AK-47/74 a jejich klony

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvekod mukl » 20.04.2019 23:41

Přátelé, o několik příspěvků výše, se zde vedla debata o 10-ti ranných zásobnících do AK47. Jejich spolehlivosti, jejich primárních výrobcích, popř. o možnosti, jak si je sám zkracováním ze standartních zásobníků takto upravit. Nebudeme se teď bavit o směrnici EU a podobných pičo...ách. Jde o to, na co jsou takové krátké zásobníky dobré. Když vám prozradím (a to je 100% pravda), že jsem na komerční střelnici, do žádné ze svých samonabíjecích pušek nikdy! nevložil zásobník ve kterém, by bylo více než 10 nábojů...tak tomu věřte. Spíš jěště někdy méně. Mám sice "rohlíky" různých délek, ale prostě mne nebaví střílet mířenku, řekněme 45 ran za sebou a mezitím nejít k terči. Abych natáhnuté AKčko s nábojem v komoře zajišťoval, nebo to nějak vybíjel, nebo s tím jinak laboroval...proč? Takže mně osobně 10 ran v zásobníku na zábavu na střelnici docela stačí. Potud dobrý...Výhoda krátkých zásobníků, je (kolegou výše zmiňované) pohodlí střelce při střelbě vleže jako nízká silueta, či vsedě s podporou nějakého "bagu" ležícího na stole. Při střelbě z nějaké "střílny" se tento vertikální minimalismus může také uplatnit. Ale...Ale....A to bych nikdy nesnesl :envy - Totiž AKáčko při použití nízkokapcitních zásobníků ztrácí svou charakteristickou siluetu :x ...a to je pro nás estéty a průmyslové "designéry" zcela nepřípustné! Takže mně s takovým krátkým a mrzáckým "pahýlem" v mé zbrani, nikdo nikdy neuvidí.....
mukl

Příspěvekod Serža » 21.04.2019 0:11

vřele ti doporučuji absolvovat s AK nějaký kurs akční střelby - střílí se v pohybu, na více cílů, dvojstřely...a 30ks vysypeš, ani nevíš jak. Na některá cvičení vysypeš těch zásobníků i několik...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Serža

Příspěvekod mukl » 21.04.2019 0:23

Tak...určitě v tom máš pravdu a rozhodně respektuju vás "bojovníky". Já mám nastaven level spíš "hobby" a sběratelsky....
mukl

Příspěvekod Matěj » 28.04.2019 11:57

Taková zajímavost ohledně modernizace přes půl stoletích starých pušek pro finskou armádu https://maavoimat.fi/en/article/-/asset ... osastoissa

Někomu se oplatí modernizovat "morálně zastaralé" pušky, jinému se za obrovské peníze zase oplatí zavést neozkoušený prototyp. Výdaje Finska na armádu neznám, ale hádám, že to bude úplně jinde, než u nás.

A celkem se mi to líbí, přijde mi to jako chytře využitý potenciál "starého" AK.
Matěj

Příspěvekod Haluziak » 28.04.2019 12:33

Zajímavé je, že to nesplňuje NATO normy. Aha oni Finové nejsou členy.
Beware of old men in profession where men die young.
Haluziak

Příspěvekod Zarozak » 28.04.2019 20:15

Moralne zastarale ak
Ja jsem si na prilepsenou poridil ar 15,ale podruhe bych to uz neudelal.Nevidim v tom osobne zadnou rapidne pridanou hodnotu oproti platforme AK a urcite uz ne AK ve stejne razi.
Haklive na strelivo,cisteni totalni oser,ergonomie zadne terno jak se vsude pise,presnost ve stejnych razich podobna.
Dovolim si verit AK mnohem vic.A finove ti dobre vedi co funguje...vzdycky to vedeli a umeli z toho vyzdimat max.
Zarozak

Příspěvekod Haluziak » 28.04.2019 21:13

Budu oponovat a smrdět OT.

Za mě ergo 100 a 1 ve prospěch AR, zvlášť tým, že je to LEGO pro dospělé. Fiocchi, i MENy střílí v pohodě. A čištění? Vytáhnout závěr, z něho čep a úderník, prostříkat čističem na brzdy, kapku balistolu, hlaveň hadem, raz za čas ozuby zamykání kartáčem a jedu dál. Jo není to pro ruskýho mužika, aby to čistil kladivem.

Ale podpořím, jedno ARko mi stač,í další si nekoupím, když už kupovat další dlouhou tak nějaký BullPup. A v jiné ráži (300BLK, 350Legend, 6.8 SPC) Nebo kliku.

PS: Podle Wiki, SF používají SCARY a jednotky rychlého nasazení pohraničníků G36 :D https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_e ... my#Weapons
Haluziak

Příspěvekod Bill Masen » 28.04.2019 23:02

Haluziaku si blázen, Velmi dobře informovaný a chytrý, ale pořád blázen. :hi Finové nejsou idioti na rozdíl od zbytku Skandinávských zemí a asi vědí, proč to dělají. Jestli kolem zbraní udělá něco Finsko, Švýcarsko a Izrael, tak jim věřím.
Mimochodem, kolik vážíš teď? :clap
Bill Masen
VIP

Příspěvekod Matěj » 29.04.2019 7:08

Já byl v sobotu prvně vyzkoušet "AR"od HK a super, z krabice to sežralo všechno, dokonce i zásobník Barnaulů (na zkoušku jsem jich měl jen 30), jinak surplusy ze zs, SB, GGG, vše OK. Dal jsem 330 nábojů celkem, to včetně zkoušky a nastřelení kolimatoru. U V-AR jsem měl po vytažení z krabice pár problémů, muselo se to vyladit, toto OK.

Jen teď si říkám, jestli nepořídit i něco v 7,62, mrzí mě, že jsem pred lety prodal pěknou vyladenou kosu (ještě z doby, kdy byly za 4k a náboje skoro zadarmo - trošku krmení ještě doma zbylo, jak stoupla cena, bylo mi hamounovi líto ho prodat), no třeba teď nějaké to AK, to jsem v této ráži neměl, ale radši bych tu kosu z nostalgie. Byla to holt chyba, ale v té době bylo přesapikovánobaa člověk chtěl zkusit neco jiného.
Matěj

Příspěvekod Matěj » 29.04.2019 7:22

Haluziak píše:Zajímavé je, že to nesplňuje NATO normy. Aha oni Finové nejsou členy.

NATO normy jsou aktuálně jaké? Našel jsem nějakou tabulku z roku 2008 a je tam ráže, úsťovka, zásobník. Ale to mi nesedí, neprošla by G36, SIG (je uveden) nebo ani Bren, ten ještě není ani zmíněn.
Matěj

Příspěvekod Matěj » 29.04.2019 7:27

Zarozak píše:Moralne zastarale ak
Ja jsem si na prilepsenou poridil ar 15,ale podruhe bych to uz neudelal.Nevidim v tom osobne zadnou rapidne pridanou hodnotu oproti platforme AK a urcite uz ne AK ve stejne razi.

Váha, ergonomie, příslušenství. Nevím, jaké a od koho AR máš, ale tady to je fakt, že kvalita základu je často úměrná ceně. A samozřejmě je problém, že některé low endy jsou v ČR zbytečně předražené proti jejich reálné hodnotě. Moje V-AR za jiné peníze musela jít na servis k Vosátkovi, aby začala fungovat fakt spolehlivě. Od té doby ani jeden problém. Pokud by byl zájem, bude volná. :D
Matěj

Příspěvekod Haluziak » 29.04.2019 8:15

Matěj: STANAG-ové normy - je jich mrtě
STANAG 4172 The adoption of the 5.56×45mm NATO round as the standard chambering of all NATO service rifles.

BTW SVK s Vz. 58 taky nesplňuje. Do G36 se dělá šachta na STANAG zásobník, ráže sedí.
Haluziak

Příspěvekod Zarozak » 29.04.2019 9:18

Mam to nejlepsi z low endu,dle recenzi uzivatelu.Na tovarni strelivo to jede a vzdycky jelo.Problem je s pebijenkama,ktere ovsem vsude jinde v jinych platformach jedou.
Proste si to timhle u me neudelalo vocko.Nekdo by mohl namitat,ale ja mam na spolehlivost zbrane jina kriteria a ne vzdy bude k nalezeni/dostani kvalitni vyberove/tovarni strelivo.Kalach prosel na 1dobrou,AR ne.
Tento problem s "nizkym hlazenim" jak tomu v juesej rikaji(dle prekladace) u nekterych prachu se vyskytuje zcela bezne a taky to tam resi.Takze problem je to obecny u platformy ar15.

S tim cistenim,jasne jde to i protahnout hadem a bcg prochcat olejem skrz naskrz a bude to fungovat,to ano.Ale o kolik to zkrati celkovou zivotnost,to uz nikdo nepovi.Ja ten typ nejsem,moje zbrane jsou vzdy dukladne ciste a pripravene,jen tady je to mnohem vetsi oser nez u pistu atd
Zarozak

Příspěvekod morho » 29.04.2019 13:27

Ještě nedávno by mě finská záležitost potěšila i přesto že se k těm puškám nedostaneme. Dlouho jsem se snažil zpříjemnit AK (pažba, optika) a byl jsem s výsledkem spokojený. Ale střílel v posledních týdnech několikrát s Bren 2 v téhle ráži a už vím, že AK půjde zakonzervovaný na dno trezoru. Finové musí kvůli východnímu sousedovi hodně přidat a tohle vypadá jako rychlý řešení, který nebude moc bolet.
morho

Příspěvekod Zarozak » 29.04.2019 14:21

Finští rezervisté používají i čínské norinca AKM,asi to funguje ;)
Zarozak

Příspěvekod Matěj » 29.04.2019 15:41

B2 je povedený (B1 ne, aby nedošlo k mýlce), každopádně rozšířenost, množství aftermarlet dílů (zvlášť pro 7,62 verzi) a to, že civil je dost očesaný, v jeho prospěch zatím nehraje. Ohledně srovnání pocitu ze střelby B2 a AK, to je bez debaty, prostě nový kver.
Matěj

Příspěvekod hrd » 07.05.2019 14:13

Tak někde udělali soudruzi asi chybu a originální DDR plastová pažba na AKM mi brutálně praskla.
Když se tak stalo, řekl jsem si, že už půjdu do nějaké se stavitelnou délkou, nakonec jsem vybral pevnou plastovou trubku od IMI - nedrží totiž jen na šroubech (jako ty hliníkové, včetně např. Vltoru), ale má na konci "kostku", co pasuje do rámu jako u originálu. Sklopné s kloubem jsem nakonec vyloučil, protože je buďto plastový (a tomu moc nevěřím) anebo pažba pak hodně těžká. Jen nechápu, proč k tomu Izraelci dodávají šroubky s válcovou a ne kuželovou hlavou, nicméně vzhledem k tomu, že je závit metrický, je nebyl problém nahradit.
hrd

Příspěvekod Matěj » 07.05.2019 15:53

Měl jsem na ak74 sklopku Magpul a zdala se festovní, i když to byl plast. DDR plast asi po těch desetiletích degradoval.
Matěj

Příspěvekod Zarozak » 07.05.2019 18:44

Nejlepší sklopka na AK je z Beryla,teď jich je na allegru pokokot....za pár šupů,jsou to asi vyřazenky ze šrotu a každá z nich má nějakou drobnou chybku,co jde snadno opravit.I tak to ale za to stojí,lepší sklopku za ty prachy osobně neznám.Pravda není tak lehká jako plast,ale o to bytelnější a opravitelnější a hlavně nevadí optice
Zarozak

Příspěvekod hrd » 07.05.2019 21:11

Jak se to vezme, Beryl sklopka je lepsi nez treba "dratova" DDR nebo asi i AKS/AKMS, ale ergonomicky nic moc (uzka, kratka), nejlepsi, podle me, asi aktualni AK-100/Saiga anebo pripadne ten Magpul, nebo nejaka typu "M4" (treba CNC Warrior). Me osobne se zda uzitecnejsi nastavitelna delka nez moznost sklopeni, pak to muze byt vysuvna Beryl (take neni moc prijemna), Magpul nebo "M4". Vsechny jmenovane jsem mel :) Jasny ideal mezi tim nevidim, kazda ma nejake + i -.
hrd

PředchozíDalší

Zpět na Zbraně střelné