Biologické zbraně: když bakterie, viry a toxiny vraždí...

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.

Biologické zbraně: když bakterie, viry a toxiny vraždí...

Příspěvekod Karlos » 09.06.2011 7:24

Biologické zbraně: když bakterie, viry a toxiny vraždí ve velkém

Odkud se vzala bakterie E. coli, je pořád otázkou, o dalších smrtelných biologických látkách toho ale víme víc. I proto jsou ebola, antrax, botulin či neštovice horkými kandidáty na biologické zbraně.
Vývoj, výroba a skladování biologických zbraní je sice od 26. března 1975 zakázáno, teroristé i některé vlády si z toho však nedělají těžkou hlavu.

Antrax: sázka na jistotu
Sněť slezinná čili antrax je ve světě terorismu a válek oblíbenou zbraní už několik desítek let. Nikoli bezdůvodně, oplývá přímo excelentními zabijáckými parametry. Odhaduje se, že na onen svět vás pošle méně než jedna miliontina gramu. Osmdesát procent zasažených plicní verzí antraxu zemře. Příznaky jeho útoku jsou totiž matoucí, nápadně připomínají chřipku a poté silný zápal plic.

Jak zabíjí: Pokud budete jedním z nešťastníků, kteří vdechnou spory bakterie Bacillus anthracis, prudce se vám během tří dnů zhorší zdravotní stav a poté se dostaví problémy s dýcháním, častá je i otrava organismu. V tuto dobu již patrně budou lékaři vědět, s čím mají tu čest, ale na úspěšnou léčbu silnými antibiotiky bude pozdě. Smrt přichází do 36 hodin od zhoršení stavu. Američtí odborníci odhadují, že pouze 100 kilogramů antraxových spor svržených na pětimilionové město by znamenalo smrt čtvrt milionu lidí.

Botulin: 100 gramů a lidstvo končí
Je zdrojem nejsilnějšího jedu v přírodě. Pouhých 100 gramů bakterie Clostridium botulinum, které by šílenec za ideálních podmínek dobře rozdělil by vyhladilo celé lidstvo.

Skvělým kandidátem na biologickou zbraň je i proto, že jed se ve vzduchu rychle rozpadá (bakterie Clostridium botulinum je anaerobní, kyslík je pro ni jed), oblast zamořená botulotoxinem v aerosolu tak bude do 24 hodin opět bezpečná, dobyvatel ji může přijít obsadit.

Jak zabíjí: Otravy botulinem si všimnete poměrně brzy, asi po 36 hodinách. Budete malátní, budete se cítit slabě a bude se vám točit hlava. Překvapit by vás neměla ani minimální slinivost a vysušená ústa. Brzy se dostaví ochablost svalů krku, jazyka a dýchacích svalů. To zapříčiní i smrt, zkrátka se udusíte. Zachránit vás může pouze včasné podání vhodného antitoxinu. U případů otravy botulinem před rokem 1950 uvádějí statistiky úmrtnost 60 procent.

Ebola: virus, jehož slabinou je, že nelétá
Virus ebola coby náplň biologických zbraní děsí lidstvo asi nejvíce. Nevíme totiž, odkud se vzal, nevíme, v jakých zvířatech přebývá ani jak ho léčit. Jedinou jistotou je fakt, že je jednou z nejnebezpečnějších nákaz, s nimiž kdy lidstvo mělo tu čest.

Zatím máme štěstí, protože využít ebolu jako biologickou zbraň je technologicky náročné. Předně bychom museli virus donutit létat vzduchem, jen tak by totiž byla nákaza efektivní. S jistotou však víme, že nejvražednější kmen eboly (s úmrtností 90 procent) se vzduchem nepřenáší.

Ovšem ne že by se na to lidé nesnažili vyzrát. Bývalý sovětský vědec Kanatjan Alibekov tvrdí, že se SSSR a poté i Rusko snažily ebolu zkřížit s neštovicemi a "naučit ji tak létat".

Jak zabíjí: Ebolu můžete dostat jen po přímém styku s nakaženým člověkem nebo s předměty, jichž se dotkl. Inkubační doba je od dvou dnů do čtyř týdnů. Infikaci ebolou určitě poznáte, dopřeje vám vysoké horečky, zvracení, bolesti kloubů a svalů, průjmy, zánět spojivek, krvácení vnější, ale i vnitřní. Vaše játra se přemění v krvavou kaši. Bolest však nebude trvat dlouho, vysvobození v podobě smrti přichází po šesti až deseti dnech.

Neštovice: vyhladili jsme je, tím nebezpečnější ale jsou
Pravé neštovice nebo také černé neštovice se nám podařilo vymýtit už roku 1978, a to hlavně díky českému epidemiologovi Karlu Raškovi. Dnes by tak měl být virus neštovic uchováván v jedné laboratoři v USA a v jedné v Rusku. Mnoho odborníků tomu však nevěří.

Protože se už vakcinace proti pravým neštovicím neprovádí, stává se virus dokonalým adeptem na biologickou zbraň. V populaci totiž chybí protilátky. Na druhou stranu ale známe vakcínu a při útoku by při včasném podání neměly být ztráty až tak hrozivé.

Jak zabíjí: Virus se dostane do těla sliznicí dýchacích cest. Poté má dva týdny na inkubaci. Pak se rozjíždí kolotoč horeček, bolesti hlavy a zad a zvracení. Na sliznici nosu a úst se začnou objevovat léze, které se později přesunou i na obličej a paže. Po několika dnech vezmou útokem celý váš trup. Nakonec se tělo promění v jeden velký infekční puchýř. S vyrážkou budete žít asi týden, pak vám selže oběhový systém. Pokud navíc narazíte na hemoragickou formu viru, čeká vás krvácení do podkoží a vnitřních orgánů. Smrt si pro vás přijde během několika dní.

Zdroj: http://xman.idnes.cz/biologicke-zbrane-kdyz-bakterie-viry-a-toxiny-vrazdi-ve-velkem-p7w-/xman-styl.aspx?c=A110608_124931_xman-styl_fro


Ty nestovice opravdu vypadaji znepokojive, je sice pekne ze zname vakcinu, ale byly by jsme ji schopni vyrobit v kratkem case v dostatecnem mnozstvi? Obavam se ze nikoliv... navic pro oblibence konspiracnich teorii by bylo mozno uvazovat o vyuziti pri tolikrat zminovane (nutne) redukci obyvatel planety:

- nemoc je velmi dobre prozkoumana
- existuje bezpecna moznost vakcinace (vyvoleni se mohou velmi dobre pripravit)
- povinna vakcinace jiz neprobiha
- mortalita 30%


WIKI: http://cs.wikipedia.org/wiki/Prav%C3%A9_ne%C5%A1tovice
Pravé neštovice, také černé neštovice, lat. Variola nebo Variola vera je prudce nakažlivé akutní onemocnění, způsobené virem z čeledi Poxviridae. Jedná se o jedno z nejnebezpečnějších onemocnění: jen během 20. století neštovice zahubily 300–500 miliónů lidí a ještě v roce 1967 onemocnělo 15 miliónů lidí a 2 milióny jich zemřely.[1] O deset let později se tato nemoc stala zatím jedinou na světě, kterou se soustředěným úsilím a celosvětovým očkovacím programem podařilo porazit; pravé neštovice byly roku 1979 prohlášeny Světovou zdravotnickou organizací za zcela vymýcené[2]

Po ukončení vakcinačního programu ovšem již nová generace není vůči chorobě imunní a virus sám pravděpodobně stále existuje v některých laboratořích, proto se o něm uvažuje jako o možném nástroji bioterorismu.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
 
Příspěvky: 4683
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Biologické zbraně: když bakterie, viry a toxiny vraždí..

Příspěvekod step » 09.10.2015 9:32

Důvody proč Anthrax zřejmě nebude tou pravou biologickou zbraní hromadného použití a lze s ním počítat jen při teroristických útocích.

zdroj: Medicínské katastrofy, Richard Gordon - doporučuji knihu přečíst celou, dlouho jsem se tak nenasmál :D

Stovka bombiček vměstnaná do dvousetpadesátikilové bomby RAF měla podle propočtů zamořit snětí 10 akrů města nebo 50 akrů na venkově. Čtyři tisíce dvousetpadesátikilogramových bomb půjdou do Stuttgartu, 40 dvoustovek dílo dokončí, Cáchy a Wilhelmshaven půjdou k tomu jako přívažek. Čtyři miliony bombiček rozseje 2690 bombardérů, což není žádný problém u letectva, které o rok později dokázalo poslat během jediné noci na Kolín nad Rýnem jeden tisíc letadel.

Důvody, proč shazovat radši atomovou než antraxovou bombu
1. Obyvatelstvo Berlína, Stuttgartu, Frankfurtu, Hamburku, Cách a Wilhelmshavenu by se dalo poměrně spolehlivě vyhladit pomocí šesti atomových bomb z roku 1945 (možná by stačilo i jen pět, Frankfurt a Stuttgart jsou od sebe dost blízko, aby se mohly podělit o jednu). Tudíž by bylo zapotřebí jen šesti létajících pevností, ne 2690 Lancasterů.
2. Ačkoliv je antraxová bomba značně tišší, velká šlupka na nepřítele nesmírně zapůsobí.
3. Slábnutí účinků antraxu se nedá snadno změřit Geigerovým počítačem.
4. Atomová bomba se pravděpodobně snáz vyrobí, snáz se s ní zachází a líp vypadá.
5. Smrt po atomové explozi nastává během milisekund, kdežto u antraxu musíte týden čekat.
6. Atomová bomba působí válečničtěji. Nikdo nikdy nedostal medaili za šíření choroby.
Je fascinující představovat si z hlediska světové historie, že by na Hirošimu bylo 6. srpna 1945 svrženo 1000 tun antraxu.
Onoho léta stál člověk mezi hnijícími kostmi své vlastní nelidskosti. Hrůzy exhumované spojeneckými armádami byly tak
rozsáhlé a strašlivé, že všichni zapomněli na obětní beránky na Gruinardu. Kromě doktora Fildese, který se díky nim stal sirem Paulem. Na spory taky všichni zapomněli. Mohly by ležet v hlíně po léta jak Šípkové Růženky. Britská vláda zapomněla na svůj vlastní rozkaz z roku 1938, stanovící, že zvířata pošlá na slezinnou sněť mají být okamžitě na místě pohřbena do nehašeného vápna. Na konci 2. světové války, 2. září 1945, byl jediným zbylým nebezpečným místem v Evropě ostrov Gruinard.
Z břehu nyní varuje velká černobílá plechová cedule:
OSTROV GRUINARD
TENTO OSTROV JE VLÁDNÍ MAJETEK POZEMEK JE KONTAMINOVÁN A JE NEBEZPEČNÝ PŘISTÁNÍ JE ZAKÁZÁNO ROZKAZEM 1966 Tento přívětivý ostrůvek, hnízdiště mořského ptactva, útočiště ryb, byl lidstvem stejně jako atol Bikini odsouzen k výlučně geologickému životu.

Schválně si zkuste ostrov najít třeba na námořní mapě, stále je tam vstup zakázán i po opakovaných pokusech o dekontaminaci půdy.
step
 
Příspěvky: 63
Registrován: 04.04.2015 16:50

Re: Biologické zbraně: když bakterie, viry a toxiny vraždí..

Příspěvekod SWED » 10.10.2015 17:49

Zdravím.V mém podání tvz. Breberky a zbraně.Pánové před lety jsem potka postaršího profesora mikrobiologie.... a slovo dalo slova :beer :beer :beer a výčtu všeho co se bez problémů dá požít proti lidem je větší než výše jmenované alternativa.Účelem nemusí nepřítele prvotně zabít,ono stačí oslabit.No pokud bude mít dejme tomu polovina populace jenom chřipku v době války tak je vymalováno při použití lepší mutace :devil .
Nejvíce se mi od něj líbila teorie o moru.Klasický Dýmějový Mor je přenášen z oběti na oběť blechami cizopasíc na hlodavcích,krysa potkan typický přenašeč.Ale není to pravidlo. A komu Z vás při toulkami přírodou dones domu pes,kočka a nevím co ještě domu hopsalky určitě ví,že zbavit se jich chvíli trvá.a Ona stačí jediná jednou štípnout A je vymalováno.
Kdesy na světě žije velice početná kolonie roztomilých zvířátek s bleškami a breberkami cca 60-80% procent kolonie.Stačí odebrat pár jedinců a vhodně vypustit na vhodné místo a jelikož jsou to potvůrky velice množivé je vyděláno.Po krátké asimilaci s místními hlodavci je asi zaděláno na problém bo existuji léky,ale jsou pro všechny :twisted: ,nehledě že by tu zůstala trvale zamořená oblast. Protože kdo si myslí,že dokáže vyhubit hlodavce ve městech tak hodně štěstí.A kdyby se mu to podařilo .Hopsalky slezou z mrtvolek a hop na...lidi a je to tu zas.Toť vše.Ať se budete snažit sebevíc přežít,věřte že je někdo kdo má na starost pravý opak a lidé jsou svině,vždycky uměli najít cestu jak se tomu druhému dostat na košilku.SWED
SWED
 
Příspěvky: 144
Registrován: 06.10.2015 20:22

Re: Biologické zbraně: když bakterie, viry a toxiny vraždí..

Příspěvekod Serža » 09.05.2017 10:06

sice se nejedná o "zbraň" - tedy úmyslné použití, ale rizika jsou podobná:
Pandořina skříňka se otevírá, smrt přichází z Arktidy
http://www.securitymagazin.cz/historie/ ... 56114.html
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Serža
 
Příspěvky: 1880
Registrován: 21.04.2016 15:12

Re: Biologické zbraně: když bakterie, viry a toxiny vraždí..

Příspěvekod zedik » 05.10.2017 17:46

zedik
 
Příspěvky: 445
Registrován: 29.03.2016 19:41

Re: Biologické zbraně: když bakterie, viry a toxiny vraždí..

Příspěvekod viktor » 06.10.2017 10:19

no ono to není tak jednoduche. Japonci za II. sv v Manzusku rozjeli obrovska testovaci zareni a vyrobu biologických zbrani. Co se tyka testovani na lidech tak byli naprosto bez jakých-koliv zabran. Mengele v Osvetimi byl troskar, také pracoval v jinem oboru. O cele zalezitosti existuje rada dukazu a par publikaci, moc jich ale není, vedecka spicka z vyse uvedech´pracovist skončila na jinych pracovištích a nebylo by spolecensky moc dobře aby se to zas tak moc vedelo.
Prestoze měli japonci naprosto otevrene financovani a lidskymi "morčaty" si delali co chteli, vcetne zkusebnich utoku na vesnice mistnich obyvatel atd se jim pouziti biologických zbrani nepovedlo dotáhnout do skutecne ucinne podoby.
Ještě x let po valce v uvedenych oblastech docházelo k vzplanuti lokálních epidemi ale zas to rychle uhaslo.
Je sice pravda ze dnes mame něco jako geneticke inženýrství atd.. ale i te době měli i dispozici radu velice nebezpečných agents. Proste není totak jednoduche a lidske telo vydrzi fakt dost hodne.
Kdo ma opravdu silny zaludek tak se muze v tématu Manzuska a japoncu za II sv poradne prohrabat.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
viktor
 
Příspěvky: 1687
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Biologické zbraně: když bakterie, viry a toxiny vraždí..

Příspěvekod Rejsek » 08.10.2017 17:53

Jen doplním předchozí příspěvek pro ty, co o tom nikdy neslyšeli. Jednalo se o Jednotku 731, kterou vedl japonský vojenský lékař Shiro Ishii. Níže odkaz na jeden z mnoha článků, které k problematice existují, stačí pohledat. U videa je potřeba znalost AJ.

https://refresher.cz/31844-Jednotka-731-z-Japonska-zaziva-operovala-zajatce-amputovala-jim-koncetiny-a-vystavovala-je-rentgenovemu-zareni#diskusia-31844

https://www.youtube.com/watch?v=YdM3_kzhscM
Rejsek
 
Příspěvky: 19
Registrován: 26.08.2017 22:29

Re: Biologické zbraně: když bakterie, viry a toxiny vraždí..

Příspěvekod Serža » 08.10.2017 20:00

že by Tarantino čerpal až tam? (O'Ren Ishii v Kill Bill)
nebo je to v Japonsku častý jako Novák?
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Serža
 
Příspěvky: 1880
Registrován: 21.04.2016 15:12


Zpět na První pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků