Nouzové opuštění vozidla

Transport suchou i mokrou nohou, jakožto i vzduchem.

Nouzové opuštění vozidla

Příspěvekod Heike » 27.10.2017 9:19

Máte někdo tipy, jak efektivně opustit vozidlo v krizové situaci-dejme tomu jsem cvičně schopen po zastavení z místa řidiče uniknout parakotoulem-třeba při ohrožení střelbou nebo pokud se na mě řítí třeba náklaďák co mu selhaly brzdy, ale-pokud jsem navlečený do zimního oblečení, řídím jiné než své vozidlo(což se taky může v kníku stát) nebo jedu dlouhou trasu a opouštěcí pozice je jiná než pohodlná pro řízení, může to být dost odlišné od nácviku někde v tričku na trávníku. obdobně co se týká vytažení spolujezdců, atd.
Heike
VIP
 
Příspěvky: 531
Registrován: 25.06.2013 10:07

Re: Nouzové opuštění vozidla

Příspěvekod Strelec45 » 27.10.2017 15:37

Nestihneš se ani odepnout z pásů... :) To spíš únikový manévr autem.
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Strelec45
VIP
 
Příspěvky: 924
Registrován: 17.02.2013 9:59

Re: Nouzové opuštění vozidla

Příspěvekod Heike » 27.10.2017 19:52

Hm. Dejme tomu, před pár lety se stal smrťák, tři lidi, jednoho napadlo že je vystraší a zastavil na přejezdu a chcípnul mu motor-nebo vypnul motor a nezvládnul už nastartovat. Předpokládám že spolujezdci prostor pro manévr vozidlem moc neměli. To samé když člověk uvízne někde v řetězové nehodě na náledí, atd-jak se rychle zdekovat efektivně z auta. Pašeráckou otočku nebo jak se tomu smyku o 180dám, a podobně, ale neptal jsem se na kurz taktické jízdy.
Heike
VIP
 
Příspěvky: 531
Registrován: 25.06.2013 10:07

Re: Nouzové opuštění vozidla

Příspěvekod Stenny » 27.10.2017 20:13

Za sebe: hlavně se podívat, kam šlapu, když jdu rychle ven. Je nemalá pravděpodobnost, že pokud potřebuju rychle opustit auto, tak je okolí nebezpečné (trosky po havárii, příkop, koleje, náledí...) a naslepo vyletět dveřmi ven se může vymstít. Dvakrát jsem jako spolujezdec vylézal z poničeného auta; kdybych vyskočil naslepo ven, tak bych v jednom případě přepadl přes svodidlo a dolů ze srázu, ve druhém to byly necelé dva kroky do protisměrného pruhu, kde jezdila auta - a kolem byla vánice.
Hodí se i za normálních okolností odepínat pás co nejúspornějším pohybem (např. jedna ruka odpíná přezku, druhá "vpluje" na hrudi pod pás, ani jedna ruka pás nechytá, nebrzdí atd.), protože běžné odepínání pásu vytváří návyk, ke kterému se v krizové situaci většina lidí vrátí, i když časově nedává smysl (brždění pásu prsty, odepínánání vzdálenější rukou atd.).
V rizikových místech (nebezpečné zatáčky, přejezdy, dlouhá klesání se svodidly...), kolem kterých běžně jezdíš, není špatné si otipovat, kam bys vlastně šel, kdybys tam vylezl z auta. Hodně podobných míst je nebezpečných i sekundárně - spadneš někam, přejede tě auto, které se bude vyhýbat tomu tvému a neuvidí tě...).
Jinak mě kromě "měj na pásech připnutý řezák, abys vůbec měl jak vystoupit, když se bloknou" nic nenapadá.
Stenny
VIP
 
Příspěvky: 484
Registrován: 12.05.2012 12:22

Re: Nouzové opuštění vozidla

Příspěvekod Kapo » 27.10.2017 21:36

Asi ti tu nedá nikto žiaden overený postup, ako to máš urobiť. Ono z každého auta sa vystupuje aj tak úplne inak. Športiak, SUV, offroad, fábia, kamion....

Základ v sebeobrane bez zbrane, aj zo zbraňou je dril, aby to človek robil automaticky. A v praxi hodne zaváži aj chladná hlava. V strese, alebo v zhone človek robí chyby, a ak chce niečo urobiť rýchlejšie, či lepšie, tak zvyčajne to má opačný účinok. A zlomená ruka, vytknutý členok, či rozmlátená hlava za tú sekundu navyše zvyčajne nestojí.

Ja by som poradil, taký vlastný nácvik. Napríklad vždy pri vystupovaní to robiť bez rozmyslu a čo najrýchlejšie. Ideálne popri tom ešte dačo robiť. Napríklad si spievať.
Dáke kotrmelce a parakotúli by som vynechal z repertóáru. A nechal to na holýúd. Človek by si mohol viac ublížiť, ako získať.

Dobrý by bol nácvik rýchleho vystupovania aj s rodinou. Deckám treba vymyslieť dáku hru a odmenu.

A často krát zachráni život, a niekedy aj škodu na aute to, že sa bleskovo rozhodneme, kam zvrtneme rozbehnuté auto. Či psa zrazíme, alebo sa vyhneme, a zrazíme strom. Alebo sa vyhneme čelnej zrážke za cenu vletenia do priekopy.
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
Kapo
 
Příspěvky: 918
Registrován: 10.04.2012 11:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Nouzové opuštění vozidla

Příspěvekod bivoj » 27.10.2017 22:31

Heike píše:Máte někdo tipy, jak efektivně opustit vozidlo v krizové situaci...


Prostě RYCHLE...

Aneb bože, to jsou zase plky, tady už někdo fak neví co by...!!! Jakožto JEDINOU věc, kterou shledávám smysluplnou oproti běžné výbavě současných aut, je dobře přístupný řezač pásů. S tím, že člověk opravdu musí vědět kde ho nahmátnout (a to i v šoku po nehodě) a jak s ním pracovat. Řezač pásů totiž může být v určitých situacích jediným možným prostředkem, jak se dostat z převráceného auta (a jak z něj dostat příp. i spolujezdce) při potřebě opravdu rychle to auto opustit (např. vznikající požár).

Jako druhou, diskutabilní je kladívko na rozbití okna. Nicméně u osobního auta, pokud už je situace nehody natolik vážná, většinou jedno okno nezůstane celé...
Sic semper tyrannis.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
 
Příspěvky: 2389
Registrován: 03.09.2012 18:54
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Nouzové opuštění vozidla

Příspěvekod dracekvo » 28.10.2017 2:16

On často bývá ten řezač pásů spojen i s tím kladívkem.

Jinak při rychlém opuštění vozidla, je důležité se přesvědčit o bezpečnosti vystoupení. Stačí si projít zprávy a najdeme mnoho úmrtí, kdy řidič vystoupil řešit banální nehodu a srazilo ho projíždějící auto.
Taky třeba na dálníci (samozřejmě pokud se na vás neřítí rozjetý kamión) tak je bezpečnější počkat dokud auta úplně nezastaví a až potom opustit auto a jít za svodila. Pokud vylezu v době, kdy bouračky ještě probíhaj, mám velkou šanci že na mě někdo nárazem strčí další auto.

Taky pokud se někde z nenadání vytvoří překážka a je nutné rychle brzdit, tak dobržduju tak, abych měl před sebou vždy místo a po očku sleduju co se děje zamnou. Pokud by bylo nutné můžu popojet do strany.

Tady je video kdy jen zázrakem se kvůli bezhlavému opuštění auta nikomu nic nestalo. Tohle je ten případ, kdy je prostě lepší zůstat v autě a čekat co se stane. Však když by někam narazili v 30km/h nebo kolik to mohlo jet, tak by se jim určitě nic nestalo. Takhle měli štěstí, že je někam nepřimáčklo jejich vlastní auto.

Čas 4:26

https://www.youtube.com/watch?v=zeStEsvyx2c

A když už chci rychle opustit auto, tak jednou rukou odepínám pás a druhou rukou jistím jeho bezpčné navinutí. Určitě to znáte, když jste ho jen odepli a rychle vystoupili, tak se stalo že druhá ruka se zahákla do navíjejícího pásu.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
 
Příspěvky: 2059
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Nouzové opuštění vozidla

Příspěvekod DanBlack » 28.10.2017 13:21

Zatáhnout ručku...zatáhnout ručku... zatáhnout ručku...

Zní to jako blbost a pravděpodobně to při opouštění auta děláte automaticky, ale věřte mi že ve stresu vyskočíte ven a odbržděné auto odjede nebo vás přejede.
Vlastní zkušenost - sraženej zajíc, naštěstí se rozjelo krokem a stihnul jsem ho stopnout :oops:
Navíc i nabourané/poškozené auto stále ještě může někam popojet.
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
DanBlack
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 603
Registrován: 02.02.2012 23:19
Bydliště: Severní Čechy

Re: Nouzové opuštění vozidla

Příspěvekod Heike » 28.10.2017 15:02

Bivoj: Nechtěl jsem tě rozzlobit, možná jsem to měl zformulovat méně provokativně, i když nevím jak, ale vypíchnout jedna věta z komentu se dá každému. Kluk ze zásahovky mi ukazoval opuštění auta parakotoulem, něco mi přišlo sporné, tak jsme se na rozpadu zeptal. Jako každá činnost se i tohle dá rozvést, kdyý to vlákno admin smázne, brečet nebudu, nemůžu se shodnout se všema.
Heike
VIP
 
Příspěvky: 531
Registrován: 25.06.2013 10:07

Re: Nouzové opuštění vozidla

Příspěvekod bivoj » 28.10.2017 21:47

Však jsem tě také sprdnul jen jednou větou. ;) A napopak jsem pak ještě přispěl s názorem... Je totiž fakt, že při nehodě, kdy se auto převrátí a posádka vysí v pásech, se dostat ven RYCHLE je možné především fiknutím těch pásů. Osobní zkušenost od kolegy, který se kdysi dostal do hromadné bouračky na dálnici (námraza + mlha) a zůstal na střeše. Poté co se rychle odřízl, vyplazil z auta a přelezl svodidla, tak za cca 15 sekund do jeho auta napral kamion...
Sic semper tyrannis.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
 
Příspěvky: 2389
Registrován: 03.09.2012 18:54
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Nouzové opuštění vozidla

Příspěvekod Serža » 28.10.2017 22:16

je to OT....ale "posádka vysí"!!!!!!! to jsem fakt nedal :head
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Serža
 
Příspěvky: 3130
Registrován: 21.04.2016 15:12

Re: Nouzové opuštění vozidla

Příspěvekod bivoj » 28.10.2017 22:21

Uff.... Jakožto velmi aktivní grammar nazi se kaji, ale protože toto se nedá omluvit, jdu spáchat rituální sebevraždu: https://www.youtube.com/watch?v=N4vf8N6GpdM
Sic semper tyrannis.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
 
Příspěvky: 2389
Registrován: 03.09.2012 18:54
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Nouzové opuštění vozidla

Příspěvekod K4cer » 28.10.2017 22:41

To jsem fakt jedinej co jezdí bez pásů? :lol:
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
 
Příspěvky: 1669
Registrován: 30.03.2014 19:37

Re: Nouzové opuštění vozidla

Příspěvekod Patrol » 28.10.2017 23:22

Nejseš jedinej, kamarád také před dvěma lety přežil havárii jen díky tomu že nebyl připoutanej a při nárazu ho to vymrštilo ven z auta, které bylo násldně totálně na hadry. On seděl s malou odřeninkou na svodidlech a když přijeli záchranáři, mysleli si, že je jen svědek tragické nehody, kde nemohl nikdo přežít. No, je to jak kdy. Někde pomůže, jinde uškodí.Osobně bych se poutal jen při rychlosti nad 90km/h. Ale zákon zná jen jednu pravdu. ;)
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Patrol
 
Příspěvky: 540
Registrován: 24.08.2015 13:38

Re: Nouzové opuštění vozidla

Příspěvekod Kapo » 28.10.2017 23:29

Takže zatial tu máme najrýchlejšie núdzové opustenie vozidla. Stačí sa nepripoutat. :D

Samozrejme pri jazde na dinosauroch pásy tiež nepoužívam. Tam kde je airbag, a otravný signalizátor, tak tam hej.
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
Kapo
 
Příspěvky: 918
Registrován: 10.04.2012 11:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Nouzové opuštění vozidla

Příspěvekod Zapadlo » 29.10.2017 9:03

Každý svého štěstí strújcem.... Já se poutám kromě popojíždění po dvorky vždy i když bych jako policajt při specifických činnostech za volantem nemusel. Už jsem těch rozbitejch hlav, hlavně u spolujezdcú vepředu viděl dost a to i ve zcela minimálnách rychlostech. Stačí ve třiceti kilometrech trefit vanou obrubník a potkáte se hlavou s čelním sklem i kdybyste to nakrásně čekali a zapřeli se (osobní zkušenost).
Zapadlo
 
Příspěvky: 122
Registrován: 24.08.2014 18:59

Re: Nouzové opuštění vozidla

Příspěvekod K4cer » 29.10.2017 9:57

Patrol píše:...Osobně bych se poutal jen při rychlosti nad 90km/h...


No, mě to tolik nejede :lol:

Zapadlo píše:Každý svého štěstí strújcem.. ... Stačí ve třiceti kilometrech trefit vanou obrubník


To by ten vobrubník musel bejt nastojato :rofl

Ale jasně, já vím že máš pravdu a pásat by se měli fšichni. Já jezdím většinou město a pomalu, k tomu v dost specifickým vehiklu, a riskuju to s plným vědomím možných následků a na svou vlastní odpovědnost.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
 
Příspěvky: 1669
Registrován: 30.03.2014 19:37

Re: Nouzové opuštění vozidla

Příspěvekod herman » 29.10.2017 10:27

No, můžeš jet pomalu, ale to nic neznamená. Má manželka taky jela do práce, coby pasažér, se svou kolegyní. Ta jezdila velmi opatrně a dodržovala rychlost, ale jednou se pan podnikatel rozhodl že spěchá a přes dvojitou plnou čáru to do nich napral s protisměru. Obě v invalidním důchodě.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
herman
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1882
Registrován: 26.12.2013 17:51
Bydliště: Ostrava

Re: Nouzové opuštění vozidla

Příspěvekod JOBU » 29.10.2017 12:36

Stačí si porovnať alebo zistiť pomer smrťákov pripútaných a nepripútaných a budete vtom mať jasno ihneď.... Kamarát kamaráta mohol byť jeden zo sto,a nič sa mu nestalo,ty sa nemusíš pripútať raz a skončí to blbo... Ale každý sebe sám...
JOBU
 
Příspěvky: 716
Registrován: 14.07.2016 15:38


Zpět na Přeprava a doprava

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků