Polní telefon

PříspěvekNapsal: 24.12.2015 10:05
od tygrsdrakem
S překvapením zjišťuju, že tu stále chybí vlákno o tak legendárním a úžasném technickém výrobku, jakým je polní telefon TP25. Nutnost instalace kabelového vedení je samozřejmě nevýhoda, ale pro nouzové spojení stabilně umístěných stanic v rámci obce (hasičárna, obecní úřad, radiostanice nějakého amatéra, atp.) mi to přijde jako geniální věc. Ve srovnání s radiostanicemi má totiž mnohem menší spotřebu - a to jako že řádově nižší. Což při nějakém dlouhodobějším výpadku el. energie může být docela sympatická vlastnost. Kdesi jsem viděl schéma jak se tahala polní telefonní síť, nemáte to někdo k dispozici?

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 24.12.2015 21:21
od mysiak001

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 25.12.2015 10:46
od Joe Azbest
Tak mám dva kousky a jednu cívku drátu, ale doufám, že nikdy nebude tak zle abych to potřeboval. Napájení mám vyřešené monočlánkovým adaptérém na dvě tužkovky (lithiovy). Co bych jako kluk dal za takovou hračku :-)

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 19.03.2016 21:29
od dako
Mam taky, 2ks + 1 na nahradni dily, bezva vec

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 02.10.2016 18:30
od Artifex
Joe Azbest píše:Tak mám dva kousky a jednu cívku drátu, ale doufám, že nikdy nebude tak zle abych to potřeboval. Napájení mám vyřešené monočlánkovým adaptérém na dvě tužkovky (lithiovy). Co bych jako kluk dal za takovou hračku :-)


Na dvě tužkovky v sérii určitě ne, jedině paralelně, nebo rovnou D-buřtovku. Původní baterie byla 1,4V, nikoli 3V.

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 04.10.2016 16:18
od tygrsdrakem
Osobně mám doma v polní lince k sousedovi v každém přístroji po jedné tužkovce a po téměř dvou letech provozu jsem je ještě neměnil. Pravda je, že je spojení používáno spíš výjimečně, ale i tak mi to přijde dostatečné. S D buřtovkou bych se bál spíš jejího zestárnutí, než vybití.

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 04.10.2016 19:16
od Artifex
Jj, záleží fakt jen na tom, jak moc vysíláš, baterie je v obvodu zapojená jen a pouze, když je stisknuté tlačítko.
Ale hlavně pozor, nepřítel naslouchá!

IMG_05572.jpg

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 11.10.2016 6:59
od Artifex
Tak se mi TP úspěšně množí...
IMG_05722.jpg

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 11.10.2016 10:25
od K4cer
Hele, tajdle si někdo založí PA-Com a po kníku nechutně zbohatne :tmi

Tayjéé Artifééx, ůůstřednáá!

:mrgreen:

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 11.10.2016 12:30
od Artifex
No, PAcom nemám v plánu, ale ještě 5 telefounů ano, a a ústřednu taky, protože ta je na 10 spojení.
Co lepšího si může rozpadlík přát na stabilní spojení dvou míst? Tohle nezarušíš, žere to baterii jen při zmáčknuté vysílací klávese a zbaští to 30mA na 1,5V, takže 0,045W, takže baterie v tom vydrží spoustu let hovoru, No, a konstrukční řešení je takové, že to vydrží blízký atomový výbuch a opraví to jezedák s trafopáječkou...

Obrázek

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 11.10.2016 17:47
od JOBU
Tak nejak tam ani nieje čo opravovať.Ešte skús zohnať zosilnovač k tomu.. a voláš po celej europe :)

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 11.10.2016 19:19
od Artifex
Zesilovač potřebuje 45V anodovou baterii, to by chtělo popřemýšlet jak nahradit prvně... I když teda, zbaští si nějaké 3mA takže by to šlo poskládat z pěti devítivoltovek při rozumných rozměrech.

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 12.10.2016 22:42
od Kocour
V Česku existuje nějaký e-shop, který se specializuje na retro výrobky, zejména rádia a elektrické příslušenství automobilních veteránů. Taky tam prodávají falešné pouzdro na anodové baterie, ve skutečnosti k sestavení právě z 9V baterií. Má ty správné rozměry, aby případně zapadlo do historických přístrojů, a imituje i papírový obal s historizujícím vzhledem, neboť provozovatelé starých rádií potřebují, aby tam nebyl cizorodý prvek. Kromě toho nabízejí různá kolečka k rádiím, opletené šňůry a podobné vymoženosti. Teď si nevzpomenu, jak se jmenují, ale dá se to jednoduše vygooglit.

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 13.10.2016 5:11
od Artifex
Retroráj, vím, co myslíš.
Myslíš toto, co? http://www.retroraj.cz/shop/zbozi.php?s ... a=1&user=0

Mají tam i polní ústřednu
http://www.retroraj.cz/shop/zbozi.php?s ... kaid=90288
Co jsem se tak ale díval, tak spoustu dalších věcí tam mají nechutně předražených...

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 13.10.2016 23:20
od Kocour
Jo, to je ono. Před časem jsem googlil, kde koupit klasický telegrafní klíč a vyběhl na mě tenhle e-shop. Tak jsem si prohlédl celou nabídku, ale víceméně nic nekoupil, protože ten klíč nesplňoval moje představy.

Taky tam mají plno cívek vojenského drátu, jenže když se na to člověk podívá podrobně, tak se vesměs jedná o drát jednožilový.

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 13.10.2016 23:41
od Fabulous
Jen jestli to není ta zelená spojařská dvojlinka s ocelovou duší, co vypadá jako jednodrát. To je super věcička ;)

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 14.10.2016 7:32
od Artifex
Ne, mají tam jen PK1- jednolinku. To je kupříkladu v dnešní době před případnou EMP k polním telefonům bohužel nepoužitelná věc, když se táhne jen jedním drátem a druhý je uzemněný, chytá to v civilizaci neskutečné ruchy, šumy a brumy, bludné proudy v zemi ze zemničů a všechno možné. Nej spojení je s libovolnou lepší dvoulinkou, ať už vojenskou nebo klidně i civilní, s dráty nad 0,75mm a pokud to jde, tak zavěšenými na izolátorech, vajíčkách. Pak je spojení jako víno na spoustu, spoustu kilometrů. Na blízkých pár stovek metrů až pár kilometrů stačí jen drát zvonkáč, telefony ho bezproblémově schroupnou, jak na vyzvánění, tak na vlastní hovor.

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 21.10.2016 15:08
od tygrsdrakem
No jasne, cokoliv co vede. Pohraval jsem si i s myslenkou v pripade PA pouzit pro TP nevyuzite vedeni NN na sloupech.. samozrejme by musel o but spolehlive odpojene, any to necekane nekdo neozivil :D

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 21.10.2016 15:23
od JOBU
Niekde raz dávno som videl nejaký telefon na volanie cez koľajnice.Princíp by mal byť podobný.Kde alebo ako,už napamätám.A zase v prípade nejakého väčšieho objektu (a totálnej bezelektriky) by to šlo aj cez zasuvkovy rozvod.

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 21.10.2016 18:17
od Kocour
signál může jít klidně i přes vedení VVN pod napětím. Jenom by to měl konstruovat a zapojovat kvalifikovaný elektrikář :)

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 22.10.2016 8:05
od tygrsdrakem
Rekl bych spis elektrotechnik. NF signal samozrejme lze namodulovat na sitovou frekvenci 50 Hz a pak zpetne precist, ale to vyzaduje nejake zarizeni. Na podobnem principu funguje hromadne dalkove ovladani, tj spinani "denniho" a "nocniho" proudu. Myslim ze tohle kazdy elektrikar nepostavi. Ja mel na mysli ciste vyuziti odpojenych metalickych vodicu stylem "tady to ustrihnu a tady to pridratuju".

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 22.10.2016 10:07
od JOBU
Ono existuje aj telefonovanie cez sieť 220v,niekde na nete je aj návod.

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 22.10.2016 11:11
od Artifex
Přes to se dá táhnout i internet a spousta věcí, je tam ale problém v průchodu jističi, elektroměry atd. Nejlepší je táhnout to v rámci jednoho baráku.

Obrázek

Tady je něco o telefonii přes VN vedení:
http://data.cedupoint.cz/oppa_e-learning/2_KME/165b.pdf

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 22.10.2016 12:24
od Josef
U vedení signálu polního telefonu po NN rozvodu 230V prostřednictvím nějakého oddělovacího doplňku bude asi trošku problém s vyzváněcí frekvencí a potřebou přenést dostatečně velký výkon na rozeznění zvonku (pokud tam navíc nehodláme nacpat nějakou choulostivou polovodičovou techniku). Síť má 50Hz, vyzvánění induktorem cca 25Hz a hovorové spektrum dejme tomu 300 až 3000Hz.

Mimochodem:
Po síťovém rozvodu se za pomocí různých (schválených) doplňků dá pustit kde jaký NF i VF signál. Ale protože je to ve vašem nejbližším okolí, chce to dělat trochu uvážlivě, jedině na velmi dočasnou dobu a skutečně jen jako "nouzovku". Musíte si uvědomit, že NN vedení není stíněné a to co tam pustíte se bude také částečně vyzařovat ven. Osobně bych si po NN vedení uvnitř domu nic takového nepustil, zvláště pokud ty dráty kromě ostatních rozvodů krouží ve zdech i někde v ložnici či dětském pokojíčku okolo postele. A internet, který je při dnešních rychlostech dnes vlastně VF signálem, už vůbec ne - jedině, že bych na stará kolena zatoužil navštěvovat onkologii. (Ono totiž věci, které jsou v jednotlivých případech certifikovány jako zdraví neškodné, při velké hustotě výskytu na jednom místě zase tak úplně neškodné nebudou. Elektrosmogu máme dnes v domech beztoho už více než dost. Mobily a wifinou počínaje, přes různá dálková ovládání, až po čidlo venkovního teploměru. A to raději ani nemluvím o parazitním vyzařování neodrušených čínských nabíječek, šířící se taktéž po NN vedení v domě, ba dokonce i ven na ulici.)

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 23.10.2016 19:59
od Kocour
Jenom bych k tomu doplnil, že systémy PLC (Power Line Communication) pro přenos počítačové sítě po silovém vedení jsou všeobecně nenáviděné radioamatéry a krátkovlnnými posluchači po celém světě. Typické HomePlug zařízení (jako na tom obrázku výše) jede v širokém spektru 2-30 MHz přes vodiče, které nejsou optimalizované pro vysokofrekvenční přenos (na rozdíl například od běžného ethernetu, kde se používá kroucená dvoulinka UTP/STP). To znamená, že dochází k velkým ztrátám vyzařováním a ty jsou nahrazovány vyšším vysokofrekvenčním výkonem (jelikož je zařízení z principu vždy zapojené do zásuvky 230V, není spotřeba považovaná za takový problém).

Takže použitím takového zařízení pro drátovou lokální komunikaci můžeme sobě i druhým zhoršit příjem dálkové bezdrátové komunikace.

Ale asi jsme dost offtopic z tématu "Polní telefon".

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 24.10.2016 12:22
od tygrsdrakem
Nicméně mě tyhle úvahy inspirovaly k otázce: Pro TP25 se dělal přídavný modul (TP25rd), který umožňuje dálkové ovládání vojenské radiostanice (různé typy) mezi režimy příjem / vysílání. Nenapadne někoho nějaké jednoduché řešení, jak to nabastlit na soudobé stanice v pásmu CB? (Třeba Alan 42 nebo něco podobného..). Teoreticky by to mohlo jít přes vstup k externímu mikrofonu, který má PTT, ale nerad bych to dělal metodou pokus - omyl...

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 24.10.2016 14:17
od Artifex
Tu máš schéma přístavku
Obrázek

V pravé části je blokově zobrazený polní telefon TP25, který je však od samotné linky oddělený kondenzátorem C1. Linka pokračuje k radiostanici na kontakty přepínacího relé RE, které rozhoduje o tom, bude-li telefon připojen na reproduktorový výstup radiostanice nebo na mikrofonní vstup a současně ještě ovládá zaklíčování stanice PTT. Relé je napájeno z pomocného napětí od radiostanice. Přes vinutí relé získá celá linka kladný elektrický potenciál. Protože je však vodič linky oddělený od telefonu i od radiostanice kondenzátory C1 a C2 a vypínač vlevo u tlumivky tl. je přerušený, nemůže stejnosměrný proud nikam protékat a relé není sepnuté. Radiostanice je v režimu PŘÍJEM. Z reproduktorového výstupu prochází střídavý nízkofrekvenční signál přes klidové kontakty relátka a přes kondenzátor C2 do telefonní linky. Zde je sice připojena cívka relátka RE, ale ta má velký počet závitů tenkého drátu a tudíž značnou indukčnost. Nízkofrekvenční signál proto přes elektromagnet neprochází, ale pokračuje telefonní linkou směrem doleva k telefonu. Spínač u tlumivky tl. je rozpojený, její indukčnost značná, takže boční cesta je slepá a proto se signál dostává až ke kondenzátoru C1 před telefonem. Kondenzátor C1 ani C2 netvoří pro nízkofrekvenční střídavý signál žádnou podstatnou překážku, takže pokračuje až do telefonního přístroje a zaznívá ze sluchátka.
Po stisku klávesy v telefonu se však situace úplně změní....

Spínací kontakt klávesy v telefonu spojí dolní konec tlumivky tl. na druhý spodní vodič linky. Tento vodič je však v radiostanici připojen k zápornému pólu zdroje GND. V tom okamžiku je stejnosměrný proudový okruh uzavřen a proud začne procházet z pomocného zdroje, přes cívku relé RE do telefonní linky. Jejím horním vodičem pokračuje k tlumivce tl., tou prochází, uzavírá se přes spínač a vrací zpět druhým spodním vodičem telefonní linky opět do radiostanice na GND. Relé přitáhne a přepně kontakty. Telefonní linka je nyní připojena na mikrofonní vstup a současně je pomocí PTT přepnutá stanice do řežimu VYSÍLÁNÍ. Slova vyslovená do mikrofonu telefonního přístroje vytvářejí nízkofrekvenční střídavé proudy, které procházejí přes oddělovací kondenzátor C1 do telefonní linky. Tlumivka tl. (díky své velké indukčnosti) pro ně nepředstavuje schůdnou trasu a tak nerušeně pokračují linkou k radiostanici. Indukčnost elektromagnetu přepínacího relátka má podobné vlastnosti jako tlumivka, proto ani zde nedochází k výraznějšímu útlumu a proto nízkofrekvenční signál pokračuje přes druhý oddělovací kondenzátor C2 na mikrofonní vstup radiostanice kde je následně využíván k modulaci vysílače. Slova vyslovená do telefonu jsou tak radiostanicí odvysílána.

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 24.10.2016 16:00
od tygrsdrakem
Tak snad abych oprášil Základy elektrotechniky.. :?

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 24.10.2016 17:05
od Artifex
V podstatě nic, co by se nedalo udělat elektronicky na jakoukoli staničku, inspirace třeba:

http://www.elweb.cz/clanky.php?clanek=110

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 24.10.2016 17:26
od Artifex
Už mi nejde příspěvek editovat, tak dodatek:
Případně:
http://pandatron.cz/?693&audio_detektor

V případě přítomnosti zvukového signálu prostě obvod sepne relé nebo tranzistor, kteréžto zapojení se píchne k vysílačce tam, kde detekuje externí PTT. Opačně to lze udělat totožným způsobem, jakmile je detekován signál z vysílačky, nasimuluje obvod zmáčknutí PTT na mikrotelefonu, na obou stranách je pochopitelně třeba zajistit, aby z telefonu do vysílačky i z vysílačky do telefonu šel signál přizpůsobený tak, jako by šel z mikrotelefonu ale to už není žádná výzva.

(ano, je mi jasné, že oproti elegantní jednoduchosti samotného přístavku TP-25rd je to jako jít s kanonem na vrabce, takovýmto řešením ale je možné přizpůsobit přístavek na v podstatě jakoukoli vysílačku)

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 25.10.2016 21:26
od Artifex
No, a jelikož se tu probírají jen offtopiky v poslední době, dnes dorazila ústředna...

IMG_0592.JPG

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 26.10.2016 19:33
od Josef
K základnímu principu telefonního přístavku nebo obdobně konstruovaného udělátka jsem našel pár názorných schémátek:

Nestisknutá klávesa - funkce "příjem":
TP25rd-princip-funkce-prijem.gif
TP25rd-princip-funkce-prijem.gif (3.47 KiB) Zobrazeno 9393 krát


Stisknutá klávesa - funkce "vysílání":
TP25rd-princip-funkce-vysilani.gif
TP25rd-princip-funkce-vysilani.gif (3.42 KiB) Zobrazeno 9393 krát


Samozřejmě radiostanice musí před mikrofonním vstupem obsahovat účinný omezovač (antiparalelní diody a pod.), který je schopný "umravnit" vysoké napětí, kdyby náhodou nějakého "inteligenta" napadlo zatočit kličkou a poslat do citlivého vstupu radiostanice 70...100V AC z induktoru.

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 27.10.2016 21:27
od Artifex
Moc pěkné schéma. To relé obsahuje RF10? V přístavku myslím není.

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 28.10.2016 17:28
od Josef
Schéma je obecné, aby byl jasný princip. Uvnitř RF-10 relé v této funkci není, ale tuhle funkci vykonává "krabička A", která se dá občas k radiostanici jako doplněk sehnat. Na této krabičce jsou klasické telefonní svorky pro připojení linky a krabička se pak propojí s radiostanicí "mikrofonním" propojovacím kabelem (v příslušenství "krabičky A"). Kromě toho obsahuje "krabička A" napájecí stabilizátor pro radiostanici a umožňuje ji napájet z palubního rozvodu auta 12V a slouží tuším i jako nabíječka akupaku. Obsahuje i interkom a může zesilovat zvuk z radiostanice na reproduktor. Když pohledáš na internetu, určitě toho o tajemné "krabičce A" najdeš více. Některé starší elektronkové radiostanice měly relé už v sobě zabudované. V označení pak měly na konci písmeno "d", např. R-108d.

Krabička A je vpravo dole pod reproduktorem:
RF10-sestava-v.jpg
RF10-sestava-v.jpg (43.58 KiB) Zobrazeno 9281 krát

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 28.10.2016 18:02
od Artifex
Už jsem si to mezitím našel, díky.
Ano, pravdu díš, i aku se s ní dá nabíjet z vozidla.

Když už umíš tak pěkně vysvětlovat elektroniku, nechceš i popsat funkci translátoru TR1 a jak s ním udělat fantomové linky přes jedno vedení? Kluky by to určitě zajímalo a já to tak pěkně nevysvětlím.

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 29.10.2016 2:48
od Artifex
Už mi opět nejde editovat poslední příspěvek, budu tedy pokračovat.
Další zajímavá věc na zamyšlení by mohla být vykoumat nějakou moderní polovodičovou alternativu přijímacího (a v některých případech i vysílacího) zesilovače PZK, který bohužel pracoval na elektronku 1L34 takže krom 1,4V AS2 nebo AS4 potřebuje i 45V anodovou baterii, což je v dnešní době nejen nesehnatelná, tak i nepraktická věc. Polovodičová verze by se vešla do malé krabičky a dala by se nosit s polním telefonem, napájení pak kupříkladu svorkami na baterii v telefonu (třeba přes dva zdvojovače)

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 29.10.2016 15:59
od krvfx
A co použít 9V baterii a spínaný regulátor? Na aliexpressu se dají koupit hotové moduly za 30 Kč.

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 29.10.2016 17:11
od Josef
Proč 9V ? Pro jednu elektronku se dá udělat měnič napájený přímo i ze "žhavícího článku" pracující na napětí pouhých 1,5V. A není potřeba chodit daleko. V kde kterém "stokorunovém" foťáku (takový ten jednorázový, co se po vyfocení filmu rozlomí a kazeta pošle k vyvolání) je vestavěný blesk. Ten má miniaturní jednotranzistorový měnič, který je napájený jednou tužkovou baterií a na výstupu vyrábí nejméně 120V= pro výbojku. Dává sice jen pár miliampérů, ale elektronce to bude stačit. Pokud by si chtěl někdo udělat měnič podle svého a držet se "klasiky", může použít buď vibrační měnič (německý z WWII běhal už od 1,2V=) a pak se dá obejít úplně bez polovodičů (měnič totiž umí druhým párem kontaktů i usměrňovat). Nebo se to dá postavit třeba s nějakým germaniovým tranzistorem. Prostě s něčím, čemu těch 1,5V k funkci postačí a za transformátorem se pomoci diodovým zdvojovačem.

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 29.10.2016 22:38
od Artifex
Taktak, elektronku bych možná vypustil celkově, přeci jen, je to kus skla, takže je křehký a má váhu

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 30.10.2016 16:10
od Artifex
Cesta by mohla jít svorky baterie na step-up:
http://www.ebay.com/itm/DC-DC-Input-0-8 ... SwZtJW-~Tn
a napájet kupříkladu LM4861 https://www.gme.cz/lm4861m-so8-texas-instrument

Pak už jen přepínač příjem-off-vysílání, který by přehazoval vstup a výstup. Mechanické provedení se vejde do mini krabičky, vstupy výstupy 2x drát na svorky napájení, ten jde protáhnout dírkou v levém dolním rohu bateriového víčka, 2x vstup z linky, 2x výstup na telefon.

Nechce se mi to nějak víc rozkreslovat, přepínání vysílání příjem snad pochopí každý, stačí spínači prohodit svorky vstup, výstup a galvanické oddělení od linky samotné lze třeba oddělovacím trafem 1:1

zesilovač.png

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 30.10.2016 19:13
od Josef
Pokud ti nevoní elektronka a použiješ polovodiče, nezůstane jen u samotného zesilovače. Zesilovací obvod musíš z obou stran mimořádně dokonale zabezpečit proti přepětí. A to nejen proti prozvonění induktorem napětím řádu stovky voltů, ale i proti impulzu řádu kilovoltů. To se tam může dostat v okamžiku připojení linky (pár desítek kilometrů dlouhé - u kratší totiž netřeba zesilovač) nebo z indukce při nějakém souběhu vedení s VN (v polích a lesích vede velmi často rozvod 22kV mířící k obecním trafostanicím) nebo vznikne od bouřky. Pokud to nezabezpečíš, zesilovač ti odejde a jako na potvoru zrovna v situaci, kdy jej budeš nutně potřebovat. Tím se ti to schéma zapojení zkomplikuje o nějaký ten transil, omezovací odpory a antiparalelní diody. Samotné oddělovací trafo ten problém asi nevyřeší. Napětí musíš omezit postupně v několika krocích a nezatlumit linku, aby nebylo funkcí transilu ohroženo prozvánění a pod. Navíc to nesmí způsobit přídavnou kapacitu, jinak na dlouhé lince ubude výšek, přibude basů a hovor bude obtížně srozumitelný. Ono to ve výsledku nebude nakonec tak jednoduché a technicky elegantní, jak to při prvním pohledu na schémátko holého zesilovače vypadá...

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 30.10.2016 19:46
od Artifex
Však to jsem nahodil jako základ, součástek, které se dají sehnat, klidně rozšiřuj a modifikuj :twisted:

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 06.01.2017 15:29
od dako
Na vstup toho telefonního zesilovače bych normálně připojil běžnou plynovou bleskojistku + 2ks antiparalelních diod, přimo na vstup. Akorád je třeba vyřešit, jak obejít "vyzváněcí" napětí z induktoru.

Re: Polní telefon

PříspěvekNapsal: 30.07.2019 18:04
od RadioMan
Ahoj,

úplně náhodou jsem objevil toto fórum a se zájmem si přečetl toto starší vlákno. Přijde mi, že je v něm několik řekněme zavádějících informací a dovolím si na ně SUBJEKTIVNĚ reagovat - tak mne prosím hnedka neukamenujte :-)

Jednak mě zaujala zmínka o Wi-Fi a jeho souvislostí s onkologickými onemocněními - nevěděl jsem, že je takovéto fake-news pořád ještě rozšířené. VF signál vlnových délek používaných v radiokomunikacích opravdu nemůže vyvolat rakovinu. Jiné nemoci ano, ale rakovinu opravdu ne.

Co se týče přenosu zvuku (a signálu obecně) přes vedení NN nebo VN, tak to samozřejmě možné je a běžně se to i dnes aplikuje. Domácí LAN rozvody na tomto principu s krabičkami jejichž foto tu bylo, skutečně celkem dobře fungují a můe to být zajímavá alternativa třeba v objektech, kde je nežádoucí vrtat nebo sekat další rozvod a přitom je tam problém s WiFi sítí (železobetnové objekty atd.). Fungují ale jen na relativně krátkou vzdálenost a pro nějaký dálkový přenos zvuku atd. se nehodí - ne snad kvůli nějakým ztrátám či rušení (podstata silového vedení umožňuje bezproblémově transponovat signál patřičně zesílený, na nějž pak běžné průmyslové rušení nemá vliv), ale jde spíše o topologii silových rozvodů - podobný přenos totiž funguje obvykle jen k prvnímu transformátoru. Ten pro audio (nedej bože třeba pro LAN) signál funguje jako obrovská tlumivka a samozřejmě ho nepřenese.

Pokud o tomto ale mluvíme v sekci "Výbava a dovednosti k přežití", tak mi přijde nelogické se zaobírat s něčím podobným. Pokud přece budeme chtít použít drátové telefony ke spojení v případě nějaké globální katastrofy, kdy běžné způsoby komunikace přestanou fungovat, tak nás myslím až tak moc nemusí zajímat, jak vysoké napětí ve vedení původně bylo, protože v dané chvíli v něm nejspíš žádné nebude (bylo-li by, budou fungovat jiné, lepší komunkační kanály).

Elektronku v PZK (mimochodem, tento zesilovač se dá ještě pořád běžně sehnat) bych vůbec nezavrhoval a rozhodně ji hlavně nenahrazoval. Jedním z důvodů, proč jsou ve výstroji armád celého světa stále ještě drátové telefony je (kromě složitější realizace odposlechu) především ochrana proti EMP. Jistě víte co to je a třeba při jaderném výbuchu dokáže zcela spolehlivě během tisíciny vteřiny zlikvidovat veškeré polovodiče ve značně širokém okolí. Vakuové "polovodiče" - tedy elektronky jsou ale překvapivě proti EMP značně odolné. Však i proto má každý správný "postapokalyptik" schované doma nějaké lampové rádio po babičce...

Jako náhrada anodové baterie je opravdu nejlepší sada devítivoltových baterií v nějakém obalu, jak tu bylo zmíněno. Není to tak drahé a je to bezúdržbové. Někdo tu navrhoval jednu devítku a k ní čínský měnič - to rozhodně není šikovné řešení, protože měnič má dost vysoký vlastní odběr a 9V baterie má velmi malou kapacitu (200-300 mAh). Zákon zachování energie překvapivě funguje i zde - abyste dostali deset miliampérů na 45V, musíte z 9V dodat miliampérů padesát - ovšem jen v případě, že váš měnič nebude mít žádnou vlastní spotřebu a že bude mít 100% účinnost - což samozřejmě žádný nemá. Taková "anodka" by tedy fungovala maximálně pár hodin - nehledě na to, že by se nedala zabudovat do původního obalu, protože měnič by se musel nějak zapínat a vypínat. Měnič z foťáku taky cesta určitě není - ten funguje úplně jinak. Nabíjí malým proudem elektrolytický kondenzátor, který se pak naráz vybije do blesku (proto se taky čeká před dalším zábleskem, než se zase kondenzátor nabije). Proud takového měniče je velmi malý a výstup je "měkký" - při zatížení napětí rázem spadne. Pro napájení lampy (zejména ve funkci zesilovače) potřebujete proud tvrdý alespoň tak, aby napětí nějak výrazně při zatížení nekolísalo - protože jinak se samozřejmě projeví problém se zpětnou vazbou a takový zesilovač se "rozhouká". A nakonec - polovodičovým měničem v jakémkoliv čistě elektronkovém zařízení přijdeme o jednu z hlavních výhod - totiž již zmíněné odolnosti proti EMP...