Nový zákon o zbraních 2022

PříspěvekNapsal: 14.01.2019 18:21
od Bill Masen
Návrh nového zákona o zbraních, který má nabýt účinnosti v roce 2022. Zde vyjádření LEXu.
Nejzajímavější pasáže:
Zrušení papírových zbrojních průkazů a průkazů zbraně a spousty poplatků.
Změny kategorizace zbraní, ale stále se tam objevuje pojem "dlouhé zbraně, které lze sklopením či zasunutím ramenní opěrky zkrátit pod 600 mm", což náš současný zákon nezná.
Trvalé oprávnění k nabývání nadlimitních zásobníků.
Tlumiče mají patřit do kategorie R4, tedy něco jako současný céčko.
Náboje s expanzní střelou se řízenou deformací a zvýšeným ranivým účinkem mohou nabývat držitelé povolení obdobného typu, jako u nadlimitních zásobníků (tedy trvalé povolení pro nabývání)

Re: Nový zákon o zbraních 2022

PříspěvekNapsal: 14.01.2019 18:45
od Václaf
Tak to jsem zvědav,kdo tomu hodí klacky pod nohy. Jinak by to bylo hodně zajímavé :hand

PříspěvekNapsal: 14.01.2019 18:57
od devlop
jako nevím, zda to chápu dobře, ale povolení 30+ zásobníků, povolení JHP střeliva, a povolení předělávek z full auto se vztahuje vše na kategorii R2 a s tím spojená podmínka doložitelného důvodu pro nabývání těchto "artiklů", tzn. cituji "podléhat stejnému povolovacímu procesu jako zbraně kategorie R2"

tedy:

a) sběratelská, kulturní nebo historická zájmová činnost,

b) přeprava nebo střežení mimořádně nebezpečných nebo cenných zásilek nebo střežení kritické infrastruktury, objektů mimořádné důležitosti, objektů důležitých pro obranu státu anebo míst a prostor citlivých z pohledu bezpečnosti osob nebo majetku mimořádné hodnoty, nebo příprava či výcvik k těmto činnostem a

c) sportovní střelba, ale tento důvod mohou uplatnit pouze členové střeleckých klubů, kteří se účastní soutěží v mezinárodně uznané disciplíně, ve které se taková zbraň používá.

když nesplním a) nebo b) nebo c) tak výše uvedené mít nemohu? Chápu to správně? Jestli ano, tak jako nic moc, v podstatě dovolili to, co chtěla EU...

ale doufám, že to fakt chápu blbě ;)

PříspěvekNapsal: 14.01.2019 19:01
od dracekvo
a) obhájí přece každej

jen jinde sem zaslechl, že sice si expansní střelivo koupíš, ale nosit na obranu ho stejně nebudeš moct. No těžko říct co je na tom pravda.

PříspěvekNapsal: 14.01.2019 19:13
od devlop
no to si právě nejsem až tak jistý, že si sběratelskou, kulturní nebo historická zájmová činnost obhájí každý, předpokládám, že i toto budeš muset nějak doložit... Kulturní činnost? - pořádál jsi akce kde jsi veřejnosti předváděl své historické zbraně? Zájmová činnost - vedeš např. nějaký "kroužek" "černoprachových" pistolníků? Sběratelská činnost - jsi registrovaným sběratelem a tvá sbírka zbraní odpovídá nějakému zájmovému období? DOLOŽTE, děkujeme, vaše MVČR

PříspěvekNapsal: 14.01.2019 19:17
od BiSon
devlop: a ty nejsi sportovni strelec? Dle bodu c.
:)

PříspěvekNapsal: 14.01.2019 19:17
od cipis
Pánové, ten důvod je zde:
"anebo míst a prostor citlivých z pohledu bezpečnosti osob nebo majetku mimořádné hodnoty, nebo příprava či výcvik k těmto činnostem a"

jinými slovy místo, kde není nonstop policie, tak je citlivé z pohledu bezpečnosti osob

Tedy Ochrana života, zdraví nebo majetku jak vyšité :)

PříspěvekNapsal: 14.01.2019 19:22
od devlop
BiSon: no, nejsem, se svou AKMS vyrobenou v roce 1974 předělanou z full auto jsem se v žádné mezinárodně uznávané, soutěžní disciplíně neúčastlnil, existuje vůbec taková?

PříspěvekNapsal: 14.01.2019 19:38
od BiSon
Tak moc jsem po tom nepatral, priznavam.
Prvni co me napadlo - nestrili se v IPSC i puska? Nebo neni LOS (i puska) take na Slovensku? Pokud ne, budu resit uplne stejny problem.

PříspěvekNapsal: 14.01.2019 19:40
od Nicotinick
IPSC, klidně level I, teď se u nás objevil IDPA, to se střílí i puškou, pokud se LOS rozšíří i na Slovač, pak je to už "mezinárodní disciplína"..

PříspěvekNapsal: 14.01.2019 19:53
od colek
A kdo ví,co bude za 3 roky.

PříspěvekNapsal: 14.01.2019 19:54
od Bill Masen
devlop píše:...AKMS vyrobenou v roce 1974 předělanou z full auto...
Na tu se ti bude vztahovat dědovo pravidlo, ne? já bych to bral tak, že něco musí zatrhnout - viz nadlimitní zásobníky - pak si zažádám a dostanu.

PříspěvekNapsal: 14.01.2019 19:58
od devlop
takže všici co mají předělávky z full auto budou muset do IPSC jo, aby jim kvéry v 2022 nevzali?... kolik je to vlastně lidí? :) jako osobně toto celé vnímám jako "danajský dar", tady máte tlumiče, ale aby jste mohli mít co už máte tak splníte tady to, tady to a támhle to. Ve výsledku se MVČR podvolilo tomu, co chtěla EU. Ale možná jsem moc negativní k tomuto prvnímu návrhu zákona...

PříspěvekNapsal: 14.01.2019 20:15
od dracekvo
Podle mě, pokud by ty vyjímky nechtěli dávat, tak by si nikdo s tím zákonem nedal takovou práci a naházeli by to podle EU všechno do obdoby současného A a šmitec.
Podle mě hledáte strašáka kde neni.

PříspěvekNapsal: 14.01.2019 20:20
od devlop
dracekvo: no v to také tajně doufám, že to dávání výjimek bude "piece of cake", tzn. daj to každému, kdo požádá. Ale tak jak je to teď napsáno je poněkud svazující.

PříspěvekNapsal: 14.01.2019 20:52
od Bill Masen
Taky myslím, že je to tak myšlený. Stejně jako s těma zásobníkama. Jednou si zažádám o povolení a pak si můžu kupovat neregistrovaný zásobníky bez omezení. Docela šalamounsky.
Spíš by mě zajímaly ty tlumiče, o kterejch se píše, že na nošení ne, ale mít ho doma našroubovanej na karabině, to může bejt dobrej pomocník proti lumpovi.
Taky to střelivo s řízenou deformací do krátkejch sem zvědavej jak dopadne. To by byl taky hodně rozumnej počin.

PříspěvekNapsal: 14.01.2019 21:17
od Koniáš
jj.
Jsem velice mile překvapen.
Očekával jsem něco mnohem horšího.
I když uvidíme co z toho za 2 - 3 rpky bude.
Kdy to má jít do sněmovny?

PříspěvekNapsal: 14.01.2019 21:42
od Bill Masen
Ještě by to chtělo znovu oživit Castle doctrine a do novely zakomponovat.

PříspěvekNapsal: 14.01.2019 22:35
od Ray

PříspěvekNapsal: 14.01.2019 22:43
od Nicotinick
Tohle až se dozví Artur Janoušek z iDnes, tak se z toho, slovy svob. Halíka, pos.re a po.lije.

PříspěvekNapsal: 14.01.2019 22:53
od coloredo
Pořád je to jenom návrh zákona, takže než se to schválí, tak půlka věcí může být klidně jinak. Takže bych se k tomu neupínal, přece jenom známe naše poslance. :D

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 0:03
od mukl
cituji: "a) obhájí přece každej"
...toť otázka :? Asi nestačí přijít a říci: Já jsem kulturní a sportovní sběratel, tak tady mne máte ... :talk
Takže vojenské, původně samočinné zbraně a zásobníky k nim jsou pro normální lidi problém...
A to mne mrzí. Kriminalizace obdivovatelů krásných, "surplusových" zbraní a fandů střílení z nich.
Je to návrh, kdo ví, co se všechno stane, kdopak ví co bude...já vím. Mohlo a může to být ještě horší...
Jedno je jisté. Dobře už u nás "na tomto poli" bylo. A problémy nebyly. Podepsal jsem všechny petice. Papírové...elektronické...Sám jsem psal dopis europoslancům....
A ku..a, ten nastupující fašismus mně fakt pěkně sere :finger
Nejde o to, jestli ty krámy potřebuju, nebo ne. Nepotřebuju... Ale nechci se toho vzdát. Jde o princip! A ten je jasný. Mají strach. Mají strach z ozbrojených, obyčejných lidí...

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 0:32
od Nicotinick
A tak to, že největším "hybatelem" směrnice EK byla Francie a Německo, se snad už obecně ví. Dneska jsem ten zákon prostudoval (relativně) a až na pár drobností to v rámci možností vůbec není špatně. Jaké je jiné řešení ? Fuckovat implementaci ? V důsledku možných sankcí v současné době politicky neprůchodné. Tlačit na Czexit ? Zatím z hlediska ekonomiky i politiky neprůchodné. Čekat, co přijde po květnových volbách do EP ? Výsledek nejistý. Mně to přijde jako celkem vyčůraná švejkovina a díky za relativně racionálně přemýšlející lidi na MV. Pro stávající držitele zbraní kat. B2 by se nemělo nic měnit a automaticky se zbraně (a zásobníky) jen převedou.

Další věcí by měl být nový branný zákon, který by snad i měl možnosti držitelů zbraní kat. B2 rozšířit.

Není to úplně ideální, ale to se snad ani nedalo čekat.

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 0:54
od mukl
...tak určitě! Ale člověk si někdy chce také postesknout. A kde jinde, než "mezi svými", že ano. Alespoň tedy doufám... :angel

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 6:54
od proforma
Skoda, ze Chovanec sklada mandat, o jeden rozumny hlas mene... Mozna bude chybet...

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 10:23
od Noir
Myslím, že se lidem z LEXu povedlo ze zákazové směrnice vykřesat, co se jen dalo. Jen mne trochu mrzí konec zbrojních průkazů - přeci jen to usnadňovalo prodej nábojů mimo maloobchod.
Každopádně může fabík začít vymýšlet nový produkt na konec hlavně;)
A k mezinárodní soutěži - LEXáci loni školili Švýcary v soutěžích LOS. Slovákům se totiž jejich vlastní organizace nějak rozklížila.

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 11:02
od Bak-ly
Zatím to vypadá skvěle. Všude se řeší ty hlavní změny, ale mě osobně zaujaly některé okrajové změny (či upřesnění stávajícího znění). Pro ty, kteří to nemají čas číst celé:

§ 2 písm. h) - podle mého je to možná do budoucna příprava pro zrušení nutnosti ZP pro městskou policii

§ 5 a) - pobavilo mě, že do zákona přibyly plamenomety :D

§ 12 c) - se střelivem S3 a S4 může nakládat osoba oprávněná nakládat se zbraní, pro kterou je střelivo určeno. Trochu se obávám, že by to znamenalo by to, že už nekoupíte střelivo, ke kterému nemáte zbraň :/ A pokud doma máte střelivo, na které nemáte zbraň, je to také problém. To samé platí o komponentech na přebíjení.

§ 23 - zpřísnění bezúhonnosti, super :yes

§ 38 odst. 2 - zajímavé ustanovení, zajímalo by mne, co je k tomu vedlo, zároveň mi přijdou vzájemně trochu v rozporu odst. 1 a 4

§ 59 odst. 2 - dovoluje střelbu slepými i mimo střelnici. Pokud se nepletu, nyní to nešlo.

§ 68 - vedlejší držitel - po tom myslím dost lidí volalo celkem dlouho :)

§ 69 - jsem zvědavý na praktickou aplikaci tohoto ustanovení - pravděpodobně si opíšete občanky nebo budou vyžadovat smlouvu

§ 76 - přenechávání - taky doporučuji přečíst, zajímavé

§ 80 - (ne)skrýté nošení/přeprava - také doporučuji přečíst

§ 84 (3) Krátkodobé uložení nejvýše 2 zbraní s výjimkou zbraní kategorie R1 nebo střeliva
v počtu nejvýše 500 nábojů ve vozidle je dovoleno, jsou-li zbraně a střelivo zabezpečeny
způsobem, který stanoví nařízení vlády.

§ 96 - vypadá to, že půjde přebíjet střelivo s okrajovým zápalem (tady se moc nevyznám, jestli to má smysl - ale možná by někdo ocenil dělat si vlastní navážky atd.)

§ 153 - celkem se zjednodušil systém přestupků, ale v podstatě se docela zpřísnily sankce. Místo některým v minulosti nižších horních hranic je nová univerzální 50 000,- hranice (pro FO).

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 11:39
od TomSmith
To zvýšení sazby v § 153 na 50k Kč je zjevně reakce papalášstva na odezvu střelců k EUsssr zákazům ....
Na ono často zmiňované rešení typu někde jsem je ... ztratil.

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 11:54
od dracekvo
No a jak bez Zp bude probíhat prodej mezi osobama? On registr ZP bude volně přístupný?

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 12:00
od gannicus
K té likvidaci fyzických průkazů - to tedy znamená zákaz prodeje zbraní a střeliva mezi střelci? Civil nemá přístup do CRZu, takže si nemůže ověřit, že druhá osoba má zbrojní oprávnění. Takže jediná možnost bude prodej na odboru zbraní toho, kdo bude prodávat, po potvrzení od PČR o oprávnění obou osob.
edit: dracekvo mě předběhl, ale co už :)

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 12:08
od Nicotinick
Nebude a ani by to nebylo dobře, aby se kde kdo se mohl podívat na kde koho a kolik toho "doma má". Tady vidím trošku úskalí.

1. Prodávající i kupující si mohou udělat výpis zbrojního listu z CzechPointu (a 100,- Kč ?) aby se vzájemně prověřili. (Já za posledních 5 let protočil možná 15 zbraní, to si k.rva raději zaplatím prodloužení klasického ZP)

2. Prodávající i kupující si mohou nechat udělat Evropský zbrojní pas. (No a ale to jsme zpátky u neskladného papírového průkazu, kde se záznamy píší na stroji)

3. Prodávající i kupující se mohou "zastavit" v nějakém krámě ze zbraněmi, kde jim na požádání majitel vyjede z CRZ. Tenhle argument LEXu považuji za největší koninu. Už vidím, jak narvaném krámku ze zbraněmi majitel čeká na nějaké dva cizí joudy na konci fronty, aby jim zadarmo vyjel výpis z CRZ.

4. Oba se budou v úřední den jebat na OZSBM, kde už bude fronta "přihlašovačů", žadatelů o nákupní povolení, pozůstalých po zemřelém myslivci..............

Co závody, soutěže, kurzy, kde si pořadatel kontroluje zbraně účastníků, zbrojáky a průkazy zbraní. To si tam správce dotáhne počítač s certifikátem pro přístup do CRZ ?

No nevím. Osobně jsem zastáncem zachování stávající formy ZP a PZ.

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 12:27
od Bak-ly
Super by byla třeba možnost přepisu přímo u někoho s přístupem k CRZ (za poplatek). Všechny náležitosti - že bylo vydáno NP, že osoba může nabýt atd. - by automaticky ověřil přímo CRZ. Ale to je asi sci-fi.

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 12:41
od Matěj
Člověk si nechá udělat výpis a pak cizímu člověku ukáže, kolik má zbraní a do kupní smlouvy napíše adresu.
Doufej v nejlepší, ale počítej s nejhorším. Holt už jsem takový opatrný. :D

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 12:56
od Bill Masen
Nicotinick píše:...udělat výpis zbrojního listu z CzechPointu (a 100,- Kč ?) aby se vzájemně prověřili. (Já za posledních 5 let protočil možná 15 zbraní, to si k.rva raději zaplatím prodloužení klasického ZP)...
No, tak místo tří stovek za registraci zbraně zaplatíš stovku za výpis. Je to problém? :devil

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 13:01
od Bill Masen
Matěj píše:...a pak cizímu člověku ukáže, kolik má zbraní...
Vždyť si tam můžeš nechat napsat jenom tu, co prodáváš, ne?
To se všechno dá přečíst v tom stručným shrnutím z prvního odkazu a ve vyjádření LEXu.

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 13:02
od TomSmith
Už jsem to psal jinde, ale situace že mne obyčený příslušník policie kontroluje a že chápe že k zbraním které u mme "našel" nepotřebuji žádný průkaz je fakt sci-fi :mrgreen:
Oni běžní členové policie co slouží na ulici nemusí dělat zbroják takže zákon o zbraních znát nemusí ... a zhusta neznají.

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 13:04
od Bill Masen
TomSmith píše:...běžní členové policie co slouží na ulici nemusí dělat zbroják...
Nemusí, vztahuje se na ně "Zákon o policii ČR". :wasntme

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 13:05
od TomSmith
No dyť, pak pantátovi co má max. povědomí o "zbrojním pasu" ;) něco vysvětluj.

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 13:55
od Nicotinick
omyl

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 13:55
od Nicotinick
Bill Masen píše:
Nicotinick píše:...udělat výpis zbrojního listu z CzechPointu (a 100,- Kč ?) aby se vzájemně prověřili. (Já za posledních 5 let protočil možná 15 zbraní, to si k.rva raději zaplatím prodloužení klasického ZP)...
No, tak místo tří stovek za registraci zbraně zaplatíš stovku za výpis. Je to problém? :devil

No ale to spolu nesouvisí. Jde o vzájemné ověření, zda dotyčný je majitel zbraně/je oprávněn zbraň nabýt.

A registrovat zbraň, tedy ji fyzicky donést na OZSBM a podat žádost (papírovou) musíš stejně i podle návrhu nového zákona. Přiznám se, že pro jednodušší prokazování se bych zachoval jednoduchý "průkaz" neboli Zbrojní oprávnění a jsem ochoten za něj zaplatit. Ne si za 5 let nechat dělat 15 x čerstvé výpisy kvůli prodeji a 50 x kvůli prokazování někde na závodech, když to bude pořadatel chtít, protože nemá přístup do CRZ atd. Tak jsem to myslel..

Jinak aby nedošlo k mýlce, mně se ten návrh líbí, ne že ne.

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 14:24
od TomSmith
Ono asi nezbyde než využít ten Evropský Zbroják, který zůstává ... je by mohli něco udělat s jeho platností.
Tak holt budem apriori žádat o EuroZP :?

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 16:33
od dracekvo
Mě to příde bez papírů divný.
1. jak si pěší hlídkal PČR ověří, že mám zbraň legálně? Bude telefonovat někam do centra a zdržovat mě? Dnes stačí ukázat průkaz zbraně a je to.
2. Nákup/prodej. Jak si ověřím, že prodávám osobě která má patřičné oprávnění? Jak si ověřím, že kupuju od někoho, kdo má zbraň legálně?
3. Ani papír od PČR to podle mě neřeší. Protože už nemusí bejt platnej. U zbrojáku mám takovou nějakou šanci, že pokud o něj příde, tak mu policajti seberou i tu kartičku.
4. Když bude potřeba, třeba na soutěži nebo střelnici tak místo ukázání zbrojáku nebo průkazu zbraně se budou muset sáhodlouze opisovat údaje někam do registru.
A co když zrovna bude na střelnici výpadek internetu. Tak si nikdo nezastřílí?
5. Nákup nábojů v obchodě. Místo ukázání zbrojáku se opět sáhodlouze budou muset opisovat údaje někam do počítače.

Chápu snahu modernizovat, ale při něčem přece jen kouzlo průkazu vyhrává. To můžem rovnou zrušit vše. Kartičku pojištěnce, řidičský průkaz atd. Vše se přece nechá ověřit v systému podle občanky.
Však ZP se dělá jednou za deset let a karta zbraně je snad doživotní, ne?

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 16:45
od Nicotinick
No ale taký je cíl e-Governmentu a registrů. Jednotná ID karta na všechno.

Sorry za OT

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 16:47
od Bill Masen
Tak tohle mě zrovna netrápí, i to kvituji. Zbroják a průkaz zbraně se mi do peněženky nevejdou, tak musím vymejšlet kam s nimi. Tahle starost odpadne.
Při koupi zbraně musím pro nákupko + zaplatit, potom zažádat o vystavení průkazu zbraně + zaplatit a znovu pro hotový průkaz zbraně. Pokud se nutnost návštěv policie zredukuje byť jen o jednu, je to dobře.
Pokud tam Nikotiniku běháš na policajty s patnácti zbraněmi ročně, tak si dost ušetříš podrážky
Chápu, ty závody, ale tam už spíš budou mít ten registr, ne? Kromě toho o omezení platnosti toho výpisu se nikde nic nepíše, nebo jo,

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 17:00
od Nicotinick
Za rok určitě ne, za 5 cca.

Loni jsme pořádali sranda závody s brokovnici pro "známé a známé známých" ale nejsem dobrodruh, všichni podepsali poučení a zapsal jsem číslo ZP a PZ. Já prostě chci vědět, jestli dotyčný ZP má nebo ne, zase až tak velkou důvěru v neznámé lidi nemám, zvlášť na střelnici. Tam sice máme elektřinu, ale daleko od stanovišť, není tam PC a certifikát do CRZ si fakt nebudu dělat, nehledě k signálu.
Prostě se na to příště vy.eru.

(Možná že se 5G sítí od Jauvaje všechno pak vyřeší :) )

No a k výpisu. On stačí 2 dny starý a nikde nemáš jistotu, že ten komu na inzerát chceš prodat kvér, ještě fakt ZP má.

Ale znovu říkám, nehledám v tom za každou cenu hnidy. Když to nepůjde, tak to nepůjde.

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 17:05
od mukl
Přátelé...Když to tak čtu, vzpomenu si na jednu starou pravdu. Vím, žijeme v korektní době. Tyhle laciné průpovídky už dnes nikdo nechce slyšet a mohou být kontraproduktivní. Ale,....tak nějak to na světě chodí. Přesvědčili jsme se že: Auto jezdí na benzín, ne na řidičák. Zbraň aby střílela, potřebuje munici, ne nějakou kartičku...a k milování kupodivu nepotřebujete oddací list. To není návod k překračování zákona. To je krutá realita... :|

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 17:54
od Václaf
Jen taková drobnost,nechci do toho zatahovat ,,Halyvůd,, ale film Síť jste asi viděli,dávali nedávno,já ho viděl před lety. Co když to někdo hekne a najednou má zbroják,nebo naopak ty ne? Bohužel bez strojů a elektroniky už se asi neobejdeme,ale svěřovat tomu vše,no nevím... :hand

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 18:01
od devlop
mukl: ale tady nejde o to konstatovat skutečnost, že daná věc/výrobek funguje a bude vždy fungovat i bez "lejstra", který ji povoluje, že fungovat může. Tady jde o to, když se sejdou dvě osoby, které si chtějí mezi sebou vyměnit/prodat/vyžít něco, co je státem nějakým lejstrem vymezeno. A pokud to "lejstro" bude jen a pouze online někde na pevných discích serverového uložiště, tak vzniká podle mne trochu problém.

Příklad: občas jezdím na jednu střelnici, kterou vlastní a spravuje starý pán. Je to spíše taková soukromo/věřejná střelnice, pán to dělá spíše jako koníček. Pochybuji, že si starý pán bude pořizovat 4G/5G modem, notebook, zřizovat si účet k přistupu do registru a platit měsíční poplatky za datový tarif operátorovi jen proto, aby si mohl u týpka, co si k němu přijede zastřílet, zkontrolovat, zda má vůbec ZP a na kvér co chce použít má PZ.

Podle mne se stane to, že tu střelnici zavře a vysere se na to....

Zrušit ZP a PZ ve fyzické podobě je dle mého názoru stejné, jako zrušit peníze jako oběživo a platit vše kartou jen online. Výhody to má, ale když budeš chtít zaplatit chlápkovi v tatrách za korbáčik a mléko a chlápek nebude mít platební termínál, tak jsi v řiti.

edit: a jak navíc píše Václaf - každý přístup do registru je logován, uživatel je registrován, ví se tedy, kdo kdy a jaký ZP PZ si někdo ověřuje. Fakt chceme, aby stát vždy věděl, kam a kdy chodíme na střelnici, kdo si mezi sebou prodává náboje, prach?

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 18:17
od Bill Masen
devlop píše:...občas jezdím na jednu střelnici, kterou vlastní a spravuje starý pán...Podle mne se stane to, že tu střelnici zavře a vysere se na to....
O střelnicích zákon mluví taky: "je absence konkrétních požadavků na konstrukci střelnice" takže střelnice postihne asi nejvíc
devlop píše:...stejné, jako zrušit peníze jako oběživo a platit vše kartou jen online...
Estonsko už takhle pár let jede.

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 18:30
od colek
Že takhle jede Estonsko neznamená,že takhle musíme jet my. :ne

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 18:32
od viktor
nemuzu si pomoci ale v dnesnich podmínkách tj leden 2019 rozebirat navrh zákona do detailu pro rok 2022 je asi dost podobne jako resit materiál rerde naší statni vlajky na první české misi na mesici. :-)
ja vim ze to je sice cca 3 roky ...ale je to jednak navrh a potom staci se podivat na to co se deje ci nedeje kolem starého...takze me to nechava zcela chladnym ...
viktor

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 19:03
od Haluziak
Colek: Estonsko je jedna z nejpokrokovějších krajin co znám. Třeba jim došlo, že jejich hatmatilku se nikdo učit nebude a přeložili platné zákony do angličtiny nebo že si můžeš zažádat o uznání CZ zbrojáku namísto abys u nich skládal další zkoušky.

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 19:07
od devlop
čím dříve se upozorní / začnou řešit nedostatky návrhu, tím lépe. Upozornit na nedostatek nebo nedomyšlenost nějaké jeho části 31.12.2021 bude asi tak nějak napiču že ano. Při představě kolik "koleček" musí projít jakákoliv úprava zákona ve státní mašineriji a kolik lidí se k tomu musí vyjádřit a kolik času na to mají, tak 3 roky jsou tak akorát...

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 19:25
od devlop
Haluziak: dávat za příklad "elektronizaci" veškerého dění v zemi, která má pouze 1,4mil obyvatel je poněkud, ehm legrační :). Je rozdíl šéfovat online data a přístupy k nim pro 1,4mil lidí, nebo 11mil lidí. Estonsko je takový social projekt, ostrůvek pro testování. Jinak já bych tam žít nechtěl, toto je země, kde se teorie e-govermentu který ví o každém "prdu" občana vše online, dotáhla k dokonalosti. Tam si bez připojení k netu a super duper all function kartičky ani nevyhoníš péro. Tímhle směrem bych jít nechtěl, sorry.

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 19:34
od viktor
pro devlop ....za normálních podmínek bych ti dal samozřejme za pravdu. Nicmene protože kolem vidim tolik naprosto zřejmých kravin, které nemaji vůbec zadny smysl, myslim logicky a ucelny smysl. Ne smysl v tom, ze to nekomu umožnilo něco, jako třeba vybirat poplatky za buzeraci na radarovych pastech o stavbách zákonech se snad ani nebavim, ale jen namátkou omezeni kapacity zasobniku, ziskani dotaci, aliby, osobního prospechu atd...
proste neverim tomu ze by někdo nejake smysluplne pripominky do zákona zahrnul. Nesmyslne a nebo z vyse diktovane, to ano. Nicmene je to porad jen navrh. Dostane se to do parlamentu a ted to vypukne. To co zvitezi nebude odbornost ale tezky kompromis mnoha zajmu a drtiva většina z nich nebude mit vůbec zadnou primou souvislost se zbranema :-)
proto me to nechava naprosto chladnym.. a taky me to dost vadi..mimo jiné
viktor

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 19:43
od Bill Masen
Jenže oni mají právo na rychlý internet i v ústavě. A taky v zabezpečení těch dat jsou na tom líp, než kdokoliv z tý "lepší evropy"
Součástí toho, že nebudou papírový doklady je i to, že nebude omezená platnost a nikdo o papíry nepřijde, pokud nedodá včas lékařskou způsobilost.
V absenci papírových papírů hledáte zbytečné problémy.
dracekvo píše:...jak si pěší hlídka PČR ověří, že mám zbraň legálně...
Nijak, protože o ní vůbec nebude vědět. Nosím skrytě a nemohu s ní na veřejnosti manipulovat ani na přání strážníka.

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 20:01
od colek
Právo na rychlejší internet v ústavě je fakt zásadní právo člověka.A to,že si někdo nedokáže ohlídat takovou triviálnost,jako je platnost dokladu svědčí o tom,že je debil,který musí být voděn za ručičku a být pod neustálým dohledem.Takový nesvéprávný člověk by ani zbroják neměl mít.

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 20:12
od Bill Masen
Colku, u nich ano. Udělali to proto, že vesnice jsou daleko od úřadů. Ale zpět z Estonska do Čech.
Zrušení platnosti zbrojáků má ještě jeden dopad. Němci přišli o své zbraně jen tím, že jim úřady neprodloužili platnost zbrojáku. Cítíš se v práci líp, když máš smlouvu na dobu neurčitou, nebo na dobu určitou?

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 20:22
od Bill Masen
devlop píše:...občas jezdím na jednu střelnici, kterou vlastní a spravuje starý pán. Je to spíše taková soukromo/věřejná střelnice, pán to dělá spíše jako koníček. Pochybuji, že si starý pán bude pořizovat 4G/5G modem, notebook, zřizovat si účet k přistupu do registru a platit měsíční poplatky za datový tarif operátorovi jen proto, aby si mohl u týpka, co si k němu přijede zastřílet, zkontrolovat, zda má vůbec ZP a na kvér co chce použít má PZ...
Tak ještě jinak
LEX: K další změně má dojít u provozování střelnice: provozovatel střelnice má být nadále odpovědný za bezpečnost a dodržování provozního řádu, nemá však mít povinnost kontrolovat, zda osoby provádějící střelbu mají zbrojní oprávnění a zda jsou používané zbraně registrované – správce má pouze zjišťovat a zapisovat totožnost těchto osob (např. podle občanského průkazu), kontrolu jejich oprávnění však má nově provádět policie (např. při namátkové kontrole uživatelů střelnice).

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 20:26
od devlop
Bill Masen: wow, tak to je pak jiná písnička, díky, toto jsem přehlédl. Ale na druhou stranu, trochu risk, že si tam přijede zatrénovat nějaký zrmd bez ZP se samodomo svařenou flintou... vedle toho bych na stavu být tedy nechtěl.

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 20:35
od colek
to BM-samozřejmě na dobu neurčitou.Ale nemám pocit,že by virtuální zbroják bez doby platnosti něco zaručoval. :hand

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 20:51
od Bill Masen

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 21:21
od Maximus
Osobně jsem byl proti takové masové elektronizaci a byl jsem v komisi ujištěn, že bude dále existovat možnost papírové verze ZP. Dále je v plánu, že každý držitel zbraně by měl přístup určitý omezený přístup CRZ a moc si udělat on-line výpis a ukázat to třeba na mobilu. K tomu jsem také skeptický - fejkových "scenů" s výpisem CRZ nasekám ve Photoshopu za hodinu hromadu. Dokonce si dokáži představit i celou podvodnou stránku vypadající jako CRZ a minimálně 99% "strejdů" nepozná, že je tahá někdo za nos.

To je podle mě nejslabší část tohoto návrhu zákona. Věřím ale, že během připomínkování a projednávání v parlamentu se to nějak "utřepe".

Také se mi nelíbilo, že sběratelé full-auto budou muset si udělat zbrojní licenci, ale takto budou ujednocena pravidla pro držení a skladování těchto zbraní (puškař bez jedinné fullauto zbraně v trezoru měl tvrdší podmínky než sběratel s několika kulomety a samopaly). Díky tomu se ale otevřela cesta pro rekategorizaci u nás běžných zbraní, tj. samonabíjecích pušek do kategorie, která bude průchozí i přes banovací legislativu EU.

Nikdo z tvůrců tohoto zákona nechce pokud možno nic zabavovat a hledají se cesty, jak to udělat tak, aby se vlk nažral (EU) a koza zůstala celá (99.999% držitelů zbraní). Protože je potřeba si uvědomit, že úředníci - odborníci pracující na tomto zákonu a snažící se zapracovat připomínky členů odborné komise, musí zákon připravovat zákon v souladu s platnými zákony a také s ohledem na vůli naší politické reprezentace, kterou si volí sami občané. Úředník může do určité míry toto interpretovat pozitivně z naší strany, ale nemůže být z principu "zcela mimo". Mohlo by se také stát, že by byli nahrazeni lidmi mnohem negativněji naladěnými ke střelecké veřejnosti a skončili by jsme jak na Slovensku, kde na podobných místech jsou lidi, kteří by nejraději zbraně zabavili i armádě.

Jak si udržet velkokapacitní zásobníky a EU banované zbraně je několik.
Nejsnazší je se stát členem střeleckého spolku, který střílí podle pravidel nějaké mezinárodní střelecké disciplíny vyžadující tyto zbraně a zásobníky - stačí tři lidi na založení spolku a požádat o akreditaci na MV, což by měla být formalita při správně napsaných stanovách a pokud "garant" spolku, typicky předseda nebude veden jako fašoun co hajluje na veřejnosti jak opice či nebude vyzývat k ozbrojenému odporu či teroristickým činům.

Další cestou bude účastnit se výcviku na ochranu lodních konvojů, ropných plošin,.... to jsou výjimky, které si stanovila sama komise EU. Počítá se s tím, že různé střelecké spolky či školy požádají o akreditaci a po splnění nějakého formálního minima budou moci své členy či žáky připravovat k této bohulibé činnosti a ti všichni budou moci tyto zbraně mít doma a požívat je na střelnici. Nikde není psáno, že tento výcvik nemůže u jednotlivce probíhat 10, 20, 50 let :rock.

Pak jsou další připravované cesty a ty jsou zatím v jednání :x.

Jinak vidím dost uvolnění v tom, že flobertky, vzduchovky a větrovky nebudou mít limit výkonu a tyto výkonější zbraně po registraci do CRZ bude možné vlastnit bez ZP a stílet si v místech, kde nebudou porušovány práva a bezpečnost ostatních (tj. se 190 J větrovkou ráže 9 mm si budu moci střílet na svých pozemcích jak se mi zachce, pokud tím nebudu rušit v noci sousedy).

Povolení noktovizorů s křížem legalizuje tisíce těchto přístrojů, které se pohybují především mezi myslivci. Tlumiče vyřeší problémy na střelnicích, které mají omezení, či jim hrozí uzavření. Vždy budu ale proti povinnosti je používat, vždy to musí být dobrovolná alternativa!!!

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 21:34
od štaflík
Nejsem zvyklý na dobré zprávy a nějak neumím s tímto druhem informací nakládat a emocionálně je zpracovávat.
Mám si dát pivko na oslavu? Nebo si pořídit M4? Nebo oboje? To zní rozumně...

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 21:45
od TomSmith
Haluziak píše:Estonsko je jedna z nejpokrokovějších krajin co znám

Může být, ale nemyslel jsem si že může existovat rozpadlík který podporuje bezhotovostní ekonomiku. Dyť je to hereze ;)
Navíc se tento blud mezi mladými dost šíří a o to je nebezpečnější.
Naštěstí VISE a pod. občas klekne systém a mladí se trochu probudí, ale pořád nechápou jaká totalita za tím je.
Zkusím naznačit bez politiky. I dnes se používá finta typu podání vymyšlené exekuce. Tím jsou konkurentovi (např. fyzické osobě ve sporu) obstaveny všechny účty a je bez peněz. V případě že nemá odloženu hotovost je v :moon
Nezaplatí si právníka aby se mohl úspěšně bránit, nemá jak platit složenky apod. Ok může si hotovost půjčit ... od přátel ... zatím hotovost existuje.
Teď si to představte v bezhotovostní ekonomice a podmínkách totalitního státu.
Zlobíš ... lusk a nemáš peníze a jsi :ne

Sorry za OT ale to že na rozpadu někdo propaguje bezhotovostní ekonomiku ... by měl dostat ban :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 21:55
od Bill Masen
To je dost, že si se taky přidal Maximusi :clap
Ty tlumiče když budou na oznámení, to asi budou muset mít seriový číslo, nebo ne? Jak se tento zákon bude dívat na Oil Filter Suppressor?

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 21:56
od Maximus
To Štaflík: Zatím je to jen návrh zákona a tři roky jsou dlouhá doba. Ten zákon lze navíc modifikovat připomínkami ještě k liberálnější podobě, ale také přesně naopak. To jsou dlouhé tři roky tvrdé práce lidí ze střelecké komunity, která se bude snažit lobovat za naše zájmy.

Navíc to je jen zákon o zbraních, jak jste si mohli všimnout, ale ještě tu bude samostatný zákon o střelivu a ještě jeden :x

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 21:57
od štaflík
No, pivo a M4 nemůžou uškodit ani tak...

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 22:01
od Haluziak
TomSmith
Každý máme jiný pohled, já elektronizaci nezatracuji. Kdybych mohl mít všechny ty plastikové a papírové kartičky co musím nosit se sebou uloženy na chipu v zápěstí, vůbec by mi to nevadilo.

Ten zbytek je na zákonodárci.

Já bych tam klidně žít jel, mít vzdělání co se tam upotřebí. Samý lesy a močály, hromada zvěře a málo lidí = co víc si přát, teda až na ty hejna komárů.

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 22:12
od Maximus
To BillMasen: Je to pouze stále pracovní verze a proto finální verze ještě není zcela jasná - v rámci připomínek se může ještě dost změnit, protože ta kontroverze při projednávání tlumičů tam bude. Je například úvaha, že pokud budou tlumiče pro flobertky a vzduchovky volně, tak jaký smysl je mít na papírech ty v podstatě samé pro ostré. Takový tlumič pro 9mm flobertku asi nebude problém namontovat na pistoli.

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 22:19
od Maximus
To Haluziak: Nikdy bych nežil v zemi, kde bych musel mít čip pod kůží jako pes. Že si to někdo nechá nastřelit dobrovolně místo klasických kartiček, je sice jeho věc, ale je potřeba se na to dívat tak, že je to první krůček k tomu, že to bude časem bráno jako "normální". Vzhledem k tendenci systému směřovat k "Velkému bratru" je dosti krátkozraké to takto systému usnadňovat.

PříspěvekNapsal: 15.01.2019 22:25
od Maximus
Odskáčou to také "samopaly" ze ZS, které střílí ze zadního závěru - ty současné nám zůstanou na grandfathering, ale jejich prodej bude určitě obtížnější. Rozhodně si nedělejte iluze, že na MV neví o tom, jak ty pumpičky a uziny umí koktat.

PříspěvekNapsal: 16.01.2019 7:49
od viktor
to není " samopal"" ale dlouha samonabíjecí... :D
zbrani které mohou byt " potencialne" vice nebezpecne tim myslim snadno ovladatelne relativne kratke, snadno prenosne a to i skryte, napr v batohu ci brasne, s velkou palebnou silou jsou mezi lidma desitky tisíc.
nakonec staci si zajit na strelnici a uvidíš spousta klonu M4, AK, kos, skorpionu, CS, EVO, Stribog, pumpičky, uzi-s atd
Proste mezi lidma jsou a zas to hezky vrátit do skladu je sice asi pro nektere lidi sice hezka představa ale pokud jsme v demokraticke spolecnosti ctici například soukromy majetek dost obtizne resitelna.
Na druhou stranu je třeba zvážit jak velky to vlastne je spolecensky problém. Ohrozuje tak vysoke množství potencialne nebezpečných zbrani společnost ? Na tohle muze odpovedej jen experiment, respektive zkouska. Experiment v tomto duchu uz leta bezi napr ve svycarsku. Proste mezi lidma je hodne plne auotomatickych zbrani vcetne streliva a nic...
U nas uz je hodne zbrani mezi lidma také nejaky ten cas a taky nic...
Řekl bych a je to kdyby se chtelo prokazatelne, ze daleko vetsi bezpecnostni riziko a nejen riziko ale primo probihajici cinnost s negativními dusledky je napr silne prebujely kamionovy provoz na nasich silnicich. :D
viktor

PříspěvekNapsal: 16.01.2019 9:15
od Bill Masen
viktore, jsi mimo, samopal je ruční samočinná zbraň střílející zpravidla dávkou a používající pistolové náboje. Teda UZI a vz 26. Maximust to psal dost srozumitelně, na stávající bude Grandfathering a další už nebudou právě proto, že střílí z otevřeného závěru a lze s nimi jednoduše střílet dávkou. Viděl jsem na střelnici UZInu, která dávkou střílela, aniž o to majitel stál.
viktor píše:...nakonec staci si zajit na strelnici a uvidíš spousta klonu M4, AK, kos, skorpionu, CS, EVO, Stribog, pumpičky, uzi-s atd ...
v tomto tvém seznamu je většina těch, co mohla být vyrobená už jako samonabíjecí, takže taky mimo. Ministerstvo od začátku tvrdí, že nic se nebude konfiskovat, takže lidem by měli zůstat na nárokovou výjimku zbraně zakoupené nejen do 13. června 2017, ale i ty zakoupené do data začátku platnosti nařízení. Právě proto, aby se nemuselo nic vybírat.
Maxime je to tak?

PříspěvekNapsal: 16.01.2019 10:21
od Maximus
To Bill Masen: Přesně tak ;)
To Viktor: Mě přece nemusíš poučovat, co je a není samopal :lol:

Proto píšu zbraně střílející ze zadní polohy závěru - tam patří samopaly jako UZI, Sa vz. 23/24/25/26, Špagin, ... prostě zbraně, které se z principu jednoduše na zbraně nestřílející dávkou předělat nedají. Samozřejmě sem nepatří útočné pušky, samopaly jako HK MP5 (závěr uzamčený uzamykacími válečky), Sa vz. 61 Škorpion (střílí z přední polohy závěru), ...

Osobně mi toto ale nevadilo - na samočinných zbraních v rukou zákona dbalých a náležitě vyškolených občanů problém nevidím. Nevím o násilném kriminálním činu, který by sběratel provedl s kulometem. Osobně by se mi třeba líbilo mít doma ZB-53 a vážně pochybuji, že by takovouto zbraň někdo zneužil ke kriminální činnosti.

PříspěvekNapsal: 16.01.2019 11:06
od Wdog
Bill Masen píše:
devlop píše:...občas jezdím na jednu střelnici, kterou vlastní a spravuje starý pán. Je to spíše taková soukromo/věřejná střelnice, pán to dělá spíše jako koníček. Pochybuji, že si starý pán bude pořizovat 4G/5G modem, notebook, zřizovat si účet k přistupu do registru a platit měsíční poplatky za datový tarif operátorovi jen proto, aby si mohl u týpka, co si k němu přijede zastřílet, zkontrolovat, zda má vůbec ZP a na kvér co chce použít má PZ...
Tak ještě jinak
LEX: K další změně má dojít u provozování střelnice: provozovatel střelnice má být nadále odpovědný za bezpečnost a dodržování provozního řádu, nemá však mít povinnost kontrolovat, zda osoby provádějící střelbu mají zbrojní oprávnění a zda jsou používané zbraně registrované – správce má pouze zjišťovat a zapisovat totožnost těchto osob (např. podle občanského průkazu), kontrolu jejich oprávnění však má nově provádět policie (např. při namátkové kontrole uživatelů střelnice).

devlop píše:Bill Masen: wow, tak to je pak jiná písnička, díky, toto jsem přehlédl. Ale na druhou stranu, trochu risk, že si tam přijede zatrénovat nějaký zrmd bez ZP se samodomo svařenou flintou... vedle toho bych na stavu být tedy nechtěl.

Toto si myslím nebude problém, takového návštěvníka může správce vyhodit, protože nebude odpovídat provoznímu řádu střelnice. Tam může být třeba napsáno, že střelnici nesmí navštěvovat zmrdi, a nebo že se tam nesmí střílet samodomo svařenými flintami ... 8-) ... stejně bude pravděpodobně v budoucnu nutné, po takové mohutně změně zákona, změnit i provozní řády střelnic.

PříspěvekNapsal: 16.01.2019 11:45
od Maximus
S těmi střelnicemi s uvedenou ideou také vidím problém který se bude muset pořešit z praktického chodu jakékoliv střelnice. A "papír" mě osobně přijde jako nejsmysluplnější záložní řešení.

PříspěvekNapsal: 16.01.2019 11:46
od jerry.mysak
Wdog
budou s tím problémy. Na naší klubové střelnici umožnujeme v neděli střílet i nečlenům. Nyní když mám službu, mi nechají na stole zbroják, já je zapíšu do knihy, oni si jdou zastřílet a když skončí, zaplatí a vracím zbroják.
Pokud si chce zastřílet někdo kdo nemá zbroják, tak s ním musí být dozor někoho kdo zbroják má.

Takhle nebudu tušit jestli ten člověk je schopnej bezpečně střílet nebo ne. Navíc je tu nařízení od policajtů, že máme hlásit podezřelý cizince kteří by chtěli střílet na naší střelnici. Prevence proti terorismu.

PříspěvekNapsal: 16.01.2019 13:07
od Nuwara
Jerry a další: Ano, jako správce střelnice nebudeš mít povinnost a možnost kontrolovat oprávnění tvých návštěvníků, smí-li střílet. Tahle povinnost padne na policajty.

Nicméně podle občanky budeš vědět, kdo to je. Ve stanovách či provozním řádu můžeš mít možnost kohokoliv vyhodit pro porušení bezpečnosti nebo třeba jen pro podezření z možného porušení bezpečnosti. Nebo si tam napíšete něco jiného.

A jestli budeš mít podezření, že si k tobě přišel zastřílet někdo bez zbrojáku a to plnohodnotnou pistolí, tak je tenhle člověk v první řadě neoprávněně ozbrojen. Skoro bych řekl, že tohle je záležitost spíš taky pro policajty, než pro tebe...
Když bude mít flobertku, tak se klidně půjdu kouknout, jestli zvládá bezpečnou manipulaci. Když ne, tak poletí.
Ostatně u nás na střelnici mají v hodinách otevřených pro veřejnost službu vždy dva lidé, jeden drží kasu a jeden je vždy na střelišti jako dozorčí střelby. Na střelnici, kde to nejde si dovedu představit, že tohle oboje zastane jeden člověk...

Mimochodem, to že má někdo zbroják není záruka, že je schopen bezpečně střílet. Tedy alespoň já už jsem se v životě párkrát viděl situaci, která mi tuhle myšlenku potvrdila :-)

PříspěvekNapsal: 16.01.2019 14:15
od cipis
Také nechápu to kontrolování průkazů atd. Za a) stejně nepoznám padělek a za b) to ani teď není moje zodpovědnost, jako správce. Já jsem zodpovědný za bezpečný provoz střelnice, ne za ty lidi. Takže když tam lidi budou střílet čímkoliv, co je povolené, tam, kam je to povolené, tak mě defacto nezajímá jakýkoliv papír. Když mi tam bude někdo střílet kosou a je povolená jen malorajda, tak ho vyhodím. Když bude s tím mávat okolo, tak ho vyhodím. Já nejsem zodpovědný za každého jednotlivého člověka, že má pravý průkaz, pravý zbroják a pravou flintu. To je zodpovědnost každého jednotlivce.
Prsíme se, jak jsme nejprověřenější částí populace a najednou si nevěříme mezi sebou?
Prostě zapíšu do knihy vstupu jméno, příjmení a další vyžadované věci, nechám si podepsat seznámení s řádem a hotovo. A pak jen "hlídám". Cokoliv tam bude, tak buď bude v souladu a není co řešit, no a cokoliv nebude, tak vyhazov nebo 158, či nedejbože 155. A i v případě, že se tam stane úraz, tak pokud to nebude tak, že tam na někoho spadne zrezavělá konstrukce něčeho, tak to nebude moje zodpovědnost jako správce. A i ta konstrukce je vlastně zodpovědnost provozovatele. To je jak u pracovního úrazu. Také je školení o bezpečnosti práce, no a když se někdo rozmázne na schodech v pantoflích, tak má rybíz ... Průser (můj) samozřejmě nastane, pokud zahlásím střelba a nevšimnu si někoho na ploše ... Ale ne žádné papíry a že si někdo zapomněl průkaz zbraně doma atd.

PříspěvekNapsal: 16.01.2019 15:56
od Zarozak
Ty střelnice by měly zůstat,tak jak jsou a zbrojáky papírové s neomezenou platností.S lékařskou prohlídkou co 5 let bych tak nějak souhlasil,pokud to nebude stát majlant.
Na střelnici kam chodím je čas střeleb pouze 2 hodiny v jediný den v týdnu.To je natolik našponované,že v podstatě není ani čas vyzkoušet pořádně napřesno nějaké přebíjecí laborace,co si člověk nachystal atd. natož si slušněji zastřílet z více než jedné zbraně.Nějak si nedovedu představit mrhání tohoto drahocenného,slušně zaplaceného a velmi krátkého času nějakými častějšími kontrolami pčr,kdy během kontrol určitě střelba ustane a čas neúprosně poběží dál.Podlě mě akorát vopruz navíc :roll:

PříspěvekNapsal: 16.01.2019 16:04
od Bill Masen

PříspěvekNapsal: 16.01.2019 17:10
od cipis
Zarožáku, papírová verze s neomezenou platností jaksi moc udělat nejde, už jen kvůli fotce ...

PříspěvekNapsal: 16.01.2019 17:30
od Bill Masen
Střelnice nezůstanou tak jak jsou, protože "Návrh nového zákona proto počítá s vydáním technických předpisů upravujících požadavky na střelnici, které by zajistily potřebnou předvídatelnost a právní jistotu"

PříspěvekNapsal: 16.01.2019 20:42
od TomSmith
Což ale může v důsledku i řadu střelnic zlikvidovat, stačí vhodný požadavek ;) :?

PříspěvekNapsal: 16.01.2019 21:58
od Bill Masen
A myslíš, že ty technický požadavky budou takový, aby likvidovaly bezpečný střelnice? Já myslím že ne. Zájem státu asi není mít 250.000 lidí co mají právo nosit zbraň a nemají kde trénovat.
Je to z toho důvodu aby nemohl jeden znalec střelnici povolit a za čtrnáct dní jí jinej zavřít. Aby po nějaký stížnosti občana nepřišel znalec a jeho rozhodnutí o zachování střelnice nezáviselo na tom jak se vyspal.

PříspěvekNapsal: 17.01.2019 10:16
od Maximus
Vůle je střelnice spíše rozšířit, budou tři druhy střelnic:
Standarní
Dočasná - použitelná jen asi na celkem +- 21 dní v roce
"Omezená" - střelnice se zjednodušenou byrokracií a omezeným výkonem na 22LR, menší broky, ... (oživení starých mysliveckých "sranda" střelnic)

Tlumiče právě mají řešit problémy některých střelnic, které by hygiena jinak zavřela či omezila na jenom dlouhou malorážku v sobotu dopoledne :punch. Takže tlumič je alternativa k zavření střelnice, takže po přijetí zákona a nezbytné byrokracii ohledně střelnice našroubuji tlumič a můžu si jít ve všední den zastřílet i z pistole ráže 9mm L.

PříspěvekNapsal: 17.01.2019 11:00
od TomSmith
No to máš dobré, na SAA ani na Winchestrovku tlumič nedám (ani nechci, stejně by z černého prachu rychle zdechnul;)
Pokud zavedou díky povolení tlumičů limity na hluk tak :ne

PříspěvekNapsal: 17.01.2019 11:02
od Bill Masen
A nebo kuli hluku se zavedou tlumiče, záleží jak se na to koukáš. :yes

PříspěvekNapsal: 17.01.2019 11:52
od perlufanda
cipis píše:Zarožáku, papírová verze s neomezenou platností jaksi moc udělat nejde, už jen kvůli fotce ...

Ale jde, už mně prošlo rukami desítky papírových řidičáků a i ID karet se starými černobílými fotkami, doklady staré tak "100 let", div, že se držitelům nerozpadnou stářím. Na západ a jih od našich hranic to mají nastavené trošku jinak.

PříspěvekNapsal: 17.01.2019 13:06
od Maximus
Hyg. limity jsou už dnes a podle nich se aktuálně střelnice omezují. Pokud má někdo dost volného času, vhodných kontaktů a financí, může se pustit do změny teto legislativy. Já mám bohužel kapacity zcela vyčerpány.

PříspěvekNapsal: 17.01.2019 13:44
od cipis
Ano, staré 100 let. Tady se plače, že i výpis z Czechpointu nemusí být aktuální a ty bys to chtěl dokazovat něčím rozpadeným.

perlufanda píše:Ale jde, už mně prošlo rukami desítky papírových řidičáků a i ID karet se starými černobílými fotkami, doklady staré tak "100 let", div, že se držitelům nerozpadnou stářím. Na západ a jih od našich hranic to mají nastavené trošku jinak.

PříspěvekNapsal: 17.01.2019 20:42
od Bill Masen

PříspěvekNapsal: 17.01.2019 21:00
od Maximus
Co tu ještě nezaznělo, tak je v plánu udělat z naší země "ostrov svobody" co se týká držení zbraní vs. zbytek EU. Jedním z negativních dopadů bude to, že dovozy a vývozy zbraní z ČR budou možné pouze na licenci. Individuální dovozy např z aukce na egun už bohužel nepůjdou. Pokud u nás budou zbraně relativně dostupné pro občany, tak aby to prošlo v rámci legislativy EU, tak bude u nás omezena možnost nákupu zbraní cizinci (aby si k nám chodili nakupovat cizinci revolvery s 40 J nebo větrovky se 190 J asi není v současných poměrech v Německu či Francii úplně vhodné). Flobertky, vzduchovky, větrovky nad 16 J a plynovky proto půjdou přes CRZ, aby si je u nás mohl koupit jen bezúhonný občan ČR (feťáci či recidivisti mají smůlu - často by to byli i přeprodávači a bílí koně). Byla z naší strany vůle udělat i "zbraňovou unii" s dalšími státy, ale třeba Slovensko bude implementovat vše v duchu "jádra EU" :puke. Doufám,že příjde čas,kdy se bude dát toto téma znovu otevřít s jinou politickou reprezentací.

Panovala všeobecná schoda, že luky, kuše, katapulty a jiné mechanické zbraně nepředstavují bezpečnostní problém a tyto zbraně nebyly zahrnuty do připravované legislativy.

PříspěvekNapsal: 17.01.2019 21:31
od Maximus
Přes CRZ bez zbrojáku půjdou i moderní perkusní zbraně nevycházející z historické předlohy - všechny in-line, derinngery GG i Gladiator.

Deringery GG se staly velice oblíbenou zbraní drogových dealerů v ČR - relativně levné, účinné a hlavně je může mít u sebe i x krát trestaný gauner. Takto budou donuceni kriminálníci chodit neozbrojeni legálně a když se ozbrojí nelegálně, tak po prvním předvední jim bude "přiděleno" nedovolené ozbrojování s patřičnou sazbou.

V tomto kontextu musím velmi ocenit Fabovo odmítnutí vyrábět perkusního "liberátora", který by stál jen pár šupů a mohla si ho koupit každá smažka. Místo toho šel opačnou cestou, která vyústila do precizního Gladiátora, který se sice nebude prodávat v množstí jako takový "liberátor", ale svědomí mu zůstalo čisté a pohled na pěknou zbraň potěší nejen nástrojáře :yes.

PříspěvekNapsal: 17.01.2019 23:12
od Bill Masen
Maximus píše:...udělat i "zbraňovou unii" s dalšími státy, ale třeba Slovensko bude implementovat vše v duchu "jádra...
Jo, těch Slováků je mi líto, že jdou proti nám. Zase. Ale s Polákama, Maďarama, možná Slovincema si to dokážu představit. Jednou možná i Rakousko, jestli si tam udělají pořádek a vymetou ten bordel, co tam mají.

PříspěvekNapsal: 18.01.2019 1:36
od Zarozak
Tu myšlenku "Češi sobě" vítám,to se mi líbí. Teď už jen zrušit sankce na rusáky a lifrovat to sem ve velkém(ven ni krok),ať už si sakra každý tu pitomou AKS 74ku s kaštanem za pár šupáků v tom blbým železářství může na nějaké to nedělní rodinné plinkání dovolit :yes

Jo a okamžitě zrušit vývoz pěchotní munice a morálně zastaralých čsla zbraní a uvolnit pro civilní trh :lol:

PříspěvekNapsal: 18.01.2019 7:14
od Haluziak
Bill Masen: Jo no naše slovenská levicová lůza. Legis Telum to taky připomínkuje, ale politická repre je posraná z EU a tak nějak jim dochází, že ozbrojené a nespokojené obyvatelstvo je o průser.

A to jsem kdysi doufal, že v rámci EU si v klidu, bez papírování vemu svoje bambitky na weekend k našim na Slovensko.

PříspěvekNapsal: 18.01.2019 10:03
od Matěj
Konečně jsem se dostal k tomu to celé přečíst. Kéž by zákon za ty 3 roky vypadal aspon z 90% jako tento návrh (jasně, neco se mi tam ne úplně líbí, ale beru to stále jako pracovní verzi). Každopádně kdo ví, jak to ve finále dopadne, ale snad to bude dobré.

PříspěvekNapsal: 18.01.2019 10:30
od jerry.mysak
nezapomínejte, že to je jen návrh. Finální verze může bejt klidně o 180° otočená. Naše pol. reprezentace nám to předvedla už několikrát za poslední dobu.
Druhá věc. na ostůvek svobody zapomente. Pokud by k tomu náhodou došlo, naši "spojenci" by nám to brzy vysvětlili. Májí s tím dlouhodobé historické zkušennosti.

Co se týče zbrojáku na střelnici.
Ano, nemám jistotu že ten člověk není pako, ale získání zbrojáku jich dost vyselektuje. Pokud tam bude střílet někdo bez zbrojáku s nelegální zbraní a udělá průser, tak ano, bude to jeho chyba, ale ublíží někomu nevinýmu, to hlavně, a za druhé na městečku radní řeknou: Hele, tam se střílí lidi, zavřeme jim to. Už takhle s nima bojujeme, protože děláme hluk a nejsme závislí na jejich dotacích.

A navíc to rozmázne Nova, Blesk a Seznam a budou volat po spřísnění. A hádejte, jak to dopadne? Myslíte že někdo uzná že byl zákon špatně napsanej? Hovno. V ČR je jediný řešení. Restrikce. A když nefungují, tak ještě větší restrikce. Viz silniční provoz

PříspěvekNapsal: 18.01.2019 10:43
od Bill Masen
A co seš jerry.myšáku ochotnej a schopnej udělat pro to, aby se to o 180 stupňů neotočilo? Protože tyhle výkřiky "stejně to nakonec dopadne jinak" ničemu nepomůžou a ani těm, co ten zákon psaly moc podpory nedají. :shake

PříspěvekNapsal: 18.01.2019 11:18
od cipis
Jo, některé ty poraženecké kecy jsou fakt na ...
Jak může město zrušit střelnici, proč? Od toho budou jasná pravidla, aby se to nedalo jednoduše zavřít. Silnice/auta také jednoduše nezrušíme, ikdyž se tam houfně zabíjí lidi.
Sebelepší kontrola zbrojáku, průkazů zbraní, zbraní, dechu, ... nezabrání tomu, aby se stala nějaká nehoda. Je to úplně stejné jak na silnici, můžeš si zkontrolovat všechno a stejně tě někdo sundá. A sundá tě i klidně ta paní, co má všechno v pořádku a jezdí 40 na 50, a ten motorkář, co se prohnal 200, tak ti nic neudělá. Anebo přesně opačně.
Opravdu nechápu tu mánii s kontrolou papírů na střelnici, když jediné, co je tam podstatné, tak to, jak dotyčný manipuluje a co a kam střílí. Nic víc mě nezajímá. Že má někdo zbroják 30 let neznamená, že s tím nebude mávat hůř než nějaký nováček, co to drží poprvé. Už se na střelnici pohybuji nějakou dobu, abych poznal, že to není absolutně o té kartičce.
Stačí se nad tím zamyslet, k čemu ta kontrola vlastně je. Někdo mi ukáže kartičku a co já s tím? Budu volat benga? Ne, nebudu. Volat budu, až borec bude dělat neplechu a bude ignorovat výzvu na opuštění střelnice. A k tomu, aby někdo dělal neplechu, tak nepotřebuje kartičku anebo může mít těch kartiček plnou šrajtofli.

PříspěvekNapsal: 18.01.2019 14:17
od jerry.mysak
cipis
ty jsi asi spadnul z Marsu!

Město když nebude chtít střelnici, tak ti vydá vyhlášku o nezpůsobování hluku v danej čas. Nebo ti v okolí povolí výstavbu a pak neplatí my tu byli první, ale zákon o zdraví lidu. A máš po střelnici. Těch možností je mnoho.

Neboj, vše jsme si prošli a naštěstí včas reagovali. Za rok jsou to minimálně 2 pokusy, většinou ale od lidí. Víš, jim nevadí že bydlí 10 metrů od trati kde co pár minut jede vlak, ale sere je že střílíme kilometr od nich.

BillMasen
Já a kamarádi ze střelnice umožnujem za pár korun si zastřílet a tím podporujeme lidi se zbrojákem. Tj víc voličů.
Není to moc, ale zabere to plno volnýho času.

Co pro to děláš ty?

PříspěvekNapsal: 18.01.2019 16:22
od Bill Masen
jerry.mysak píše:...Já a kamarádi ze střelnice umožnujem za pár korun si zastřílet a tím podporujeme lidi se zbrojákem....
Co děláš pro to, aby ten zákon prošel v co nejlepší podobě, kromě toho že tu vykřikuješ jak se to otočí o 180 stupňů a jak je to celý na hovno a nova a blesk a seznam...

PříspěvekNapsal: 18.01.2019 18:30
od cipis
Ne, nespadnul. Pokud máš vše, tak jak máš mít, tak ti v okolí výstavbu nepovolí, právě kvůli tomu hluku.
Jestli nemáš střelnici zapsanou v územním plánu jako zdroj hluku a vyznačenou hlukovou mapu, tak jsi něco dost těžce posral už před pár lety. Ale nejsi sám, furt se sem tam objevují lidi, co se probudili ze zimního spánku a najednou se diví.

jerry.mysak píše:cipis
ty jsi asi spadnul z Marsu!

Město když nebude chtít střelnici, tak ti vydá vyhlášku o nezpůsobování hluku v danej čas. Nebo ti v okolí povolí výstavbu a pak neplatí my tu byli první, ale zákon o zdraví lidu. A máš po střelnici. Těch možností je mnoho.

Neboj, vše jsme si prošli a naštěstí včas reagovali. Za rok jsou to minimálně 2 pokusy, většinou ale od lidí. Víš, jim nevadí že bydlí 10 metrů od trati kde co pár minut jede vlak, ale sere je že střílíme kilometr od nich.

BillMasen
Já a kamarádi ze střelnice umožnujem za pár korun si zastřílet a tím podporujeme lidi se zbrojákem. Tj víc voličů.
Není to moc, ale zabere to plno volnýho času.

Co pro to děláš ty?

PříspěvekNapsal: 21.01.2019 12:40
od jerry.mysak
cipis
my to právě máme v pořádku a hlídáme si to. Ale třeba v Prachaticích skončila střelnice právě kvůli tomu. A bylo prd platný, že tam byli dřív

PříspěvekNapsal: 21.01.2019 16:18
od Bill Masen
A měli
cipis píše:...střelnici zapsanou v územním plánu jako zdroj hluku a vyznačenou hlukovou mapu...
?

PříspěvekNapsal: 03.02.2019 20:06
od Bill Masen
Tak tady bychom se taky mohli inspirovat.
https://zbrojnice.com/2019/02/03/polsko-strelnice-v-kazdem-okrese-stat-hradi-naklady/
Polsko: V rámci programu “střelnice v každém okrese” stát hradí až 80% nákladů stavby či obnovy střelnic

PříspěvekNapsal: 03.02.2019 20:51
od Nuwara
Pěkné. Akorát spíš bratři Pšonci opisují od nás, skoro bych řekl - nejen, že u nás naštěstí střelnice v každém okrese je, ale je jich tam dokonce několik :-)

PříspěvekNapsal: 03.02.2019 22:47
od Bill Masen
Opisují, a to je dobře. Je vidět, že to děláme správně.

PříspěvekNapsal: 06.02.2019 17:29
od Zarozak
Jenom jsou o krok dál s těma vzdálenostma,tady by to chtělo taky prodloužit dráhy.Přece jen těch-když se hodně poštěstí 100m je pro hodně zbraní jako pistole na 5m :|

PříspěvekNapsal: 11.02.2019 16:19
od Bill Masen
Zbraň do každé rodiny. Reakce na migraci i obavy z Ruska
Rok a půl starý článek o návrhu novely zákona o zbraních v Polsku. Nějak nikde nemohu najít jak jim to dopadlo, nebo jestli se to ještě řeší, ani nic aktuálního.

PříspěvekNapsal: 12.02.2019 6:28
od GaN
snad to nebude tak strašné:
https://www.gunlex.cz/aktivity/seminare ... o-zbranich
..ale nejde mi do hlavy přesun zbraní s otevřeným závěrem do nejnebezpečnější kategorie - tohle se týká pistolí .22 LR (7,62 Br. apod.) a pak samo-nabíjecích .22 LR (slavný Ruger) popř. karabin 9mm
Naopak se mi líbí větrovky bez omezení.

PříspěvekNapsal: 12.02.2019 6:46
od čimango
Obávám se, že si pleteš otevřený a neuzamčený závěr. Týka se to některých předělávek z fullauto - Uzi, pumpička, většina kulometů, apod.

PříspěvekNapsal: 12.02.2019 7:00
od GaN
ad čimango: ach ano (má neznalost: otevřený / neuzamčený závěr), díky za opravu

PříspěvekNapsal: 12.02.2019 8:00
od Bill Masen
Jojo, uzinu jsem si chtěl pořídit. Když jsem ale viděl jak se to cuká když v tom při výstřelu lítá ten půlkilovej kus železa a jak to klukovi na střelnici kulometilo. Zavrhnul jsem ji.

PříspěvekNapsal: 12.02.2019 8:27
od Zarozak
Musíš jít po micro uzi ;)

PříspěvekNapsal: 12.02.2019 12:51
od Walt
Mam pumpicku a spagina, ty zbrane nejsou na presne strileni, ale pro zabavu
Libi se Ti Uzi?
Nevahej a kup

PříspěvekNapsal: 12.02.2019 13:43
od Bill Masen
Položku ikonické zbraně už jsem obsadil škorpíkem. :clap

PříspěvekNapsal: 13.02.2019 0:56
od mercedes777
Bill Masen píše:Položku ikonické zbraně už jsem obsadil škorpíkem. :clap

Asi myslis skorpika VZ61 , skoda jen, ze se nedotahl do konce a nezacal vyrabet, krome par kousku, v razi 9mm luger.
To bych si ho urcite koupil.
Tak jsem si musel koupit mou milovanou "EVICKU" EVO3 ...... :) kazdy z amateru, komu ji pujcim, si ji zamiluje. :chuckle

PříspěvekNapsal: 13.02.2019 12:10
od Bill Masen
Jasně, SA61. Ovšem kouzlo škorpíka je v ovladatelnosti dávky s nábojem 7,65. To u lugru odpadá. Kastrací ovšem taky.
Abych se vrátil k tématu, kterých zbraní se to vlastně týká, UZI, SA26 a jakých dalších?

PříspěvekNapsal: 13.02.2019 12:13
od Matěj
Špagin, kastráty z kulometů jako zb 26, 59... DP apod. co prodával ZS.

PříspěvekNapsal: 13.02.2019 12:21
od čimango
Celkem rozšířený PM 63 RAK tuším také z střílí z otevřeného závěru, takže ten také

PříspěvekNapsal: 13.02.2019 18:28
od Strelec45
Tomygun, tedy Thompson... ten taky. :(

PříspěvekNapsal: 13.02.2019 19:40
od Trace
btw MP5 se střelecky chová o dost lépe než EVO - méně kope a asi i díky tomu se mi z ní podstatně přesnějí střílelo

PříspěvekNapsal: 13.02.2019 22:24
od Bill Masen
Přednáška LEX k návrhu nového zákona o zbraních

Je tam zmínka o Gladiátorovi a "oil filter suppressor" nejspíš nebude.

PříspěvekNapsal: 17.02.2019 19:11
od Zarozak
Ten starsi Tomas s natahovaci pakou nahore a laufem s chlazenim ten mafiansky typ ma zamykani,ne?

PříspěvekNapsal: 17.02.2019 19:28
od Zapadlo
říkaj tomu polouzamčený závěr bržděný třecím klínem, ale i u těch nejstarších (sériových) zbraň střílí z otevřeného závěru, železo před první ranou letí dopředu... Ale vzhledem k celkové váze s plným storanným bubnem to se záměrnou zas tak moc nehne. Pozdější levnější a jednodušší druhoválečná verze M1 má těžší nebržděný závěr.

PříspěvekNapsal: 17.02.2019 19:39
od Strelec45
Pro zajímavost... ten třecí klín byl mosazný nebo bronzový, teď si nevybavím přesně. :oops:

PříspěvekNapsal: 21.02.2019 15:44
od Bill Masen
Některé připomínky LEX k návrhu nového zákona o zbraních I.
Zajímavé k pročtení i informaci jak to vlastně zákonodárce myslel.

PříspěvekNapsal: 22.02.2019 12:59
od Zarozak
To overovani na strelnicich bude kamen urazu.Osobne si to nejak nedovedu predstavit a jakakoliv kontrola prudernim,spatne vyspanym urednikem po sobotnim flamu,ktery misto kafe musi mrznout na strelnici nevesti nic dobreho.Doposavadni system prokazovani nemel chybu a spravce ma alespon vetsinou ke zbranim i urcity vztah nebo to dela pro zabavu.Pokud mate nekdo realnou predstavu nebo nastrel,jak to navrhovatele maji vymysleno,napiste

PříspěvekNapsal: 22.02.2019 13:52
od Bill Masen
Správce střelnice nic kontrolovat nebude, jenom zapíše údaje z občanky návštěvníků střelnice a bude je uchovávat jeden rok. Kontrolu na střelnici a kontrolu uchovávaných údajů budou dělat policajti. O žádným špatně vyspalým úředníkovy se nikde nepíše.

PříspěvekNapsal: 24.02.2019 14:25
od Bill Masen
Držitelia zbraní na Slovensku sa nemusia báť
Zajímavý článek od slovenského kandidáta na prezidenta 2019
Štefan Harabin je slovenský právník a soudce. Do roku 2014 působil ve funkci předsedy Nejvyššího soudu Slovenské republiky. V první vládě Roberta Fica zastával v letech 2006–2009 funkci místopředsedy vlády a ministra spravedlnosti Slovenska.

PříspěvekNapsal: 03.03.2019 17:56
od Bill Masen

PříspěvekNapsal: 04.03.2019 21:07
od Bill Masen
Zbrojní průkaz u nás získáte snadněji než řidičák, kritizuje situaci Stehlíková
Obdivuji pana Karáska, že se nepotrhal smíchy nad tou hromadou sra... nesmyslů, co tam Džamila brebentila. Jeden za všechny: i samonabíjecí zbraň může střílet dávkou, stačí to rychle mačkat.

PříspěvekNapsal: 04.03.2019 21:57
od coloredo
Naprostá ztráta času sledovat pořad a poslouchat pomýlené názory a žvásty pomatené báby.

PříspěvekNapsal: 05.03.2019 8:11
od proforma
Zrovna na to koukam. To je neskutecne, jak ta zenska LZE! Dneska rano ani nebudu potrebovat kafe, tlak mi vyskocil po prvnich vetach... :envy

PříspěvekNapsal: 05.03.2019 8:23
od proforma
JEZISMARJA, TA JE BLBA JAK STOUDEV!!!!

PříspěvekNapsal: 05.03.2019 8:35
od Královák
Taky mě to nadzvedlo a pak jsem se podíval na dost obsáhlou diskuzi pod článkem na IDnes a díky vesměs pro nás příznívým reakcím na osobu paní Džamily, mám jasnější a hezčí den - hlavně mě potěšilo, jak si lidé všímají u ní posunu pojmu svobody v žebříčku jejích hodnot.

PříspěvekNapsal: 05.03.2019 9:21
od Robinson
I samonabíjecí zbraň může střílet dávkou, stačí to rychle mačkat.

Pravděpodobně měla na mysli bump fire.

PříspěvekNapsal: 05.03.2019 9:26
od Bill Masen
Neměla na mysli nic, je blbá. :punch

PříspěvekNapsal: 05.03.2019 10:05
od Matěj
Včera před spaním jsem se na to díval, komentovat to už nebudu, všechno řečeno bylo a platí můj komentář k tématu v jiném vlákně. Toto fakt nemá cenu.

Mimochodem, V těch žvástech, mě mimo jiné zaujalo, že Olga Hepnarová na začátku 70. let, během tvrdé normalizace, žádala o zbraň. Zajímalo by mě, jestli vyhořela taky jen na psychotestech. Jestli za tím nebylo něco jiného... A kde vlastně žádala o zbraň? Byla žádat aspoň na ÚV KSČ, aby měla žádost aspoň nějakou šanci? Nevěděl jsem, že to byla prověřená soudružka, dokonce ani, že byla ve straně. Fakt by mě upřímně zajímal zdroj této informace.

PříspěvekNapsal: 05.03.2019 11:20
od kregan
Chtěla si obstarat automatickou zbraň a zahájit palbu na lidi na Václavském náměstí. Dokonce se přihlásila do střeleckého kroužku v tehdejším SVAZARMu. I tuto variantu si však rozmyslela. Bála se, že by ji mohl po zahájení střelby někdo okamžitě zneškodnit, a sehnání podobné zbraně se jí také zdálo obtížné.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Olga_Hepnarov%C3%A1

Někde jsem četl, že ve SVAZARMu trénovala střelbu a kdyby opravdu chtěla, nebyl zas takový problém tam tu zbraň ukrást.

PříspěvekNapsal: 05.03.2019 11:40
od Matěj
Díky Ale předpokládám, že jen malorážku?

PříspěvekNapsal: 05.03.2019 12:19
od Hohepa
I CHODEC MŮŽE PŘEKROČIT POVOLENOU RYCHLOST, STAČÍ RYCHLE BĚŽET :head

Jak může mít někdo vyšší věk jak IQ a nebýt v důchodu či ústavu...

PříspěvekNapsal: 05.03.2019 12:43
od dracekvo
proforma píše:Zrovna na to koukam. To je neskutecne, jak ta zenska LZE! Dneska rano ani nebudu potrebovat kafe, tlak mi vyskocil po prvnich vetach... :envy

Jednou jsem udělal chybu, že jsem si s tou pomatenou bábou pustil něké video. Od té doby nikdy víc. Zdraví mám jen jedno a můj čas stojí za víc jak ho trávít sledováním téhle ježibaby.
Když se chci naštvat, tak si raději jdu zahrát world of tanks :D

PříspěvekNapsal: 07.03.2019 8:48
od Nicotinick
Začal jsem Karáska a Černého podezřívat, že je Džamila na výplatní listině LEXu nebo Ligy LIBE, protože takový "protivník" je dar z nebes. :) I mnohé laiky, kterým je problematika zbraní a zákona vzdálená, Džamila celkem dost znechutila. Svým vystupováním, hlasovým projevem a evidentní neznalostí a nesmyslnou argumentací. A v konstrastu s vystupováním K. i Č. zvlášť. A co si budeme povídat, "kazachstánská psychiatrička" s přízvukem, s podivnou politickou minulostí a podivnými politickými ambicemi je pro většinu diváků už tak nepřijatelná a nedůvěryhodná, i kdyby se nejednalo o zbraně. ;)

PříspěvekNapsal: 24.04.2019 9:53
od Bill Masen
V novém zákoně jsou "plynové zbraně bez omezení úsťové energie" zařazeny do kategorie NO, tedy nepodléhající oznámení. V současné podobě jsou vzduchovky nad 16 J na zbroják. Jak to asi bude s těmi, co jsou mezi lidmi, vymažou se z registru?
Myslíte si, že změna kategorie udělá něco s cenami? Zlevní se, zdraří, nebo zůstanou na stejno?

PříspěvekNapsal: 24.04.2019 10:15
od skagerak
Bill Masen píše:... Jak to asi bude s těmi, co jsou mezi lidmi, vymažou se z registru..

Predpokladam, ze toto budou resit "prechodna a zaverecna ustanoveni"

ad cena, imho ze zacatku budou jiste pokusy vyuzit "zmatku" a nekdo treba vic zdrazi atd..

PříspěvekNapsal: 24.04.2019 13:14
od TomSmith
Mazat se určitě nebude, max. se změní kategorie.
Ty vzduchovky a plynovky se budou po novu registrovat taky - na občanku.

PříspěvekNapsal: 24.04.2019 13:42
od Bill Masen
Tak kategorizace se změní určitě, když se mění kategorie jako takový. Déčko se rozpadá na PO a NO. "Povinně ohlašované" se budou zapisovat do registru, "Nepodléhající ohlášení" ne, stejně jako současné vzduchovky do 16 J. Ta otázka směřuje k tomu, jestli je lepší takovou vzduchovku koupit teď a pak se z registru vymaže (což by bylo logický, když jí můžu komukoliv prodat a nemusím to nikde hlásit) nebo až potom. Ohledně tý ceny, prodeje takovýchto vzduchovek se nejspíš znásobí, což by s cenami mohlo zahýbat.

PříspěvekNapsal: 24.04.2019 13:53
od skagerak
Rada "vzduchovek " co se prodava by melo vic nez 16j, a aby u nas byly prodejne("na vek 18"), musi se upravit. Nemyslim, ze kvuli odstraneni limtu by se melo vyrazne a zejm dlouhodobe zdrazit .. kristalovou kouli nemam, nekdo mate?

PříspěvekNapsal: 24.04.2019 14:01
od Bill Masen
Tak trochu doufám, že se naopak zlevní. Když si vzduchovku s výkonem 100 J bude moct koupit ne 300.000 lidí, ale třeba desetinásobek.

PříspěvekNapsal: 24.04.2019 19:42
od Wdog
Já myslím, obecně spíše zdraží, protože se zvýší poptávka.

Ale asi bychom to měli rozdělit na tyto vzduchovky nad 16J prodávané nové, a na ty z druhé ruky. U nových, při zvýšení poptávky, se možná zdraží při stávající nabídce, a možná zachovají ceny, ale rozšíří se nabídka. Cena je totiž odvozena od cen zahraničních výrobců. Ledaže by se, při zvýšení poptávky, objevili nové typy dovozů z krajin levnějších výrobců.

U těch z druhé ruky očekávám jednoduše zdražení, protože již nebudou potřeba úřední formality, a kupci tak dají vyšší cenu.

Prakticky máme reálný ale opačný příklad z naší historie u replik perkusních revolverů, kdy jejich zařazení do registrovaných zbraní vedlo jednak k prudkému propadu ceny při legálním prodeji z druhé ruky, a za druhé k přesunu většiny existujících perkusáků do sféry černého trhu, kde o cenách ale nemám přehled.

PříspěvekNapsal: 06.06.2019 13:29
od jerry.mysak
souhlas s wdogem. Cena půjde nahoru protože plno lidí co si nemůže pořídit ostrou zbran ( nemá zbroják), tak pro ně to bude alternativa. A proč toho nevyužít.

i dnes je kolikrát cena flobertky vyšší než cena malorážky.

PříspěvekNapsal: 18.06.2019 17:59
od Bill Masen

PříspěvekNapsal: 17.09.2019 19:45
od Bill Masen