Střelecká sluchátka

PříspěvekNapsal: 05.03.2011 11:01
od Pepe
Potřeboval bych od zkušenějších tip na střelecká sluchátka. Zatím vlastním jakýsi základni model Peltor za pár stovek. Do budoucna si chci koupit něco kvalitnějšího s více funkcema. Moje požadavky jsou: připoslech, el.ochrana a hlavně integrovaný mikrofon, aby šli sluchadla připojit na vysílačku! Zatím mi vycházejí pouze modely Peltor Comtac I a II a sluchadla od firmy Sordin. Na ebay se dají koupit okolo 4500,-Kč což bych za ně dal, ale chtěl bych porovnat ještě s něcím jinýmm, pokud je s čím.

Re: Střelecká sluchátka

PříspěvekNapsal: 05.03.2011 18:42
od alibaba
Vzdy jsem pouzival to umelou hmotu co se necha nacpat do usi a nekdy je to na provazku a pouziva se to v prumyslu na hlucnych strojich ,sluchatka jako takova mi prekazely pri strelbe z puskou a jsou dobra asi pouze na pistoli ,jinak jsem si vsiml ,ze i vojaci Nato pouzivaji ochranu sluchu a jsou to ty umele hmoty a urcite ne sluchatka .....V pripade nouze se necha pouzit i bavlna.......

PříspěvekNapsal: 17.06.2011 11:55
od sedlon
Tyhle nemají sice mikrofon, ale mají 3,5mm konektor a fungují jako klasický sluchátka, tak že se dají k vysílačce použít v kombinaci s externím mikrofonem. http://www.howardleight.com/ear-muffs/impact-sport Nedoporučuju je ale na krytou střelnici, při střelbě velkorážníma zbraněma (7,62x39 apod.) na to už bohužel nestačí a musí se kombinovat se špuntama.

PříspěvekNapsal: 17.06.2011 12:25
od GloryToSunTsu
Pár slov.

Sluchátka na traktor nejsou dostatečně vhodná pro střelbu.
Pokud se bavíme o střelbě z malorážky nebo pistole 9mm, jasně, to je buřt.
Ale pokud by měl někdo vedle Vás střílet něčím silnějším, třeba z Mosina, pracovní sluchátka neposkytují dostatečnou ochranu.

Například JINAK VÝBORNÁ sluchátka firmy 3M - podle oficiálního vyjádření o které jsem si požádal - nejsou vůbec určená pro střelbu. Jde o to, že hluk výstřelu má jiný průběh (,,rázová vlna") než třeba vrtačka/traktor.
A i když jsou to super sluchátka, která Vám ochrání sluch třeba při broušení podlahy, netlumí tak dobře hluk vznikající při střelbě.
Ale to se týká všech levných sluchátek pod tisícikorunu.
U sluchátek musí být přímo napsané, že jsou určená i pro střelbu.

Doporučení:
- používat pěnu do uší a mít zavřenou hubu, když střílím
- používat levná sluchátka, jen když jsem na střelnici sám a střílím ze svého prskátka (malorajda/9mm)
- koupit si pořádná sluchátka (nemusí mít za každou cenu příposlech, jen musí být vyrobena z materiálu, který má takovou tlumící charakteristiku, aby tlumil tento typ hluku)

Co se stane, když si do uší strčíte jen hlizny?
To bude asi individuální.

Jak se pozná debil?
Jde na střelnici se svým psem!
Pes má daleko citlivější uši a čím citlivější ,,přístroj" tím se snáz poškodí.
A i když si páníček pro sebe vezme sluchátka, svému psovi pěnu za 2kačky do uší nenarve, no debil :roll: :roll:

PříspěvekNapsal: 17.06.2011 12:26
od alibaba
Zadne moc velke hi-tech staci sluchatka kombinovat se spuntama a to utlumi i ty samopalaky a vetsi patrony ......

PříspěvekNapsal: 17.06.2011 12:35
od GloryToSunTsu
2 Alíbabča: Jo, to máš asi pravdu, nicméně když si narvu do uší pěnu, tak nic neslyším a už sluchátka nepotřebuji :lol: a to ani při střelbě z Mosina.

Doporučoval bych používat právě tu pěnu, ale ona není nijak super, prý už po pár hodinách - díky přemnožení bakterií - může způsobit pěkný zánět v uchu. Dobrá sluchátka jsou super.

No jako Alibaba v USA nemá se sluchátkama problém, prostě si koupil nejobyčejnější střelecká za stejnou cenu, za jakou se prodávají sluchátka k vrtačce. JENŽE tady u nás seženeš za 300 (15$) jen sluchátka k vrtačce i když v Německu za stejný prachy seženeš sluchátka k pistoli. Technicky jde jen o použití trochu jiného druhu tlumícího materiálu (prostě jsou vycpaný jiným šmejdem). No a ty k vrtačce tolik(nebo vůbec) netlumí to, co by bylo potřeba.
Je to jako v zimě na horách, to že je zima neznamená, že se nemůžete při opalování spálit.

Otevřete si stránky http://www.frankonia.de a zadejte vyhledat: Gehörschutz

http://www.frankonia.de/search.html?query=Geh%C3%B6rschutz

Obrázek
http://www.frankonia.de/375557/260730/productdetail.html?pagingSize=10000&sortOption=performance&page=0&displayType=gallery&articleNumber=158803&navCategoryId=7960
V Německu za 250,- Kč!
U nás za ty prachy solidní střelecká sluchátka prostě neseženete.

Němci nás nemají rádi, naši jim jejich pobočku v ČR ,,rozkradli" a ,,vytunelovali". (Tedy podle mě dostupných informací, ale jistě bylo vše v souladu se zákonem a krádež v souladu se zákonem není kádež. Vždyť i Bůh řekl, krást můžete, když to bude v souladu se zákonem.)

PříspěvekNapsal: 17.06.2011 12:46
od aliděda
Špunty jsou na nic, zvuk se šíří i vibracemi kostí kolem ucha, takže dlouhodobé používání pouze špuntů Vám zadělá na budoucí problémy se sluchem.
Při střelbě z Mosina, je teda rozhodně nedoporučuju.

Peltor III, je jiný kafe. Jsou sice trochu objemnější, ale tlumí velmi dobře.

PříspěvekNapsal: 20.06.2011 10:35
od JimmyJazz
Netreba hledat jineho vyrobce nez Peltor. Mam ty obyc za par stovek tak i ty elektronicke a obe je na vyborne urovni.

PříspěvekNapsal: 20.06.2011 18:28
od PaF
jj, pravdu dis. Jinak pri strelbe vedle velkoraze davam spunty s lamelami pod Peltory. Elektroniky jsou moc fajn, je to velice pohodlne reseni.
A mimochodem - zanet zvukovodu, jaky jsem chytil z penovky, bych nikomu nepral :roll: Uz je vyuzivam jenom pri spani v medvedarne (nocleharna pro vice nez 1 chlapa). :lol:

PříspěvekNapsal: 04.02.2012 19:13
od kropic
peltor

PříspěvekNapsal: 04.02.2012 22:30
od Fabulous
Léta již používám aktivní Peltory i na hlídkovou činnost. Oni totiž zesílí šumy, takže s mojí stařeckou hluchotou a ušima zničenýma od samopalu v lese slyším i prdět ježky.

PříspěvekNapsal: 07.02.2012 11:55
od nabu
MSA sordin supreme pro X -to X je důležité...Musí mít ten maskovací převlek.
Mám je , 7,62x69 v pohodě snesou.
Vydrží dlouho, 3,5 jack, používám externí mikrofon, místo sluchátka jsem napájel 3,5 konektor.
Pozor na dodržení impedance!
Lze nastavit i zesílení zvuku, tak slyšíte trávu růst.
Můžete při střelbě poslouchat z mobilu třeba Vivaldiho :-)
Jako jediné jsou vodotěsné, ne jen vlhkovzdorné...K vodotěsné vysílačce - vodotěsná sluchátka...
cena 2500,-Kč v obchodě s ochrannými pomůckami.
Nevýhody - trochu blbě se skládají, těstění vypadá měkce, asi dlouho nevydrží, úrovně hlasitosti se dají nastavovat jen cca čtyřmi kroky.

PříspěvekNapsal: 16.12.2012 20:02
od Pepe
Tak jsem to nakonec vyřešil nákupem sluchátek Howard Leight.
Videorecenze
Nemají bohužel mikrofon, ale stály 1200,- i s poštou.
Mám jen trošku strach z dírky na jack, která není nijak krytá.

PříspěvekNapsal: 16.12.2012 20:09
od cipis
Kdes je prosím tě koupil?

PříspěvekNapsal: 16.12.2012 20:11
od Karlos
Odkud jsi objednaval?

PříspěvekNapsal: 16.12.2012 20:12
od Pepe
ebay - buy now + shipping = 60 dolarů. Jsou tam i v aukci od stejného prodejce, ae je o ně velký zájem, je lepší je koupit rovnou.

PříspěvekNapsal: 16.12.2012 20:14
od cipis
Už je máš nebo jsi teprve objednal? 60 dolarů bude už clo a daň a vydřidušský opplatek poště ...

PříspěvekNapsal: 16.12.2012 20:17
od Pepe
Mám je doma asi měsíc, už jsem si je vzal i na střelnici, ale zapomněl jsem si nastavit popruhy na helmě a nechtěl jsem zdržovat, takže jsem je nevyzkoušel. Bez celních poplatků, právě se chystám kontaktovat celníky, abych to mohl doplatit ;)

PříspěvekNapsal: 16.12.2012 20:19
od Fabulous
Poslat jako gift pres UPSP = 0% clo a zadne DPH. Takhle to obvykle delaji. Ja jsem Howard Leight koupil v UK a tam odpadaji vsechny nasledne poplatky.

PříspěvekNapsal: 16.12.2012 20:21
od Pepe
Řešil jsi nějak ten vstup na jack? Nějakou krytkou nebo tak něco?

PříspěvekNapsal: 16.12.2012 20:24
od Fabulous
Ne, oni uz tak nejsou vodotesne, takze v hustem desti mam pytliky :)

PříspěvekNapsal: 16.12.2012 20:26
od sigmark
jak poznam co mam doma za peltory? mam starsi britske armadni kousky z r. 1998

PříspěvekNapsal: 16.12.2012 20:29
od Pepe
Hledej nápis (číslo), koukni na web výrobce nebo pošli fotku ;)

PříspěvekNapsal: 16.12.2012 20:41
od sigmark
chá. díky. našel jsem je podle nato kódu

http://www.flecktarn.co.uk/dpped1ux.html

PříspěvekNapsal: 15.01.2013 21:05
od jameson363
Osobne pouzivam Peltor Comtac, na strelnici mene, na vybuchy pri military-ersportu casteji a funguji suprove, bohuzel se uz dneska nedaji sehnat tak levne jako drive.

Dale muzu doporucit Petor spunty - z jedne strany jsou polopropustne, z druhe uzavrene. Polopropustna docela v pohode na venkovni strelbu 9mm/vz.43, i kdyz na nejakou velkou/velkorazovou kanonadu to asi nebude. Zkousel jsem jen venku, v uzavrene strelnici jsem v zivote nebyl. Vyhoda poloprupoustnosti je, ze clovek vcelku rozumne slysi, dobry na taktickou cinnost do lesa.

Dale si kamaradi pochvaluji spunty od Surefire, take uzavrene/polopropustne, resene spuntikem uzavirajici zvukovod. Kamaradi pochvaluji hlavne teda na pistoli, osobni zkusenost nemam, ale taktez myslim, ze na taktickou venkovni cinnost to bude slusna volba, kdyz clovek nechce nosit velky sluchatka.

Nekdo z vojaku, kdo zkusil tyhle spunty?

PříspěvekNapsal: 15.01.2013 21:36
od Reccol
Ty zkušenosti se Surefire by mě taky zajímaly, slyšel jsem na ně docela chválu.

PříspěvekNapsal: 21.01.2013 11:17
od Koniáš
Zdravím.
Našel jsem Elektronická sluchátka Caldwell E-Max Stereo. Za 900,- vč DPH.
http://cs.strobl.cz/elektronicka-slucha ... ell-e-max/

Co o nich soudíte? Nějak malá cena za elektroniku.

Koniáš

PříspěvekNapsal: 21.01.2013 11:21
od big bang
Obrázek
:lol:

PříspěvekNapsal: 21.01.2013 11:49
od Reccol
Koniáš: Za ty prachy od toho nic moc nečekej, to zesilování/zeslabování zvuků bude pomalý a na blbý úrovni. On je důvod, proč Peltory a Sordiny nestojej litr.

PříspěvekNapsal: 21.01.2013 11:54
od Fabulous
Peltory považuji za poněkud předražené. Platíš hodně za značku. Funkce sice dobrá, ale má své mouchy. Někdy reaguje i na prasknutí větvičky a ten náhlý útlum je pocitově nepříjemný.

Výše uvedené jsou z Číny, proto dokázali udělat lepší cenovku.

PříspěvekNapsal: 21.01.2013 14:41
od Koniáš
Kua víc než 2.500,- za to nechci dávat.
A nějak nemůžu nalézt.

PříspěvekNapsal: 21.01.2013 14:49
od Fabulous
Mam jedny spickova sluchatka na prodej za cca 1900 kc. Pouzivam je take, koupil jsem dvoje. Znacka Howard Leight, nejnovejsi provedeni. Funguji lepe nez Peltory.

PříspěvekNapsal: 21.01.2013 15:14
od Steril
Fabiku, je to Howard Leight Impact Sport ? Nuntnfancy je taky chválil za super poměr výkon/cena, mám do nich jít? :)

PříspěvekNapsal: 21.01.2013 15:24
od Fabulous
Jo, jdi do nich. Jsou hodne slusna. A maji i vstup pro vysilacku/mp3/atd. Ja prodal Peltory a poridil si tyto. ;)

PříspěvekNapsal: 21.01.2013 18:06
od Reccol
S jakým modelem Peltorů to porovnáváš?

PříspěvekNapsal: 21.01.2013 18:53
od Fabulous
Tusim ze se jmenovali Sport Tac.

PříspěvekNapsal: 21.01.2013 19:09
od Reccol
To pak jo. Mě by právě překvapilo, kdyby to bylo lepší než Comtacy. Ty maj mít rychlejší a čistší odezvu.

Střelecká sluchátka vs PA

PříspěvekNapsal: 14.06.2013 14:08
od bivoj
Střelecká sluchátka vs PA doba

Tak mě tak něco napadlo. Spousta rozpadlíků má kosu osazenou kompíkem. Jenže si nedovedu představit použít takto upravenou zbraň bez sluchátek. Už jen výstřel ze standardní 58čky je (v exteriéru) na hraně snesitelnosti a zavání to (při více výstřelech) trvalým poškozením sluchu, v místnosti je to téměř jasná jízdenka do společnosti hluchých. Pokud je ale zbraň osazena kompenzátorem, tak i výstřely v exteriéru (ať už zastavěná industriální oblast, les, pole atp.) můžou mít devastující účinek na sluch střílející osoby. Taktéž při střelbě ve formaci jsou ostatní střelci (jejich sluch) ohrožováni zvukem výstřelu daleko více, než při použití zbraně bez kompenzátoru. Ještě více se toto projevuje u různých kraťasů apod., (většinou standardně osazovaných kompenzátory) kde je ústí hlavně blíže střelci a navíc mají výtokové plyny více energie, takže i ta "rána" je u kraťasů o něco větší.

Nějak si nedokáži představit, že v případné PA době s sebou (v tomu odpovídající situaci) nesu mimo kosy (s kompíkem) ještě sluchátka a před každou případnou střelbou si je bleskurychle nasazuji. Nebo v případě obrany usedlosti/vesnice/komunity je podivná představa obránců, kteří se střelbou brání "nájezdníkům" či zombíkům a všichni mají nasazeni sluchátka. ;) Nehledě na to, že by sluchátka značně stěžovaly dorozumívání mezi samotnými obránci. (Pro PA dobu neuvažuji o elektronických sluchátkách!)

Když se člověk na YT dívá na přestřelky které se nyní odehrávají ať už v Sýrii či jiné zemi kde se to mele, tak tamní "bojovníci" sice sluchátka nikdy nepoužívají, ale taky jsem na jejich AKčkách nikdy neviděl plnohodnotný kompenzátor. Naopak jednotky NATO či USA často zbraně s kompenzátory používají, jenže nejenomže většinou mají balistickou či taktickou přilbu, (která sice málo, ale přece alespoň trochu uši chrání) a také používají povětšinou zbraně v ráži .223 Rem., která nedělá zdaleka tak velký hluk jako 7.62x39.

Takže co vy na to?

PříspěvekNapsal: 14.06.2013 14:44
od cipis
Copak ochrana sluchu je jen sluchátky? Co špunty?

PříspěvekNapsal: 14.06.2013 17:32
od Steril
Nouzově aspoň hilzny do uší. Mladej a blbej sem jinak ani nestřílel :roll:

PříspěvekNapsal: 15.06.2013 6:03
od DeadMan
Vzhledem k tomu, že nemohu zajistit sluchátka pro celou rodinu (myslím tim kvalitní = ty co používají chlapi na provoze nemá cenu naskladňovat) navíc je nepraktické v tom běhat po venku tak jsem si udělal zásobičku špuntů, které čas od času "omladím" a považuju to za ideální řešení (dva páry mám dokonce v BoB) neb jsem si všimnul, že to celkem běžně používají i vojáci na misích a není to příliš nápadné a přitom dostatečně účinné.

PříspěvekNapsal: 15.06.2013 16:07
od Pepe
V AČR se standartně fasují špunty do uší. Jednak "US" verze v plastové krabičce a pak tvarovatelné z měkké pěny

Jenomže když člověk neočekává střelbu, tak mu jsou v kapse k ničemu. Můžete buď nosit elektronická sluchátka nebo snížit hluk zbraně při výstřelu.

Myslím si, že jako počáteční investice jsou super právě Howard Leight r-01526 (viz. výše). Za cenu okolo 1200,- se dají nová sehnat. Pokud máte nějakou bandu lidí (primárně střelců/ochránců skupiny), tak bych pouvažoval o Peltorech. Zrovna před dvěma dny jsem viděl na armyburze Peltor Comtac za 3500,-. Jinak bych je kupoval určitě na ebay, kde vyjdou o mnoho levněji než u nás. Velká nevýhoda je nutnost použitý baterií, pokud chcete slyšet okolí.

PříspěvekNapsal: 16.06.2013 19:12
od bivoj
cipis píše:Copak ochrana sluchu je jen sluchátky? Co špunty?

Jenže i u těch špuntů platí v dost velké míře stejná omezení, jaké jsem uvedl pro ty sluchátka. Navíc jejich "pohotovost" pro okamžité nasazení je diskutabilní a oproti sluchátkům ještě několikanásobně menší. Navíc cíleně se bavím o kose s kompenzátorem, kdy hluk výstřelu je pro samotného střelce (bez ochrany sluchu) z fyziologického hlediska dost destruktivní.

Modelová situace - jdete v PA lesem s kosou v pohotovostním ponosu (např. patrola v okolí chráněné usedlosti) a potřebujete slyšet. Mj. aby jste eliminovali vlastní hluk, ale také samozřejmě proto, aby jste slyšeli případnou hrozbu. Přes to všechno se naproti vám objeví drban s perkusním revolverem v ruce s evidentním zájmem poslat vás pod kytky. V ten okamžik prostě nebude čas na nasazování jakékoliv ochrany sluchu. Drbanovi při výstřelu z perkusu nehrozí prakticky žádné poškození sluchu, kdežto u vás při výstřelu z kosy s kompíkem hrozí minimálně dočasné ohluchnutí a pískání v uších, které vám na následujících několik minut naprosto neumožní použít sluchu jako smyslu, který by vás měl informovat o jakýchkoliv dalších možných nebezpečích (drbanovi kamarádi, běžící směrem odkud slyšeli výstřel atp.)

Kompenzátor (na kose) je jistě výborná věc co se týče sklidnění zpětného rázu a zdvihu zbraně, výborné na střelnici či akční střelbu s použitím adekvátní ochrany sluchu, ale pro PA dobu vidím jeho použití takové neurčité a někdy spíše kontraproduktivní.

Pozn: Ideální řešení výše zmíněné PA situace je pochopitelně kosa osazená tlumičem+kvalitní subsonické střelivo. Samozřejmě, že vím, že v současné době jsou tlumiče hluku zakázaným doplňkem zbraně, bavím se pouze o hypotetické situaci v PA době!!!

Pokud vím, tak tlumiče jsou kategorie "A", ne zakázané. Ono se to nezdá, ale je to velký rozdíl. A držte se prosím tématu, k tlumičům kdyžtak v jiném vlákně. pepe

PříspěvekNapsal: 16.06.2013 20:07
od cipis
Co to máš prosím tě za kompenzátor, že po výstřelu ohluchneš?
Schválně jsme si to zkoušeli a nebylo to zas až tak hrozné, aby člověk nemohl fungovat dál.
A to si vem, že dřív se střílelo z daleko silnějších a hlučnějších zbraní. Copak z toho byly miliony hluchých vojáků?

K té modré poznámce ze zákona - zakázané doplňky zbraní - kategorie A (dále jen "zbraně kategorie A"). Proto je také výjimka ;-)

PříspěvekNapsal: 16.06.2013 20:41
od bivoj
2 cipis (&pepe) - přesně tak, myslel jsem &3 odst. 1) písm. a) Zákona o zbraních a střelivu (119/2002 Sb.).

Ale zpět mimo OT, ke sluchátkům a ochraně sluchu: 2 cipis - právě že s kompíkem bez sluchátek jsme s kámoši nikdo neměli tu odvahu. Moc dobře si z vojny pamatuji, jak nepříjemné až bolestivé je střílet z kosy plnotučným střelivem bez ochrany sluchu (na vojně jsme dělali i daleko větší "blbosti", občas se divím, že jsem ji přežil bez vážnějších následků :D Ale teď už jsme staří a "moudří" :D tak se do podobných experimentů jen neradi pouštíme.)

Co se týče vojáků a dříve používaných zbraní - v tom je právě ten háček, že dříve se kompenzátory nepoužívaly, takže primární rázová a akustická vlna vycházející z hlavně po výstřelu směřovala v zhruba 100°-120° úhlu od osy ústí zbraně směrem dopředu, a ke střelci se dostaly pouze sekundární a složené složky akustického tlaku. I tak to může být pro vedle stojícího spolubojovníka dost nepříjemné a "ohlušující" (viz. Černý jestřáb sestřelen ;) )

Kompíků na kosách jsme vyzkoušeli několik druhů, mj. Jimiho, Zendla a nějaké další (nezjištěných výrobců) a to se sluchátky i špunty. A už u těch špuntů to bylo pro střelce tak na hraně "příjemnosti". Nehledě na to, že stačilo stát (bez sluchátek) cca 15-20m za střelcem a zatímco výstřel z kosy bez kompíku byl naprosto v pohodě, tak s kompíkem to vypadalo (akusticky), jako by nás někdo ostřeloval. Fakt si nedovedu představit "testovat" střelbu s kompíkem bez ochrany sluchu - jasně že člověk pak může "fungovat" dál, ale určitě minimálně na nějakou dobu nebude moc dobře slyšet.

PříspěvekNapsal: 16.06.2013 23:21
od Kocour
Asi je to velmi individuální, ale když jsme kdysi na vojně stříleli z kosy (podotýkám, že to nebylo 5 ran za celou vojnu, jako u některých jednotek, ale mnohokrát a několik zásobníků, ochrana sluchu nulová, kosa ovšem bez kompenzátoru) většinou jsem pak ještě druhý den špatně slyšel. Někteří byli ale v pohodě už třeba za hodinu. Neměl jsem pak střelby moc rád, protože to evidentně signalizovalo, že si sluch poškozuji, ale holt když se zase mělo střílet, zatnul jsem zuby. Před tím jsem nějakou dobu střílel ze sportu, ale tam se samozřejmě používala sluchátka.

Mimochodem, špunty do uší chrání zásadně hůř, než sluchátka, protože určité frekvence se do uší dostávají i přímo kostí v okolí uší, která není špunty pokrytá..

Problém je v tom, jak už naznačují lidi přede mnou, že v bojovém použití se nejde zbavit předem sluchu, protože je nutné sledovat jak hluk vlastní, tak i vydávaný nepřítelem. Stejně tak může být zapotřebí domlouvat se šeptem a podobně. Je otázka, do jaké míry tohle splňují elektronická sluchátka, protože prostě je fakt, že některé zvuky můžou odfiltrovat, i když je to nežádoucí. Kupříkladu když na nás začne někdo střílet, že... :shock:

Nicméně tohle museli zažívat vojáci přinejmenším obou světových válek a dalších konfliktů a domnívám se, že se s tím prostě počítalo, a že dočasné poškození sluchu postihovalo víceméně spravedlivě obě strany, takže nebyla snaha to nějak řešit. Velitelé zkrátka řvali jako tur a lidi se orientovali víc vizuálně. V době předovek a sevřených tvarů na bojišti se navíc používaly signály bubnem mimo jiné i proto, že schopnost slyšet nízké frekvence bubnu zůstávala zachována i po ohlušení střelbou.

Docela by mě zajímalo, jestli je tu někdo, kdo se opravdu vyskytl v pěším boji v dotyku s nepřítelem na palebnou vzdálenost osobních zbraní nebo bližší (ne třeba jako osádky vozidel, kde poslouchají jenom interkom a nic jiného je nezajímá, či někdo kdo poskytuje palebnou podporu ze zadní linie a sluchátka mu nevadí), jak se to řeší dnes. Nějak si neumím představit patrolu s nasazenými chrániči sluchu, ale zároveň by snad v elektronickém věku nějaké řešení být mohlo. Protože schopnost v přerušení palby stále slyšet slabé zvuky by dávala výhodu nad nepřítelem, který by tohle nedokázal.

PříspěvekNapsal: 16.06.2013 23:31
od Reccol
Určitou alternativou můžou bejt tyhle Surefire špunty a ostatní na podobným principu. S vyndanou "záklopkou" pořád celkem slušně tlumí při střelbě a přitom je poměrně dobře slyšet běžná konverzace (lépe než s normálníma špuntama, ale samozřejmě ne tak dobře jako s elektronickejma sluchátkama). Když se ten středovej díl vyndá úplně, dá se tam strčit třeba zakončení jistých typů headsetů.

PříspěvekNapsal: 16.09.2013 15:02
od Reiser
Co byste doporucili jako kvalitni sluchatka na trenink na strelnici? Chci neco bez elektroniky - obycejne ale aby to plnilo ucel, dobre sedelo na hlave, pouzite kvalitni materialy at to vydrzi i hrubsi zachazeni. Nevadi mi vyssi cena pokud to bude skutecne kvalitnejsi ale nechci utracet za el. sluchatka ktere nevyuziju.

PříspěvekNapsal: 16.09.2013 15:37
od Fabulous
Peltor.

PříspěvekNapsal: 16.09.2013 15:39
od MrPorter
Já mám furt jedny Peltory už deset let a spokojenost.

PříspěvekNapsal: 17.09.2013 5:03
od Reiser
ok diky moc

PříspěvekNapsal: 18.09.2013 8:31
od Hohepa
Dělám na NC frézce, takže rambajs mám osm hodin denně.
Používám PELTOR OPTIME III už cca 6 let a naprostá spokojenost.
Nacpal jsem si dovnitř sluchátka od MP3 a když si je zkusil kolega
co lítá na ultralightu s motorem z trabanta, tak si je utíkal taky koupit :D

Ochrana sluchu - akrivní sluchátka

PříspěvekNapsal: 16.02.2014 15:24
od Skalik
Předně doufám, že jsem stejné téma nepřehlédnul, kdyžtak to modi určitě sloučí.

Pánové co kdo používáte za sluchátka (aktivní) pro střílení? Mám klasické pasivní a pro SA58 je mi to málo (asi mám sluch celkem citlivý). Chtěl bych takové co do budoucna nebudou mít problém s utlumením plnotučné samonabíječky (308W).

Tak pokud můžete zhodnotit případně dát tip kde nakoupit.

Díky

přesunuto, pepe

PříspěvekNapsal: 16.02.2014 16:29
od hharo
Měl jsem Peltor SportTac- prodal jsem je- přešel jsem na špunty, teď mám Peltor Bullsey a už je mi to málo. No a pokukuji po MSA Sordinech Supreme Pro, mají gelové vložky což Sportaky neměly(nejsem si jist zda to šlo dokoupit a vyměnit), měly by být vodotěsné atp. Obdobné Peltorky Comtac stojí o cca 4000,- více.

A někde jsem se doslechl, že prý u nás v čr je pobočka MSA kde mají její zaměstnanci docela fajné slevy.Pravda? Netuším.

PříspěvekNapsal: 20.02.2014 17:59
od Skalik
Pepe - děkuji za přesunutí.

4All - děkuji za info, nakonec jsem zvolil zde doporučované Impact Sport z UK. A jen taková poznámka, z amazonu mě poslali do háje, že toto zboží neposílají do čech. Na ebay jsem našel prodejce a bez problému v pondělí dopoledne zaplaceno a ve čtvrtek dopoledne byl balíček v práci. Celková cena vyšla na necelý 2000czk

:hand

PříspěvekNapsal: 12.03.2014 7:28
od Musi
Sireni zvuku po vystrelu je rozdine jak v otevrene krajine, v lese, v zastavene oblasti tak i na strelnici. S Sa58 jsem mel moznost strilet mnoho let a to jak bez kompenzatoru tak s kompenzatorem.
2 Bivoj:
1.) Takticka helma ti pri strelbe k ochrane sluchu moc nepomuze. Spis naopak. Sireni zvuku jde do vsech stran ( samozrejme jina intenzita, ve smeru vystrelu vetsi, za strelcem mensi) a pokud narazi na prekazku ktera neabsorbuje jeho vibraci, odrazi se (nahravaci studia vs. zdena mistnost). Takze takova helma na strelcove hlave funguje jako obraceny lampac. Nastesti stare plechace se uz vyrazuji a klasicka kevlarova helma ma lepsi vlastnosti. Navic takova vysadkarska helma nezakryva usi vubec ani modernejsi US MICH helmy.
2.) Pri strelbe s kompenzatorem je na tom nejhur spolubojovnik vedle strelce a jeste nejlepe vysunuty cca 50 cm do smeru strelby. To ti po vystrelu i zavlajou vlasy a pak prileti zhava nabojnice za krk. :-)
3.) Ve sve praxi resim ochranu sluchu nekolika zpusoby. Na civilni strelnici, kdy si pucam jak chci a jsem minimalne vyrusovan, pouzivam Peltory bez odposlechu ( na s odposlechem jsem v dobe koupe nemel penize) nebo jiz zminene spunty do usi Surefire.
V zamestnani pri strelbach apod uz ale musim lepe slyset a byt zaroven na spojeni ( bez spojeni neni veleni) , tak to jsou vetsinou membranove spunty nebo Surefire. Nejhorsi varianta je dat si spunt do jednoho ucha. To mate na nekolik dni tichou domacnost.
4.) Pri realne cinnosti v boji a asi to bude i v PA se ochrana sluchu neresi. Neni na to cas. Pokud jde o zivot, sluch je vedlejsi. A stejne pri stresove zatezi pod palbou si to neuvedomis. Je to jako kdyz v zapalu boje si vymknes kotnik a az za dalsi hodinu po snizeni adrenalinu v krvi zacne bolet. Po takove situaci muze, ale dojit k audio soku, sluchove ustroji je namozene a otekle. Krome piskani v usich se dostavuje spatna rovnovaha, zavrate a pocit na zvraceni. Muze dojit k trvalemu snizeni sluchu. Pokud neni moznost navsteva ORL, tak hned si davam spunty do usi a hodne tekutin, spanek a modleni, aby bylo zase dobre.

A pokud nemam po ruce spunty a nechci si kazit sluch lepsi nez nabojnice je si do usi vrazit dva vajgly. ;)

Zradne je take, kdyz jste na druhe strane vystrelu a strela proleti blizko vas. Nadzvukove strelivo pri letu vydava treskuty zvuk. Plesknuti. To znamena opet piskani v usich.

PříspěvekNapsal: 12.03.2014 8:12
od Skalik
Musi: jen bych tě doplnil zajímavý článek o Akustickém traumatu: http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2012082607

A ještě poznámečka k tvojí poslední informaci, nadzvukové střelivo při letu nevydává třeskutý zvuk, nadzvukové střelivo v moment překročení rychlosti zvuku způsobý třesk a dále vydává pouze šum svistu :)

PříspěvekNapsal: 12.03.2014 9:42
od sroub
Skalik píše:A ještě poznámečka k tvojí poslední informaci, nadzvukové střelivo při letu nevydává třeskutý zvuk, nadzvukové střelivo v moment překročení rychlosti zvuku způsobý třesk a dále vydává pouze šum svistu :)

Letící střela vydává hluk celou dobu co se tře o vzduch. Sonický třesk vydává celou dobu kdy se pohybuje nadzvukovou rychlostí, a ten třesk se šíří kolmo k pohybu střely. Proto když tě mine, slyšíš třesk v pravém úhlu od skutečného směru letu střely.
Prostě, když to práskne vpravo od tebe, tak ten co po tobě střelil je před tebou, nebo zatebou. A pokud nemá tlumič, nebo to jinak nemaskuje, tak za chvíli uslyšíš i hluk výstřelu....

PříspěvekNapsal: 03.04.2014 2:59
od Slavek69
Možná to někoho bude zajímat.

http://www.ebay.co.uk/itm/251491176782

Už jsem si objednal.

PříspěvekNapsal: 03.04.2014 3:58
od Hohepa
sroub píše:Letící střela vydává hluk celou dobu co se tře o vzduch. Sonický třesk vydává celou dobu kdy se pohybuje nadzvukovou rychlostí, a ten třesk se šíří kolmo k pohybu střely. Proto když tě mine, slyšíš třesk v pravém úhlu od skutečného směru letu střely.
Prostě, když to práskne vpravo od tebe, tak ten co po tobě střelil je před tebou, nebo zatebou. A pokud nemá tlumič, nebo to jinak nemaskuje, tak za chvíli uslyšíš i hluk výstřelu....

třesk.jpg
třesk.jpg (2.53 KiB) Zobrazeno 8848 krát

To co popisuješ, že když to práskne napravo, tak to je před tebou nebo za tebou, to se týká letadel a v tomto případě letícího projektilu. A šíření rázové vlny sonického třesku.
Místo, kde to práskne, tedy střelec, zůstává stejné a slyším ho z toho směru odkud se ke mně ty zvukové vlny šíří. A ony se šíří přímočaře , stejně jako vlny na vodě po vhození kamene. Jen objekt, který ty vlny způsobil je za tu dobu, než se ke mě ta vlna dostane je už jinde. V případě projektilu možná mezi očima.
Neznám a nenapadá mě jediný důvod, když na mně někdo střílí ( tedy v rámci mých znalostí fyziky ze základní školy,) proč bych to mněl slyšet z jiného směru. - Tedy vlastně jedna možnost mě napadá a to, že střelec mě mine o 45°v horizontálním směru 8-) ,
takže pokud sonický třesk a zvuk výstřelu jdou z jiného směru tak se nestřílí na mě a to je pozitivní informace ne ?
Podrobně popsáno třeba zde
http://fyzika.jreichl.com/main.article/view/190-razova-vlna

PříspěvekNapsal: 03.04.2014 7:01
od des
Mas to predsa vysvetlené v tom svojom odkaze aj s obrázkom, ne?
Si to skus predstaviť ;)

PříspěvekNapsal: 03.04.2014 7:13
od gannicus
Slavek69 píše:Možná to někoho bude zajímat.

http://www.ebay.co.uk/itm/251491176782

Už jsem si objednal.
Dej vědět jestli ti dorazí v pořádku.. ta cena je hodně dobrá a ještě k tomu free postage?

PříspěvekNapsal: 03.04.2014 11:12
od Steril
Fuck, chtěl sem si je objednat a pod nosem mi je vyprodali :(

PříspěvekNapsal: 03.04.2014 11:48
od Maximus
To Slavek69: Na ty Howard Leight R-01526 Impact Sport jsem opravdu zvědavý ;).

PříspěvekNapsal: 03.04.2014 13:30
od Fabulous
Mám je = nebrat :(

Tlumí málo a divně.

PříspěvekNapsal: 03.04.2014 13:41
od gannicus
Kua, proč každý říká něco jinýho :(

Lze si vůbec vybrat sluchátka bez vyzkoušení několika typů současně?

PříspěvekNapsal: 03.04.2014 13:52
od Lunochod
Určítě lze, zvol Peltor Comtac či MSA Sordin a máš vystaráno. ;)

PříspěvekNapsal: 03.04.2014 14:02
od Steril
Fabulous píše:Mám je = nebrat :(

Tlumí málo a divně.

No moment! :D

Fabulous píše:Mam jedny spickova sluchatka na prodej za cca 1900 kc. Pouzivam je take, koupil jsem dvoje. Znacka Howard Leight, nejnovejsi provedeni. Funguji lepe nez Peltory.

PříspěvekNapsal: 03.04.2014 14:12
od Fabulous
Mno, to jsem psal nedlouho po zakoupení a se zdravějšími uchami. Stydím se... :oops:

PříspěvekNapsal: 03.04.2014 20:04
od Fabulous
Tak abych vysvětlil moji změnu názoru. Howard Leight mě původně nadchl několika věcmi. 1. Jen jeden, dobře řešený vypínač (Peltor jsem opakovaně nechtěně zapnul = baterie v háji). 2. Ořízne pouze zvuk výstřelu (Peltor při ráně ztlumí vše). Celkově sympatická konstrukce.

Jenže... Používáním jsem našel mnoho zásadních chyb. 1. Zvuk to sice ořízne, ale nechá ho dost, aby to bylo nepříjemné a únavné. 2. Poslech je nepřirozený, takže je třeba používat vyšší hlasitost, se kterou ovšem stoupne i ten zvuk výstřelu. 3. Zpocená sluchátka se neuvěřitelně lepí k uchu a po sundání i k sobě (pot naleptává povrch? ). 4. Chytají "brum" z mobilů. 5. Velmi málo tlumí, takže i na venkovní střelnici jsou nekomfortní s vyšší ráží zbraně.

Takže za malé peníze v tomto případě dostanete ještě menší hodnotu. Důrazně doporučuji nekupovat!

PříspěvekNapsal: 06.04.2014 18:25
od Pepe
Já jsem s nimi naopak spokojený, střílím převážně ráži 5,56 a 9L. Je pravda, že chytaj cvakání mobilu :( S tlumením problém nemám. Jediný co mi vadí, že nejsou vodotěsné. I pod helmu (mich) sedí dobře.

PříspěvekNapsal: 06.04.2014 19:04
od cipis
Já po roce používání musím dát za pravdu F. Ale pořešil jsem to špuntama do uší, které mám od jisté doby neustále, hned jak dojedu na střelnici a ještě než vylezu z auta.
Opravdu tlumí málo, takže špunty pod ně a je to ok (u F. kompíků nutnost). Díval jsem se onekdá na jejich "víc tlumící" variantu a je, ale už nejsou tak pěkně placaté.
Slepují se, to je také fakt :(
A audio chytá mobilní datové přenosy, ostatně jak spousta jiné audio techniky.
Ještě k tomu vypínači - po 4h se automaticky vypnou, takže na baterky opravdu paráda. Jen se člověk nesmí leknout a je potřeba vypnout a zapnout, na další 4 hodiny :)
Jinak si myslím, že za tu cenu (koupeno na ebay) je to i tak paráda a pokud si člověk doplní špunty, tak je to ok.

PříspěvekNapsal: 06.04.2014 19:14
od Fabulous
Já na střelnici používám už jen velká sluchátka a většinou bez elektroniky. Čím větší bambule, tím lépe :) Při vyšší frekvenci návštěv střelnice totiž člověk se špatnými sluchátky neodvratně hluchne :( Taktická plochá sluchátka používám jen v případě náhlé akce, kdy je potřeba dobře slyšet.

PříspěvekNapsal: 06.04.2014 19:18
od Steril
Já používám Peltor optime III - nejtlustší sluchátka, který sem našel. Rád bych elektronický ale pořád si nemůžu vybrat :(

PříspěvekNapsal: 06.04.2014 19:21
od Fabulous
MSA Sordin. Chtě nechtě do nich také asi brzy půjdu. Nebo se vrátím k nějakému modelu Peltorů. Ucha mám jen jedny a už dost poničené :(

PříspěvekNapsal: 06.04.2014 20:23
od cipis
Za to můžou ty tvoje kompíky :D
Teda, ona to až zase taková sranda není :(

PříspěvekNapsal: 07.04.2014 6:28
od gannicus
Hmmm k těm MSA sordin. Má někdo zkušenosti s nějakým prodejce na ebay nebo někde jinde? Dát za ně u nás 4-5k (dle typu) je pro mě nepřijatelné.

PříspěvekNapsal: 30.01.2016 8:34
od LokiFilip
Máte někdo zkušenosti s těmihle? http://www.zbrane-vzduchovky.cz/bryle-a ... ivni-cerne už několik lidí mi je doporučilo že poměr cena kvalita super. Jestli máte jiné nápady tak sem s nima. Rád bych aktivní sluchátka do 2.500,- za ně dám (víc teď nemám a už mě nebaví si půjčovat).

PříspěvekNapsal: 30.01.2016 10:18
od Nicotinick
Než "aktivní" sluchátka za 790,- peněz, tak raději slušné neaktivní Peltory. Sluch máš jen jeden.

PříspěvekNapsal: 30.01.2016 11:55
od LokiFilip
A nějaké doporučení na solidní aktivní do +-2500,- bylo by? Netuším jaké parametry hledat a co by měli splňovat. Za každou radu jsem vděčný.

PříspěvekNapsal: 30.01.2016 12:14
od krvfx
Ja mám Howard Leigh Impact Pro - mají velký útlum a elektronika funguje bezvadně. Akorát jsou dovezená z USA, nevím, jestli se tu dají koupit. Stály tuším okolo 70 USD. Nevýhoda je, že jsou trochu tlustší, ale kupodivu mi zatím nikdy nepřekážela.

Pak mám ještě Caldwell za litr, ty jsem na ostro ještě nezkoušel, ale je vidět, že konstrukce je trochu horší. Zdá se, že by měly taky fungovat.

PříspěvekNapsal: 30.01.2016 12:27
od LokiFilip
krvfx píše:Ja mám Howard Leigh Impact Pro - mají velký útlum a elektronika funguje bezvadně. Akorát jsou dovezená z USA, nevím, jestli se tu dají koupit. Stály tuším okolo 70 USD. Nevýhoda je, že jsou trochu tlustší, ale kupodivu mi zatím nikdy nepřekážela.

Pak mám ještě Caldwell za litr, ty jsem na ostro ještě nezkoušel, ale je vidět, že konstrukce je trochu horší. Zdá se, že by měly taky fungovat.

tyhle? http://www.gunner.cz/cs/p-1553-aktivni- ... le/?cat=72
už jsem na ně taky koukal

Ty howardy jsem našel na ebay http://www.ebay.com/itm/Howard-Leight-b ... SwpDdVfoDi jsou to oni?

PříspěvekNapsal: 30.01.2016 13:18
od krvfx
Jo, obojí jsi trefil, ty Caldwelly stály dřív tuším 990. Ty HL mám asi rok a můžu je určitě doporučit.

PříspěvekNapsal: 30.01.2016 14:59
od LokiFilip
Ok tak já do nich nejspíš půjdu. Ještě to nechám přes odpoledne uležet v hlavě a večer nejspíš objednám. Díky za radu

PříspěvekNapsal: 30.01.2016 15:39
od herman
Používám klasické peltory, na střelnici jdu střílet a ne se vykecávat.

PříspěvekNapsal: 30.01.2016 16:34
od LokiFilip
herman píše:Používám klasické peltory, na střelnici jdu střílet a ne se vykecávat.

Když jdeš sám tak 100% souhlasím, ale málokdy jdu sám na střelnici tak chci toho druhého slyšet.

PříspěvekNapsal: 30.01.2016 16:40
od Fabulous
Necituj předcházející příspěvek!!!

PříspěvekNapsal: 30.01.2016 18:11
od krvfx
No a třeba při závodech jsou lépe slyšet povely. Když střílím sám z pušky, tak mám taky klasiku.

PříspěvekNapsal: 07.09.2016 9:08
od zedik
pánové dnes jsem narazil na Peltory Protac II za docela zajímavou cenu - třeba se někomu kdo o nich uvažuje bude hodit odkaz tak se podělím.ja je zkusím objednat,až přijdou o dojmy se podělím

odkaz na shop: https://www.tegus.cz/sluchatka-3m-peltor-protac-ii-cerne

PříspěvekNapsal: 07.09.2016 9:23
od viktor
mam takovy ty obycejny Peltory co se daj koupit skoro všude. https://www.tegus.cz/pasivni-strelecka- ... -3m-peltor Jdou slozit do vajíčka a tak se všude vejdou.
No k elektronickym sluchatkum. Je roztomile když to kolem slyšíte lepe nez když jste bez sluchátek. Na druhou stranu jsem se jich rad zbavil. Proc jsem zbavil nadhernych sluchátek taktical, storm turbo, islam kaput a ja ještě nevim co :D
protože me neuveritelne sral....y
a - jsou velky a tlusty, nekdy fakt prekazej, uplne uzasny je když si je třeba na závodech posunes ramenem a potom ten kraval mas naplno a nic s tim neudelas
b - je to neskladny na prepravu a vůbec
c - povely slysim i v normálních a to ostatní slyset fakt nepotrebuji, nekdy to fakt i rusi, vim ze jde elektronika vypnout ale proc tam tedy je ? když ji nechci používat
d - je to drahy, to radeji zapomenu ńekolik jinych sluchátek nez jedny el. si radeji koupim naboje
e - jo jako smirovadlo je to fat dost dobry, a nebo uz jsem fakt trochu hluchej
viktor

PříspěvekNapsal: 07.09.2016 12:05
od Jezbo
Skládací Peltory mám taky. Útlum není kdoví jakej, ale stačí to. Blbý je na nich to, že si je člověk nemůže dát třeba kolem krku když dostřílí. Buď musím mít sluchátka na hlavě nebo je sundat.

PříspěvekNapsal: 07.09.2016 13:10
od Nightmare
Jezbo: já si dávám jedno sluchátko dozadu za ucho, takže je mám na hlavě a i slyším, i když jen na jedno ucho

PříspěvekNapsal: 04.11.2016 21:41
od pepa_z_brna
Nema tady nekdo nahodou Peltory Comtac XP - MT17H682FB-02?
Kdyztak SZ, predem diky.

Re: Střelecká sluchát

PříspěvekNapsal: 17.11.2016 18:12
od Zdeněk Mokrý
Jak řešit schopnost sledovat sluchem okolí a současně hlučnost střelby z krátkých zbraní většími rážemi.
Nevím, možná pod dojmem těch televizních přestřelek, kdy hrdina střílí v místnosti "jak zjednanej" z pistole D. E. ráže 50AE a na hlavě má jen klobouk, jsem si ledabyle zasunul špunt do levého ucha a venku si vystřelil z revolveru Taurus Judge 454 casull. Celých 14 dnů v nemocnici jsem pak přemýšlel k čemu je asi revolver v této ráži s 3" hlavní. Na terčovou střelbu ne a na obranu? Přece nemůžu pořád chodit se sluchátky nebo se špunty do uši.
Levé ucho je definitivně v pr.... a jak teď budu chodit na hony. Když si uvědomím, že bych měl jako dřív na honu na kačeny vystřelit 250 nábojů a skutečně "jen v klobouku" tak je mě z toho "ouzko".
Když to přenesem do doby Rozpadu tak možná ani nezáleží na kapacitě zásobníku či tvaru střely, ale pořádný kanón uspí útočníka dokonale sám. Jen si musíme nacvičit rychlé "tasení" sluchátek.
Trochu jsem to zlehčil, ale je to vážný problém v situaci kdy musíte být pozorní nebo připraveni k rychle reakci a současně nechcete ohluchnout.
Po delším studiu internetu jsem si pořídil specální sluchadla, která mají v běžném provozu zajistit přirozený zvuk okolí a v případě výstřelu potlačit jeho hlasitost. Cena 10 000 Kč. Dovoz z Anglie typ Etymötic.
První zkušenost - běžný hluk okolí- I. stupeň - žádná změna - běžný hluk okolí - II. stupeň - zvýšená hlasitost
Další zkušenost - silné tlesknutí - žádná změna
Vzhledem k tomu, že už mám jen "jedno ucho" tak jsem zkušenost s výstřelem provedl jen za současného nasazení sluchátek - výsledek žádná znatelná změna.
Závěr - má někdo s touto pomůckou praktické zkušenosti. Žádný test od nezávislého odborníka jsem nenašel a tak stále čekám s praktickým testem.

PříspěvekNapsal: 18.11.2016 8:39
od Wagoneer
Několik praktických rad nouzové ochrany sluchu od oblíbeného " instructor zero ". ( doporučuji i ostatní jeho videa )
https://youtu.be/Tl9DOZOH66
Edit-nějak mi to nejde zkopírovat. Zkuste na trubce " hearing protection / instructor zero".

PříspěvekNapsal: 18.11.2016 9:53
od krvfx
Dělají se střelecké špunty (i pro muzikanty), které v sobě mají vyvrtanou dírku ("filtr"), která propustí nižší hladiny zvuku, ale impulzy jako výstřel a vyšší hladina hluku tím neprojde. Oproti obyčejným plným špuntům je poslech přirozenější. Můžeš sem dát odkaz na ty Etymotic?

PříspěvekNapsal: 19.11.2016 1:23
od Kocour
Musím podotknout, že poměrně značná část akustické energie se do uší dostává přes sousedící kosti a to žádný špunt neutlumí. Jsem na uši poměrně citlivý (ne, že bych zatím trpěl trvalým ohluchnutím, ale po střelbě se špatným tlumením mi odezní hučení v uších až asi tak druhý den). Takže můžu potvrdit, že je obrovský rozdíl mezi sebelepšími špunty a opravdovými "hluchátky" kryjícími i okolí ucha.

PříspěvekNapsal: 24.11.2016 11:36
od devlop
Zdeněk Mokrý myslel asi tyto sluchátka:
http://www.etymotic.com/consumer/hearin ... gsp15.html

něco jako recenze je zde
http://www.thetruthaboutguns.com/2012/0 ... -earplugs/

ale jak píše Kocour: značná část zvuku prochází i skrze spánkovou kost, respektive kolem zevního zvukovodu kosti spánkové a to špunky neutlumí ani náhodou a u silnějších ráží bych se v případé časté střelby obával i přes ně poškození sluchu. hickok45 sice již několik let nepoužívá nic jiného než špunty, ale předpokládám, že šepot člověka na druhé straně místnosti už uslyší jen velmi sporadicky :)

PříspěvekNapsal: 24.11.2016 12:09
od soumrak
Jenomze hickok45 strili vyhradne venku nekryte.

Ve chvili, kdy jsem na venkovni nekryte strelnici, tak mi spunty staci, jakmile uz je i jenom castecne zdeny a kryty stav nasazuju si tluste peltory III. Vypada to hrozne, hur se s nimi miri s puskou, ale jine sluchatka maji pro me usi moc maly utlum.

PříspěvekNapsal: 24.11.2016 12:17
od Hdm
vybírám sluchátka pro běžnou střelbu na střelnici, pistole a pumpa, mám prosím pár dotazů na někoho kdo má/měl a může říci praktické rady a zkušenosti:
- brát třeba zmínění Peltor III, nebo nějaké "elektronické"? Nemám zkušenost jaký mají "elektronické" útlum.
- Jak sluchátka těsní při nasazených střeleckých brýlích?

PříspěvekNapsal: 29.03.2017 22:07
od Rony
Zvažuji nákup Peltor ProTac III Slim nebo Peltor ProTac Hunter. Nemůžu ale přijít na to, jaký je mezi nimi vlastně rozdíl? Podle informací, které jsem našel, mají stejný útlum, elektronika bude asi taky stejná. Kromě vzhledu (nepodstatné) je snad rozdíl v hlavové pásce. Na jednom eshopu jsem se dočetl, že Hunter má sklopnou hlavovou pásku. Znamená to snad, že jsou skládací?
Poradí někdo?

PříspěvekNapsal: 30.03.2017 6:54
od viktor
no brat si vzor z akcnich filmu za ochranu sluchu neni asi moc dobry.. delostrelci byli normalne hlousi a tak to stejne nevadilo, zivotnost vojaka ve stalingradu byla cca 24 hod a tak ze byl za chvilku hluchej nehralo vyraznou roli..
ale, k veci, pouzivam spunty, klasicka sluchatka a elektronicka sluchatka..
spunty jsou naprosta nouzovka, ale mam je v aute, ve strelecke brasne a v baglu, pritelkyne v KPZ ( ochrana proti chrapani ostatnich ) podle me jsou v libovolnem provedeni a cene k trvale ochrane sluchu na strelnici nepouzitelne..kocour ma naprotou pravdu.
klasicke pelltory kdyz si jdu zastrilet a nepotrebuju se u toho bavit, coz je vetsinou.. nic z nich necumi, stoji par korun a muzu je hodi klidne do brasny a nic se jim nestane, neupadne, nezlomi atd..
elektronicke jen tam kde potrebuji se mimo jine i bavit, napr. na zavody, kurzy atd.. kdyz v nich strilim zavody tak elektroniku proste vypnu abych nebyl rusen. Pak ji zas zapnu.
Rozdil v elektornickych sluchatkach je hlavne k konfortu. Kdyych byl na strelnici 8 hod denne tak je to jina liga a vezmu fakt neco pohodlneho a prijemneho po vsech strankach. N atech par hodin co je pouzivam na tom zas tak nezalezi. Ty moje treba obcas znaj mobilni telefon a sem tam v nich zapipipa, ci sumi. ale stali cca 1500,. as jinak jsou v pohode. Nicmene je to stale nekolikanasobne choulosivejsi vec nez klasice pelltory a utlum je prakticky stejnej. V rade pripadu je rozdilnej nazev, barva a velice malo provedeni. Ale utlum a vlastnosti elektroniky sjou stejne. Nekdy sjou musle gelove a nekdy ne, Gelovky poznas az je budes mit na hlave kazdej den 8 hod. Jinak to podle me nema moc cenu. Takze nazvy taktical, hunter a aje nevim co je vice mene komercni nazev a rozliseni, proste rozsireni nabidky za male naklady a s velkym ziskem. Takze najdes treba uplne stejna sluchatka co se taky vlastnosti, ale jedny jsou v zelene, druhe cerne, treti maskovane a ctvrte ruzove.. ty dostala protelkyne k vanocum... kazde se jmenuji najak, ale v podste v nich nenizadny jiny rozdil.. tedy mimo ceny...
viktor
na hony se chodilo bez sluchatek ci spuntu, brokovnice je venku v otevrenem prostoru celkem v pohode.
normalni kulovnice na tu jednu ranu s posedu take, tedy pokud nema treba kompenzator, ten to hodi do zadu aje z toho racha jak hrom.. kryta strelnice je pruser...
vzdycky se mi llibi akcni hrdinove jak si septaj co udelaj uprostred divoke palby ze vsech moznych zbrani..
valka musi byt desne hlucna

PříspěvekNapsal: 30.03.2017 12:20
od bacil
Pokud náhodou budete nuceni někdy být bez sluchátek, tak křičte urááááááááááá. Otevře to eustachovku a vyrovná tlaky.

PříspěvekNapsal: 17.07.2017 22:26
od dragon
Pánové, mám MSA Sordin Supreme Pro X, mají 3.5 mm AUX vstup pro připojení externích audio zdrojů.
Už jste někdo řešil připojení těhle sluchátek na vysílačku?
Já mám zatím řešení, které považuji za provizorní - mám připojený krční mirofon a sluchátko z mikrofonu zastrčené pod sluchátky. Chtěl bych připojit sluchátka i mikrofon. Našel jsem zatím jedno řešení, ale stojí 250USD a není vodotěsné.

PříspěvekNapsal: 19.07.2017 7:19
od K4cer
Mám sice jiné sluchátka, ale 3,5mm aux bude stejnej.

Víc záleží jakou vysílačku chceš připojit, resp. jaký má konektory.

V principu, uděláš si přepojovací kablík se sluchátkovým konektorem (kterej nacpeš do vysílačky); a 3,5mm stereo konektorem na druhém konci (ten nacpeš do sluchátek).

Mikrofon sluchátka nemají, takže ten musíš řešit samostatně (třeba tím nákrčním), nebo (jako já) mikrofon nepoužívat a mluvit přímo do vysílačky.

PříspěvekNapsal: 19.07.2017 8:35
od dragon
Vysílačku mám připojenou na Nexus PTT přepínač a z druhé strany mám do něj zavedený mikrofon se sluchátkem (není připojeno do střeleckých sluchátek).
Má představa byla buď rozdvojka vedená z PTT k mikrofonu a sluchátkům nebo krční mikrofon s vývodem do sluchátek na 3.5mm zdířku.
Moje představy by splňovalo tohle, ale je to drahé s problematickou odolností.

https://srstactical.com/comms-conversio ... dsets.html

PříspěvekNapsal: 19.07.2017 9:53
od K4cer
Té šíleně drahý.

Z vysílačky do PTT dou čtyři drátky, jedním nebo dvěma konektory, té jedno. V krabičce na PTT dva pokračují do sluchátka, a druhý dva do mikrofonu (jeden z nich je spínanej oním tlačítkem).
Mikrofon i sluchátka mohou mít kostru společnou (takže jeden k miku, jeden ke sluchátku, a jeden od obou zpátky), ale to je spíš výjimka a v naprosté většině ty drátky budou čtyři.

Rozděláš PTT a ty dva sluchátkový drátky vytáhneš kablíkem ven, tento ukončíš zmíněným 3,5 stereo jackem, kterej se bude připojovat do sluchátek. Jestli ten kablík půjde z PTT napevno, nebo do PTT krabičky uděláš dírku s konektorem je jedno.
Kablík i konektor jde běžně koupit, taky jde koupit kablík s odlitým 3,5 jackem, jacky prodávaný samostatně sou věšinou děsnej aušus, snad s výjimkou Neutriku. Rozhodně nekupuj ten levnej černej plastovej co se šroubuje dokupy, ten se ukejvá - musí mít alespoň kovový pouzdro.. ale ten Neutrik je fakt řádově lepší, jen je dražší a nemaj ho všude.

Druhý dva (mikrofonový) drátky připojíš k mikrofonu, opět je jedno jestli z PTT půjde kablík zakončený mikrofonem napevno, nebo do krabičky přiděláš zásuvku a mikrofonovýmu kabelu konektor. Na mikrofon nebo sluchátko můžeš použít stávající konektor na PTT do kterého se zapojuje původní headset, je to jen na tvý fantazii a tvých požadavcích.

Alterativně, pokud máš z vysílačky DVA konektory (samostatně mike a sluchátko), můžeš sďélat samostatnou propojku vysílačka - sluchátko, a druhou samostatnou vysílačka - PTT - mikrofon.

3,5ky jacky nikdy vodotěsný nebudou a o případný vodotěsnosti sluchátek samotnejch si myslím svý, nemluvě o vysílačce samotné. Můžeš použít i jiný konektory, nebo celou PTT krabičku udělat z nějaký elektrikářský vodotěsný, s vodotěsným tlačítkem, možnosti sou nekonečný.
Mechanická odolnost 3,5 jacků je taky tragická, dyš za to škubneš tak jej urveš. 6,3ky sou lepší (a hlavně dou koupit v rozumný kvalitě), industry standard na mikrofony je XLR/canon, ale tej je vo hodně větší a vodotěsnej taky moc není.
Vodotěsný dou sehnat třeba šroubovací konektory z leteckejch přístrojů.

Ještě stran toho mikrofonu, předhubní mikrofon má (alespoň co já mám zkušenosti) lepší zvuk, ale imrvére zavazí (pití, cígo, gasmaska) a v hlučném prostředí je ůplně k hovnu protože bere fšechno okolí (např. při řízení techniky). Nejlepší by bylo mít mikrofon odpojpovací přes konektor a připojíš si dle potřeby ten kterej chceš.

Něco nejasnýho?

PříspěvekNapsal: 19.07.2017 10:48
od Nicotinick
Uff a ještě jednou pro nás blbý ? :) :)

PříspěvekNapsal: 21.07.2017 0:27
od K4cer
Čemu bledé tváře nerozuměli? :?

Nejjednodušší řešení: z funkčního headsetu ustříhneš samotný sluchátko (až u sluchátka) a vobjevíš tam dva, slovem dvavole, drátky. Vemeš 3,5mm stereo jack, a jeden drátek naletuješ na kostrovej kontakt, druhej drátek naletuješ na zbylý dva (špička a střední). Jack složíš a zapíchneš do oněch střeleckejch sluchátek a hraje to.

A bylo světlo a viděl Bůch, že to bylo dobré.

PříspěvekNapsal: 21.07.2017 17:39
od Nicotinick
Massa Bob pochopila, co náčelník chtít říct. S úklona děkovat. :)

PříspěvekNapsal: 21.07.2017 22:15
od Kocour
No, hrát to bude, ale jelikož na střeleckých sluchátkách je vstup AUX (alespoň se to tak zmiňuje v dotazu), tak to ještě chce přizpůsobit úrovně. Aux nebo též Line-In předpokládá u "spotřební" elektroniky špičkové napětí asi 0,5V. Sluchátkový výstup radiostanice dává několik V. Není to nic kritického, nejjednodušší řešení je nastavit stanici na menší hlasitost. Ovšem pokud by se omylem nastavila na maximum, nedělalo by to line-In vstupu zrovna moc dobře. Taky není špatné, pokud jednou nastavená hlasitost je vnímaná stejně, ať už posloucháme stanici ze sluchátek nebo z vestavěného reproduktoru.

Přizpůsobení se provede "napětovým děličem". To vypadá tak, že se ty 2 drátky ustřižené od sluchátka přemostí dvěma odpory (rezistory) R1, R2 v sérii zvolenými tak, aby jejich součet R1+R2 odpovídal tomu, co očekává výstup radiostanice ("spotřební" sluchátka mají tak 30-100ohm) a aby poměr R1/(R1+R2) odpovídal poměru, v jakém chceme napětí snížit. Takže například kdyby z radiostanice lezly 3V a chtěli bychom se dostat na 0,3V, byl by poměr 1:10. R1 bychom dali třeba 3,3ohm a R2 třeba 30ohm (ale zrovna tak se tam dá použít třeba cca. 10 a 100ohm). Konektor vedoucí k Line-In vstupu se pak připojí pouze na vývody R1. Celé je to tak malé, že se to dá schovat do smršťovačky nebo i do většího konektoru Jack 3,5mm. Jediné, co je třeba, je pohrát si zkusmo s odpory, jaká hlasitost by vyhovovala.

Odkouření výstupu vysílačky nehrozí, protože typicky se k němu připojuje externí "majk", který obsahuje reproduktorek 8ohm (samozřejmě za předpokladu, že si to člověk nezkratuje v rámci experimentů).

PříspěvekNapsal: 23.07.2017 15:31
od dragon
Díky chlapi, jste skvělí, ale já jsem na elektriku levej jak šavle. Asi to ještě chvíli vydržím, než někdo bude prodávat něco dostatečně levného a hotového.

PříspěvekNapsal: 23.07.2017 22:58
od K4cer
Kocour: máš naprostou pravdu, ale je to zbytný. Výcházel jsem z toho že vořezanej a přemodulovanej signál si každej vokamžitě ztiší na srozumitelnou ůroveň, a tím stáhne i napětí na snesitelný. Teoreticky to asi poškodit jde, nevím, ale za iks let praxe zapájení všeho možnýho do linkovejch vstupů mixů a zesilovačů se mi nikdy nestalo, že by to něco poškodilo, ani jsem vo takovým případě neslyšel.

Veselá historka z natáčení, to nám takle f půli akce došla baterka v bezdrátovým mikrofonu, a jinej zrovna nebyl xehnání. Tož sem vytáhl sluchátka ze sluchátkový dírky, zapojil je do mikrofonový a mluvili jsme do sluchátka - a taky to fungovalo.

dragon: se vobávám že zrovna takový udělátko co sháníš jen tak nebude, vono je to celkově spíš hůř sehnatelný a dyštak tak za nemožný peníze (kolik asi stojí umělá krabička s jednoduchým tlačítkem a kusem kablíku s konektorem?). Ale naletovat dva drátky do jacku bys moch zvládnout, nebo najít někoho v okolí.
Je několik standardů výstupu vysílaček, a na propojení vysílačka - PTT - mike - sluchátko/ka žádnej standard není, každej si to dělá jak se mu zrovna zachce. Já mám nějaký PTTčka (myslím že od Z-Tac, té pajcát armádních asi) a taky sem je musel značně alternovat a mám tři různý, protože nic s ničím nepasuje.

A dyš uš najdeš toho kamaráda s letovačkou, nech si udělat i jednoduchou propojku ze sluchátkovýho výstupu vysílačky (to bude dvaapůlka nebo třiapůlka mono) na střelecký (tam je 3,5 stereo); budeš poslouchat ve sluchátkách, ale mluvit do vysílačky jako bez headsetu. Já poslední dobou nosím jen to, daleko míň to zavazí.

PříspěvekNapsal: 23.08.2017 14:25
od Lachy
Vážení, dovolte mi vlastní zkušenost:
Před patnátcti lety jsem si způsobil akutrauma na levém uchu. Od té doby jsem velice opatrný. Na střelnici vždy Peltory III.

Postupem času mne začalo vadit neustále nadzvdihování jednohu sluchátka kvůli komunikaci a následných šlupek, které jsem obdržel z výstřelů okolních střelců.

Koupil jsem si toto:
https://eshop.bestpatron.eu/cz-detail-8 ... pasek.html

A za mne 85%.
Minusy:
- jakmile se gelová část propotí, nedrží tak pevně a při střelbě z pušky propouští víc hluku

Plusy:
- skvěle tlumí rámus (jen rámus)
- skvěle zesilují vše ostatní
- lze připojit rádio/vysílačku/...
- skladné
- nesmrtelná baterie
- systém automatického vypnutí

PříspěvekNapsal: 23.08.2017 14:49
od krvfx
Lachy: brzy čekám S.B.F.:)

Nejlepší poměr cena/výkon je podle mě u Howard Leight by Honeywell Impact Pro. Mám je už skoro tři roky s první sadou baterií oproti Impact Sport mají vyšší útlum. Jediná nevýhoda oproti standardu Peltor Sportac je větší hloubka. A taky se u nás hůř shání.

PříspěvekNapsal: 24.08.2017 15:40
od hrd
Ad MSA Sordin Pro-X - musel jsem si zvyknout na to, ze nektere zvuky zesiluje, levnejsi model Pro, co jsem si mel moznost jednorazove pujcit od kamarada, to nedela, tam mi zvuky pripadaly 1:1.

PříspěvekNapsal: 25.08.2017 8:46
od Lachy
O tom elektronická sluchátka přece jsou, ne? Aby zesilovaly ty správné zvuky (pokud si to na nich nastavíš).
Na těch mých se mi líbí úroveň nastavení. Od "nezesiluj nic" po "slyšíš i vítr ve větvích".

PříspěvekNapsal: 25.08.2017 10:14
od giotto
Rád bych se podělil k tématu o mém výběru sluchadel. Dlouho jsem přemýšlel, jaká sluchátka vybrat, ale neseděly mi velké muffy kvůli pohybu a brýlím. Začal jsem tedy pokukovat po elektronických peckách. Ačkoli větší investice, tak se to stejně v rámci všech nákladů lehce ztratí a sluch mám jen jeden.

Původní představa byla CENS ProFlex Digital 2 (http://www.censdigital.com/proflex_digital2.html) zejména kvůli profi odlitku ušní soustavy, který si člověk nechá udělat tady a pošle jim ho a oni vytvoří odlitek přesně na míru. Bohužel 600GBP je vysoká cena.

Náhodou jsem narazil na malej startup co byl na Kickstarteru pár let zpět a evidentně to dotáhli do konce a nabízí elektronické pecky s odlitkem který si uděláte sami! Decibulz Custom Molded Percussive Shooting Filters
(https://www.decibullz.com/product/new-custom-molded-percussive-filters-pre-order/). A teď to nejlepší cena: 75USD, s dopravou do 100USD a posílaj i do ČR.

Výhody: velmi pohodlné nošení (není problem celý den), fungují v uzavřených i otevřených prostorách, slyšíte mluvené slovo i když je to nepatrně tlumené, velmi dobře drží i při akčnějším pohybu v terénu, po celodenní střelbě pistole-puška vám nehučí v hlavě 8-)

Nevýhody: je třeba troška šikovnosti při modulaci toho odlitku, ideální poprosit někoho druhého o pomoc než to zatuhne (lze znova rozehřát a domodelovat, dokonce je lepší ten tvar dodělávat na víckrát), "dokonalá hygiena ušního prostoru" :chuckle

Kdyby někdo měl konkrétní dotazy, sem s nimi. Za několik měsíců používání na ně nedám dopustit :yes

PříspěvekNapsal: 10.08.2018 20:19
od viktor
mam 4 ks sluchátek, 2 ks normalni peltory za par korun, utlum dobrej a pokud nepotrebujes moc kolem komunikovat tak naprosto supr uz X let.
pak dvole elektronicke , protoze s vecma zachazim jak zachazim tak se mi nechce nechat za sluchatka mejlant.
mam tyhle https://cs.strobl.cz/elektronick-slucht ... ark-earth/
mam moznost srovnani s podstatne drazsima modelama..
takze ultum stejnej,
zvuk je horsi maji echo kdyz jou pustene naplno, v normalnim nastaveni je to v pohode,
nove jsou tvrdsi na usich ale celkem rychle se to srovna, neni to tak pohodlne jak gelovky ale pokud je nemate na hlave X hodin kazdej den tak je to uplne v pohode
vydrz baterek nevim , mam tam porad puvodni
kompik na 223 je pro okoli nestesti
viktor

PříspěvekNapsal: 07.02.2019 8:26
od Bak-ly
Nemáte někdo zkušenost s ruskými GSŠ-01 (6M2) ze systému Ratnik? Je jich plný e-bay za celkem rozumnou cenu. Jsou určené asi spíš do helmy, ale i tak vypadají zajímavě.

PříspěvekNapsal: 07.02.2019 18:24
od JOBU
Mám všetky tri typy:
GSSH-01 - najužšie,takže pekne vojdu pod väčšinu balist.prílb,napájanie na jednu baterku AAA,reálna výdrž v zime na nabíjaciu 1,2voltovú 900mAh je iba cca 3 hodinky,na klasickú 1,5 voltovú cca 11 hodín,asi po 15tom použití musel byť opravovaný prepojovací kábel medzi mušľami (studený spoj),pri slabých bateriach sa náhodne vypína,a hovorené slovo sa nejak premodulováva,bez rozrezania sieťky nejdú mušle od nej oddeliť (kábel medzi mušľami je do sieťky zašitý)
6M2- na dve tužkové AA baterky,ale mušle sú o pár mm širšie,takže s prilbou je to už trošku na hľadanie správnej velikosti,životnosť baterii bez problémov celý deň a noc bez zmeny šumu,sieťku s popruhmi ide oddeliť bez rezania,kábel je v tuneli so suchým zipsom
6M2-1 s mikrofonom,na dve tužkové AA baterky,konektor bohužiaľ nepasuje na žiadnu dostupnú radiostanicu,a origo ruskú Azart (alebo R-168,R-169)tak nejak nejde jednoducho a lacno zohnať,takže jedine prerobiť,životnosť baterii totožná s 6M2,mikrofon je dostatočne citlivý, jeho držiak tvarovateľný,ale dosť tuhý

Kvalita:
plast odolný pevný,sieťka na hlave síce vypadá fakt smiešne a čudne,gumové remene pevné,suchý zips drží bez problémov,pod prilbou netlačia,na uši priliehajú vynikajúco
pri výstrele a rachote sa zvuk nevypína,len stišuje,hovorené( kričené) slovo ale počuť s prehľadom,regulácia hlasitosti intuitívna,rada 6M2 má na tlačítkach aj výstupky,pre jednoduchšie ovládanie,po vypnutí tlmia fakt slušne,koža na mušliach je jemná,nerobí otlaky a podobne,zosilnenie slabých zvukov je tiež na veľmi slušnej úrovni,vynikajúca priestorová skladnosť
Krytka pre baterku je kovová,ale skrutkuje sa na plast-bacha na to,baterky to papá aj pri vypnutom režime,takže tak po mesiaci slúchadlá už nezapnete
Po odrezaní sieťky a ponechaní iba gumených popruhov má tendenciu po (holej :) ) hlave sklzávať predný remienok do čela,takže odporúčam nasadzovať na šiltovku,pak to aj nejak vyzerá.

PříspěvekNapsal: 05.03.2019 13:53
od Matěj
Zkušenost mám takovou, že je měl kamarad na zkoušku na střelnici a já si je zkusil. Krom toho,.že v tom člověk vypadá jako dement (bez prilby) - verze se síťkou, tak strašně šumí, alespoň ten jeden konkrétní kus... vícekrát jsem je nepotkal, nevím jestli to šumění je tedy standard nebo ne.

PříspěvekNapsal: 05.03.2019 19:22
od JOBU
Žiaden šum sa nikde nekoná,jedine pri extra slabých baterkách.So sieťkou to vypadá dementne,to ano,ale u typu 6M2 a 6M2-1 sa dá sieťka dať bez poškodenia dole, na šiltovke to vypadá úplne normálne https://rusarmyshop.com/wa-data/public/shop/products/90/00/90/images/655/655.970x0.jpg, a drží to bez problému aj bez tej strednej pružnej pásky.