Dokázali by jste v krajní nouzi sníst vlastního psa?

Dokázali by jste v krajní nouzi sníst vlastního psa?

Ano, bez zaváhání. Buď já nebo on.
86
67%
Ne, raději bych zemřel.
43
33%

Celkem hlasů : 129

Re: Dokázali by jste v krajní nouzi sníst vlastního psa?

Příspěvekod štaflík » 22.05.2013 19:57

Tož kdybych chcípal hlady já, tak spíš ne, resp. bych na tom musel být velice, velice zle...
Kdyby chcípaly hlady moje děti, tak zcela jistě a bez váhání.
Merlin :ne
štaflík
VIP

Příspěvekod MacGyver » 22.05.2013 20:21

Zase vedle píše:Ve velký nouzi bude mít nespíše jasno každý, nicméně když hladovíte vy, tak na tom pes nebude o moc líp a tudíš asi nic moc extra nezískáte. A taky je tu otázka, jetli by se dobře vysvičený pes nedal použít v lovu něčeho jiného.

Zasevedle opět někdo hledá kličku, která v nastíněném problému není. Jasná situace ve které jsou dvě možnosti. Žádná možnost C neexistuje. Co je na tom tak nepochopitelného?
MacGyver

Příspěvekod big bang » 22.05.2013 20:36

Neúspěch britských výprav k jižnímu pólu byl mj. v tom, že používali oslíky a ne psy jako Norové. Angličan
s puristickou výchovou koně a psa nepozře... zajímavý je že se klidně baštili mezi sebou.. :lol:
big bang

Příspěvekod Maximus » 22.05.2013 23:04

Toto téma musí být pro některé "pejskofilní" jedince hodně nejedlé, ale mě třeba příjde pervezní mít takové dilema v situaci, kdy moje rodina opravdu hladoví (nemluvím o nějakém půstu/několikadenním hladovění) a vlastní pes by byl jediný potenciální zdroj potravy mimo "člověčiny", kterou by bylo potřeba navíc třeba ještě "ulovit".

V extrémních situacích lidé snědli nejen svoje nejoblíbenější zvířecí přátele, ale i svoje lidské přátele (pokud byli féroví, tak o to společně losovali).

Dokážu si představit jedince, kteří nemají žádného blízkého člověka či přežijí PA situaci jen ze svým zvířecím mazlíkem, pak jim může připadat život jejich milovaného psa cennější - to jistým způsobem chápu. Pokud máte ale zodpovědnost nejen za sebe, ale třeba i za svoje vlastní děti, pak i ten nejnejnej pes nemá větší cenu než život či jen zdraví rodiny či přátel.

Daleko drsnější by bylo podle mne dilema, zda zachránit svého psa před sežráním za cenu zastřelení člověka či dokonce celé skupiny lidí - nemuseli by to být zrovna anonymní zombíci, ale třeba zcela nepřipravení sousedi, se kterými se třeba člověk moc před PA dobou moc nemusel, ale zas mu nic vyloženě zlého neudělali.
Maximus
Moderátor

Příspěvekod Fjord » 23.05.2013 0:38

Ne, a uplně nechápu, proč to řešit ted´, kdy je potravy dostatek. V nouzi se lidi chovají jinak, než když mají plné břicho, takže je to více-méně jen akademická debata. :?
Fjord
VIP

Příspěvekod big bang » 23.05.2013 7:10

Fjord lebo dosť veľká časť prípravy na PA sú vedomosti a to aby si si to zrovnal v hlave na niektoré situácie už pred PA dobou a budeš mať v prípade PA situácie náskok pred bežnými ľuďmi ktorý ak prežijú nebudú vedieť prvých pár dní(týždňov) čo majú robiť, preto to teoretizovanie, nie je toto vlákno o tom že si teraz máte ísť urobiť guláš z vášho Pesa :lol:
big bang

Příspěvekod Karlos » 23.05.2013 7:31

Toto vlákno prochází skupinou zdejších uživatelů a tvoří pomyslnou hranici, někteří se nacházejí na jedné straně, někteří na druhé a je to pochopitelné a v pořádku... pokud by zde někdo nadhodil téma "zda sežrat souseda" věřím že by jsme byli všichni na jedné straně hranice a toto vlákno by bylo obratem smáznuto.

Pokud se však omezíme pouze na vlákna která budou bezproblémová pro všechny uživatele tak se opravdu budeme bavit tak maximálně pouze o tom jak rozdělat oheň na 101 způsobů (a nakonec i tam by se objevili protestující kteří by měli problém se způsobem číslo 87).

Mě třeba na tomto vlákně více než samotná podstata zda sníst nebo nesníst vlastního psa (v tom mám jasno) přijde zajímavější sledovat právě reakce na takto hraniční otázku...
Karlos
Rozpadlík

Příspěvekod sigmark » 23.05.2013 8:05

většina toho co se tu řeší je v akademické rovině, takže tenhle argument nechápu (respektive chápu účelovost jeho použití, ale jeho validita je nulová)
sigmark
VIP

Příspěvekod Fjord » 23.05.2013 9:29

:rofl tady se člověk občas i zasměje.."nulová validita" a podobný hlášky mě tédy dostávají :rofl

Akademická debata je tu možná většina debat, ale tohle je docela podstatný rozdíl mezi tím, jestli si buduji bunkr, nebo chci jaksi sežrat vlastného hafušu. Jde o charakter a miru sebekontroly. Tím v nejmenším nikoho neodsuzuji, jsme lidi a máme zakodováno, že tahle těla musí jíst, ale máme na výběr. Pes je zvíře, v Asii se běžně jí, oki, ale prostě připravovat se psychicky na to, že toho chlupatce sním, není moje volba. ;)
Fjord
VIP

Příspěvekod sigmark » 23.05.2013 10:38

když si něco účelově překroutíš aby to vyhovělo tvému úhlu pohledu, tak to má nulovou validitu ( je nepodstatné, irelevantní, hovadina, podle libosti), bez ohledu na to jestli tě to následně pobaví. Debaty co tu vedeme jsou z velké části akademické, stejně jako tohle téma. Když se ti v tomhle tématu hodí prohlásit, že je to akademická debata a tenhle argument použít k tomu, abyses mohla "nadřadit" nad plebs řešící podobné věci, a v jiných tématech ti akademičnost nevadí, tak máš trochu pochroumanou optiku.
sigmark
VIP

Příspěvekod Leon Chamel » 23.05.2013 10:44

Začíná to být zábavné. Emoce, pochyby o duš. zdraví, charakteru, sebekontrole... A co takhle přidat i špetku racionálního uvažování, přestože se bavíme o hypotetické situaci (úplně stejně jako ve spoustě jiných tématech tohoto fóra).
V tak zoufalé situaci, abychom uvažovali o zařazení svého chlupáče na jídelní lístek, bychom jej přeci stejně už dávno neměli čím krmit, že ano. Takže by stejně buď pošel hlady (jak humánní), nebo by vypuštěn ohrožoval nejspíše se smečkou dalších zdivočelých psů vše živé v okolí, nejprve asi děti, poté i zesláblé dospělé (taky super). Já tam vlastně ani při nejlepší vůli nějakou skutečnou možnost volby či dilema nevidím. Spíše si myslím, že ti, kterým připadá pobuřující už i sama taková představa, prostě jen nedomýšlejí věci až do konce a bojí se byť i jen pomyslet na to, jak kruté zákonitosti by po rychlém spadnutí té nesmírně tenoulilinké civilizační slupičky v PA době platily. Přátelé, věřte mi, že jezení pejsků by byla ta snadnější část ;)
Leon Chamel
Rozpadlík

Příspěvekod Majkl Night » 23.05.2013 11:13

Odpovím takto: Důležité je v dané situaci přežít. Všechny další důsledky a problémy ať morální či jiné se mohou řešit později, až nepůjde o život.
Majkl Night

Příspěvekod MRAK » 23.05.2013 14:20

Milá Fjord (+ mnoho ostatních) , dovol mi, abych ti na tvém příspěvku ukázal ten rozdíl v chápání tohoto vlákna, respektive otázky, kterou Mac nadhodil .... (ještě bych rád uvedl, že jsem záměrně odpovídal stručně a nerozepisoval jsem se, nicméně tato bouřlivá debata mě donutila k reakci)

Fjord píše:.....
Akademická debata je tu možná většina debat, ale tohle je docela podstatný rozdíl mezi tím, jestli si buduji bunkr, nebo chci jaksi sežrat vlastného hafušu.

Tak, a tady je to jednoduché a prosté ...... Otázka zněla : Dokázali by jste v krajní nouzi ...atd atd?

a odpověď zní : ANO :!: :!: :!: ale to přece neznamená, že to CHCI , jen říkám, že za určitých, extrémních podmínek, bych to dokázal. Ne, že to CHCI udělat :!: :!: :!:

Fjord píše::......... Pes je zvíře, v Asii se běžně jí, oki, ale prostě připravovat se psychicky na to, že toho chlupatce sním, není moje volba. ;)

Tady bych si také dovolil poukázat na určité nepochopení .... Například u mě je to tak, že se to psychicky nepřipravuju. Nepřemýšlím o tom, nechystám se na to ,ani sek tomu nějak neodhodlávám ..... já jen vím, že může nastat situace (zdůrazňuju - extrémní situace) a pak jsem toho schopen.

A to je veliký rozdíl (v obou uvedených případech) , nežli jaks to napsala ty.

Velmi zjednodušeně a trochu odlehčeně .... kdyby mě někdo vysadil, s mojí milovanou rybičkou v akvárku, někde uprostřed pouště .... taky vím, že jí tu vodu z akvárka vypiju.
MRAK
Moderátor

Příspěvekod Fjord » 23.05.2013 15:07

Vašim argumentům rozumím, a samo není třeba to rozvádět. Jde o přežití. Ale pro mě je tam ještě jedna složka, kterou nemůžu obejít. To je duše psa a to, co to pak udělá se mnou. Pokud mi ten hafuša dá svolení, že ho můžu sníst, tak oki, ale kdo skutečně je takto schopný se ptát? Tato civilizace je převážně tvořena predátory, proto to tu tak vypadá. V nejmenším nikoho neodsuzuju a nesoudím, protože to z velké části není naše vina, že musíme fungovat takto. Je to dané geneticky a ještě pár dalšími vlivy. Ale je tam ještě ta malá část, která z nás ty lidi dělá - a k té se obracím. Kdo mi rozumí - rozumí, kdo ne - ne, nic mezi tím není. :angel

Pokud dám příklad - mrkněte na knížky od Marlo Morganové-Poselství z věčnosti a Poselství od protinožců. V Austrálii není jednoduché žít v těch vyprahlých pustinách, ale ti domorodci tam přežili díky spojení s něčím, čemu se říká Duch. Bílá rasa, ačkoli má asi nejdokonalejší genetickou vývojově uspořádanou řadu, tak jaksi opomíjí tu kvalitu, co je "mimo" tělo. No, ale to už jsem fakt zašla hoodně daleko od tématu, jenomže to s tím dost souvisí.

Ještě mě napadá..někde jsem kdysi četla v Yukonu, hledači pokladů zůstali viset v průsmyku, a tak neměli jak se dostat k zásobám. Stali se z nich kanibalové. V dalším životě se jedna nich stala značně obézní, a nešlo jí zhubnout. Hledala tedy odpověd proč, a dostala se k životu zlatokopa. Podvědomě měla neustále obrovský hlad, který ji způsobil trauma i v tomto životě, že musela jíst lidské maso - takže si dělala stále tukové zásoby na horší časy. Asi si řeknete, že to s tím nesouvisí,ale emocionální trauma malé holčičky, které táta přinese jejího vlastního hafušu na talíři-to bych asi nedala :mrgreen: Ale samo rozumím všem důvodům.

Tak pardon za OT, ale tak nějak jen pro vysvělení, že je ještě i jiný úhlel pohledu.
Fjord
VIP

Příspěvekod Robyn » 23.05.2013 16:25

Taky bych nesnědl. Přesněji bych nezabil pro potravu. Nestálo by mi to za to. Bylo by to jen oddálení nevyhnutelného konce a za tak super důležitý svůj život nepovažuju abych se kvůli tomu choval takto podle.
Třeba takový kůň, to už by smysl mělo. Spousta jídla, klidně na celou zimu pro celou rodinu, ale pes? :roll:
V tu dobu by byl samá šlacha, kost a kůže.
Robyn

Příspěvekod biskup » 23.05.2013 19:06

Robyn:

nechápu tvoji logiku. KůŇ žere trávu, seno, slánu atd. takže můžu nakosit a usušit zásoby na zimu "a pěstování mě moc nestojí" a "relativně dostupné" (lidé to na loukách nesní. Může mě tahat náklady, pluh atd. A pes?

Kdyby nastala doba, že není jídlo, zásoby docházejí pak jenom hlupák neodbachne psa, ale koně.

Jak psal Mrak, až ta situace nastane tak to uděláš, že musíš. A pocit civilizovanosti, který tě nutí napsat
a za tak super důležitý svůj život nepovažuju a
veme za své, až budeš mít opravdový hlad kdy se ti ude kroutit žaludek a nebudeš moct ani hladem spát. Pak i tu kost a kůžu, když bude ještě živá uděláš jako vývar a zaženeš alespoň na pár hodin hlad. I když si teď myslíš opak.

Fjord:
Až tvoje děti budou plakat celou noc hladem, veř tomu, že i ty karma nekarma to zvíře použiješ jako jídlo, aby děti netrpěli.

P.S. Tady plně souhlasím s Mrakem, nechci, nepřemýšlím, ale když nastane čas pak to udělám.
biskup

Příspěvekod Robyn » 23.05.2013 21:28

Udělám to co pokládám za správné. Co myslíš, že by udělal můj pes? Napadl by mě a sežral? Nikoliv. Radči by umřel hladem než by mě napadl.
Můj pes by se zachoval určitě "čestně". A já k němu taky a nezáleží na tom jak tobě se to zdá hloupé.

Mimo to zabít v nouzi koně samozřejmě smysl a LOGIKU má. Záleží na konkrétním scénáři. Například klasika Postman a zabití koně, když uvízli v zimě, zranění a věděli, že se do jara ze srubu a z hor nedostanou. Už vidím jak by šli sušit seno. :roll:
Aotor tohoto vlákna měl určitě na mysli naprosto zoufalou a okamžitou potřebu jídla. A já tvrdím, že pes tohle vyřeší maximálně na pár dní, zvláště když ho ještě chcete porcovat pro děti apod.
Jsem ateista, ale kvůli tomu bych si karmu nekur... :D
Robyn

Příspěvekod MacGyver » 24.05.2013 5:30

Ano, mluvíme o absolutně zoufalé situaci ve které jsou pouze dvě možnosti. Vtip je v tom, že jedna možnost znamená smrt. Druhá možnost oddálení smrti nebo úplné vyhnutí smrti.

Ono totiž díky té nepěkné variantě se dá získat čas a síla na obstarání jiné, třeba méně kontroverzní, potravy ;)

Opět totiž přemýšlíte dál a jinak než byl problém nastíněn. Zoufalá situace a pouze dvě možnosti!!!

PS: Nádherný konec měla například MLHA od Kinga. Tam je krásně ukázáno, že naděje umírá poslední...
MacGyver

Příspěvekod odpadlik » 24.05.2013 11:01

Souhlasím s Leon Chamel
viewtopic.php?f=17&t=2661&start=20#p59035

Trochu jsem očekával, že majitelé psů budou proti.
Já psa nemám takže je asi nedokážu pochopit, ale
na rozpadlickém fóru bych čekal pragmatičtější přístup.

Pokud by opravdu otázka stála jestli život můj, mých blízkých nebo život psa
tak rozhodně mi méně hodnotný připadá život psa.
A s přihlédnutím k okolnostem které uvedl Leon Chamel, bych už vůbec neváhal.

Také mi není příjemné o tom přemýšlet, na druhou stranu,
člověk by si to trochu měl promyslet teď, aby pak až na to přijde nezvolil špatně,
nebo neváhal příliš dlouho.

Ačkoliv předpokládám, že na jedení psů nedojde,
to povyšování psů na ušlechtilou bytost prostě nechápu.

To Majkl Night
viewtopic.php?f=17&t=2661&start=20#p59036
- to bych zase nesouhlasil.
Přežít za úplně každou cenu není můj cíl.
Některé morální zásady (a jezení psů mezi ně v žádném případě nepatří)
nestojí za to porušit, ale člověk neví čeho je schopen.

Děti a mazlíčci? Češi nevidí rozdíl, říká studentka z Kazachstánu
http://cestovani.lidovky.cz/deti-a-mazl ... tuality_mc
"Možná nemám pravdu, ale všimla jsem se, že se chovají ke svým domácím mazlíčkům stejně jak k dětem, že mezi nimi nedělají moc rozdíl."

Trochu smutné, nemyslíte?
odpadlik

Příspěvekod BlackList » 24.05.2013 23:32

Překvapuje mě, pro kolik lidí je to nemístné tabu :)

Jak už tu bylo postováno, někteří lidé byli schopni pozřít po nehodě v Andách i lidské maso a díky tomu přežili.
Souhlasím, že přežití v některých případech naráží na otázku samotného lidství a jako jednotlivec bych možná pro přežití někdy "NEudělal všechno", a to vědomě. Dokážu si představit situace, kdy by to tak bylo správně (není to narážka na tento případ, ale obecná teze).

Pes je ve zdravě fungující rodině její nenahraditelná součást, její člen.
Ale... pokud půjde o rodinu a nebude na výběr, pes půjde v totální nouzi vždy první.
Ano, bylo by to hrozné, ne, neberu to na lehkou váhu.

Pokud je to otázka ano nebo ne, bez diskusí o dalších alternativách, pak ano.
Ale to "bez zaváhání" bych prostě vyškrtl, při současném nastavení odpovědí prostě nemůžu hlasovat.
BlackList

PředchozíDalší

Zpět na Strava a tekutiny