Ochrana elektroniky proti EMP

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvekod maci » 07.01.2014 13:12

Při dnešní maximalizaci zisku přijdou výrobci s levnějším a tenčím povrchem. Tenkrát stálo CD úplný majlant a taky dlouho vydrželo. Nehledě na to, že na CD byla odrazivá vrstva silnější. To se o dnešních CD/DVD nedá tvrdit. Na obnovu dat používám DVDisaster. http://www.linuxexpres.cz/praxe/dvdisas ... at-z-medii Proč myslíš, že se vyrábějí speciální archivační CD/DVD/BR pro muzea a knihovny?
maci

Příspěvekod Chorche » 07.01.2014 15:08

to já nevěděl že se vyráběj archivační cd a dvd. Jaxem řek už řadu let nevypaluju, nenakupuju a tudíš ani nemam přehled.
Chorche
VIP

Příspěvekod MacGyver » 07.01.2014 15:10

Borci jste silně OT. Máme zde již příslušné vlákno: viewtopic.php?f=19&t=1120&p=16134&hilit=archivace#p16134
MacGyver

Příspěvekod pepekk » 08.01.2014 19:53

Zdravím,
myslíte, že amreričané maji "čistou" e-bombu (EMP bombu)? Popřípadě co ostatní mocnosti? Rusko, Čína, Evropa nebo organizace typu NATO?
Díky za názory!
pepekk

Příspěvekod maci » 08.01.2014 19:55

Mají EMP i speciální uhlíkovou na trafostanice.
maci

Příspěvekod Hohepa » 09.01.2014 3:12

ohledně těch solárních bouří
dnes nás jedna pidi trefila
http://blog.kosmonautix.cz/2014/01/cygnus-ma-stesti-na-neobvykle-odklady/
Mám smůlu tady nad Prahou zataženo zase jsem tu polární záři neviděl.
( Mám známého v Jablonci a tomu se polární záři povedlo z Jablonce vyfotit )
P.S.: Ano je asi O.T. ale trochu to poukazuje, že opakování solar storm of 1859 je možná pravděpodobnější, než si myslíme. Však možnost něco takového zaznamenat máme právě jen od toho 19 století. Kolikrát nás to potkalo v minulosti se vlastně ani neví neb žádná elektro... nebyla.
Hohepa
VIP

Příspěvekod Kocour » 19.01.2014 23:26

Pozor, nemíchat EMP a solární bouři!
Kocour
VIP

Příspěvekod Hohepa » 20.01.2014 0:50

EMP = ElektroMagnetický Puls

a elektronice je úplně fuk jestli vznikl výbuchem vodíkové pumy ve stratosféře,
nebo průnikem koronární plasmy magnetosférou země.
Důsledky jsou stejné.
Naposledy upravil Hohepa dne 20.01.2014 9:11, celkově upraveno 1
Hohepa
VIP

Příspěvekod Kocour » 20.01.2014 1:17

Nejsou.

Tak tahle "vyčerpávající" odpověď není zrovna etalonem vysoké odbornosti. Fab. :ne
Kocour
VIP

Příspěvekod Chorche » 20.01.2014 11:59

zrovna včera sem si vzpoměl na todle téma při sledování jedný slátaniny na coolu. Menovalo se to proroctví, hrál v tom věčně nešťastnej Nick Cage a velký vyvrcholení tohodle filmu bylo to že si slunce pšouklo a smahlo to celou zemi plemeny pekelnými i s nešťastným cagem :mrgreen: Film kravina (přišlo mi že to natáčeli příznivci vemírnejch lidí), ale padla tam jedna hláška, která mě zaujala. Buď to byl naprostej scénáristickej blábol a nebo by to mohla bejt eventuleně pravda. Cage tam prohlásil, že radiace z tý sluneční bouře pronikne až 2km pod povrch země a že tudíž nemá cenu se schovávat někde v jeskyni. Pochybuju že se tu pohybuje nějakej astrofyzik, kterej by dokázal tu hlášku potvrdit/dementovat, ale třeba se to někomu z vás podaří někde vyštudovat. Protože je li tomu tak, tak vskutku plechová bednička nepomůže zhola ničemu :mrgreen:
Chorche
VIP

Příspěvekod MrPorter » 21.01.2014 12:36

Např. tady ten film (Knowing) celkem zdrbali:
http://astroengine.com/2009/08/23/knowing-how-solar-flares-dont-work/
Tak bych se podle toho moc neorientoval ;-)
MrPorter

Příspěvekod Kocour » 22.01.2014 0:40

No, co jsem na to měl odpovědět! EMP vygeneruje široké spektrum frekvencí, které pronikají do elektroniky, protože se dokáží strefit skoro do každé rozumné délky vodičů aby se ty chovaly jako anténa v rezonanci (i když údajně třeba digitálky jsou příliš malé, než aby je to postihlo). Solární bouře indukuje elektřinu jenom v dálkových vedeních. Už jsem to psal ve vlákně o solárních bouřích, pak na to upozorňuji tady a na to kolega prohlásí, že důsledky jsou stejné - já už opravdu nevím, co na to říct.
Kocour
VIP

Příspěvekod Chorche » 22.01.2014 9:26

a kocoure, neni to třeba jenom otázka intenzity ? Mám na mysli to, že kdyby slunce pšouklo víc než obvykle.
Chorche
VIP

Příspěvekod cipis » 22.01.2014 9:33

Když přece nemáš naladěnou anténu na patřičnou frekvenci, tak toho moc nechytíš, ne?
Představ si cesty na tišťáku, kabely v zařízeních, autech, vedení VN venku jako anténu a už to je jasnější.
cipis
Sponzor serveru

Příspěvekod Hohepa » 22.01.2014 14:19

Kocour píše:No, co jsem na to měl odpovědět! EMP vygeneruje široké spektrum frekvencí, které pronikají do elektroniky, protože se dokáží strefit skoro do každé rozumné délky vodičů aby se ty chovaly jako anténa v rezonanci (i když údajně třeba digitálky jsou příliš malé, než aby je to postihlo). Solární bouře indukuje elektřinu jenom v dálkových vedeních. Už jsem to psal ve vlákně o solárních bouřích, pak na to upozorňuji tady a na to kolega prohlásí, že důsledky jsou stejné - já už opravdu nevím, co na to říct.

S tím se dá sice souhlasit ale není to tak jednoduché.
EMP vzniklé výbuchem (jaderná nebo E bomba) je obrazně řečeno "bodový zdroj".
Elektromagnetické poruchy způsobené Solární Bouří - průnikem koronární hmoty magnetosférou země dále jen SB se chovají jako "plošný zdroj".
Velikost indukovaného napětí je daná velikostí magnetického pole a rychlostí jeho změny.
a jak víme intenzita elektromagnetického pole klesá se čtvercem vzdálenosti.
EMP indukuje napětí malým magnetickým polem a velmi rychlou jeho změnou.
SB indukuje napětí velkým polem a pomalou jeho změnou.
Z toho vyplývají zmiňované dopady dlouhé vedení vs malé předměty

Široké spektrum frekvencí je dané i interferencí a sekundárním vyzařováním neboli puls indukuje ve vodivých předmětech napětí a to je částečně zpětně elektromagneticky vyzářeno právě na rezonančním kmitočtu onoho předmětu. Ale to platí jak pro EMP tak i pro SB.
Zde se například uvádí že v případě jaderného výbuchu je většina energie ve formě nižších frekvencí mezi 3Hz a 30kHz.
http://cs.wikipedia.org/wiki/EMP

Ano za standartní SB máte kolego pravdu, ale...
Ale jak jsem již zmiňoval v roce 1859 došlo k tak silné SB že napětí bylo indukováno i malých zařízeních.
Dle dobových záznamů se plašili - tedy cvakali telegrafní přístroje ODPOJENÉ od elektrických linek.
Tedy SB v nich indukovala dostatečné napětí aby jejich elektromagnet přitáhl kotvu. A jak dlouhý v telegrafu byl drát od cívky ke svorkám ? 5 cm nebo 10 cm ?
Hohepa
VIP

Příspěvekod hipik86 » 22.01.2014 15:39

Hohepa: Máme na věc stejný názor a moc hezky jsi to popsal, ovšem.

Vždy se bude jednat o elektromagnetickou vlnu (stejnou, jakou je viditelné světlo), která bude mít jinou frekvenci, tj. vlnovou délku (právě tak hraje asi nejdůležitější roli v problému naší ochrany) a svoji amplitudu. Zákon indukce nám říká, že indukované napětí je přímo závislé na magnetickém toku (hrubě řečeno velikosti té amplitudy) a nepřímo závislé na době trvání, tedy frekvenci. Jaderný výbuch i SB vytvoří pulz, který bude směsicí všech frekvencí od těch nejnižších až po nejvyšší a bude záležet jen na štěstí, jak zrovna bude po chuti v tom, kolik energie vloží do té či oné frekvence. (která náhodou bude v rezonanci s napájení procesorů i5 :D)
Výbuch bomby bude "bodový", zatím co SB to pěkně podělá celému světu.

Moje soukromá ochrana nejzákladnější úrovně spočívá v ochraně mircoSD karty s důležitými údaji v několika vrstvách alobalu. Dále je v plánu ve sklepě Faradayova klec ve které bude plechová krabice s NB. Úplně ještě nemám domyšlené uzavření víka, ale zvažuji i obvodový svár..
hipik86
VIP

Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Příspěvekod big bang » 22.01.2014 15:54

Výbuch bomby nie je až tak bodový zdroj EMP a to z dôvodu že EMP nevytvára priamo bomba.

Postupnosť je nasledovná(aspoň ja som to tak pochopil): a-bomba – gama žiarenie vytvorené výbuchom – posun elektrónov v atómoch(Ionosféra) z vyššej dráhy na nižšiu a naspäť (vyvolané gama žiarením) – pulz EMP
big bang

Příspěvekod bacil » 22.01.2014 16:00

Nechcu sejčkovat, ale aby to pak šlo pustit, bezolovnatá technologie pájení je sviňa - dělá mikronové až několik cm dlouhé fousy za konstantních podmínek.... To raději sehnat něco před rokem výroby 2006.
bacil

Příspěvekod Hohepa » 23.01.2014 13:24

Tak nějak mám v hlavě zasunuto, že proti magnetickému poli hliník nepomůže i když ho tam bude x vrstev.
Materiál musí být feromagnetický, tedy klasický magnet se k němu musí přitahovat.
Z dob klasických pětačtvrt palcových disket a bojem s mizením dat v tramvaji či metru , mám odskoušeno že nejlepší je permaloidový plech, či jak se to řekne, byl to plech s příměsí křemíku na výrobu transformátorů .
Hohepa
VIP

Příspěvekod hipik86 » 23.01.2014 17:37

Spíš než ochrana před samotným EMP by mohl ten alobal zapůsobit tak, že případné indukované napětí přivede na všechny kontakty naráz. Tudíž všude bude stejný potenciál a tudíž by to mohlo snížit pravděpodobnost poškození polovodičů (analogicický, ptáci na drátech 400kV taky neumřou, páč mají stejný potenciál :D).
Ale nejsem technolog..
hipik86
VIP

Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

PředchozíDalší

Zpět na Komunikace