Zásoba IO TA7642, investice do dlouhodobé SHTF situace

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...

Zásoba IO TA7642, investice do dlouhodobé SHTF situace

Příspěvekod Dikobraz » 17.05.2016 11:57

Před nějakou dobou se mi do rukou dostal IO TA7642.
Jedná se o malinký integrovaný obvod s vynikajícími vlastnostmi, které umožňují bez větší investice do součástek konstrukci AM přijímačů (bez záznějového oscilátoru, tedy na poslech ideálně KV zahraničních rozhlasových stanic).

Má úvaha:
- pokud nastane SHTF situace, případně někdo bude chtít zamezit přístupu informací (příklad Severní Korea), je krátkovlnné vysílání jednou z nejlepších možností předávání informací (vysílače nemusí být tak silné jako u středních vln), ideální šíření v noci na obrovské vzdálenosti
- je možné, že SHTF nebude všude a z nějaké části světa/dílu/ů, kde to ještě bude ok je možné vysílat pro ty, kde to ok nebude.
- KV rozsahy nejsou u běžných komerčních přijímačů tak časté, jak byly - tj. v případě většího PA může být obtížnější funkční KV přijímač najít, navíc dnešní přijímače nebývají stavěny na nekonečnou životnost.

Řešením může být stavba vlastního přijímače přímo v PA podmínkách, pro sebe i pro blízké. Bastlení zpětnovazebních audionů z vybrakovaných součástek může být zábavné, ale není příliš spolehlivé. Z většiny současné spotřební techniky budeme schopni dostat hlavní součástky (ladící kondenzátory, ty se ale dají i vyrobit, stačí dva kelímky a alobal), měděný drát na cívky, rezistory a kondy většinou přežijou. Reproduktor je dneska skoro v každém zařízení.

Spolehlivé "srdce" přijímače, s obrovských zesílením, AVC, selektivitou atd. je ale obtížné vyrobit. Proč to ale dělat, když je možné si z pohodlí domova ještě dneska objednat z Číny hromadu těchto "srdcí", kvalitních a jednoduše použitelných, cca 1,20 Kč/ Ks. Stavba přimozesilujícího, vlastnostmi perfektního přijímače, doslova z odpadu, je pak záležitostí několika málo kroků.
Můj názor je, že dneska zakoupených 50 ks IO za 70 Kč, může být mnohonásobně cennou komoditou v určitých SHTF situacích.

DATASHEET INTEGROVANÉHO OBVODU
ILUSTRAČNÍ odkaz na zakoupení IO (ebay je jediná rozumná cesta, v čr jsou ceny 30 - 50 Kč/ks, čína 1,20 Kč, odkazů je více)
ODKAZ NA STAVBU PŘIJÍMAČE, VČETNĚ SCHEMAT A POPISU PRO ZAČÁTEČNÍKY
Dikobraz
 
Příspěvky: 45
Registrován: 01.09.2014 20:37

Re: Zásoba IO TA7642, investice do dlouhodobé SHTF situace

Příspěvekod štaflík » 17.05.2016 19:40

IMHO zajímavá idea.
Uživatelský avatar
štaflík
VIP
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Zásoba IO TA7642, investice do dlouhodobé SHTF situace

Příspěvekod devlop » 03.05.2019 15:01

trochu oživým staré téma, které zůstalo nevyužito

jen tak z "hecu" jsem si řekl, jestli bych byl schopen postavit i bez nějakých hlubokých technických znalostí doma na koleně něco, co je schopné přijímat rádiové vysílání. Bylo mi jedno jestli na krátkých, nebo dlouhých vlnách, prostě jen aby "to hrálo". Našel jsem právě tady tento příspěvek kolem TA7642. Protože dost často objednávám různé "píčovinky" z Aliexpresu, tak jsem za ohromných 0,85 $ objednal 20ks tohoto obvodu a za 1,6 $ nepájivé kontaktní pole plus pár propojovacích drátků. Na jednom nejmenovaném aukčním portálu jsem vyhrál aukci 7 kusů vzduchových ladících kondenzátor z pozůstalosti nějakého radioamatéra (za pár stokorun).

Na netu jsem našel toto asi nejjednodušší schéma pro zapojení TA7642
Obrázek

zkusil jsem to tedy hodit na nepájivé kontaktní pole (dělat na to DPS je nad mé síly a navíc jsem pořád věřil tomu, že to co přišlo za 0,85$ z Číny je nějaký fake, takže by to byla škoda práce). A ono to fakt funguje! Nechápal jsem, jak je to možné. :D

Co jsem pak v průběhu včerejší noci dodal oproti původnímu plánku je: k velkému cca 500nF kondíku jsem dodal ještě menší 22nF paralelně, protože jsem nebyl schopen přesně vyladit stanici, pokud jich bylo více "u sebe". Na výstup zesilovacího tranzistoru jsem dodal odporový trimr, protože hlasitost byla kupodivu někdy až moc velká (když vezmu v potaz napájení z 1,5V baterie a to, že sluchátka jsou 150ohmová). Na výstup z 3 pinu IO jsem dodal větší kapacitu, přišlo mi že čím víc tam je, tím méně to "píská"

Je to můj první pokus, takže je tam spousta věcí, co je asi blbě a co ještě musím dostudovat proč a jak funguje, třeba dlouhé vodiče od kondenzátorů což způsobuje rušení, asi blbě sladěná feritová anténa, navinul jsem tam více než 55 otáček, ale to se vyladí až se odvážím na to udělat DPS a dát to nějak do krabičky. :)

poznatky z provozu:
přes den brutal rušení, naladím jen dvě stanice, jedna z nich je ČR 2 asi na 639KHz (velký ladící kondík mám někde v půlce). Ale v noci, v noci je to úplně o něčem jiném. Včera kolem 23:15 jsem naladil dvě ruské stanice, nějaké arabáče, dvě z Anglie, asi 4 stanice kde kecali ve španělštině.

No a ta druhá stanice, co jde slyšet i přes den vysílá jen kód morseovky (ladící kondík je na max kapacitu) a kód je tento:
.-.|.-|-.-|

bylo zajímavé zjistit, co to je ;)

Obrázek

mám z toho radost jak malej kluk, i když je to pro ostřílené radioamatérý asi trapné zapojení
devlop
 
Příspěvky: 1188
Registrován: 22.09.2014 18:52

Re: Zásoba IO TA7642, investice do dlouhodobé SHTF situace

Příspěvekod Bill Masen » 03.05.2019 16:27

RAK? Rakovnický NDB maják.
Uživatelský avatar
Bill Masen
VIP
 
Příspěvky: 2595
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Zásoba IO TA7642, investice do dlouhodobé SHTF situace

Příspěvekod devlop » 03.05.2019 17:30

jj přesně tak ;)
devlop
 
Příspěvky: 1188
Registrován: 22.09.2014 18:52


Zpět na Komunikace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník