Škrtidla obecně

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.

Re: Škrtidla obecně

Příspěvekod RobN » 21.06.2016 17:24

Doc píše:Přesně jak říká Count, ZDRSEM jsem tak nějak bral (z toho, co sem o nich vybrouzdal na netu), ale pokud toto o škrtidlech, tak nevim... I v městských podmínkách se pořádná amputace sem tam ukáže a bez škrtidla to nezastavíš.

Myslím, že škrtidla se není proč bát, pokud ho člověk umí dobře použít.

Kolegy jsem se na to ještě ptal - na tom ZDrsem kurzu byl on. Říkal,že to zdůvodňovali hlavně tím,že lidi neumí škrtidlo dobře přiložit a že když ho přiloží blbě-málo utáhnou,že to pak bude krvácet spíš víc.Takže jak to už někdo psal,učili je hlavně ten tlak v ráně rukou a tlakovej obvaz a to prej i jako řešení na amputace. :o

Já chápu,že ty amputace jsou hlavně věc ve válce apod, ale na druhou stranu i v běžném životě, ve městě, nebo při práci v lese, se to může stát. A i s rychlou záchrankou - ta v tom lese ani tak rychlá nebude :oops: -v zádech, to může být problém, bez dobrýho a dobře přiloženýho škrtidla.

Teď v neděli jsem byl na kurzu první pomoci Basic od org. IPRK, bylo to školení na míru pro naší org. psovodů, co cvičíme záchranařinu,takže taky nic přímo combatovýho, ale škrtidla nám normálně ukazovali i jsme si to zkoušeli prakticky na sobě :yes . Bylo teda jasně řečeno,že většinou stačí tlak v ráně nebo tlak.obvaz,ale pokud ne,třeba právě u amputací,nebo otevřených zlomenin,tak určitě škrtidlo doporučovali. :yes

Vedl to maník,co má zkušenosti od policie a vodní záchranky a slečna co dělá na urgentním příjmu, tak jim to vcelku věřím,že nějaký krvácení už v životě viděli :clap

Takže já osobně dál věřím tomu,že kvůli škrtidlu nikdo o ruku/nohu nepříjde, ať si kolega tvrdí, co chce :lol:
RobN

Příspěvekod Doc » 21.06.2016 20:08

Ano, když dáš škrtidlo špatně, tak to škodí... Nicméně stačí to ty lidi pořádně naučit a špatně to dávat nebudou. ;-)
Doc

Příspěvekod FARG » 23.06.2016 9:15

Problém, co je tu popisován, plyne především z toho, že kurzy první pomoci vyučují většinou nezdravotníci (nechápu... :shock: ). Většinou jen lékař, záchranář nebo sestra z urgentního příjmu, traumacenta nebo záchranky dokáže rozumně odpovědět na případné dotazy účastníků, protože je z praxe a s úrazy a ostatními akutními stavy se setkává denně.
Když jsem studovala, učila jsem PP při krvácení stylem, že na masivní krvácení stačí použít tlakový obvaz (krom cizích těles v ráně, otevřených zlomenin a amputací mimo prstů). Vždy jsem ale učila nakládat zaškrcovadlo a všichni si to zkusili (na mně). Faktem je, že od doby, co se pohybuji na vysokoprahovém traumacentru a u záchranky, viděla jsem i pár "obyčejných" masivních krvácení, na které se zaškrcovadlo prostě použít musí - a jednalo se o civilní podmínky.

Dle mého by se lektoři a tvůrci kurzů PP měli více zaměřit na akutní stavy (NZO, masivní krvácení, pneumothorax, zlomeniny velkých kostí, poranění hlavy + akutní interní stavy) a řádně je probrat z hlediska skutečné praxe a prakticky vyzkoušet.

Pakliže by někdo chtěl dělat rozšířenější kurzy, měl by na to mít i dostatečnou hodinovou dotaci. Proběhla tu diskuse o kompetencích a zavádění i.v. linky a řešila se tu vzduchová embolie (WTF?). Pokud někdo řeší takové otázky, ať na flexilu radši snad nesahá - proč to zmiňuju... Nějaká slečna tu psala, že má všechny možné kurzy, větší vzdělání mají už jen zdravotní sestry... Co to tedy bylo za kurzy?

Má zkušenost z praxe: Ano, většina masivních krvácení lze zastavit správně složeným a naloženým tlakáčem, ale pokud jde o amputaci, ztrátové poranění tkáně, otevřenou zlomeninu, prosak obinadla, cizí těleso v ráně - správně použité obyčejné (ale min. 5 cm široké) zaškrcovadlo neudělá vůbec žádnou škodu, naopak je užitečné. Taktická zaškrcovadla jsou rozhodně bomba, protože je lze naložit velmi rychle a člověk si je zvládne naložit i sám na sebe jednou rukou (ne, že bych to s obyčejným a pomocí zubů nezvládla :D ) Čili zaškrcovadlo do základního kurzu PP (civilní, taktické, je to jedno) rozhodně patří.
FARG

Příspěvekod DeadMan » 15.08.2016 17:14

Chtěl bych si pořídit do lékárničky nějaké "lepší" škrtidlo, než jsou ty gumové co jsou běžně v lékárnách.

Nechci ale ty neskladné vojenské tourniquety.

Našel jsem tohle http://www.distrimedobchod.cz/INMHS403

Píšou, že je i na zastavení tepenného krvácení, tak se chci zeptat, zda je to opravdu použitelné?

Případně co jiného skladného a zároveň uživatelsky přívětivějšího než guma z autolékárny?
You cannot kill me as I am already dead!
DeadMan

Příspěvekod Reccol » 15.08.2016 17:42

Najít místo na turniket, z gumových pak SWAT.
Ty vojenský jsou prostě co se aplikace týče nejrychlejší.
Reccol
VIP

Příspěvekod Count » 15.08.2016 21:25

RATS, nebo SWAT. Pokud máš málo místa, tak tyto.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Count
VIP

Příspěvekod Doc » 04.04.2017 19:02

Nevím, zda o tomto víte, je to už starší věc, ale poslední dobou zjišťuju, že moc lidí (i lidí z oboru) o tom nemá šajnu, což je špatně...
Možnosti a místa pro aplikaci turniketů;
• Pokud jsem přímo ohrožen (střelcem, požárem...) nebo není čas na celkové obnažení poraněného místa a zhodnocení rány, aplikuji turniket co nejvýše na končetinu, tj. paže, stehno.
• Pokud nejsem přímo ohrožen a mám čas celkově obnažit poraněné místo a zhodnotit ránu, aplikuji turniket 2-3 palce (5-8cm) nad ránu (i přes dvě kosti)!
A ano, funguje to i přes dvě kosti, je to potvrzené medicínou založenou na důkazech. Striktní aplikace TQ pouze na paži/stehno z důvodu, že tam je jenom jedna kost, je mýtus.
Kdo chce, nastuduje si... Kdo ne, dávejte to dál co nejvýš na končetinu, ono to není prakticky špatně, ale jde to i lépe. :-)
Doc

Příspěvekod štaflík » 04.04.2017 19:42

Na SWATu se mi líbí jeho (relativně) snadné použití jak roli tlakového obvazu, tak škrtidla.
štaflík
VIP

Příspěvekod Atrop » 05.04.2017 8:10

Nosim denně http://www.supportmed.cz/osetreni-ran/t ... -turniket/
Je to klasickej esmarch široký 100 mm. Oproti SWAT-Tu je bez potisku, ale funkce stejná a cena třetinová :)
Atrop

Příspěvekod štaflík » 05.04.2017 19:37

Dobrý tip... Dík.
Mimochodem na tom webu mají docela pěkné a levné věci.
štaflík
VIP

Příspěvekod Endy » 06.08.2018 18:17

Před časem mě někdo žádal o napsání rizik při použití turniketu. Přikládám v odkazu svůj článek: "Turniket (zaškrcovadlo) v první pomoci. ANO či NE"?

https://www.zachranar.com/clanky-1/pou%C5%BEit%C3%AD-turniketu-za%C5%A1krcovadla-v-prvn%C3%AD-pomoci-ano-%C4%8Di-ne

Pokud by se to sem nehodilo, klidně smažte...
Endy

Předchozí

Zpět na První pomoc