Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

PříspěvekNapsal: 18.07.2017 22:19
od dragon
Optimální EDC zbraň je malilinkatá pistolka, která jde schovat i za gumu od trenek a má výkon Desert Eaglu. Bohužel takovou zbraň neznám.
Mám tři EDC zbraně, jsou si podobné ovládáním a liší se hlavně ráží a velikostí.
Po svých zkušenostech jsem se rozhodl, že na nošení chci tenkou DA/SA pistoli. Z předchozího nošení zbraně jsem totiž zjistil, že zdaleka nejdůležitější rozměr při nošení na těle, je tloušťka zbraně.
První jsem si pořídil Makarova. Skvělá zbraň, spolehlivá a hlavně docela tenká.
Při letních vedrech a sporém oblečení jsem zatoužil po něčem ultra tenkém, co by se dalo nosit pod čímkoliv.
I zakoupil jsem Walthera TPH ve .22LR. Skvělá zbraň, mrňavá, nositelná s jakýmkoliv oblečením. Po vychytání nábojů i docela spolehlivá. Jedinými problémy jsou náhradní šuplíky a slabá ráže. (Ve Vídni vytáhle jeden Ind při přetřelce TPHčko z drdolu :) ).
Takže jsem se poohlédl po něčem mezi těmi dvěma předchozími a vyšel mi z toho Walther PPK.
Výsledek je, že nosím všechny tři (střídavě, ne najednou). Běžně TPH (o tý pistolce prostě ani nevíte), do lesa PPK a v zimě Maka.
Další záležitostí bylo v čem je nosit. Postupně jsem vyzkoušel a odvrhl, látku, kůži, kydex, triko se skrytými pouzdry. Nakonec jsem skončil u kombinace kůže kydex. Za mne asi nejlepší pouzdra na EDC. Jen některá jsou trochu větší (plošně). Jinak pouzdro je tenké, zasouvá a tasí se jako z kydexu a kůže brání kontaktu pistole s potícím se tělem (víceméně, záleží na pouzdru a typu pistole).
Co a jak nosíte vy? Máte nějakou pistoli/revolver co se dá nosit pořád? Jaká jsou podle vás nejlepší pouzdra na EDC? Zkoušeli jste nebo dokonce nosíte zbraň v netradičním pouzdře/umístění (podprsenka, kotník apod.)?

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

PříspěvekNapsal: 18.07.2017 22:32
od Serža
Kahr PM45, v létě ledvina od Dasty, pokud je bunda, tak opaskový pouzdro od Dasty (nějaký na ČZ83, nebo tak něco)

PříspěvekNapsal: 18.07.2017 22:35
od dragon
A jak jsi s tím Kahrem spokojen? Četl jsem na to dost hororový recenze, zejména Kahry plast/ocel jsou prý velmi problematické. Původně jsem Kahr taky zvažoval.

PříspěvekNapsal: 18.07.2017 23:52
od Serža

PříspěvekNapsal: 19.07.2017 2:05
od bivoj
Jako EDC mám Glock 17. Mnozí lidé nevěří, že se dá pohodlně nosit prakticky všude, ale dá. A tam, kde fakt nedá, tak tam pak Glock 42 - což je asi nejvíce nejmenší nositelná pistole v rozumné ráži.

EDIT: Připadá jenom mě, že tu gragon nablil hafo příspěvků (viz některé thready jeko vtipy atp) bez jakékoliv hodnoty, jen aby nahnal potřebný počet příspěvků k zakládání threadů? (No offence).

PříspěvekNapsal: 19.07.2017 6:55
od Mirda.85
Uvažoval jsem o Kahru, ale nakonec jsem koupil Glock 43 a jsem plně spokojenej. S botkou +1 mám 7 nábojů, což sice není moc, ale pistole ve vnitřním kydexu není vidět ani v kraťasech a tričku. Manželka má Glock 42, protože jí Glock 43 "kopal", a taky je velmi spokojená.

PříspěvekNapsal: 19.07.2017 11:51
od Serža
no v devítce bych asi taky bral G43
jenže já chtěl .45 :twisted:
tam jsem ještě zvažoval G36, ale ten je o chlup větší, než Kahr PM45

PříspěvekNapsal: 19.07.2017 16:50
od dragon
S Glockem 26 jsem měl problém velké šířky. Jinak od 7.65 výše považuji ráži za dostatečnou pro obranné účely.
Já jsem uvažoval o IŽ 75, ale rusové ji nemají rádi, kvůli nedostatečné zastavovací schopnosti a malé ranivosti. Takže při ceně střeliva a zbraně, mi to nakonec přišlo jako vyhozené prachy.

to bivoj
Když jsem přidal první vtip, už jsem mohl zakládat témata, takže ti to fakt jen připadá.
Co jsem podle tebe "nablil bez hodnoty"?

PříspěvekNapsal: 19.07.2017 18:50
od ladaj
dragon: kahr PM9 mám, nastříleno okolo 5tis, dokonale spolehlivá a bezproblémová pistolka, o jakém hororu je řeč? G43 (shield, XDS) jsou jsou větší se všemi plusy a mínusy.

PříspěvekNapsal: 20.07.2017 2:07
od bivoj
dragon píše:...Když jsem přidal první vtip, už jsem mohl zakládat témata, takže ti to fakt jen připadá.
Co jsem podle tebe "nablil bez hodnoty"?

Imho 6 přispěvků ve vtipech které by šly postnout v jednom jediném příspěvku, 3 příspěvky v citátech dtto... Fakt to vypadá, že jen honíš příspěvky, sorry.

A to "bez hodnoty" - zatím jsem od tebe nenašel jediný příspěvek s nějakými opravdu užitečnými či pro fórum novými informacemi. Chápu, že mnoho lidí si chce na tomto fóru prostě jen pokecat na PA téma (a i já mám hodně takových příspěvků) ale je to pak jen tlachárna. Většinou se do nováčků nijak nenavážím, ono to časem většinou vykrystalizuje samo, ale prostě v tvém případě jsem si prostě rýpnout musel. Uvidíme za pár let, jestli vydržíš, nebo budeš jen další z kolemjdoucích. Pokud zde vydržíš dejme tomu 5 let a budeš mít i hodnotné příspěvky které něčím obohatí fórum, tak se ti v roce 2022 klidně omluvím.

B

PříspěvekNapsal: 20.07.2017 14:25
od opavak
Optimální EDC zbraň je pro mě Glock 43 ... naprosto spolehlivá, prověřená konstrukce, malá, lehká, plochá s ideální kapacitou (7+1) pro případnou obranu, 9 mm Luger je nejrozšířenější (= nejlevnější) ráže s naprosto dostačujícím účinkem v "cíli". Nosím na apendixu.

PříspěvekNapsal: 20.07.2017 20:54
od Kivan
Já jsem dříve nosil ČZ 75B , poslední dva roky hlavně Makarov. Původně jsem uvažoval o PP, Makarov ale zvítězil. Pouzdro zatím Dasta, poohlížím se po jiném.

PříspěvekNapsal: 22.07.2017 10:40
od dragon
to Serža
Vypadá to, že tvůj Kahr je optimální EDC zbraň. Malý kanónek. Mě vystrašily negativní recenze.
Já, co se týká spolehlivosti, asi nejvíc věřím Makarovu. Na youtubu byla zajímavá reportáž od moskevské URNY a její zkušenosti s pistolemi. Za nejspolehlivější berou Makarovy, pak Glocky. Na střelnici používají i ČZ a chválili je jako pistole s dobrou ergonomií, ale do akce je neberou, kvůli, jak říkali, praskání pružinek.

PříspěvekNapsal: 23.07.2017 15:23
od Kivan
Pistoli Glock 43 jsem měl možnost několikrát vyzkoušet, pokaždé mě pistole pokousala, měl jsem na ruce několik modřin. Jednou se mi povedlo při střelbě zavadit o záchyt zásobníku a zásobník vypadl. Samotná střelba mi přišla jako nepříjemný zážitek, vzhledem k velikosti zbraně a výkonu náboje. Naopak jsem byl překvapen dobrým soustřelem, který se mi s Makarovem jen tak nepovede.

PříspěvekNapsal: 23.07.2017 19:00
od JirkaK
Osobně mi nejvíc vyhovuje Makarov, nejčastěji nosím v pouzdře od Dasty. V případě nemožnosti mít v pouzdře, tak v ledvince.
Chvíli jsem nosil CZ75, ale je to velké a těžké.

PříspěvekNapsal: 27.07.2017 23:31
od des
dragon: bežne nosit ne uplne spolahlivú pištolku so zásobníkom na šest malorážkových nábojov...známka punku? :shock:

k téme- ja vačšinou g26, menej g17tlr1. obidva gen3 a nočné mieridlá, puzdro kydex.
výnimočne berem kevina. to je mazlík :)

PříspěvekNapsal: 28.07.2017 13:39
od krvfx
Včera jsem zjistil, že miniaturní revolvery od NAA s délkou hlavně necelé dva palce mají v ráži 22 WMR se střelivem Winchester super X energii 100 J. Sice to není moc, ale vejde se klidně do KPZ a je menší než některé nože:) Dá se nosit na opasku jako nůž (ve verzi HG), takže nepřekáží naprosto nikdy v ničem. Dokonce by šlo udělat i pouzdro na krk, neváží skoro nic. To je opravdové EDC - takže lze nosit i jako druhou zbraň, kterou povoluje zákon. Příklad použití třeba ve filmu Kiss, Kiss, Bang, Bang.

Jinak jsem velký fanda G26, to je, jak už jsem psal, asi nejlepší věc od Glocka. Na opasku by mi překážel, ale v kapse o něm nevím. Ale to už se opakuji.

PříspěvekNapsal: 28.07.2017 15:04
od dragon
22WMR má podobnou energii na průřez jako 5.7x28
Někde na síti kolovala historka z JAR, jak se chlap ubránil dvěma ozbrojeným černochům NAA revolverem.
Vyrábějí i verzi, ve které je revolver součástí přezky na pásek. Nejvíc se mi líbí, NAA Black Widow s výměnnými válci 22.LR a 22.WMR.
Jen se to blbě drží, ale to Glock 26 taky :-)

PříspěvekNapsal: 28.07.2017 15:29
od krvfx
V té verzi se skládacím gripem se z toho střílí překvapivě dobře. Akorát je to strašná šlupka a ohnivá koule jak blázen:)

PříspěvekNapsal: 28.07.2017 15:34
od the.marek
U NAA revolveru bych to ani uchopem nenazyval a G26 se oproti tomu drží, jako Shadow...
NAA revolver je dobrej tak na ustreleni prstů a při natahování kohoutu dobrej na vyklouznuti z ruky. Už vidím, jak někdo pod stresem tahá revolver ze spony na opasku a snaží se mít jistý uchop, který s ním má max. 5ti leté dítě s malinkymi prsticky a rucickami. Je to absolutně zbytecna zbraň dobra tak max. Na nějaký falešný pocit bezpečí. Kdo to mysli vážně tak takovyhle kraviny vůbec nenosí. :roll:

PříspěvekNapsal: 28.07.2017 15:38
od Strelec45
Bodejď. 1911 je 1911. :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 28.07.2017 15:45
od the.marek
Jinak Drigone musím říct, ze máš zajimavej koncept teda. Kdyby jsi řekl, ze máš 75mu, G26/nějakýho compact, subcompacta a na léto např. G42, Lcp a nosis všechny podle situace, tak to chápu.
Ale mít 3 víceméně stejný kvery, jak velikostne, tak hmotnostne, ktery tocis a nosit malorazku, to mě dává teda smysl absolutně nulovej... :shock:

PříspěvekNapsal: 28.07.2017 17:11
od krvfx
Je vidět, že jsi tu skládací verzi neměl v ruce. Ta má normálně plnohodnotný úchop. Na seriózní nošení je to slabá ráže, ale jak píšu, jako záloha nebo do KPZ ideální. Dá se schovat i tam, kde by to nikdo nečekal a na blízko stačí i 22LR. Je to jako derringer, na střelbu "přes stůl". Není ale problém se trefovat i na 15 metrů. Schválně příště zkusím, jak to půjde i na 25.

PříspěvekNapsal: 28.07.2017 17:56
od devlop
jedno video vydá za tisíc slov
https://www.youtube.com/watch?v=R9WTwSvDP8s&t=828s
ten NAA revolver zas až takový shit na obranu nebude, dovedu si představit mít toto v KPZ nebo někde v kapse pro strýčka příhodu, nezatracoval bych to.

PříspěvekNapsal: 28.07.2017 22:03
od dragon
Zajímavé je i srovnání 5.6×27 (neboli .22WMR) s civilní 5.7x28 (fiveseven z P90). Ty náboje si jsou hodně podobné.

https://www.youtube.com/watch?v=0N4HVXqE9UA

https://www.youtube.com/watch?v=XmhmtJvLZQU

PříspěvekNapsal: 28.07.2017 22:52
od Kivan
the.marek, proč nulovej?

PříspěvekNapsal: 29.07.2017 10:58
od the.marek
Nosit kver v nejaky KPZce, to jako vazne? To je akorat o to ji ztratit a o pruser.

Jasně ve finále bych to nechtěl koupit ani vzduchovkou, ale nosit ucelne malorazku na sebeobranu je trochu mimo pro ty, kdo to mysli vážně. Nerikam, ze malorazka je slaba a k nicemu, ale její účel je úplně někde jinde.

Ve finále každého, co jeho jest a když chce někdo nosit flusbrok na kukuřici, plynovou nebo naopak desert šavle, či .454 revolver tak klidně, ale nějaký mantinely by to mít mělo. Dá se polemizovat nad velikostí, kapacitou zásobníku a jistou skupinou razi. Každý ma svoje. Nicméně malorazka je opravdu jen vtip. A nechoďte na me nikdo s kecama typu: Lepší malorazka v kapse než .45 v trezoru. Lepší se trefit malorazku, než minout s .45. Nebo tak se postav a já tě střelil, když je to podle tebe ráže na nic. Protože to nejsou arvumenty, ale jenom alibisticky kecy zabednencu ;)

PříspěvekNapsal: 29.07.2017 12:43
od mc.ready
A proto nosím volně za kalhotama i kraťasama tohle. A proč? Protože sem velkej a nikomu nevěřím :twisted:

PříspěvekNapsal: 29.07.2017 13:54
od dragon
to the.marek
Ty kvéry jsou si podobný co do ovládání, ale hmotnostně a velikostně se velmi liší.
Makarov je spolehlivá a nositelná zbraň, ale je z nich největší, takže v lehkém oblečení už je vidět a něco váží. PPK je dobrá a nosím ji často, ale ta .22 TPH je prostě kvér, který není nejen vidět, ale ani necítíš, že ho nosíš. Jsou situace, kdy není absolutně vhodné, aby kdokoliv věděl, že máš u sebe zbraň a to mi na beton zaručí jen ta .22.
Jsou dva pohledy na věc, jeden je nosit něco "neviditelného" a druhý je Glock17 nebo cocked and locked 1911. Podle mne je to rozdíl město vs. vesnice. Zkus s tou druhou variantou chodit v obleku do divadla nebo k zákazníkům.

PříspěvekNapsal: 29.07.2017 14:09
od the.marek
Vím, že je všechno o šatníku, postavě a komfortu. Pokud máš 60kg a tvůj šatník je plný elastického "metro" oblečení, tak chápu, že Makarov v létě nosit nemůžeš. (Byť podle mě i tak můžeš, protože Makarov je placatá, malá a velice dobře nositelná pistolka, vlastní zkušenost). Ale budiž, podle tebe ne, dobrá. Tím pádem bych šel na tvém místě např. do Ruger LCP nebo nějakýho Kelteca (9 brow., 7,65). Ale Jít cestou stejného jednořadého celokovu a ušetřit jen pár gramů a mm mi prostě nedává smysl. I když pominu uzpůsobování šatníků na léto, tak jsem nikdy neměl se svoji průměrnou postavou s nošením čehokoliv žádný problém. Ale nosit malorážku, když je na trhu mnohem více výkonnějších, menších, lehčích variant je podle mě prostě blbost. Pokud by jsi měl jen jednu zbraň, nebo si naopak nechtěl pořizovat další z finančních nebo jiných důvodů, tak to chápu. Ale ta tvoje cesta co jsi popsal je opravdu nesmyslná, ty zbraně se skutečně moc neliší... Nicméně když ti to tak vyhovuje, tak je to tvůj boj, jen reaguji na tvoje příspěvky a založení vlákna ;-).

EDIT: Ono z podstaty věci je každý nošení o nějakým snížení komfortu, i když ta věc má 100g, tak je jasný, že i bez 100g to bude pohodlnější, než s nima. Ale je to všechno o nějakým přístupu a kompromisech. Podle mě plno lidí, co nosí pidi-midi pistolky, tak je nosí jen z jakéhosi důvodu falešného bezpečí. Celkem by mě zajímala statistika, kdyby při modelové situaci všichni ty prdítka použili, jaká by byla procentuelně úspěšnost odvrácení útoku a kolik procentům lidí by skončila na zemi, netrefilo by se, nestihli by ji nahmatat a hromada dalších proměnných... Nejsem zastánce nošení fullsize, ale vocamcad pocamcad. Mimochodem, když cokoliv i G17 prdnes na apendix, tak muzes chodit klidně v cyklistickým dresu a nic videt není, nebo ne o nic vic, nez ta tvoje malorazka. Pak jsou na snadě ještě různé buzna fotbalové žebradla a strasne nenapadne tacticool mošničky, kterých nejsem příznivce už vůbec, ale možná bych se k tomu přiklonil spíš, než tahat malorážku, byt bych to s ni samozrejme koupit nechtel, tak nosit to za ucelem sebeobrany je fakt hodne mimo.

PříspěvekNapsal: 29.07.2017 14:45
od mc.ready
Nosím pětašťouru na slepáku a jelikož nejsem 75kg chroust, mám 190 a 115, nevím o ní. Nosit malorážku a vůbec cokoli pod 9Luger na obranu to bych si přišel jako sebevrah :lol: Nicméně proti gustu...Hřbitovy jsou plné optimistu :)

PříspěvekNapsal: 29.07.2017 15:25
od Matěj
Taky bych na obranu nešel pod 9L, nosil jsem dlouho G19 a teď s přicházejícím létem mi už přišel docela otravný (chápej rozměrný), tak jsem pořídil navíc G43. Až se ochladí, tak zase přejdu zpátky k 19, přece jen má větší šuple.

PříspěvekNapsal: 29.07.2017 18:57
od dragon
Pánové je zajímavé, že u pistolí všichni obhajují velké ráže a u PDW a útočných pušek je přitom opačný trend.
Ráže 5.6 (.22), 5.7, 5.56, 5.45, 5.8 atd.
Všechno to jsou "malorážky". Já vím, teď budete vyprávět o tom jak jsou to jiné střely, které se začnou otáčet po nárazu do těla apod. Houby, většina vojenských střel je dělána jako průbojná a tudíž skrz vás jen proletí, to už .22LR se bude víc otáčet, protože má menší energii. Podle vaší teorie by byla použitená jen .50BMG a ruská 9x39.
Já neříkám, že .22LR je boží kalibr a že bych tím chtěl zastavovat útočící brazilskou filu, ale že je to kalibr použitelný a dlouhodobě ověřený. Na nošení do města v případě mírové situace je OK. V případě hrozícího průšvihu si vezmu devítku a bude mi ukradený jestli mi to dělá bouli pod sakem, ale chodit ráno pro rohlíky s kilovou pětačtyřicítkou mi přijde paranoidní.

PříspěvekNapsal: 29.07.2017 20:02
od Atrop
Ale srovnavat 22LR a třeba 5.56 je celkem zcestný protože 5.56 i z nejkratší hlavně bude mít daleko vyšší rychlost a energii nez nejnadupanejší 22 z dvoumetrove hlavně. A navíc nejde jen o efektivitu, ale taky o to že náboj s okrajovým zápalem je méně spolehlivej jak středovej zápal.. :roll:
Neobhajuju velké ráže, jsem toho názoru že jde spíš o umístění zásahu. Ale taky nejsem Hit-man abych nosil 22 (jeden krátkej čas tomu tak bylo :oops: ) a spoléhal na headshoty.

Jinak nosím už cca rok a půl G19 v IWB od RH holsters a jsem spokojenej :)

PříspěvekNapsal: 29.07.2017 20:14
od des
drogon: expert na zbrane a terminálnu balistiku se hned pozná.

PříspěvekNapsal: 29.07.2017 21:08
od mukl
Tak nevím..Někdo se asi bojí vystrčit nos z domu bez Desert Eagle za pasem, ale...Před časem byla ve Střelecké revui popsána nějaká třeskutá příhoda z USA, kdy šílený zločinec šel proti policajtovi. Ten do něj nasypal zásobník devítek. I po té
však lump stihl vytasit pistolku cal.22 LR a poldu s ní jedinou ranou na místě zastřelil. Teprve potom sám zemřel....Takže "záleží na tom". Velké ráže jsou fenoménem poslední doby. Předtím policajti a silové složky, aspoň teda v Evropě, "100 let" používaly 7,65Br. Taky si myslím že "malorážka" je lepší, než házet po vraždícím šílenci židle a sklenice. Je to takový kompromis. Nejlepší by samozřejmě bylo chodit po městě s RPG-čkem. Co kdyby zaútočil šílenec v náklaďáku? Ale to jaksi ne vždy lze...

PříspěvekNapsal: 29.07.2017 21:36
od the.marek
To je zase demagogie...

Chtěl jsem tím říct, že když už se mám s nějakým krámem tahat, tak od něho očekávám něco. A to něco by mělo být pokud možno co nejvíc a mělo by mít smysl. Nechápu, proč někdo nosí malorážku, když jsou velikostně/hmotnostně na trhu mnohem vhodnější (nebo minimálně stejně vhodné) a především výkonnější varianty.

Nejde o doby míru a nemíru. Jde o to, že když už se jednou rozhodnu nosit a nosím něco, co na 99,9% nikdy nepoužiju a stejně mě to stojí za to nosit, tak v tom 0,01% případů, kdybych to za ty roky na pár vteřin nedej bože použil chci, aby to mělo smysl, neselhalo, posloužilo a hlavně mělo smysl. Pokud to něco z toho nesplňuje, tak je to celoivotní, mnou již zmiňovaný, jakýsi pocit falešného bezpečí. Každej má ovšem svoji filosofii. Pokud má někdo filosofii nosit malorážku, tak prosím, ale já se tomu směju. Pochopil bych to v ojedinělých případech opravdu skrz velikost k obleku jednou za čas apod. Ale stabilně a celoročně je to opravdu bullshit.

Tadyto tahání, že je na světě případ, kdy to a to zachránilo... Jsem si jistej, že je na světě někde zdokumentovanej i případ, že někoho zachránil zvon na hajzl, kterým se ubránil gangu ostrejch hochů s malorážkama, ale nosit zvon na hajzl rozhodně nezačnu... ;)

PříspěvekNapsal: 29.07.2017 22:47
od PetrNovak72
dragon, dragon, ty seš pěknej debyl...

PříspěvekNapsal: 30.07.2017 0:15
od TREW
Ohledně účinků nábojů do krátkých palných zbraní při reálném použití v praxi jsem nedávno našel zajímavý článek. Byl na něj odkaz v podobné diskusi jako tady ohledně volby nošení 22 lr na obranu.
http://www.thetruthaboutguns.com/2012/0 ... f-defense/
Odkaz přímo na článek.
https://www.buckeyefirearms.org/node/7866

Závěr není vůbec jednoznačný, ale názor na tvrdá data za deset let si může udělat každý sám.

Osobně jako EDC nosím nejčastěji Ruger LC9s, příjemná plochá pistole, která se mi vejde téměř všude. Ale ani s Berettou 71 si nepřipadám bezbranný ;)

PříspěvekNapsal: 30.07.2017 0:20
od des
marek: k tej velkosti k obleku-TPH rozmery 135mm 95mm 23mm. ZVI Kevin 116mm 95mm 23mm. a 6x22LR vs 6x9mm krátky. ;)
ináč s tým čo píšeš súhlas

mukl: ale no tak... :lol:

PříspěvekNapsal: 30.07.2017 7:17
od Nicotinick
dragon píše:Pánové je zajímavé, že u pistolí všichni obhajují velké ráže a u PDW a útočných pušek je přitom opačný trend.
Ráže 5.6 (.22), 5.7, 5.56, 5.45, 5.8 atd.
Všechno to jsou "malorážky". Já vím, teď budete vyprávět o tom jak jsou to jiné střely, které se začnou otáčet po nárazu do těla apod. Houby, většina vojenských střel je dělána jako průbojná.......

Prosím, než napíšeš takovou blbost, zkus si fakt nastudovat něco o určení, konstrukci, vnější a terminální balistice malorážového a mikrorážového střeliva. Jinak ze sebe zase v ohnivé diskusi uděláš pitomce. :head

PříspěvekNapsal: 30.07.2017 8:32
od Fabulous
Tohle vlákno začíná být zase výživné...

Už samotné zadání vlákna je dost blbost. To je jako vybírat ideální velikost přirození. Někdo potřebuje megaukrutný negerský péro, protože má rád, když ho žalud klepe do kolen a může se na nudapláži chlubit ráhnem jak z Bounty, někdo chce jen střední velikost, aby uspokojil, ale neotlačil a někomu stačí jen ohořelý vajgl, aby splnil svoji evoluční povinnost, ale ve slipech mu nepřekážel. A to nemluvím o speciální sortě chlapů, kteří by dali přednost instatntní kakaové buchtičce :puke .

To samé je s "EDC" zbraní. Jediná univerzální neexistuje. Je to píčovina už v zadání vlákna. Pro každodenní nošení se dají vysledovat nejméně tři/čtyři základní typy uživatelů/zbraní (všemi už jsem si prošel :) ).

1. Pistole služební velikosti
Uživatelům je velikost jedno, neřeší jí a sledují pouze charakteristiky spolehlivosti a ergonomie. Uživatele bývají připraveni na svojí obranu, ale i na obranu společenských zájmů, tj. ostatních občanů. Nosí i více zásobníků. Typická velikost pistole je Glock 17 a typická ráže 9mm Luger.

2. Kompaktní dvouřadá pistole
Podobně, jako v prvním případě, jsou uživatelé připraveni nejen na svojí obranu, proto preferují velkokapacitní pistole s možností aplikace "dospělých" zásobníků. Jen jsou z mnoha důvodů nuceni pistolku více skrývat a proto volí modely menší než je Glock 19. Často k pistoli nosí i druhý velký zásobník. Typická ráže opět 9mm Luger.

3. Jednořadý kompakt
Pistole poslední linie obrany. Díky velmi malé kapacitě je vhodná prakticky výhradně na skutečně osobní obranu jednotlivce, když jde maximálně do tuhého. A díky nízké kapacitě a způsobu použití je vysoce žádoucí, aby byla mimořádně ranivá. Zkrátka aby kopla jako kůň. Typicky Glock 43, Glock 30S, případně nějaký typ revolveru. Typická ráže 9mm Luger, .45ACP, .357 Magnum, střely obvykle v nějakém ranivějším provedení.

4. Mikrokompakt
Poslední, mnou opovrhovaná kategorie "EDC" zbraní. Vzhledem k nulové zastrašovací schopnosti a směšnému vzhledu se skutečně vytahuje jen v případě, kdy se bude střílet. Vzhledem k nízkému výkonu užitého střeliva (typicky 7, 65 a 9mm Br.) je velmi vysoká šance na nežádoucí kontakt s útočníkem, který nebude zastrašen vzhledem zbraně (ano, to funguje a je to jeden z důležitých aspektů při výběru obranné zbraně) a na postřelení nebude adekvátně reagovat.

A pak je zde úplně poslední, tajná skupina pro zoufalce, kteří si myslí, že malorážka je optimální a supercool obranná zbraň. K tomu se radši nebudu moc vyjadřovat...

A samozřejmě, vše, co zde uvádím je na Rozpadu několikrát přemleto...

PříspěvekNapsal: 30.07.2017 10:01
od Matěj
Ještě chybí skupina, která nosí plynovky. ;) Vzhledem k tomu, že jsou volně dostupné, tak to jsou většinou úplní dementi, ostatně každou chvíli se můžeme dočíst, že se z toho někde střílelo.

PříspěvekNapsal: 30.07.2017 19:49
od guntroll
Já hlasuju pro Fabarm Martial Ultrashort v igelitce lidl, mezi okurkama a ananasem. Je to skryté, nečekané a někdy i těch 5+1 slugů stačí. 8-)

PříspěvekNapsal: 30.07.2017 22:30
od Bill Masen
Dragon za měsíc života zde na fóru vyblil mraky příspěvků a založil pár debilních vláken. Hromada příspěvků a nově založený vlákno vtipy?!?!?!?! mu už bylo smazáno a další by si to zasloužili To ho ovšem neodradí od další produkce sraček. Co píšou ostatní, ho nezajímá, a nečte to. Forum používá k sebeprezentaci a aby všem říkal, co si myslí a přesvědčoval je o své pravdě.
V reálu předpokládám, že mluví zbytečně nahlas, nosí ruce v bok, sedí s kolenama co nejvíc od sebe aby zabíral co nejvíc místa. V obchodě se zastavuje mezi dveřmi a vozejk zastaví uprostřed uličky, aby ho ostatní museli obcházet.

A nebo je to strašně fajn týpek, a já se hrozně pletu.

A nebo jak to napsal PetrNovák72

PříspěvekNapsal: 31.07.2017 1:05
od Serža
guntroll píše:Já hlasuju pro Fabarm Martial Ultrashort v igelitce lidl, mezi okurkama a ananasem. Je to skryté, nečekané a někdy i těch 5+1 slugů stačí. 8-)

mám kratší variantu - Fabarm Pistola :-) ňuňu kabelkový mazlíček ráže 12GA :twisted:
https://serzovo.wordpress.com/2017/04/2 ... ka-hatsan/

PříspěvekNapsal: 31.07.2017 1:06
od Serža
Matěj píše:Ještě chybí skupina, která nosí plynovky. ;) Vzhledem k tomu, že jsou volně dostupné, tak to jsou většinou úplní dementi, ostatně každou chvíli se můžeme dočíst, že se z toho někde střílelo.

to ale není snaha o obranu, nýbrž o sebevraždu...

PříspěvekNapsal: 31.07.2017 7:58
od herman
Já nechápu, jen ono "opovržení" ráží 7,65. Osobně mám v této ráži (i když víceméně ze sběratelského hlediska) dvě pistole, pravda, na obranu je nenosím. A to klasickou ČZ 27 a UNIQUE 17 válečné výroby (mimochodem, těchto pistolí za německé okupace Francie bylo vyrobeno necelých 20 000 kusů, takže cenu této pistole si nedokážu odhadnout). Navíc znám osobně všechny (2) její majitele od roku 1945.
Ale k rámci vlákna, ráže 7,65 není nic, čím bych opovrhoval.

PříspěvekNapsal: 31.07.2017 8:32
od viktor
a cemu prim nerozumíš ? 7.65 Br verzus 9 Luger ?
7.65 je proste desne drahej, proc by mel byt v oblibe když nabízí méně ( krome sberatelstvi ) za daleko vetsich nakladu ?
viktor

PříspěvekNapsal: 31.07.2017 8:51
od herman
Za prvé, před několika, pravda hodně, lety dělali test, nepamatuji se zda-li to bylo v SR či SM, průbojnost střeliva. Používali v té době munici běžně dostupnou a zákonem povolenou. Takže žádné speciály se zvýšenou průbojností, nebo ranivostí. Kupodivu se 7,65 ukázala do .x.metrů lepší. Jako příklad uvedu pokus na čs helmě vz52. 7,65 ji proletěla tam i ven, 9mm para udělala jen důlek na vletu.
Za druhé, při nemířené reflexivní střelbě tě prostě 7,65 kopne méně než 9, takže můžeš rychleji střílet podruhé.
Ale jinak, patřím k té skupině, která nosí devítku v kompaktu. ;)
I když uvažuji o koupi ČZ50 (jen strakonická "červená" výroba, či klasiku Walther PP, nebo PPK v ráži 7,65. Je to prostě menší.

PříspěvekNapsal: 31.07.2017 9:03
od Nicotinick
:clap :rofl

PříspěvekNapsal: 31.07.2017 9:39
od Matěj
herman píše:I když uvažuji o koupi ČZ50 (jen strakonická "červená" výroba, či klasiku Walther PP, nebo PPK v ráži 7,65. Je to prostě menší.

Na cz50 se vykašli, oproti Waltheru je to krám a to jak Strakonice, tak Brod. Měl jsem kdysi obě zároveň a ČZ šla velice brzy pryč po přímém srovnání.

PříspěvekNapsal: 02.08.2017 13:37
od proforma
Dnes jsem si koupila special Zbrani a naboju, venovany compaktum a subkompaktum pro denni noseni. Recenze 21 typu pistoli a revolveru (Taurus, Sig, Kimber, HS, Ruger, CZ, SW, Glock, Bajkal, Mauser). Treba by to nekomu mohlo pomoct pri rozhodovani.

PříspěvekNapsal: 02.08.2017 14:20
od koutlosh
Ty 7,65 pro PA mají smysl spíše v tom, že jsou levné, takže i nepříliš bohatý rozpadlík je může mít do zásoby pro členy rodiny, na výměnu, atd.. i střelivo je přes své nevýhody dosti rozšířeno a u zbraně takového zaměření ho člověk nemusí nakupovat tisíce kusů.. nicméně to že se celokovový kompakt na 7,65 ženě či dítěti může obsluhovat lépe než devítka je taky fakt, který občas může hrát roli - v tom PP v 7,65 překoná G43/26 atp.. a pořád lepší trefit tou 7,65 než ... ;)

PříspěvekNapsal: 02.08.2017 14:53
od krvfx
V jakém smyslu překoná G26? Menší zpětný ráz?

PříspěvekNapsal: 02.08.2017 15:16
od koutlosh
Ano, pouze v tomto...

PříspěvekNapsal: 02.08.2017 17:15
od viktor
se moc nemylte s tim zpetnym razem.. pmp takova mala lehka 7,95 br dokaze bejt hodne neprijemna v ruce při strelbe. slavnej PPK je při strelbe silne nic moc..jiste není stavenej na sportovni strelbu ale na skryte noseni a sem tam vystrel v nouzi a nebo v utoku, podle toho jak kazdej chce, ale nic příjemného na strileni to fakt není.
Natáhnout radu pi v razi 7,65 taky nic moc, jednak malej a občas kluzkej zaver, proste to není za co chytnout a potom maj dynamicke zavery a občas i dost silne pruziny... brachova 9 br ( astra ) kope snad vic nez muj glock 26. a to jsou obe pi skoro stejne tezke. proste ze to ma slabsi razi neznamena ze to je detska pistolka... :D
taky jde o to co s tim "slabsi" člen rodiny ci kolektivu dokaze, pokud bude mi t něco s cim trrefi tak max stodolu a to zevnitř tak je to asi celkem zbytecna zatez ..
viktor

PříspěvekNapsal: 02.08.2017 17:27
od the.marek
Přesně tak Viktor předběhl jsi mě...

Mak, PPK a další starší pistolky v 7,65, 9 brow a 9Mak jsou zpětným rázem a chováním víceméně totožné s G26 a jinými pistolkami v Lugeru, akorát mají ten bonus, že díky dynamickému závěru ho ženský natáhnou celkem ztuha...

Zajímalo by mě jestli někdo s těma zbraněma vůbec střílel, než začne sypat takovéhle moudra... :roll:

PříspěvekNapsal: 02.08.2017 17:53
od DeadMan
Přesně tak, moje osobní zkušenost je taková, že pistole 7,65 mají ostřejší ránu a kopou víc než pistole v 9 luger.

PříspěvekNapsal: 02.08.2017 19:50
od krvfx
Koukám, že mě ostatní předběhli:) G43 už byl na mě moc malý, ale G26, s plným zásobníkem se chová docela mravně. Akorát holky mají napoprvé problém ho natáhnout, G17 jim šel kupodivu lépe, stejně tak jako 1911.

PříspěvekNapsal: 03.08.2017 7:02
od Královák
A teď mně řekněte, kde se bere tolik tupých lidí, co si koupí něco jiného než Glock. Proč ostatní výrobci už to dávno nezabalí a svým zákazníkům to nevysvětlí, že nemohou vyrobit lepší zbraň. Není to narážka, abych rozfoukal nějaký flame, ale řekl bych, že každému vyhovuje něco jiného podle hesla tísíc lidí tisíc chutí a tuším, že něco podobného bylo řečeno i kdysi dávno o zbraních - jen už si nevzpomínám na přesný text a autora. Já jsem např. revolverový typ - nedokážu to vysvětlit, ale prostě revolvery mně sedí. Dobral jsem se k tomu po létech hledání - uznávám výhody Glocku - jinak by ho nepoužívalo tolik ozbrojených sborů ať vojenských či policejních, ale já mám prostě lepší pocit s revolverem než s Glockem - není proto racionální vysvětlení zřejmě emoce.

PříspěvekNapsal: 03.08.2017 7:26
od viktor
nejsou :D mam taky revolver sw 586 ve 4 palci, upraveny valec na klipy, takze muzu strilet jak naboje v klipech i vkladane normalne :-) krasnej, cernej a drevenej ještě poctiva práce SW. Je uzasne presnej, da se s tim strilet na 50 m a na 150 m jsem s nim občas strilel na figuru a porad pouzitelny :-)
jenze i když je to ve 4 palci a ne v 6 je to poradnej kus zeleza... i když naboje ve veneckach ti to umozni prebit prakticky stejne rychle jako zasobnik u pistole, je to jen 6 ks je to velke a zachytávači, ne do kapsy...
naboj 357 mag neni zrovna extra na sebeobranu, na to ma prilis velkou stabilitu a prubojnost ( myslim obvykle 150 - 160 gr strely ) samozrejme to lze nabit rychlejma 115gr. strelama coz uz je daleko lepsi..
na strelnici je to king, ale do kapsy je daleko vhodnejsi nejaka mala plastova pistolka ve 9 luger, 40 sw, 45 acp... nez tohle.. tak proto a ještě z mnoha jinych duvodu ...
viktor

PříspěvekNapsal: 03.08.2017 12:01
od koutlosh
PPK s lehkým rámem v 7,65 kope nepříjemně, ale že by PP nebo CZ83 kopaly více než subkompakt na plnotučnou devítku, to se mi moc nezdá a rozhodně jsem to tak při střelbě nevnímal, lehká střela akceleruje rychleji, je to ostřejší rána, taky závisí jak komu padne pistole do ruky, ale to že je střelba subjektivně nepříjemná neznamená, že to kope víc... ale "optimální EDC" je to jen ve specifických podmínkách a jak pro koho, takže je to jedno..

PříspěvekNapsal: 03.08.2017 12:41
od herman
No u ČZ83 v 7,65 bych asi o nějakém kopání vůbec nemluvil. A to jsem z ní kdysi v práci vystřílel tisíce ran. I když asi nejpříjemnější se mi zdál maďarský FÉG PA63 v 9 Makarovu. Velmi kultivovaná zbraň. Jen ta kapacita, jen 7 včelek.

PříspěvekNapsal: 03.08.2017 12:51
od Matěj
ČZ 83 v 7,65 soudit nemůžu, ale dost jsem se kdysi nastřílel z tehdy služební ČZ vzor 82 a ta nekopala nějak výrazně ani v 9mm, pravda, že náboje z ruské produkce, kterou jsme k tomu někdy dostali, byly pocitově slabší než naše, ale ani v jednom případě to nebylo nic hrozného.

PříspěvekNapsal: 03.08.2017 18:00
od des
koutlosh píše: lehká střela akceleruje rychleji

jak to myslíš?
typická strela náboja 7,65 ja lahšia jak typická strela náboja 9x19 a pri podobnej dĺžke hlavne akceleruje pomalšie a dosahuje nižšiu úsťovú rýchlost

PříspěvekNapsal: 03.08.2017 18:24
od Bill Masen
Plácáte tady kraviny. Akcelerace je zrychlení měřené m/s². Nic neakceleruje, tedy nezrychluje rychleji, ani pomaleji a už vůbec ne ve vztahu k hmotnosti. V tomto případě bych to viděl na pravý opak akcelerace, tedy na retardaci.
Sorry, ale to se nedalo nevyužít. :devil

PříspěvekNapsal: 03.08.2017 19:14
od des
plácaš kraviny.
ked má strela v komore rýchlost nula a na ústí viac jak nula, tak medzi tým musí zrýchlovat neboli akcelerovat.
tvoja učitelka přírodovědy sa v hrobe obrací :lol:
tu je to OT tak si skús vyguglit vzorček ktorým sa to počita. ;)

PříspěvekNapsal: 03.08.2017 19:41
od Bill Masen
Mojí učitelce přírodovědy, je nějaká fyzika volná, ale moje učitelka češtiny by v hrobě rotovala kdybych jí napsal že "rychlost zrychluje".
To zaprvé, a zadruhé porovnávat zrychlení střely jen na základě její hmotnosti a přitom ignorovat délku hlavně, vývrt, množství a typ prachu, zaškrcení střely, atd., (tady už možná začínám trochu plácat, protože balistice nerozumím) je jako se s tebou hádat, že moje "octáfka f metle a na hlínách" má větší zrychlení, než tvoje feráry a opomenout, že ty to máš po strop naložený cihlama, za sebou vozejk taky s cihlama a rozjíždíš se do kopce a ještě vyndaváš klíče z kapsy, kdežto já jedu z kopce, mám to fakt krutě voturbený a ještě mě roztlačujou. :wasntme

PříspěvekNapsal: 03.08.2017 19:56
od des
nezrychluje rychlost, zrychluje strela :lol:
ale je pravda že som to nenapísal absolutne jednoznačne a niekdo iný z tej vety mohol pochopit že zrychluje rýchlost, zrychluje komora alebo že zrychluje ústí...

zrýchlenie závisí na úsťovej rýchlosti a dĺžke hlavne
tie ostatné veci vrátane hmotnosti ovplyvňujú tú dosiahnutú rýchlost.

PříspěvekNapsal: 03.08.2017 20:05
od Bill Masen
koutlosh píše:...akceleruje rychleji...

des píše:...akceleruje pomalšie...

akcelerace = zrychlení
des píše:...zrýchlenie závisí na úsťovej rýchlosti...
Ach bože bože bože. Desy, ty vole, s tebou musí bejt strašná prdel v hospodě tak kolem půlnoci. :rofl

PříspěvekNapsal: 03.08.2017 20:39
od krvfx
Porovnáním dat u běžných nábojů je zrychlení u Lugeru větší než u 7.65. Je-li úsťová rychlost při stejné délce hlavně vyšší, tak je logicky průměrné zrychlení vyšší u rychlejší střely a s hmotností to nemá nic společného.

PříspěvekNapsal: 03.08.2017 20:48
od JenDAG
S hmotnosti strely to samozrejme ma spolecneho hodne a taky s plochou strely, na kterou pusobi tlak spalnych plynu a s tlakem plynu samotnym.
Kdyby jste si z fyziky pro zakladni skoly odnesli jen F=m*a a P=F/S, tak se tu ted nemusite hadat.

PříspěvekNapsal: 03.08.2017 20:54
od JOBU
A ešte ste zabudli na styčnú plochu strely s hlavňou,hĺbku a stúpanie vývrtu hlavne,to má tiež vplyv.Doporučujem naštudovať Balistiku od Kneuhebla,tam je to popísané "trošku" detailnejšie.

PříspěvekNapsal: 03.08.2017 21:10
od des
ehm.
keď sa vystrelí z dvoch pušiek s rovnakou dĺžkou hlavne, a ich strely majú rovnakú úsťovú rýchlost, tak aj (priemerné) zrýchlenie týchto striel je rovnaké.
ano, takéto jednoduché to je.
nezáleží na tom či strely majú rozdielny kaliber a hmotnost, nezáleži na type a stave vývrtu, nezáleží na množstve a type prachu, nezáleží na zaškrtení strely...
na týchto veciach záleži v tom zmysle, že ich kombinácia určuje výslednú rýchlost. ale kedže rýchlosti sú rovnaké, tak je uplne jedno akou kombinácou jednotlivých faktorov boli dosiahnuté

kurvafix ;) :yes

PříspěvekNapsal: 03.08.2017 21:28
od Fabulous
Zpět k tématu!

PříspěvekNapsal: 03.08.2017 22:32
od Bill Masen
des píše:...ehm. keď sa vystrelí z dvoch pušiek...

Jasně že vím, jek to myslíš, jenom je to obráceně. Zrychlení nezávisí na úsťové rychlosti, ale úsťová rychlost závisí na zrychlení.
JOBU píše:...ešte ste zabudli na styčnú plochu strely s hlavňou,hĺbku a stúpanie vývrtu hlavne...

to jsem shrnul pod vývrt a jak psal JenDAG
JenDAG píše:...z fyziky pro zakladni skoly...

ten vliv bude mít i spousta dalších proměnných.

Každopádně byla to zábavná hospodská debata, než nám to vrchní zaříz.

Tak k tý optimální EDC zbrani...

...pro mě je optimální G19, ale jak ji nosit, o tom na posledních čtyřech stránkách ani zmínka. Kam s ní s parametry 180 cm, 80 kg, společenský kalhoty a košile, nebo častěji dlouhý džíny a tričko a denně 4 hodiny v autě.

PříspěvekNapsal: 03.08.2017 22:41
od Nicotinick
Pouzdro s pádlem, ke košili ještě bohužel sako, k tričku ještě případně košili, nejlépe kostkovanou v tmavých barvách na rozbití siluety. Oblečení se přizpůsobuje zbrani. ;)

PříspěvekNapsal: 03.08.2017 22:42
od koutlosh
Fabíku, vím že navázáním na předchozí debatu budu vypadat, že chci pokračovat v OT, ale píšu to hlavně proto, že z toho vyplývá zajímavý poznatek k tématu samotnému.

Ta záležitost s nárůstem rychlosti střely není tak jednoduchá jednoduše proto, že to zrychlení nemá lineární průběh od '0' po 'úsťová rychlost' - lehčí střela se maximu přiblíží na kratší délce hlavně a pak už přírůstek není tak efektivní, jenže u 9Luger je to naopak. Okolo těch 100mm délky hlavně to začíná teprve dostávat grády...

Když vezmu data z tohoto testu porovnání G26/19/17 - https://www.youtube.com/watch?v=lC_pi_Z_DzU a nacpu je do grafu, pak je vidět, že ač rozdíl délek hlavní je větší mezi G26 a G19, větší rozdíl rychlosti je mezi G19 a G17.

EDIT: obrázek jako odkaz, blbě se to zobrazilo - http://i.imgur.com/QpDBm9A.png

U toho 7,65br by to při stejných délkách hlavně bylo asi naopak, 100mm+ už menší přírůstek rychlosti.

Zajímavé je, jak z toho porovnání vychází G26, který při podobné energii střely, je výrazně kompaktnější... je sice pravda, že je ergonomicky, délkou záměrné a tak přívětivější G19, ale oproti fullsize je to malý rozdíl a přitom ten fullsize z té délky hlavně více vytěží... ten kompakt pak trochu ztrácí smysl, protože je to v obou ohledech horší kompromis (i když je to subjektivní a každému nakonec sedne něco jiného)...

PříspěvekNapsal: 03.08.2017 22:45
od Reccol
Bill Masen píše:...pro mě je optimální G19, ale jak ji nosit, o tom na posledních čtyřech stránkách ani zmínka. Kam s ní s parametry 180 cm, 80 kg, společenský kalhoty a košile, nebo častěji dlouhý džíny a tričko a denně 4 hodiny v autě.

Kvalitní appendix holster a jde to (včetně sezení), rozměry mám podobný. Teda myslím k těm džínům/triku, v dobře ušitý oblekový košili neschováš samozřejmě kolem pasu vůbec nic.

PříspěvekNapsal: 04.08.2017 6:00
od salám
G19 nosím normálně bez pouzdra zastrčenou mezi kalhotama a trenkama na 13té hodině. Sponu opasku musím šoupnout trochu doleva, ale není problém. Samozřejmě jen k džínům a triku/mikyně. Ještě jsem nenašel žádné IWB pouzdro, které by netlačilo do třísel a drželo tvar. Kydex nechci.
Mám 178 cm a 75 kg.

PříspěvekNapsal: 04.08.2017 7:54
od krvfx
Zcela upřímně, nedokážu celodenně nosit (skrytě) jinak, než v kapse. Všude jinde ta zbraň prostě v některých polohách překáží. Jsem tudíž limitovaný cca do velikosti pistole G26. Kdybych nemusel nosit až tak skrytě, ale stále skrytě ve smyslu zákona, tak nejpohodlnější mi bylo vždy vnější pouzdro s pádlem - které není problém schovat pod delší triko, ale třeba v práci by mi to neprošlo. Sice ví, že mám ZP, ale netuší, že nosím...a chci, aby to tak zůstalo. Apendix carry jsem zkoušel taky asi 5 minut a v autě to prostě nejde.

PříspěvekNapsal: 04.08.2017 8:05
od viktor
nejcasteji v kapse, proto to musí byt mala a hladka pi. Zadne výstupky a ostre hrany.
ještě jen mala poznámka ke zpetnemu razu
tvz : hybnost ..
hmotnost strely x rychlost strely = hmotnost zbrane x rychlost zbrane , tj jakou rychlost by zbran nabyla pokud by jste ji nedrzeli.. automatika v principu az na par výjimek napr. předzápal zpetny raz nepohlti ale zmeni jeho prubeh tak se muze zdat priznivejsi. Kompenzator samozrejme muze vyrazne zmirnit zpetny raz.
viktor

PříspěvekNapsal: 04.08.2017 9:26
od krvfx
Měl jsem rozepsanou půl stránku o hybnosti, ale nakonec jsem to smazal, protože to tu bylo OT (ještě před varováním:). Zjednodušeně máš samozřejmě pravdu, ale vstupuje do toho vratná pružina, odemykání, v různém okamžiku se pohybují různé hmotnosti, atd. Také záleží na změnách zrychlení. Čím rychlejší změna, tím větší vnímání rázu, atd. Ale to už bych se zase rozepisoval OT.

Měl bych otázku k tématu - asi už se to probíralo - ale v autě s pásy prostě nesnesu zbraň nikde na opasku. Určitě by bylo řešení pouzdro s pádlem, které jde lehce sundat. Asi by mi vadilo i jakékoliv tvrdé pouzdro bez pistole. Trošku jsem vyrostl, tak ve většině aut nemám moc místa okolo sebe. I ten skládací minirevolver za opaskem jsem musel přendavat a přesunovat. Celý den v sedě není problém, ale jakmile se přidá pás, tak je to v háji. A kdysi jsem nesnesl ani CZ92 ve vnitřní Dastě.

Jediný problém s nošením v kapse je, že všechno musím narvat do ostatních kapes a to je kolikrát problém:) Naopak, pistole v kapse vypadá jako peněženka, takže to dává možnost tasit nenápadně v odpověď na žádost o peněženku - pokud by to situace dovolovala. "Jen klid, dám ti ji, mám ji v kapse. Bum, bum." Z venku to totiž vypadá jako že je v kapse naditá portmonka.

PříspěvekNapsal: 04.08.2017 20:04
od Lala
Pro mne je také jakékoliv pouzdro nepohodlné a bojím se, že někdy i nápadné.
Používám nenápadnou kapsu na opasku alá Dasta na doklady. Není to o rychlosti tasení, ale je to pohodlné a zbraň mám stále u sebe. Nosím v něm G42, ale vejde se i G26, zkoušeno.

Obrázek

PříspěvekNapsal: 04.08.2017 21:30
od FMJ
Z vlastní zkušenosti - tuto kapsičku jako pouzdro na pistoli nebrat. Odrovnal jsem 2 ks během 8 týdnů - na jedné se přetrhaly švy na molle popruhu, kterými je přišit ke kapsičce (švy nejsou pevnostní), na druhé byly švy kapsičky "přepravního prostoru" natolik dlouhé, že se obě části od sebe rozjely i přes neporušenost švů. A taky otěruvzdornost látky není nijak markantní - na hranách vyboulenin tvrdého předmětu uvnitř se látka velice rychle opotřebovala až k úplnému prodření skrz-naskrz. Tedy trvanlivost Maxpedition ani vzdáleně. Střih je ale skvělý, velikost perfektní - kdyby se zadání ujmul kvalitní výrobce.....byla by to jedna z nej- kapsiček.....

PříspěvekNapsal: 04.08.2017 21:34
od Lala
Nejde o konkrétní kapsu, ale jak otázka zní... ;)

PříspěvekNapsal: 10.08.2017 10:20
od proforma
Pro vsechny, kteri uz nesehnali letni special Zbrane a naboje s recenzemi 21 typu malych zbrani pro skryte noseni - tady to mate naskenovane:
https://uloz.to/!9Wc1X0MhoFsG/skmbt-c22 ... 010070-pdf
heslo: Rumcajz

Je tam cely special s vyjimkou reklam, PR clanky jsem nechavala, to by treba nekoho mohlo zajimat. Cislo obsahuje recenze:
- Taurus PT111 G2
- Sig 1911 Ultra Nitron
- Taurus 85 Ultra-lite
- Kimber Solo Carry
- HS-9 Sub-Compact
- XDM-9
- Ruger LCP
- Ruger Super Redhawk Alaskan
- Sig P227
- CZ P07 a P-07 Kadet
- Sig P938 a P238
- SW Bodyguard 380
- Taurus PT738
- Ruger LCR
- Glock 42 + 43
- Ruger LC9s Pro
- SW 40 Shield
- Bajkal 442
- Taurus PT709
- Mauser M2
- Ruger SP101

Pozor, ma to 71 MB, neni to na stahovani mobilem :-)

PříspěvekNapsal: 10.08.2017 11:35
od Obrněný žebřiňák
Jsem asi divnej, ale pro mě je malá, každodenní pistole Glock 19 a níž nejdu. Při 15 nábojích nepotřebuji řešit ani extra botky na třetí prst, ani rezervní zásobníky. PS: nosím ji většinou v tašce (tam je v originálním plastovém Glock pouzdu, nebo na prasáka na boku vevnitř za armádním páskem na suchý zip. Pořád. Vyfikundace typu clip draw či různá pouzdra jsem zkusil a odmontoval/prodal.

PříspěvekNapsal: 10.08.2017 11:56
od zdoch
Mám to taky tak. Nejsem mířenkář ani velkej fanda full size zbraní. G43, Kevin atd. se sice dobře nosí, ale nic s nima nenastřílím. I na krátkou vzdálenost je to bída. Hodně by mi cvakala prdel, použít takovou malou zbraň na obranu, když by se okolo motali další lidi.
Včera sem byl na nově otevřený 50m střelnici u Jihlavy. Stříleno na popry vzdálený 10-40m od střeliště. S kompaktem se ten 40m popr dá sundat na jednu až dvě rány, průměrně to vycházelo tak 3 popry z pěti ran. Se subkompaktem šlo všechno šíleně daleko, prášilo se v záchytným valu i několik metrů vedle popru a necinklo to ani jednou. S jedinou takhle malou zbraní, co se mi podařilo trefit krom mý kompaktní devítky byla Beretta 71, ale ta zase nedokázala sundat popra dolů, ale aspoň to cinkalo a měl jsem radost, že se na tu vzdálenost dá trefit.

PříspěvekNapsal: 10.08.2017 18:27
od devlop
Proforma: díky za sken, speciál jsem nestihl, u nás mají tak 2-3 vydání na celé město, je to hned v prdeli :D

PříspěvekNapsal: 10.08.2017 21:46
od Bill Masen
salám píše:...bez pouzdra zastrčenou mezi kalhotama a trenkama...
Nosíte to někdo taky tak? mě tenhle styl "negr z Chicaga" moc sympatickej není a za bezpečný to taky nepovažuju.

PříspěvekNapsal: 10.08.2017 21:56
od the.marek
Já začal svoji první zbraň nosit v klasický semišový vnitřní Dastě za 2 kila (dneska asi už 3 kila), pak vyzkoušel pár jiných pouzder a kolečkem se opět vrátil k tý úplně obyčejný, levný vnitřní Dastě. Chci ještě vyzkoušet vnitřní kydex, ale mám strach skrz pohodlí a "dření", tak pohodlný, jako semišová Dasta to určitě nebude... Jediná nevýhoda Dasty je ta, že bych do ní nikdy nedal "Striked fire" kvér s nábojem v komoře, což já nenosím, takže mě to netrápí 8-) .

Nosil jsem vždy na 4 hodinách, potom jsem vyzkoušel "apendix carry" a nevěřil jsem, ale opravdu super. Není nic vidět i když mám elastický o číslo menší tílko v létě (ne, že bych ho nosil :-D), není potřeba mít o číslo větší kaťata v pase, vepředu mají vždycky vůli i malý, narozdíl od vůle v bocích skrz vnitřní pouzdro, nevadí mě to ani v autě, ani při sedění, prostě při ničem, po pár krocích si to najde svoje místečko a je to opravdu luxus. Dost dlouhou dobu sem tomu ani nechtěl uvěřit a teď si říkám, že už sem to takhle nezačal nosit dřív.

Hodně se mi líbí hybridní kydex-kůže, ale u nás to kromě Šakala (což je celkem odpad) nikdo nedělá a hlavně verze s jednou sponou, to klasický velký se dvěma mě opravdu neláká, nosit v létě m2 kůže na kůži, děkuji nechci.

PříspěvekNapsal: 11.08.2017 6:32
od salám
Bill Masen píše:
salám píše:...bez pouzdra zastrčenou mezi kalhotama a trenkama...
Nosíte to někdo taky tak? mě tenhle styl "negr z Chicaga" moc sympatickej není a za bezpečný to taky nepovažuju.

Nosím bez náboje v komoře takže mi to nebezpečné nepřijde. Pásek celkem utahuji takže ani při běhu se pistole nehne. Nepohodlí nastává pouze při zavazování bot a na WC, ale to ji čapnu a zasunu do kapsy.

Lepší způsob nošení jsem zatím nenašel. Na střelnici používám OWB Blackhawk s pádlem.

PříspěvekNapsal: 11.08.2017 7:10
od des
Nosit bez puzdra je imho nezmysel. To už aj puzdro z ponožky je lepšie jak nič. (instructor zero sock holster tutorial)
Každé trochu slušné puzdro je pohodlnejšie, bezpečnejšie a viac chráni telo aj železo.

marek: to nemože byt taký problém urobit/nechat si urobit kydexovú škrupinu presne podla predstáv a prišróbovat ju na kus kože spolu s klipom jaký preferuješ ;)

PříspěvekNapsal: 11.08.2017 8:28
od salám
Tak já bych v pouzdře nosil, ale zatím jsem nenašel žádné pohodlné. Kydex tlačí do třísel a kůže nedrží tvar a zbraň se do ní špatně dává když na pouzdro tlačí pásek. Večer když zbraň dávám do trezoru tak jen otřu hadrem, nacuclím Balistolem a zatím žádný problém s korozí.

PříspěvekNapsal: 11.08.2017 8:51
od Fabulous
Ja, natürlich... Celý život také nosím v Dastě a nemám pocit, že bych byl o něco ochuzen ;)

PříspěvekNapsal: 11.08.2017 8:57
od salám
Jojo, Dasta byla první co jsem zkoušel a přijde mi, že bez ní je to ještě lepší ;)

PříspěvekNapsal: 11.08.2017 9:59
od zdoch
salám píše:Večer když zbraň dávám do trezoru tak jen otřu hadrem, nacuclím Balistolem a zatím žádný problém s korozí.

To olejuješ každej den? :o
Já dřív nosil ve vnitřní Dastě, ale o můj kostěnej bok se mi občas zmáčklo tlačitko vypouštění zásobníku a ten povyjel, kdybych tasil, tak mi vypadne zásobník. Od tý doby na opasku vnější kydex, nebo v létě buzi taška. Ve vnitřních Dastách zbraně odpočívají v trezoru, nebo v baťohu když je vezu na střelnici.

PříspěvekNapsal: 11.08.2017 10:46
od salám
Neolejuji každý den. :lol:
Jen to otřu hadrem, který používám na čištění a ten je lehce nasáklej tím Balistolem.

PříspěvekNapsal: 11.08.2017 10:59
od Ibex
když jsem nosil PPK, tak na apendixu v dastě - bez problémů, naprosté pohodlí.
Nyní nosím PPS ve vnitřním koženém falcu, opět apendix - rifle, montérky (samo ne lacle), kraťasy a opět bez problémů..

PS - co je to za blbej časopis, když tam není ani jeden můj Walther :D

PříspěvekNapsal: 11.08.2017 13:42
od mc.ready
Nosím na negra z čikéga :D , dvacet let a nemám problém.

PříspěvekNapsal: 11.08.2017 17:15
od salám
Clovek jen musi dat pozor po strileni, aby tam pistoli hned nedal jinak to pekne spali koule. :-D

PříspěvekNapsal: 11.08.2017 17:45
od mc.ready
:lol:

PříspěvekNapsal: 11.08.2017 17:54
od Nicotinick
Znám jednoho "negra z čikéga", který po parkovišti naháněl vozík s nákupem, s rolema tapet v rukou. Když ho doběhl, vytřepal si G17 z nohavice. Druhý den si šel koupit IWB "kájdeks". Ale asi slabší kus. 8-)

PříspěvekNapsal: 11.08.2017 18:01
od glock69
Nemáte někdo zkušenosti s kapesním pouzdrem na kevina?

http://style.kmsaddlery.cz/Pouzdra-na-z ... 456/264-Kožené-pouzdro-Pocket-na-pistoli

PříspěvekNapsal: 12.08.2017 7:15
od Argonaut
Mě se nejvíc osvědčilo nošení vnitřní - při přehození trika neni nic vidět. Nosím na 10- 11h, tj. tasení křížem (jsem pravák). Výhoda je, že v pohodě v autě i přes den. Akorát je potřeba najít vhodný sklon, aby to zapadlo do "sádla". To je podle mě individuální. Při dobrém sklonu se můžete předklonit a fungovat.

Zkoušel jsem vnější pouzdra, jako např. Fobus, ale to mám jen na střelnici, nosit se to nedá kvůli siluetě. Měl jsem hadrovou vnější dastu, ta už je lepší, ale zase pro někoho, kdo má kabát. Pokud nenosíte pásek nad pupkem zako za první republiky, bude koukat lauf při průměrně dlouhé mikině. Prakticky ji již proto nepoužívám. Mám i ledvinku, ta je sice pohodlná na nošení ve stoje, ale běda, jak se chce člověk předklonit a zavázat si tkaničku. Na pohyb je to strašné omezení, nehledě na to, že každý už ji pozná.

Jinak při mých 2m a 110 kg mě G17 nijak neomezuje. Nerezne, akorát se za chvíli v hlavni objeví takový ten prach z látky. Stačí protáhnout snakem a hotovo. Také jsem nenašel důvod, proč bych nosil s nábojem v komoře, tak daleko to ještě není. Stejně tak nenosím náhradní zásobník. Na co jsem si ale zvyknul, že mám u sebe neustále nůž, i na zahradě, zkrátka všude. Osvědčil se mi victorinox s půlkou čepele zoubky, zbytek hladké ostří otevíratelný jednou rukou. Co chvíli je potřeba něco uříznout:)

PříspěvekNapsal: 12.08.2017 8:59
od K4cer
Ha, konečně zjišťuju že nejsem jedinej!

Taky totiž tasím křížem, a fšichni kolegové na mě koukaj jak na létající kastrol.
Pouzdra různý, ale nejradši (na běžný nošení) mám právě vnější dastu (do vnitřní se mi zle cpe pistole). Ta se nosí na samostatném opasku nad opaskem kalhot a jde operativně otočit do potřebný polohy. V klidu se pistole nosí na cca 10h, pokud při nějaký činnosti zavazí tak i dál vzadu, až po 7h (jasně, tam na ni nedosáhnu bez otočení opasku, ale nezavazí a považuju to za lepší než ji odkládat). Pokud jdu někam kde předpokládám možnost nebezpečí, posunu si opasek i s pistolí na cca 10-11h. V týhle poloze mám napevno pouzdro i na maskáčích a na security opasku, ve vestě je pouzdro taky nalevo, v levý vnitřní kapse.
Tím že je pistoľét i s příslušenstvím na samostatném opasku, ho můžu podle potřeby přehodit a nemusím pracně dolovat pouzdro z opasku kalhot. Takle se to dá nosit i pod kombinézou třeba (a díky tasení křížem se k ní i dá dostat, ke 3h se pravou rukou prostě nedostanu aniž bych se vysvlék donaha).

Náhradní zásobník většinou nenosím, pokud ano tak je hned za pistolí proti směru ručiček.
Dlouho jsem nosil 75ku a dá se to, pak jsem asi před rokem zakoupil Makarova a s tím jsem velice spokojen - je dostatečně malej aby zavazel jen do snesitelný míry, přitom dostatečně velkej aby šel držet v ruce a dostatečně výkonnej pro běžnýho ( :mrgreen: ) občana v relativně klidných časech. Ale nikomu ho necpu a IMHO nic takovýho jako ideální EDC pistole neexistuje, protože každej jsme jinej a máme i jiný požadavky.

Co se týče skrytýho nošení, nosím tak že není vidět pistole. To že je vidět že ji mám nijak neřeším, a zatím to neřešil ani nikdo jinej. Požadavku zákona splňuju a to že se ví že mám pistoli mi je fuk, vono se to ví stejně. Ale není potřeba mít SSáckej kabát, takle v létě stačí tílko (aby mě opasek neškrábal) a na něm nezapravenou lehkou košili, čili mé běžné voblečení.

Ot, švýcarák (Spartan nebo Ruksack) a malou baterku (T7) mám taky furt u sebe, vobojí používám několikrát denně.

PříspěvekNapsal: 12.08.2017 9:09
od the.marek
Trochu OT, ale opravdu by me to zajímalo.

Na co všichni denodenně potřebujete baterky? Jo, taky si jednou za čas někam posvitim mobilem nebo použijí baterku na nočním stolku, ale abych si každý den potřeboval někde mimo domov svítit baterkou? Ja baterku mimo domov, pripadne mimo nejake zazemi, v běžném provozu (žádné cundry apod.) Potřeboval za cely život asi tolikrát, ze bych to spočítal na prstech jedné ruky :roll: . Ale možná sem divnej, já nevím :-D

PříspěvekNapsal: 12.08.2017 9:15
od koutlosh
V tom máš asi pravdu, že 99% situací je to nesmysl, kdo se nepohybuje často po setmění, nebo někde v terénu... ten to asi moc nevyužije... nosím u sebe jako EDC 550lm baterku a pravdou je že v situacích kdy jsem ji využil by mi stačila led klíčenka... ale třeba za bouřky v lese už se mi docela hodila. Takže je to asi spíš další úroveň nějakého bezpečnostního standardu pro daného člověka, ono stejně to je i s pistolí, většinou akorát překáží ;)

PříspěvekNapsal: 12.08.2017 10:07
od proforma
The.marek: Baterku nejcasteji pouzivam pri hledani konektoru u PC (mobil mezi zuby nedas :-)) , pri posunovani tezkych veci (mam kulatou a docela dost vydrzi) , nedavno kdyz na Hlavaku vypadl elektrina (tma jak v pytli, hledej schody), a kdyz hledam kocoura pred cestou (schovat se umi dokonale, ale jeste neprisel na to, ze ma i zavrit oci :-)

PříspěvekNapsal: 12.08.2017 10:38
od K4cer
Kocour mám :rofl
Černej kocour na černým pozadí (zdi) je k nenalezení.

O baterce se to asi víc hodí tady: Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

PříspěvekNapsal: 12.08.2017 11:10
od Yeah
Baterka skutečně není k zahození. Nenosim ji 24/7 ale vždy když předpokládám že se budu pohybovat po setmění, to je jasné. Dále když jdu do obchoďáků - pokud tam vypnou produ obvykle tam je tma jak o půlnoci, nemaj okna! Stejne to je v různých podzemích prostorách, podchodech, tunelech. Vypomůže u auta, když se něco posere i ve dne, batrka posvítí do prostor které nejsou vidět. A OFC baterka je pod psoteli pekne hned vedle 9tky, protože až někdo vlitne do baraku, tak chci vedet po kom strilim.

Z praxe namátkou za posledí rok:
- Zima, tma jak v prdeli, pichle kolo na rychlostni silnici... Bez baterky bych to taky vymenil, ale za trojnasobek casu.
- Vcera, dovolena cizi vesnice, venceni psa, vypadl produ a vsechno osvetleni, tma ze nebylo videt na metr, s batrekou se i pes vklidu vysral ;)
- dále jsem minimálně třikrát za psolední rok musel do neosvetlených, enbo velmi slabe osvetlených prostor jit neco řešit, hledat atp.. baterka je velmi použitelnej kamík a celkem si ěm získla i kdyzž jsem ji před tím nikdy nepovažoval za něco extra duleziteho.

Podotýkám však, že mobil nosím tak pouze 3 dny v tejdnu a je to mobil, žádná tableto notebook pitchovina, takže to svítítka nemá, jen tlacitka na volání.

K pistoli, nosím SP2022 na 2-4 hodině, není to největší, ale ani nejmensí. Mejch sotva 80Kg s tim ma problem - nosit to CC. Nosim prakticky 24/7. ca 2,5 roku ve vnitřní dastě za 150Kč, a nemůžu říct že by to bylo něco tragickýho, dasta v pohodě, neni to moc na běh, ani na dělání kotoulů, jinak OK. Bohužel jsem po té době zjistil, že mi od nošení pobolívá kyčel, nebo oblast kyčle - asi jak to pásek pritahuje k tělu. Bylo to tak nepříjemné, že jsem to dál řešil, občas jsem prehodil na druhou stranu, zkusil jiná pouzdra. Skončil jsem u vnejsiho kydexu na "míru", není to tak kryté jako dasta, ale kyčli to pomáhá, i když po dlouhodobém nošení stále cítím, že by bylo lepší dát tělu na měsíc klid at se srovná a nic na něj netlačí z žádné strany, nevim jestli někdo něco takového zná.

Šatník přizpůsoben, volná trička, volnější mikina. Bohužel i tak různé ohýbání lezení po zemi apod znamená obvykle odkrytí zbraně... Netěší mě to, ale lépe to asi nepůjde pokud nezačnu nosit šaty... Nošení na břichu nedávám. Poloha 2-4 hod, je bezproblémů i v aute s pásem. Dasta byla kolmá, kydex má nyní tak 15°sklon. Takhle žiju s devinou já, cítím, že to není dokonalé, ale snažíme se..

PříspěvekNapsal: 12.08.2017 23:04
od koutlosh
Kombinace pistole + světlo je pro mně po setmění hodně důležitá -> musím vědět na co střílím. V naprosté většině případů u sebe večer tu svítilnu mám.

Jinak to světlo v mobilu je spíš taková drobnost navíc pro běžného smrtelníka, nicméně jakákoliv lepší ledkové světélko na klíčích se tomu celkem může rovnat a není od věci jedno mít někde připnuté tak jako tak, jeden o tom ani neví - dokud není tma ;)

PříspěvekNapsal: 13.08.2017 0:24
od des
salám píše:Tak já bych v pouzdře nosil, ale zatím jsem nenašel žádné pohodlné. Kydex tlačí do třísel a kůže nedrží tvar a zbraň se do ní špatně dává když na pouzdro tlačí pásek. Večer když zbraň dávám do trezoru tak jen otřu hadrem, nacuclím Balistolem a zatím žádný problém s korozí.

Je zaujímavé že kydex do čísel tlačí a holé železo ne. A pritom
- kydex ja mäkší jak oceľ (teda ne že by na tom nejak moc záležalo)
- puzdro dokáže eliminovat nepríjemne tlačiace body jako muška, hranatý lučík, páčky. Všetky hrany majú väčšie radiusy a jemnejšie prechody
- na puzdro sa dá na potrebné miesta nalepiť dodatočné polstrovanie- koža, neopren, mirelon alebo kus vnútornej dasty pre extra pohodlie...
;)

K noseniu baterky- na klúčoch mám furt Fénix LD09. Je super. Ked si myslím že budem svetlo potrebovat tak aj Fénix TK35. A podľa situácie aj Streamlight TLR1 s nosičom.
Svetlo je fajn.

PříspěvekNapsal: 13.08.2017 0:43
od Bill Masen
Světlo je rozhodně fajn, ale vždycky sem si vystačíil mobilem a apkou, která umí jen rozsvítit diodu, nebo display naplno a má příjemnou funkci "pocket detection" (fakt se to tak jmenuje) že když strčim rozsvicenej mobil do kapsy, tak ho to zhasne.

PříspěvekNapsal: 13.08.2017 6:46
od salám
des: muze to byt tim, ze kydex zbrani prida par milimetru navic a uz to neni tak pohodlne a zacne to tlacit.

PříspěvekNapsal: 11.09.2017 9:23
od Oseransky
Zajímal by mne Váš názor na řešení problému: sebeobrana proti vitální zvěři (černá a výše)- řeším tento problém/otázku již delší dobu... Představoval bych si optimálně samonabíjecí pistoli (například Glock) - jaká ráže ale (9mm Luger mám) ???
.40SW - .357sig - 10mm AUTO ? jaké střelivo ? sehnat něco nadupanějšího v .357sig a natož 10mm AUTO je skoro nemožné (propátrával jsem tuzemské prodejce)

PříspěvekNapsal: 11.09.2017 9:32
od Serža
si vždycky vzpomenu na ten díl SouthParku - "Řítí se na nás!" :rofl
ale vážně - na to, abys zastavil větší útočící zvíře musíš mít buď kanon, nebo ho trefit fakt hodně dobře
Zvířata mají práh bolesti úplně jinde než lidi, takže průstřel svaloviny je spíš jen nasere. Když na tebe prase půjde čelem, tak nevím, jestli by 9mm stačilo....

PříspěvekNapsal: 11.09.2017 9:55
od gasoline
Serža píše:...Když na tebe prase půjde čelem, tak nevím, jestli by 9mm stačilo....

Nestačilo, pokud by ho ostrostřelec netrefil přímo do oka. :shake
Obávám se, že v takovém případě pomůže jen útěk na strom, pokud je možný. Luger je fakt dooost málo na sviňu.

PříspěvekNapsal: 11.09.2017 10:22
od DeadMan
Na gunshopu proběhla hodně dávno podobná diskuze, ale na téma medvěd.

Pokud by člověk pominul moment překvapení a čas, který má na to, aby zbraň dokázal alespoň tasit, tak čistě technicky počítej spíše se .44 Magnum a výše (.454 Casull, .500 S&W Magnum, .50AE).

Ovšem tyhle náboje jsou pekelně drahé a u nás velmi obtížně sehnatelné (proto většina majitelů Desert Eagle ty zbraně nakonec prodává).

Ekonomicky se ještě dá .357 Magnum tím spíš pokud budeš přebíjet, ale těžko říct, zda to bude na 100% a vždy fungovat.

Pistole bych v tomhle případě asi zavrhl (s 10mm Auto nebo .357SIG amíci sice loví, ale lov je něco jiného než se bránit nečekanému útoku divokého zvířete).

PříspěvekNapsal: 11.09.2017 13:14
od Oseransky
Právě proto řeším onu silnější ráži, nejraději bych šel do 10mm AUTO, ale nedaří se mi v tuzemsku sehnat náboje, které by byly našlapané na alespoň 80% maximálního výkonu. Z tohoto důvodu jsem zahrnul do výběru i .40SW a .357SIG... Doufám v to, že se mi podaří v případě nouze ono zvíře "ustřílet" (nevím, jak to nazvat jinak) vzhledem ke kapacitě zásobníku - proto bych byl rád za střelivo s dobrou penetrací a výkonem okolo 800 a více Joulů.....
Revolveru bych se rád vyhnul...

PříspěvekNapsal: 11.09.2017 13:33
od zdoch
Hele a už tě někdy nějaký zvíře napadlo, že by jsi se musel bránit střelbou? Jsou vůbec u nás takový zvířata, který pravidelně napadaj lidi? :shock:
Připomělo mi to tohle video, teda až na to, že se tam lidi smějou a nikdo gun netahá.
http://tn.nova.cz/clanek/v-tatrach-radi ... video.html

PříspěvekNapsal: 11.09.2017 13:36
od Strelec45
Tokarev s vojenskou municí, ne? By ti poradil Chorche, ale asi tady ještě nebyl. :rock

PříspěvekNapsal: 11.09.2017 14:23
od Jim Corbett
Na divokou zvěř, postřeleného tygra, vzteklého domorodce, atd., jedině Howdah Hunter cal .58 https://www.youtube.com/watch?v=RM-iqnfxqDM
Na "černou zvěř" i .50 cal stačí https://hoveysknivesofchina.com/2011/07 ... pistols-h/

Britové to měli už v devatenáctém století celkem ošetřené... :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 11.09.2017 17:36
od devlop
Oseransky - proč se chceš vyhnout revolveru? Toto je právě platforma, která je pro výkonné (a v ČR dostupné) ráže naprosto bezkonkurenční.
6" revolver v ráži 357mag, naláduj třeba FIOCCHI 357 MAG SJSP 8.10g/125grs., E0/25/50=1180/1053/952J v ceně cca 11kaček za náboj a máš řešení toho co požaduješ. Domnívám se, že na poli samonabíjecích zbraní jako protipól nic moc nenajdeš.

PříspěvekNapsal: 11.09.2017 18:06
od tygrsdrakem
Me posledni dobou vyhovuje G19 v buzertasce od Dasty. Zkousel jsem i vnitrni Dastu a ledvinku na opasek ale tohle mi vyhovuje nejlip. Navic tam nahazu vetsinu sveho EDC. A krvelacnych zvirat v Praze moc nepotkam.

PříspěvekNapsal: 11.09.2017 20:18
od Bill Masen
tygrsdrakem píše:...krvelacnych zvirat v Praze moc nepotkam...
Fakt ne? já tuhle jel přes Václavák a bál se stáhnout okýnko.

PříspěvekNapsal: 12.09.2017 6:19
od Ivo
Velmi mě zaujala diskuze, ale trochu vybočuje od tématu. Myslím, že nejde o to kdo má většího... kvér, ale co je unositelné. Celkem bych chtěl poznat někoho, kdo tráví 24 hodin s něčím ráže. 454 a pod. za pasem. Při tom se cítí pohodlně, je pohyblivý a jeho okolí netuší, že je ozbrojených.

PříspěvekNapsal: 12.09.2017 7:45
od gasoline
devlop píše:...6" revolver v ráži 357mag, naláduj třeba FIOCCHI 357 MAG SJSP 8.10g/125grs., E0/25/50=1180/1053/952J v ceně cca 11kaček za náboj a máš řešení toho co požaduješ.

No on ten šestipalec ale není úplně ideální EDC. :) Měl by revolver 4" nebo 3" tak velký úbytek výkonu oproti 6", že by byl účinek na nasrané prase významně menší?

PříspěvekNapsal: 12.09.2017 8:10
od DeadMan

PříspěvekNapsal: 12.09.2017 11:59
od Dancek
gasoline píše:
devlop píše:...6" revolver v ráži 357mag, naláduj třeba FIOCCHI 357 MAG SJSP 8.10g/125grs., E0/25/50=1180/1053/952J v ceně cca 11kaček za náboj a máš řešení toho co požaduješ.

No on ten šestipalec ale není úplně ideální EDC. :) Měl by revolver 4" nebo 3" tak velký úbytek výkonu oproti 6", že by byl účinek na nasrané prase významně menší?

Řekl bych, že rozdíl v rychlostech a energiích střel bude docela značný. Pro porovnání jsem do QL zadal stejné 158 grs SP střely, stejnou OAL 40,39 mm, 10,6 grs prachu AA No. 5 a abych nějak zohlednil délky válců, sečetl jsem skutečné délky hlavní + délky nábojů a výsledky pak do výpočtů zadal jako délky hlavní.
Rozdíl v rychlosti střel střílených z 2” a 4” revolveru vyšel 55 m/s a v energii 226 J, což si myslím, že není nijak málo a dá se předpokládat, že u náboje plněného pomaleji hořícíhm prachem bude rozdíl ještě větší.
125 grs střela je na obranu před zvěří příliš lehká, bude podstatně rychlejší něž např. 158 grs, navíc SJSP bude hodně expandovat a nepronikne dostatečně hluboko.

PříspěvekNapsal: 12.09.2017 12:01
od Dancek
Nějak se mi nepodařilo přiložit dva obrázky, tak tedy ještě 2"

PříspěvekNapsal: 12.09.2017 12:03
od majsner
the.marek píše:To je zase demagogie...

Chtěl jsem tím říct, že když už se mám s nějakým krámem tahat, tak od něho očekávám něco. A to něco by mělo být pokud možno co nejvíc a mělo by mít smysl. Nechápu, proč někdo nosí malorážku, když jsou velikostně/hmotnostně na trhu mnohem vhodnější (nebo minimálně stejně vhodné) a především výkonnější varianty.

Nejde o doby míru a nemíru. Jde o to, že když už se jednou rozhodnu nosit a nosím něco, co na 99,9% nikdy nepoužiju a stejně mě to stojí za to nosit, tak v tom 0,01% případů, kdybych to za ty roky na pár vteřin nedej bože použil chci, aby to mělo smysl, neselhalo, posloužilo a hlavně mělo smysl. Pokud to něco z toho nesplňuje, tak je to celoivotní, mnou již zmiňovaný, jakýsi pocit falešného bezpečí. Každej má ovšem svoji filosofii. Pokud má někdo filosofii nosit malorážku, tak prosím, ale já se tomu směju. Pochopil bych to v ojedinělých případech opravdu skrz velikost k obleku jednou za čas apod. Ale stabilně a celoročně je to opravdu bullshit.

Tadyto tahání, že je na světě případ, kdy to a to zachránilo... Jsem si jistej, že je na světě někde zdokumentovanej i případ, že někoho zachránil zvon na hajzl, kterým se ubránil gangu ostrejch hochů s malorážkama, ale nosit zvon na hajzl rozhodně nezačnu... ;)

Já nerozumím tomu fundamentalistickému drcení vlastním názorem. Zastavovací účinek (nikoliv ranivý) střeliva je dodnes více dojmologie, než věda a z velké části závisí na zdravotním a mentálním rozpoložení cíle a dále na situaci (např. zda kromě samotného zastavovacího účinku potřebuji i průbojnost atd.). Situaci, kdy 9L nestačí, si každý dokáže představit a historie má k tomu dostatek příkladů. Stejně tak situaci, kdy se zase narazí na malou průbojnost .45. Ve výsledku je to stejně (jako u všeho) věcí názoru a osobních zkušeností. Ale jebat někoho za to, že nosí malorážku... :roll: Někdo nenosí nic a je to stejně tak jedna z racionálních možností a jeho svaté právo. :hand

PříspěvekNapsal: 12.09.2017 15:15
od the.marek
Aaa, koukám, ze se opět hledá kanon do lesa na divoké prasata skrizena s T-Rexem :mrgreen:

Čímkoliv v Lugeru s dvojradym zasobnikem a kapacitou odpovídající fullsize pistoli, případně i compact bezpečí ustrilite cokoliv, co se pohybuje po středoevropských lesích.... ;-)

PříspěvekNapsal: 12.09.2017 16:11
od devlop
the.marek - jj, někdo tady chtěl doporučení na nějaké EDC s min. 800J ve střele, tož asi tak :)

jinak, nelze na tvém postu nic namítat, tady dva divočáky ustřílel 9tkou na jeden zásobník celkem v klidu (ovšem ten druhý potřeboval střelit cca 4X než se stal neškodným
https://www.youtube.com/watch?v=AGzhsddXfAI
otázkou ovšem je, jak by to vypadalo, kdyby šli po chlápkovi zcela volně a hogs nebyli zapleteni do plotu...

PříspěvekNapsal: 12.09.2017 18:10
od Serža
právě že v tomhle případě byli v tom plotu a chlápek je v podstatě dával z boku...to vidím devítkou jako reálný...ale když se bude řítit na tebe přímo, tak tam máš v podstatě jen lebku a to ještě se sklonem jak pancíř na Merkavě....

PříspěvekNapsal: 12.09.2017 18:31
od DeadMan
Ustřílí - neustřílí, potká - nepotká, zvládne - nezvládne atd. ...........?

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Prase_divoké

https://m.youtube.com/results?search_qu ... p=CAASAggA

PříspěvekNapsal: 12.09.2017 19:51
od Serža
mimochodem - docela často v těch videích figurují revolvery

PříspěvekNapsal: 19.09.2017 12:11
od Ivo
Znám případ utracení polodivokého, nemocného kozla kterému se čelně (mezi oči) ze vzdálenosti pod 2m náboj .38Sp +P z revolveru, srovnatelný se spodkem .357 svezl po lebce. Došlo jen k chvilkovému omráčení. Vše vyřešila všemi opovrhovaná .22lr. Pod stejným úhlem, do stejného místa. Jen už ne zblízka, ale tak z 5-6m. Toť zkušenost, ne teorie a čísla.

PříspěvekNapsal: 19.09.2017 12:20
od Serža
nemohla ta lebka už být načatá ot té .38? když to bylo do stejného místa...

PříspěvekNapsal: 19.09.2017 12:35
od krvfx
Tady je odkaz (nic pro slabé povahy) https://www.survivalmonkey.com/threads/ ... ull.30585/

Test na lebce čerstvě zabitého "white tail" jelena (asi ekvivalent naší srnky). 22LR šla skrz. Takže bych klidně věřil, že headshot na kozla byl účinný. 22LR údajně má dost energie na to prorazit lebku jednou, ale většinou už nevyletí ven a udělá z mozku fašírku. Už ale nemůžu dohledat, kde to bylo.

PříspěvekNapsal: 19.09.2017 12:36
od Ivo
Nedá se vyloučit prasklinka, ale průměr 9mm a 5,6mm při stejné rychlosti, to prostě funguje jinak. Před časem jsme vyzkoušeli všechny nám dostupné zbraně na bloku pružné, průhledné pryskyřice a právě .38Sp se ukázal jako naprosto nejhorší. Naopak velmi mile překvapil např. Kevin v 9Br.

dodatek: kozel - .22lr - pistole Pavlíček, při dlouhé zbrani samozřejmě energie mnohem vyšší.

PříspěvekNapsal: 19.09.2017 19:21
od vrbodol
Už jsem vám to kdysi někde psal.Po revoluci u nás na takovejch černejch jatkách kdy se ještě na veškerý předpisy sralo stříleli bejky normálně malorážkou aby ušetřili.

PříspěvekNapsal: 20.09.2017 12:33
od zdoch
Kamarád takhle střílí ovce ve stodole malorážkovou pistolí už roky. Z blízka, do hlavy -> .22lr je levnější než jateční náboj. Lov na dálku škodný (např. liška), nedej bože srnka pytlákem je ale prasárna. Na obranu bych tuhle ráži nezvolil. Na vraždu jo, nejlíp revolver.

PříspěvekNapsal: 20.09.2017 19:03
od Ivo
Naprosto souhlasím :-), ale přeci jen radši v kapse 6,35, než prázdné ruce :-D

PříspěvekNapsal: 27.08.2018 23:43
od Poody
Ahojte Rozpadlíci, nosím dlouhodobě a pilně a nedávno jsem obměnil / rozšířil, tak se podělím o dojmy.
Doposud jsem nosil různé fullsize a kompakty ale nějak jsem se nemohl rohodnout, co si koupím jako subkompakt v ráži 9L.
Rozhodla za mne osoba blízká, která si pořídila Sig Sauer P938 SAS. Na můj vkus se to moc blejská, ale jinak se mi ta pistolka tak strááááášné líbila, že jsem měl pocit, že má cenovka o nulu míň. To teda nakonec neměla, koupil jsem si provedení Equinox Two Tone, bratru za 28 kolíků. Obelhávám se myšlenkou, že to je investice :lol:
Ale!!! začal jsem to štřílet, drilovat a nosit a jsem z toho unešenej. Vzhledem k SA spoušťáku jsem se musel přeučit tasení. Nosíval jsem SA/DA v komoře s vypuštěným kohoutem, takže jsem se asi dva týdny přeučoval na izraelce (tasení s natažením nadhmatem). Hodně chodím po neveřejných pozemcích, takže jsem s pistolí bez zásobníku každé tři minuty tasil.. no trochu legrační mi to přišlo, ale...
No a pak jsem řešil pouzdro. Dělám si kydexový pouzdra úplně na všechno ( i na bezdrátovou myš do aktovky), takže vnější a vnitřní kydex i na druhej zásobník jsem měl hotovej ten den, co k nám přijela. Ale nakonec jsem si nejvíce oblíbil vnitřní pouzdro na apendix od Falca na Ruger LPC, který sem sebral ženě ( už jsem jí koupil nový, aby neměla vytahaný). Tahle pistolka se dá krásně nosit i na kalhotách bez opasku, v bermudách to jde strčit do kapsy ( na to mám kdyexový udělátko aby držela pozici vhodnou pro tasení, stejně jako do kabelky). Část pracovní doby trávím v obleku a i tady jsem našel způsob, jak lze pohodlně nosit za opaskem pod košilí, takže není problém sundat sako.
Na střelnici a při střílení vůbec ( :chuckle ) je to pohodlně zvladatelný stříledlo. Mám pracky jako lopaty, ale nedělá mi problémy ji pohodlně držet, stejně tak i moje žena říká, že jsem na ní s tím LCP šetřil, že tohle se jí střílí moc pěkně (ačkoliv nemá pracky jako lopaty).
Ze střeliva jsem zatím zkoušel jenom SB 115FJM, SB 140FJM Subsonic, a Magtech 115JHP. Každý cca 300ks a vše bez jediného problému.
Drahá pistole to je. Ale mám P226 v kompaktu a X-five a mám pro Sigy prostě slabost.
Jediný nedostatek (podle mého názoru) je, že tohle konkrétní provedení nemá tritia, ale to se dá léčit. Teda pokud máte hodnýho Ježíška :rofl. A taky se to dost blbě rozebírá. Ale mám to na nošení, ne na rozborku. Sborka je v poho :lol:
Závěrem: nositelnost - 98% (na stovku by se muselo zabrousit pár hranek), střílení 20m nenucená mířenka - všechno v černém, 10m pudovka s tasením dvojstřel - 5 ze 6ti ve figuře, jj musím ještě hodně trénovat.
No tak asi takhle....

PříspěvekNapsal: 28.08.2018 18:23
od PaF
Moc pěkná pistole, ale pro daný účel se mi nezdá nosit bez náboje v komoře... Co nataženo/zajištěno, je s tím problém?

PříspěvekNapsal: 29.08.2018 13:29
od jerry.mysak
PAF
když máš čas vytáhnout pistoli, tak máš i čas jí natáhnout.
Taky nosím svoje LCP v kapse u kalhot bez náboje v komoře.

Jedinej problém nošení zbraně v kapse je ten, že se relativně brzy prošoupe kapsa mezi nohou a zbraní. A časem se tvar zbraně vylisuje na vnější straně kalhot. Ale to mi nevadí, nechám je jako pracovní a z číny koupím za 300 jiný.

Kdybych byl baba, koupím do kabelky revolver ruger LCR v 9 luger, nebo 38 spec. a dělal bych do toho slabší navážku. Takhle to docela kope.

PříspěvekNapsal: 29.08.2018 14:38
od Bak-ly
Taky jsem začal řešit podobný problém, jako všichni. V mém případě je ale rozdíl v tom, že nic neřeší G26 a podobné. Nosím sebou G17 a nemám ho problém v 95 % případů schovat (lépe či méně - ale v mezích zákona). Problémem je ale těch 5 %, kdy si G17 vzít nemůžu a klasický subkompakt to nevyřeší. V těchto situacích neberu nic a i 6,35 je lepší, než nic :)
Nejlépe mi asi stále vychází (i s přihlédnutím k cene vzhledem k nízké četnosti využívání) CZ45, CZ92, DUO... Pak z dražších Kevin - ale to už bych asi za pár tisícovek navíc raději pořídil Gladiatora, který má sice 2 rány, ale plno dalších výhod :) Máte někdo tipy na ještě další alternativy?

PříspěvekNapsal: 29.08.2018 15:56
od Walt
treba makarov, PPK
jen o trochu vetsi nez DUO

PříspěvekNapsal: 29.08.2018 16:46
od opavak
Co jsem si pořídil G 43 tak nic neřeším a jen občas z nostalgie vyvenčím moji původní EDC pistoli - Norinco 1911 Commander (poladěného od T. Zendla). Na trenování jsem si k pistolím dokoupil zásobníky s větší kapacitou které nosím i jako záložky. Je fakt že Glock 43 není pro každého, zejména pro začínající střelce, kteří ještě nevyladili úchop a spouštění. Nosím ve vnitřních pouzdrech na 13hod. - apendixu.

PříspěvekNapsal: 29.08.2018 18:42
od Serža
jerry.mysak píše:když máš čas vytáhnout pistoli, tak máš i čas jí natáhnout.

s tím bych si dovolil zdvořile nesouhlasit
modelová situace: překvapí tě útočník s nožem (kdyby tě nepřekvapil, tak k útoku asi nedojde, protože bys ho vymanévroval) = je na kontaktní vzdálenosti. Obětuješ slabou ruku i za cenu pořezání, aby sis ho udržel od těla...a silnou rukou taháš pistoli....jenže ouha - náboj není v komoře. A co teď? Řekneš útočníkovi, aby si počkal, že potřebuješ druhou ruku na natažení zbraně?
Odjištění zajištění lze řešit jednou rukou, ale zas si nejsem jistej, jestli ten pohyb navíc (a myšlenku na něj) člověk zvládne, když do něj někdo bodá...

PříspěvekNapsal: 29.08.2018 20:00
od yoky
Seržo, bohužel pokud to někdo umí s nožem tak s vytažením pistole nemáš šanci. Na youtube máš testy Německé policie a do cca 7mi metrů nebyli schopni zareagovat na útočníka s nožem který stál proti ním.. Tak že myšlenka, že mne střelná zbraň proti noži uchrání je někdy scestná. Jediná obrana co ty policisty ochránila bylo to, že se vrhli na zem na záda a při tom tahali zbraň. Další věc je, že samotným výstřelem nemusí dojít k eliminaci útočníka. Víš, že stopping efect je něco neodhadnutelného. Někdo zemřel po zásahu do ruky s malorážkou a někdo ustál brokovnici. To je přísně individuální.

PříspěvekNapsal: 29.08.2018 20:32
od Atrop
Je to trochu OT ale nemusí to být jen nůž. Z blízkého okolí vím že stačí železná tyč nebo podobný předmět a ruka je vyřazena. Obránce může také např. odstrkovat ůtočníka od sebe, držet malé díte v jedné ruce nebo ruka může být zlomená kvůli nějaké starší události...
Takže tvrdit, že když máš čas vytáhnout pistoli, tak máš i čas jí natáhnout je skutečně nesmysl...

PříspěvekNapsal: 29.08.2018 20:45
od yoky
souhlas a netvrdim ze je cas na natazeni. uvedene testy dokazali, ze neni ani cas na vytazeni zbrane.

PříspěvekNapsal: 29.08.2018 21:11
od bivoj
jerry.mysak píše:...když máš čas vytáhnout pistoli, tak máš i čas jí natáhnout...

Bože můj, to jsou zase kydy - ty seš normální ......

Stačí se podívat na jakékoliv solidní výcvikové video a každému by mělo být jasné, jak nosit... A že round in chamber může být obrovská výhoda.

Např. třeba: https://www.youtube.com/watch?v=4h7hgo02P-4 atp... Soudný (a inteligentní) člověk si udělá názor sám.

PříspěvekNapsal: 29.08.2018 21:28
od Toran@ga
Seržo: nechci tu vyvolávat flame zda s nábojem v komoře nebo bez. Kdo to s nošením myslí vážně musí mít nadrilováno , obema, silnou i dlabou rukou (střelba, natáhnutí, přebíjení i odstraňování závad) a také nějaké elementární zkušenosti se sebeobranou. Pokud si chce někdo lehnout na zem, jeho volba. Moje cesta je, že Nejdřív řeším útok a dělám si čas a prostor na tasení, eliminaci a následnou kontrolu okolí. Moje zkušenost, naštěstí jen z tréninku

Viz: https://youtu.be/KM7hGnW6rhA

PříspěvekNapsal: 30.08.2018 6:06
od DeadMan
Tohle asi taky všichni znají .....

https://www.youtube.com/watch?v=2fjMpn7JCJ0

PříspěvekNapsal: 30.08.2018 8:14
od štaflík
Na kurzech s FX municí nikdo nebyl schopen dát dvě rány na "útočníka" s nožem pod nějakých 8-9m a to jsme to čekali, s nábojem v komoře. V tomhle je docela výhoda Glocku, že se snadno natahuje a jde to jednoruč prakticky o cokoliv a jakkoliv. Na druhou stranu nosit SA/DA pistoli s nábojem v komoře a spuštěným kladivem mne neznervozňuje, Glocka nadrclýho nenosím, prostě z toho nemám ten pocit a necítím se zatím tak ohrožen.

PříspěvekNapsal: 30.08.2018 9:53
od morho
Teda ve stresu při strkanici ještě zvládnout jednou rukou natáhnout glocka, to teda nevím. Ale chápu, že nabitá zbraň bez pojistky může znervozňovat, mám to stejně. Myslím, že běžnej člověk zažije dvě možnosti - buď ho někdo překvapí a pak je jedno jestli má zbraň a v jakým stavu, nebo má čas se připravit.

Ale k původnímu dotazu Bak-ly: nedávno jsem hledal něco opravdu nositelnýho kdykoliv, a dospěl ke Keltec P32 (7,65Br). Bohužel asi budu dlouho čekat, než bude, pan Martínek psal že v nejbližší době objednávat nebudou.

Níž jsem četl o P938, chápu nadšení :) byl jsem taky, ale časem jsem dospěl k tomu že není tak malá a lehká, aby šla nosit pořád, a proto jsem hledal něco opravdu kapesního.

PříspěvekNapsal: 30.08.2018 10:47
od štaflík
O skoro libovolné kalhoty ho v krizi natáhne spolehlivě. O rifle snadno, ale jde to i o hadraky. Ocelová mířidla jsou trochu výhoda

PříspěvekNapsal: 30.08.2018 11:02
od yoky
no nejsem si jist, ze v krizi to bude fungovat na 100% vzhledem k psychickemu stavu napadeneho. Zvláště pokud nebyl na obdobne situace cvičen.

PříspěvekNapsal: 30.08.2018 12:59
od štaflík
Pokud není cvičen, neměl by ani nosit s nábojem v komoře. Tou krizí jsem to myslel tak, že v takové situaci nevadí poškození kalhot, nebo drobné poranění.

PříspěvekNapsal: 30.08.2018 13:52
od yoky
tak to jo, v takove situaci poskozeni odevu je to nejmensi. Dulezite je prezit.

PříspěvekNapsal: 30.08.2018 17:51
od bivoj
Mě by jen zajímalo, jak řeší zastáni nošení BEZ náboje v komoře třeba takové SA/DA (nebo DAO) revolvery. :D

A také mě připadá, že neviděli to video, co jsem postoval na předchozí stránce (https://www.youtube.com/watch?v=4h7hgo02P-4) - všimněte si, že ve většině případů proste nebudete mít žádnou možnost zbraň natáhnout! Protože když vám ji protivník byť jen jednou rukou (nedejbože oběma) chytí, tak jste bez náboje v komoře v prdeli jak Baťa s dřevákama. Respektive pravděpodobně brzy obdarujete násilníka (zvlášť pokud bude fyzicky zdatnější) svojí pistolkou... A být zastřelen při potyčce vlastní zbraní - no, to bych se styděl i posmrtně... :D

Prostě nechápu, proč se dobrovolně připravit o tu nejzákladnější a nejrychlejší možnost obrany > Tasím > Mířím (i pudově) > Mačkám spoušť > Výstřel.

PříspěvekNapsal: 30.08.2018 19:55
od marius
V kydexovem pouzdře není problém nosit s nábojem v komoře.

PříspěvekNapsal: 30.08.2018 20:39
od Lumberjack
Probůh, chvíli to tu sleduju a nestačím se divit. VŠECHNY moderní zbraně jsou konstruované k nošení s nábojem v komoře. Dokonce i u některých hodně starých zbraní se s tímhle nošením při konstrukci počítalo. Už u revolveru Rast Gasser 1898 je odskok kohoutu a třeba PPK nosím s nábojem v komoře 25 let a nae problema paňo.
Pistoli bez náboje v komoře nosili naposledy snad příslušníci VB :rofl

PříspěvekNapsal: 30.08.2018 21:23
od bivoj
Odskok kohoutu už má i SA/DA S&W mod 3 z roku 1882...

Dokonce i moje prastará anglická sbírková brokovnice Charles William Lancaster (tzv. skutečná pravá Lancasterka) 1890 má odskok kohoutů - takže její nošení na lovu bylo absolutně bezpečné i s náboji v komorách... Atp...

Pistole nosím s nábojem v komoře už skoro 30 let.

PříspěvekNapsal: 31.08.2018 6:33
od Matěj
Jasně, že ten Turek z Kobry 11 nemůže nosit s nábojem v komoře. Pak by se postřelil při cowbojských scénách, kdy si točí pistolí kolem prstu přes lučík. :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 31.08.2018 10:12
od štaflík
Já samozřejmě chápu, že jsme tu děsně ohrožení a pod palbou, ale já si to zatím vyhodnotil, že mi stačí izraelské zkušenosti a jejich přístup. Chápu, že je tam klidněji a bezpečnější než u nás a izraelci, jak známo, to s kvéry neumí, ale já už jsem takovej zavostalej. Skoro se až bojím přiznat, že nechodím s pistolí na hajzl (a co známých osob českých i světových dějin tam bylo zabito), nebo do sprchy. Onehdá jsem i zkusil vyjít na zahradu chalupy bez kvéru, ale radši jsem utekl zpět ze zápraží...
Hoši, já nevím, jestli to s tou paranoiou krapet nepřeháníte. Nikoliv ve smyslu, jak to nosíte, ale s jakou vášní a ultimátností obhajujete nošení s nábojem v komoře. Samozřejmě každý, kdo nosí s nábojem v komoře je méněcenný, idiot a onanista (abych použil Bivojovo oblíbené slovíčko), ale - je to snad jeho boj? Nemyslím si, že schopnost bránit se střelnou zbraní je dána zrovna nošením náboje v komoře. Znám dost takových střelnicových kovbojů, co chodí s nábojem v komoře a pomalu i nacpaným plate carrierem a jejich výkony jsou nezřídka takové ehm, slabší. A znám pár pánů, kteří chodí na pohodu, ale kvér mají venku, nadrcnutý a namířený během mrknutí. Skoro doslova.
Hádání se, zda s nábojem v komoře či ne, zda ICS, viewer, CAS... při přijde jako takové kovbojské tlachání internetových hrdinů. Každý ať si střílí a nosí, jak mu vyhovuje. :hand

PříspěvekNapsal: 31.08.2018 10:50
od yoky
Bivoj myslím, že by si se stzdět nemusel. Řady policistů např. v USA, kteří byli zastřeleni vlastní zbraní je docela dost. Náboj v NK je z toho hlediska nebezpečný a zvláště u G , kde stačí vytáhnout a zmáčknout, tedy pokud nemáš jištěné pouzdro. Na druhé straně se může stát to co se stalo př jednom nedávném procesu s osobou co se bránila. Budu parafrázovat. Předsedkyně swenátu- jak to, že chodíte v obydlené aglomeraci se střelnou zbraní. Dále náboj byl v nábojové komoře. Dle toho usoudila, že dotyčný už chtěl střílet a věděl že bude střílet, vždyť to je agresor.... Tak si to přeber. Každopádně víš jak je velice těžké se bránit tzv napadení ze zálohy. A takhle zahynuli moji dva kolegové. Vycvičení a velice zdatní. Bohužel.

PříspěvekNapsal: 31.08.2018 11:38
od Matěj
Uvedený případ policistů z NY není na české a hlavně civilní nošení zbraní moc vhodný. Protože civil zkrátka nesmí nosit viditelně, pak je trošku problém ho nečekaně o kvér připravit. Pokud nesklouznu k hypotetické úvaze, že jej odzbrojí šikovný kapsář a pak jej zavraždí takto získanou zbraní...
Na druhou stranu potkávám v ČR spoustu státních i městských policistů, co nosí zbraň tak, že se až divím, že jim ji někdo z toho pouzdra nevytáhne, protože by si toho nemuseli ani všimnout (to, že PČR pouzdro má pojistku proti vytažení neberu v úvahu, ona tam je spíš jen tak, aby se neřeklo)...

Ad Keltec zmíněný výše. Ráži neřeším, ale jak je to s dostupností ND? Pokud je to jako s dovozem pistolí, že na objednávku a nevím, kdy to přijde, tak bych ji nechtěl a šel do něčeho v ČR dostupnějšího...

PříspěvekNapsal: 01.09.2018 13:43
od yoky
Co a jak nosit. Doposud jsem neměl problem ať už s Sig 226 Tactical Operation, 1911 Kimber. CZ P 01, Bereta FS 92 - služební. Nyní jsem v pohodě s G 17 5. gen, ale více nosím CZ p 10 c. se zásobníkem se 2+. Nemám problém na svěm trochu přerostlém těle nosit. Vše nosím ve venkovním kydexu CZko i s lampou.

PříspěvekNapsal: 01.09.2018 16:07
od Alstratt
To ja zadne kompakty nenosim, nosim klasickou full size. Ze Sigu P226 vylepsene verze prechazim na armadni verzi P320. Problemy nemam to skryt, az na leto kdy clovek jde v tricku tak obrys jde dost videt. Na skryte noseni mam radsi volne kosile pod ktere to schovam ci jine volne obleceni. Nic proti kompaktum ale me jednoduse nesednou.

PříspěvekNapsal: 01.09.2018 17:31
od yoky
a vidis na 320 fs jsem zapoměl. Jeste mi po ni zbyl nahradni ram co jsem koupil v USA. S tim nosenim ja rikas hodne volnou košili. Vis on je to nekdy videt zvlaste u novacku podlejejich pohybu. napr ruka pritiskla k telu apod. Nad uvolnenost neni.

PříspěvekNapsal: 05.09.2018 21:17
od Poody
Sice se tu už hezky ublidnilo, ale ještě se vrátím ke způsobu nošení v komoře nebo v nekomoře.
Cirkulárka, motorová pila a palná zbraň jsou věci, které u mě vzbuzují veliký respekt. Prsty mám všechny, ale vím jak je to s tou chvilkou nepozornosti. A ránou jistoty už jsem si doma do podlahy střelil. Také kvůli dětem doma, když odkládám zbraň (na místo, kam se nedostanou), vyndám zásobník. Sice jsou malé, naháhnout závěr neumí a nedokáží, ale i tak mám pocit, že je to další "pojistka". Zbraň nosím opravdu skoro všude, a několikrát denně ji doma odkládám. Z toho důvodu se mi hodí nenosit v komoře a usilovně drilovat tasení s natažením ve všech možných situacích a polohách. Tohle všechno platí v relativně bezpečném okrese, kde žijeme a převážně pracujeme.
Vedle toho si ale uvědomuji, že jsou místa nebo situace, kde je možnost konfliktu vyšší a v takovém případě si např. před vstupem mimo osvětlené prostory diskrétně nabiju do komory, a následně se pohybuji, pracuji s vědomím, že mám náboj v komoře. Zároveň uplatňuji vyšší stupeň ostražitosti, sledují více a lépe, co se děje okolo mne/ nás. A to i s tím vědomím, že mám v komře, tedy při tasení nebudu natahovat, ale odjišťovat. Samozřejmě i tuhle situaci cvičím, abych pojistku odjistil, ne hledal.
Vím, že uvedený postup je proti velerozumnému pravidlu, že způsob nošení má být VŽDY stejný, aby ve stresu člověk sespletl, jak to zrovna má. Při vědomí tohoto však postupuji, jako v případě řízení auta - za standardních okolností postupuji naprosto rutinně, ovšem v případě náledí vím, že se auto bude chovat jinak a jednám podle toho se zvýšenou opatrností.
No tak tak...

PříspěvekNapsal: 05.09.2018 22:21
od Bill Masen
To si nedokážu představit, střelit si ránu jistoty do podlahy. Rána jistoty je poslední z úkonů pro bezpečnou manipulaci a je to dril. V domácnosti kde jsou zbraně musí být i malé děti poučené. Když řeknu dceři podej mi pistoli, tak jí na stole za pažbu otočí a s okázalým prstem mimo spoušť zvedne. Náboj v komoře při nošení je jeden náboj navíc (6, nebo 7) a čas navíc. Co nechápu je, že musím mít v trezoru zásobník mimo zbraň. Když mi do baráku vleze lump, jde o čas a hluk, když by do trezoru vlezli děti, času mají dost.
Rozdíl mezi "diskrétně nabiju do komory" a mám v komoře " je obrovský.

PříspěvekNapsal: 05.09.2018 22:28
od viktor
Glock 26, většinou jen jeden zasobnik a taky bez naboje v komore. nekdy v pouzdre a nekdy jen tak v kapse. Je rozumne malej a vejde se tam ještě dost naboju. ¨
Jo kurzy vseho druhu vcetne od pana nuly.
Nic proti nim, něco umet ci vedet není na prekazku, spise naopak.
A ted se vratime do realu.Kdfyz te někdo bude chtit zabit napr nozem nebo i strelnou zbrani tak musíš mit stesti a on ne. Proste musí te první ranou minout jinak mas proste smulu.
Mnozstvi kurzu a dni stravenych na strelnici a treningem na tom nic nemeni. Proste nemas sanci.
On na tebe ceka a je napumpovanej adrenalinem a pokud není uplne blbej tak ma natrenovano. Ty myslis třeba ze by bylo prima mit ruku pod kalhotkama te holky co jde naproti tobe.
Pokud tomu je jinak ses paranoik a nebo chodíš schvalne provokovat utok na mista kde se da ocekavat. Tj taky magor.
Proste panove a damy. Necekanemu utoku se prakticky neda celit.
viktor

PříspěvekNapsal: 05.09.2018 22:40
od mukl
..je to tak. I rána jistoty vypálená do podlahy může někdy nastat. "Když pánbůh dopustí, i motyka spustí" Mně se to sice ještě nestalo, protože náboje dávám do zásobníku pouze na střelnici a ty tam vždy poctivě do poslednho vystřílím. Ale znám pár případů...kdy bylo třeba sádrou zamazat díru v bytě ve zdi.... :x

PříspěvekNapsal: 06.09.2018 6:20
od Matěj
Já si postřelil knihovnu ránou jistoty. Na vině byl vadný vytahovač,což jsem předtím nevěděl a neprovedl jsem vizuální kontrolu, jen jsem několikrát stáhl závěr. Ono se to může stát, kdyby ne, tak se rána jistoty dělat nemusí.

PříspěvekNapsal: 06.09.2018 9:33
od Zapadlo
Střelci se dělí na dvě skupiny.
Ti z první už mají náhodný výstřel za sebou, ty z té druhé to čeká.
Hrdě se hlásím k první skupině.

PříspěvekNapsal: 06.09.2018 11:35
od Toran@ga
otočíme list ;)
moje edc a zatím spokojenost.
Akorát teď laboruju mezi kydexovým owb a apendix carry

EDC.jpg

PříspěvekNapsal: 21.09.2018 14:24
od dracekvo
Já teda svojí EDC nosím vždy u sebe s nábojem v komoře.
A náhodný výstřel jsem nikdy neměl.Rána jistoty mi příde jako bezpečnostní riziko. Pokud zbraň ukládám tak prostě vytáhnu zásobník, zbraň natáhnu tak, aby mi zůstal závěr v zadní poloze, vybiju zásobník, zacvaknu závěr, vypustím uderník, vložím prázdný zásobník, zbraň uložím k odpočinku. To vše bez toho aniž bych dal prst do lučíku.
I kdyby se mi tam nějakým způsobem náboj opět dostal (ale netusím jak by se tam mohl dostat), tak prostě zbraň bude ležet s nábojem v komoře a díky absenci rány jistoty nebudu mít nikde v baráku díru. Zjistím to až budu chtít zbraň opět nabít.

Se zbraní zacházím tak, jako by byla vždy nabitá a pokud jí někomu ukazuji, nebo dávám k otlapkání, tak vždy bez zásobníku a se závěřem v zadní poloze.
Většina nechtěných výstřelů, nebo poranění je právě díky ráně jistoty.

PS: je to čistě moje praxe, nikde nevrdím že nejlepší. Každý ať dělá podle svého uvážení.

PříspěvekNapsal: 21.09.2018 16:34
od Atrop
Rovněž nosím s nábojem v komoře( Glock 19 + kydex). Nosím každý den, a když přijdu domů, zbraň sundám i s pouzdrem a nechám ji v něm. Žádný vybijení ani rány jistoty....A ráno, až vstanu, zase ji nahodim na opasek.
Se zbraní se vždy zachází jako by byla nabitá, a tak ji nabitou nechávám ;) aby se mi to nespletlo.
Jednou za čas než jdu střílet nebo až uznám za vhodné, ze zbraně vytáhnu šuple, stáhnu závěr a zachytím, vizuálně zkontroluju komoru. Očistím od bordelu, zasunu zásobník, shodím závěr a zbraň jde zase do pouzdra..

PříspěvekNapsal: 21.09.2018 17:35
od Bill Masen
dracekvo píše:...vložím prázdný zásobník...
Vidíš, a mě vždycky říkali, že prázdnej zásobník do zbraně nepatří. Proč ho vlastně vybíjíš?
Atrop píše:...sundám i s pouzdrem a nechám ji v něm...
To jako že ji nedáváš do trezoru?

PříspěvekNapsal: 21.09.2018 18:33
od Strelec45
Pokud nemá děti, návštěvu, nikam neodchází bez kvéru, tak proč do trezoru? Není to povinnost. Jsou tací co ji mají "pod polštářem". :rock
Manželka, předpokládám je poučena, jak se s tím zachází, i když třeba zbroják nemá. Samozřejmě pro případ nouze jen, že. Jinak na to určitě nešahá. ;)

PříspěvekNapsal: 22.09.2018 0:39
od K4cer
Mno, já mám pistoli pod polštářem, teda v noci, dyš na něm spím. Je to něco proti něčěmu, bo co?

PříspěvekNapsal: 22.09.2018 7:36
od Radek07
A je nadrcnutý? Máš divoké sny? Spíš sám nebo hlaveň směřuje na stranu manželky / přítelkyně. Mě to připadá trochu ujetý. :roll:

PříspěvekNapsal: 22.09.2018 10:48
od DeadMan
Já tedy Glock pod polštářem nemám, ale taky je na dosah ruky a divné mi to nepřijde.......

PříspěvekNapsal: 22.09.2018 10:50
od dracekvo
Bill Masen píše:
Vidíš, a mě vždycky říkali, že prázdnej zásobník do zbraně nepatří. Proč ho vlastně vybíjíš?

Vybíjím jí, když zbraň ukládám v pátek odpočívat. Pokud nikam nejedu, tak tam leží až do pondělního rána.
A do zbraně dávám zásobník, protože se mi nevejde do futrálu. Je tam místo na dva zásobníky a jám mám 3. Nosím jedne ve zbrani a jeden rezervní a snažím se je točit. Ten co byl ve zbrani, tak zůstane tento týden doma. Ten co byl rezervní bude ve zbrani a ten co ležel minulej tejden bude rezervní.
Taková moje úchylka se vždy snažit opotřebovávat všechny veci stejně. Mám to tak i s baterkama. A dává mi to falešnej pocit, že šetřím pružiny. :D

A se zbraní pod polštářem bych spát nemohl. V noci dělám vylomeniny :) Občas se semnou bojí spát i žena a malého syna mi na noc k sobě nepučí už vůbec.

PříspěvekNapsal: 22.09.2018 10:55
od K4cer
Nenech se zmást propagandou, zabíjí lidi, né zbraně - pistole (i pod polštářem) je jen kus železa. Náboj v komoře nemám a takový sny že bych ve spánku nevědomě natáhnul a vodjistil Makarova taky ne :lol:

A koneckonců, kde ji asi mám mít? Hasící přístroj a baterku mám taky u postele v dosahu - kdyby mě v noci vzbudila nějaká nečekaná událost, vstávám a řeším, ne?

PříspěvekNapsal: 22.09.2018 11:53
od Atrop
Bill Masen píše:
Atrop píše:...sundám i s pouzdrem a nechám ji v něm...
To jako že ji nedáváš do trezoru?

V trezoru je pistole jen když odjíždím do zahraničí. Jinak přes noc má pelech na nočním stolku ;)

PříspěvekNapsal: 22.09.2018 12:05
od Bill Masen
Tak pistole pod polštářem, nebo na nočním stolku není nic proti ničemu, pokud nemáš děti, návštěvu, nebo chuť na pivo. V podstatě jsi stále v režimu nošení.
Zbraň v trezoru je v režimu držení, ale přijde mi zbytečný vypáskovat náboje ze zásobníku. Když už mi zákon neumožňuje mít v trezoru pistoli nabytou (což nechápu proč) tak aspoň vedle plný zásobník. já je tam mám mám naládovaný do všeho, takže když se mi někdo bude dobývat do baráku, bude mi to trvat tři sekundy, než budu ozbrojenej.

PříspěvekNapsal: 22.09.2018 12:50
od Bak-ly
Chuť na pivo můžeš se zbraní na nočním stolku klidně mít. Bez problémů to spadá pod držení.

PříspěvekNapsal: 22.09.2018 14:25
od Bill Masen
Nespadá
§ 2 Vymezení některých pojmů
(2) Pro účely tohoto zákona se rozumí
a) držením zbraně nebo střeliva mít
1. zbraň nebo střelivo uvnitř bytových nebo provozních prostor nebo uvnitř zřetelně ohraničených nemovitostí se souhlasem vlastníka nebo nájemce uvedených prostor nebo nemovitostí,
2. zbraň nenabitou náboji v zásobníku, nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo nábojových komorách válce revolveru a uloženou v uzavřeném obalu za účelem jejího přemístění z místa na místo,
b) nošením zbraně nebo střeliva mít zbraň nebo střelivo u sebe, s výjimkou případů uvedených v písmenu a)

Takže jakmile je zbraň nabitá, jedná se o nošení. V tomto případě
Zákon č. 119/2002 Sb., o zbraních, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o zbraních“), zakazuje držiteli zbrojního průkazu skupiny A až E i držiteli zbraně kategorie D nosit zbraň nebo s ní na veřejnosti nebo na místě veřejnosti přístupném jakkoliv manipulovat, pokud je jeho schopnost k této činnosti snížena požitím alkoholických nápojů nebo jiných návykových látek, léků nebo v důsledku nemoci.
Poruší-li držitel zbrojního průkazu nebo zbraně kategorie D tento zákaz, dopouští se přestupku podle § 76a odst. 5 písm. b) nebo odst. 11 písm. b), resp. podle § 76a odst. 1 písm. d) zákona o zbraních.

PříspěvekNapsal: 22.09.2018 14:58
od skagerak
nemáš pravdu
(přečti si tu citaci ještě jednou )

PříspěvekNapsal: 22.09.2018 15:03
od Bill Masen
konkrétně?

PříspěvekNapsal: 22.09.2018 15:39
od skagerak
Konkretne postaci ta prvni citace

PříspěvekNapsal: 22.09.2018 15:56
od Bak-ly
Bill Masen: Já jsem to myslel tak, že stačí mít na stolku zbraň s nevloženým zásobníkem, pak je vše v pořádku. Zásobník je otázka čtvrt vteřiny. Takže zbraň na stolku nevidím jako problém.

Skagerak: V tomto ohledu pravdu má - § 58 odst. 6 "Přechovávaná zbraň musí být v nenabitém stavu, to znamená, že zbraň není nabita náboji v zásobníku, nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo v nábojových komorách válce revolveru."

PříspěvekNapsal: 22.09.2018 16:46
od Bill Masen
skageráku nementoruj a odpusť si keci typu "přečti si to po sobě". Jestli s něčím nesouhlasíš, řekni s čím. Pokud toho nejsi schopen, tak raději sklapni.

PříspěvekNapsal: 22.09.2018 19:23
od Hohepa
Bak-ly píše:Bill Masen: Já jsem to myslel tak, že stačí mít na stolku zbraň s nevloženým zásobníkem, pak je vše v pořádku. Zásobník je otázka čtvrt vteřiny. Takže zbraň na stolku nevidím jako problém.

Skagerak: V tomto ohledu pravdu má - § 58 odst. 6 "Přechovávaná zbraň musí být v nenabitém stavu, to znamená, že zbraň není nabita náboji v zásobníku, nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo v nábojových komorách válce revolveru."

Zásobník je zřejmě otázka vteřiny, ale bez nábojů to je k ničemu.
Červeně zvýrazněná věta zbraň není nabita náboji v zásobníku
se přese nedá vykládat jinak, než že v zásobníku nesmí! být náboje.
Nikde se neříká, zda je zásobník vložen či nevložen do zbraně.

PříspěvekNapsal: 22.09.2018 19:36
od Nicotinick
Upřímně myslím, že celá ta debata o právních aspektech ne/nabité zbraně doma v ložnici, zejména pro držitele ZP sk E, je fakt celkem o lejně. :roll:

PříspěvekNapsal: 22.09.2018 20:27
od skagerak
Nicotnik, asi máš pravdu, (a jen na okraj doplním, že nejen pro držitele sk. E)

Bill Masen, trošku klid prosím

nesouhlas se týkal obou tvých tvrzení z předchozí strany, a doporučil jsem abys citaci, kterou jsi ty sám vložil přečetl znova...

Asi se shodneme že nosit zbraň pod vlivem není OK ?

Můžeme držet zbraň když jsme pod vlivem ? - Ano jistěže

Definice nošení a držení se nachází v tebou použité citaci, a z ní plyne, že např.když jsi doma a máš nabitou zbraň, tato je v režimu držení. Tedy i kdybys byl v této situaci pod vlivem, tak zákon neporušuješ (rozumnost a vhodnost takového počínání nechme pro teď stranou) ...

PříspěvekNapsal: 22.09.2018 20:33
od štaflík
Hohepa. Omyl. Zbraň není nabitá, pokud v nějakém zásobníku, kdesi mimo zbraň jsou náboje. Když máš zbraň, prázdnou, a k tomu někde je zásobník s náboji, tak prostě zbraň není nabitá. Tečka.

PříspěvekNapsal: 22.09.2018 20:52
od Bill Masen
Hohepo, to, že napáskuješ zásobník neznamená,že jsi nabil zbraň, stejně tak když dáš náboje do rychlonabíječe revolveru. Nabití zbraně je její uvedení do stavu, kdy je možné ji použít. Zbraň nabita náboji v zásobníku znamená přesně to, že ve zbraní nesmí být náboje.
Nikotiniku, myslím, že to debata o lejně není. Je to o ujasnění co je držení a co nošení. A začala tím, že když nosím, nesmím si otevřít pivko.

Si mě Štaflíku trochu předběhl.

PříspěvekNapsal: 22.09.2018 21:06
od Bill Masen
Skageráku já jsem sama definice klidu, jenom nemám rád ten způsob vyjadřování, jakej si použil, protože to je jen machrování a ne argument. Navíc když pak napíšeš, že
skagerak píše:...když jsi doma a máš nabitou zbraň, tato je v režimu držení...
a v tý citaci zákona je jasně napsáno, že
Pro účely tohoto zákona se rozumí
a) držením zbraně...zbraň nenabitou náboji v zásobníku

na tom, že nosit zbraň pod vlivem není OK? se určitě shodnem.

PříspěvekNapsal: 22.09.2018 21:10
od skagerak
a co tedy říkáš tomuto :
Pro účely tohoto zákona se rozumí

a) držením zbraně nebo střeliva mít

1. zbraň nebo střelivo uvnitř bytových nebo provozních prostor nebo uvnitř zřetelně ohraničených nemovitostí se souhlasem vlastníka nebo nájemce uvedených prostor nebo nemovitostí,

PříspěvekNapsal: 22.09.2018 21:11
od Bak-ly
Hohepa - Zbraň nabitá náboji v zásobníku a nabitý zásobník je celkem rozdíl :)

skagerak - Znovu si přečti celé ustanovení § 58 a pochopíš, že nemáš pravdu. Pokud se nebavíme o nošení, tak noční stolek = přechovávání = nemá být nabitá.

PříspěvekNapsal: 22.09.2018 21:17
od skagerak
S B Masenem se tu dohadujeme o držení a nošení, prosím nekomplikuj nám to ještě přechováváním ;)

Ja si přečtu §58, ty si na oplátku přečti §2(odst.2a)

PříspěvekNapsal: 22.09.2018 21:57
od Bak-ly
Ano držení = přechovávání (§2/2 a) 1.) a přepravování (§2/2 a) 2.) :)
Takže § 2 odst. 2 písm. a) ti to rozděluje na tyto dvě kategorie. Poté § 58 podrobněji upravuje podmínky. Takže nechápu, co řešíme.

Noční stolek (opět pokud odmyslíme nošení) = držení, konkrétněji přechovávání.

PříspěvekNapsal: 22.09.2018 23:30
od skagerak
To cos napsal nic nemeni na tom, ze nabito na nocnim stolku=drzeni nikoliv noseni
Tedy ze v urcitych situacich I nabita zbran je v rezimu drzeni....

PříspěvekNapsal: 23.09.2018 0:07
od Hohepa
štaflík píše:Hohepa. Omyl. Zbraň není nabitá, pokud v nějakém zásobníku, kdesi mimo zbraň jsou náboje. Když máš zbraň, prázdnou, a k tomu někde je zásobník s náboji, tak prostě zbraň není nabitá. Tečka.

Odpověď nejen na tento příspěvek ale i následující reakce....

Nejsem právník ani nemám na nočním stolku. Mám desetiletého syna a vodí si spolužáky na návštěvu, toto je pro mě nepředstavitelné.
Jen máme v rodině trochu horších zkušeností z ČR justicí....

Hele jak Váš advokát , v případě "průseru" bude u soudu dokazovat, že ten zásobník byl opravdu mimo zbraň ?
Když to nabití trvá zlomek vteřiny
a policie na místě "činu" jiný prázdný zásobník nenajde ?
U soudu neplatí jak to bylo, u sodu platí co dokážeš-prokážeš ( v lepším případě)

jen podnět k zamyšlení :wasntme netřeba rozvádět zde to je OT

PříspěvekNapsal: 23.09.2018 7:55
od Fantozzi
Nas ucili, ze abych presel do stavu drzeni kdyz jsem mimo domov, tak je nutne zbran vybit a vypaskovat zasobnik.

PříspěvekNapsal: 23.09.2018 9:02
od Bak-ly
Jsme opravdu OT, navíc to nikam nevede. Takže tímto příspěvkem končím, ale nedá mi to, abych jej nenapsal.

skagerak: Pokud to bereš takto, máš v podstatě pravdu, ale... - máš nabito na nočním stolku, a bereš to jako držení = porušuješ zákon o zbraních a střelivu. Dopouštíš se přestupku na úseku zbraní a střeliva, pokuta až 50 000.

PříspěvekNapsal: 23.09.2018 9:28
od štaflík
Hohepa - zatím je na obžalobě aby dokázala, žeš něco nesplnil.
Za druhé pokud budu střílet, tak bojuji o život. Raději de iure někoho nelegálně zastřelit, než legálně umřít.
A za třetí prostě zbraň NABITÁ náboji v zásobníku je zbraň nabitá, tedy připravená ke střelbě. Já třeba v trezoru mám napoáskované zásobníky. Znamená to, že se nesmím nikdy a nikde napít? Protože zákon nerozlišuje v batohu nebo v trezoru, z hlediska nošení/držení.

PříspěvekNapsal: 23.09.2018 9:42
od Bill Masen
Bak-ly píše:Ano držení = přechovávání (§2/2 a) 1.) a přepravování (§2/2 a) 2.) :)
Takže § 2 odst. 2 písm. a) ti to rozděluje na tyto dvě kategorie...

Tak už vidím, kde je ten rozpor. Myslím, že to není tak, že odstavec 1 mluví o držení a odstavec 2 o přepravě. Myslím, že oba odstavce vymezují co je to "držení" a v druhém odstavci je doplněno, že při přepravě musí být zbraň v uzavíratelném obalu. Ale právník nejsem a můj výklad zákona nemusí být správný.

PříspěvekNapsal: 23.09.2018 9:48
od skagerak
No vypadá to, že se shodneme, že se neshodneme, a je otázka, jestli má cenu si to dál vysvětlovat, je to OT a asi by to bylo ještě na dlouho....
Jen poznámka - zákon 119 není zcela dokonalý, a občas nedává smysl, je sám se sebou v rozporu a je otázka co zákonodárce myslel a co chtěl ... (taky se pro zajímavost můžete podívat na nošení a držení v předchozí úpravě...)
a otázku "plný zásobník mimo zbraň je nošení nebo držení" nám může vyřešit revolver nabíjený clipem :) rychlost srovnatelná (s ohledem na schopnosti uživatele)...

edit : Bil Masén
oba odstavce popisují držení, přičemž ten druhý při přepravě, kde ti říkají, že máš mít vybito a v obalu

PříspěvekNapsal: 23.09.2018 11:49
od Bill Masen
Co jsem tak koukal, tak jsou o tom diskuze napříč všemi gunfóry. Pokud by to bylo jak píšeš, tedy že povinnost zbraň vybít pouze při přepravě, tak by se zbraně do trezoru mohli ukládat nadrcnuté. To ale myslím možné není a ani rozumné, protože třeba požár by náboj v komoře vystřelil.
To, že si někdo nějaký zákon vykládá jinak je normální, i soudci to dělají. Navrhoval bych přesun této debaty a debat o dalších případných rozdílných výkladů zákona o zbraních do vlastního vlákna.

PříspěvekNapsal: 23.09.2018 11:59
od skagerak
přesun nebo smazání je asi na místě...
Dovedl bych na to téma psát ještě hodně dlouho, ale k čemu to..
sám jsme o své pravdě přesvědčen a nikdo tu nenapsal nic co by mne přesvědčilo o opaku, a já nikoho zjevně taky nepřesvědčil....

no a když už jsem se v jiném vlákně dozvěděl co je "bug out", mohl by mi někdo říct co je "EDC zbraň" ?
(ještě se na rozpadu asi vyskytuje pár zkratek které neznám, ale to třeba zas jindy

PříspěvekNapsal: 23.09.2018 12:06
od DeadMan
tvl to si to neumíš vygoooglit ???

Every Day Carry = nošeno každý den

PříspěvekNapsal: 23.09.2018 12:45
od štaflík
Every day carry. To co běžně a furt nosíš. Takže spíš menší, lehčí a nenápadnější kvér.
Řekněme že bys nosil jen G26 nebo G19 a v případě nějakého SHTF a nebo jen prostě bandy zfetovanejch negrů s kleštěma a letlampama co se ti dobejvají do baráku by sis vzal G17 (nebo P-09, jako já ;) ). A nebo by sis vzal Desert Eagla .50

PříspěvekNapsal: 23.09.2018 12:54
od skagerak
ok díky oběma
nosím G 17 běžně (i v létě ). Menší kvér většinou jen když jdu někam kde mají malé skříňky
co je SHTF už jsem si vygooglil (jak zmínil mrtvý muž), když ono se na tomto foru používají zkratky a pojmy které jsem na jiných(zbraňových) forech asi ani nepotkal...

a než DE. 50 už raděj třeba UZI (ať zůstaneme u lokality :) )

PříspěvekNapsal: 23.09.2018 12:56
od štaflík
Shalom :hand

PříspěvekNapsal: 23.09.2018 13:44
od Bill Masen
Dokonce je tu i vlákno "význam používaných zkratek"
Jak si to myslel s tou lokalitou?

PříspěvekNapsal: 23.09.2018 20:44
od Cep
DE a UZI jsou ze stejné lokality..

PříspěvekNapsal: 23.09.2018 21:39
od Bill Masen
Aha, to jsem nevěděl. Já měl zafixovaný že to je Magnum Research Inc a tudíž amíci.

PříspěvekNapsal: 23.09.2018 21:47
od skagerak
DE se asi dělal i v USA (a UZI se taky nedělala jen v Izraeli )
(ale zejména v dnešní době značka a "made in něco" už o místu původu nemusí moc říkat..)
(napomínám se za opakované OT :oops: )

PříspěvekNapsal: 24.09.2018 4:20
od gravedigger
DE se kdysi dávno dělal v Izraeli, teď už jen v USA

PříspěvekNapsal: 14.05.2019 20:18
od Bill Masen
Dočetl jsem se na spoustě míst, že minimální náboj na obranu je 7,65. Na jiných místech jsem se dočetl, že minimum je 9 Br. No a jinde zase píšou, že cokoliv pod Lugrem je k ničemu. Tak by mě zajímalo kolik z vás jako EDC zbraň nosí něco v 7,65 a nebojí se to veřejně napsat. :nod

PříspěvekNapsal: 14.05.2019 20:38
od Maximus
Dokud nebudou povoleny střely s řízenou deformací, tak bych za rozumné minimum považoval 9mm Makarov. Kompaktních pistolí v 9 mm Luger je také dostatek. Osobně mám ve své EDC brašně full-size pistoli v ráži 9 mm L a nějak necítím, že mě to omezuje.
Pouze výjimečně nosím malý nerezový 2" Ruger v 357 Mag.

PříspěvekNapsal: 14.05.2019 21:02
od Walt
Obcas nosim PPK (7,65 Br), obcas PM

PříspěvekNapsal: 14.05.2019 22:21
od Serža
.45ACP
ideál na EDC :-)

PříspěvekNapsal: 15.05.2019 5:47
od Haluziak
Ono je potřeba si uvědomit jaký druh střetu kdo očekává. Tak nějak pochybuju, že by mě za současné bezpečnostní situace chtěl někdo krouhnout kvůli botám.

Takže spíš očekávám střet typu, že se připletu do loupeže v obchodě, popřípadě nějaký střílející šílenec/terorista, fetka s kudlou, která chce prachy anebo nasranej pes s pěnou u huby/prasátko s velkejma zubama v lese.

Pro tyto případy si myslím, že je ideální EDC brašna, jelikož času na tasení je dost a vejde se tam i můj nový EDC Glock 41 (teda až mi ho konečně dovezou) a hlavně v kanclu se dá bez problému sundat a hodit do šuplíku u stolu (akorát pak vypadáte divně, že vždy když jdete od stolu, tak si berete brašnu sebou). Tento poznatek nic nemění na tom, že si stejně nechám udělat i IWB pouzdro, pro sichr.

Co se týká ráže, osobně si myslím, že na člověka bohatě stačí .22LR akorát se jich musí použít víc na což se soud nemusí koukat přívětivě. Vzhledem k tomu, že střelivo s řízenou deformací/zvýšeným ranivým účinkem je do krátké zatím zakázáno jsem se pak rozhodl pro .45ACP - ta ráže má svoji historii a G41 má hlaveň delší než běžná 1911.

PříspěvekNapsal: 15.05.2019 6:09
od dolmar
Sice to není odpověď na dotaz Billa Masena, ale já nosím XDS v ráži .45ACP. Nosím ji v IWB kydexu vlastní výroby. Vím ovšem i o lidech co nosí Berettu 71, viděl jsem týpka co nosí Ruger SR22...

PříspěvekNapsal: 15.05.2019 6:42
od Matěj
Nosím 9x19, nosil jsem dřív i 9x17, níž bych asi nešel, ale na druhou stranu 7,65x17 se pouzival v Evropě hodně dlouho jako služební náboj. Existovat něco v .45 a velikosti G43, co se zároveň chová dostatečně klidně při střelbě, tak jdu samozřejmě do toho, ale musím zbraň přizpůsobit oblékání (nosím IWB pouzdro), brašnu bych někde zapomněl, pistoli musím mit pod kontrolou na těle (mimochodem, jedné bývalce, kdysi ještě v 90. letech rozřezali a vybrali v nacpaném autobusu kabelku a všimla si toho, až když byla venku, to je asi i podvědomý důvod, proč mj. různým brašnám nevěřím).

PříspěvekNapsal: 15.05.2019 7:39
od Strelec45
Čím menší ráž, tím přesněji se musíš trefit...
Nosíval jsem i 6,35 Br. :lol: Teď už ne...

PříspěvekNapsal: 15.05.2019 7:50
od čimango
Nosím KelTec v 7,65 na "Chorcheho" (modří vědí :D ). Jsem si vědom nevýhod vyplývajících z ráže i typu zbraně, nicméně v poměru stupně ohrožení Pražáka živícího se ve dne klávesnicí v centru Prahy a nutnosti skrytého (lépe utajeného) nošení jsem tuto zbraň vyhodnotil jako nejlepší variantu. Nemusím ji nikam odkládat, je vždy k použití do +- 1 sekundy a vzhledem k velikosti ji mám u sebe opravdu vždy když nejdu chlastat. Pro případ zhoršení situace mám Glock 30s.
Doplnění: i v případě povolení střel s řízenou deformací o nich v těchto rážich neuvažuji. Nespolehlivá expanze vzhledem k nízkým rychlostem střel a pokud střela expanduje, tak zase nízká penetrace. V tomto jdu proti současné tezi o "předání energie" a požaduji prostřelení útočníka - dvě díry lepší než jedna. To je ale zde OT.

PříspěvekNapsal: 15.05.2019 7:54
od Bill Masen
Matěj píše:...nosil jsem dřív i 9x17, níž bych asi nešel...
Matěji rozveď to trochu. Klidně i pocity proč níž už ne. Od tý ráže se všechno odvíjí, velikost a hmotnost zbraně, chování při střelbě a tedy i opakovatelnost zásahu, schopnost zastavit útočníka...

PříspěvekNapsal: 15.05.2019 8:44
od kregan
[quote="čimango"][/quote]

Počkej, až vám tam v centru dají rámy.

Nově budu mít kancl za rámama bez možnosti uložení, tak řešim co s tim.

PříspěvekNapsal: 15.05.2019 9:26
od Strelec45
Snad jedině... Plastový nebo keramický nůž, pokud by jsi byl fajnsmekr. :chuckle

A individuální povolení by nebylo možné?

PříspěvekNapsal: 15.05.2019 10:04
od malajizva
Kregane, můžeš změnit práci. :yes

PříspěvekNapsal: 15.05.2019 11:04
od čimango
Tak to budu f p☆deli a asi to bude poslední kapka. I když minimálně na některých ministerstvech přes rám chodí jen návštěvníci, zaměstnanci ne.

PříspěvekNapsal: 15.05.2019 12:41
od Bill Masen
čimango píše:...KelTec v 7,65...
Takže Kel.Tec P32? Co byly tvoje důvody ke koupi a proč tý ráži věříš? Myslím tvoje osobní důvody.
kregan píše:...Nově budu mít kancl za rámama bez možnosti uložení, tak řešim co s tim...
Co domluva se zaměstnavatelem, šéfem ochranky? Kuli zaměstnancům tam ten rám asi nebude, ne?

PříspěvekNapsal: 15.05.2019 13:35
od Matěj
Bill Masen píše:
Matěj píše:...nosil jsem dřív i 9x17, níž bych asi nešel...
Matěji rozveď to trochu. Klidně i pocity proč níž už ne. Od tý ráže se všechno odvíjí, velikost a hmotnost zbraně, chování při střelbě a tedy i opakovatelnost zásahu, schopnost zastavit útočníka...

Čistě osobní preference, rozdíl ve výkonu není sice zásadní, ale je. Kromě toho rozměry nábojů 9x17 a 7,65x17 jsou podobné (některé zbraně používají i stejné zásobníky), vše co je v 7,65 seženes většinovou i v 9x17 (bavime. se o moderních zbraních). Není tedy, podle mě, důvod ochuzovat se při nákupu zbraně na obranu o tu trochu výkonu, když už můžu mít stejnou zbraň v obou rážích. Cenový rozdíl obou nábojů prakticky zanedbatelný.

PříspěvekNapsal: 15.05.2019 13:48
od Maric
Strelec45 píše:Snad jedině... Plastový nebo keramický nůž,

Sice už budu trochu OT, ale řada plasťáků Cold Steel FGX (Nightshade) nevypadá jako sebeobranné prostředky úplně marně. Otázka je, zda neobsahuje "něco" na co reagují detektory kovu, protože teroristi....

https://youtu.be/-XoEgqLJMQw

PříspěvekNapsal: 15.05.2019 14:00
od Bill Masen
Matěj píše:...Není tedy, podle mě, důvod ochuzovat se při nákupu zbraně na obranu o tu trochu výkonu, když už můžu mít stejnou zbraň v obou rážích...
Ono jak tady psal čimango, tak ta Kel-Tec P32 má 186 gramů a sedm nábojů, P-3AT v Browningu 240 gramů a šest nábojů. To je rozdíl 20 % hmotnosti a jeden náboj. Tak jestli to nestojí za tu trochu výkonu.
A budu rád, když mi budeš oponovat. :hi

PříspěvekNapsal: 15.05.2019 15:26
od Nuwara
Strelec45 píše:Snad jedině... Plastový nebo keramický nůž, pokud by jsi byl fajnsmekr.

Jak se brání nožem? Nějaké případy, kdy někdo útok na něj vedený přerušil či zastavil nožem? Kde a kdo vyučuje nějaké techniky obrany nožem?
Kde kdo vyučuje obranu proti noži, ale to je něco sakra jiného... Někdo vyučuje útok nožem nebo boj nože proti noži, ale to je něco sakra jiného...
Za mě - nůž není obranná zbraň.

A abych nebyl OT - nosím 9L. Jedním z důvodů, který tu zatím nezazněl je i to, že se zbraní kterou nosím mám nejvíce natrénováno a stále trénuji.

PříspěvekNapsal: 15.05.2019 15:28
od Haluziak
Nuwara: Obrana nožem je to stejný jako boj nožem, prostě způsobit protistraně dostatek bolesti, nebo ztráty krevního tlaku, že svého jednání zanechá.

PříspěvekNapsal: 15.05.2019 15:52
od Bill Masen
Nuwara má pravdu. Nůž je řezničina.Útok nezastavíš a ten člověk skape za hodinu.

PříspěvekNapsal: 15.05.2019 15:59
od Maric
Nuwara, Bill: Jako u všech sebeobranných prostředků platí, že je lepší mít a nepotřebovat, než nemít a potřebovat. Pokud nemůžu mít u sebe z nějakého důvodu pistoli, tak je dobré mít nějakou bodnou(řeznou) zbraň. Bodnout někoho do ruky, nohy či boku nevyžaduje žádný speciální výcvik. S teleskopem či kubotanem už výcvik docela potřeba je. A nebo pepřák, u kterého je riziko, že nebude účinkovat, zasáhnu sám sebe. No a nejhorší varianta je bránit se holýma rukama.

Osobně příležitostně (podle toho kam jdu) nosím pistoli velikosti compact 9L nabitou deseti. S náboji a kydexem váží přesně kilo a to považuju na 7/24 nošení docela dost, a navíc není pod letním oblečením úplně neviditelná (9 hodina, levá ruka, když chci víc ukrýt, posunuju na 11). Tak zvažuju něco menšího v 9L, možná G43. Je to sice takový vzteklý prcek, ale pár zásobníků pro tréning se s ním přežít dá.

PříspěvekNapsal: 15.05.2019 16:10
od čimango
To Bill:

Proč KelTec P32 v 7,65 Browning – dostatečně malá zbraň pro skutečně skryté nošení, P3AT je cca stejně veliký, ale upřednostnil jsem P32 protože jsem nechtěl další ráži do trezoru a v 7,65 toho mám více, navíc ji přebíjím. P3AT jsem v ruce neměl, nevím tedy, jak velký by byl subjektivně váhový rozdíl. Z rozpadlického hlediska je ráže 7,65 Browning v našich končinách stále hodně rozšířená. V armádních skladech už jí moc nebude, ale za trámy a pod matracemi bývalých příslušníků SNB bude ještě lecos a v civilním sektoru také.

Proč ráži věřím? – Nevěřím. Ale nevěřím prakticky žádné – zvlášť pistolové. Mám praktickou zkušenost s děláním mrtvol z jedlých zvířat (myslivost) a mnohokrát jsem viděl jak „neúčinné“ z hlediska rychlého zastavení relativně malého živého tvora mohou být i výkonné puškové ráže se střelou s řízenou deformací.

Samozřejmě platí postulát, že čím větší a rychlejší střela, tím větší šance. Za nejdůležitější efekt zásahu považuji trvalou dutinu nikoliv dočasnou (hydrodynamický efekt), jehož vliv pokládám u pistolových ráží za zanedbatelný. Mým favoritem je .45 se střelou SWC, ale přesto nosím „mousegun“ v 7,65, protože větší zbraň bych prostě častěji nechal doma. Je to však zbraň, která se vytahuje opravdu až když se musí střílet, protože hrozba s ní nebude účinná.
Celoplášť 7,65 má v gelu dostatečnou penetraci, k prostřelení útočníka. Zbytek bude záležet na umístění zásahu. Je celkem jedno, čím útočníkovi prostřelíš plíci – i když to bude .308 Winchester, tak po jednom zásahu může, dle aktuálního tělesného stavu a motivace, plně fungovat ještě dlouhé desítky vteřin.

Jinak KelTec je v Evropě nyní nesehnatelný, neb firma přestala vyvážet mimo USA.

PříspěvekNapsal: 15.05.2019 16:19
od Bill Masen
A jak se to to ovládá? Třeba dvě rychlí rány jednou, slabou rukou na 5 metrů. Jak daleko jsou od sebe zásahy?

PříspěvekNapsal: 15.05.2019 16:45
od čimango
Se zapíchnutím to jde, od pasu je to už slabší. Při střelbě je vzhledem k nízké hmotnosti a krátkému úchopu docela vzteklý. Řekl bych tak stejně jako Kevin v Browningu, má i stejně dlooooouhou spoušť. Třeba Glock 42 je mnohem klidnějši (a v mých rukách i přesnější). Vzdálenost zásahů ti neřeknu, ale můžeš vyzkoušet. Když tak sz.

PříspěvekNapsal: 15.05.2019 17:30
od Haluziak
Maric píše:S teleskopem či kubotanem už výcvik docela potřeba je.

Výcvik, výcvik furt samý výcvik. I pračlověk věděl, že tím klackem (teleskop) má toho druhého majznout po kebuli aby ho vypnul po hnátě aby dal pokoj a po haksně aby ho nedoběhl.

Sám teleskop tahám a výcvik žádný nemám (nějaké LARPy a semestr Kendó nepočítaje). Je to pro mě prostě jen skladný klacek, žádné páky nepotřebuju, můj primární cíl jsou drobné kůstky rukou krátkým rychlím švihnutím. V případě že by se mi povedl blok nějakého pomalého háku protistrany se pak cílem stává klíční kost.

PříspěvekNapsal: 15.05.2019 17:39
od JOBU
Pre teleskop je vhodná aj píšťala na nohe... adept bude vyradený,zostane aj funkčný-len nepojazdný..

PříspěvekNapsal: 15.05.2019 18:16
od Maric
Instantní klacek od ESP mám taky a stabilně vozím v autě. Někoho majznout zvládnu taky, to je jasné. Ale málokdy konflikt probíhá tak, že se dá dostatečně rozpřáhnout a udeřit vybraný cíl. Teleskop je multifunkční a dá se použít i jako páčidlo na končetiny, proto ten výcvik, aspoň jedno-, nebo dvoudenní.

Nicméně když přijde na sebeobranu tělo na tělo, tak má i pistole velké riziko selhání. (odtlačení závěru o tělo protivníka - zbraň nevystřelí, nechtěné (či od protivníka úmyslné) potažení za závěr-vzpříčení náboje v komoře, nechtěné vypuštění zásobníku...), z tohoto pohledu se mi jako nejspolehlivější jeví hammerless revolver.

PříspěvekNapsal: 15.05.2019 20:19
od Matěj
Bill Masen píše:
Matěj píše:...Není tedy, podle mě, důvod ochuzovat se při nákupu zbraně na obranu o tu trochu výkonu, když už můžu mít stejnou zbraň v obou rážích...
Ono jak tady psal čimango, tak ta Kel-Tec P32 má 186 gramů a sedm nábojů, P-3AT v Browningu 240 gramů a šest nábojů. To je rozdíl 20 % hmotnosti a jeden náboj. Tak jestli to nestojí za tu trochu výkonu.
A budu rád, když mi budeš oponovat. :hi

S Kel-Tec nemám popravdě žádnou zkušenost, snad jsem ho neměl ani v ruce nebo si to nepamatuju (já u této ráže mám spíš zkušenost s celokovem - PPK/S, P232 - oboje jsem reálně vlastnil, tedy i nosil... tam ten váhový rozdíl už takový u jednotlivých rážích nebude, cokoliv dalšího jsem jen zkoušel, nevlastnil, takže ani nenosil). Na druhou stranu 60 g je podle mě docela zanedbatelný rozdíl, 200 už bych asi bral v úvahu. Každopádně u takto malé pistolky se dá teoreticky uvažovat o botce zásobníku +1 nb, pokud se vyrábí. Třeba by to stálo za úvahu, těch pár mm se už i při skrytém nošení v obleku ztratí (ono při nošení mi dělá největší problém paradoxně šířka zbraně, než její délka, ale full size 1911 u svého typu postavy k obleku taky neschovám, párkrát jsem zkoušel nosit svého Kimbera, ale z uvedeného důvodu jsem to pro "mírové časy" vzdal)

PříspěvekNapsal: 15.05.2019 20:44
od Bill Masen
Přidávat na pistoli po který chci, aby byla malinká prodlouženej zásobník je divný. Koupím si malou pistoli a pak jí zvetšuju? S tou hmotností, 60 gramů není moc, 20 % už je znatelnej rozdíl. Proto jsem to psal v procentech a to už rozdíl je. Věř, že když budeš nosit pistoli, co má 180 gramů a pak si vezmeš pistoli co má 240 gramů, tak ten rozdíl poznáš. Ale někomu co nosí půlkilovou to nevysvětlíš. Nebude mít srovnání.

PříspěvekNapsal: 15.05.2019 21:25
od K4cer
PM (9M) - už sem to psal několikrát, takže jen heslovitě: přesnej, přítulnej, a velmi spolehlivej pistolet v dostatečný ráži.
Jediný negativum co mě napadá je teoreticky malá kapacita (8, příp. +1), ale zatím není tak zle aby to mělo praktický význam. Pokud bude tak zle, tak budu nosit plnotučnou pistoli nebo kosu se sklopkou.

PříspěvekNapsal: 15.05.2019 22:45
od Nicotinick
V tomto nekonečném tématu doporučím mimo jiné tento článek:

https://www.buckeyefirearms.org/alterna ... ping-power

Na závěr bych vypíchl jednu větu (volně přeloženo):
Bez ohledu na to, kterou zbraň si vyberete, vyberte si tu, která je spolehlivá a trénujte s ní, dokud nezískáte schopnost rychle a přesně zasahovat.

P.S. Základní pravidlo zní : trénuji s tím, co nosím a nosím to, s čím trénuji. A trénovat znamená střílet, střílet a střílet. A na nějaké hodně časté střílení nejsou zase některé zbraně moc stavěné a zrovna Kel Tec, sorry jako, k takovým rozhodně patří. ;)

PříspěvekNapsal: 16.05.2019 7:20
od Matěj
Ohledně životnosti Kel-tecu nic nevím, ale to PPK-E (zkušenost mám s novovyrobou, ta má prodlouženou rukojet) a nebo P232 bych doporučil i na větší trénink, hlavně P232 se mi líbila fakt moc (tu jsem měl na rozdíl od PPK s hliníkovým rámem, takže lehká pistolka). Jen je oproti PPK větší, kapacita je tech 7+1 v 9Br., pokud si dobře pamatuju. Každopádně je to dlouho, dnes bych už G43 za toto neměnil (navíc je výhoda sjednocení ráže).

PříspěvekNapsal: 17.05.2019 11:39
od jerry.mysak
nosím v kapse ruger LCP (stejný jak ten kel-tec) a pistole je tak malinká, že ji ani nevnímám. Střelba stojí za hovno. Kope to jak sfině (je lehká a 9mm Br), přesnost dostačující ( na 10 m ten zásobník do figurýny umístním). Největší riziko je držení zbraně. Jak je to lehký, je třeba ji držet pevně, jinak nepřebije. Spoušt je tragédie. Mačkaš, mačkáš, spoušt se už dotýká těla a teprv tehdy spustí. Reset dlouhej. Odstaršující efekt nulovej, utočník se spíše počurá smíchy.

Ale i přes to si beru některou z mích ,45 jen vyjímečně.

Ale doufám že ji nikdy nebudu potřebovat. A nejen kvůli našim soudům, kdy je každej střelec automaticky vrah.

Lepší ale malá prdka v kapse než holé ruce

PříspěvekNapsal: 17.05.2019 16:44
od skagerak
Na LCP mne nejvíc vadí reset spoustě. Stalo se mi, že jsem myslel, že už mohu střílet druhou a nic :/, kdybych to chtěl nosit, asi bych musel vystřílet dost nábojů, jen než bych si zvykl na tu spoušť ... ( s ostatním se vzhledem ke "kategorii" a účelu tohohle kvéru jde smířit)

PříspěvekNapsal: 19.05.2019 8:36
od des
hm, mouseguns...
ked sa to vezme štatisticky, tak absolútnu vačšinu času je pištol len nosená, k strelbe na obranu života sa požíva len v zlomku promile času.
vačšina užívatelov ju k strelbe nepoužije nikdy za život.
mousegun sa nosí pohodlnejšie, takže v drvivej vačšine prípadov je (jedno v jakej ráži) lepšia jak niečo vačšie a účinnejšie.
navyše platí že aj slabé a blbé železo je lepšie jak nič.

ešte lepšie je na tom zapalovač v tvare pištole. okrem príjemného nosenia ho možeš zobrat zo sebou aj do krčmy a v prípade potreby zapáli cigáro. ;)

vo velmi zriedkavom prípade použitia na strelbu za účelom KN alebo NO je minipištolka (na slabé náboje, s malou kapacitou zásobníka, horšou spúštou, ovládaním, presnosťou, nemožnosťou intenzívneho tréningu...) na tom výrazne horšie jak plnohodnotná pištol. ale jak už som písal týchto prípadov je minimum.

každý už si priority určí sám, univerzálna odpoveď neexistuje.
osobne nosím G17 so svetlom, v horúcich letných mesiacoch G26 zatial bez svetla. pohodlie a skrytie je pre mna dobré.
Kevina mám v trezore, občas ho vezmem na strelnicu... :yes