Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!

Re: Pistole - obecná debata, rady, tipy, triky.

Příspěvekod Yeah » 07.02.2019 9:25

Částečně OT...: vz.61 ani CSV neni PDW a nikdy nebude, tak aby tě tam s tim pustili, ale spíš neřešej temrinologii a používají tacticool název závodu. Paradoxně si myslim, že kdyby na takový závod někdo přišel s PDW krochnou tak ho střílet nenechaj :)
Yeah

Příspěvekod PaF » 07.02.2019 10:15

PDW to dle odborné terminologie samozřejmě nejsou, ale tenhle název se u nás vžil pro zbraně na pistolový náboj vybavené opěrkou,
Čili oba škorpíky, krátká CSV apod. jsou naopak pro LOS typickými zástupci PDW. Většina organizátorů do této kategorie pouští i karabiny na pistolové náboje, tj. Beretta CX4, dlouhá CSV, klony AR 15 na 9mm Luger, Ruger PC, Marlin Camp apod.
PaF

Příspěvekod Nuwara » 07.02.2019 10:51

Ona terminologie není jednotná, tudíž je myšleno PDW dle pravidel LOS. :-) Ale to není podstatné.
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Nuwara

Příspěvekod Bill Masen » 07.02.2019 12:45

Vidíš a třeba na Wikipedii pod heslem "lidová obranná střelba" kategorie PDW vůbec není.
On název kategorie zbraní PDW nepochází z čech, takže tady bude nejspíš ten rozdíl co kdo považuje za pdw. U nás je podle mě každá pistole s pažbou PDW. Ne podle definice, ale pocitově. Můžou mít nějaký problém s 10 palcovou hlavní?
Bill Masen
VIP

Příspěvekod Nuwara » 07.02.2019 13:08

Krom manipulace v opravdu malých prostorech asi ne :-)

Co je z pohledu LOS PDW? Cituji z pravidel:

Osobní obranná zbraň (PDW)
Krátká samonabíjecí zbraň dle platného zákona o zbraních. Dále krátká i dlouhá samonabíjecí zbraň v ráži
nesplňující min. limit energie střeliva pro ostatní divize.
Krátká zbraň musí být vybavena pažbou umožňující vedení střelby z ramene, která musí být pevně spojena se
zbraní a je-li sklopná, musí být vyklopena.
Střelivo pro PDW:
Minimální ráže 7,62 mm a zároveň minimální energie 150 J a zároveň maximální energie 750 J.

PS: jestli to chceme rozvádět, pojďme do jiného vlákna, ať to tu neplevelíme OT....
Sofoklés
Nuwara

Příspěvekod Bill Masen » 07.02.2019 17:14

Nuwara píše:...Minimální ráže 7,62 mm a zároveň minimální energie 150 J a zároveň maximální energie 750 J...
Tak tomuhle nerozumím. Proč je minimální ráže 7,62, když i tokarev má o 100 J víc, než je povolená max energie?
Někdo psal, a teď to nemůžu najít, že škorpík může mít problém se shazováním poperů. To mi taky přijde divný, když jeho střela má energii skoro 100 J nad spodní hranici.
PS: jestli do jiného vlákna, tak nevím do jakého.
Bill Masen
VIP

Příspěvekod Nuwara » 07.02.2019 17:46

Nevím, proč to tam je, jen jsem vykopíroval pravidla.
Tady je máš komplet:
https://los.zbranekvalitne.cz/d/los/los ... a-2018.pdf

S tím škorpíkem jsem to psal já a to jen z toho prostého důvodu, že jsem to viděl. Vysvětlení nehledám, tentokrát mi stačí praxe a nemusím jí podpořit teorií... :-)
Sofoklés
Nuwara

Příspěvekod PaF » 07.02.2019 19:00

U každých závodů LOS je uvedena kalibrační zbraň a klasicky to bývá něco v Lugeru. Proto může mít 7.65 problém s popry. Nicméně, na většině závodů rozhodčí hlídají, aby to padalo všem, pokud jde popery ladit. Nejde o život, ale o zábavu ;) . Závodník se starým škorpíkem v základu bez úprav je vždy s nadšením vítán a kdyby jich bylo víc, mohou mít divizi RETRO :lol:
PaF

Příspěvekod Derder » 12.02.2019 8:51

Dotaz pro zkušenější - jak velký vliv má střela (hmotnost) na přesnost při střelbě z krátké hlavně?

Mám G43 a pro návštěvy střelnice jsem si pořídil levné SB 115 gr FMJ střelivo. Lítá mi to na 25 m skoro po celém terči, což jsem moc neřešil (jsem v podstatě začátečník, není to zrovna terčová zbraň a už vůbec ne na 25 m). Když ale přijdu ke stavu, prve vystřílím co mám v zásobníku na nošení, tj. většinou SB 124 SP nebo něco podobného (ale skoro vždy 124 gr), a všiml jsem si že mi to s tímto střelivem prostě v průměru trefuje lépe.

SB 115 gr FMJ pak používám i pro CSV, tam to pochopitelně lítá na těch 25 m docela dobře, tak si úplně nemyslím že by byl původ nepřesnosti úplně v proměnlivé kvalitě střeliva (i když je to levné tovární se vším co s tím souvisí).

Hledáním na googlu apod. jsem toho moc nenašel, a US fóra to sice řeší, ale zpravidla v souvislosti s porovnáváním JHP střeliva a jeho balistiky (což je pro mě jako tuzemského rezidenta zatím pouze akademická debata). Pro krátké hlavně pak obecně doporučují těžší střelu (124, 147 nebo i 150 gr), většinou ve standardní síle. Náboj s lehkou střelou a "nadupanou" složí je dle těch US diskuzí v krátké hlavní (= zpravidla lehký subcompact) mnohem citlivější na pevný úchop, což zpravidla negativně ovlivňuje přesnost.

Když to tedy zjednoduším - je horší přesnost z G43 (obecně z krátké hlavně a subcompactu) důsledek lehčí střely v krátké hlavni, nebo spíš mou neschopností (případně slabým/nesprávným úchopem) či nevalnou kvalitou SB střeliva? případně jiné tipy?

Je mi jasné že subcompact má úplně jiné určení než zkoušet honit desítky na 25 m, ale tak když už ho mám tak mě to zajímá, kdybych náhodou potřeboval v nutné obraně sestřelit šišku ze smrku...
Derder

Příspěvekod viktor » 12.02.2019 9:06

tady je moc věci ve hre, proste strc tu svoji pistoli s tim strelivem do ruky nejakeho strelce co se trefuje at to zkusi. no a uvidíš. Nejdte o to kde to bude ale o soustrel.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
viktor

Příspěvekod Trace » 17.02.2019 16:18

Jak je to s nákupním povolením a jeho platností? Co když po koupi zbraně NP pozbyde platnosti ještě dříve, než zbraň a NP stihnu ukázat na policii?
Trace

Příspěvekod Bak-ly » 17.02.2019 16:37

Je to povolení k nákupu - nabytí vlastnictví. A to provedeš už tou koupí. Takže by neměl být problém.
Bak-ly

Příspěvekod Bill Masen » 17.02.2019 17:28

Nákupní povolení je podle mě hodně zbytečnej doklad a jeho smysl nechápu. Každopádně je to "Nákupní povolení", takže tě opravňuje ke koupi a do té doby má mít platnost.
Bill Masen
VIP

Příspěvekod Rampa » 28.02.2019 19:58

Nevíte někdo, kde sehnat pistoli Kel-tec P32 (7,65 Brow.)?? Dřív je dovazel Martínek, dnes již nikoliv... Nevíte, kde by se náhodou mohla válet na pultě, případně ji na tom pultě někdo neviděl? :D
Rampa

Příspěvekod Trace » 10.04.2019 17:39

Myslíte že je dobrý nápad investice do zbraně se závitem pro tlumič? S přihlédnutím k tomu, že tlumiče jsou v této chvíli zakázané.
Trace

Příspěvekod Radek07 » 10.04.2019 18:53

Není. S tlumičem budou mít pistole s výkyvným systémem problém s cyklováním.
Radek07

Příspěvekod Fabulous » 10.04.2019 19:15

Proto jsou některé pistolové tlumiče odpružené ;)
EU delenda est! - Ostatně soudím, že EU musí býti zničena.
Fabulous
Administrátor

Příspěvekod bivoj » 10.04.2019 22:54

Radek07 píše:Není. S tlumičem budou mít pistole s výkyvným systémem problém s cyklováním.

Nebudou mít problém, pokud ovšem tlumič nebude trubka vystrouhaná někde na tajno ve stodole. Jak už napsal Fab, moderní a kvalitní pistolové tlumiče na zbraně s uzamykáním mají vestavěný "zákluz", který dovolí hlavni bezproblémový chod vzad při začátku cyklu odemykání (nebrzdí tu hlaveň svojí hmotou celého tlumiče). S těmito tlumiči není žádný problém s "cyklováním". Takže tu pls nemať tazatele.

2 Trace - pokud ti delší hlaveń s krycí maticí nevadí a máš vyřešeno nošení (protože např valná většina uzavřených kydexových, plastových, látkových i kožených pouzder s delší hlavní nepočítá!) tak bych neviděl v pořízení zbraně s takovouto hlavní žádný problém.

Já osobně bych ale jako optimální viděl druhou hlaveń - jednu standard a pak přikoupit tlumičovou. Jo, je s tím opruz, další průkaz atp - ale pokud projde ta novela s tím, že vlastně člověk nebude potřebovat zbroják a techničáky (a jen to bude vše zapsané na PČR) a zároveň projdou tlumiče, tak např. mé 19X možná přikoupím hlaveň se závitem.
Sic semper tyrannis.
bivoj
VIP

Příspěvekod Matěj » 03.07.2019 7:37

Co používají vaše polovičky na nošení? Manželka si konečně doděla ZP, na střelnici chodila se mnou sporadicky co jsme spolu, ale do teď bez ZP. Chci jí vybrat nějakou pistoli, se kterou by mohla trénovat zároveň případně nosit. Už něco vyzkoušela, ale pořád jí něco nesedí. Problém je, že nějak neakceptuje striker, asi se bojí. Zároveň je drobná, takže má problém u malé pistole se zvládnutím ráže 9x19. Musím vyřadit všechny strikery (mělo by být SA/DA, ideálně s pojistkou, ať na ni o působí jako bezpečnostní pacebo, popř. s vypouštěním kohoutu, ráži 9L ne (tedy vybrat neco v 9x17, 7,65 mi už přijde moc slabá, ale asi taky možno na začátek), rozměr menší, placatý - tedy jednořaďák (je drobná a hubená). Zkoušela PPK (nenatáhla závěr), SIG P232 (přišlo jí vzhledem k lehkému tělu nepříjemné na střílení, zkoušel jsem taky, trošku tělo "bouchá" mezi ukazovák a palec - já bych to snesl, jí to vadí). Nevím, co jiného zvolit, snažím se ji přesvědčit do strikeru, ale chápu, že vzhledem k určité nezkušenosti může mít ze začátku obavu, takže chci vybrat něco vhodného na začátek a až si zvykne, tak třeba akceptuje striker, u kterých je výběr mnohem větší. Jen už sám nevím, co pořídit, aby to splňovalo dané požadavky a zároveň to bylo dostupné na trhu se servisním zázemím a snadnou dostupností ND. Možnost vyzkoušení před nákupem je nutná, ale to už bych si nějakou střelnici, kde mají k zapůjčení, našel. A pořídit něco, z čeho nebude chtít střílet, se míjí účinkem... Díky za případné tipy.
Matěj

Příspěvekod vrbodol » 03.07.2019 8:35

No tak PP v 9br nebo Makarova stejně to bude jen na zkoušku, tak aď to moc nestojí.
vrbodol

PředchozíDalší

Zpět na Zbraně střelné