Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvekod Kosa » 21.07.2019 18:01

K4cer píše:Klasický vokurkový sklenice sou 3L, pětilitrový se asi čtvrt století nevyrábějí .....


Škoda že už se nevyrábějí, kdybych to věděl dřív tak si je schovám, děda jich měl na zahradě snad 100... jenže po smrti nikdo nevěděl co s tím tak jsme je vyházeli, mám jen jednu schovanou, tak si jí nechám na památku :angel

Obrázek
Kosa
 
Příspěvky: 1
Registrován: 21.07.2019 17:55

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvekod Rafael » 21.07.2019 19:04

5l zavařovačky se koupit dají, jen jsou hodně drahé.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Rafael
 
Příspěvky: 1496
Registrován: 07.12.2017 17:26
Bydliště: Valašské království

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvekod K4cer » 21.07.2019 21:27

Myslím že není nutný mít rejži v zrovna 5l sklenicích - psal sem to jen pro upřesnění (i tady se tomu běžně (ač nesprávně) říká pětilitráky). Zásadní kritérium není ani tak vobjem (pokud je v rozumným rozmezí), ale právě dostupnost oněch 3litráků a taky víček na ně.

Jedna sklenice = 5kg soli nebo medu; tři sklenice = 10kg rýže nebo cukru. To je uspokojivá jednotka a nevidím důvod to komplikovat.

Já začal s 3l protože byly (a jsou) zdarma k nalezení při kontejneru na sklo. Vono to kdysi začlo tím že jsem v relativně plný spíži vobjevil moli, a potřeboval jsem rozdělit potraviny tak abych viděl fčem jsou a fčem ne (i kdyby ty víčka nebyly molotěsný, tak nějakou dobu odolaj a ve sklenici bych je zaregistroval neš najdou cestu ven), taky je v něm krásně vidět pavučiny nebo i jiný škůdce; a potřeboval jsem ochránit ještě nenapadený potraviny (origo sáček není žádná ochrana, téměř vždy má nějakou dírku).
No a pak sem při těch 3l zůstal, protože mi to funguje ke spokojenosti (levný, nahraditelný, pasují na ně víčka plastový i plechový, vleze do nich ruka, nemaj zbytečný hrdlo, atd.).
Nevýhody (váha sklenic, rozbitelnost) mi nijak moc nevadí, protože je stěhuju jen po trase sklep - byt a za patnáct let jsem žádnou nerozbil.

Ještě stran toho šroubovacího víčka, to se mi paradoxně zdá míň spolehlivý. Při zatahování nasucho klade gumička takovej otpor, že nikdy si nejsem jistej, jesli je víčko přilehlý všude. Krom toho je poměrně velký a někdo s menší prackou ho prostě nevotevře, kdežto plastový nacvakávací ano (načatý sklenice ve spíži se používaj poměrně často). A za celou dobu jsem měl jedinejkrát brouky ve strouhance, ale ty se tam dostali z kontaminovanejch rohlíků a nikoli přes víčko, takže pokud se neprokáže vopak tak budu plastový víčka považovat za funkční (samozřejmě nový nebo zachovalý, pokud je víčko zjevně volný tak ho vyhazuju).

Ad Gruntův nápad s plněním sklenic COčkem: nj, k COčku přístup mám. Ale nezabýval jsem se tím, všechny zásoby stíhám rotovat v rozumné době a zatím se mi nic nezkazilo (kromě půl sklenice strouhanky, opět skrzrvá moc starý rohlíky) takže nemám potřebu to řešit.
Strouhanka (dělám si vlastní ze suchejch rohlíků) se celkově jako zásoba nevosvěčila, a nakonec nemá ani tak strategickej význam, tak jsem vot ní upustil a skladuju jen provozní zásobu v načatý sklenici.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
 
Příspěvky: 1662
Registrován: 30.03.2014 19:37

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvekod dracekvo » 22.07.2019 7:08

K CO2 má přístup každej. Stačí si sehnat vyřazenej sněhovej hacičák. Jen se musí umístit vzhůru nohama aby nebral kapalnou fází, ale jen plyn.
Ale nevím jestli by časem z těch sklenic nevyprchal. Vlivem změny teplot se bude měnit i objem plynu ve sklenici. Takže časem asi CO2 uteče a místo něj se nasaje obyčejný vzduch.
Jedině to nějak hermeticky uzavřít.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
 
Příspěvky: 1972
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvekod Grunt » 26.07.2019 20:23

dracekvo píše:K CO2 má přístup každej. Stačí si sehnat vyřazenej sněhovej hacičák.

A nebo třeba taky jaderný reaktor. Tam se taky CO2 používá. ;) Potravinové CO2 je běžně dostupné v těch malých bombičkách ve vyvíječi sifonu (existuje to ještě vůbec?) a nebo pak v trošku větších do různých SodaStreamů. Ty se mimochodem doplňují na stanici kde mají k dispozici i různé jiné technické plyny (pro potřeby konzervazce mě napadá třeba ještě dusík). Stačí jen postavit nádobu pod vyvíječ, zmáčknout tlačítko a naplnit do plna (je to pod tlakem) a nádobu zavřít. Jen bacha na to že CO2 a dusík jsou inertní plyny, ne konzervanty.

dracekvo píše:Ale nevím jestli by časem z těch sklenic nevyprchal.

Čeho? SO2 i CO2 jsou plyny těžší než vzduch, takže pokud nemáš děravé dno nemá to utéct kudyma. Spíš bacha na to že pro sirné knoty i pro velkou flašku CO2 platí že se s nima můžeš v nevětraném sklepě udusit, takže důkladně větrat.
Uživatelský avatar
Grunt
 
Příspěvky: 297
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvekod dracekvo » 29.07.2019 6:12

Já vím že CO2 je těžší než vzduch. Jenže pokud láhev nebude hermeticky uzavřená, tak bude dýchat kvůli tepelné roztažnosti plynů při změně teploty.
Já osobně bych očekával, že se tam časem dostane obyčejný vzduch a CO2 zůstane třeba jen ve 2/3 lahve.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
 
Příspěvky: 1972
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvekod Grunt » 21.08.2019 18:23

dracekvo píše:Já vím že CO2 je těžší než vzduch. Jenže pokud láhev nebude hermeticky uzavřená, tak bude dýchat kvůli tepelné roztažnosti plynů při změně teploty.
Já osobně bych očekával, že se tam časem dostane obyčejný vzduch a CO2 zůstane třeba jen ve 2/3 lahve.

A já zde dodám ještě jedno video na které jsem zrovna narazil (doufám že nebude vadit jazyk):

Proč takové testy nedělá nikdo u nás? Jde o to jestli se potraviny zkazí když budou uchovány ve vakuu (což je ekvivalent naplnění flašky inertním plynem, resp. je to ještě o úroveň výš). Odpověď je taková že nezoxidují (čipsy a krekry jsou jako když se vytáhnou z balíku, který je mimochodem plněný dusíkem právě z toho důvodu, mléko bylo docela překvapení) nicméně to nezabrání tomu aby nezplesnivěly. Hnití je totiž anaerobní proces, tedy proces probíhající bez přístupu vzduchu.
Je to to stejné jako kvašení. To taky potřebuje jenom potravu (sacharidy) a vhodné prostředí (vlhkost) a bude fungovat i když potravinu vystřelíte na oběžnou dráhu či kamkoliv jinam do vesmíru. Maximálně nezoctovatí (což je proces který potřebuje vzduch). Takže konzervujte důkladně. Ať to shrnu:
  • Inertní plyn/vakuum - zachová potraviny čerstvé, ale nijak nezabrání hnilobným procesům (růstu plísní,různé bakterie zas můžou různě kvasit)
  • Konzervační plyny tomu zabránit můžou, ale bacha na to že se to týká pouze povrchu, resp. sterilizovat může jen tak daleko jak plyn dosáhne. Těžko může zabránit tomu aby potravina shnila zevnitř.
  • Úplná jistota jsou pouze klasické konzervační metody, tedy vyvraždění všeho živého v celém objemu. Inertní plyny zabrání pouze oxidaci, konzervační ještě navíc pomůžou se sterilizací.
Pokud se tedy vrátíme k rýži, těstovinám aspol.: Důležitější je jejich vysušení a udržování na suchém místě (vzduch obsahuje vlhkost!). Tzn. zase je to o klasické konzervaci. Když to není možné, plyny (min ty těžší než vzduch) tomu můžou dopomoct a jako bonus uchovají potravu čerstvou. Důkladně zakonzervovaná strava bez přistup vlhkosti a vzduchu vydrží pravděpodobně celé věky.
Uživatelský avatar
Grunt
 
Příspěvky: 297
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Předchozí

Zpět na Strava a tekutiny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků