Vybavení na čundry

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.

Re: Vybavení na čundry

Příspěvekod viktor » 21.05.2017 12:53

jo to je velice pravdepodobne, proste vedle US panve je nas esus uplne zlatej :D zas na druhou stranu je US pititko na flasce pouzitene i v pohode na vareni, coz to nase ani nahodou :D
leta pouzivam nemeckej BW esus napr. http://www.armyshop-praha.cz/esusy-nado ... ginal.html
podobnej je ruskej, polskej, byv. NDR , hodne podobnej maj svycari a severani... proste to fuguje a to jak na vareni tak na fasovani. panev jako takovou jsem sice nekdy asi pouzil ale v odstate ji nepotrebujes, tedy pokud nedelas zrovna rizecky v trojobalu, coz je taky klidne mozne, mas ohen a masou jde opeci uplne stejne jako burt :-)
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
viktor

Příspěvekod Serža » 21.05.2017 15:48

já považuju za hodně dobrej set jugoslávský armády (JNA)
díky hranatosti je i dobře skladnej

235854_ts.jpg

2013-06-30120815_zpsf858bbd6.jpg

jenom doplním, jak se to skládá: malý plastový víčko na flašku, flaška i s víčkem do hliníkovýho pítka/ešusu, celý přiklopit velkým víčkem a zajistit lamelou z boku. Příbor se strkal do futrálu vedle toho.
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Serža

Příspěvekod štaflík » 22.05.2017 19:08

Hmm, cena dobrá:
http://www.army-surplus.cz/detail/22746 ... e-original
http://www.survive.cz/product/polni-lah ... slavie/516
Máš s tím praktické zkušenosti? Není ten ešáka malý? Pasuje na lihový vařič (myslím ten plechový, obyčejný, rozklápěcí za asi 18,-?
Ta palstová pitítka - snesou horký? Tj. když budu mít jedno "čisté" na čaj/kafe a druhé "špinavé/mastné" na polivku apod. dává to smysl. Dá se do nich zalévat vařící vodou?
štaflík
VIP

Příspěvekod Serža » 22.05.2017 20:31

nevim jestli vařicí, ale horkou tekutinu to snese (měli jsme do toho rozlejvanou polifku)
vařit samozřejmě jen v hliníku...je to pro jednoho člověka, takže porce odpovídající....400g konzerva, nebo čínská polifka se vejde.
na ten lihovej vařič jsem to nezkoušel...a teď doma sice mám vařič, ale nemám ten set (prokaučoval jsem ho v Bosně a nechci ho kupovat....zaúkoloval jsem bývalého spolubojovníka v Chorvatsku 8-) ale ještě ho nedodal)
mám ale trochu obavu, že mezera na vařiči je větší
\(^_^)/
Serža

Příspěvekod štaflík » 22.05.2017 20:36

Mě nedávno dostalo, že "vařiče na pítka US polní lahve" na pítko US polní lahve jaksi nepasují. V Militaryrange jsme prokombinovaly všechny (dobře 3) vařiče se 3 pítky a nepasovalo nic na nic. Jediný, co pasuje je komplet Rothco lahev+pítko+vařič. Samotné vařiče na US pítka na ně nesedí. Škoda. Mít na pásku flašku, pítko na vaření a vařič by se mi líbilo. A nehce se mi kupovat Rothco za 850,- nebo "značkové" za 2 000,-
Ale ten yugo set se mi líbí, i když je bez vařiče.
štaflík
VIP

Příspěvekod viktor » 22.05.2017 21:04

ja tedy nevim, ale mam us polni flasku, us pititko, nerez a jakejsi bazmek vydavanej za něco jako nastavec na pititko ala varic na suchy lih. vse to sice do sebe pasuje ale v ramci ruznych experimentu jsem s tim blbnul a vysledky nic moc.
co fakt z těchto ruznym věci funguje je třeba svedsky set, který jde ještě občas nekde sehnat. http://www.vlkodlak.cz/polni-vojensky-v ... us-svedsky, procestoval se mnou celou evropu... vitr ho nezajima jako třeba plynove a nektere benzinaky, hori to naprosto potichu ..lepi se jenom trangie
to fakt funguje k plne spokojenosti, ale je to pomerne tezky a tak když mate k dipozici normalni ohen a toje na vandru skoro vždy tak esus BW a jemu podobne je asi nej.
viktor
Sigmund Freud
viktor

Příspěvekod štaflík » 22.05.2017 21:12

My jsme šíbovali kombinací:
-originál US flaška (1985)
-MFH kopie
-Rothko kopie
-nějaká kopie (zapomněl jsem)
s vařiči MFH a MilTec - nejsou stejné). Nefungovala ani jedna kombinace, prostě ten vařič nešlo nasadit na pítko.
Tenhle set: http://www.militarysklad.cz/lahev-obal- ... i-14510110 samozřejmě sedí.
Ale tenhle:
http://www.militarysklad.cz/varic-pod-u ... c-14917000 a jeho o kilo dražší brácha neseděli na nic...
štaflík
VIP

Příspěvekod viktor » 22.05.2017 21:18

jo je to mozny, ale rikam ze i když to pasuje, jako u me tak to moc nefunguje, proste lepsi je si udelat podporu pro pititko z par sutru a bud pod tim zatopit lihem a nebo proste par dřívky. na první pohled to vypada sice dobře ale jinak nic moc.. nekde se mi to jste ocazene vali. proste ten plamen z lihu ma moc malou stycnou plochu s pititkem, plameny slehaji ven temi otvory místo aby predavali teplo plasti pititka. proste to moc dobře nefunguje
viktor
Sigmund Freud
viktor

Příspěvekod štaflík » 22.05.2017 21:29

OK.
štaflík
VIP

Příspěvekod dolmar » 22.05.2017 21:44

Používám US pítko s nástavcem - podstavcem, kterej jsem horizontálně provrtal. Provlíknu tím nerez drát a spolu s liháčem z plechovky to používám dlouhodobě a k naprosté spokojenosti.

K výše zmiňované US pánvi - mám nerez originál z roku 1944 a ač je opravdu primárně určena pouze pro příjem stravy, je to, jako vždy, jen o zvyku a skladbě jídelníčku. Ovšem můj favorit je nedávno pořízený francouzský hliníkový ešus. Dvě misky, jedna na mastnou, druhá na nemastnou stravu, plus víko. Malý, skladný, hranatý. Vyzkoušeno i ve dvou, no problemo.
dolmar

Příspěvekod Serža » 22.05.2017 21:54

viktor píše:jo je to mozny, ale rikam ze i když to pasuje, jako u me tak to moc nefunguje, proste lepsi je si udelat podporu pro pititko z par sutru a bud pod tim zatopit lihem a nebo proste par dřívky. na první pohled to vypada sice dobře ale jinak nic moc.. nekde se mi to jste ocazene vali. proste ten plamen z lihu ma moc malou stycnou plochu s pititkem, plameny slehaji ven temi otvory místo aby predavali teplo plasti pititka. proste to moc dobře nefunguje
viktor

já normálně vařím na VAR3...když jedu sám, tak právě ešus netahám, jen US láhev + pítko a vařím v něm
na tom plyňáku je to teda trochu nestabilní, chce to fixaci nějakým šutrem nebo kmenem stromu (zároveň to poslouží jako závětří)
ve dvou lidech tahám ešus...a ve víc už to chce kotlík
\(^_^)/
Serža

Příspěvekod viktor » 23.05.2017 8:29

není to sice army ale pro jednoho skoro dokonale, ..http://www.mevatrade.cz/mevatrade/eshop ... door-set-2
pak ti staci jen petka s vodou a ses celkem vybavenej :-)
mam to asi 1/2 roku taham to na mensi vylety a v pohode,
viktor
Sigmund Freud
viktor

Příspěvekod Stenny » 23.05.2017 8:56

Možná budu za troubu, ale kdo používáte nějakou z variant "ledviny" - jak se z hlavní nádoby jí, když nemá žádné držadlo, jen závěsný drát? Normální ešus, když ho vytáhnu z ohně, přes hadr v ruce neudržím déle než pár vteřin (za držadlo jo, ale přímo nádobu ne). Máte nějakou chňapku, pokládáte to na pařez, během dvou minut to vychladne, nebo neznám ten správný trik?
Stenny
VIP

Příspěvekod kregan » 23.05.2017 9:39

Nevím, co myslíš "ledvinou" protože ledvina z US čutory držadlo má. Buď "L" profil z plechu (ten mám radši) nebo držadlo ze dvou drátů. Na nádoby bez držadla jsou fajn kleště s aretací od VARu.
Čím víc víš, tím míň neseš.
kregan
VIP

Příspěvekod Rudolf Steiner » 23.05.2017 10:13

Byl jsem před rokem na cyklovandru s kolegy na týden. Jelo se na kolech vyrobených před r. 1945 a spalo se venku. Jeden z kolegů 60+ měl jako výbavu, kromě toho co měl na sobě, nůž, lžíci, ešus se smaltovaným plecháčkem, PET láhev na vodu, deku, drážní pláštěnku, sáčkový čaj+ cukr a peníze. Před večerem, než jsme se utábořili, tak si koupil chleba, sáčkovou polévku a paštiku, tím vyřešil večeři a snídani. Toto mu krásně vystačilo na celý týden. Je to sice něco jiného, než jít pěšky a pustinou, ale ta pustina stejně u nás moc není.
Memento mori!
Rudolf Steiner

Příspěvekod Stenny » 23.05.2017 10:24

kregan: Nemyslím hrnek k US lahvi, ale ešusy s oválným/ledvinovitým tvarem. Dělali to Švédi, Maďaři, Poláci, Rusové...
https://www.e-armyshop.cz/armyshop/poln ... ove-detail
https://www.armytrade.cz/detail/ledvina-(esus)-rusky-2-dily/
Typicky se skládá z vršku, který má příčné držadlo ala US hrnek, a ze spodního dílu, který má akorát drátěné očko k zavěšení jako kotlík. Na fotkách to dost často vidím používat, ale nevím, jak z toho lidi jedí, nikdo kolem mě to nemá. Ty kleště od VARu vypadají dobře, díky za tip.
Stenny
VIP

Příspěvekod Baca » 23.05.2017 10:27

Vlezie do ociek bajonet ?? :)
Prežiť !!!
Baca
VIP

Příspěvekod viktor » 23.05.2017 13:08

to fakt uz rozpad.... jak asi, klackem to vytahnes z ohne, nekam to postavíš a bastis, když to trochu vystydne tak to vezmes do pacek. BW ma zamky na stranách a tak to oko jde zacvaknout aby drželo nahore. Viko ma na drzadle takovy oko, fikni peknou vetev a trosku ji uprav nozem a mas panvicku i s držátkem.. vlozka ma zarez kam jde zasunout drzatko od vika a tak mas další drzatko..a usij si na to nejakej obal, jinak budes mit spinavej bagl az t o tam hodíš pouzite..
nevim jak ted ale jista serie nasich esusu mela hlinikove draty, a byla bez ocek, při vareni v ohni skoro nepouzitelne... spolehlive se ohnou pod tihou polivky ci jiného obsahu..
viktor
Sigmund Freud
viktor

Příspěvekod Atraidis » 23.05.2017 13:12

No když jsme jezdily lézt vlakem tak jsme se balily zhruba takto:
Spacák, Karimatka
Stavební plachta (K ukotvení se používaly smyčky z lezení kolíky jsme vyřezali)
Oblečení dle potřeby
Ešus s víčkem (víčko se použilo jako hrnek) lžička nůž.
Na vodu jsme používali dvou litrové PET láhve
Jídlo obvykle nudle a konzervy případně rýže.
No a k tomu se vozilo tak cca 10 kg lezeckého materiálu.
Všechno se to pěkné naskládalo do obrovské krosny a hurá na vlak. :) díky bohu že už jsem si koupil auto.
Atraidis

Příspěvekod viktor » 27.05.2017 22:02

kdysi ....
US torna, prodávala se hodne malo, praha asi 1 obchod, pak beroun cena 105 Kcs..
celta, cernej trh, slohnuta z vojenske službym, neslo legalne koupit
spacak, doma sitej perak, spacaky se sice prodavali ale dost desne, max na leto, jinak desna zima
esus s obalem, lzice ( bagr ) lzice slohnuta v jidene hlinikova
svetr, ci mikinu
zracak ( tasku od plynove masky ) a v ni ( taska slouhnuta ze skladu CO na skole, plynarny pouzival kazdej CS tremp,
par konzerv, chleba, pollivky v pytliku, baterkum zapalky, cigara, flasku s vodou, polni al lahev mel málokdo, když tak zas slohnutou z vojny, nic se legalne neprodávalo ...
karimatky ještě nebyly :(
nuz, kus svicky..toaletak, par blbosti..
jo a cancak, to byl sesit na poznámky a proste cancy a vzpomínky..
to bylo asi tak vse... leta pane 1980 --- sestava a vybaveni m tj. usarna nebo uzda, jak se us torne rikalo a zracak mel v podstate kazdej, batoh, kletry atd... nosili jen mastnaci ( turiste ) a jina sezoni verbez... :D
někdo mel vojenske hadry, jehlici atd,, zas " trofejni" z vojny
kazdej patek na nadrazi, leto - zima, ve vlaku vždy poslední vagon, jezdilo se hodne,
viktor
Sigmund Freud
viktor

PředchozíDalší

Zpět na Přežití v přírodě