Kuše

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!

Re: Kuše

Příspěvekod miro6446 » 15.08.2014 7:59

spitamen ma pravdu
nikto ti nezakazuje kupovať jandao sú to tvoje peniaze ja som prezentoval iba svoj názor a na tom lukostrelci.cz sa dočítaš viac hm..
miro6446

Příspěvekod Hynek Kukačka » 15.08.2014 11:27

Ano už tam jsem zaregistrovaný. Ale zapoměl jsem nick toho majitele jandao 225lb a tady ve vlákně je to už smázlé. Já stále hledám kuši tak proto se ptám. Nechci moc bazarovku protože už několik lidí píše, že má s excalibrem problémy. Třeba prasklinky na rameni. Nebo může někdo vystřelit na prázdno. Je to zajíc v pytli. Proto novou. Četl jsem i, že ta optika na jandao 225 jak je v setu je lepší než vari zone. Já jsem měl vari zone a bylo dobré. Přesahovalo kvalitu barnetta.
Hynek Kukačka

Příspěvekod miro6446 » 15.08.2014 12:06

jeho nick je KOŘEN a ty si tam pod akým nickom hm..
popripade mi napíš do súkr. zpravy ;)
miro6446

Příspěvekod vrbodol » 05.09.2014 18:29

Dneska jsem udělal jednu z největších hovadin mojeho střeleckýho života. :ne Koupil jsem si staršího Jaguára 150lb a pod dojmem toho že to je jen mechanická zbran a ještě k tomu jebka z Číny skusil kolik dostřelí na poli.No uplně mě zamrazilo když jsem našel šíp až na druhym konce pole skoro ve vedlejší vesnici odhadem moc nechybělo do 200m.Opravdu nechápu co mě to napadlo,snad z radosti nad novou střelnou zbraní či co .Tak si sypu popel na hlavu a zpytuju svědomí.Kdysi asi tak v98 roce jsem měl skládací deltu a to bylo proti tomu takový šimrátko.Jinak porovnával jsem bytelnost spouštovýho mechanismu s tou deltou a tady mi to příjde znatelne masivnější.U toho Barneta se mi to po pár stovkách rozsypalo a musel jsem dělat celej novej záchyt tětivy.Tak kluci bacha ten dostřel je opravdu dost velkej.
vrbodol

Příspěvekod miro6446 » 08.09.2014 8:22

keď som zorganizoval prvý zraz kušostrelcov tak sme merali aj dostrel mal som nachystaný diaľkomer a už to išlo pod 45° uhlom sme merali excalibur exocet 200 Lb dostrel 396 metrov, jeden exomax 225 Lb dostrel 416 metrov a druhý 424 metrov
test sa robil na pooranom 1 km dlhom poli, strieľali sme lumenokom aby bolo vidno trajektóriu šípov no výsledok nas aj tak prekvapil hm..
miro6446

Příspěvekod bivoj » 08.09.2014 8:55

miro6446 píše:...pod 45° uhlom...

Technická připomínka - vzhledem k balistické křivce je největší dostřel střelné zbraně vždy nejdelší pod úhlem MENŠÍM jak 45°. Takže pokud byste stříleli v optimálním náměru, létalo by to ještě o něco dál...
bivoj
VIP

Příspěvekod miro6446 » 08.09.2014 10:25

je to možné no streľba bola vedená z ruky a odhadom tých 45°ani nas veľmi netrápilo či odhad je presný to som dal iba ako porovnanie hm..
miro6446

Příspěvekod cipis » 08.09.2014 15:07

Takže i půl km by to dalo? Hmm, to je solidní ...
cipis
Sponzor serveru

Příspěvekod bivoj » 08.09.2014 18:14

Herman smotal dvě věci dohromady... Spíš myslel Pařížské dělo (http://cs.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%99%C3%AD%C5%BEsk%C3%A9_d%C4%9Blo), neboli "Vilém" (jak správně podotkl des). Ale i to, přestože střílelo přes stratosféru (nejvyšší bod letu projektilu cca 40km) střílelo v úhlech náměru cca 42° - 44° (takže POD 45°). Tlustá berta sice opravdu střílela s náměrem větším jak 45°, ale to proto, že to byl v podstatě moždíř, určený ke střelbě horním obloukem (přes terénní nerovnosti a zábrany). Taky měla dostřel pouze 12km...

Ale dost OT, zpět k dostřelu kuše - zde se patrně nemá cenu bavit o letu šípu přes stratosféru ;) Takže největší účinný dostřel bude, dle typu šípu a kuše, někde mezi 35° - 40°. Pokud vím, tak dostřel takové lepší silné kuše (nátah 200 lb a více) může být, v ideálních podmínkách i 900m. Co se týče opravdových rekordů, tak maximální dostřel ze speciální kuše byl kolem 1800m (stejně tak, jako střelba z luku nohama - také cca 1800m, normálně je u luků maximum 1200m).
bivoj
VIP

Příspěvekod herman » 08.09.2014 18:20

Jak jsem psal, není to můj šálek čaje. Jen jsem chtěl upozornit, že tvrzení vždy méně než45° nemusí být pravda.
herman
Sponzor serveru

Příspěvekod bivoj » 08.09.2014 18:28

Pokud se bavíme o střílení z kuše, luku, či běžných palných zbraní tak je to pravda. To je prostě fyzika a aerodynamika a tu neokecáš.
bivoj
VIP

Příspěvekod spitamen » 10.09.2014 7:07

no,ja si myslim ze je to lepsie merat pri tych 40-43 stupnoch..v terene sa bez pomôcok a zariadeni tazko nastavuju v ruke uhly..najlahsie je nastavit 90-siat stupnovy,potom ten 45-stupnovy..preto ta 45-ka...mna by ale zaujimalo nieco ine..pises ze pri optimalnych podmienkach by slo dosiahnut 900m pri kusi ktora ma bezny dostrel 450m..prosim ta ake su tie podmienky?pretoze si viem predstavit nejake desiatky metrov naviac,vplyvom zmien,ale stovky,to uz je pre mna silna kava..
spitamen

Příspěvekod bivoj » 10.09.2014 9:18

spitamen píše:...pises ze pri optimalnych podmienkach by slo dosiahnut 900m pri kusi ktora ma bezny dostrel 450m...

Nic takové jsem nenapsal. Nepíšu, že s kuší, co dostřelí 400m se dá dostřelit 900. Píšu, že se silnou kuší (to znamená nátah přes 200lbs, ale spíše přes 250lbs) se dá takovéto vzdálenosti dosáhnout. Pak je to taky o šípech, že.... Je třeba najít optimální správnou váhu šípu a pochopitelně také záleží na naprosto bezvadném stavu šípu (hlavně letek! - Pro tyto dálkové pokusy se používají speciální letky s malým aerodynamickým odporem).

Také záleží na směru větru, je pochopitelné, že s větrem v zádech (i mírným) budou šípy létat dál (a to i o desítky metrů) jak v protivětru. Dále záleží na nadmořské výšce ve které je stříleno - zjednodušeně řečeno: čím výše, tím dále. Atd, atd...
bivoj
VIP

Příspěvekod miro6446 » 10.09.2014 9:45

bivoj napísal:
Pokud vím, tak dostřel takové lepší silné kuše (nátah 200 lb a více) může být, v ideálních podmínkách i 900m.
bivoj napísal:
Nic takové jsem nenapsal.

Nedá mi nereagovať pretože práve spitemanová 225 Lb kuša bola jednou z tých testovaných hm..
miro6446

Příspěvekod bivoj » 10.09.2014 10:02

Tak bacha - kde jsem napsal, že kuše která normálně dostřelí 400m dostřelí 900? Nikde jsem se nezmiňoval o nějaké konkrétní - záleží na konstrukci kuše, šípu, atp. Možná jsem měl zdůraznit, že ty výkony kolem kilometru jsou při nátahu o dost výše než 200lbs (dost nešťastně jsem napsal "jen" 200lb a výše).

Ale aby byli místní rejpalové (a ti, co nerozumí psanému textu) spokojeni, tak tady máte text který snad pochopí i retard:

U kvalitní a velmi silné kuše společně s volbou optimálního šípu a při příznivých povětrnostních podmínkách může být maximální dostřel kolem 900m.

(Je to sice skoro to samé, co jsem napsal už předtím, ale snad to teď pochopí i ti pomalejší - že nepíšu o žádné konkrétní kuši atp...).
bivoj
VIP

Příspěvekod spitamen » 10.09.2014 10:37

bivoj,musim ti uprimne povedat ze ma to velmi mrzi ak to vyznelo aky rypanie,to som nemal v umysle..ale pracujem iba s tymi par slovami ktore tvoria vetu a pochopil som to ako nieco co myslis konkretne...pokial sa bavime o bezne uzivanych kusiach,nie specialoch-flajtakoch,tak zvysenie sily natahu nieje riesenim pre dosahovanie vysokych vykonov..pretoze musis dvihat aj vahu sipu..neviem ktore konkretne modely mas na mysli,dosahujuce taketo extra vykony,lebo ja som o takych este nepocul,ale to zase nepocul vsetko...tak sem hod odkazy na nejaky ten model tej vykonnej kuse a neber to ako ze rypanie,ale obycajnu zvedavost...
spitamen

Příspěvekod miro6446 » 10.09.2014 10:51

to bivoj:
spitamen sa ťa slušne opýtal na idealne podmienky maximálneho dostrelu
ja som citoval teba v dvoch príspevkoch kde si odporuješ

to je pre teba dôvod aby sme davali bacha a nazval si nas místní rejpalové hm.. prečítaj si naše príspevky a zitíš o čo nam obom ide príde mi to ako keby si chcel za každú cenu provokovať v takomto prípade nemam zaujem pokračovať v tejto debate hm..
miro6446

Příspěvekod bivoj » 10.09.2014 11:18

spitamen píše:...zvysenie sily natahu nieje riesenim pre dosahovanie vysokych vykonov..pretoze musis dvihat aj vahu sipu...

Přesně tohle ale i píšu. Samozřejmě, že volba vhodného šípu (tj. včetně jeho váhy) je neméně důležitá, viz výše. Jinak píšu dle svých zkušeností z doby, když jsem pobýval v USA - tam je ve většině států lov kuší (narozdíl od nás) normálně povolen (jsou i speciální lovecké sezóny na kuše a luky). Kamarád, u kterého jsem tam chvíli pobýval, právě mimo puškami loví i lukem a kuší a tak jsme to probírali. Používají se silné kuše, leckdy ještě majiteli modifikované (rychlosti těžkých šípů běžně nad 400 fps). S takovouto kuší můžeš jít i na slona. ;) (I když i slon se dá slovit i slabší kuší, viz třeba https://www.youtube.com/watch?v=UJokpxvMmvA aj.)

Ale to už je pár let zpět, v současné době se tomuto nevěnuji a tak ani nemám přehled o nejnovějších kuších a jejich výkonech (obecně by ale měly být stejné, tj. ty nejvýkonější mají přes 400 fps s těžkými šípy). Mimo jiné - ono nejde ani tak o sílu nátahu, ale o úsťovou rychlost šípu. Samozřejmě (při stejné váze šípu), čím více fps, tím dále poletí. Ale jak už jsem řekl, jde i o další věci a šíp je velice důležitý (musí mít co nejmenší aerodynamický odpor) a pak jde také o atmosférické podmínky. (Hypoteticky, v takovém orkánu poletí šíp vystřelený po větru opravdu hóóódně daleko. :lol: )

Samozřejmě, že ty extrémní rekordy (1800m) byly dosaženy s kušemi (luky) stavěnými jen a speciálně pro tento účel a na běžné použití jsou naprosto "nepoužitelné". ;)
bivoj
VIP

Příspěvekod bivoj » 10.09.2014 11:27

2 miro6446 - Ideálních podmínek maximálního dostřelu je tolik a jsou natolik komplexní, že není možné na takovouto otázku jednoduše odpovědět. Ale přesto se o to, (abych nebyl nazýván rejpalem pro změnu já) pokusím - exaktně odpovědět ... ;)

Takže, pokud máme konkrétní kuši tak
1. Musíme zjistit úsťové rychlosti s různými druhy šípů
2. Zjistíme si (změříme) aerodynamický odpor šípů (tohle je důležité!!!)
3. Pomocí výpočtů (základ je výpočet balistické křivky - tj. prakticky šikmý vrh v prostředí s odporem) pak zjistíme optimální šíp a optimální výšku náměru
4. Šíp pokud možno ještě upravíme pro co nejnižší aerodynamický odpor (malé a "ostré" letky, správná volba špice a také úprava povrchu šípu pro omezení turbulentního proudění)
5. A pak už střílíme. Nejlépe s větrem v zádech a v Tibetu. (zde: བོད་ས་མཐོ། http://cs.wikipedia.org/wiki/Tibetsk%C3%A1_n%C3%A1horn%C3%AD_plo%C5%A1ina) ;)
bivoj
VIP

Příspěvekod spitamen » 10.09.2014 11:45

suhlasim......v dnesnej dobe bazi kazdy po co najväcsich vykonoch ale pri co najmänsich rozmeroch..proste to sa vylucuje..kratke luciste s kratkym natahom neda taky vykon ako dlhe luciste s dlhym natahom..pri rovnakych materialoch samozrejme...dlhsi sip padne neskôr ako kratky pri rovnakych hmotnostiach oboch..atd..atd..bivoj..pises o rychlosti 400 stôp a tazkej vahe sipu k tej rychlosti,aku vahu cca si myslel?lebo pojem tazky je dost relativny..niekto povazuje za tazky sip o hmotnosti 400 grain,niekto 450 a niekto 500 grain..inak tie vykony 400fps s tazkym sipom myslis asi u kladkovych kusu,ze?predpokladam...
spitamen

PředchozíDalší

Zpět na Zbraně střelné