Účinky loveckých nábojů

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!

Účinky loveckých nábojů

Příspěvekod Maximus » 08.01.2018 3:55

Jelikož je tu mezi námi nemálo myslivců a lovců, tak považuji za inspirativní se podělit o zkušenosti se střelivem určeným k lovu. Je vhodné uvést zbraň včetně ráže se kterou konkrétní střelivo používáte, obvyklou vzdálenost střelby i druh zvěře - některé střelivo funguje dobře na delší vzdálenost a na kratší třeba jen prostřeluje nebo je zase příliš devastační ke zvěřině.

Osobně k lovu používám dvě kulovnice - jednu denní - Marlin XS7VH s 16" hlavní a optikou Pentax 2,5-10x56 v ráži 308W. V něm se mi osvědčily tovární náboje GECO Target (to samé jako klasický poloplášť TM, jen balený v krabičce po 50 kusech - jistota, že všechny náboje jsou stejné výrobní šarže). Se zbraní to střílí subMOA a například před Novým rokem jsem střelil sele cca 35 kg na 180 metrů a to po komorovém zásahu zůstalo "v ohni". Jinak střílím s touto kombinací převážně srnčí a lišky, kdy účinky ale nejsou reprezentativní, protože srnčí mám ve zvyku našoulat pod 5O metrů a střílet na krk (páteř), kdy samozřejmě přesný zásah je vždy smrtící téměř z čehokoliv, co má adekvátní energii střely. Lišky neberu na kožešinu a tak poškození kožky ničemu nevadí, ale není to tak hrozné - jako malorážka to určitě není, zase ale po solidním zásahu liška určitě neodejde.

Hlavní "prasatobijka" na noční lovy je u mě vytuněný Mosin 1944 s plastovou pažbou ATI, spoušťákem Timney a monáží pro digitální NV Yukon Photon 4,5x42 s přísvitem 915nm - ráže samozřejmě 7,62x54R. Zpočátku jsem používal náboje Sako Hammerhead, pak SB klasické polopláště a zjistil jsem, že drahým nábojům od Sako se v zastavovacím účinku a přesností vyrovná doma pečlivě přebitý náboj s obyčejnou poloplášťovou střelou SB, která stojí 4,50 za kus. Z posleních 9 kusů střelených touto kombinací zůstalo 7 divočáků ve váhové kategorii 15 až 90 kg vše na místě po +- komorové ráně a to samé ten poslední při ráně na hlavu z bezprostřední blízkosti (cca 5 metrů). Pouze při jedné hůře umístné ráně, která divočákovi přerazila hřbet a poranila důležité cévy a pravděpodobně i játra, tak cca 50 kg lončák se dostal asi 100 metrů od nástřelu a asi mu i pomohlo, že to bylo dost z kopce. Jeho dohledání bylo ráno otázkou několika minut i bez psa a podle teploty těla bylo jasné, že zhasnul nedlouho po zásahu.
Co se týká lišek, tak se mi zdá tato kombinace téměř nastejno jako u mé 308 s Geco TM.

Prasata s touto kombinací střílím do 100 metrů, protože mi to s Mosinem i díky základnímu NV "šumící kukátko" nestřílí tak dobře jako s Marlinem ;).
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Maximus
Moderátor

Re: Účinky loveckých nábojů

Příspěvekod viktor » 08.01.2018 20:15

Maxime, asi dobrej pocin, ale jak znam mysliveckou komunitu tak jsem na výsledky fakt zvedavej. :D
Sam nelovim, protože mam zakazano strilet po zvířátkách. Ale mam to jaksi silne v rodine a pribuzenctvu to z mnoha stran. Takze jednoduse shrnu. 223 a spol nic moc, proste podlejva a vůbec. 7 x 57 staci na vse stejne jako cela rada dalších náboju. Záleží na střelci a samozřejmě na střele, ale jinak je to celkem fakt jedno. Respektive nazoru je tolik ze se v tom stejne nevyznáš. Moje a nejen moje zkusenosti s nastrelovanim loveckych zbrani v tom smyslu ze ti daj do ruky pusku s optikou sectene stari přes cca 100 let , jednu krabičku naboju ( cca 20 ks ) s přanim nastřelit a že si potom koupi další naboje. Prostě už to nedělam. Ale abych ucinl strance za dost.
Drtiva většina loveckych ran padne na mensi vzdalenost nez je 100m. Vetsina myslivcu nevystrili vic nez cca 5 - 10 ks naboju za rok. Lovecke zbrane spise "odejdou" na udrzbu nez na "vystrileni".
Tak a co rikaš na monoliticke střely ?
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
viktor

Příspěvekod Serža » 08.01.2018 21:45

hmm, srbskej 7,62x39 do živýho přes taktickou vestu (ne balistickou) a zimní bundu: vstřel široký, nepravidelný, v ráně vlákna z vesty/oděvu, okolo zhmožděniny, střela kupodivu opustila tělo jen o málo větším otvorem, ze kterého silné krvácení (ze vstřelu to moc nekrvácelo)
zásah byl do boku (pod žebra), zasažený komunikoval, byl schopný pohybu (respektive chtěl se pohybovat, kdybychom ho "neuzemnili") a v kritickém případě by asi po jednoduchém obvázání byl omezeně bojeschopný
následky naštěstí nebyly - nebyly zasaženy žádné důležité orgány
největší problém prý byly (podle vyjádření doktora) ty vlákna z oděvu a vesty, který se dostaly až dovnitř těla - vytahat je a vyčistit to, aby nedošlo k infekci
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Serža

Příspěvekod Maximus » 09.01.2018 13:26

To Viktor: S monolitickými střelami zkušenost nemám, protože mi fungují v mých zbraní k plné spokojenosti obyčejné polopláště. Sice se snahami EU zakázat veškeré olovo pro myslivce i rybáře se otázka monolitických střel stane velmi aktuální, ale osobně hodlám přečkat do zániku "Čtvrté říše" se zásobou střel klasické konstrukce a věřím, že několik krabiček po sto kusech mi bude stačit :twisted:.

Co se týká "sedmičky", tak jsem nedávno koketoval s nákupem kulobroku v této ráži a po přečtení mnoha diskusí i radami zkušených majitelů byla jasná volba Hornady SST.

To Serža: Spolubojovník měl velké štěstí, pravděpodobně se jednalo o 7,62x39 M67, kdy právě Jugoslávci ukázali, že potenciál této ráže není zcela vyčerpán a lze zapracovat na konstrukci střely, která jinak po desetiletí zůstává všude jinde stejná. Mám od jednoho známého spolehlivě ověřeno, že tyto M67 se svého času používaly k lovu divokých prasat bez úprav a při použití do cca 100 kg to i fungovalo. Sice je to FMJ střela, ale natolik nestabilní, že dokáže v těle zvířete předat dostatek energie.

Osobně mám ale pro případ nutnosti dohledávky postřeleného prasete v hustém porostu připraven do mé Gazely rohlík s poloplášťi Geco 9,7 g. Těm přeci jenom věřím při lovu o něco více než M67, která je přece jenom konstruovaná s ohledem na Haagskou konvenci z roku 1899.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Maximus
Moderátor

Příspěvekod Serža » 09.01.2018 14:07

vzhledem k velikosti střelnýho kanálu myslím, že být to napříč nějakým kritickým orgánem, tak konec - jak pravíš, měl štěstí...asi bychom ho neudrželi i kdyby to byla "jen" plíce
takže 7,62x39 na lov dobrý...

btw na dostřel (kor někde v křoví) nedal by se použít nějaký velkorážný revolver? výkon by tam byl a na tu (krátkou) vzdálenost snad půjde se trefit...
Serža

Příspěvekod čimango » 09.01.2018 15:02

Maximus píše:Co se týká "sedmičky", tak jsem nedávno koketoval s nákupem kulobroku v této ráži a po přečtení mnoha diskusí i radami zkušených majitelů byla jasná volba Hornady SST.

Hornady SST v 7x57R používám dva roky - je to nejrychlejší a nejsilnější tovární laborace v této ráži, co se u nás dá sehnat. Střela je relativně měkká, ale účinek je vyrovnaný i na různé vzdálenosti (mám vyzkoušeno 5-150 metrů, prasata do 100 Kg). Podobnou střelu laboruje do svých nábojů i SB pod označením PTS, je ale těžší a pomalejší:

Hornady SST 7x57R 9 g, V0 841; E0 3187 J
SelBel PTS 7x57R 10,5 g: V0: 727 m/s; E0 2775 J

Zajímavé je, že Hornady na svých stránkách ráži 7x57R se střelou SST vůbec neuvádí ve výrobním programu, ale lze ji u jednoho jihočeského prodejce sehnat.

Účinek konkrétní laborace na zvěř se může značně lišit se stoupající vzdáleností střelby. Zejména u rychlých lehkých střel, múže být paradoxně slabší účinek na kratší vzdálenost. Například .223 rem. polopláště, které se na velmi krátkou vzdálenost díky vysoké rychlosti defacto "roztříští" (extrémě rychlá expanze) o povrch těla a zpusobí spíše plošné než penetrující poranění, zvěř pak odchází velmi daleko. Stejná střela při zásahu na třeba 200 metrů pak krásně prostřeluje při ukázkovém formování do hříbku, nepodlívá a zvěř se láme v ohni.

Dle mého názoru záleží více na konstrukci střely ve vztahu k její rychlosti a tedy i vzdálenosti střelby, než na ráži. Viz diskuze na mysliveckých fórech, kdy konkrétní náboj jeden vychvaluje do nebe za účinek a šetrnost, zatímco druhý mu nemůže přijít na jméno, protože mu rozbíjí zvěřinu, nebo zvěř odchází z nástřelu.

Pro ráže 7x57R a 8x57JS jsem si nedávno dělal tabulky porovnání nábojů, co jsou u nás k sehnání. Pokud se to někomu hodí, můžu je sem pověsit.
čimango

Příspěvekod viktor » 09.01.2018 18:06

Účinek konkrétní laborace na zvěř se může značně lišit se stoupající vzdáleností střelby. Zejména u rychlých lehkých střel, múže být paradoxně slabší účinek na kratší vzdálenost. Například .223 rem. polopláště, které se na velmi krátkou vzdálenost díky vysoké rychlosti defacto "roztříští" (extrémě rychlá expanze) o povrch těla a zpusobí spíše plošné než penetrující poranění, zvěř pak odchází velmi daleko. Stejná střela při zásahu na třeba 200 metrů pak krásně prostřeluje při ukázkovém formování do hříbku, nepodlívá a zvěř se láme v ohni.

Dle mého názoru záleží více na konstrukci střely ve vztahu k její rychlosti a tedy i vzdálenosti střelby, než na ráži. Viz diskuze na mysliveckých fórech, kdy konkrétní náboj jeden vychvaluje do nebe za účinek a šetrnost, zatímco druhý mu nemůže přijít na jméno, protože mu rozbíjí zvěřinu, nebo zvěř odchází z nástřelu.

jj to mas celkem pravdu, :yes
ale obvykla lovecka vzdalenost je nekde mezi 50 - 70 m. proste moc rychla strela jako je napor 223 není prilis vhodna pro lov zvere na maso, proste tech negativnich zkusenosti je prilis.
Hornady SST je hodne oblibena strela ale je jich vic co jsou dobře jako třeba Siera Game King atd..
pro 7 x 57 a jiné docela dobře funguje klasika SB ale nesmis to nabit na plnej vykon.

S monolitickejma strelama jsem ruzne hral. I je s nima sloveno par kusu, a funguje to. Zbastil jsem dost kusu slovene zvere olovem a nevim ze bych mel nejake negativni následky. Nicmene u strel konkretne 308 Hornady SST co jsem mel vyoperovane ze slovene zvere jsem zjistil cca 30 % ubytek hmotnosti strely, tj olovo bylo ve zverine. Predni část monolitu se zpravidla, alespoň co jsem mel k dispoizici také roztrha na male fragmenty co také zustanou ve tkani. Cert vi co je horsi ci lepsi. Nekomu to zasira hlaven, me kupodivu ne. Ale monoliticka 9 luger v Glocku ano.

Podle me je celkem jedno co je za strelu nabito a v jakem naboji. ale pro lov bych sel od raze 7mm nahoru. Spise rozhoduje jak se clovek trefi :-) a to je prave problém.
viktor
Sigmund Freud
viktor

Příspěvekod Strelec45 » 09.01.2018 18:26

Serža píše:vzhledem k velikosti střelnýho kanálu myslím, že být to napříč nějakým kritickým orgánem, tak konec - jak pravíš, měl štěstí...asi bychom ho neudrželi i kdyby to byla "jen" plíce
takže 7,62x39 na lov dobrý...

btw na dostřel (kor někde v křoví) nedal by se použít nějaký velkorážný revolver? výkon by tam byl a na tu (krátkou) vzdálenost snad půjde se trefit...

Stačil, ale je to zakázáno. I když jsem už slyšel od myslivce - Peacemakerem v .45LC ... :mrgreen:
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Strelec45
VIP

Příspěvekod PetrNO » 09.01.2018 21:31

nevím, nejmín 50 let zkušeností a moc lovců 7.62x39 nepoužívá.. resp. proti 7-8 a speciálním nábojům....

v křoví je ještě sebeobrana.. ale peacemaker a .45lc by mě fakt nenapadl..
to už chápu různý .44, .30r ve winchestrovkách... pak klasika .357...
PetrNO

Příspěvekod Patrol » 10.01.2018 10:39

V kulobroku Brno Super mám kulovou 7x65R. Na lov v našich lesích mi to přijde jako velmi dobrá volba, protože spolehlivě zastaví i statného kňoura, ale dá se s tím střelit i kuna. Výkonově srovnatelné s .308W, pro lovecké účely má ale velikou výhoru to "R". Lovíte-li v mrazivém počasí, tak vytáhnout hilznu bez rantlu z laufu zmrzlými prsty je dost neohrabané a zdlouhavé. S rantlem je to hned. Z dostupného střeliva jsem si, po zkoumání a porovnávání ranivosti a stop efektu, oblíbil GECO Plus.
Poměrně nedávno jsem si pořídil pro lov i Marlina XS7VH .308Win s puškohledem Sightron SIII 10-50x60MDCM. Zatím zkouším na střelnici jaké střelivo tomu nejvíc chutná a učím se střílet dál, než kam dosáhnu tím kulobrokem. Zkoušel jsem toho už poměrně dost, a dost mě překvapilo, že srovnatelně přesně jako přebíjenky mi lítaj celkem levný a všude dostupný náboje Sellier & Bellot 308 Win, SP, 11,7g.
Patrol

Příspěvekod Serža » 10.01.2018 14:13

jo, tyhle SP od S&B mám vyzkoušené v Remíku 700 a chodí fakt pěkně...a jsou "za babku"
Serža

Příspěvekod PetrNO » 10.01.2018 21:25

na téma "sb střižná" jsou toho tuny.. generace liho-elfů na tom vyrostly...

pak je tu spousta dobrejch a častejch lovců kteří by radši omlátili flintu o zábradlí než aby to nabili.....

já lovím příležitostně a snažím se co nejšetrněji(v "") ke zvěři.. takže nejsem příznivcem levných řešení, nějakých ocipovaných srač..ek atd.. jen aby to bylo "levný"..

pro lov používám náboje cca 50kč/kus, i v rámci tréninku - těch 20-30 ran ročně (z toho 90 procent do papíru) mě nezruinuje... resp. beru to jako daň za kvalitu..

a ne, nejsem starej liho-myslivec co to fláká nábojem za 9kč nebo střílí jako revírník v oboře 20 kusů/měsíc posledních 40 let... takže klidně celoplášť na krk/hlavu....

osobně preferuji ráži .308 - v cz naprosto dostatečný s trochou střeleckého umění i na vysokou... a největší výběr střeliva, balistika slušná do těch 200 metrů (dál jedině do papíru)
PetrNO

Příspěvekod Serža » 10.01.2018 22:24

myslím, že řeč byla o SP, nikoliv o SP-CE
SP-CE sice stojí stejně, ale lítaj na prd...
Serža

Příspěvekod Patrol » 11.01.2018 7:33

Jo, myslím SP. Taky toho nevystřílím tuny, takže neřeším kolik stojí rána. Jak jsem říkal, zkoušel jsem toho v Marlince víc( SAKO,RWS,GECO, GECO-Plus,SB-PTS,SB-HPBT,SB-SPCE), ale srovnám-li výsledky, tak mi ty SB-SP lítaly úplně stejně přesně, jako jiné mnohem dražší střelivo.
Patrol

Příspěvekod viktor » 11.01.2018 12:21

:hand no to je prave ono, :D 7 mm a vejs je proste dobry a je celkem jedno co to je, 7,62 x 39 me prijde jako prilis slabej na lov, nerikam ze nelze pouzit, samozrejme ze lze, stejne jako napr 357 mg, ale i ,22 lr. předovka, luk, kuse ....ale není to lovecky naboj. SP ci SP -CE samozrejme S/B je pro presnost lovecke rany tj do cca 100, a cca 2 MOA uplne jedno.
Strely od S/B nemaji to nejlepší povest a vim asi i celkem proc ale nebudu to ventilovat. Nicmene pokud nejsou nacpane na plno tak docela dobře fungujou. To na cem skutecne zalezi je to kdo to drzi v ruce ( jako obvykle ) nez to sim a co strili. kamarad co me zasobuje zverinou a lovi tak 20 - 40 cerne rocne strili zasadne SST ve 308 win svoje prebijene, protože nejlepší naboje si stejne udelas sam a i když vi ze jiné strely funguji také dobře tak proste SST a hotovo...
viktor
Sigmund Freud
viktor

Příspěvekod PetrNO » 11.01.2018 22:07

celý lov je o konstrukci střely.. levný "vojenský" 7,62x39 (vynechám že to nemusí být místo na prach) jsou obyčený celo-polo pláště.. žádný special deformace, 2-3 části uvnitř složený...

samozřejmě část je předražený marketing.. když trefím komoru prasete obyč nějakým polopláštěm tak je dost velká šance že prase zůstane (ale nemusí)

když pozlaceným nábojem za 300/kus škrábnu "měkotu" tak mi ten náboj nepomůže..
PetrNO

Příspěvekod Maximus » 12.01.2018 14:38

Rozhodně bych ráži 7,62x39 pro lov nezatracoval - pokud budu respektovat její limity ve výkonu a balistice. Jestliže nebudu lovit dospělou jelení zvěř, muflony a prasata nad 80 - 100 kg, budu střílet do cca 100 metrů (nejčastější lovecká vzdálenost) a použiji kvalitní lovecké střelivo, tak to bude fungovat u dobrého střelce velice dobře. Tento náboj umožňuje konstruovat lehké kulovničky, které je radost nosit.

Známý, který mi prodal kdysi Marlina XS7VH, přešel kvůli vážným problémům se zády na lehkou CZ527 v této ráži a ročně s ní uloví několik desítek kusů jelena siky a nemálo prasat a srnčího. Je to "pan střelec" a musí za rok dohledávat absolutní minimum zvěře i při používání této "nevhodné" ráže. Pokud se nic nezměnilo, tak používá v této ráži polopláště Geco.

Další známý testoval 7,62x39 k lovu prasat a docela dobře mu fungovaly i celopláště se střelou M67, ale nakonec používá svoje přebíjenky, do kterých dává stejnou poloplášťovou střelu, jako já do 7,62x54R a to mu v této ráži funguje na lov spárkaté zvěře nejlépe. Rovněž jde o velmi dobrého střelce, který je schopný si odpustit ránu, pokud podmínky k lovu nejsou příznivé - vzdálenost, postavení zvěře či její velikost.

Obecně horší střelci musí kompenzovat svoje střelecké schopnosti výkonnější ráží, která do určité míry dožene ne vždy zrovna ideální umístění rány.

Proto osobně preferuji 7,62x54R a 308W před 7,62x39, které mi dávají určitou rezervu výkonu i mají lepší balistiku - při použití standardních poloplášťů jsem psa ještě nikdy na dohledání nepotřeboval a absolutní většina zvěře mi vždy zůstala "v ohni". Je ale fakt, že na naháňky nechodím a adrenalinem napumpovaná zvěř v běhu by na stejný zásah reagovala určitě jinak. Při preferenci tohoto způsobu lovu bych možná uvažoval i o 300WM či 9,3x62, ale to není můj případ :)

To jen k praktickým zkušenostem s 7,62x39 na lov.

Edit: Byl bych rád, kdyby se diskuse zde především opírala o reálné zkušenosti vlastní či alespoň důvěryhodných osob. Teoretických blábolů si každý střelec užije na mysliveckých schůzích až až :evil:.
Maximus
Moderátor

Příspěvekod PetrNO » 12.01.2018 21:04

na schůzi to nikdo neřeší, přeci je jasný že 7x je pro dobrý a 8 pro lemply ))) nic jinýho neuznávaj ))

já uvažuju že přejdu na knedlíky.. 9,3x7... pomalá velká lepší než rychlá malá... a do 100 metrů....

nevím co se nechá koupit do 7,62x39 za náboje(střely) ale kolegové mi říkají že výběr nic moc.. .308 je to samé jen delší(víc místa na prach) a výběr maximální..

nevidím žádný logický důvod používat 7.62 x39 na lov... a když, tak se budu strachovat o výsledek v porovnání s třeba mou .308...
PetrNO

Příspěvekod hajney » 13.01.2018 6:42

Zdravím, já se myslivosti věnuji jen pár let. Osobní zkušenost mám s 7,62x39 a 7x64, v mém blízkém okolí to jsou 7x57, 8x57, 308W a další. Zabíjí všechny, bez ohledu na střelivo. Rozhodující je jakou zbraní střílíš na jakou vzdálenost a kam umisťuješ zásah.
Co se týče účinosti loveckých nábojů je to zase dáno místem kam se lovec trefí. Vyvrhoval nebo stahoval jsem dost kusů především jelení zvěře a stejný náboj může projít "mezi žebry" dovnitř i ven a udělá jen malou dirku, nebo taky může zasáhnout třeba kost na předním běhu (přední končetině) a pak je tam místo kosti mraky úlomků kosti a většinou velká podlitina se znehodnocenou zvěřinou. Často jsem si při podobném zásahu říkám že bych takovou ránu schytat nechtěl.
Pracuji jako hajný a nejraději lovím přes den. Proto je moje nejoblíbenější zbraň CZ 527 v ráži 7,62x39. Malá lehká kulovnice s dobrou účiností na jelení/černou zvěř do cca 80m a to mi stačí. Ve střelivu je menší výběr než např. 308W. Když pominu vojenské náboje tak v podstatě se běžně dají koupit pouze klasické polopláště různých výrobců a ještě střely typu Hornady (poloplášťová střela s plastovou špičkou).
nedávno jsem se setkal na naháňce (kde chodím jako honec se psem) se situací kdy pozvaný host - střelec (s ne moc velkými zkušenostmi) střílel třikrát na stejný kus. Laň odešla a on říkal že minul. Po dohledávce laň ležela 80 metrů daleko. Jeden zásah měla v kýtě, druhý na hřbetu a třetí na dolní čelisti. No takového lovce patří nakopat do p...
hajney

Příspěvekod dracekvo » 13.01.2018 12:38

Pro nás mysliveckou hantýrkou nepolíbené. Co je to zůstat v ohni? :)
dracekvo
VIP

Další

Zpět na Zbraně střelné