Radiostanice obecně

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...

Re: Radiostanice obecně

Příspěvekod Kocour » 30.08.2016 9:26

No, to by si představoval normální člověk, ale v tom VO se uvádí i specifikace ETSI TS 103 326, které mají staničky vyhovovat. A ta pojednává o technických požadavcích na CTCSS a DCSS :?

VO obsahuje i další divné pasáže, které se těžko interpretují. Například tato:
(6) V provozu stanic PMR 446 není povoleno používání základnových stanic, opakovačů ani zařízení pevné infrastruktury.

Normální člověk pod pojmem "základnová stanice" rozumí převaděč, pod pojmem "opakovač" rozumí "papouška" a pod pojmem "zařízení pevné infrasturktury" zařízení na pevno přidělané. Původně to vzniklo z těchto slov: "base station", "repeater" a "fixed infrastructure". Pokusil jsem se vyznat v anglických významech a vychází mi z toho, že "base station" je dost neurčitý pojem zahrnující všechno od převaděče až po dispečink, "repeater" je převaděč a "fixed infrastructure" jsou v podstatě pozemní telefonní linky. Takže by z toho vyplývalo, že není povolené provozovat na PMR převaděče a linkovat stanice přes telefon (ale taky Internet). Opakovače (ve smyslu papoušky) je možné používat za předpokladu, že konstrukce staničky není měněna. V některých jiných VO či v Plánu využití kmitočtového spektra se vyskytují zákazy "neobsluhovaných stanic", což by se vztahovalo i na opakovače, ovšem tohle nové VO pro PMR nic takového neříká.
Kocour
VIP
 
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 21:29

Re: Radiostanice obecně

Příspěvekod JOBU » 30.08.2016 10:16

Na slovensku sú lpd povolené (VPR – 5/2001),Kocour-základnová stanice nemyslí sa tým prevádzač,ale normálna radiostanica,tam je však problém ten (aspoň na slovensku),že anténa musí byť pevne spojená s radiostanicou,tj.nesmie sa dať demontovať.Niektorí výrobcovia preto dodávajú aj normálne radiostanice pmr s napevno pripevneným káblom (napr 5m) s magnetkou na konci.Takže ak to má max povolený výkon,nieje problém.Toť,aspoň u nás to vyhlášku neporušuje.
JOBU
 
Příspěvky: 716
Registrován: 14.07.2016 15:38

Re: Radiostanice obecně

Příspěvekod Kocour » 30.08.2016 12:56

VPR – 5/2001 byla podle všeho nahrazena VPR – 04/2010 a tam se píše, že f) maximálny pracovný cyklus 10%, přičemž se to počítá za hodinu. Tedy zařízení by nemělo umožnit vysílat víc než 6min z každé hodiny. Výjimkou je, pokud zařízení obsahuje technologie LBT (Listen Before Talk) a současně AFA (Adaptive Frequency Agility). V takovém případě nemusí mít omezení pracovního cyklu. Toto nesplňuje žádná běžná LPD433 stanička.

PMR staničky s anténou neoddělitelně připojenou kabelem vyrábí například Midland. Je to běžná vysílačka, ke které je připojená pomocí SMA konektoru malá anténa s magneticku patkou. Aby se splnily požadavky na PMR zařízení, je SMA konektor přilepený :) Mimochodem, ve VPR - 02/2006, kreré se týká PMR446, se píše, že 2) Zariadenia môžu byť vybavené len integrovanou (vstavanou) anténou. Podle mě tedy "vstavaná" anténa není totéž, jako neoddělitelně připojená. V anglickém originálu slovo "integral" se dá přeložit jako nedílná (součást). Proboha, kdo pořizuje tyhle překlady! Na Slovensku i v Česku je to prašť jak uhoď.

edit - překlep
Kocour
VIP
 
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 21:29

Re: Radiostanice obecně

Příspěvekod Josef » 30.08.2016 15:40

ČTÚ se ve VO snaží všem víceméně vysvětlit, že PMR stanici si v zásadě představuje jako takové to malé "mýdlo s anténou" co držíme v ruce. Tedy ruční, přenosnou radiostanici. Cokoli jiného má své jiné frekvence a jiné provedení (CB, AMA, sdílenky aj.) Jenže chytrolíni, uživatelé i někteří výrobci, se snaží vymyslet, jak z této původně ruční stanice (určené pro spojení na krátké vzdálenosti, které i přes nedostatek kanálů tím pádem éter v ČR neucpou) udělat Hi-Tech přístroj s co největším dosahem a přitom VO neporušit, ale balancovat na hraně.
Krásnou ukázkou bylo třeba vložení neupravené PMRky do vodotěsné elektrikářské krabice, její vztyčení na pětimetrový stožár na střeše domu a natažení napájení, mikrofonu a sluchátek dolů do místnosti. Dosah je samozřejmě excelentní a starší verzi VO to rozhodně neporušovalo (anténa je součásti staničky a na staničce nebyl proveden žádný zásah). Ale je to přesně ta situace, kterou ČTÚ nechce. Nechce aby měly PMR stanice zvětšený dosah nad cca 1km, protože by mnohem častěji rušily provoz jiných vzájemně komunikujících PMR stanic, až nakonec by se PMR pásmo stalo v praxi nepouživatelné, protože volných kanálů je prostě málo. Takže se ve VO dodatečně objevil ten zákaz stacionární montáže.
Prostě dokud budou chytrolíni zkoumat, jak se pohybovat v rámci VO "na hraně" (např. používat PMR jako vysílač u nějakého zabezpečovacího alarmu obydlí), tak bude ČTÚ VO doplňovat dalšími a dalšími odstavci, které nakonec zakáží všechno ostatní a ponechají nám v ruce jen ono holé úředně zaplombované "mýdlo", ke kterému nebude smět být připojeno zhola nic...
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
 
Příspěvky: 1692
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Radiostanice obecně

Příspěvekod Kocour » 31.08.2016 0:35

Já bych to až tak nehrotil. ČTÚ hlavně uvádí do praxe ECC Decision (15)05 a to v překladu z angličtiny, který možná je nepřesný, ale jak původní dokument, tak i VO-R/3/6.2016-9 obsahují dvojznačná vyjádření. Výsledek vidím jako poměrně neutrální, tj. ČTÚ není ani papežštější než papež, ani naopak nevykládá původní dokument liberálněji. Pozitivní je zdvojnásobení počtu kanálů, negativní je míchání analogového a digitálního provozu.

Využití PMR446 k různým experimentům v rámci platného VO považuji za legitimní. V CEPT zasedají lidi, kteří vidí rádiovou komunikaci optikou velkých řešení typu 5G sítí. Kreativitu různých nadšenců pravděpodobně nechápou ani po technické stránce.

Kdybych měl z použití PMR446 "na hraně" vybrat příklady neškodné i vysoce škodlivé, byly by to tyhle:
- opakovače (papoušci) - pokud je opakovač zbudován bez zásahu do konstrukce vlastního transceiveru (tedy bez porušení dřívější úpravy VO) a jeho aktivace netriviální (například pomocí DTMF ovládání), nežádoucí rušení je minimální. Na kmitočtu se projevuje prakticky stejně, jako kdyby na místě jeho montáže stál skutečný operátor. Počet uživatelů je omezený a vesměs půjde o hobbyisty, protože pokec přes opakovač není zrovna komfortní. Napadá mě samozřejmě případ, kdy je opakovač schopný působit rušení: operátor, který jej aktivuje, neslyší lokální provoz a začne vysílat přes něj. Ovšem taková situace daleko pravděpodobněji nastane u nezkušených jedinců používajících subkanály.
- prolinkování PMR přes Internet - typický příklad je FRN (Free Radio Network). Opět, pokud je to technicky dobře provedené, především jednoznačně definované klíčování, odpovídá to komunikaci se skutečným operátorem. FRN se používá ve spojení s takovými aktivitami jako JOTA (skauti). FRN předpokládá použití s libovolným bezlicenčním kmitočtem, ale zrovna PMR se mi zdá vhodnější, protože například CB (které má výhodu 40-80 kanálů oproti 8) může být v létě slyšet po celé Evropě.
- stolní / automobilní provedení PMR radiostanice - (například Intek DRS-5070 / Midlandy s magnetkou) z hlediska rušení nepředstavuje žádné zhoršení oproti na volném prostranství používané ručce.
- naopak, za nejhorší zvěrstvo bych považoval PMR chůvičky, jejichž zákaz zatím nikdo neřešil.
- další škodlivé případy již spadají do kategorie porušování VO - používání nehomologovaných stanic, zásahy do konstrukce a s tím související nadměrný výkon či freebanding.
Kocour
VIP
 
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 21:29

Re: Radiostanice obecně

Příspěvekod Lyster » 05.09.2016 9:32

Zdravim, přemýšlím o koupi ruční radiostanice, ale nemohu se rozhoupat, jaký druh pořídit jako prnví.

VHF - UHF něco na způsob BAOFENG UV-5R
Nebo CB? Něco na způsob ALAN 42 Nebo levnější kousky.
PMR neřeším. Ty se dají koupit i za pár šprdlíků. Mám jednu starší Motorolu, ne mou, ale starou služební. Už jí v práci nepoužíváme. Nahradili jí mobily.

Pominu li pořizovací cenu která je dosti rozdílná u těchto dvou zmíněných radiostanic, tak jaký druh by byl vhodnější do začátků. Jsem v tomto laik.

Vím že Baofeng se dá nastavit i na PMR pásmo, ale pro velký výkon nelze legálně vysílat (jen přijímat.) V tom vidím i výhodu. I když používat to primárně nehodlám.

Používá se CB pásmo v ČR víc než UHF - VHF či na opak?

Díky za názor.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
 
Příspěvky: 2794
Registrován: 22.03.2014 23:01
Bydliště: Litoměřicko

Re: Radiostanice obecně

Příspěvekod bacil » 05.09.2016 23:01

CB se u nás používá hlavně v autě jako systém včasné výstrahy.

Ale jinak se v pásu na jih od nás, UA a v Rusku používají ocela dost.
Společnost již vykazuje všechny prvky fašismu včetné hledání názorových odpůrců a jejich eliminace.
bacil
 
Příspěvky: 1235
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Radiostanice obecně

Příspěvekod Lyster » 06.09.2016 6:21

Tak si z legrace řikam, jak to bude v PA době. CB proti UHF - VHF? :D
Běda tomu, kdo bude hrát na obě strany a bude mít Obojí.
Odpadlíci budou mít PMR :)
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
 
Příspěvky: 2794
Registrován: 22.03.2014 23:01
Bydliště: Litoměřicko

Re: Radiostanice obecně

Příspěvekod K4cer » 06.09.2016 8:06

Mno hlavně si nenapsal naco ty vysílačky chceš; a s kým si xceš povídat/poslouchat.

PMR (i v Baofengu) je funkční, pohodlný, a přítulný. Na spojení v rámci skupiny v řádu stovek metrů asi nejlepší možná volba, možnost subkanálů, malý lehký levný. U Baofenga možnost použít 5W.

CB je spíš na spojení na delší vzdálenost, dům - chata, nebo dům - auto. Všechny výhody CBčka se ovšem použitím ručky znegují.

Já mám vobojí a funguje to tak, že na pokec se základnami v rámci města a okolí, spojení auta s domem, nebo aut mezi sebou, používám CBčku. Jako pěšák přecházím na PMR (resp. Baofenga na pomerančových freqencích). Mám i CB ručku a použiju ji asi jednou za rok, je velká, těžká, drahá (takže se vo ni bojím a furt ji hlídám aby mi nespadla), votravný nabíjení, na 1W nikam nedosáhne a na 4W šíleně žere baterky a stejně nikam nedosáhne. Jediná její výhoda je že se domluví s vozidlovkama a základnovkama.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
 
Příspěvky: 1669
Registrován: 30.03.2014 19:37

Re: Radiostanice obecně

Příspěvekod Kocour » 10.10.2016 23:38

Jenom pro doplnění vývoje od doby, kdy jsem se naposledy pokoušel rozlousknout, jak je to v ČR s používáním zařízení LPD433.

- předně jsem se spletl v označení ETSI TS 103 326 - správně to má být ETSI TS 103 236, kdyby se to někdo pokoušel vyhledávat.
- zdá se, že se jedná o 2 různé věci - VO upravující PMR446 vyžaduje od r. 2017 "stanice vybavené odolnějšími přijímači", to se řídí právě výše uvedenou normou, která upravuje pouze CTCSS a DCS. To nelze svévolně promítat do výkladu VO upravující LPD433 (kromě mnoha dalších aplikací). Tam se používá výraz "pokročilé techniky zmírňující rušení". Pokusil jsem se prozkoumat anglické znění předpisů ECC/DEC/( 15 )05, který upravuje PMR446, a ERC/REC 70-03, který upravuje mimo jiné i LPD433 (znění našich VO jsou implementace těchto předpisů a je pravděpodobné, že kdyby došlo na spory ohledně výkladu, hledal by se smysl zde). Pro PMR se užívá výraz "more robust receivers" a pro LPD433 výraz "spectrum access technique such as LBT or equivalent and shall include a power output sensor controlling the transmitter to a maximum transmit period of 1 minute for each transmission". Takže a) není to jenom odlišný překlad do 2 různých VO, b) předloha našeho VO je ohledně LPD433 konkrétnější a uvádí technologii LBT (Listen Before Talk) nebo ekvivalentní a navíc dokonce specifikuje timeout zaklíčování na max. 1 minutu (u PMR446 je to 3 minuty). Zdá se, že slovenské VPR je v tomto ohledu srozumitelnější, než české VO.

Závěr z toho vyplývá, že běžné analogové staničky PMR/LPD nelze v kanálech LPD provozovat nejpíš po celé EU (v závislosti na tom, jak rychle která země implementuje předlohu), protože neobsahují onu LBT technologii. Nasazení LBT je netriviální, jde o to, aby stanička nejdřív poslouchala a k vysílání zvolila některý nepoužívaný kanál. Ale jak se u simplexní komunikace protistrana dozví, který kanál to je, těžko říct. LBT se již používá například u bezdrátových telefonů DECT.

Taky z toho vyplývá, že funkce nových analogových PMR staniček by prakticky neměla doznat změny oproti dnešním lepším modelům, protože jak timeout (TOT), tak CTCSS/DCS již zvládají. Jediná změna je přidat ve firmware dalších 8 kanálů a u TOT nepovolit jeho vypnutí. Jenom je škoda, že to nejde zařídit např. v autorizovaném servisu, aby se nemusely kupovat nové staničky.
Kocour
VIP
 
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 21:29

Re: Radiostanice obecně

Příspěvekod Lyster » 30.03.2017 18:00

Fred nezvěstný, zůstal jsem sám. Slavná odbojová vysílačka ožije v éteru
http://zpravy.idnes.cz/replika-radiosta ... _domaci_jw
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
 
Příspěvky: 2794
Registrován: 22.03.2014 23:01
Bydliště: Litoměřicko

Předchozí

Zpět na Komunikace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků