Zásoba IO TA7642, investice do dlouhodobé SHTF situace

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...

Zásoba IO TA7642, investice do dlouhodobé SHTF situace

Příspěvekod Dikobraz » 17.05.2016 11:57

Před nějakou dobou se mi do rukou dostal IO TA7642.
Jedná se o malinký integrovaný obvod s vynikajícími vlastnostmi, které umožňují bez větší investice do součástek konstrukci AM přijímačů (bez záznějového oscilátoru, tedy na poslech ideálně KV zahraničních rozhlasových stanic).

Má úvaha:
- pokud nastane SHTF situace, případně někdo bude chtít zamezit přístupu informací (příklad Severní Korea), je krátkovlnné vysílání jednou z nejlepších možností předávání informací (vysílače nemusí být tak silné jako u středních vln), ideální šíření v noci na obrovské vzdálenosti
- je možné, že SHTF nebude všude a z nějaké části světa/dílu/ů, kde to ještě bude ok je možné vysílat pro ty, kde to ok nebude.
- KV rozsahy nejsou u běžných komerčních přijímačů tak časté, jak byly - tj. v případě většího PA může být obtížnější funkční KV přijímač najít, navíc dnešní přijímače nebývají stavěny na nekonečnou životnost.

Řešením může být stavba vlastního přijímače přímo v PA podmínkách, pro sebe i pro blízké. Bastlení zpětnovazebních audionů z vybrakovaných součástek může být zábavné, ale není příliš spolehlivé. Z většiny současné spotřební techniky budeme schopni dostat hlavní součástky (ladící kondenzátory, ty se ale dají i vyrobit, stačí dva kelímky a alobal), měděný drát na cívky, rezistory a kondy většinou přežijou. Reproduktor je dneska skoro v každém zařízení.

Spolehlivé "srdce" přijímače, s obrovských zesílením, AVC, selektivitou atd. je ale obtížné vyrobit. Proč to ale dělat, když je možné si z pohodlí domova ještě dneska objednat z Číny hromadu těchto "srdcí", kvalitních a jednoduše použitelných, cca 1,20 Kč/ Ks. Stavba přimozesilujícího, vlastnostmi perfektního přijímače, doslova z odpadu, je pak záležitostí několika málo kroků.
Můj názor je, že dneska zakoupených 50 ks IO za 70 Kč, může být mnohonásobně cennou komoditou v určitých SHTF situacích.

DATASHEET INTEGROVANÉHO OBVODU
ILUSTRAČNÍ odkaz na zakoupení IO (ebay je jediná rozumná cesta, v čr jsou ceny 30 - 50 Kč/ks, čína 1,20 Kč, odkazů je více)
ODKAZ NA STAVBU PŘIJÍMAČE, VČETNĚ SCHEMAT A POPISU PRO ZAČÁTEČNÍKY
Dikobraz
 
Příspěvky: 45
Registrován: 01.09.2014 20:37

Re: Zásoba IO TA7642, investice do dlouhodobé SHTF situace

Příspěvekod štaflík » 17.05.2016 19:40

IMHO zajímavá idea.
Uživatelský avatar
štaflík
VIP
 
Příspěvky: 3962
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta


Zpět na Komunikace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků