jinak ta celta mela byt nepouzita a vazne tak vypada, je jako nova (razitko s rokem jsem jeste nehledal, jen jsem ji v patek po praci rozbalil, zkusil si z ni udelat plastenku (na to se oliva hodi, na zkraceni zad) a vic jsem nestih. :(

Jen by me zajimalo, jestli mam cekat, ze je jeste naimpregnovana ... neco takoveho jsem u stavebni plachty (popr. Condora) neresil. :D

PříspěvekNapsal: 17.06.2019 21:31
od Bill Masen
Tak ona jedna kosočtvercová celta je celkem k prdu. Je to velký a těžký. Jedinej smysl vidím pokud má člověk usárnu, nebo tele. Tam ta celta patří. Usárnu jsem míval, ne originál, tele mám pořád, originál. Stejně jsme pak kosočtverce vyměnili za čtverce. Pokud nechceš stavět stan, je čtverec praktičtější.
Neocenitelný byly na puťáku, kdy si každý dítě neslo svojí celtu, a pak jsme z nich stavěli to na tý fotce. Je to stan do U, holky na jednu stranu, kluci na druhou, vedoucí ve spodku toho U. Doprostřed zaparkovat uaz, nebo áčko se zásobama. Dneska mám pořád dvě čtvercový celty, ale "styděj se na půdě prachem". Kdybych měl dva kosočtverce, postavil bych dětem na zahradě stan.

PříspěvekNapsal: 18.06.2019 6:42
od RedneckBear
Bill Masen píše:Tak ona jedna kosočtvercová celta je celkem k prdu. ... Pokud nechceš stavět stan, je čtverec praktičtější.

Ja ale mam ctverec ... :) Nepsal jsem o tvaru, pac o to v mem dotazu neslo. Kazdopane je to ale ctverec. :)

PS:
Bill Masen píše:holky na jednu stranu, kluci na druhou

Genderove vyvazene spani? :lol:

PříspěvekNapsal: 18.06.2019 7:33
od Bill Masen
RedneckBear píše:...Genderove vyvazene spani?... :lol:
Ne, aby se nám tam patnáctky nepelešily :chuckle

PříspěvekNapsal: 18.06.2019 7:51
od RedneckBear
To mi nikdy nevadilo ... :twisted: :lol:

PříspěvekNapsal: 18.06.2019 11:04
od vrbodol
Já zas radši kosočtverec, když ji hodim přes sebe na noc ,tak je delší a pod cíp házim boty.Jinak samodzřejmě do deště na prd akorát to namokne a je to celej den těžký. Nosim ji spíš z nostalgie.

PříspěvekNapsal: 18.06.2019 12:24
od Venet
Bill ČSLA mala aj kosoštvorce? Mne sa zdá že len štvorce. Kosoštvorce mali rakušáci...

PříspěvekNapsal: 18.06.2019 14:32
od JOBU
Ano ,mala aj kosoštvorce

PříspěvekNapsal: 18.06.2019 17:02
od Matěj
A nepřijdou vám už ty celty-stanové dílce dávno překonané? Něco jsem se jich natahal a dneska bych si vybral už něco jiného. Doba pokročila.

PříspěvekNapsal: 18.06.2019 17:53
od Bill Masen
Bill Masen píše:...celta je celkem k prdu. Je to velký a těžký. Jedinej smysl vidím pokud má člověk usárnu, nebo tele. Tam ta celta patří...
Matěji je překonaná. Stejně jako to tele a usárna. Stejně to lidi nosej.

PříspěvekNapsal: 18.06.2019 21:09
od Hohepa
stejně jako oheň , v době ultrakompaktních turistických vařičů
stejně jako kytara, v době smartfonů a mp3

a já si stejně radši sednu či lehnu ve spacáku k táboráku, zabalen do celty a poslouchám hru na kytaru
vona ta celta totiž nehoří narozdíl vod těch silonovej šustišuntů co ji překonávaj :angel

PříspěvekNapsal: 18.06.2019 22:26
od Bill Masen
Dyť říkám, stejně to lidi nosej. Oheň a kytara k čundru patří i v dnešní moderní době goratexu.

PříspěvekNapsal: 18.06.2019 23:38
od Serža
a celta, co neni na sračky po pár jiskřičkách a žhavejch uhlících...

PříspěvekNapsal: 19.06.2019 7:15
od Matěj
Jasně, nic proti tradici samozřejmě nemám.

Jen jsem se na to díval z pohledu staršího pohodlného člověka (ne, že bych se už pohřbíval, ale mladší holt už nebudu). Když mi bylo kolem 20, tak jsem taky neměl problém se někde natáhnout na celtu a přikrýt dekou (prakticky kdekoliv i na tvrdé zemi :D , zejména s nějakou promilí v krvi to vůbec nebyl problém ;) ). Dneska si už nedovedu představit, že bych to dal. Čím je člověk starší, tím je pohodlnější (alespoň já).

PS: Moji celtu sežraly myši... A tele je už taky v nenávratnu, ani nevím vlastně, kam se podělo Byly to ale pěkné časy.

PříspěvekNapsal: 19.06.2019 7:26
od Hohepa
no jak psal Serža.
Dnešní význam celty není ani tak ochrana proti vodě, ale ochrana proti ohni - tedy odletujícím jiskrám u táboráku.
Obzvlášť když se přikládá chrastí, chvojí , větvičky, šišky, zkrátka co se ještě najde v lese bez kácení soušek.

Také používám některé moderní textilní vymoženosti, konec koncům spacák dnes už ani jiný koupit nejde, ale k ohni jako vrchní vrstvu nééé. A protože jsem také déle na světě , tak je pro mne snažší hodit přes sebe celtu, než se převlákat.

PříspěvekNapsal: 24.06.2019 14:08
od RedneckBear
Cim impregunujete? Dostal jsem doporuceni na nejaky prostredek od firmy Nikwax (ted si nevzpomenu ktery presne).

PříspěvekNapsal: 24.06.2019 14:43
od Bill Masen
Jo, nikwax je dobrej.

PříspěvekNapsal: 25.06.2019 7:50
od RedneckBear
Super, mam ho objednanej a dneska ho snad vyzvednu. Diky! :)

Jelikoz jsem to jeste nedelal, tak se jste zeptam - píšou tam "Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud tkaninu nejprve očistíte (vyperete) v prostředku Tech Wash v odděleném pracím cyklu." Děláte to někdo? A je to vhodné, když je moje celta "nová", resp. nepoužitá (podle razítka rok 53)?

PříspěvekNapsal: 26.06.2019 18:38
od Elishka
já bych celtu asi vymáchala ve vaně/škopku, hlavně kvůli prachu. moje pračka by celtu stejně nedala, byla by moc těžká a asi bych urvala buben

PříspěvekNapsal: 26.06.2019 18:42
od Bill Masen
To neper, celta se nepere. Jak píše Elishka, ve vaně. Taky jsem to tak dělal.

PříspěvekNapsal: 26.06.2019 19:04
od RedneckBear
Prave, jsem mel strach, co by ta hromada udelala. Dik! :)

Takze to holt zitra vymacham ve vane, necham to trochu oschnout a pak to hodim doma (venku bych se upek LOL) na prosteradlo na zem, napatlam na to asi nejakou tou houbickou co se pouziva na auto ten cotton proof, za par minut to setru mokrym hadrem a povesim to ven ... pochopil jsem to spravne?

PříspěvekNapsal: 26.06.2019 20:04
od Bill Masen
Nepochopil. Nalej vodu do vany, přidej nikwax a vymáchej. Nech chvíli ležet a zase vymáchej. Vypusť vodu, napusť studenou čistou a vymáchej, a dělej to dokud voda nebude čistá. Pak dej sušit ven.

PříspěvekNapsal: 26.06.2019 22:48
od Elishka
houbičkou nebo kartáčkem se dá impregnovat taky, ale celta se vejde do vany, takže lepší bude ten postup, co psal Bill Masen. Kartáči a houbičkami jsem kdysi impregnovala tee-pee, to se do žádné pračky, škopku ani vany rozhodne nevejde :lol:

PříspěvekNapsal: 27.06.2019 5:46
od RedneckBear
Aha! Ja myslel, ze mi odpovidate jen na tu cast s cistenim pred impregnaci. :)

Ja totiz videl video o nikwaxu, kde impregnovali postaveny stan takovou tou "houbickou s nasadou" na myti oken. A bundu nejakou houbickou s tim, ze byla polozena na zemi na nejake podlozce.

V pripade vany ale nevim, jake dat mnozstvi vody a pripravku. Na lahvi pisou
- na 6L vody a 1ks obleceni 1 vicko (to ma kolik, safra? 50ml?)
- na stan pisou pomer 1:9, a pouzit 50ml na 3m2 (u celty 180x180 to tim padem vychazi na 54ml)

PříspěvekNapsal: 27.06.2019 9:05
od Elishka
hmmm. v půl litru vody asi celtu nevymácháš... koukám do návodu, pro ruční aplikaci doporučují 6 litrů vody a 50 ml na jeden kus oděvu, impregnace bych dala víc, klidně těch 100 ml a postupovala dle návodu (vymáchat, nechat chvíli ležet, znovu vymáchat a propláchnout čistou vodou...)

PříspěvekNapsal: 27.06.2019 10:42
od Matěj
Je nutné celtu impregnovat? Z vyroby by měla být, my je fasovali taky snad půl století staré a vybavuju si, že by protekla.
A soukromou celtu, co jsek měl za mlada na čundry jsem taky nikdy neimpregnoval a ok. Třeba ten sajrajt, ve kterém to tehdy neekologicky impregnovali, vydrží víc než nové prostředky. :)

PříspěvekNapsal: 27.06.2019 14:23
od RedneckBear
Eliishka: Oni to na ten stan nanaseli houbickou, takze je mozny, ze by stacilo 50ml roztoku: 450ml vody na tu celtu ...

Matěj: Ja ji mam nove, ale dost by me nekonecna impregnace potesila. :)

PříspěvekNapsal: 27.06.2019 15:31
od Elishka
já to chápu, ale považuji za důkladnější systém to vymáchání v impregnaci, houbička je dle mého náhradní řešení, když se impregnovaný předmět nevejde do vany či není vana k dispozici.

jak moc je celta impregnovaná bych si vyzkoušela... stéká voda po povrchu? nebo se okamžitě vsakuje? jestli máš k dispozici zahradu, tak bych zkusila, jak se bude celta chovat, když na ní chvilku poteče voda z hadice. takový simulovaný déšť

PříspěvekNapsal: 27.06.2019 18:02
od Matěj
Nemyslel jsem to tak, že by impregnace byla "nekonečná", ale tak, že by ještě mohla být původní impregnace funkční a bylo by tedy zbytečné hned nově impregnovat.

PříspěvekNapsal: 27.06.2019 18:22
od RedneckBear
Elishka píše:já to chápu, ale považuji za důkladnější systém to vymáchání v impregnaci, houbička je dle mého náhradní řešení, když se impregnovaný předmět nevejde do vany či není vana k dispozici.

jak moc je celta impregnovaná bych si vyzkoušela... stéká voda po povrchu? nebo se okamžitě vsakuje? jestli máš k dispozici zahradu, tak bych zkusila, jak se bude celta chovat, když na ní chvilku poteče voda z hadice. takový simulovaný déšť

Dobry napad!
Akorat jsem to zkusil asi dve minuty u vany sprchou (celta sikmo) a steka to ok.
Takze to o vikendu udelam, jak rikate - ji zkusim napnout na zahrade a zleju ji z hadice.
Jestli bude ok, tak super, jestli ne, tak holt dam neco jako 3x 6 litru vody a 4x 50ml nikwaxe a udelam to tak, jak rikate.
Diky! :)

Matěj píše:Nemyslel jsem to tak, že by impregnace byla "nekonečná", ale tak, že by ještě mohla být původní
impregnace funkční a bylo by tedy zbytečné hned nově impregnovat.

Ja vim, ja to tak jen placnul, ve smyslu "dlouhodobe funkcni" ... :)

PříspěvekNapsal: 08.07.2019 8:50
od RedneckBear
BTW pokud do "teziste" celty prisiju navic velky dalsi olivu (zvenku), abych pomoci ni moh vypnout stred plachty, mam ocekavat, ze mi tamtudy bude zatekat? Sorry za blbou otazku, ale fakt netusim - ve stanu jsem spal naposled nekdy v 8 letech ...

PříspěvekNapsal: 08.07.2019 9:04
od Matěj
Celty jsou dělané tak, abys je sepnul a postavil jednoduché Ačko, takže podle mě zbytečnost sešivat, ale jestli by to to vyhovovalo, tak proč ne? Zatekat nebude, když to udeláš pořádně, popř. Podlepíš

PříspěvekNapsal: 08.07.2019 9:11
od RedneckBear
Ja nebudu nic spinat ani sesivat :-)

Stavet budu z jedne celty lean-to nebo plow-point (nevim ceske nazvy). Ale kdyz udelam treba ten plow-point, tak bych si chtel nadzvednout stred, abych mel vic mista. A na to tam potrebuju nejak prichytit provaz zvenku ... a proto tam chci prisit knoflik. :-)

PříspěvekNapsal: 08.07.2019 10:09
od Hohepa
Stará bavlněná stanová plátna s klasickou impregnací měly tu nectnost že se na ně za deště nesmělo zevnitř sahat.
V místě kde se člověk dotknul začalo protékat . Psal o tom E.T.Seton ve dvou divoších a fungovalo to i v osmdesátkách na táborových stanech s podsadou. No vono to tak moc nevadilo , protože to po té šikmé plátěné "střeše" stékalo zase mimo dřevěnou podsadu. Celta přetvořená do pláštěnky měla ramena a šíji zdvojené - podšité druhou vrstvou. Přesto pokud si pamatuji tak když jsem ji používal cobi pláštěnku , tak byla zevnitř vždy navlhlá - lepší než být od deště durch a konec koncům v moderním igelitu se člověk zase potí :wasntme

Jak byly impregnované armádní celty to je IMHO otázka . Klasika od dob Setona , tedy kamenec a jádrové mýdlo http://lesnizelva.blog.cz/1206/impregnace-plateneho-vybaveni-roztokem-kamence
se asi používala i v těch padesátých letech. Kdy ji začala vytlačovat modernější impregnace na bázi silikonů a jinech ..konů no to je hádání z kávové sedliny 70tý , 80tý, 90tý léta?
Používala se na vojenské celty vůbec někdy ?
V těchto ohledech bývala ČSLA dost konzervativní :angel

Dnes prodávané impregnace asi bude vše na bázi těch silikonů , teflonů atd.. , kompatibilita s kamencem&jad.mýdlem bude dost pofidérní.
Takže když už, tak přemáchnout/přeprat v ruce a přeimpregnovat celé.

P.S. : jedno pravidlo , na co sáhne silikon , tam už nic jiného nedrží ...

PříspěvekNapsal: 08.07.2019 11:23
od RedneckBear
Diky obema za info. :)

V tuhle chvili je ta celta naimpregnovana pekne. Tak mam obavy, kdyz do ni doprostred nasiju tu olivu/knoflik, jestli tamtudy pak nebude zatekat ...

PříspěvekNapsal: 08.07.2019 12:08
od Matěj
Když máš strach, tak to našij na mezikus a ten tam vhodnym lepidlem přilep. Stejně tak se opravovaly celty, na díru se nalepilo kolečko z jiné celty a fungovalo to. Např. Chemoprenem.

PříspěvekNapsal: 08.07.2019 15:53
od Bill Masen
dirky v celte se vzdycky opravovaly zažehlovací záplatou. Ta by tady pomohla taky, jenom si myslím, že ti to žádnej knoflik neudrží. Než upravovat starou celtu, raději si jí ušít.

PříspěvekNapsal: 08.07.2019 19:27
od Elishka
RedneckBear píše:Diky obema za info. :)

V tuhle chvili je ta celta naimpregnovana pekne. Tak mam obavy, kdyz do ni doprostred nasiju tu olivu/knoflik, jestli tamtudy pak nebude zatekat ...

já myslím, že bude zatékat . nešila bych tam nic.

PříspěvekNapsal: 08.07.2019 21:12
od Stenny
Staří trempové mi tvrdili, že šitá celta nezatéká, když se šije bavlněnou nití a tenkou jehlou. Oproti nešité celtě mi ale spoj zatékal vždycky, pokud jsem ho nezatřel voskem a nebo rovnou ševcovským lepidlem.

PříspěvekNapsal: 11.07.2019 18:57
od PaF
Ševcovský lep je správná volba.