Balistická ochrana těla

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvekod Maximus » 27.03.2019 21:32

To prepper969: Zatím pro ohýbání Armoxu Advance není metodika od samotného výrobce, takže si to musí každý vymyslet sám. Problém je, že Advance je silně překalený a rád při ohýbání praská. Takže je to docela práce to ohýbání vymyslet a žádná malá firma nezapatí nejakou certifikaci - může udělat jen balistické zkoušky a případně nějaké další testování.
Cena by se měla pohybovat +- 6 tisíc, což není úplně málo, ale poměr výkon/cena mi příjde konkurenceschopný i k "moderním" plátům.Záleží i na množstevní slevě ;)

To Cipis:Ocelový plát na záda mi příjde jako méně problematický než ten hrudní a i u toho předního plátu je třeba počítat s tím, že jen tak nelevituje, ale je v nějakém nosiči (většinou z Cordury 500 či lepší) a ten nosič většinou funguje jako taktická vesta a je ověšen sumkami se zásobníky a další výbavou. To vše by případně pomohlo absorbovat vzniklé střepiny z projektilů. Proto mi kombinace ocelového plátu s paxconem příjde dostatečná a srovnání s holým popperem neadekvátní (také jsem si kdysi dal telefonní seznam či jablko pod popper před střílením).

V PA situaci si také mnohem snadněji umím představit opravu nástřiku než opravu rozbitých segmenů v keramice. Stejně tak si snáze poradím v poli se střepinami z projektilů v ruce či obličeji než s dírou v hrudníku.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Maximus
Moderátor

Příspěvekod prepper969 » 28.03.2019 15:00

To cipis:

Teď už chápu, jak to s těmi zásahy do krajů myslíš, ale nesouhlasím s tvojí interpretací. Jde o to, že LineX jako výrobce Paxconu ani AR500Armor kteří se podílejí na vývoji, nikdy netvrdili, že nástřik musí za každých podmínek zachytit fragmenty střely přímo a jen na těle plátu. Přesněji řečeno uvádí, že účelem nástřiku je střepiny buď zcela pohltit, a nebo nabalit, případně zpomalit na pro člověka bezpečnou rychlost. Vzhledem k tomu, že nástřik na drtivé většině plochy plátu funguje a pohlcuje 100% ráží až do 30-06, domnívám se, že tato klauzule s nabalením a zpomalením přímo sedí pro to, jak nástřik funguje na okraji plátů. V zásadě tomu i odpovídají testy, kdy například testeři stříleli na horní hranu oceláků a kůži krku simuloval nafukovací balonek, který zůstal nedotčený.
Tomu, že to tak funguje, velí i veškerá logika, protože Paxcon opravdu není jen nějaká měkká guma, ale opravdu extrémně tvrdý materiál, který jen tak neprobodneš ani nožem, je tedy jasné, že odpor který klade je znatelný a vliv na rychlost fragmentů to mít musí i na úplném okraji. To bys věděl, pokud bys jej někdy viděl.
V neposlední řadě platí to, co tvrdil Maximus, že mezi plátem a kůži je ještě materiál nosiče a případně oblečení, tedy další vrstvy se schopností již tak zpomalené střepiny zadržet.
Já žiju filosofií „ukázaná platí“ a nevím, zda tu jen neplyncám slova pro někoho kdo říká videa „nula“, testy „nula“, vlastně ani nevím, co Tebe může přesvědčit, když ne reálné testy a recenze uživatelů napříč x zeměmi světa. O AR500Armor a Paxonu už toho bylo napsáno tolik, že to sotva stihneš všechno přečíst. Pokud ti tedy přijde lepší keramika, běž do ní. Možná ti nepřijde dobré nic, tak se na balistiku vyprdni a aspoň budeš lehčí. Tolik asi k Paxconu. Nejsi jediný na světě, kdo kdy střílel na gong a všichni víme, co fragmenty střepin dělají, ale doba holt pokročila. S čím ti musím dát za pravdu, je že u oceli je prostě riziko sklouznutí střely vyšší jak u keramiky, o tom žádná, nicméně sklouznutá střela nefragmentuje, ta prostě pokračuje dál jiným směrem, takže těžko poseká všechny okolo střepinami. Všechny materiály mají svoje rizika, vždy budeme volit jen menší zlo a já si v tomto směru myslím, že pro rozpadlíka je ocel nejlepší volba i s ohledem na tuto stránku.

Co se StrikeFace.cz týče, podle mě je to jedna z mála společností na českém trhu, která balistice opravdu rozumí a s jejich filosofií prodeje různých velikostí sympatizuji. Stejně tak se mi líbí, že se snaží v tomto směru o nějakou osvětu v podobě článků, protože bez nich bychom asi doteď všichni nosili pláty 245x295 mm bez ohledu na velikost postavy. Raději nakoupím balistiku u nich, než u nějakého armyshopu který prodává pláty společně s ponožkami ešusy a žrádlem v prášku a tvrdí ti, že rozměr 245x295 nebo 250x300 mm je SAPI a SAPI pasují do každého nosiče a pro všechny a o balistické ví prd. Ať to je jak chce, výroba terčů by ti také dávala v oboru balistiky podstatně více zkušeností, než prodej ponožek – to je asi logické. Ano, na webu uvádějí, že nejsou registrovaným prodejcem bezpečnostního materiálu, ale to není ani drtivá většina armyshopů. Když jsem si u nich byl pláty vyzvednout, ptal jsem se, proč to píší. Ve zkratce mi bylo řečeno, že prodej bezpečnostního materiálu je v ČR podmíněn CZ atesty, jejichž zařízení by při šíři jejich sortimentu (myšleno různých velikostech plátů) znamenalo finanční brankrot, neboť atesty stojí pěkné pálky. Apelují tedy na zdravý rozum zákazníků a především skutečnost, že Armox je již balisticky certifikován z výroby dle EN1522. To je v zásadě stejný důvod, proč ostatní prodejci prodávají jen jeden, byť třeba certifikovaný rozměr. Je to prostě odlišná filosofie. Buď chceš papír na papír, a nebo ti stačí jeden atest od SSAB a budeš se řídit rozumem a vybereš velikost plátu pode velikosti hrudního koše. Jiné alternativy pokud vím, nejsou.

Každopádně Maximus se k výrobci ještě nevyjádřil, tak uvidíme, jak to celé dopadne. O tom, že by StrikeFace nabízeli Armox Advance nic nevím, vlastně nevím v ČR o nikom.

To Maximus:

Pokud bude cena kolem 6 tisíc s Paxconem, tak je to lákavé a zvážím zda k 6,5 Armoxu nepořídit ještě zásobu.
Přišlo mi divné, že by výrobce nenapsal metodiku pro svůj produkt, tak jsem se koukal na stránky SSAB do Armox guidelines a skutečně tam chybí, je tam pouze „contact SSAB“ 
prepper969

Příspěvekod snackmc » 12.04.2019 10:30

No waves in caves
snackmc

Příspěvekod Haluziak » 12.04.2019 12:02

Airsoftka to neprostřelí.
Beware of old men in profession where men die young.
Haluziak

Příspěvekod snackmc » 12.04.2019 12:09

Haluziak píše:Airsoftka to neprostřelí.

Airsoftka to už od pohledu není :-)
Zajímá mě, jestli to už někdo zkoušel ...
No waves in caves
snackmc

Předchozí

Zpět na Oblečení, obuv a výstroj