Stránka 1 z 2

Morseova abeceda a její využití

PříspěvekNapsal: 23.12.2010 16:15
od Karlos
Morseova abeceda je skupina symbolů, která je používána v telegrafii. Kóduje znaky latinské abecedy, číslice a speciální znaky do kombinací krátkých a dlouhých signálů. Ty je možné přenášet na dálku jednodušším způsobem, než všechny znaky abecedy.

K přenosu morseovky je možné použít akustický signál (pískání), elektrický signál (telegraf), optický signál (signalizace vlajkami, záznam na papír pomocí teček a čárek). Nejběžnější použití je dnes v amatérské radiotelegrafii. Rychlost komunikace se pohybuje od 60 do 250 znaků za minutu.

Více o historii vzniku: http://cs.wikipedia.org/wiki/Morseova_abeceda

Re: Morseova abeceda a její využití

PříspěvekNapsal: 10.03.2011 9:20
od Josef
Ačkoliv význam morseovy abecedy v minulých desítiletích značně upadl a i u profesionálních služeb byla zrušena, jako nouzová komunikační metoda má obrovské výhody. Například radiový vysílač pro tzv. nemodulovanou telegrafii (CW) obsahuje pouze několik málo součástek. Jeho signál je čitelný i za velkého rušení. Dosah je tak mohonásobně větší, než by měl přístroj přenášející mluvené slovo. Také spotřeba energie je menší. Zařízení má velkou spotřebu pouze v okamžiku, kdy je stisknutý telegrafní klíč v mezerách nikoliv. Zatím co přístroje vysílající mluvené slovo s modulací FM pracují plným výkonem po celou dobu relace - v mezerách mezi slovy, po celou dobu, kdy máte stisknuté tlačítko PTT na mikrofonu než opět přejdete na příjem.

S morseovkou se to dá dohnat až do extrému.
V ČR je nejeden radioamatér, který si vysloveně hraje při stavbě jednoduchých vysílačů a snaží se s minimálním výkonem dosahovat co nejdelších spojení. Jejich výtvory byly předváděny i na několika veřejně přístupných výstavách. Obeceně se tento trend označuje jako Aktivita QRP.
...jedna polochá baterie, jeden transistror (např. KF506), krystal, ladící kondenzátor, cívka a hlavně dlouhá drátová anténa přesně spočítané délky vysoko nad zemí...
Věřte nebo nevěřte, spojení na vzdálenost 2000 km není (za dobrých ionosferických podmínek šíření) s tímto "dřevěným prkýnkem" vůbec žádný problém. :shock:

Jiný problém je, že signál nemodulované telegrafie si neposlechnete na běžném radiopřijímači. :( Morseovka na něm nevytváří tón, ale jen jakési bouchání či klapání. Naštěstí existuje nouzově vyrobitelný přijímač zvaný audion se zpětnou vazbou, viz.: http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=16&t=252
(nebo pohledejte slovo "audion se zpětnou vazbou", na výraz "zpětná vazba" kladu důraz! Bez ní je to zase k ničemu).

Prostě ve zkratce, za nouzové situaci lze z nejrůznějšího elektroodpadu vyrobit funkční zařízení. Pozor - v tomto ohledu budou mít větší cenu starší součástky, byť by měly horší parametry (elektronky, starší transistory, klasické odpory a kondenzátory s drátovými vývody, vzduchové ladící kondenzátory, křížové cívky, feritové tyčky). Protože moderní SMD součástky jsou příliš titěrně, než aby je bylo možné ručně demontovat a opět použít. Jejich vadou je, že jsou často jednoúčelové a pro "survivalové" aplikace se nehodí.

Re: Morseova abeceda a její využití

PříspěvekNapsal: 10.03.2011 9:58
od Josef
To je pravda, zkušenosti se ztrácejí a proto:
1. nezahazovat starou literaturu, především radioamatérské časopisy a knihy, ale schraňovat z nich zajimavá zapojení. Optimálně ty z let 1945 až 1955, které byly zaměřeny na využití nejrůznějších radiosoučástek, co se kde našly po WWII. Mnohá schémata jsou stále dnes stále realizovatelná, protože jsou navržená tak, aby nevadil velký rozptyl parametrů nebo typů použitých součástí.
2. vytisknout si zajímavá zapojení z internetu (co není na papíře, jako by nikdy nebylo).
3. Jednoduchá zapojení postavit a vyzkoušet v praxi za účelem získání zkušeností se stavbou a provozem (v době, kdy je na to klid, dostatek dílů i měřidel).
4. To, že archivované informace neumíte sami využít neznamená, že se v budoucnu nesetkáte s někým, kdo to umět bude a pro koho budou pravým pokladem.

Re: Morseova abeceda a její využití

PříspěvekNapsal: 18.02.2012 21:50
od mortinto
Josefe, lépe bych to napsat nedokázal!

Re: Morseova abeceda a její využití

PříspěvekNapsal: 23.02.2012 14:17
od Venet
Josef, svata pravda....
Hmm kam som len odlozil tie stare amaterske radia? :oops:

Re: Morseova abeceda a její využití

PříspěvekNapsal: 23.02.2012 14:46
od rudde
tady jsou dva pěkné články:

Jak se (ne)naučit Morse
http://home.karneval.cz/00003016/hamradio_ok1rr/jak_se_1.htm

http://home.karneval.cz/00003016/hamradio_ok1rr/jak_se_2.htm

...
Nejkatastrofálnějším zlozvykem je ale tzv. „skautské Morse“, k jehož výuce se používala tzv. pomocná slova (Akát, Blýskavice, Cílovníci atd.). Pokud se někdo v dětském věku takto takzvaně „naučil“ Morse a v dospělosti se ho chce skutečně naučit, mívá obrovské problémy, pokud se tomuto neodnaučí. Je třeba si zapamatovat: žádné mnemotechnické pomůcky!
...

Re: Morseova abeceda a její využití

PříspěvekNapsal: 24.02.2012 1:17
od Jojo
Sleduji toto forum již delší dobu a těď jsem se odhodlal přihlásit.Takže pár praktických postřehů.Narukoval jsem v roce 1988 a záhy se ocitl na PŠ ve Zvoleně.Po půlročním kursu jsme odcházeli na bojové ůtvary jako starší radisté a specialisti 3.třídy,což obsahovalo příjem o rychlosti 60 znaků za minutu.Na Bojováku jsem vyl sice zařazen jalo linkový mechanik,ale "chytali jsme pořád".Takže reál 100 znaků písmena,120-140 se daly chytat čísla a smíšené tak 80.Dostal jsem se na specialistu 2.třídy.Vysílání katastrofa(byli jsme na příjimacím středisku).A zkušenosti ze zkoušek na specialistu 1.třídy v Brně?Z třiceti lidí to neudělal nikdo a to tam byli 2,kteří chytali smíšené telegramy(písmena+čísla)což je největší "pakárna" 120 znaků za minutu ale všichni shořeli na vysílání. :D Ps po 10 letech na manévech si všichni pamatovali akorát o,s,t,e,h,m což jsou nejjednodužší písmena.

Re: Morseova abeceda a její využití

PříspěvekNapsal: 24.02.2012 8:09
od Josef
Rychlá morseovka je vlastně hudba. Musí být jako hudba poslouchána i jako hudba "zahrána" na telegrafním klíči. Ne jako jednotlivé tečky a čárky. To mozek nestíhá počítat. To co tvoří písmeno v našem podvědomí musí být jen "kousek melodie" a je potřeba mít hudební sluch a hudební nadání. Kdo ho nemá, horko těžko se dostává přes osumdesátku paris (myšleno v horší z obou disciplín, lhostejno, zda je to pro někoho příjem nebo vysílání).
Hudební sluch nemám, takže to zvládám ..../---/-../-././/.--./---/--/.-/.-../..-/ :( )

Re: Morseova abeceda a její využití

PříspěvekNapsal: 24.02.2012 22:29
od Jojo
No bohužel nepomáhá nic jiného,než stále dokola cvičit a cvičit,než se to dostane do ucha.Počítáním čárek se nedá pořádně zvládnout ani 40. :D

Re: Morseova abeceda a její využití

PříspěvekNapsal: 06.07.2012 20:01
od a54
Ono pre bežnú komunikáciu stačí tých 60 znakov za minútu. Ale to čo bolo do nedávna medzi rádiomamtérmi ako minimum teda 25 znakov je blbosť, to sa nedá ani chytať. Takže minimálne 40 optimálne 60 a pre rýchlu prevádzku na jednoduchých zariadeniach je max asi 80 znakov. Vietnamci okolo roku 1965 stále používali jednoduché zariadenia a iba telagrafiu. a aj tak amíkov porazili.

Re: Morseova abeceda a její využití

PříspěvekNapsal: 29.10.2012 12:26
od Foxy
Jojo píše:No bohužel nepomáhá nic jiného,než stále dokola cvičit a cvičit,než se to dostane do ucha.Počítáním čárek se nedá pořádně zvládnout ani 40. :D

Naprostý souhlas.
Pak je ještě další potřebná schopnost; totiž schopnost bufferovat přijímaný text do mezipaměti. Člověk přijímá, ale zapisuje se zpožděním - asi jako tlumočník, co provádí simultánní překlad. Bez této schopnosti se s příjmem morse daleko nedojde.
Poté, co jsem se řízením osudu musel znovu naučit dejchat, chodit, mluvit a trefovat se lžící do huby, začínal jsem i s telegrafií znovu od začátku... ale konstatoval jsem přitom, že jsem ztratil onu schopnost zápisu textu se zpožděním, ono bufferování textu.
Bez toho je i ta šedesátka obtížně dosažitelnou metou.
Ne všichni jsou tohoto zpožděného zápisu schopni, proto ta šedesátka je pro spoustu lidí obtížně překročitelnou mezí.

Re: Morseova abeceda a její využití

PříspěvekNapsal: 29.10.2012 13:43
od Josef
...takže asi doplníme mikrofon a modulátor ;)

Re: Morseova abeceda a její využití

PříspěvekNapsal: 29.10.2012 14:18
od Foxy
Josef píše:...takže asi doplníme mikrofon a modulátor
... anebo se holt musí to zatracené pípání dál tvrdě trénovat.

S fonií (AM) bude použitelný dosah mnohem menší. CW je co do dosahu a průraznosti nepřekonatelná.
Spáchat provozuschopný jednolampový CW vysilač je práce na hodinu, skutečně použitelný modulátor už tak přímočaře jednoduchý není.

Morseovka má navíc tu výhodu, že jí lze použít nejen pro rádio, ale třeba i pro akustické spojení (píšťalka, trumpeta, plašimyš i klaxon auta).
Samozřejmě i blikající aldiska udělá víc než dobrou práci... každopádně schopnost praktického užívání morseovky by specielně v krizových situacích by mohla být skutečně neocenitelná.

Tož asi tak.

Re: Morseova abeceda a její využití

PříspěvekNapsal: 01.11.2012 9:05
od Josef
Tyhle výhody já samozřejmě vím, to byl jen vtip. CW je v určitých směrech svými výhodami naprosto nepřekonatelné a já technické jednoduchosti fandím. Jen mi to prostě zatím moc neleze do hlavy, abych dosáhl rychlosti, se kterou bych si moch dovolit bez obav pípnout na bandu a vědět, že to taky od zkušeného profíka poberu nazpět. Samozřejmě na vině jsem já, nikoliv pan Morse, protože tomu nedávám potřebný čas. A sednout si k tréningovému programu dvakrát za měsíc a ještě být rušen rodinnými příslušníky, to je o ničem. Přiznám se, že jsem roztěkaný, řeším tisíc jiných důležitějších věcí a navíc jsem na sebe notně nedůsledný.:oops: (Zkusím se polepšit.)

Re: Morseova abeceda a její využití

PříspěvekNapsal: 01.11.2012 9:29
od miculas
Jak již bylo výše psáno, k naučení morseovky je výhodou nebýt úplně hudebně hluchý. ;) Co se týče učení tak se říká, že je nutné zapomenout na akáty v dálavách, protože to zdržuje. S tímto souhlasím částečně, protože když jsem nastoupil ZVS do Písku ke spojařům (ČVO 605 - radiodálnopisec), tak jsem morseovku znal samozřejmě takto. V začátcích na PŠ mi to při nižších rychlostech hodně pomáhalo a až se zrychlovalo, prostě jsem to z hlavy automaticky vypustil, protože jsem už slyšel melodii a nad jednotlivými znaky jsem nemusel přemýšlet. Klíč mi problém nedělal (i když jsme na stálici většinou vysílali pomocí klávesnice - už nevím, jak se ten "psací stroj" jmenoval). Pokud se ovšem morseovka netrénuje, jde to do kytek... Nedávnou jsem zkoušel chytat písmena a byla to bída i přes tenkrát získanou 1. třídu. Holt je to už přes 20 let. :)

Re: Morseova abeceda a její využití

PříspěvekNapsal: 01.11.2012 9:42
od Josef
Jo přesně. Sice se to nezapomíná, ale jak se to necvičí nebo alespoň pravidelně neposlouchá nějaké vysílání na KV, tak ta rychlost přijmu jde strašně rychle dolů. Nejkritičtěji od okamžiku, kdy ti vypadne z paměti melodie některých méně používaných znaků, na kterých při poslechu zadrhneš a začneš je "topit" v dalším návalu písmen. No prostě mám co napravovat. Myslím si budu muset v příštích letech vev volných chvílích postavit nějaký ten QRP krystalem řízemný CW "Paraset" (aby to bylo trochu zálesácky dobrodružné a nelákalo mě to přepnout na fonii) a budeme to na trase k tobě do Litovle trénovat. :lol:

Re: Morseova abeceda a její využití

PříspěvekNapsal: 01.11.2012 10:03
od bivoj
Pánové, hlásím dalšího zapomětlíka. :-) I když jsem byl na ZVS u spojařů (částečně, mj.) a mám slušný hudební sluch, tak od vojny jsem na to nesáh a když jsem si teď (po přečtení tématu) zkusmo něco našel na netu a pustil, tak jsem zjistil, že nechytám absolutně nic - prostě v makovici vymetíno - a musel bych se to asi učit od základů znova.

Jinak morseovka je dle mě v současnosti, plné hi-tech komunikačních technologií, dost podceňována a dá se využít nejenom v radiokomunikaci, ale i v různých krizových situacích - např. při zasypání nějaké skupiny ať už v domě/dole/krytu, se dá navázat kontakt s okolím pomocí bušení do traverzy a přenášet poté pomocí morseovky oboustranně důležité informace ap.

Re: Morseova abeceda a její využití

PříspěvekNapsal: 01.11.2012 10:13
od Leto II.
--../-.-/..-/.../-/.//.../..//.--./.../.-/-//--/---/.-./..././---/...-/-.-/---/..-//...-/.//.--/---/.-./-../..-//
.---/.//-/---//.../.-./.-/-./-../.-/
--../...-/.-../.-/-../.-/--//-/---//-../---/-.-././.-../.-//.-./-.--/----/.-.././

Re: Morseova abeceda a její využití

PříspěvekNapsal: 01.11.2012 20:41
od Foxy
Leto II. píše:--../-.-/..-/.../-/.//.../..//.--./.../.-/-//--/---/.-./..././---/...-/-.-/---/..-//...-/.//.--/---/.-./-../..-//
.---/.//-/---//.../.-./.-/-./-../.-/
--../...-/.-../.-/-../.-/--//-/---//-../---/-.-././.-../.-//.-./-.--/----/.-.././

/-...-/
//-/.-/-../-.--//--/.-/...//..-/-.-/.-/--../-.-/..-//--../.-/.--./../.../..-//-../...//-./.../-/./.--./.-/-../..-//
/.-.-./
//..-./.../-..-/-.--//

Re: Morseova abeceda a její využití

PříspěvekNapsal: 02.11.2012 11:11
od Leto II.
...-//.--./---/-../.--./../.../..-//--/.-/...//--/../.../-/---//"---"//"..."/