Ochrana elektroniky proti EMP

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvekod dR94HWVa » 07.04.2019 19:58

PeFi, děkuji za zdroje. Samozřejmě, že jsem něco hledal, ale všechno bylo na úrovni vědy ze čtyřlístku a magnetů do pračky.

Je docela zajímavá ta kalkulačka: http://empselector.hubersuhner.com/hemp/index.php

Obrázek

Když budu uvažovat hodně přehnaný případ, že v mobilním telefonu je dipólová anténa o celkové délce 2 m. Tak Intenzita v takovém poli mezi oběma konci vyjde 2500 V.

Celé Aplication note k HEMP threat uvažuje výšku výbuchu EMP bomby 40 km. Budu uvažovat, že budu stát přímo pod ní, aby ta vzdálenost byla nejkratší možná. A protože podle pana Maxwella, nebo jednodušeji podle pana Coulomba klesá intenzita elektrického pole se čtvercem vzdálenosti, tak budu měřit na té anténě 2500 / 4.10^8 = 1,6.10^-6 V to je 1,6 uV, samotná citlivost přijímače v telefonu bude v řádech mV nebo stovek uV (-112 dBm)

Co počítám špatně?

Abych tady přispěl něčím zajímavým, tak jsem našel starou přednášku doc. Jelínka na téma "Expozice člověka neionizujícímu záření - Fakta a mýty o interakci elektromagnetického pole s člověkem a s ní spojených rizicích"

https://uloz.to/!tx9aiqWUCUvB/2015-04-2 ... m-fjfi-pdf
dR94HWVa

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvekod PeFi » 18.04.2019 19:49

Podle mě ta kalkulačka už sama o sobě uvažuje vzdálenost 40 km od antény, takže byste to vůbec neměl dělit.
Ručně přes Maxwelky bych to možná zvládl tak před 20 lety, od té doby jsem Maxwelky nikdy použít nezkoušel, pouze o ně občas zakopávám a snažím se jim neskřížit cestu. :lol:

Zajímavě vychází i graf s proudy - podle mě se puls dopadnuvší na anténu zachová podobně jako úder blesku, tedy tak trochu jako zdroj proudu a proud si to prostě vynutí. Když se navíc podíváte na di/dt, tak lze tušit, že to nadělá pěknou paseku i na malé anténě.
PeFi

Předchozí

Zpět na Komunikace