Voda

PříspěvekNapsal: 01.02.2012 12:00
od marish
Hledal jsem a nenašel téma o vodě.
Jak dlouho si udrží pitelnost voda natočená z kohoutku? Bez přístupu světla, v pokojové teplotě. Jak je na tom s kvalitou po měsíci?

Re: Voda

PříspěvekNapsal: 01.02.2012 12:47
od JordanT
Nevím přesně kde jsem to četl, ale kohoutková voda by měla vydržet při správném skladování půl roku. Já ji tedy po půl roce měním.
Balená by měla vydržet rok, ale raději věřím své kohoutkové. Skladuji ji při šesti stupních

PříspěvekNapsal: 01.02.2012 13:59
od JimmyJazz
Pokud clovek splni toto: prevareni, uskladneni v sterilovanych nadobach, skladovani na chladnem a temnem miste a pripadnem osetreni vody napr. roztokem sava. Tak aspon v Praze pujde skladovatelnost do mesicu, ne-li let.

PříspěvekNapsal: 01.02.2012 14:41
od marish
Tak nějaké strategické zásoby se dají řešit třeba balenou, i vhodným umístěním při skladování.
Mě šlo čistě o bandasku v tašce. Jestli je něco, co do toho přidat (špetku soli, kapku citronu, špetku sody...), aby seudržela pitelnost, nebo nezasmrádla...

PříspěvekNapsal: 01.02.2012 15:46
od Maximus
To Marish:
Nejdostupnější je dezinfekce obyčejným savem (Savo Originál) - koncentrace 20ml na 1000l vody je naprosto bezpečná a vodu lze pít za 30 minut po aplikaci.

Zajímavá stránka:
http://www.szu.cz/tema/zivotni-prostred ... dezinfekce

PříspěvekNapsal: 01.02.2012 15:59
od JordanT
Desinfikuje a převařuje se samozřejmě voda z přírodních zdrojů. S kohoutkovou bych nic nedělal. Je čerstvá a již obsahuje chlor. Do přírodní stačí nalít trochu sava.
Ale řekl bych, že výrazně prodloužit životnost nad 6 měsíců nepůjde. Voda se prostě po čase zkazí a natáhne pachy. Balenou bych nekoupil ani do krytu. Kdo ví jak dlouho stála někde na slunci. Lepší je jednou za čas ji vyměnit.
Tady je rychlopřeklad stránky mormonů na toto téma http://translate.google.cz/translate?sl ... ng&act=url

Chuť? "The taste of stored water can be improved by pouring it back and forth between two containers before use."

PříspěvekNapsal: 01.02.2012 20:16
od Fabulous
V každé vodě se po krátkém čase množí bakterie. Dlouhodobé skladování samodomo barelů bych nedoporučil. Obzvláště, když je voda v tuto chvíli dobře dostupná. Já skladuji prázdné potravinářské barely a v případě problémů je operativně naplním. Poté se dají snadno udržovat čerstvé pomocí oblíbeného, spolehlivého a trvanlivého Sanosilu.

Jinak, v USA je dostupná konzervovaná voda s trvanlivostí 30 let. Ta je při výrobě údajně zbavena 100% bakterií a proto by neměla vůbec podléhat zkáze.

PříspěvekNapsal: 01.02.2012 20:45
od BOGOVIK
Tak záleží na skladování a upravě vody před skladováním a pak pro jistotu před spotřebou převařit.

Teorie říká pasterizovat tj. ohřát vodu po dobu 1/2hodiny nad 72stupňů (teplotu a čas mi řekla známá co dělá na hygieně). A pak neprodyšně uzavřít. Opět nedám ruku do ohně, ale "teoreticky" by měla vydržet dokud nebude kontaminovaná z vnějšku (poškodí se obal neb víčko nádoby).

PříspěvekNapsal: 02.02.2012 7:06
od Josef
Ono jsou bohužel bakterie a bakterie. Na některé se stačí škaredě podívat a jiné vydrží klidně i 125°C (např. bakterie obsažené v kalužích s hnijícími zbytky slámy nebo bakterie v mase). Takže záleží, odkud ta voda, co se budete snažit dlouhodobě uchovat pochází a jaké bakterie obsahuje. Pokud je to studniční voda, kde je těch bakterií poměrně málo, protože je tam pro přežití některých druhů nízká teplota, pak stačí vodu asi 5...10 minut mírně vařit. Ale musí to být samozžejmě provedeno tak, aby tu teplotu měla i nádoba a zátka.

Léta používám jeden čundrácký trik. Naplním hliníkovou polní láhev (v nouzi třeba z potoka nebo z tekoucí studánky), volně ji přiklopím víčkem a dám vařit na vařič nebo do ohně na žhavé uhlí (majitelé plastových US-feldflašek mají smůlu). Po uplynuté desítiminutové době varu, ihned po sundání z vařiče volně položené víčko dotáhnu, ještě dříve, než chládnoucí páry nasají zpět vzduch. Po ochlazení se páry pod víčkem srazí a v láhvi vznikne silný podtlak (jako v každé "zavařenině"). Používal jsem tento trik mnohokrát i v parném létě, ještě v dobách, kdy žádná "balená voda" a PET láhve neexistovaly. Přesto i po několika dnech na slunci byla voda stále v nejlepším pořádku. Bylo by to uložení "na věky", kdyby ta láhev nebyla hliníková. Jenže bohužel je a hliník je náchylný k tzv. bodové korozi a i voda dokáže v takové láhvi elektrochemickými procesy vyleptat dírku skrz.

Kdyby se použila nerezová nádoba (pro domácí uskladnění třeba nerezový pivní sud), určitě by se takto dala voda přechovávat desítky let. Ovšem s dodatkem: "Po otevření do několika týdnů zkonzumovat".

PříspěvekNapsal: 08.02.2012 15:21
od Slick7
Vzhledem k mrazům, které teď panují, jsem narazil na velký problém, uskladněná voda mi v úkrytu zmrzla na kost. Máte nějaké typy, tryky, jak tomu zabránit, nebo to aspoň trochu omezit? Případně v čem skladovat vodu s vědomím, že může zmrznout, aby se dala případně rozehřát, použít? Napadá mne třeba skladování v igelitu, kdyby to zmrzlo a já ji potřeboval, tak igelit prostě roztrhnu, led vyloupnu a dám do hrnce, kde ho nad ohněm rozpustím.

PříspěvekNapsal: 08.02.2012 15:40
od marish
Když ji dost prosolíš, tak třeba nezmrzne... Ale vážně, v čem ji máš uskladněnou? Kdyby si ji potřeboval, uděláš oheň a nádobu dáš k němu a voda rozmrzne. Podle toho že voda jde uvařit i v petlahvi, můžeš tu nádobu dát i celou nad oheň.
Jinak ji lépe v úkrytu zabezpečit, např kolem nádob udělat "krabici" z polystyrenu, nebo vaty, klidně 20 čísel, včetně dna. A v nejhorším ji ještě vytápět třeba halogenovou lampou.

PříspěvekNapsal: 08.02.2012 15:47
od Fabulous
1,2 metru pod zem a nikdy nezmrzne. :-)

PříspěvekNapsal: 08.02.2012 16:56
od Slick7
Samozřejmě nejlepší by bylo ji uskladnit ve sklepě, ten bohužel ještě není, takže teď to musím vyřešit jinak. Krabice vystlaná polišem, mě napadla taky, ale spíš bych to viděl zkusit dát do sáčku se zipem, přiměřené velikosti a po zmrznutí by se to dalo použít přímo do hrnce, proč roztavovat třeba celý kanystr. Bavím se o celkem malém množství vody, prostě jen voda na pití, maximlně na polívku. Měl jsem vodu ve ve dvou plastových kanystrech o obsahu dvacet litrů, naplněno až po hrdlo, a nedokážu si představit, kolik času a tepla, by zabralo to přivést celé zpět do tekutého stavu. :chuckle
Po rozpuštění doma, jsem ohledal kanystry, jestly nepraskly a světe div se, vydržely.

PříspěvekNapsal: 08.02.2012 17:53
od Grunt
Jediná otázka: Proč by voda obložená izolací neměla zmrznout? (Je to fakt jen ze zajímavosti, protože můj děda nacpal na chatu do oken matraci aby nezamrzla voda uvnitř v bojleru a nějak mi není též jasné proč)

PříspěvekNapsal: 08.02.2012 18:37
od Slick7
No nezamrzne ze stejného důvodu, jako voda uložená v zemi v hloubce 90cm. Jen je otázka, kolik by muselo být centimetrů toho poliše, aby to dejme tomu nazamrzlo při -20°C? To by asi byla docela silná krabice.

PříspěvekNapsal: 09.02.2012 7:55
od marish
Samotný polyš rozdíl 20 stupňů asi nedá, ale zpochybňovat princip tepelné izolace :shock:
Výhoda takové dobré izolace je i v tom, že daný prostor pak "vytopíš" i prdem (jedna žárovka apod.)

PříspěvekNapsal: 09.02.2012 8:04
od Josef
Když v zimě postavíte na volné prostranství sud s vodou a úplně celý ho obalíte metr silnou vrstvou polystyrénu, stejně po čase zamrzne. I kdyby jste dali místo toho sudu do metrové izolace termosku s vařící vodou - stejně zamrzne. Samotná izolace nezabrání zamrznutí vody (nebo čehokoliv jiného). Z vody odchází její teplo a pokud jiné teplo do nádoby nepřichází, pak síla izolace určuje pouze čas, kdy voda schládne natolik, že začne mrznout i následnou dobu, jak bude dlouho trvat, než se postupně zbaví i "skupenského" tepla vody a promrzne celá (což trvá podstatně delší dobu, než čas do okamžiku, kdy se objevil první led). Jenže tenhle případ je v praxi poměrně vyjímečný (vodojem na věži bez přítoku a odtoku). Pokud voda do nádrže přitéká, přináší si sebou i část tepla. Bude-li nádobu izolace chránit, aby ztrácela povrchem méně tepla, než přináší voda, nádoba nikdy nezamrzne. Jiný případ je, pokud je nádoba částečně v zemi. I když do ní nebude přitékat voda, bude zde jak ztráta, tak i příjem tepla. Shora musí být dobře izolovaná, ale nesmí mít izolované dno, které je dole v zemi, pokud možno v nezámrzné hloubce. Země přes léto naakumulovala teplo, které z ní přes zimu vyprchává. Bude-li na ní stát nádoba, dobře shora zaizolovaná, bude nádoba na svém povrchu část tepla ztrácet, ale zespodu bude ohřívána teplem nashromážděným v zemi jako by to byl vařič a nezamrzne. Bohužel v blízkém okolí nádoby může pronikat mráz do země a nashromážděnou zásobu tepla v ní předčasně vyčerpat. Proto by bylo zapotřebí mít něčím izolovaný i zemský povrch několik metrů okolo nádoby. I dobře izolovaná chata (pokud neprofukuje roštem pod podlahou) je ohřívána skrz podlahu teplem ze země a může se v ní za mrazů udržet teplota nad nulou, zejména pokud ji co nejvíce zaházíte sněhem jako iglů. Pokud potřebujete nádoby zakopat a nemůžete je dát dostatečně hluboko, musíte povrch hlíny nad nimi alespoň něčím dobře zakrýt, nejlépe něčím co "vyrábí" teplo - silnou vrstvou listí, mechu, jehličí, hromadou hnoje... Tím se změní "nezámrzná hloubka" a teplo v zemi vystoupá výše. Zamrznutí či nezamrznutí je vždy jen o poměru, kolik tepla dovnitř přichází a kolik se ztrácí.

PříspěvekNapsal: 10.02.2012 17:55
od Grunt
Josef píše:Když v zimě postavíte na volné prostranství sud s vodou a úplně celý ho obalíte metr silnou vrstvou polystyrénu, stejně po čase zamrzne. I kdyby jste dali místo toho sudu do metrové izolace termosku s vařící vodou - stejně zamrzne. Samotná izolace nezabrání zamrznutí vody (nebo čehokoliv jiného). Z vody odchází její teplo a pokud jiné teplo do nádoby nepřichází, pak síla izolace určuje pouze čas, kdy voda schládne natolik, že začne mrznout i následnou dobu, jak bude dlouho trvat, než se postupně zbaví i "skupenského" tepla vody a promrzne celá (což trvá podstatně delší dobu, než čas do okamžiku, kdy se objevil první led).

Proto se taky ptám. Vedení, proudění, radiace a zákon, který udává, že tepelná energie nemůže samovolně proudit od tělesa chladnějšího k tělesu teplejšímu (je to vůbec nějaký termodynamický zákon?). Proto to jednání nemůžu pochopit. To by musela být ta voda v ideální termosce, která má 0% tepelné ztráty, ale z fyzikálního hlediska je něco takového hodně podobné Perpetuu mobile — nezkonstruovatelné.
Josef píše:Pokud voda do nádrže přitéká, přináší si sebou i část tepla. Bude-li nádobu izolace chránit, aby ztrácela povrchem méně tepla, než přináší voda, nádoba nikdy nezamrzne.

Jo, jenže mám spočítat jaká by musela být izolace aby se voda z 20°C dostala na 0°C řekněme až za 3 měsíce pokud venku panuje teplota jako dnes?
Josef píše:Země přes léto naakumulovala teplo, které z ní přes zimu vyprchává.

Je k tomu nějaký link? Tohle by mě docela zajímalo. Nebude to spíš souviset s výdejem tepla z rozžhaveného jádra země a biorytmickými pochody organismů v zemi? Já beru že je to spousta masy, ale třeba taková voda má měrnou tepelnou kapacitu několikrát větší než půda a přesto jí stačí noc aby vystydla o několik °K. IHMO s tím Slunce nemá moc společného (nehledě na fakt, že se zeměkoule den co den točí).
Josef píše:I dobře izolovaná chata (pokud neprofukuje roštem pod podlahou) je ohřívána skrz podlahu teplem ze země a může se v ní za mrazů udržet teplota nad nulou, zejména pokud ji co nejvíce zaházíte sněhem jako iglů.

Nevím jak čí chata, ale v té naší se už parkrát mrazy roztrhaná baterie měnit musela. Když jsou venku tyto teploty, tak uvnitř to není o nic lepší.
Josef píše:Pokud potřebujete nádoby zakopat a nemůžete je dát dostatečně hluboko, musíte povrch hlíny nad nimi alespoň něčím dobře zakrýt, nejlépe něčím co "vyrábí" teplo - silnou vrstvou listí, mechu, jehličí, hromadou hnoje... Tím se změní "nezámrzná hloubka" a teplo v zemi vystoupá výše.

To už by šlo, ale to už je také klasický termo-generátor.
Slick7 píše:No nezamrzne ze stejného důvodu, jako voda uložená v zemi v hloubce 90cm.

A to je prosím jaký důvod? A proč zrovna 90cm? Tomuhle zrovna potrhaná potrubí mnohdy ještě ve větší hloubce dosti odporují. Na druhou stranu na tom výdeji tepla ze země asi něco bude, protože při libovolných mrazech rybník nikdy nepromrzne přes celou zimu až na dno.
marish píše:Samotný polyš rozdíl 20 stupňů

marish píše:Výhoda takové dobré izolace je i v tom, že daný prostor pak "vytopíš" i prdem (jedna žárovka apod.)

Dá se to velice jednoduše spočítat i lineární matematikou. Co je to polyš?

PříspěvekNapsal: 10.02.2012 18:31
od MacGyver
polyš - polystyren(PS)

PříspěvekNapsal: 10.02.2012 18:44
od Grunt
MacGyver píše:polyš - polystyren(PS)

Aha.

PříspěvekNapsal: 10.02.2012 22:54
od peteres
Teplota půdy kolísá v denních a ročních cyklech v závislosti na teplotě vzduchu nad povrchem a na dopadajícím slunečním záření. V našich zeměpisných šířkách je teplota půdy ovlivňovaná "shora" do hloubek cca 10-30m v ročním cyklu, tedy když se zakopete nějakých 20m pod povrch tak už podle teploty moc nepoznáte jestli je nahoře léto nebo zima, protože tam bude celý rok přibližně stálá teplota. Půda u nás promrzá do hloubky 90-120cm podle polohy a typu půdy. Proto se vodovodní potrubí ukládá s krytím alespoň 120cm. Teplo ze zemského jádra se u povrchu projevuje tepelným tokem cca 65mW/m2, vliv energie slunce je na povrchu půdy asi desettisickrát silnější než vliv tepla zemského jádra.

Pokud nechceš aby ti voda venku zamrzla, tak ji musíš zakopat pod zem až do nezámrzné hloubky, pokud nebude dost hluboko tak ji v mrazech zakrývat dodatečnou izolací. Pokud ji nezakopeš, musíš ji v mrazech ohřívat (nebo do ní nalít fridex). Samotná izolace bez zdroje tepla ji před zmrznutím neuchrání, je to jen otázka času, jak už psal Josef.

Pokud to má být nouzová zásoba vody, tak bych ji zamrznout rozhodně nenechával, i když bych měl vyřešeno jak ji dostat zmrzlou z nádoby. Rozpustit led zpátky na vodu spotřebuje hodně energie a trvá to taky nějaký čas. Je lepší mít vodu připravenou k použití protože ji můžeš potřebovat zrovna v době, kdy nemusíš mít k dispozici dost energie na rozmražení nebo dost času na hraní si s ledem.

PříspěvekNapsal: 10.02.2012 23:45
od marish
Jen doplním, že fridex bych do vody nepřidával, ani ho nenechával v blízkosti vody apod. Sice ho dneska výrazně obarvují, ale jed a voda by se měli důsledně oddělovat.

PříspěvekNapsal: 11.02.2012 8:06
od MacGyver
Jakákoliv nemrznoucí kapalina je jed. Zejména chladící kapaliny. Hodně dětí se tím přiotrávilo, když chutnali, co má tatínek v garáži za dobroty - obarvené = velmi lákavé pro děti. Navíc ty nejhorší směsi mají výrazně sladkou chuť. Někteří lidi se tím pokoušejí i vraždit. Viděl jsem chladící kapalinu používat i jako deratizační přípravek. V jednom autoservise to lili potkyšům na misku - prý to funguje, ale nemám ověřeno.

BTW: Jednou jsem si v Německu, kde jsme bydlel v podnájmu nechal dvoutaktní olej v garáži, který byl stočený do lahve od Pepsi s neporušenou etiketou. Vstoupil jsem do garáže, když se majitel zrovna chystal napít a stihl jsem ho zarazit. Vyletěl málem z kůže, protože měl doma dva malé prcky... Už si na to dávám velký pozor co kde nechám povalovat. Nechci svoje ani jiné děti přiotrávené. Holt vlastní zkušenost je nepřenositelná.

Ale teď zpátky k vodě.

PříspěvekNapsal: 28.02.2012 12:31
od Rozpadlík87
Měl bych otázku na všechny co mají doma studnu a zároveň domácí vodárnu. Chtěl bych mít připravenou náhradu za domácí vodárnu, která je zavislá na elektrice. Vodárna je model co má integrovanou tlakovou nádobu, takže bez elektriky je dle mého názoru úplně mrtvá. Z toho důvodu bych chtěl zakoupi tlakovou nádobu(http://www.vkcerpadla.cz/vodarny-a-cerpaci-stanice.htm) např:tlaková nádoba VAV 50 litrů a ruční čerpadlo.

S tím ruční čerpadlem mám trochu problém. Ty na která jsem narazil se mi moc nelíbí. Finální řešení by mělo být podobné tomuhle: http://youtu.be/CZ4I6x9oiNc
Má někdo z vás s něčím podobným praktickou zkušnost?

PříspěvekNapsal: 28.02.2012 14:08
od Josef
Pokud nebudeš mít k dispozici levnou energii (např. elektrickou), je pokus o tlakový systém podobající se dnešnímu vodovodu přílišný luxus. Příliš se nadřeš, aby jsi vytvořil tlak, který pak ve finále zmaříš syčením přiškrceného kohoutku. Za dob starého pana Sigmunda (zakladatele firmy na čerpadla v Lutíně a Hranicích) se to řešilo samospádově a prodávaly se k tomu příslušné komponenty. Na tento systém můžeš přejít prakticky kdykoliv, aniž by jsi nějak zásadním způsobem rozkopával dům. Elektrické čerpadlo nahradíš ručním pístovým (velkoobjemovým), např. typu "Lila" (http://www.shop-elektro.cz/obrazky/2683/cerpadlo-lila-75-original.jpg). Na jeho výtlačné potrubí dáš zpětný ventil, aby se voda nevracela do čerpadla. Vhodný je mosazný ventil s plastovým talířkem, ale s oddělanou pružinkou, aby se snadno otevíral nebo můžeš použít koženou klapku. Na libovolném místě původního vodního okruhu vyvedeš trubku (nebo hadici) na půdu nebo jiné místo, které bude nejméně o jeden metr výš, než je nejvyšší kohoutek či sprcha v domě a napojíš ji velkou nádrž u jejího dna. To bude vodojem. Nádrž bude beztlaká, nahoře jen volně přiklopená, aby do ní mohl vzduch. Můžeš použít velký plastový sud nebo IBC-konteiner. Pozor, plná nádrž může být docela těžká, proto musíš vybrat dostatečně pevné místo, třeba nad nosnou zdí. Bude-li na půdě, musíš ji dobře tepelně zaizolovat, aby nezamrzla, stejně i přívody a vývody z ní. Asi 10 cm od vrchu nádrže musíš udělat přepad - trubkou nebo hadicí většího průřezu než přívod u dna. Pokud je nádrž blízko u místnosti s čerpaldem, vyveď přepad např do umyvadla, aby jsi vyděl, že z něj voda vytéká. Pokud to nejde, vyveď ho v nouzi mimo dům (třeba z půdy do okapu). Funguje to tak, že pumpuješ vodu do domovního rozvodu a ona plní nádrž tak dlouho, až začne voda přepadem přetékat, což je znamená, že je nádrž plná. Když pak otevřeš libovolný kohoutek, voda z nádrže se vrací do rozvodu a kohoutkem vytéká. Pumpou zvládáš jen rozdíl hladin mezi studnou a nádrží, což je mnohem méně, než kdyby jsi chtěl vytvořit tlak stejný jaký je ve vodovodu. Na běžné použití vystačíš s tlakem třeba jen 0,5 baru, který ti samovolně vznikl pouhou výškou nádrže. Jak už jsem uvedl, snažit se každodenně vytvářet tlak 3 až 6 barů ručně, to by byla strašlivá otročina.

Kdybych to zakreslil do tvého původního obrázku, vypadalo by to nějak takto:
domácí-spádový-vodovod.jpg

Pokud jsi očekával nějaké jiné, více Hi-Tech řešení, tak to bohužel nemám...

PříspěvekNapsal: 28.02.2012 18:19
od jaromir
Rozpadlík87 »
Josef »

Tak tento systém používáme (máme v záloze) už 15let stím rozdílem že máme studnu víš než dům takže je před vodárnou udělaná odbočka a v kuchyni jsou dva kohoutky (jeden samospád druhej tlaková teplá a studená)

u "nádrže" bych nezapomenul na zpětnou klapku před- za čerpadlem aby se voda nevracela zpátky do studny (jako to je u normální vodárny)

PříspěvekNapsal: 29.02.2012 6:43
od Josef
Konkrétně přes Lilu se voda nevrátí. Jak v pístu tak i pod ním jsou ventily. Navíc sací koš má taky klapku. Nicméně, pokud by někdo oddělal ten uzávěr, co je na výtokovém hrdle pumpy (pro čerpání do kýblu), pak by se mohlo stát, že by mu pod nohy vytekl celý vodojem dříve, než by se mu podařilo nasadit uzávěr zpátky. A v tom případě máš naprostou pravdu v tom, že by nad pumpou zpětný ventil být rozhodně měl. Nebo alespoň kulový kohout, kterým by se dal zbytek potrubí od pumpy dočasně oddělit a např pumpu opravovat. Díky za upozornění. Už jsem to do obrázku doplnil. Samozřejmě zpětný ventil musí jít co nejlehčeji otevírat, protože překonávání jeho nadměrného odporu by zbytečně ztěžovalo pumpování. Neměl by proto být pružinový, ale zavárat se jen vlastní váhou. On si ho sloupec vody nad ventilem svým tlakem už sám dostatečně přitlačí.

PříspěvekNapsal: 10.04.2012 15:55
od joseff
Pro jednoduché filtrování drobných nečistot, jako je rez bych doporučil
HYDRA M-RSH samočistící filtr se zpětným proplachem.

Nepotřebuje elektřinu, filtr (síto) je možno proplachovat, takže pár let vydrží.
Přes průhledný plast je možno kontrolavat stav za provozu.

Toto zařízení nijak nezměkčuje vodu, ani neničí bakterie, pouze zachycuje nečistoty.

Dálší zajímavá věc je Ion ScaleBuster.
Toto zařízení nepotřebuje žádné napájení, změkčuje vodu, odstraňuje vodní kámen
a usazenou rez v trubkách. - starší zanesené trubky za několik měsíců úplně pročistí

http://www.sionex.cz/ion-scalebuster-10.html

Pouze jediné, co mi vadí je troch vyšší cena za takovou malou trubičku.

Neznáte někdo podobný produkt od jiného výrobce, za rozumnou cenu?

PříspěvekNapsal: 18.04.2012 9:17
od JimmyJazz
O vikendu mne napadlo nouzove zarizeni na zachytavani vody - obraceny destnik :) Mesicni prumerny urhn srazek v Praze se pohybuje okolo 35mm/m^2 coz odpovida 35 litrum (cca). Pokud tedy clovek nema moznost natahnout plachtu, ktera by byla jeste ucinejsi.

PříspěvekNapsal: 18.04.2012 9:25
od BOGOVIK
K vode mam otazku, dovedu si predstavit system, ktery v hrubem nacrtu bude: ze strechy do bedonove jimky, odtut dle potreby do nadrze na pude. Filtrace "nepitna" pro zachod + mozna sprchu. Pitnou filtraci jenom pro piti resit necim co ukazoval Mrak(katydyn). Stim, ze jednou za mesic by se nadrz prosvitila germicidni zarivnkou. Nu klasicka filtrace si poradi s necistotama, bakterie by resila germicidni a na piti by byl posledni stupen katydyn. Jedine co je pro me neznamou v systemu, chemicke latky s destove vody. Mate nekdo predstavu nebo uz vite jak se toto resi(jednoduse a levne).

PříspěvekNapsal: 18.04.2012 16:34
od joseff
pro zachod + mozna sprchu

Jen tak rovnou na sprchování bych vodu ze střechy nepoužil ani v dnešní době.
Děšťová voda splachuje holubí trus ze střech, který obsahuje docela dost svinstva.
Při sprchování se dostává voda do očí a tím vše špatné do těla. :mrgreen:
Tuto vodu z okapu filtrovat + germicidní + možná chlór :?:

Déšť by se musel rovnou zachytávat pomocí nějakého trychtýře z plechu o průměru 2 metry
a v době bez deště by se zakrýval plachtou, nebo prkny.
Touto vodou bych se nebál osprchovat i bez jakékoliv úpravy.

PříspěvekNapsal: 18.04.2012 18:16
od Milli
Dobrý večer Rozpade,

Máme rodinou chatu na Vranovské přehradě. Pro vodu jezdíme na lodi k prameni vzdálenému cca dva kilometry (http://www.estudanky.cz/1140-pramen-u-cermaka). K přepravě a skladování používáme plastové kanistry o objemu 5 a 10 litrů, lépe se s nimi manipuluje než s velkými barely.

K ošetření vody používáme obyčejné Savo.

Když na jaře ze špajzu vytáhnu prázdné barely tak v těch, na kterých zůstala utažená zátka a v nich zbytek vody (nenechaly se vyschnout) je na dně zelená řasa. Ani vypláchnutí nepomáhá k jejímu odstranění.

Ať jsou kanistry jakkoli "zařasené" normálně je u pramene vypláchnu, napustím vodu a přidám Savo. Po dvou dnech je chlor vybělí zevnitř tak, jako by byly nové. Takto ošetřená voda vydrží v chladnu a stínu určitě půl roku.
Je-li voda z kanistru cítit chlorem, stačí trocha kyseliny citronové, slupka z jablka, nebo jakákoli jiná kyselina a ta chlor za chvíli z vody vytěsní, stejně jako var.

Pamatuji jako dítě, že kdysi byl ve špajzu plastový tank a v něm na vlasci visela stříbrná lžíce, kterou čas od času, když zčernala, babička vydrhla pískem.

Co se týče dešťové vody, byl bych opatrný, respektive neznám jediný rozumný důvod proč se v ní mít nebo ji pít. Kdysi za komančů jsem byl na školení na UV 2000. Pokud si dobře pamatuji, tak nám bylo řečeno, že pro zpitnění vody je nejvhodnější tekoucí voda, nevhodná je stojatá a dešťová. Ono totiž vyhubit ve vodě bakterie je mnohem jednoduší než z ní odstranit chemické příměsi a dešťová voda posbírá ze vzduchu zejména chemické nečistoty.

Hezký večer

PříspěvekNapsal: 18.04.2012 19:46
od BOGOVIK
2Joseff:

na sprchovani bych se destove nebal, kor kdyz to prozenes filtrem (neco jako toto: www.filtrovani.cz/vodni-filtry-atlas-filtri.php), a kdyz jeste pouzijes mydlo, tak rasy, bakterie nemaji sanci.

Ale jak psasl Milli, jedine problem co ja vidim, je to chemicke svinstvo. Sice ten katydyn je ukazovan na youtube kaluze apod., ale realne dlouhodobejsi? Na druhou stranu earthship je postavena prave na prijmu destove vody jako jedineho zdroje vody, kde to pouzivaji... Tam to vidim na nejakou filtraci, ale nikde sem nenasel zminku co obsahuje, jenom odkaz na firmu v USA(tam jenom reklamni recicky).

Tak ja nerikam, ze ted je duvod toto delat. V zajimave dobe to muze byt, ale jedina rozumna(bezpecna) moznost. Zdroj vody muze byt otraven, nebude bezpecne k nemu jit atd.

PříspěvekNapsal: 18.04.2012 19:55
od joseff
Ano, sám jsem se o HYDRA M-RSH zmínil. Koupil jsem ho zde:
http://akvinaservis.cz/Podle-vyrobce/AT ... ody-1.html

Jen místo plastového jsem koupil nerezový filtr. Plastový vydrží pár měsíců, nerezový několik let.
Dále se k tomu dá koupi další jedna nebo dvě nádobky s patronou, která obsahuje nějakou dezinfekci.

Tady jsem našel něco levnějšího na odbourávání vodního kamene bez nutnosti napájení:
http://www.centrum-zeny.cz/c-domaci-elektro/dilna-a-zahrada/odstranovace-vodniho-kamene/

Bohužel oproti Ion ScaleBuster vodu nezměkčuje.
Supertok pouze zabraňuje usazování vodního kamene a odbourává starý vodní kámen.

To by měl umět IPS Iontový polarizační systém, který zabraňuje tvorbě vodního kamene a koroze a zároveň napomáhá jejich odstraňování.
http://www.centrum-zeny.cz/c-vse-pro-zdravi/cisticky-vody-1/tvrdost-vody,-vodni-kamen-1/

Znáte? Máte? Doporučíte něco lepšího též bez napájení?

PříspěvekNapsal: 18.04.2012 20:28
od peteres
Dešťová voda je ze své podstaty velmi čistá, prakticky jde o destilovanou vodu. Pokud ale v oblasti, kde spadne, delší dobu nepršelo, tak je ovzduší i povrchy znečištěné a tyto nečistoty voda nachytá a spláchne. Pokud tedy vodu zachytáváte a chcete ji použít i k pití, je třeba si počkat až naprší několik málo milimetrů a pak teprve si nachytat vodu už poměrně čistou. Pokud krátce předtím pršelo a povrchy nevyschly, tak voda z dalšího deště bude taky poměrně čistá. Jen je třeba myslet na to, že dlouhodobé pití dešťové vody vám vyplavuje z těla minerály - dešťová voda je bez minerálů a tělo minerály potřebuje.

PříspěvekNapsal: 19.04.2012 6:22
od BOGOVIK
To peteress:

neni nejaky jednoduchy zpusob jak vodu obohatit o tyto mineraly? Napr. neco na zpusob filtru (ted varim hodne z vody) kde doplnujes ci menis sutraky-pisek apod.?

Tak jsem neco vystrachal na tema vodni hospodarstvi:
http://k41.cz/school/voda.html

PříspěvekNapsal: 04.05.2012 16:15
od BOGOVIK
Tak je dalsi moznost vyroby(ziskani) vody:

www.osel.cz/index.php?clanek=6240

PříspěvekNapsal: 04.05.2012 20:44
od peteres
Obávám se, že jednoduchý způsob na remineralizaci vody není. Existují postupy jak zvýšit tvrdost vody mletým mramorem nebo vápenným mlékem, ale jde jen o úpravu jinak pitné vody, ne o úplnou remineralizaci demineralizované vody. Zkus si něco najít o odsolování vody, tam se to určitě řeší.

Zdravotní rizika pití demineralizované vody jsou popsaná na adrese http://www.treoz.cz/ostatni/demivod.htm.
Zdravotní význam tvrdosti pitné vody na http://www.vak.cz/soubory/tvrdost.pdf.

PříspěvekNapsal: 07.05.2012 11:12
od Dan
1,5 l PET lahve (saquaro) se po zime narovnaly ale nepraskly

PříspěvekNapsal: 07.05.2012 17:38
od MacGyver
Upravit destilovanou/demineralizovanou vodu pro pití se doporučuje vyluhováním/vyvařením jakékoliv příměsi rostlinného druhu (kořínky, listí, kůra, dřevo, byliny atd.). Zároveň je dobré dbát, aby příměs nebyla jedovatá, nebo nepoživatelná. Jednoduše řečeno - čaj z čehokoliv co neublíží a u kterého je chuť až na posledním místě ;)

PříspěvekNapsal: 07.05.2012 19:23
od BOGOVIK
Tak sem nasel treba toto(na obohaceni mineralu), mineralizacni patrona:
www.upravenavoda-eshop.eu/img_prod_big/443.JPG

Nu jinde nejake chorvat doporucuje nechat v kamennem tanku odstat vodu(ze to tak delaji v horach pri pobrezi) nebo na jeden litr vody 1 malou lzicku morske soli. Kdyz se na piti ještě doda krome soli neco jako caj(jak psal Mc), pak je lepsi volba tento zpusob nez ta patrona. Asi na dlouhodobejsi piti to neni, ale na prechodnou dobu je to zpusob jak si zajistit vodu.

PříspěvekNapsal: 07.05.2012 19:43
od MacGyver
Díky - sůl jsem opomněl dopsat. Ve vodě se dá samozřejmě vyluhovat/vyvařit cokoliv co vás nezabije a co máte po ruce. V extrému to může být opravdu ledacos čím zrovna disponujeme.

Pokud je potřeba upravovat destilovanou vodu k pití, jedná se zpravidla o situaci kdy budeme bojovat o holý život (například ztroskotání atd.). Zmíněná patrona je asi dobrá věc, ale nemyslím si, že bude v této situaci zrovna po ruce. Také si nemyslím, že je nutné za takové věci utrácet peníze, nebo si je dokonce pořizovat do nouzových zásob. Nicméně proti gustu ...

PříspěvekNapsal: 24.05.2012 13:45
od BOGOVIK
Tak sem nahodou objevil jeste podobny system, tentokrat misto vetru potrebuje slunce

http://sanakvo.org/

PříspěvekNapsal: 21.07.2012 14:37
od vmax2

PříspěvekNapsal: 08.09.2012 17:17
od SharKhan
Trochu oživím tému.

Zaujímavosti o vode, ktoré ste možno nevedeli:

http://covamnereknou.blog.cz/1207/1-prednaska-o-vode

http://covamnereknou.blog.cz/1207/2-prednaska-o-vode

Dokument (vysielaný na ČT 2) :

http://www.youtube.com/watch?v=q8CJYRiIh9o

K uchovávaniu pitnej vody v PET fľašiach dodám len jedno - táto voda by nemala byť vystavená slnečnému žiareniu, obvzlášť v letnom období, nakoľko pri teplotách nad 40 st. Celzia sa začnú uvoľňovať do vody ftaláty z materiálu PET fľaše.

V prípade výskytu dusičnanov a dusitanov vo vode je prevarovanie kontraproduktívne - pretože varom dochádza k zvyšovaniu koncentrácie NO3 a NO2 :!: Najlepšie je poobzerať sa po zdroji preverenej čistej pitnej vody.
Dusičnany sú v malých množstvách prorodzenou súčasťou vôd. Prekročenie ich limitu výskytu vo vode spolu s dusitanmi (sú viac toxickejšie) poukazuje na nadmerné používanie hnojív a úniky odpadových vôd zo žúmp, septikov a fariem.

V tráviacom trakte sa dusičnany vplyvom niektorých druhov baktérií redukujú na toxickejšie dusitany, ktoré po vstrebaní do krvi spôsobia premenu krvného farbiva hemoglobínu na methemoglobín - jeho schopnosť prenášať kyslík je obmedzená. Riziko methemoglobinémie hrozí najmä dojčatám do veku 3 mesiacov.

Viac o dusičnanoch:

http://www.sazp.sk/slovak/periodika/env ... mc2/14.pdf

Prehľad vybraných ukazovateľov kvality pitnej vody a ich hygienický význam(podľa platnej legislatívy v SR):

http://www.zdravie.sk/sz/content/676-42 ... -vody.html

Na záver odkaz na stránku, ktorá okrem iných uvádza na tému získavania vody aj tento web - rozpad.cz :

http://www.freepub.comehere.cz/vsechno/ ... rezit-voda

PříspěvekNapsal: 09.09.2012 23:51
od SharKhan
Tento článok bol už publikovaný viackrát na iných stránkach, tiež veľmi podnetné čítanie o tom, akú rolu v liekoch a následne v ľudskom tele zohráva histamín:

http://www.osud.cz/o-vode-jinak-r

Celkom dole pod článkom je súbor na stiahnutie.

PříspěvekNapsal: 12.09.2012 20:17
od JIP
Voda je zaklad, proto by podle me mela tahle potrebu miti v planovani absolutni prioritu.

Nevite nekdo do jake vysky vytlaci LILA vodu? Nasel jsem pouze, ze vycucne vodu ze 7 metru, ale kam az ji vytlaci nee. Myslenka na IBC na pude je zajimava, ale podminuje to prave ucinnosti cerpadla. Pouziva nekdo tady prakticky navrhovane reseni?

PříspěvekNapsal: 01.10.2012 12:30
od urbanwarrior
Rád bych se optal na názor ohledně skladovatelnosti balené vody - mám za to, že použití sycené vody by mohlo její skladovatelnost výrazně prodloužit. Na druhou stranu mi není moc jasné, co udělá ten kysličník v láhvi - jestli se mrška všechen časem nerozpustí ve vodě a jak zapůsobí kyselina uhličitá na plast v petce. Jestli např. nezvedne obsah ftalátů ve vodě nebo jestli nesníží mechanickou odolnost láhve, třeba pro potřebu transportu. Byl by tu nějaký chemicky zdatný odborník?

PříspěvekNapsal: 01.10.2012 13:10
od DeadMan
Já mám v plánu si vybudovat primitivní čističku z dřevěného uhlí a křemičitého písku to vše do sudu a přes to prohnat dešťovou vodu kterou si budu skladovat v sudech pod okapem sice je člověk závislý na dešti ale u nás si myslím nehrozí měsíční sucha tedy zatím ;)

PříspěvekNapsal: 01.10.2012 15:50
od EBE
Sledujem šetrenie hmoty k výrobe plastových fliaš na nápoje do kritickej hranici, flaša sa skoro láme, myslím, že to už nie je vhodné ani k nejakému pevnejšiemu uloženiu, so starými PET fľašami sa nemôžu rovnať čo je smutné, ale šetrí sa kde sa dá, je možné, že to vplýva aj chuťovo na vodu? Mám pocit, že tú hmotu v PET fľašiach cítitť výraznejšie..no fuuj. :|
Tá dažďovoda no hm.. ;) to môže byť všeličo, ale v núdzi každá dobrá, filter ok, to rozhodne bez filtra ani hlt.

PříspěvekNapsal: 01.10.2012 15:55
od JimmyJazz
2 daedman: tak se zeptej zemedelcu, jak se jim tenhle rok darilo ;) Dlouhodobe prumery srazkovych uhrnu v CR (1961- dnes) se pohybuji od 40mm/m^2/mesic (tj cca 40 litru na metr ctverecni plochy) v obdobi listopad brezen po cca 80mm/m^2/mesic v dobe od kvetna do konce sprna.Tudiz pokud clovek nezachytava vodu ja opravdu velke plose, tak toho moc nenashromazdi.

PříspěvekNapsal: 01.10.2012 16:20
od Kolapsnik jr.
urban> na UV, nad 40C, nebo zmuchlana PETka a uz to pousti sajrajt..

deadman> rika se, ze je lepsi nechat prejit prvni dest (smejva se z atmosky sajrajt) a zacit skladovat az chvili pote, cca 10min by melo stacit, a cim vetsi/rozsahlejsi bourka tim asi drive.., prakticky klapka na lanku (a budik natah.), ..

To me pripomenelo ten test radioktivity v desti z Malevilu, exponovat a pak vyvolat klasicky film, realne?

PříspěvekNapsal: 02.10.2012 17:23
od urbanwarrior
Kolapsník jr.:
Tož to bych věděl - vodu mám uskladněnou ve tmě a cca 10°C celoročně (sklípek), za rok zjistím empiricky,jak dopadne ten kysličník uhličník vevnitř. Zajímalo mě spíš, jestli už někdo nemá podobný pokus za sebou, případně jestli nějaký chemik tuší něcoo vlivu CO2 na obal při skladování třeba několika let. Předpokládám, že úbytek kysličníku se projeví i na kvalitě vody,nehledě na to, že trochu pochybuji o kvalitě uzavření plastovou zátkou...
Jak říkám, vodu mám cca tři měsíce ve skladu, takže do roka a do dne uvidím.

PříspěvekNapsal: 02.10.2012 19:12
od EBE
urbanwarrior: ten pokus ma celkom zaujal, mohol by si popri otvorení a testnutí tej "odstatej" fľaše vedľa nej otvoriť a ochutnať - testnúť celkom čerstvú rovnakú fľašu ( napr.na susedovej smednej mačke :) ) kvalitu a chuť? ale zas moc neriskuj ;)

PříspěvekNapsal: 02.10.2012 20:25
od felix5
hodně se tu řeší petlahve ale co plechový kanďáky ? za války se to pokud se nepletu používalo vcelku úspěšně. pokud by šlo o statické uskladnění tak bych koupil plechovej sud u kterýho určitě nebude problém sehnat i nějak galvanicky pokovenej pro 100% zdravotní nezávadnost. barákovou zásobárnu vody bych pak řešil jednoduše pomocí 2 sudů který by byly "průtokový" s například elektronicky řízeným týdenním přehazováním pro případ nenadálého oznámení/zjištění že voda se stala závadnou. v takovim případě by člověk měl ještě barel z minulého týdne . v případě pouhýho přerušení dodávek by pak měl člověk 400l relativně čerstvé vody ve sklepě . pokud by někomu vadilo pít týden starou vodu pak sudy může použít třeba jen na WC což už by ale chtělo řešit nejlépe v počátcích stavby i když by to tak drastickej zásah taky nebyl. kdo by chtěl bejt ještě větší detajlista tak tam foukne navrch pár germicidních zářivek a určitě nějakej předfiltr. možná to zní jako samozdřejmost ale mam na starost několik velkejch baráků a ani na jednom vstupní filtr biť jen proti písku neni.

PříspěvekNapsal: 04.10.2012 15:16
od urbanwarrior
ebe: určitě výsledek pokusu zveřejním. pakliže bude v láhvi aspoň zbytek kysličníku, stoprocentně to ochutnám, jestli ne,zvážím to podle okolností. maximálně mně to prožene, nejsem z cukru.

PříspěvekNapsal: 31.10.2012 8:22
od Atrey
Voda se da konzervovat Oxidem uhlicitym ve forme sodovky.

V inertu a pod tlakem se nic nemnozi.

Sam takhle pouzivam vodu do obytnaku.

Zdroj oxidu uhliciteho - snehovy hasicak:))

Dalsi zpusob je stribro. Staci kousek stribrneho dratu a dokud je leskly (nezesulfidovany), krasne desinfikuje.

Pouzivam tenhle zpusob na udrzeni vody na myti v obytnaku.

30-tky vedra a voda netknuta.

PříspěvekNapsal: 05.11.2012 14:31
od štaflík
Mimochodem:
myslím, že je celkem chytré udělat si seznam pramenů a studánek ve Vašem okolí jednak podle mapy.cz (vrstva studánky) a podle ČHMÚ (tam jde o řidší síť, podstatně silnějších pramenů).
V krajním případě si umím představit i využívání monitorovacích vrtů ČHMÚ k získávání vody. Zde je i výhoda, že k danému prameni můžete dohledat v jaké zvodni monitoruje vodu a z toho odvodit, zda bude pitná, či riziková )BTW pokud nedojde k sekundárnímu znečištění, voda z hlubokých vrtů je pitná skoro komplet). Užitečné mohou být i informace o starých, již nepoužívaných, ale nezlikvidovaných vrtech. Obecně lze využít k mapování vodních zdrojů i databázi DIBAVOD (UTFG).

PříspěvekNapsal: 05.11.2012 15:51
od felix5
[quote="Atrey"]

Dalsi zpusob je stribro. Staci kousek stribrneho dratu a dokud je leskly (nezesulfidovany), krasne desinfikuje.

[quote="Atrey"]

tohle máš ověřený praxí nebo si jen myslíš že to desimfikuje ? já jen že testy co sem se stříbrem dělal a některé publikoval i zde na foru bez vijimky ukázaly pravej opak .

Skladování vody :
Co vodu prostě zavařit ? konzervy sou vody plný a záruku maj i 7 let . otázka je do čeho aby to nebyla zavařovačka a při zavařování se z toho neuvolnil kýbl sraček.

PříspěvekNapsal: 05.11.2012 16:44
od big bang
praalien ono to možno nefungovalo preto že ten drôt alebo retiazka nebola čisté striebro(niekto tu robil test s retiazkou ak si dobre pamätám) a preto by sa mal robiť test zo striebornou mincou, kde je garancia že to je skoro 100% striebro!!! :geek: :yes

PříspěvekNapsal: 05.11.2012 19:55
od felix5
proběhlo víc testů než sem tu prezentoval . všechny dopadly v neprospěch stříbra. proto mě zajímá jestly si to jen myslí že to pomáhá protože to někde četl nebo to má skutečně ověřený že to s kusem drátu vydrží déle . řetízek byl 999ka tedy stejný čistota jako u mince

PříspěvekNapsal: 05.11.2012 21:50
od sigmark
a co si vytvořit zásobu sagenu? ten se používá komerčně na čištění studní, a je to taky nějaká sůl stříbra. my tim studnu čistíme a sračka nebyla už léta. nebo systémy typu surviva-pure - filtrace vody přes NBC filtr?

PříspěvekNapsal: 06.11.2012 7:45
od štaflík
SharKhan píše:Trochu oživím tému.

Zaujímavosti o vode, ktoré ste možno nevedeli:

http://covamnereknou.blog.cz/1207/1-prednaska-o-vode

http://covamnereknou.blog.cz/1207/2-prednaska-o-vode

Tak jsem ten blábol přelouskal a jediné, co mě na něm přijde zajímavé je koncert neznalosti základů fyziky s touhou balamutit čtenáře. Třeba ten "pokus" se skleněnou deskou. Skleněná deska nikdy nebude ideálně hladká a hlavně konvičkou na ní neuděláte homogenní proud. Ve vodě bude docházet k turbulencím, jejich interakcím s nerovnostmi jak povrchu desky, tak stěn hubičky konve atd. Tam, kde by stačilo, aby si autor přečetl něco o Coriolisově síle, blábolí něco o paměti vesmírné rotace a podobné dřisty. Vzhledem k podobným lžím, blábolům a negramotnostem těžko věřit zbytku článku. Třeba to blábolení o tom, kolik by měla vážit voda, kdy by se měla vařit, mrznout... Zdroj? Metodika? Už jen ta úvaha, že litr vody by měl vážit půl kila je za situace, kdy je kilo definováno jako hmotnost litru vody (zjednodušeně) je pozoruhodná. nebo lež o tom, že jen u vody je led (tuhá fáze) lehčí, než kapalná, je kouzelná. Za prvé ani tento údaj neplatí za všech fyzikálních podmínek, za druhé např. u řady uhlovodíků je tuhá fáze lehčí, než kapalná. Atd. ad nauseam. Myslím, že článek by se hodil Astanu Šeranovy a nebo těm "gnostýýčkám" do Ptyče.

PříspěvekNapsal: 06.11.2012 8:41
od sigmark
ani jsem to nečetl, tvůj výcuc stačil :-)
to vo jsi vyjmenoval je všechno středoškolaská fyzika,. takže kdo na gymplu nechrápal je schopný poznat že je to sranec (já chrápal na češtině, tak mám čárky krapet kreativní :-) )

navíc je to nějaký mysterologický blábol na hraně recese..

PříspěvekNapsal: 06.11.2012 9:35
od felix5
štaflík píše:

Tak jsem ten blábol přelouskal a jediné, co mě na něm přijde zajímavé je koncert neznalosti základů fyziky s touhou balamutit čtenáře.....

Tyhle pseudovědecký bláboly se číst nedají . po prvnim řádku sem automaticky drtil křížek , jen sem si nebyl jistej kdo je tady blbej poňěvač mi to připadalo dost podobný těm kecům co pouštěj podomní prodavači hrnců z kosmickejch materiálů a který vařej z energie vesmíru.

PříspěvekNapsal: 06.11.2012 10:17
od JimmyJazz
K tomu zavarovani vody: v pilire starych kamenych mostu v NYC byly tesne po druhe svetove valce ulozeny zasoby pro pripad atomove valky. Byly tam prave i konzervy s vodou. Po nejakych 40 letech ty zasoby prozkoumali a konzervy byly prekvapive prazdne, bez viditelneho poskozeni. Cili moc bych na to nespolehal.

PříspěvekNapsal: 06.11.2012 10:26
od bivoj
praalien píše:
štaflík píše:
SharKhan píše:Trochu oživím tému...

Tak jsem ten blábol přelouskal...

Tyhle pseudovědecký bláboly se číst nedají . po prvnim řádku sem automaticky drtil křížek , jen sem si nebyl jistej kdo je tady blbej poňěvač mi to připadalo dost podobný těm kecům co pouštěj podomní prodavači hrnců z kosmickejch materiálů a který vařej z energie vesmíru.

Jenže když se podíváš na rozložení IQ v populaci (dle Gaussovy křivky), tak zjistíš, že procento těch, co těmto blábolům věří je daleko větší, jak procento těch, kteří rozumí fyzice/matematice/atp. a je jim jasné odkud vítr vane. Bohužel, je to tak, ale většina populace je tupé (a hloupé) stádo. To je prostě statistický a nevyvratitelný fakt. (Jinak by totiž nemohly ani existovat teleshopingy se zázračnými noži/mastmi/powergymy a já nevím čím ještě...)

PříspěvekNapsal: 11.11.2012 15:31
od SharKhan
Nechápem, čo je za blábol je na tom, ak prameň, ktorý som uviedol - uvádza:

v ľavom odstavci sú skutočne namerané hodnoty, ten v pravo udáva hodnoty prepočítané (ak by voda anomáliou nebola).

Analfabet ešte nie som...

K tým pseudovedeckým blábolom mám otázku - môžu byť vystavené patenty na ich podklade?

Konkrétne patenty udelené Viktorovi Schaubergerovi, ktorý sa vode a jej obdivuhodným vlastnostiam venoval viac, než ktokoľvek iný v 1. polovici 20. storočia:

http://www.rexresearch.com/schaub/schaub.htm

Video z You Tube:

Viktor Schauberger slovak sub.mp4

http://www.youtube.com/watch?v=7ebNwgBd90s

Skôr, než sa tu niekto nabudúce pozvracia z mojích príspevkov, nech si pozrie ďalšie zaujímavé filmy, kde sa pamäť vody spomína:

VODA dokumentární film Rusko 2006 CZ-titulky

http://www.youtube.com/watch?v=qHXKG4DRxFQ

Naše vedomosti sú len kvapkou v mori

http://www.youtube.com/watch?v=s9MY4prg2e4

Ľudia sa budú musieť naučiť úplne inak uvažovať, rozmýšľať...

Lidi, nepijte vodu!
Prcáááj v ní ryby!
Ani srát nechodí na břeh...

PříspěvekNapsal: 11.11.2012 16:43
od sigmark
Sharkhane, to ze voda je silne anomalni tekutina je akceptovany fakt, ale obalovat to plky o energii vakua, "geneticke" pameti vody, faktor carkoveho kodu cislice 666 a podobnymi sranci, to je asi zbytecne ne? vsechno, co autor clanku uvadi, zahaluje do pseudotajemneho plastiku jen aby byl clanek zajimavejsi ( nehlede na jeho odpor vuci cislu 666, coz je cislo jako kazde jine - ukazuje, odkud vitr vane.). kdyby vzal uvedene anomalie jednu po druhe a rozebral je z hlediska soucasneho standardniho poznani, tak by tomu a) bylo lepe rozumet, b) clovek by si leccos ze stredoskolske fyziky zopakoval, coz se neztrati), c) by to nevyznivalo jako tak ukrutny technoblabol.

jestli jsi napr. moje vytky bral osobne, bral jsi je spatne. Kdo by strilel posla blbych zprav?

PříspěvekNapsal: 11.11.2012 18:37
od Kocour
Konkrétně k patentům: v USA lze dostat patent opravdu na jakoukoli blbost. Patentové úřady se necítí povolané k ověřování, zda navržené řešení funguje. Zkoumají jenom, jestli jsou splněné právní náležitosti. Dokonce lze platnost patentu i následně zpochybnit, pokud ji někdo napadne s poukazem na to, že řešení bylo dříve známé. Představuji si to tak, že americká vláda nechce nést odpovědnost za to, že by někomu odmítla patent a on by se pak s ní soudil o ušlý zisk.

Důsledkem ovšem je, že si každý může patenovat cokoli (pokud na to má, ono to taky něco stojí)a pokud někdo nemá ekonomický zájem, aby podal žalobu na neplatnost, což u úplných nesmyslů asi mit nebude, držitel patentu se může vychloubat, jaký je dobrý.

PříspěvekNapsal: 13.11.2012 14:04
od felix5
To je opravdu smutný a zamyšlení hodný :

Potkají se dvě afričanky s barelama vody na ramenou a jedna povídá druhý .
"Tak si představ , normálně sem slyšela že existujou i země kde stačí otočit kohoutkem a máš čerstvou pitnou vodu kdy chceš"
"Fakt jo ? "
"Jo. a představ si že ty lidi tam sou tak blbý že choděj do obchodů a kupujou si starou vodu v lahvích a pak jí tahaj domů"

(pokud by to tu někoho vyloženě dráždilo tak to klidně smažte ale musel sem se podělit)

PříspěvekNapsal: 13.11.2012 16:17
od matoa
a ešte som to počul aj s koncom kde tá druhá hovorí: "Čože, neverím že taký hlúpy ľudia existujú."

PříspěvekNapsal: 14.11.2012 1:26
od marish
Jak je člověk paranoidní, říká si, která distribuční společnost takový fór šíří...

Není to třeba tím, že zcela podvědomě cítíme, že voda/potravina prodávaná v lahvi/obalu, prostě "musí" být nezávadná do data spotřeby? Zatímco z toho kohoutku to teče i do nádržky wc... Ale jak dlouho vydrží natočená do lahve?

PříspěvekNapsal: 14.11.2012 8:41
od Kralicek
Voda z kohoutky je v podstatě čerstvá voda, upravená podle norem, které, nevím jak dneska, ale dřív byly nejpřísnější na světě. Složení ale je ovlivněno složením zdrojové vody, proto někde mají "tvrdou" vodu, jinde ne. Nenechte se ale oblbnout reklamama na změkčovače, většina zdrojů je povrchových, tudíž není voda tvrdá. Pak už jen kvalitu ovlivňuje kvalita rozvodů, kdo má nové, má vodu jak ze studánky, staré rozvody vodu zanáší svinstvem, někdy i oživují. Drahá voda v láhvi je při plnění taky kvalitní, jenže pak závisí na skladování lahví a taky na jejich materiálu. Plasty jsou porezní a rozhodně nejsou inertní. Zatímco ve vodovodu dojde ke krátkodobému kontaktu vody s čímkoli, v plastu se to pěkně míchá i měsíce a dodávám, že absolutně vše je ve vodě rozpustné (pouze se liší koncentrace). A o vodách, u kterých dva litry stojí míň, než je výrobní cena té plastové lahve, tam se snad ani není potřeba rozepisovat. V nouzi fajn, ale do sklepa do zásoby bych si to fakt nedala. Balené vody by taky neměly sloužit k dlouhodobému jedinému zdroji tekutin - Dobrá voda je skoro destilka, na druhou stranu minerálky jsou nadupaný. Osmotický tlak buněk je mrcha a ozve se. Ale zase v nouzi...

PříspěvekNapsal: 04.02.2013 9:14
od miropiro
BOGOVIK píše:Tak sem nahodou objevil jeste podobny system, tentokrat misto vetru potrebuje slunce

http://sanakvo.org/

Možná by bylo vhodné to trochu upřesnit :) Systém je postavený na vlastnostech glycerinu: ten totiž na sebe rád poutá vzdušnou vlhkost a odfiltruje tak všechny ostatní sloučeniny vyskytující se ve vzduchu.
Poté, co je získán hydratovaný glycerin, přejde glycerin do speciálního modulu, kde je díky jinému bodu varu čistá voda oddělena od glycerinu. Výsledkem je tedy čistý glycerin a čistá voda.

PříspěvekNapsal: 19.02.2013 10:49
od JimmyJazz
A jak je to s vodou v horskych potocich/bystrinach/rickach a na hornich tocich rek (par[desitek] kilometru od pramene)? Myslite, ze by se takova voda dala pit bez upravy? Dejme tomu nejake horska bystrina nekde v KRNAPu ci nejake CHKO?

PříspěvekNapsal: 19.02.2013 11:03
od Kralicek
Já bych teda asi klidně tekoucí vodu pila, ale v žádném případě nepít bez úpravy stojatou a hlavně ne z nějakého ledovcového nebo studeného jezírka. V tom žijou spící brebery, které se po zahřátí v těle probudí ze spánku a dělají si v něm mejdan.

PříspěvekNapsal: 19.02.2013 19:10
od DeadMan
nevím jak jinde ale v beskydech kde se pohybuju tak z potůčku klidně bez úprav a zatím OK dokonce voda stékející z lesa (cesta ve svahu) nechat nakapat do rukou/nádoby taky OK několikrát osobně vyzkoušeno

PříspěvekNapsal: 19.02.2013 23:42
od Koniáš
2 DeadMan

Naprostý souhlas.

Po Beskydech se toulám v každém ročním období a nikdy jsem po pítí z jakéhokoli zdroje neměl problém.

Koniáš

PříspěvekNapsal: 20.02.2013 10:38
od PetrNO
v brdech u jedné nejmenované silnice je vrt-pramen, který kdysi dostal test na dětskou vodu..
takže tam hlavně cajzli, stojí frontu s petflaškama - jedou z víkendu tak nasyslej smradlavý petky a berou vodu "na celej tejden mámo"..

vtipný je, že už to dávno není vrt (ucpaný) ale teče tam potom normálně stružka povrchovka - možno visualně ověřit..

rozbory který se udělaly nedávno (zaplatila obec) vyšlo z toho něco jako "nepít ani po převaření.."
obec to tam vylepila, furt to někdo strhává (asi někdo kdo chce dopřát cajzlům zážitky) :-)

osobně po zkušenostech z malejch tater - nepil bych ani z bystřiny, nikdy nevíš co to tam splavilo a odkud... kus jaký mrtvoly uhynul o pár metrů vejš atd..

jedině převařit, tablety... nebo vodu na záda...

PříspěvekNapsal: 20.02.2013 15:25
od urbanwarrior
Mám dojem, že tubička tablet na vodu ani nic neváží, ani nic moc nestojí, o nějaké kroucení střevy, o horším ani nemluvě, nestojím. Zajímavý experiment, proč ne, ale taky do rokle radši opatrně slezu než bezhlavě skočím...

PříspěvekNapsal: 20.02.2013 17:34
od DeadMan
Tak je třeba u toho přemýšlet a číst terén je jasné že nebudu pít z potoka u jaderné elektrárny (schválně přeháním pro názornost) když jsem v horách tak dle prostředí usoudím zda je to OK.

První věc je okolí pak barva vody a zápach a když se to dá dohromady tak je velká pravděpodobnost že když se napiješ (neříkám pít dlouhodobě) tak je to v pohodě (nedávno jsem byl na prohlídce u doktora a jsem stále v dobrém stavu).

Stojatou vodu tak samozřejmě nepiju.

PříspěvekNapsal: 21.02.2013 16:47
od vrbodol
Tak já výjma stojatý vody na čundrech piju takřka z čehokoliv a nikdy nic.A to mi stačí se blbě podivat na jídlo a už mám srajdu.Myslim že nějaká mrtvola nahoře po proudu taky neublíží, řekl bych že samočistící schopnost vody si s tim poradí (rákosí ,mechy a tak).Za mlada jsme léta pili vodu přímo z Malý Ameriky a nikdy nic a že tam muselo bejt svinstva.Z tekoucí akorát moc nemusim Pšovku na Kokořínsku (na svejch toulkách s detektorem jsem tam viděl takovýho eternitu, barev a jinýho svinstva nehledě na to že každá druhá chata tam má trativod nebo tam rovnou pouštěj žumpu).Tak tam radši né i když jsem tam na tý vodě na čundrech vyrůstal,ale tam maj asi na to vliv ty mokřady co to přefiltrujou.

PříspěvekNapsal: 21.02.2013 23:21
od SharKhan
Ak sa vám voda zdá divná - zápach a chuť - radšej nepite.
Nech je to kdekoľvek.

http://zpravy.idnes.cz/mrtvola-v-nadrzi ... anicni_brd

:roll:

PříspěvekNapsal: 21.02.2013 23:29
od urbanwarrior
vrbodol: ze pšovky pít vodu netřeba - procoural jsem za mlada celý kokořínsko, a co si pamatuju, na každém kroku tam byly mraky studánek s neuvěřitelně kvalitní vodou. kdysi jsme je mapovali, škoda, že ta mapa skončila kdoví kde...

PříspěvekNapsal: 21.02.2013 23:39
od vrbodol
Jo hochu tak teď se nebojim snad jen Vojtěchova-tý u hlavní silnice a snad jedna u Blatců a u Krvomlýna nebo jak se to jmenuje..Jinak je všechno dost zdevastovaný.Jo ještě Konrádov.

PříspěvekNapsal: 22.02.2013 0:06
od urbanwarrior
No přesně tyhle místa mám na mysli - od Konrádova za mlýnem doprava do skal, bývaly tam za starých časů chmelnice, uprostřed lesů zplanělý švestkový aleje a samá kamenná studánka. ALe to je sto let zpátky, naposled jsem byl na pokličkách tak před deseti lety. :(

PříspěvekNapsal: 03.03.2013 16:39
od Grunt
No, moje babka je z hor (Slovenská strana Beskyd) a tam to mají vyřešené tak, že voda stéká z hor (kde pramení) v podobě malých potůčků dolů do údolí a vlévá se do hlavní řeky, která protéká celou vesnicí. Na louce nad baráky u jednoho takového potůčku je studna, do které se voda vlévá a kde se usazují nečistoty na dno. Ze studny potom vždy vede pod loukou měděná trubka a dole u baráků se rozděluje na přívody k jednotlivým barákům. Vždycky na jednu studnu je pár sousedů (co to za dávných časů společnými silami budovali). Pamatuju se když jsem se jako malé děcko v potůčku cáchal a stavěl si hrázičky, tak kdosi přiletěl a dostal jsem pěkně na prdel, protože tu vodu čeřím, ta pak unáší nečistoty, z kohoutků jim teče špinavá voda a byl jsem vyslán po proudu níž za studnu kde už to nebude vadit. Voda z kohoutků teče chuťově výborná (dokonce lepší než to co teče tady na jihu Moravy z vodovodů) a i za parného léta velmi osvěžující (v napuštěném umyvadle se dají i v létě chladit lahváče). Sice má moje babka pro všechny případy vždy ve špajzu basu minerálek, ale jinak se tam ta voda pije, vaří se s ní a koupou se v ní a přitom bez problémů překročila osmdesátý rok svého života. Za to co jí teče z kohoutku v životě nezaplatila ani korunu a celá údržba spočívá v tom, že se čas od času sebere banda chlapů, odklopí víko od studny a studna se vyčistí od nánosů, které se tam za ty roky usadili.

PříspěvekNapsal: 21.05.2013 6:02
od SharKhan
EU parlament tlačí na privatizáciu vodných zdrojov (do neba volajúce chrapúnstvo).

Existuje iniciatíva, ktorá sa to snaží zabrzdiť - pretože voda je verejný statok, nie komodita :!:

VODA a SANITACE jsou LIDSKÁ PRÁVA

VODA je VEŘEJNÝ STATEK, NIKOLI KOMODITA. Vyzýváme Evropskou komisi k návrhu legislativy, která zavede lidské právo na vodu a hygienu tak jak je uznáváno Organizací spojených národů a která bude podporovat zajišťování vody a hygieny jako základní veřejné služby pro všechny. Legislativa EU by měla po vládách požadovat zajištění a poskytování dostatku čisté pitné vody a hygieny všem občanům. Požadujeme, aby:
měly instituce a členské státy EU povinnost zajistit všem obyvatelům právo na vodu a hygienu.
zásobování vodou a správa vodních zdrojů nespadaly do „pravidel vnitřního trhu“ a aby bylo vodohospodářství osvobozeno od liberalizace.
EU zvyšovala své snahy o zajištění univerzálního přístupu k vodě a hygieně.

http://www.right2water.eu/cs

PříspěvekNapsal: 21.05.2013 16:41
od felix5
z vody už je dávno kšeft. lidem po letech došlo že to je cennější komodita než elektřina ,ropa, plyn dohromady . zkrátka voda = život . sucho = smrt . na tomhle se vždycky bude chtít někdo napakovat ostatně takový snahy tu už v minulosti byly a bude hůř.

PříspěvekNapsal: 25.06.2013 8:40
od Kralicek

PříspěvekNapsal: 27.06.2013 20:56
od SharKhan
Celkom fajn stránka, tie studánky.

Dobrá správa.
V EU sa voda privatizovať nebude!

http://www.teraz.sk/ekonomika/eu-voda-p ... lanok.html :yes

PříspěvekNapsal: 02.07.2013 8:15
od felix5
že by náznak zdravého rozumu v jinak chorých myslích ? skoro se tomu nechce věřit .

PříspěvekNapsal: 31.08.2014 17:51
od Marconi
ČRO Vltava, úterý 2.9., 21:30 Klub rozhlasové hry
Marek Epstein: Pescho.
Když se voda vytratí... Dramatický příběh z nepříliš vzdálené budoucnosti. Původní rozhlasová hra oceněná v soutěži ČRo v roce 2013.

PříspěvekNapsal: 23.09.2014 12:19
od tygrsdrakem
DeadMan píše:Tak je třeba u toho přemýšlet a číst terén je jasné že nebudu pít z potoka u jaderné elektrárny (schválně přeháním pro názornost) když jsem v horách tak dle prostředí usoudím zda je to OK.

První věc je okolí pak barva vody a zápach a když se to dá dohromady tak je velká pravděpodobnost že když se napiješ (neříkám pít dlouhodobě) tak je to v pohodě (nedávno jsem byl na prohlídce u doktora a jsem stále v dobrém stavu).

Stojatou vodu tak samozřejmě nepiju.

Dana Drábová kdysi přinesla na jednu přednášku dvě lahve. V jedné byl vzorek vody odebraný na poslední kontrolní výpusti z Dukovan, ve druhé byl tuším Ryzlink rýnský, asi deset let starý odněkud z Moravy. Rýňák na geigeru pípal víc 

PříspěvekNapsal: 23.09.2014 14:38
od kregan
Nám zase technik na terénním cvičení v pražský ČOV ukazoval, jak přitékají splašky, čistící proces a z toho, co vytejkalo zpátky do Vltavy se demonstrativně napil. Jak nejsem žádná citlivka, co se jídla a pití týče, do tohodle bych asi nešel.

PříspěvekNapsal: 28.01.2016 21:27
od JenDAG
Ziskani vody kondenzaci vlhkosti
https://m.youtube.com/watch?v=Rr8gUVYhFUA

PříspěvekNapsal: 28.01.2016 22:33
od Heike
Kregan-Znám jednu pohádku-v jednom zařízení produkujícím skutečně zajímavé látky byla čistička. Při pravidelných testech se voda nabrala tak do jedné čtvrtiny láhve a zbytek dolil odstátou z vodovodu. Výsledky byly vždy taktak ještě v normě. Pod čističkou napajedlo hospodářských zvířat, rybník a o kus níž řeka. Na první pohled zdravé prostředí, skoro až bukolický výjev ;) . A ten fórek s pitím se dělal taky, divákům se otočil kufr nad sklenkou minerálky neperlivé. Borce nikdo neviděl nabírat tu vodu u výpusti.

PříspěvekNapsal: 28.01.2016 22:38
od the.marek
Už jsem slyšel taky jednu takovou pohádku o jednom podniku v Sev. Čechách... :mrgreen:
A řekl bych, že takových pohádek je u nás v praxi na vydání X knih a pohádkových sbírek... :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 16.02.2016 16:14
od Lyster
Jak podojit matičku Zemi. Kdo chce studnu, čekají ho přísná pravidla

http://bydleni.idnes.cz/studna-co-potre ... stavba_web

To je zas nadpis. Hlavně že nás dojej cizí nadnárodní korporace. To je v pořádku. :(

PříspěvekNapsal: 16.02.2016 18:34
od Seldred
Ten článek je jen placená reklama na to aby si to lidé nedělali samy a raději to za drahé prachy přenechali firmě. Kromě posílání žádostí o vyjádření snad ke všem co maj do prdele díru to jinej opruz není. Ale je fakt že papírování u toho bylo víc jak u baráku.
Zajímavý způsob jak to odrbat nám vysvětlil vrtař, pokud se jedná o pokusný vrt za účelem vydatnosti a kvality vody tak žádosti posíláte jen na jednu či 2 instituce (nevím které, nepamatuji si to) a pak testovat kvalitu vody či vydatnost můžete klidně 50 let, tam už nejsou žádné lhůty. Nefunguje u novostaveb, protože zdroj vody je součástí stavebního povolení a tam ta studna musí být zkolaudovaná.

PříspěvekNapsal: 10.03.2016 0:56
od noe
Zkusím trochu vzkřísit tohle téma.

Ad filtrace. Určitě jste to zaregistrovali, případně znáte, ale možná by to v tomhle vláknu nemělo chybět - xylemový filtr. Podobně jako filtry postavené na nanomateriálech nedokáže odflitrovat viry, ale mechanické nečistoty a bakterie ano. Viz http://bushcraft.cz/nutne-k-preziti/potrava-a-voda/xylem-nejlevnejsi-filtrovani-vody/. Asi to není na kdovíjaké velké objemy, ale nouzovka určitě ano. Hlavně pokud máte trubku a stahovací pásky, pak můžete filtrovat, dokud kolem máte nějaké borovice :)

Nicméně chtěl bych řešit něco jiného. Nechali jsme čerstvě vyvrtat studnu, hloubka přes 30m, nejméně dvě zvodně, takže vody dost. Voda dobrá, hlubinná. Nicméně je vrtaná a závislá na el. čerpadle. Průměr pažení klasika 125 mm. Otázka je jasná - jak z této hloubky dostat vodu v případě, že nebude elektřina? Určitě budu mít nějaký záložní solární systém. Ale ani ten nemusí být věčný, nehledě k tomu, že je to prostě jako cokoliv jiného náchylné k poruše. Ruční pumpou z takové hloubky vodu nedostanu. Asi by se dala spouštět na lanku nějaká plechovka, ale rozhodně bych chtěl nějaké systémovější řešení. Už jste to někdo nějak řešil?

PříspěvekNapsal: 10.03.2016 8:46
od K4cer
Není až tak důležitý jak hluboká je studna, ale f jaký hloubce je hladina.

Ruční pumpa Standart II a Standart T je schopna čerpat z hloubky DO 30m (dle údaje výrobce, asi by to šlo trochu natáhnout) a vejde do 100mm trubky. Princip je v tom že pracovní válec pumpy je uvnitř studny a k rukojeti je připojen dlouhým táhlem.
Do 30m jsem ji nikdy nemontoval, takže vycházím jen z údajů výrobce; ale jinak je to dobrá pumpa a funguje, už jsem ji montoval.
Ovšem, do 100fky trubky už pak nedáš nic jinýho. Šlo by mít ji rozloženou a v případě potřeby vytáhnout čerpadlo a sestavit a vosadit pumpu, té práce tak na hodinu i s cígem, pokud to máš předpřipraveno.

PříspěvekNapsal: 10.03.2016 8:56
od noe
Výborné, díky za tip, na tuhle jsem nenarazil. Hladina nastoupá samozřejmě výrazně výše, aktuálně většinou do cca 6 nebo 7 metrů. Ale vzhledem k průměru musím počítat s tím, že se něco vyčerpá - a spíš víc. Každopádně díky, to vypadá velmi dobře a nadějně.

PříspěvekNapsal: 10.03.2016 10:27
od Dagobert
Ruční pumpa je schopná vytáhnout vodu do cca 10m. Takže jestli ti voda vystoupá do těch 6-7, tak ji ruční pumpou zvládneš čerpat.

PříspěvekNapsal: 10.03.2016 11:05
od noe
U většiny pump, co mají pracovní válec "v sobě", udávají max 7 metrů. A jak říkám, musím počítat s tím, že něco vyčerpám a tím hladina může i výrazně klesnout - po většinu času nijak výrazně, zvodně jsou tam dvě a docela vydatné. Ale vody obecně bude stále méně a v sušším období může být hladina výrazně níž. Takže na 10m nechci spoléhat. U nás zatím dobrý, ale o nějakou vesnici dál nedávno vrtali 120 metrů (i když pro obec, takže aby měli dostatečnou kapacitu). No ještě přemýšlím nad využitím větru - tohle se mi líbí moc! http://hobby.idnes.cz/vetrne-cerpadlo-floris-energy-globe-awards-f2v-/hobby-dilna.aspx?c=A150713_105858_hobby-dilna_bma

PříspěvekNapsal: 10.03.2016 12:27
od Dagobert
Tohle má ve spojení s vodojemem kdejaká farma v americkém filmu. :-) [url]
https://www.google.com/search?q=v%C4%9B ... MefUxYM%3A[/url]

PříspěvekNapsal: 10.03.2016 13:50
od dawsa
To se vyrábí i u nás. Americké modely nejsou postaveny na situaci, kdy mrzne. Řeším to taky a vymyslel jsem nádrž v nezámrzné hloubce, kam vodu přečerpám, když bude vítr. 2 kubíky by mohly stačit.
V případě ztroskotání se dá vytáhnou voda i z vrtu- používám ke vzorkování vody z vrtu nerezový odběrový válec, ten největší má určitě 3 litry objem, jen to je samozřejmě určeno pro jeden odběr. Představa, že tím zásobuju rodinu by vyžadovala nějaký ruční rumpál. Ale jde to. Na dno válce je nutné dát zátěž, aby se to potopilo :-))

PříspěvekNapsal: 10.03.2016 14:50
od noe
To já bych hnal vodu spíš někam nahoru, aby pak byla schopná samospádem zásobovat dům. Nádobu mám na zálivku na zahradu, zatím kubíkovou IBC, no jak se rozšiřuje zahrada, asi bude třeba víc vody. A příští rok se snad povede už přírodní jezírko. Vody není nikdy dost :)

PříspěvekNapsal: 10.03.2016 14:54
od noe
No ještě nad tím přemýšlím. Podzemní nádrž jsem měl taky v plánu, ale dostat vodu z ní do domu chce zase elektřinu. Výhodou je, že v zimě nezamrzne a v létě se nepřehřeje, to je fakt. Uvidíme :) Na druhou stranu, tohle větrné čerpadlo by mělo být funkční už při nějakých 2 až 3 m/s, což máme u nás na Vrchovině v podstatě furt :)

PříspěvekNapsal: 12.12.2016 5:58
od Lyster
Siegel: Světu hrozí krize, ale lidé stále nechápou, že voda není zadarmo

http://zpravy.idnes.cz/seth-siegel-voda ... anicni_fer

PříspěvekNapsal: 12.12.2016 6:25
od Josef
Firma Kunz Hranice za první republiky zcela běžně vyráběla a vyvážela do celého světa farmářské větrné pumpy s čerpací jednotkou dole ve studni, která byla schopná pracovat i během zimních mrazů. Existovaly také systémy, kdy byla mechanická energie od větrného stožáru poměrně úsporně a s malými ztrátami přenášena přímočarým vratným pohybem (drátovody, mihadla) k čerpací jednotce umístěné o mnoho desítek metrů jinde než stojí stožár (třeba do zděného přístavku či do sklepa). Docela názorné obrázky, podle kterých se to možná dá i podomácku vyrobit může případný zájemce najít v knížce od p. Jaroše, která se tuším jmenuje Větrné motory na Moravě.

PříspěvekNapsal: 13.12.2016 0:39
od noe
dawsa píše:.. V případě ztroskotání se dá vytáhnou voda i z vrtu- používám ke vzorkování vody z vrtu nerezový odběrový válec, ten největší má určitě 3 litry objem, jen to je samozřejmě určeno pro jeden odběr...

Nouzová varianta, ale i na tu se chci připravit. Dá se to někde koupit? Pod čím to případně hledat? Našel jsem jen odběrné válce do cca 1 litru max. Ideální by byl válec s klapkou vespod, která by se při spouštění otevřela, čímž by voda válcem volně proudila a při vytažení by se uzavřela tlakem vodního sloupce.

PříspěvekNapsal: 10.07.2017 20:56
od Lyster
Ind zavlažuje vyschlé vesnice v Himálaji, vodu skladuje v ledových stúpách

http://zpravy.idnes.cz/ledove-stupy-him ... anicni_ert

PříspěvekNapsal: 21.11.2017 15:00
od zdoch
Narazil jsem na zajímavou databázi všech studánek v ČR včetně popisu, kvality vody (občas i rozbor vody), gps souřadnic, fotek, je tam i filtr na vyhledávání studánek.
Takže kdo chodí na čundry, může se podívat na studánky v okolí a zjistit, zda je voda pitná, jestli se o studánku někdo stará, co to je za pramen, pod jaký spadá katastr atd. Někdo si stím dal hodně práce :yes
http://www.estudanky.eu/

PříspěvekNapsal: 04.12.2017 7:09
od proforma
https://www.stream.cz/adost/10020017-ve ... y-z-plastu

Kdo skladujete balenou vodu pro pripad nouze, nebo pijete bezne, vyse test balenych vod. Obsahovaly pesticidy, patogenni bakterie, a to i koliformni. Hlavne kojenecke (!). Z 29 testovanych vod jich NEproslo 6, to mne tedy docela prekvapilo... Bez vyhrad proslo taky 6, ale z nich zadna kojenecka. Ostatnich 17 byly s mensimi nalezy/vyhradami, ale neskodlive.

PříspěvekNapsal: 14.03.2018 21:29
od Lyster
Velké nezávislé testy kohoutkové vody. Co doopravdy obsahuje?
https://www.stream.cz/adost/10023202-ve ... tkove-vody

Dopadlo to lépe než balená voda. Viz odkaz od Proformy.

PříspěvekNapsal: 02.05.2018 17:51
od Lyster
Česko dramaticky vysychá, vody je už teď jako ve vrcholném létě
https://www.novinky.cz/domaci/470908-ce ... -lete.html

PříspěvekNapsal: 02.05.2018 20:26
od Rafael
Pozor, velmi nekorektní příspěvek!

No, to se na zahrádkářských forech včetně praktických zkušeností píše už několik let, nic nového. Vysychají studny, nejde jim nic vypěstovat atd...
A co na to kompetentní státní orgány, MZ, MŽV a podobné spolky?
Jak proti tomu bojují?
Samozřejmě dotacemi.
Jak jinak???
Neprůhlednými tunely obohacující jen ty vyvolené, ale hlavně aby se vlk nažral a koza zůstala celá a aby veřejnost viděla, že něco dělají.
Dotacemi - vyhozenými penězi pro pár vyvolených na velmi pochybné projekty které nic moc neřeší. Na nějaké nádrže domácí na zachycování dešťových vod apod.
Ti "chytřejší" svádějí nynější stav hlavně na komunisty - na jejích meliorace, odvodňování bažin, rozorávání mezí apod.
*
Nejsem pamětník rozoorávaní mezí, tak starý zas nejsem.
Ale už delší dobu si všímám budování nejrůznějších kanalizací. Betonových
a dlážděných nejrůznějších ploch pod záštitou EU.
Pořád se někde ryje, kope, kanalizuje a voda z krajiny tím velmi rychle odtéká a mizí.
A většinou je poblíž cedule ve znění něco o EU..
*
Kde jsou ty staré příkopy a škarpy v kterých podél komunikací pomalu tekla voda a mohla se vsákovat do okolní krajiny nebo zůstat tam kde spadla?
(Kde zůstal starý selský rozum?)
Nejsou už skoro nikde.
Nahradily je chodníčky, rozšíření kvůli cyklostezek, kácejí se poblíž silnic i vzrostlé a krásné stromy aby do nich nějaký magor řidič nenarazil a kvůli ním se nezabil.
*
O devastaci zemědělských půd Agrofertem apod. raději vůbec nepíšu.
A o prameništích řek a devastavaci, odlesněni a vysušení Šumavy už vůbec ne.
*
Bůh ochraňuj naše potomky před takovými šílenci!

PříspěvekNapsal: 10.07.2018 17:14
od Lyster
Klimatická chyba. (Video o odvodňování půdy.)
https://www.youtube.com/watch?v=oFOqiVyOzUw

PříspěvekNapsal: 07.11.2018 2:37
od Lyster
Zásoby pitné vody zamořila chemie. Nadlimitní kontaminace naměřili ve 40 % vzorků
https://www.lidovky.cz/domov/zasoby-pit ... ejctenejsi

PříspěvekNapsal: 22.11.2018 10:09
od Linx
Ahoj,

Budu obědnávat konzervovanou vodu, 2l konzerva vyjde asi na 80,- Kč. Přídá se někdo ??

PříspěvekNapsal: 22.11.2018 10:38
od dracekvo
Nepatří to spíš do vtipů? :D

PříspěvekNapsal: 22.11.2018 11:42
od Hdm
Teď nevím jestli myslíš kvůli té ceně, nebo tomu, že se vodou nenaobědvá :rofl

PříspěvekNapsal: 22.11.2018 11:58
od dracekvo
Kvůli ceně.
Když vemu jak dloho vydrží voda v pet flašce za 3,50,- Tak i kdybych obměňoval zásoby každý měsíc. Cena je úplně nesrovnatelná.
Nehledě na komfort pet flaška vs konzerva.

PříspěvekNapsal: 22.11.2018 12:06
od Hdm
To byl sarkasmus, kvůli jeho "Budu obĚdnávat konzervovanou vodu..."

PříspěvekNapsal: 22.11.2018 13:35
od Linx
Problém s vodou je, že když jí necháš ve flašce nebo kanistru, musíš to co měsíc, max dva měnit. Konzervování vody má výhodu, vydrží min 15 let. V USA jí normálně prodávají, doprava je dost drahá a udávají min trvanlivost 30 let. Jako železná zásoba pitné vody to celkem stačí, užitkovou mám v kostce.

PříspěvekNapsal: 22.11.2018 14:12
od Vladimir
Tuším SBF :D

Aby som nebol OT, voda z vlastnej skúsenosti vydrží vo fľaši aj viac ako pol roka a nič jej nie je, dlhšie som neskúšal. Mimo to, ako sa vlastne voda môže pokaziť? Nejak sa v nej rozmnožia baktérie alebo nejako zoxiduje, možno hlúpa otázka, ale nie je mi to jasné, pretože mi to príde, že aj keď sa tej vode niečo takéto stane po dlhej dobe, nestačí ju prefiltrovať a prevariť a je znova pitná? Tak a teraz do mňa :-)

PříspěvekNapsal: 22.11.2018 15:08
od Nuwara
Skladování v plastu (např. pet flašky) má tu nevýhodu, že se může plast pomalu rozkládat a uvolňovat do vody, ale sám o sobě takhle nedegraduje, potřebuje UV záření.
Takže když skladovat vodu v pet flaškách, tak v temnotě. Nedělal jsem rozbor té vody, nicméně její požití nezanechalo zřejmé následky po roce skladování :-)
Ad konzervy - přijde mi to jako docela efektivní způsob, jak zbytečně utratit hodně peněz. :-) Mimochodem, když už to někdo mermomocí chce, proč i tu vodu nezavaří sám? :-)

PříspěvekNapsal: 22.11.2018 16:31
od Hohepa
HM CO VODY VE SKLE ?
Třeba aqua anna kojenecká vychází cca 24 kč litr , to je skoro půlka co v tom plechu.
A tomu sklu bych věřil mnohem víc než plechu,
neb ty konzervy jsou zevnitř ošetřeny proti korozi a třeba možná zrovna tím plastem :angel

PříspěvekNapsal: 22.11.2018 16:35
od DeadMan
Pitnou vodu co vozím v autě měním jednou za rok (kojenecká v petce).

Uskladněná je jen ve dvou igelitových "termo" taškách z Lidlu.

Nikdy nebyl problém ........

PříspěvekNapsal: 22.11.2018 16:59
od Hohepa
Vodu mám tak jen v PETkách .
Ale popravdě jsem ji nikdy neměl déle než rok, tak netuším, jak skutečně dlouho vydrží.
Jen že pokud bych zařizoval post apokalyptický bunkr, rozhodně bych dal přednost vodě ve skle než v plechu.
Jsou i skleněný 11 litrový barely za 399 Kč. Voda s image, přidanou hodnotou a příběhem...prostě si někdo mastí ekologickou kapsu
Pořád za půlku než v tom plechu.

PříspěvekNapsal: 22.11.2018 17:38
od Kapo
To ste už všetci okrem mna videl pokazenú vodu? :lol:

Linx píše:Ahoj,
Budu obědnávat konzervovanou vodu, 2l konzerva vyjde asi na 80,- Kč. Přídá se někdo ??

To je dúfam aspon sušená. Bo za túto cenu mám výborné víno v sklenenej flaši od vinára, ktoré my vydrží do konca života. A viem si vcelku dobre predstaviť ten koniec života, ako popíjam vínko....

PříspěvekNapsal: 22.11.2018 17:54
od Nuwara
Hele, na druhou stranu, já vlastně nikdy neviděl plechovku vody, to se třeba zkazit může :-)

PříspěvekNapsal: 22.11.2018 19:33
od Alstratt

PříspěvekNapsal: 22.11.2018 22:53
od K4cer
Tady ste se hromadně dali na LSD, bo co? Dyť to je pitomost naprostá..

V autě mám karton vody, který vypršela záruka někdy v 2017. Ta voda se tam vozí v zimě v mínus dvaceti i v létě v plus čtyřicet, a nevěřím tomu že jí něco bude. Schválně ji zítra nebo f průběhu víkendu vochutnám, a kdyby jsme se víckrát nesetkali, tak jste měli pravdu.
Doma a v garáži mám kohoutkovou vodu v černých plastových kanystrech, měním jednou za půl roku. Právě vo víkendu jsem kanystr z dílny stěhoval domů (by mi v garáži nezamrznul) a ze zvědavosti jsem se z něj napil, naprosto normální voda.

Kupovat vodu v konzervě (wtf?) za vosumdesát korun je magořina.
Čistej vzduch f konzervě co, nic?

PříspěvekNapsal: 22.11.2018 23:35
od Alstratt
Samozrejme je to blbost voda v plechovce, ale verim ze se nekde najdou i taci co koupi toto. :roll:

https://www.tatrakon.sk/product/tatransky-vzduch/

Jinak do auta si davam tez obycejne petky s vodou.

PříspěvekNapsal: 23.11.2018 9:15
od Vladimir
Linx píše:Ahoj,

Čudujeme sa ako to niekto môže kúpiť, no Linx prvý príspevok a hneď takáto reklama - inzercia. Stavím sa, že to tento človek sám predáva :-)

Preto ako som pôvodne napísal, tuším SBF :D

PříspěvekNapsal: 23.11.2018 10:39
od Fabulous
SFB nebude, není tam odkaz. Ale je to samozřejmě chujovina. Kdo si chce uchovat vodu, nechť si koupí obyčejnou bublinkatou v PETu a hodí jí do sklepa. Za pět let bude úplně stejná...

PříspěvekNapsal: 23.11.2018 11:41
od Bill Masen
Vidíš Fabe, si mě předběhl. K uskladnění se víc hodí voda sycená. Na pití je lepší, oxid uhličitý zabraňuje množení bakterií a vařením se uvolní.
Ten Tatranskej vzduch, normálně bych na ně poslal ČOIku, v jejich případě spíš SOIku. To je normálné klamania spotrebitelov toto. :chuckle

PříspěvekNapsal: 23.11.2018 12:57
od JOBU
Hej pretože obsahuje aj zvuk ovečiek a západ slnka :) Ako suvenír z konzervárne dobrá blbovinka.Pokiaľ viem,niekde v číne niektoré firmy normálne zarábajú na konzervách s čistým vzduchom,takže odporúčam kúpiť do zásoby :)

PříspěvekNapsal: 23.11.2018 13:01
od pracintl
V Rakousku v okolí Halstattu je možné koupit sprej se stlačeným alpským vzduchem - cena asi 30 EUR, pokud si dobře pamatuji. A číňani to poměrně nakupují.

PříspěvekNapsal: 23.11.2018 21:16
od Nuwara
Ty voe, v Halštatu by mohli po konzervách prodávat i minulost. Autentickou a nejstarší, páč cokoliv staršího by nemohlo být v železných plechovkách :-)
Ale ten Tatranskej vzduch se mi taky líbí.
Sorry za OT, ale neodolal jsem. :-)

PříspěvekNapsal: 18.12.2018 18:30
od dracekvo
Hele mám jeden problém.
Točím si pravidelně do pet láhve vodu z kohoutku. Nějakou dobu je vše v pořádku, ale pak se voda v láhvi začne kazit. Ke konci už voda smrdí do druhého dne. Na plastu je vidět, že tam kde není voda je nějaký povlak.

Teď to není problém, flašku vyměním, ale jak dlouhodobě udržet láhev použitelnou například v přírodě kde není savo, ocet a tak?

PříspěvekNapsal: 18.12.2018 18:48
od Sofi
Klasické pet lahve, ve kterých jsou prodávány nápoje v obchodech, jsou určeny jen pro jednorázové použití. Opakované použití se důrazně nedoporučuje, láhev degraduje a uvolňují se z ní do nápoje škodlivé látky. Důkladné mytí, používání např. octa, vyšší teploty či např. alkohol degradaci láhve ještě urychluje.

PříspěvekNapsal: 18.12.2018 18:58
od JOBU
Použi sklenenú fľašu.

PříspěvekNapsal: 18.12.2018 19:32
od Bill Masen
dracekvo píše:...do pet láhve vodu z kohoutku...
A jakej k tomu máš důvod?

PříspěvekNapsal: 18.12.2018 21:11
od dracekvo
No, asi máte pravdu. Budu si muset pořídit nějakou jinou nádobu na vodu.

A proč? Protože u nás je voda dobrá, tak nevidím důvod kupovat balenou vodu.

PříspěvekNapsal: 18.12.2018 22:02
od JOBU
Tak aký je dôvod ju dávať do plastu až do druhého dňa?

PříspěvekNapsal: 18.12.2018 22:18
od Bill Masen
A to jí někam odnášíš? Protože doma jí skladovat když ti teče z kohoutku, tomu nerozumím. Navíc při stáčení do petky nezajistíš,aby se ti tam nedostala nějaká bakterie. Naopak balená voda se hodí jen na to skladování, jinak je to nesmysl.

PříspěvekNapsal: 19.12.2018 7:00
od dracekvo
Prostě si natočím vodu třeba k PC a piju jí tak dlouho dokud jí nevypiju. Sem línej pořád běhat si točit do hrnečku.
Trošku sem pročet a fakt to není nic dobrýho používat petky. Tak se pokusím koupit nějaký džbánek.

PříspěvekNapsal: 19.12.2018 8:14
od Atraidis
Kup si lahev z HDPE to je lepší plast než obyčejná PET. A ideálně s širším hrdlem aby jsi dovnitř dal ruku s houbičkou a jednou za čas se to musí pořádně vydrhnout s jarem nebo ještě líp sanitárním roztokem. Pak to bude zase fungovat jak má.
Já osobně používám petku tak týden dva a pak si koupím novou.

PříspěvekNapsal: 19.12.2018 8:23
od Hdm
Kup si skleněný tuplák (litrový "půllitr"), to než vypiješ chvíli dá,, budeš za machra a taky něco naposiluješ ;-)
Doma to tak mám a je to výborný.
Když už by jsi trval na plastu tak nalgenu.

PříspěvekNapsal: 19.12.2018 8:45
od dracekvo
Já potřebuju něco s víčkem. Protože sem nešika a každou chvilku bych do tupláku drcnul.

A co třeba materiál tritan?

Budu si dělat objednávku nějakejch věcí tady a mám tam VO ceny, tak že bych si přihodil dvě flašky.
https://www.militarysklad.cz/lahev-trit ... 1000083007

PříspěvekNapsal: 19.12.2018 9:13
od Bill Masen
Prakticky to samý jako nalgenka. Taky ji používám. Mám multidrink, tu s brčkem. Dobrý do auta, nezvedám za jízdy flašku před oči.

PříspěvekNapsal: 19.12.2018 9:15
od Sofi
Pro takový účel bych šla do levnější skleněné klasiky...

https://www.gastrozone.cz/gastro-lahev- ... ranna.html

PříspěvekNapsal: 19.12.2018 9:47
od dracekvo
Když už něco takovýho budu kupovat, tak chci široké hrdlo kvůli čištění. :)

PříspěvekNapsal: 19.12.2018 9:47
od krvfx
Úplně nejlepší je Nalgene OTF. Pro stejné účely ji používám už pár let. Když se do ní dává jen čistá voda, tak se prakticky nemusí udržovat.

PříspěvekNapsal: 19.12.2018 10:02
od Sofi
dracekvo píše:Když už něco takovýho budu kupovat, tak chci široké hrdlo kvůli čištění. :)

Na skleněné lahve se používá štětka ;)
Ale jak chceš... prodávají se skleněné lahve, džbány a nádoby i se širokým hrdlem a s víčkem :)

PříspěvekNapsal: 21.12.2018 15:02
od jameson363
0,8L lahev z Tritanu maj za par supu v Decathlonu, nedavno jsem kupoval. Potreboval jsem totiz neco do chcest rigu, protoze litrova Nalgene se nevejde a 0,5L je zbytecne mala, tahle 0,8L je idealni :D

PříspěvekNapsal: 21.12.2018 15:18
od kregan
Česku chybí téměř čtyři roky voda, zasahuje to už i do stability systému, tvrdí autoři projektu InterSucho
https://www.irozhlas.cz/veda-technologi ... 191600_ako