Malé přenosné rádio BoB

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvekod kubamk » 07.04.2017 5:59

Máš recht, externí antena má něo do sebe.

nicméně jsem za se na začátku, jaké radio s externím vstupem na antenu. A dělá se univerzální antena? nejsem zrovna radioamater, takže prostě potřebuji krabičku, která prostě bude fungovat a šoupne se do NZ.
kubamk

Příspěvekod dako » 07.04.2017 6:59

U příjmače vícemeně stačí prostý natažený dlouhý drát 1/2 vlnové délky příjmaného pásma, dostačuje i jakékoliv rozumné délky, u příjmače to není kritické. Drát stačí navinout na přepravní civku a tu pak dle potřeby rozvinout. Ale pokud chces opravdu dobrou anténu na příjem SV a KV, mrkni se na webu po Beverage anténě. Její výhoda je, že ji stačí i volně položit na zem, nevýhoda je její délka a to 1 celá vlnova délka. To se dá řešit 1žílovým PK kabelem, který se ještě dá sehnat v armyšopech a más k tomu i krasnou cívku. Mrkni na to, uvidíš.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
dako

Příspěvekod Permonik » 07.04.2017 8:36

No nevím, dobré rádio je fajn. Tohle je ale vlákno BoB. Vážně pro BoB potřebujete takové hitech rádio co umí všechno, bude mít extra filtry, bude velké těžké a k tomu tahat ještě velkou anténu?
Permonik

Příspěvekod dako » 07.04.2017 9:21

No ja tu ale nikomu žádné "hitech" rádio neradím, vše to jsou pruměrná rádia. Taklový Sangean ATS-909W má antenní jack, pokud do něj nic nestrčís používá to vnitřní feritovou anténu s fet zesilovačem, pokud do toho strčíš jack vnitřní anténa se odpojí a externi anténa se připojí, bavím se jen o jeho HF části, neplatí to pro FM příjem. Musím ale upozornit, že externí "výkonná" anténa přestavuje potíž, tyhle rádia totiž mají na vstupu pouze filtr dolní propust <30MHz, což vám první silný SV nebo KV vysílač "zacpe", a rádio je pak buď uplně "hluché" nebo "nahluchlé" a proto pak nastupuji pásmové filtry vřazené mezi anténu a vstup příjmače nebo preselektor, a na to už pak jde poslouchat i amatérské stanice, což se myslím hodí, ne?

Celé tím chci říct, že je lepši si koupit rádio výše popsaných vlastností, než nějakou pouťovou hračku na kliku. Z takového rádia se pak dá udělat hezký nadprůměr, a přitom v základu se bude jednat stále o BoB rádio na tužkové baterky.
Anténa je bohužel základ a je nedílnou součásti rádiového příjmu, fyzikální zákony jsou neuprosné, čím "delší vlny" tím delší anteny.
Ano, aby na straně přijmu mohla být pár centimetrová feritová anténa musí se na takových DV (dlouhých vlnách) budovat vysílače několik set kW až jednotky MW, jenže s tím je konec. Taková Topolná snížila výkon z 650kW na 50kW a to už je hodně znát. O SV to platí stejně.
dako

Příspěvekod kubamk » 07.04.2017 10:50

angean ATS-909W je asi nahrazen angean ATS-909X, který ale nemá pokud dobře vidím vstup na tu anténu. To Wečko nikde k prodeji nevidim...:o//

Jiank to má 718g což my příde uplně v pohodě.
kubamk

Příspěvekod dako » 07.04.2017 11:37

Ja Sangean nemám, tak jsem nějak předpokládal, že to antenní vstup má. Ale teď se dívam že to nemá ani SSB. Já mám DEGEN DE1103 což je za tu cenu bezkonkurenční. Pak tedy jestě TECSUN PL-660 nebo PL-680 nebo PL-880 a ETONy G3 a G5, které asi už přestaly vyrabět.
Ten DEGEN je dobrý, mám k němu pásmový filtr na 40m a 60m pásmo a nemá to špatné parametry. S případě SSB je třeba počítat, že tyhle přijmače přijmáji obě postranní pásma, s nevýhodami, které z toho plynou.
https://en.wikipedia.org/wiki/Single-si ... modulation
dako

Příspěvekod kubamk » 07.04.2017 13:10

Kód: Vybrat vše
http://swling.com/blog/2014/07/the-mega-shortwave-radio-review-of-the-pl-880-pl-660-ats-909x-and-icf-sw7600gr/

našel sem zajimavou recenzi, třeba někomu jako mne pomuze.
kubamk

Příspěvekod dako » 07.04.2017 17:22

Ty Tescuny vycházejí z toho testu nejlíp, do batohu to je ideál, i třeba jako záložní KV přehledový přijmač, k pořádnému stolnímu příjmači a nebo i ke qrp vysílači. Mě třeba takové funkce u ATS-909 jako RDS na FM vůbec nenadchnou, někoho třeba ano. Ale uplně dostačující je fakt ten Degen DE1103, za 55 doláču z ebaye, to je hodně hudby za pár peněz. :)
dako

Příspěvekod štaflík » 19.10.2017 16:43

Kombinací rozměrů a ceny mi přijde docela unikátní tento kousek:
https://radiojayallen.com/tecsun-pl-365 ... -with-ssb/
Potom, co mi na ebay utekl za super cenu Tecsun PL-660, tak uvažuji o tomto. Líbí se mi, že je fakt BoB, velké jak vysílačka. I s extra anténou a betrkami by se do většiny molle kapsiček vešel s rezervou...
štaflík
VIP

Předchozí

Zpět na Komunikace