Prenosne radio na klicku

PříspěvekNapsal: 13.01.2012 13:41
od JimmyJazz
Pokracujici diskuze kterou nakouslu Josef zde: viewtopic.php?f=13&t=481

Edit MacGyver: Josef napsal: ...nespoléhejte se na to, že máte superminiaturní transistoráček, či MP3-přehrávač a v autě autorádio. Pořiďte si samostatný přijímač, který má nejméně dva rozsahy a je na obou rozsazích dostatečně citlivý. Přijímače jsou často tak miniaturizované, že do nich ani nelze zabudovat dostateně účinnou anténu na příjem středních vln (šířka přijímače min.10 cm), ani náležitě dlouhý teleskopický prut (min. 75 cm). Musíte počítat s tím, že výpadek elektřiny postihne vás, ale zřejmě i regionální radiový vysílač. Váš nouzový přijímač musí být schopen zcela spolehlivě zachytit signály vysílače z druhého konce republiky nebo i ze zahraničí. To však charakter šíření dnes nejpoužívanějších velmikrátkých vln (označovaných na přijímačích zkratkou FM) neumožňuje, proto by měl mít přijímač přinejmenším ještě středovlnný rozsah (označovaných na přijímačích zkratkou SV, MW atd.), který takový poslech umožní. K přijímači si pořiďte sadu kvalitních baterií, nejlépe alkalických. Nenechávejte je v přijímači, pouze je k němu přibalte do plastového sáčku. Je vhodné, vybrat přijímač, který je na stejné baterie, jaké používáte v ruční svítilně. V tísni pak lze do svítilny použít dočasně baterie právě z přijímače...

tak ktere byste doporucili? Ja videl v electroworldu jedno asi za 900 CZK a rozmerove by to odpovidalo tomu, co Josef popsal. Dokonce MW rozsah to melo. Myslim, ze vyrobcem byl Kenwood.

Re: Prenosne radio na klicku

PříspěvekNapsal: 13.01.2012 14:30
od MRAK
já mám toto:

http://www.evolve.cz/d-kombinovana-svit ... light.html

jede na solár, nebo na kličku a je v něm svítilna a nabíječka na mobil (a zase - solárko nebo klička)
přijímá FM a AM vlny
anténa je teleskopická (cca 50cm)

PříspěvekNapsal: 16.01.2012 7:47
od Josef
Omlouvám se, ale já prostě nemám důvěru k jakýmkoliv plastovým "kličkám" a spíš bych šel do něčeho kovového. Možná, že by fungovalo home-made udělátko na níže uvedených schémátkách, využívající klasický a většinou i docela dostupný telefonní induktor (nebo to můžete napojit na svorky polního telefonu přímo, aniž byste ho rozdělávali a jakkoli do něho zasahovali). Samozřejmě, že to není megawattová jaderná elektrárna, ale prosté rádio bez magnetofonu nebo CDčka by to nejspíš utáhlo zcela bez problémů a bez vykloubeného zápěstí. Životnost s ocelovými koly a mosaznými ložisky bude někde úplně jinde než u plastových náhražek, kde se předpokládá, že majitel pro svou lenost včas zanechá zbytečného točení a raději zajde do supermarketu pro baterie, dříve než se ozubení zničí. Externí klikoelektrárnička by navíc šla přidělat svěrkou třeba ke stolu pro pohodlné točení. A rádio by bylo pohodlně jinde, třeba v místě, kde bude lepší příjem a nebude hluk či otřesy.

Verze klikoelektrárničky se stabilizovaným výstupním napětím 6V=
napajeni-radia-telefonnim-induktorem.GIF
napajeni-radia-telefonnim-induktorem.GIF (4.53 KiB) Zobrazeno 27877 krát

Verze klikoelektrárničky se stabilizovaným výstupním napětím 9V=
napajeni-radia-telefonnim-induktorem-9V.GIF
napajeni-radia-telefonnim-induktorem-9V.GIF (4.52 KiB) Zobrazeno 27877 krát

Je to jen technický návrh. Telefonní induktor by možná pro náročné použití zasloužil trošku delší a masivnější kličku a možná by bylo vhodné vyzkoušet na primárním vinutí transformátorku udělat několik odboček a vyzkoušet, která bude nejvhodnější pro to či ono konkrétní rádio - aby se s kličkou nemuselo zbytečně příliš rychle otáčet, aby byla co nejlepší účinnost a člověk se nenadřel. Teoreticky by to mělo jít i bez transformátoru, ale nedoporučuji. Obávám se, že se naprázdno bude indukovat až nebezpečně vysoké napětí schopné ohrozit stabilizátor, ale při reálném zatížení nakonec nesposkytne klikoelektrárnička potřebný proud a výkon pro provoz rádia. Transformátor tento poměr upravuje do přijatelných mezí. I když zařízení obsahuje stabilizaci napětí, takže otáčky kličky není zapotřebí udržovat v nějakém konkrétním přesném tempu, nikdy netočte z legrace "jako o život", ale jen tolik, kolik je zapotřebí, aby rádio spolehlivě hrálo. On ani ten nejlepší stabilizátor není úplně blbuvzdorný!

PříspěvekNapsal: 16.01.2012 14:24
od Josef
Hodně podobný způsob usměrnění a stabilizace můžete použít, pokud by se k napájení rádia použilo standardní dynamko z jízdního kola. Čím s ním otáčet je individiální záležitost. Pokud bude umístěné na jízdním kole tak, že bude hnáno od zadního kola, lze bicykl otočit nohama vzhůru a ručně točit za pedály nebo třeba při nouzovém táboření na střed s převodníkem přidělat prodlouženou hřídel a použít nějaké primitivní vodní kolo usazené do potoka či jiný přírodní pohon ;)

napajeni-radia-dynamkem-na-kolo.gif
napajeni-radia-dynamkem-na-kolo.gif (6.48 KiB) Zobrazeno 27855 krát

PříspěvekNapsal: 16.01.2012 14:28
od B89
co sem to kdysi měřil, tak nebyl problém na výstupu z telefonu naměřit kolem 120V.
Jinak pěkné a jednoduché schémata, to by stálo to vykoušet až bude čas :)

PříspěvekNapsal: 16.01.2012 14:35
od Josef
Jo, a to je právě ten problém telefonního induktoru, vysoké napětí, malý proud. Stabilizátor neustojí více než cca 24V na vstupu. Proto je potřeba ten transformátorek - sníží nebezpečné napětí a nejméně zdvojnásobí proud. Možná by šlo použít zapojení s doutnavkou 75V bez ochranného odporu přímo na vývody induktoru jako přepěťovou pojistku, ale to dost komplikuje opakovatelnost výroby, ne každý doutnavku má. Možná by ale šel využít standardní transformátorek na primáru 220V s odbočkou na 120V a na sekundáru s vinutím 15 až cca 24V s tím, že by se napájel z induktoru právě na tu odbočku 120V. Obecně - kdyby se udělal transformátorek s větším počtem odboček, aby se dal použít jak telefonní induktor, tak třeba i to dynamko na kolo, bylo by to úplně nejlepší.
Ještě by to šlo udělat stejně jako u ruských radiostanic - voltmetr zapojený za usmerňovač před stabilizátor. Jeho stupnice mě kdysi velmi rozesmála. Byla na ní uprostřed čárka pro vyznačení optimálního napětí. Vlevo od ní nápis MÁLO a vpravo MNÓGO :lol: :lol:
V tomto případě by ta "čárka" na voltmetru odpovídala napětí 10V= pro 6V rádio nebo 12V= pro 9V rádio, aby vždy byla pro stabilizátor určitá pracovní rezerva.
--------------------------------------------------------------

...no a tím se dostáváme ke schématu univerzálního napáječe malého rádia pro PA-dobu, které vychází se schémat předešlých. Proč mě to nenapadlo hned, že? :oops: Ale jak tak koukám, ono by to už bylo skoro na samostatné vlákno "o mikroelektrárničkách" (jestli se to ještě dále rozvine, třeba to admin příležitostně oddělí).

univerzalni-napajeni-maleho-radia.gif

Mělo by se s ním dát napájet malé rádio:
- ručně klikou, telefonním induktorem
- mechanickým pohonem, prostřednictvím dynamka na kolo
- z elektrorozvodné sítě 230V
- solárním panelem
- z akumulátoru 12V (nebo palubní sítě auta)

Mělo by to umožnit současně dobíjet i akumulátor
- mechanickým pohonem, prostřednictvím dynamka na kolo (induktorem je to nesmysl)
- z elektrorozvodné sítě 230V
- solárním panelem

Nabíjecí proud ze solárního panelu není omezován, veškerá jeho energie je vedena do akumulátoru. Při nabíjení z trafa omezuje nabíjecí proud žárovka (funkce variátoru) a brání přetížení zdroje. Žárovka má při správném dobíjení ze sítě žhnout, při závadě (zkratu, přepólování) svítit naplno. Hodnota výkonu zvolené žárovky je dost podstatná. Přístroj neumí zabránit přebíjení akumulátoru. Vzhledem k výkonu přístrije není přebití kritické a stav akumulátoru může obsluha kontrolovat voltmetrem. Přepínač č.1 je jen bezpečnostní pomůcka. Je mechanicky svázaný tak, aby se při připojení transformátoru k síti nemohlo objevit napětí i na svorkách ostatních zdrojů nebo aby při chodu dynamka či induktoru nemohlo naběhnout napětí 230V na volně položené síťové vidlici. Pokud bude vnější zdroj proudu připojován obsluhou na vnitřní svorkovnici skryté pod krytem přístroje a dotek s nebezpečným napětím bude během provozu vyloučený tím, že vývody pro jiné druhy zdrojů nebudou z přístroje vyčnívat, lze přepínač zcela vynechat. Přepínač č.2 slouží k volbě odbočky na trafu a nalezení nejvýhodnějšího provozního režimu induktoru. Lze jej nahradit "jumprem" nebo jinou variabilní propojkou. Voltmetr (klasický s otočnou cívkou) ukazuje napětí na akumulátoru (nabitý aku. 14,8V; vybitý aku. 10,5V). Pokud není akumulátor připojen, ukazuje voltmetr napětí na vstupu stabilizátoru a tím i správnost otáček dynamka či induktoru. Optimální napětí je v takové situaci od 11 do 15V=, nikdy nesmí překročit 24V=. (To, že je v tomto případě voltmetr napájený přes žárovku nezpůsobuje zásadní chybu měření, protože voltmetr má jen nepatrnou spotřebu. Řešení s diodami by způsobilo chybu podstatně větší.) Ostatní diody "v okolí žárovky" zabraňují zničení stabilizátoru a rádia v případě chyby obsluhy, pokud by nedopatřením spletla polaritu akumulátoru nebo solárního panelu. Dioda MBR zabraňuje zpětnému vybíjení akumulátoru do solárního panelu v noci. Pokud se uvažuje použití výkonnějšího solárního panelu než 15W, měla by být tato dioda připevněna na chladiči.

PříspěvekNapsal: 17.01.2012 16:36
od Venet
A skusali ste uz niekto akuvrtacku? ked vyhodim akumulator a napojim svorky na merak, a zacnem tocit (do celusti si upevnim malu klicku) tak na meraku mi vyhodi peknych 14V - len neviem jak to bude s prudom.....

PříspěvekNapsal: 18.01.2012 6:12
od Josef
Dobrý nápad! Odhaduji, že tam bude proud docela slušný, ale počítej s tím, že jak jej začneš odebírat, začne vrtačka klást mechanický odpor a točit kličkou nebude pak žádná pocházka růžovým sadem. Ona se ta energie někde brát musí. Jen nevím, jak na to bude reagovat vestavěná elektronika pro řízení otáček, i když předpokládám, že při zcela zmáčknutém spínači ji natvrdo přemosťuje kontakt. V takovém případě by to mělo fungovat bez problémů. Pokud by to nešlo, asi by jsi musel vytáhnout dráty přímo od motorku.
Máš-li akuvrtačku, není nic jednodužšího, než to vyzkoušet. Připoj k vrtačce žárovečku 12V/4W (tzv. "parkovačku" z reflektoru auta) nebo alespoň 12V/2W (autožárovečka na osvětlení palubních přístrojů a vypínačů). Pokud ji to rozsvítí, znamená to, že vrtačka zvládne napájet i rádio. Jen to možná bude zapotřebí trochu odrušit nějakým VF filtrem (z vysavače a pod.), protože akuvrtačka má komutátorový motorek s uhlíky. Proto očekávám, že přinejmenším na středních vlnách bude v přijmu slyšet praskot.

(Pokud by někdo chtěl připojit obdobný stejnosměrný zdroj do výše uvedeného schématu se stabilizátorem - zapojí se motorek akuvrtačky na místo solárního panelu a všechny další funkce zůstávají zachovány.)

PříspěvekNapsal: 21.03.2012 14:38
od Josef
A co takhle rádio Eton G3? Umí to základní vlnové rozsahy i poslouchat radioamatérské stanice na krátkých vlnách. Napájení na 4 tužkové baterky, možnost připojení externí drátové antény. Váha dobrá do batohu, cena skousnutelná. Pokud to už doma někdo má, budu rád, pokud se podělí o zkušenosti.

PříspěvekNapsal: 21.03.2012 15:26
od Fabulous
Já používám toto:

http://www.vysilacky-navigace.cz/PMR-Ca ... t-407.html

Midland Base Camp - rádio, PMR, dobíječka, světlo, atd. jede na aku i baterie a 230V. Docela dobré, jen se mi zdá, že na aku to vydrží hrozně málo. Ale asi je to problém baterií, protože to byla nějaká zaprášená skladovka.

Edit: Ale asi to nebude chytat ty správné frekvence :-(

PříspěvekNapsal: 22.03.2012 8:55
od rudde
Docela se mi líbí, tohle jsem k němu zatím dohledal,
krátká recenze:
http://cevela.eu/2011/02/14/svetovy-prijimac-eton-g3/

diskusní fórum (bohužel v ruštině)
http://www.radioplaneta.ru/forum/viewtopic.php?f=5&t=560

Velké mínus bude toto:
"... kontrola kvality je tu velmi proměnlivá a každý kus je pravděpodobně trochu jiný"

PříspěvekNapsal: 29.03.2012 6:56
od Josef
To je horší, já "loterii" za ty peníze moc nemusím...

PříspěvekNapsal: 29.03.2012 8:37
od optim
Add. dynamový (induktorový) napájecí zdroj:

Tohle se může hodit i teď. Chtěl bych se o něco takového pokusit. Poradil byste mi někdo, jak na mechanickou část - ruční kliku (pokud to není blbost) - zkrátka nějakou skladnou, jednoduchou, bytelnou a odolnou konstrukci, co nejvíce ohleduplnou k tomu dynamu (induktoru).

PS: Bylo by tak možné vyřešit i nouzové napájení notebooku (typicky 19V/cca. 50 - 90W)?

PříspěvekNapsal: 29.03.2012 9:50
od alibaba
Neni to nesmysl zde vsude to prodavaji a doporucuji ,vsak ono to stoji asi 50 $ uvnitr je dynamo a baterie ,spise akumulator asi 36 otacek klickou vydrzi na 30 minut vysilani a zase vsude to dodorucuji v pripade tornad a vsude to vypada jako po bombardovani ......treba mate clanky solarni clanky nasite na nejake dece a tu rozvinete a z toho nabijete to radio asi zase na 30 minut a tohoto vyuzivali treba polarni cestovatele roku 1990 ......

PříspěvekNapsal: 29.03.2012 9:59
od alibaba
Jeste bych chtel dodat ze Slunce nam napaji i note book= clanky na dece ,holici strojek atd. mne temer vyhodili z fora kdyz jsem psal, ze to klepu pred svoji jeskyni, coz castecne bylo pravda sedel jsem pred garazi sveho sverence a klepal do note booku a baterie vydrzi mi asi 4 hod a pak jsem to strcil do site a sel neco zastrelit lukem/ nejake kraliky / ......
:rofl :rofl

PříspěvekNapsal: 29.03.2012 11:22
od optim
alibaba píše:Neni to nesmysl zde vsude to prodavaji a doporucuji ,vsak ono to stoji asi 50 $ uvnitr je dynamo a baterie ,spise akumulator asi 36 otacek klickou vydrzi na 30 minut vysilani a zase vsude to dodorucuji v pripade tornad a vsude to vypada jako po bombardovani ......treba mate clanky solarni clanky nasite na nejake dece a tu rozvinete a z toho nabijete to radio asi zase na 30 minut a tohoto vyuzivali treba polarni cestovatele roku 1990 ......

Výborně alibabo! :)

Znáš nějaké konkrétní typy (příp. i link na příslušný web, kde to prodávají)? Díky. :)

PříspěvekNapsal: 29.03.2012 11:34
od alibaba
Podivam se !!!!!!

PříspěvekNapsal: 29.03.2012 11:41
od alibaba

PříspěvekNapsal: 29.03.2012 12:41
od Josef
2 Optim:
Myslíš 50...90W elektrických ? To bude vyžadovat nějakých 100...120W mechanických - to už není jen tak na nějakou kliku, ale na pořádné pedály a dobře upevněné sedátko. Ono se to nezdá, ale podávat tento výkon delší čas (potřebý na rozběh operačního systému + následná, byť by rychlá základní práce na noťasu), to bude docela úmorná makačka pro dotyčného svalovce. Krátkodobě (pro vysílačku) proč ne, ale počítač (potřebuješ volné ruce a moc se u toho nevrtět nebo se netrefíš myší) to je něco jiného, to bych raděl řešil fotovoltaickým panelem.

PříspěvekNapsal: 29.03.2012 14:56
od Roman
Obrázek
Ale bacha, kličku laptop ztratil někdy poté, co zůstala Kofi Ananovi v ruce při veřejné prezentaci
Zdroj: http://technet.idnes.cz/notebook-pro-af ... _denik_pka

PříspěvekNapsal: 29.03.2012 19:53
od Nasgol
Roman: To si dělaj prdel, ne?... Za tu cenu, bych si koupit granát a narval to výrobcům doprdele...

PříspěvekNapsal: 13.01.2013 10:36
od Pepe
Tak jsem si taky pořídil Evolve RadioLight. Za 390,- rozhodně dobrá investice.
Překvapilo mě, že je docela malé. Vyzkoušel jsem nabíjení mobilu, a fakčí :yes
Jen musím pamatovat na průběžné nabíjení kvůli akumulátoru.

PříspěvekNapsal: 13.01.2013 16:53
od Wagoneer
Na Mobil.idnes reportáž z Las Vegas. Eton představuje nová rádia na kličku. Např.:
http://m.bestbuy.com/m/e/product/detail ... 8605829162

PříspěvekNapsal: 18.01.2013 18:28
od hesos
to by chtelo to radio ne na klicku ale na klicek.kdysi jsem ho mel ale to vsechno odnes čas :nod to se natocilo jako budík natahla se pruzina ta roztacela maly motorek jako dynamo a uz to hralo.vydrzelo hrat asi 15 min.byl na tom i solar,ten jediny mi zbyl. tak premyslim ze bych to zbastlil ale nemam zadne natahovaci hodiny.

PříspěvekNapsal: 24.01.2013 9:38
od Radola Gajda
MRAK píše:já mám toto:

http://www.evolve.cz/d-kombinovana-svit ... light.html

jede na solár, nebo na kličku a je v něm svítilna a nabíječka na mobil (a zase - solárko nebo klička)
přijímá FM a AM vlny
anténa je teleskopická (cca 50cm)

Asi už jsi ho prověřil vícekrát v terénu, jsi s ním stále spokojen? Jeví se mi jako nejlepší možnost, ale bojím se trochu životnosti co se týče mechanického opotřebení (je to malé a samej plast...).

PříspěvekNapsal: 24.01.2013 10:04
od DeadMan
k této značce jsem trochu skeptický protože já i brácha jsme od nich měli outdoor hodinky s digi kompasem atd. a oba jsme je vraceli (normálně to při běžném nošení praskalo) :(

PříspěvekNapsal: 04.02.2013 10:37
od Pampalíny
Co si myslíte o tomto:

http://www.conrad.cz/solarni-radio-s-dynamem-a-svitilnou-freeplay.k868804?utm_source=newsletter&utm_campaign=NWL_130203_maso&utm_content=868804

edit: tak nic, je to buď solár nebo klička (a ne obojí jak jsem prve myslel) - navíc při nákupu nelze ovlivnit zda chcete solár nebo kličku a to je teda dost blbé...

PříspěvekNapsal: 28.02.2014 0:29
od p3x

PříspěvekNapsal: 02.03.2014 22:51
od Josef
Chtěl bych znovu poukázat na úskalí, pokud si chce někdo z vás pořídit komerčně prodávanou svítilnu, rádio nebo nabíječku mobilu s dynamkem poháněným ručně klikou.

Nápad vyrábět elektřinu dynamem a klikou je poměrně starý. Asi nejznámější je napájení radiostanic za druhé světové války. Systémy byly technicky velmi podobné na obou znepřátelených stranách. Z toho vyplývá jedno podstatné - že zde platí neoblomné fyzikální zákony, které nezmění ani sebelepší reklama o super-outdoorovém zařízení se zaručenou funkcí kdesi na konci světa, ani superkvalitní neodymové magnety ukryté v čínském kšuntu. Tu energii budete svému zařízení dodávat vy a to svou vlastní rukou! Na vývoji vojenských generátorků se podílelo hodně techniků i lékařů. V době slabých nekvalitních baterií bylo nebezpečí ztráty spojení vojenské jednotky s velením, otázkou života a smrti. Jenže jediné, k čemu v zásadě došli, byl fakt, že jednou paží, která bude točit pohodlně širokou masivní klikou (o něco větší než je u mlýnku na maso) může člověk vyrábět dlouhodobě (hodiny) elektrický výkon nanejvýš okolo 10...15 wattů, krátkodobě asi 25W (do půl hodiny). Bude-li mít zařízení kliky dvě a budete-li točit oběma pažemi současně, bude výkon dvojnásobný, tj. dlouhodobě 20 až 30 wattů, krátkodobě 50 wattů. To ale na krátkodobou relaci vysílačky, v předem smluvenou dobu, bohatě stačilo. (Vyzařovací výkony tehdejších polních vysílačů byly v jednotkách wattů, zbytek spotřebovaly elektronky na žhavení katod a tzv. anodovou ztrátu.) Pokud ve vysílačce byly akumulátory, pak jen proto, že sloužily k vyrovnání nerovnoměrnosti chodu klikostroje a ke stabilizaci napětí, případně z nich mohl krátkodobě pracovat přijímač. Nikdo z tehdejších techniků by si netroufl uvažovat o tom, že by měla lidská síla sloužit k jejich plnému nabíjení (nabily se příležitostně z nějakého doprovodného vozidla).

Se zmenšováním poloměru kliky a neergonomičností jejího úchopu, výkon i výdrž lidského organizmu výrazně klesá (chytnete křeč do prstů). Proč právě tohle píši? Protože na tom je založena obchodní taktika všech výrobců dnešních ručních klikotočů. Většina z nich využívá jako dynamko obyčejný elektromotorek, který se používá v dětských hračkách. Jeho výkon i životnost je velmi malá a životnost plastových převodových koleček ještě menší. Všechna plastová kolečka jsou stejně široká. To je ale z konstrukčního hlediska nesmysl, protože ty blíže u kliky přenášejí mnohem větší síly a měly by být úměrně širší. Ozubení se tedy brzy zničí.

1.jpg
1.jpg (34.53 KiB) Zobrazeno 22687 krát

Zkuste počítat se mnou:
Budete chtít klikostrojem nabít dvě standardní seriózní neošizené tužkové baterie (akumulátorky) uvnitř rádia nebo nějaké LED svítilny, dejme tomu o kapacitě cca 2000mAh. Dynamko (motorek) při vašem běžném otáčení plastovou klikou je schopen poskytovat proud cca 200 až 300mA. Akumulátorky mají účinnost jen okolo 60%, takže vámi vyrobený objem elektřiny musí být 3300mAh. Aby dynamko (motorek) tolik energie dodal, musí běžet celkově 10 až 16 hodin.
Vezměte si to plastové zařízení do ruky, pohodlně si sedněte a zkuste intenzivně točit dvacet minut. Po této době mi prosím zodpovědně odpovězte na otázku, zda jste schopni a ochotni pokračovat v točení ještě dalších patnáct hodin...
Přesně na to se výrobce spoléhá. Ví, proč přístroj opatřil zdířkou pro síťovou nabíječku, káblíkem do autozapalovače, případně solárním panýlkem. Ví, že nejste schopni se zařízením ručně pracovat nepřetržitě tak dlouho, aby se opotřebilo. Ví, proč opatřil zařízení akumulátorky s extrémně malou kapacitou. Ví, že vy to vzdáte, zatím co on úspěšně prodal...
Kdybyste kličku napojili na vodní mlýnek, strojek se za dva dny provozu rozsype. Za celou tu dobu by dokázal vyrobit přibližně tolik energie, kolik je obsaženo v šesti tužkových bateriích. Nicméně tuhle reklamaci by vám asi prodejce neuznal.

Tím nechci tvrdit, že klikotoče jsou nesmysl, ale musejí být provedeny masivně, aby neodporovali ergonomii a dokázaly využít všechnu lidskou energii v relativně krátké době, kterou můžeme ze svého času točení klikou věnovat. Měly by být schopné ustát i vnější pohon, ať už od větrné vrtule nebo od vodního mlýnku, který by se dal postavit poblíž zdroje vody nouzového tábora. A to bohužel typy (vestavěné do rádoby outdoorových přístrojů), které se dnes objevují na pultech prodejen, určitě nesplňují. To už je snad z hlediska dlouhodobé životnosti lepší pohánět bicyklové dynamko (doplněné usměrňovačem) pomocí koženého řemínku od velké hliníkové řemenice vymontované z pračky, na kterou přiděláte kliku např. z držadla od pilníku. Než investovat do nepovedených "dětských hraček", věnujte stejnou finanční částku do nákupu kvalitních a dlouho skladovatelných baterií (lithiové).

Úplné ruční nabíjení dvou, čtyř či šestí AA baterií je reálné, ale muselo by se odehrát v kratší době (dejme tomu do půl hodiny). To by znamenalo použít nabíjecí proud okolo 1,5A. Pro solidně vyrobené ruční dynamko (z druhé světové války) takový proud samozřejmě není žádný problém, (obdobnými proudy se žhavily elektronky vysílaček). Strávený čas i pohodlí práce s takovým strojem by bylo přijatelné. Jen akumulátorky by tímto zacházením dost trpěly a s nějakým velkým počtem cyklů bychom asi počítat nemohli. Nicméně takový stroj v prodejně nekoupíte, ale je to dost náročná meta i pro domácí kutily.

PříspěvekNapsal: 03.03.2014 11:57
od bacil
Na nouzové dobití mobilu stylem 10 minut točit a minutu mluvit nějaká taková malá krabička za $3 určitě smysl má, ale na běžný provoz nikoli. Na to jsou lepší solární články, na ebay mají 5W panýlek buď s konektory 12V, nebo USB 5V (s měničem) za 15$. Na nabití 1-4 tužkovek (dle slunce) za jeden den to postačí.

PříspěvekNapsal: 03.03.2014 17:44
od Josef
Ano jako nouzovka, pro přivolání nějaké pomoci (v civilizované době a za normálního běhu světa), to ano. Ale skutečně nic víc. Rozhodně to není alternativa nahrazující baterie u době, kdy už žádné baterie k dostání nebudou nebo na nějaké delší používání. Abyste mi věřili, že ta nedostatečně dimenzovaná plastová kolečka jsou prakticky všude, na obrázku si můžete prohlédnout mechanismy dvou náhodně vybraných strojků z internetu:

rucni-dynamka.jpg

Osobně bych svěřil svou "holou existenci" v nouzových podmínkách raději těm dvěma spodním mašinkám i když jsou větší. Když nic, je tam méně plastů, které by v mrazu a nevhodném skladování křehly. Dynamko na kolo seženete skoro vždycky a s usměrňovačem to většinu spotřebičů s USB konektorem nakrmí (pozor, hlídat napětí nebo opatřit stabilizátorem). Ten 35W námořní záložní zdroj se dvěma klikami se v ČR neprodává, ale kdo má možnosti, asi by si ho uměl ze zahraničí opatřit.

Svéráznou "konstrukční perlou" mezi klikotoči je kombinovaná stanice na
http://www.solareconomic.cz/solarec/eshop/20-1-Dynamo-gadgets/0/5/178-ELEPHANT-Multifunkcni-nabijecka-dynamo-generator-a-starter. Pokud je k dispozici elektřina v síti, případně solární panel, pak to nemusí být až tak špatná věc. Krátkodobý blackout pokryje určitě také. Ale na dlouhodobé používání v neelektrifikované oblasti bez možnosti použití dostatečně výkonného fotovoltaického panelu to v žádném případě vhodné není. Ruční nabití 12Ah olověného akumulátoru, je časově i energeticky zcela mimo lidské možnosti a vestavený klikostroj opět patří k ošizeným, takže žádný vnější "alternativní strojní pohon", který by nabíjení zvládnul, dlouhodobě nesnese. Bohužel, použitý olověný akumulátor má tu nelibou vlastnost, že pokud po vybíjecím cyklu nebude opět nabitý úplně naplno, ale jen nouzově dynamkem nakrátko "oživený" (někde na dolní hranici napětí), velmi rychle ztratí výkon i kapacitu a stanice přijde o vše z toho, co uměla (podporu startu auta, napájení PC aj.). A to by při pořizovací ceně stanice docela bolelo.

PříspěvekNapsal: 03.03.2014 17:51
od Fabulous
Myslíš Josefe, že nabíječka z tvého odkazu bude mít dostatečnou životnost?

PříspěvekNapsal: 03.03.2014 18:02
od Josef
To Fabulous:
Jestli myslíš toho Elephanta, tak jeho ruční dynamo rozhodně ne. Proto píšu "perla" v uvozovkách, protože to obsahuje všechno, tváří se to, že tě to zachrání z jakékoli šlamastiky, ale bez sítě či sluníčka stejně za chvíli budeš na holičkách. (A za ty peníze můžeš mít silnější akumulátor i silnější FV panel, když si obojí koupíš samostatně.)

Z jiného soudku:
Mimochodem, teď jsem si uvědomil, že některým moderním síťovým nabíječkám (adaptérům do zásuvky konstruovaných na bázi spínaných zdrojů) stačí pro jejich funkci už poměrně malé napětí. Mnohé začínají fungovat už při 50V~. Pokud máte doma induktor z polního telefonu, zkuste jej připojit na kolíčky vaší USB nabíječky (kterými se strká do zásuvky) nebo na kolíčky vaší nabíječky pro mobil. Když budete mít štěstí, mohlo by to fungovat a nemusíte nic kupovat. Navíc telefonní induktor je řemeslně kvalitně zpracovaný, kolečka ocelová, ložiska z mosazi, takže vcelku dlouho vydrží. Pokud napětí induktoru nestačí a vaše nabíječky pracují až od 100V~ výše, dá se nedostatečné napětí zvýšit malým síťovým transformátorkem* nebo lze postavit usměrňovač-zdvojovač, protože moderním spínaným síťovým zdrojům je jedno, zda do nich pouštíte proud střídavý nebo stejnosměrný (oni si ho na vstupu pro vlastní potřeby stejně hned usměrní).

*) Vhodný je malý transformátorek s primárním vinutím 230V, pokud má vyvedenou odbočku i na 120V. Např. vykuchaný z nějakého kazeťáku. Sekundární vinutí (např. 9V~) není v tomto případě důležité. Induktor připojte mezi vývody 120V a 230V. Nabíječku připojíte mezi vývody 0V a 230V. Transformátor bude napětí zvyšovat zhruba na dvojnásobek, než má samotný induktor.

PříspěvekNapsal: 03.03.2014 20:13
od Kocour
Ona tužková baterie je úžasný zdroj energie. Josef uvedl příklad s točením kličkou po dobu mnoha hodin. Já mám zase takovýto oblíbený příklad:

Tužková baterie 2000 mAh má takto z definice schopnost dávat 2 A x cca. 1,15 V = 2,30 W po dobu jedné hodiny. To odpovídá energii 2,30 x 3600 = 8280 J. Jeden Joule je, jak známo, energie, kterou můžeme něco posunout silou 1N o 1m. V našem případě o ten 1m budeme zdvíhat břemeno v tíhovém poli 9,81 m/s2. 8280 / 9,81 = 844 kg.

Takže si představte nějaký vrátek, kterým pomocí kliky zvednete 844 kg o 1 m, a tolik práce budete muset vynaložit na nabití jedné tužkovky (samozřejmě bez uvažování ztrát). A nebo opačně - v tužkové baterii se skrývá energie, aby pomocí nějakého velmi kvalitně zkonstruovaného kladkostroje vyzvedla ono břemeno do dané výšky. V téhle souvislosti pak vypadá pár hodin svícení, poslechu rádia či telefonování jako vyložené plýtvání.

Svého času se ruční pohon na kliku uvažoval u takzvaných OLPC (One Laptop per Child)*. Z důvodu předpokládaného nedostatku elektřiny v místech jejich využití, měla být po straně klika, kterou by se dal notebook dobíjet. Ovšem už ve stádiu prototypu se došlo k rozhodnutí, že tento pohon je natolik neefektivní, že byl vypuštěn a jako alternativa navržena šlapací nabíječka, která by navíc měla variabilní využití k dobíjení všeho možného. Ale žádný prototyp takové nabíječky jsem nikdy neviděl.

*) OLPC je projekt zpřístupnění počítačové techniky školákům z rozvojových zemí. Mělo se jednat o malé notebooky s výrobní cenou do 100 USD a zároveň uzpůsobené provozu v primitivních podmínkách. Vedlejším produktem tohoto vývoje se staly běžné netbooky.

PříspěvekNapsal: 05.03.2014 19:43
od Hohepa
Tak nějak si uvědomuji, jak je mládí blbé :(
Můj táta byl radiomatér a v osudesátých letech jsem jen tak pustil k vodě
ruční dynamo asi ZD 31 z výzbroje čsla. Bylo bez trojnožky jen z hrudním postrojem :cry:
Naštěstí to je v rodině, švára je sběratel historické techniky.
Má s ním někdo réálné zkušenosti ? Má smysl zkusit to restituovat , repasovat a uvést do chodu?
Použití by asi bylo opět radiostanice ( CB, dvoumetr ) nebo rádio - tedy upgrade na nabíjení 12 V?.
U obou je dlouhodobě bolavá noha aku NiCd , NiMh stárnou a stříbrozinek se blbě zhání......

PříspěvekNapsal: 06.03.2014 18:17
od Foxy
ZD-31 znám, měl jsem kompletní RM-31P a s kolegou radioamatérem jsme ji zkusili prohnat provozem.
Dává ten klikostroj 4,8V pro žhavení, 800V pro anody a ještě 150V záporné předpětí. ZD-31 přitom napájelo pouze anodu a žhavení koncové lampy vysilače, ostatní šlo z akumulátorů přes měnič ZV-31. Točilo se s tím tak divoce, aby se rozcvakl telefoňácký indikátor (hranatá obdoba vraního oka) a přestože to ergonomicky nebylo špatně řešené, dalo to docela fušku.
Dynamo.jpg

Stoli_ka.jpg

Hodnocení?
Jako mašinku do posilovny je možno ZD-31 doporučit. Jinak je to fakt jen na supernouzové situace. Napájet tím bez dobrého stabilisátoru dnešní choulostivá polovodičová zařízení by byl riskantní počin, navíc napětí ze ZD-31 jsou vhodná zrovna tak právě pro elektronky.
Nabíjet s tím 4,8V akumulátory - pokud budeš mít několik otroků a k nim krutého dozorce, pak snad jo. Jinak je to z říše fantasie.

Doporučuji důkladně pročíst Josefovy příspěvky. Je to tam napsáno jasně.
Fysikální zákony ošidit nelze.

PříspěvekNapsal: 06.03.2014 20:59
od Foxy
Zde pro všechny případy posílám schema klikostroje ZD-31-1.
napáj.rm31-a.jpg

Toto ruční dynamo by mohlo snadno napájet jednoduchý nouzový telegrafní vysilač (solooscilátor) s elektronkou RL15A nebo RL4,8P15. Jeden chlap by točil a druhý klapal telegrafním klíčem (nebo dvěma banánky o sebe navzájem, taky to jde).
Podobně byly konstruovány v době WW2 nouzové vysílačky na kliku pro záchranné čluny.

PříspěvekNapsal: 01.04.2014 21:21
od Josef
Podle mého musí to výstupní napětí 150V "zkousnout" většina dnešních spínaných zdrojů (tedy síťových adaptérů "bez železného trafa", nabíječek mobilů aj.) a to bez jakýchkoli úprav a rizika. Spínaný zdroj si to přebere a i při kolísajícím vstupním napětí z něj poleze stabilizované napětí na výstupu. Samozřejmě se tak využije jen část výkonu klikostroje (vinutí je tenké a moc proudu nedá a navíc je potřeba vyřadit potenciometr, ale napájet spínané zdroje z vysokonapěťové anodové sekce by bylo přeci jen riskantní.

S tím sólooscilátorem (vysílačem) by to určitě šlo. Jedna elektronka, jeden krystal, cívka a ladící kondenzátor v anodovém okruhu. Těžko může být co jednoduššího. Když by šlo 4 až 5W do antény (v nějakém rozumném nižším KV pásmu) pak by to s drátovou anténou určitě spolehlivě fungovalo přes celou Evropu. Museli by to ale obsluhovat dva lidi nebo to upravit na šlapání do pedálů. Točit levou rukou a současně pravou telegrafovat, to moc nejde dohromady. Jsou to rozdílné pohyby, se kterými si koordinace těla neví rady. Vysílání pak trvá dlouho a zpráva je s chybami (jak se o tom se svého času na vlastní kůži přesvědčil polárník Richard E. Byrd).

Na příjem rozhlasových stanic (i signálu výše zmíněného vysílače) by stačila nějaká bateriová zpětnovazební jedno až dvoulampovka (s 1L33 nebo 3L31 a pod.), buď napájená z tohoto klikotoče přes odporový dělič (nebo ještě lépe přes odpor a neonový stabilizátor). Také by to šlo přes vibrátor z NiFe článku. Buď by se hrálo na článek, nebo by se dal článek klikotočem dobíjet. Energetická bilance by byla určitě plusová, protože dvoulampovka bere méně, než kolik dává klikotoč v sekci původně určené pro žhavení koncové elektronky vysílače. Samozřejmě konstrukčně a robustností by bylo takové zařízení úplně někde jinde než dnešní plastová klikorádijka. I odolnost proti EMP by byla s elektronkami a bez polovodičů mnohem vyšší. Bohužel přepravní váha je ve srovnání s dnešními výrobky "také jinde" (ale auto nebo dobytek by to v PA-době určitě uvezl).

PříspěvekNapsal: 14.05.2014 9:17
od radio
Zdravím, potřeboval bych zapojení zdrojové skříně MB-31-2 k pěchotní radiostanici RM-31-P.Zapojení dynama jsem si již stáhnul. Děkuji.

PříspěvekNapsal: 17.10.2014 15:34
od jjosephh
Ahoj, napsal jsem o tom rozsáhlejší pojednání, kde rozebírám, jaké rádio je vhodné pro přežití. Osobně jsem zkoušel jak solar/dynamo (mám ho v krizovém zavazadle), tak i jiná rádia. Nakonec jsem se rozhodl pro dvě rádia, protože jedno zahrnuje i pásmo KV, které je klíčové pro příjem amatérských vysílání. Tak snad vám moje analýza pomůže.
http://www.blogovnik.cz/vhodne-radio-ra ... 171122.php

PříspěvekNapsal: 17.10.2014 16:27
od sigmark

PříspěvekNapsal: 01.12.2015 14:54
od kregan
Tohle nevypadá špatně Roadstar TRA 500
http://radioprijimace-radiobudiky.heure ... 0/#section
Tři možnosti napájení: Dynamo / Solární panel / DC adaptér (USB)

PříspěvekNapsal: 12.01.2016 11:43
od Pavel...
Pročetl jsem si celé vlákno a i když jsou některé informace už starší doby, získal jsem nové další znalosti o rádiu které hledám. V současnosti se mně velmi pozdává: Solární rádio s dynamem Muse MH-07 DS hybrid.
http://radioprijimace-radiobudiky.heure ... use-mh-07/ /cena 1390.-Kč/
Má FM, SV, KV1 a KV2. Jede buď na 3xAAA, nebo aku baterie Ni-MH 2/3AA 3,6V 600mAh. Aku lze vyměnit bez větších problémů. Dobíjet lze solárním panelem /na který nejvíce spoléhám/, nebo klikou s dynamem, nebo z elektrické sítě.
V zahraničí je toto rádio vidět i pod názvem "Degen DE13".
Velmi lituji, že jsem zatím nikde nenašel nějakou recenzi nebo oficiální otestování tohoto přístroje. Hlavně bych se rád dozvěděl jak dlouho trvá nabíjení aku přes solární panel, případně klikou přes dynamo. Pokud by někdo z přítomných diskutujících měl s tímto rádiem nějaké zkušenosti a byl by ochotný se s nimi podělit, budu velmi rád.

PříspěvekNapsal: 12.01.2016 19:19
od MFG

PříspěvekNapsal: 13.01.2016 9:20
od Pavel...
Ten cenový rozdíl mezi Muse a Degen jsem také zjistil. Stále mi ale vrtá hlavou v čem může být. V zahraničí se totiž prodává i rádio Muse MH-07a to za cca £30.57 /např. na amazon.co.uk/. Po přepočtu kursem 36.-Kč za libru dostanu cenu za rádio ve výši 1100.- Kč. To je oproti 700.- stále velký rozdíl. Aby nás neklamal téměř stejný kabát rádia a přitom ve střevech můžou být propastné změny!!!

PříspěvekNapsal: 13.01.2016 9:31
od malajizva
ahoj, počkám na vaše recenze, taky jsem se na něj koukal a asi vo vezmu.
ještě jsem tam viděl toto:
http://www.dx.com/cs/p/rd612-solar-dynamo-power-flashlight-w-digital-scan-radio-white-black-250987#.VpYK_U_BUbA
což je digitální tuner. máte někdo zkušenost?

PříspěvekNapsal: 13.01.2016 17:07
od Pavel...
Digitální tuner znamená pohodlnější ladění poslouchaných stanic, případně ukládání stanic do paměti /pokud tam tato funkce je/, trvalé ukazování času apod. Na druhou stranu se člověk ale musí smířit s tím, že mu bude trvale ubývat energie z baterií, nebo akumulátoru. Je totiž velmi málo rádií, které lze úplně vypnout, tzn. že neodebírají žádný proud. Já jsem se po zvažování rozhodl pro manuální nastavování za cenu ztráty určitého pohodlí.
Chtěl bych upozornit na to, že radio RD612 nepoužívá baterie - pro někoho výhoda pro mne je to snížení možností při napájení. Rád bych totiž rádio používal trvaleji a proto mi baterie budou sloužit jako záloha, v případech kdy nebude dost slunce anebo se mi nebude chtít točit klikou.
Nevím jakým způsobem lze u RD612 vyměnit akumulátor. I ten má určitou životnost a pokud je nainstalovaný uvnitř mezi ostatními komponenty, po ukončení jeho životnosti se musí celé rádio vyhodit. Závěrem ještě upozornění - RD 612 nemá krátké vlny.
Jinak na pohled RD 612 vypadá docela elegantně. Rozhodnutí o zakoupení je ale na kupujícím.

PříspěvekNapsal: 13.01.2016 17:09
od Fabulous
Solární panýlky v těch rádiích jsou tak malé, že bych je nazval spíše "udržovací".

PříspěvekNapsal: 13.01.2016 18:20
od Pavel...
Po delším pátrání se mně podařilo objevit dva testy. Jeden je ve francouzštině a druhý v němčině. Pokud neovládáte tyto jazyky, tak je možné pomocí "googlu překladače" pochopit jaký závěr testeři udělali.
- první test: Test de la radio portable MH-07 DS de Muse | news.idealo.fr
- druhý test: testlabor.eu - Hybrid Muse MH-07 R Weltempfänger

V prvním testu mě mile potěšila věta" Za normálních okolností, jedna hodina slunečního svitu by měla poskytnout asi čtyři hodin životnosti baterie.

PříspěvekNapsal: 14.01.2016 9:46
od Pavel...

PříspěvekNapsal: 23.01.2017 9:58
od MarkusX

PříspěvekNapsal: 26.01.2017 13:55
od Kvarkup
hesos píše:to by chtelo to radio ne na klicku ale na klicek.kdysi jsem ho mel ale to vsechno odnes čas :nod to se natocilo jako budík natahla se pruzina ta roztacela maly motorek jako dynamo a uz to hralo.vydrzelo hrat asi 15 min.byl na tom i solar,ten jediny mi zbyl. tak premyslim ze bych to zbastlil ale nemam zadne natahovaci hodiny.

Také si myslím, že hodinové pero je pro akumulaci energie spolehlivější zdroj, než laciný akumulátor. A rádio s hodinovým strojkem, který pohání generátorek, jež napájí ono rádio určitě existuje. Kdysi jsem jej viděl na vlastní oči.

PříspěvekNapsal: 27.01.2017 8:31
od kregan
Hmm, takový bych bral.

PříspěvekNapsal: 28.01.2017 16:10
od Kvarkup
Tak rádio na klíček jsem v prodeji nenašel, kromě glorifikacím Trevora Baylise a jeho rádia na klíček pro rozvojové země: http://windupradio.com/classic.htm
Bohužel se po něm slehla zem, ale není jediné, tím jsem si jist.

Nicméně jsem při hledání narazil na toto: http://www.universal-radio.com/catalog/ ... /0032.html
Překvapila mě nejen značka, ale i fakt, že se stále prodává, přestože se to vyrábí pod licencí v Číně. Zběžným prozkoumáním tomu chybí snad jen solární článek i ta klička vypadá poměrně bytelně. Na youtube jsou i nějaká videa.

PříspěvekNapsal: 28.01.2017 20:34
od JOBU
MarkusX píše:Má někdo osobní zkušenost? např.
http://www.conrad.cz/solarni-radio-s-dy ... -ds-hybrid

Ano, s takým istým,akurát označenie bolo iné.V pohode,dal sa s tým dobiť aj mobil,príjem dostatočný,odolnosť vznikajúca.

PříspěvekNapsal: 08.02.2017 10:40
od dako
Pokud, ale chcete poslouchat "radioamatery" tak na čistě AM/FM příjmače zapomeňte, i na ty tzv. "světové" přestože jejich vlnové rozsahy do radioamatérských pásem spadají, bez BFO si neposlechnete nic.
Taktéž bych nedoporučil radia s vestavěnou klikou, plastová klika se zlomí, mechanika se posmolí a ikdyž je rádio dál funční je to pak akorád balast navíc. Napájení rádia, ať už čímkoliv, raději řešit výhradně externím zdrojem.

Skutečně solidním osvědšeným příjmačem s SSB je Degen DE1103 (s ebaye za bratru 15stoveček), na netu jsou i návody jak jej vylepšit pro příjem s externí antenou, ale už v "základu" má přijatelné parametry. Pokud se to doplní vhodným antenním relátkem s jednoduchým CW vysílačem (pixie,rockmite) je možné v nouzi i vysílat. např. viewtopic.php?f=16&t=584&start=220

PříspěvekNapsal: 08.02.2017 13:47
od Joe Azbest
Toto se dá už sehnat za slušnou cenu http://www.ebay.com/itm/County-Comm-GP- ... 1022056296
K tomu malej solární panel a klika je zbytečná.

PříspěvekNapsal: 12.11.2017 22:02
od xb.h
Dovolim si take jeden prispevek. Par tydnu jsem testoval radio Tecsun PL-310ET. Moje vysledky jsou zde: http://cbnymburk.wz.cz/clanky/tecsun.htm
Radio sice nema klicku ale ma mini USB konektor a umoznuje nabijet tuzkove akumulatory uvnitr radia. Radio mam v planu krmit ze solarniho panelu z eabye co je taky za par korun ale v podstate se da pouzit cokoli. S 5V stabilizatorem na vstupu lze pouzit cokoli - dynamo, autobaterii a jine i kdyz k nejakemu toceni klikou ci slapani jsem silne skepticky protoze jde o velke mrhani vlastni silou a nikdo nevydrzi s necim otacet prilis dlouho.

PříspěvekNapsal: 12.11.2017 22:35
od dako
Musím Vás zklamat, "radio sice nemá kličku", ale především, nemá možnost přijmu DSB modulace, což ho hned diskvalifikuje, ačkoliv, dle blokového schématu, má "hezké" a dnes oblíbené DSP :). Takže pro našince, dobrý tak akorád na poslech FM, škoda.

PříspěvekNapsal: 12.11.2017 23:08
od bacil
Já si nemůžu pomoct, ale co si pamatuju u starého ruského 8tranzistorového rádia, tak mělo

LW 1,5mV/m, MW 500mV/m, SW 15-25uV/m podle pásma a běžná citlivost u tunerů na FM byla kolem 1uV/m mono (někdy lehce pod, někdy lehce nad). Nemluvím o tom co bylo dostupné na západě s daleko lepší součástkovou základnou a to bylo udávané podle HIFI normy která taky nebyla pro srandu. Všecko to mělo lepší parametry, než to co vidím dnes. Kam se poděl vývoj? To už nikdo neumí udělat ani blbé rádio pořádně?

Ty dnešní parametry rádií mě naplňují odporem ke koupi. Nebo víte o něčem, co by mělo lepší parametry, jako 40 let stará elektronika?

Vždyť se na to podívejte, na kousek historie

https://audio-video-tv.hyperinzerce.cz/tunery/

SSB máš třeba tady, ale taky to má kolem 3uV/m na FM (koukal jsem do datasheetu toho čipu)
https://www.ebay.com/itm/County-Comm-GP ... 1022056296

PříspěvekNapsal: 12.11.2017 23:34
od dako
Ano, o cistlivosti jsem raději taktně pomlčel :), nicméně není se čemu divit, v tom radiovém bordelu co ve městech dnes je (od spínaných zdrojů, LCD TV a taky hojně používaného "ethernet via power"), vyžší citlivost je spíš na škodu.
Je to jen a jen pro lokální poslech, důležité parametry pro dnešní rádia je líbivý display, design s lesklými tlačítky, hromada nepotřebných funkcí a nejlépe Android uvnitř :D, základní vf parametry je to poslední, co losera zajímá. sri.

PříspěvekNapsal: 13.11.2017 6:36
od xb.h
presne tak, co se tyce citlivosti tak na dnesni provoz je hodne citlive radio spise na skodu. Ja prijimac testoval v Brdech na cundru a na horske chate. V Brdech me docela prekvapilo ze prijem nic moc jenze jsem pouzil nevyladenou antenu a do radia lezl vsemozny bordel z okolnich pasem tak jsem zacal laborovat s prizpusobenou antenou a balun (nebo presneji co jsem pouzil ja, kvuli lepsim prenosovym parametrum - dvouderove ferritove jadno z TV) a to uz bylo o necem jinem. V chate bylo potreba vytahat ze site veskere spotrebice se spinanymi zdroji a pak uz nebyl problem prijem vsemoznych KV stanic z druheho konce sveta. Bohuzel dnes to neni uz o citlivosti.

PříspěvekNapsal: 13.11.2017 7:55
od dako
Nevyladěná anténa pro příjem až tak nevadí, větší problém jsou absence pásmových filtrů u těchto rádií. Dá se to řešit preselektorem, čím se hodně zlepší parametry, je to dalsí krabka navíc, kterou stačí zapojit mezi anténu a antenním vstupem příjmače.

PříspěvekNapsal: 13.11.2017 9:12
od Josef
Nutno se patrně smířit s tím, že toto "zboží" již svého technického vrcholu v minulosti dosáhlo, trh však tuto kvalitu nevyžaduje a nyní pojedeme po sestupné křivce jako na saních. Takže se opět postupem času dostaneme do bodu, kdy ti, co budou chtít poslouchat něco víc, než jen místní ukvákané stanice, budou muset k zakoupeným komerčně vyráběným přijímačům pořizovat nebo vlastnoručně dodělávat technické doplňky - vnější antény, předzesilovače, odlaďovače, anténní transformátory (tunery), úzké pásmové propusti a podobně. No, možná na tom bude pozitivní alespoň to, že se tím zvýší zručnost českých kutilů. Jen namátkou připomenu ty přístroje a technická řešení, které dříve narození návštěvníci tohoto webu určitě ještě pamatují:
- středovlnný odlaďovač Philips
- laděná rámová anténa pro transistorové přijímače
- venkovní drátové antény
(Jen s tím drobným rozdílem, že půjde o technická řešení upravená pro použití i na rozsah VHF.)

PříspěvekNapsal: 13.11.2017 10:11
od K4cer
Z trochu jiný oblasti: jak je řešena akumulace kličkou vyrobené energie? Předpokládám že nějakým nabíjecím článkem, nevím jestli by to šlo kondenzátorem. Pokud to je opravdu nabíjecí baterie, tak to rádio stejně po pár letech umře právě na ni, mám pravdu?

To už mi přijde hodnější mít rádio na standardní baterky, to bude hrát na baterky běžný i nabíjecí.

Já totiž rádio na kličku nemám, mám ale několik rádií na baterky a taky docela uspokojivou zásobu baterií, včetně pár nabíjecích - tak jestli dělám dobře, nebo mi něco chybí.

---

K tý citlivosti, nejlepší rádio který mám, je Selena 215, ta se mi zdá daleko citlivější než jakýkoli jiný co mám. Funguje na 220V nebo na 6 buřtů - někdo mi říkal že by měla bez problémů zkousnout i 13,8V ze soláru, ale zatím jsem nenašel odvahu ji na to připojit (určitě by to šlo přes nějakej step-down měnič, ale tomu bych se rád vyhnul).

PříspěvekNapsal: 13.11.2017 11:00
od xb.h
Jestli vyladena nebo nevyladena antena vadi ci ne je na kazdem. Dle meho nazoru vadi ale nemusi byt striktne vyladena na PSV 1:1. U prijmu bohate staci klidne 1:5 ale rozhodne je velky rozdil kdyz by byla nevyladena treba 1:10-15 coz uz je znat silne na prijmu. A ted k tem filtrum. Mozna se to na prvni pohled nezda ale balun svym zpusobem jako filtr funguje take. Treba ten, co mam ja (z hmoty N3) funguje bezchybne do 30MHz a dale uz zacina stoupat utlum proto neni treba pridavat navic nejake filtry.

PříspěvekNapsal: 13.11.2017 11:54
od xb.h
K4cer píše:Z trochu jiný oblasti: jak je řešena akumulace kličkou vyrobené energie? Předpokládám že nějakým nabíjecím článkem, nevím jestli by to šlo kondenzátorem. Pokud to je opravdu nabíjecí baterie, tak to rádio stejně po pár letech umře právě na ni, mám pravdu?

To už mi přijde hodnější mít rádio na standardní baterky, to bude hrát na baterky běžný i nabíjecí.

Já totiž rádio na kličku nemám, mám ale několik rádií na baterky a taky docela uspokojivou zásobu baterií, včetně pár nabíjecích - tak jestli dělám dobře, nebo mi něco chybí.

---

K tý citlivosti, nejlepší rádio který mám, je Selena 215, ta se mi zdá daleko citlivější než jakýkoli jiný co mám. Funguje na 220V nebo na 6 buřtů - někdo mi říkal že by měla bez problémů zkousnout i 13,8V ze soláru, ale zatím jsem nenašel odvahu ji na to připojit (určitě by to šlo přes nějakej step-down měnič, ale tomu bych se rád vyhnul).

Co se týče použití kondenzátorů místo baterek tak u rádia s malým odběrem, čili nejlépe sluchátkovým výstupem to možné je. Nedávno jsem zkoušel napájet PMR radiostanici na příjmu ze dvou superkapacitorů o kapacitě 500F v sérii (250F výsledná kapacita). PMRko bralo 60mA a stanice vydržela být zapnutá dvě hodiny a napětí spadlo asi o 2V čili kdyby měla menší spotřebu tak vydrží mnohem déle. Osobně ale v kondenzátorech vidím plus jen v rychlosti nabíjení. Vše ostatní váha,kapacita,rozměry,samovybíjení...jen samé mínusy. Doufám, že je každému jasné že energii, kterou z kondenzátoru planuje odebrat do něj musí nejprve dostat čili v případě točení klikou se žádná úspora nekona pouze je možné zkrátit čas ovšem za cenu mnohem větší námahy.

PříspěvekNapsal: 13.11.2017 12:15
od Josef
Zde se jako potenciální uživatelé dostáváme do těžkého rozporu s výrobcem. My bychom si představovali rádio na kličku, které vytáhneme ze skříně po 20-ti letech, zatočíme a ono bude fungovat s citlivostí kvalitního komunikačního přijímače. Výrobce si naopak představuje krám, který si koupíme, uložíme a za rok zjistíme, že baterka vytekla nebo umřela, že nejde vyměnit a koupíme si jiný klikotoč (který hned po záruce dopadne stejně). Tím si zajistí, že mají stále co vyrábět.

U rádia na kličku máme navíc i další technický rozpor. Potřebujeme přístroj poměrně malý a s minimální spotřebou. Každý předzesilovač něco odebírá, každý zbytečný filtr navíc zabírá prostor. Přesto si myslím, ze by bylo možné nalézt řešení - pasivní filtry na vstupu, pásma rozdělená na kratší úseky. Není to nic nového - vzpomeňte na stará ruská rádia. Citlivost měla a jejich spotřeba se také docela držela na uzdě. Ono při tehdejších, silně nekvalitních bateriích, to ani jinak nešlo než se v těsnat do spotřeby řádu desítek miliampérů.

Problém při návrhu dlouhodobě skladovatelných klikotočů by měl výrobce určitě s akumulátory. Já osobně znám jen jeden druh akumulátoru, který má ve svých provozních podmínkách doporučení, aby byl dlouhodobě skladován ve vybitém stavu - je jím starý louhový Ni-Fe akumulátor. Kdyby to výrobci mysleli s námi zákazníky vážně, museli by na tomto poli zapracovat a vhodný akumulátor určený pro nouzová zařízení i skladování ve vybitém stavu nejprve vyvinout.
Nevím, zda by to šlo se silnými kondenzátory. Pokud budou elektrolytické, bude tu stejný problém, jako s akumulátory. Ani ony nevydrží bez polarizačního napětí příliš dlouho a pak se při pokusu o první nabití prorazí. Kdybych měl možnost do toho výrobcům kecat (a oni na to slyšeli), asi bych doporučil jít cestou přijímače velikosti kufříku (menšího ne) s hliníkovou kostrou nebo alespoň odolným plastovým obalem s knoflíky zapuštěnými pod povrch. Uvnitř dynamko poháněné převody, kde by byl kombinován kov s plastem (kovové pastorky), klika uložená na kuličkových ložiskách a jako zdroj nějakou modernější formou uzavřených louhových baterek + přímo vestavěný stabilizátor, aby bylo možné připojit jakýkoli vnější zdroje od 8 do 24V, ať již to bude solární panel nebo třeba palubní siť náklaďáku.

2 K4cer:
Osobně doporučuji se u přijímačů velkým obloukem vyhnout spínaným měničům. Za to rušení, které produkují, to nestojí. Raději použij klasický stabilizátor 78xx. Slunce ti dodá energie dost, aby jsi si mohl trochu zhoršenou účinnost dovolit a za odměnu získat čistý poslech.

PříspěvekNapsal: 30.10.2018 13:52
od Lyster
Právě mi dorazilo rádio Muse 07 DS Hybrid USB. A první dojmy jsou zatím celkem pozitivní. Plánoval jsem si pořídit Degen D13 z Ebay, což je vlastně to samé rádio za téměř poloviční cenu. Ale na konec jsem usoudil, že tohle by mohlo mít kvalitnější vnitřnosti. Hlavně to podle obrázku vypadalo, že má oproti Degen kovovou kličku. Což ale bohužel nemá, a to mě trochu zklamalo, protože to byl hlavní důvod, proč jsme dal Muse přednost před Degen. Docela by mě zajímalo srovnání kvality zvuku těchto dvou rádií. Mohl jsem to porovnat jen s rádiem SilverCrest z Lidlu. Obě kupodivu nehrají vůbec špatně. I když ten Muse bude mít asi trochu lepší příjem a zvuk, ale ne na tolik, aby se to dalo ve městě poznat. Pro SilverCrest zas mluví plus digitální tuner a samozřejmě cena. Stálo mě snad cca 399 Kč oproti Muse, který stál 1190 Kč . Samozřejmě Muse má plno možností napájení. Od Akumulátoru, který lze vyměnit, kterým se nabíjí kličkou a právě solárním panelem až po 3ks AAA baterií. Případně ze sítě (nabíječka není součástí dodávky.) SilvereCrest se napájí jen 2ks AA bateriemi a nebo síťovým adaptérem, který taky není součástí balení. Musí se dokoupit.

Suma sumárum, určitě je to dobrý počin. Malé plus je také svítilna a jakýsi zvukový alarm. Jen jak už jsem psal, zajímalo by mě srovnání s tím Degen D13.

Jinak se dokonale vejde do boční kapsy Maxpedition Protheus. Dá se tam nacpat i tedy SilverCrest, ale je to fakt hodně na těsno a kapsa se hodně špatně zavírá.

PříspěvekNapsal: 30.10.2018 17:51
od bacil
Už pár let se vyrábí am fm přijímače jako sdr. Hodinkový krystal, 3x3mm čip a asi tak 5 součástek, anténa, zesilovač, repro, napájení. Je to podstatně levnější a v některých případech to hraje líp, ale pak to ztichne, zatímco klasická konstrukce ještě hraje utopená v šumu. Celý funkční modul stojí asi 5 Kč i s poštovným.

PříspěvekNapsal: 01.11.2018 23:32
od Nope
Nemáš po ruce odkaz na eshop, kde je takový modul k mání? Případně alespoň název toho švábu?

PříspěvekNapsal: 03.11.2018 10:53
od bacil
Philips naskočil později, ale mají to koncepčně líp dotažené a hlavně používá ty správné buzzwoards.

https://www.nxp.com/products/media-and- ... RADIO-TECH

Čipy namátkou si4702, rda5807 a fůra dalších. Tady si klikni že chceš vidět dokumentaci, a bacha ať se ti nezamotá hlava z toho množství jak budeš rozbalovat menu.

https://www.silabs.com/products/audio-a ... ers/si477x

Moduly koupíš na ebay, aliexpress. V kusovce za dolar, po deseti za třetinu. Nemá cenu brát 1 kus.

https://4.bp.blogspot.com/-Lt89Hi2sKWg/ ... odules.jpg

PříspěvekNapsal: 07.01.2019 16:56
od Lyster
Jelikož jsem si stále lámal hlavu, jaký je rozdíl mezi Rádiem Muse MH-07 DS hybrid a Degen DE 13, tak jsem se rozhodl pořídit z Ebay právě i druhý jmenovaný.

Muse MH-07 DS hybrid jsem koupil za 1190 Kč zde v ČR
Degen DE 13 z Ebay za 467 Kč

Byl jsem opravdu zvědavý, jestli rozdílná cena bude mít nějaký vliv na kvalitu příjmu, zpracování atd.
Pro pravdě řečeno, z mého laického pohledu, jsou oba naprosto totožné. Jen Muse váží o pár gramů více (viz. fotky) . Jestli to je díky kvalitnějším součástkám uvnitř, nevím. Jinak ale opravdu, jsi sou podobné jako vejce vejci.
Příjem v městské zástavbě se mi zdá také podobný. Hlasitost stejná, kvalita reprodukce též.

Takže jestli opravdu není rozdíl ve vnitřnostech přístroje, že by to mohl vydržet déle, tak nevidím důvod, proč dát za Muse cca 2,5x tolik peněz.

Při vážení obou přístrojů, byly vložené stejné alkalické baterie, takže a ni to nemůže dělat žádný rozdíl v hmotnosti.
Výměnné Li-on akumulátory také vypadají stejně, i když ty jsem zvlášť nevážil.

PříspěvekNapsal: 07.01.2019 18:37
od bivoj
Lyster píše:...Jestli to je díky kvalitnějším součástkám uvnitř, nevím...

Tak je kuchni a hned uvidíš, jestli maj i shodný vnitřnosti...

PříspěvekNapsal: 07.01.2019 18:53
od Lyster
Do toho se pouštět nechci, stejně těm součástkám nerozumím.
Teď jsem chvíli poslouchal obě dvě rádia a mám pocit, že Degen snad šumí i trochu méně. Ale spíš to bude hůř naladěná stanice, přeci jen to je manuálně. A nelze trefit stanice úplně stejně s tím kolečkem.