Skladovani ovoce a zeleniny

Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvekod Jason » 01.12.2019 20:23

Hledal jsem zde na foru a nenasel jsem uspokojivou odpoved na moje otazky. Pokud jsem neco prehlednul tak se omlouvam. Ted k memu dotazu - popisu moji konktetni situaci:

Jde mj o sklsdovani ovoce a zeleniny. Svoji spizirnu mam vytvorenou na schodech na pudu - barak x-set let starej, metrove kamene zdi, prostor se nachazi temer uprostred domu. Takze v lete teplota neleze nejek zavratne nahoru a v zime je stale nad nulou. Ale lehce tady proudi vzduch tak je tam sucho (celkove vzduch stejny jako na pude). Pres leto skladovani neresim, to je vseho cerstveho dost) ale v zime kdyz je treba neco uskladnit (pro dlouhodobe skladovani mam k dispozici sklep u mamy v baraku). Napriklad cibule je za nejaky tyden uplne vyschla nebo nahnila, jablka se zcvrknou. Kdyz necham neco zabaleno v sacku tak to rychle chytne plisen... Potreboval bych nejak uskladnit prirucni zasobu cibule, cesnek, brambory a zeleninu.. predem diky za rady a tipy
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Jason
Sponzor serveru

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvekod Cep » 01.12.2019 22:07

Definuj "nějaký týden".
Mám jen blbou dřevěnou bednu vyloženou polystyrénem na balkóně, a jablka 2-3 týrny v pohodě (jedna - dvě přepravky ).
Cibule chce chlad a sucho, jablka v chladné a suché garáži tchán občas "narosí" vodou. Česnek se prá skladovával na půdě u komína - teplo tak akorát aby nezmrzl..
Cep

Příspěvekod Jason » 02.12.2019 8:04

Tak rekneme mesic aby to vydrzelo... Zatim se mi nedari ani to. S cibuli ve sklepe nemam problem pres celou zimu ale tady se mi nejak nedari.. jsem hlavne zvyklej nakupovat ve velkem a nechci kazdy tyden jezdit pro cibuli do sklepa/nakoupit.. vcera jsem to tam jeste zkoumal a ve dverich je vetrani takze tam porad lehce proudi vzduch z baraku (ted teplejsi z chodby nez je na pude)
Jason
Sponzor serveru

Příspěvekod Bill Masen » 02.12.2019 8:24

Počkej, my měli jablka ve sklepě až do jara, ale asi taky záleží na odrůdě. Kamarádka měla dýni uskladněnou víc, než rok.
Bill Masen
VIP

Příspěvekod Jason » 02.12.2019 8:40

Ve sklepe vydrzi jablka pres celou zimubuplne v pohode.. stejne tak brambory. Ale tam je vlhceji. Jeste tam chci dat na chvilku teplomer s vlhomerem abych vedel jaky jsountam podminky
Jason
Sponzor serveru

Příspěvekod Cep » 02.12.2019 15:35

To uděláš dobře. Podle mne průvan = vysušování. A skoro bych řekl, že jej tam máž víc než slušný.
S cibulí bývá problém - občas i koupená pevná z obchodu má při rozkrojení x-tou spodní vrstvu nahnilou.
Zkus dát jabka do něčeho, co 'neprofoukne' - a kontrolovat, jestli se tam nesráží 'vydýchaná' voda.
Cep

Příspěvekod Hohepa » 02.12.2019 17:42

Co se týče cibule tak babička nechávala a dodnes teta nechává cibuli a česnek doschnout i s natí .
Ve stínu, ale na vzduchu . Na zápraží má pod přesahem střechy stodoly vodorovně zavěšené dvě kulatiny , a cibule je nastrkaná mezi ně vzhůru nohama ležící na kulatinách a nať je "skřípnutá" mezi kulatinami.

Teprve když je nať uschlá ( jak kukuřičné šustí ) tak cibuli/česnek ukládá do špajzu/sklepa ideálně za tu nať zapletenou/svázanou do "copů" .

Nepamatuji žádný problém z hnitím X-té vnitřní vrstvy. To je IMHO problém uříznutí nezaschlé/živé natě a zanesení "infekce" do řezu ještě živé "tkáně".
Jestli potřebujete uplatnit svou schopnost přežít, pravděpodobně jste předtím něco zvorali.
Hohepa
VIP

Příspěvekod Jason » 02.12.2019 18:24

Prave ze skladovani vseho ostatniho je uplne v pohode ale ty cerstve veci to je problem. Spise jde o to do ceho je nacpat aby to neplesnivelo a upne neuschlo...
Jason
Sponzor serveru

Příspěvekod Count » 03.12.2019 19:59

Investuj pár stovek do vlhkoměru. Tchýně má podobný sklep a s podobným problémem. Vlhkost 80% a po instalaci elektrického odvlhčovače je klid.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Count
VIP

Příspěvekod Jason » 05.12.2019 2:17

Tak jsem si stahnul udaje z vlhkomeru/teplomeru za poslednich 24hod (umisten presne tam u podlahy kde normalne nechavam ovoce a zeleninu): vlhkost 46-48% teplota 5,6 - 7,2 °C
Jason
Sponzor serveru

Zpět na Strava a tekutiny