Kanady

PříspěvekNapsal: 24.07.2015 9:06
od herman
Tak to mne rozesmálo.
http://www.novinky.cz/domaci/375843-ceskym-zalozakum-se-pri-cviceni-rozpadly-boty-upadla-jim-podrazka.html
Mimochodem, já mám své staré totalitní kanady z roku 1984 stále doma a v pořádku. Jen jednou jsem na nich měnil spodek podpadku. A to je nosím dost často.

Re: Kanady

PříspěvekNapsal: 24.07.2015 9:29
od sigmark
Prabosy mi po pěti zklamáních už nesmí do baráku...

Kód: Vybrat vše
Problém se objevil u černých kanad vzor 2000, které podle armádních výstrojářů patřily mezi povedené modely a počet reklamací u nich po dobu jejich používání nijak nevybočoval z obvyklých počtů. O důvodech problémů nechce armáda spekulovat.

Tohle je extra blábol.

PříspěvekNapsal: 24.07.2015 9:36
od herman
My jsme kdysi v práci prabosy taky fasovali. Teď už cca 6 let nějaké italské. Pravda, jsou prý dražší, ale zato člověk neoddělá troje do roka.

PříspěvekNapsal: 24.07.2015 19:53
od LoneWolf51SH
Jo, to mě taky rozesmálo. Je vidět, jak má naše slavná armáda kvalitní vybavení. Můj otec, končil vojnu v roce 1976 a odnesl si z ní kanady vz. 60 a ty mi slouží dodnes na procházky v přírodě když fotím, anebo jdu na houby :D

PříspěvekNapsal: 25.07.2015 10:48
od Josef
Chtěl bych na vlastní oči vidět vrstvu, na které se to odtrhlo. Nemyslím, že by to bylo lepidlo co selhalo. Já bych spíš čekal, že při nějakém "záchvatu" inovací přidal výrobce do oněch výše zmíněných kanad navíc nějakou pružnou mezivrstvu, která tam původně nebyla, aby se lépe a měkčeji chodilo. A tu vrstvu udělal z černého mikroporézního polyuretanu. Toho co se používá v podrážkovém sendviči i ve většině civilních bot a který po cca 5 letech náhle a bez varování podléhá nekontrolovatelnému samorozpadu. Kanady nejspíš chvíli někde ležely, čas plynul, materiál uzrál, mikropóry zkřehly a pak, když si je záložáci nafasovali stačilo jen pár kroků, vrstva se úplně rozdrolila a podrážka odpadla. No a my pak nestačíme žasnout nad bojeschopností naší armády. Když je to cvičení, tak se jen škodolibě zasmějeme, o nic nejde. Ale být to při mobilizaci a být to kanady, které nafasuji já, moc bych se nesmál. Voják bez bot, to je ta nejfatálnější chyba co se může armádě stát - bez toho nejenže nejde s nepřítelem bojovat, ale dokonce ani před nepřítelem prchat... :lol: (Bude zapotřebí do armádních příruček přidat návod, jak si mají vojáci snadno a rychle vyrobit svépomocí indiánské mokasíny.) Prostě armádní výrobek musí obsahovat jen a pouze materiály s nejméně desetiletou a vyšší skladovatelností, cokoliv jiného zavání příliš velkým rizikem selhání.

PříspěvekNapsal: 25.07.2015 17:52
od Butch
https://www.youtube.com/watch?v=43NZeocKY8c

Můžeš se podívat kde se to odlepilo. Být mobilizace, tak si boty beru zásadně svoje, a taky pušku, pistoli....a vše ostatní. :yes

PříspěvekNapsal: 25.07.2015 17:58
od Josef
Jasně! Skutečně je tam ta měkčená mezivrstva mikroporézního polyuretanu. Je to dobře vidět v 35 a 38 sekundě videa, jak to tvoří rozdrolené "kostky" na okraji. 43 sekundu si zastavte a dobře prohlédněte skladbu podrážkového sendviče: Nahoře svršek boty, pod ním cca 3mm vrstva pryže, Pak uprostřed ona silná vrstva rozpadajícího se polyuretanu a teprve pod ní naspodu relativně tenka, cca 3mm silná podrážky z klasické gumy. Polyuretanové vrstva je všude ze stran otevřeně přístupná na povrchu. Její větrání tuhle zákeřnou "korozi" sice paradoxně trošku oddaluje než kdyby byla zcela uzavřená, ale nezastaví ji. Jedinou výhodu v přístupnosti vrstvy na povrchu vidím v tom, že rýpáním hřebíkem můžete poměrně snadno prověřit, zda jak na tom mezivrstva je, zda má vůbec cenu boty obouvat na nohy nebo je rovnou zahodit.
(Původně jsem si chtěl do těchto bot investovat a koupit si je "na sklad", protože jsem považoval Prabos za dobrou značku. No ještě, že jsem to neudělal, všechny by byly, i kdybych v nich ještě nechodil, zcela nepoužitelné. A koukám, že to s tou "dobrou značkou" musím taky přehodnotit - firmy, které u svých výrobků cíleně používají "časovaný" materiál totiž k smrti nesnáším.)

PříspěvekNapsal: 25.07.2015 19:35
od Count
Ten správný pojem je "zárukové inženýrství" a v mé branži kolem výpočetní techniky je to zcela běžné. Dle mého se to zamázne tím, že Prabos poskytne pár nových párů a jede se dál. A to mně děsí.

PříspěvekNapsal: 25.07.2015 21:05
od sigmark
Dvoulitry jsou svou povestne svou srackovatosti. Zajimalo by me jake to boty ti vystrojari chvali, protoze ja dokurvil tri pary letnich a dva zimnich. A to mi ani nestihla hnici vrstva shnit. V nejsirsim miste podrazky mi pravidelne praskly,obvykle obe z paru. To uz je za hranici náhody

PříspěvekNapsal: 25.07.2015 21:36
od PetrNovak72
líbí se mi ty šmejdi "že se nereklamovaly".. měli je po záruku zavřené ve skladu, aby náhodou dodoavatel nemusel platit a opravovat..

kámoš je vyfasoval jen na "přísahu".. jinak šlapali v 90... a boty museli vrátit "neošlapaný".. jen na 2-3 přehlídky za rok..

PříspěvekNapsal: 29.07.2015 16:52
od hharo
http://bushcraftportal.cz/2015/07/bojov ... abos-2000/

Jinak pán v komentářích píše toto:

Honza S 27.7.2015 v 15.32 napsal/a:

Zdar Krakene!

Minulý rok jsem byl v rámci konference o hustorii obuvnictví ve Zlíně i na čumendě ve výrobě u Prabosu a bavil se šéfem výroby, proč jsou ty jejich kanady pro AČR tak na pí*u ušitý, proč se drolí podrážky, atd.
Pán mi na to nějak nechtěl před ostatními odpověď, ale nakonec mi mezi čtyřma očima něco ukázal a taky řekl. Ukázal mi prototyp vz. 2000, který předložili armádě k testům (Cena cca 3400,- za pár), vedle postavil vz.2000 (cena řádově o skoro 2/3 nižší), která je zavedená do výbavy AČR. Rozdíl na první pohled, omak i dokonce čich. Armáda řekla, že tak drahou botu prostě nechce, že musí udělat tu botu levnější. A tak se stále fasujou tyhle šmejdy. Měl sem tam v ruce Kampfschuhe pro Bundeswehr a nebe a dudy. Bohužel to není tím, že by to chtěl ojeb*at výrobce…

PříspěvekNapsal: 29.07.2015 18:05
od sigmark
pár BW botek od Prabosu mi prošlo rukama a o moc lepší teda rozhodně nejsou :-/ a to mám empiricky ověřeno

PříspěvekNapsal: 02.08.2015 10:09
od goral
hharo píše:http://bushcraftportal.cz/2015/07/bojove-boty-prabos-2000/

Jinak pán v komentářích píše toto:

Honza S 27.7.2015 v 15.32 napsal/a:

Zdar Krakene!

Minulý rok jsem byl v rámci konference o hustorii obuvnictví ve Zlíně i na čumendě ve výrobě u Prabosu a bavil se šéfem výroby, proč jsou ty jejich kanady pro AČR tak na pí*u ušitý, proč se drolí podrážky, atd.
Pán mi na to nějak nechtěl před ostatními odpověď, ale nakonec mi mezi čtyřma očima něco ukázal a taky řekl. Ukázal mi prototyp vz. 2000, který předložili armádě k testům (Cena cca 3400,- za pár), vedle postavil vz.2000 (cena řádově o skoro 2/3 nižší), která je zavedená do výbavy AČR. Rozdíl na první pohled, omak i dokonce čich. Armáda řekla, že tak drahou botu prostě nechce, že musí udělat tu botu levnější. A tak se stále fasujou tyhle šmejdy. Měl sem tam v ruce Kampfschuhe pro Bundeswehr a nebe a dudy. Bohužel to není tím, že by to chtěl ojeb*at výrobce…

Kecy zaplivany cesky firmicky.
Prabos je smejd, kterej umi prumerny boty, pokud je nadesignuje nekdo jiny a nekdo jiny dozoruje kvalitu.

Armada si to neumi pohlidat, takze to tak dopada. BW si to pohlidat umi.

K cenam, kvalite a podobnym vymluvam se staci podivat na cenu vz2011 ve vystrojaku.

PříspěvekNapsal: 02.08.2015 10:36
od herman
No, a má někdo ty staré kanady z dob ČSLA? A jaké s nimi máte zkušenosti?

PříspěvekNapsal: 02.08.2015 12:55
od K4cer
Má, a nedá na ně dopustit :mrgreen:

Mám:

vz.90, ty používám jako běžné pracovní boty. Jsou dobrý, bytelný, lehce se leze do nich i z nich. Výhodou je snadnější dostupnost a rychlošněrování, nevýhodou že nejdou pevně stáhnout - při utažení se stahuje vrch kanady dolů a uvolňuje se kotník. Nejsou tak poctivý jako 60sátky, ale furt dobrý a na běžný činnosti stačí.
vz.60 starší (a lepší) verzi s dvěma a dvěma hranatejma kroužkama (novší měli plechovou přezku, která tak dobře nefunguje), ty mám jako turistický a "military", tedy ve výbavě pro případ průseru. Velkou výhodou šedesátek (podle mě teda) je že na rozdíl od devadesátek dokážou naprosto pevně stáhnout kotník, takže v nich jde skákat z vejšky a pod., už mi několikrát kotník zachránily. Při poplachu stačí zatáhnout jednu přezku a lze v nich utíkat, zašněrují se pak.
vz.62 policejní (šedesátdvojky v černé barvě), lehký a přesto relativně pevný boty, teď už založeny v archivu. Nesehnatelný.
vz.62 důstojnické, s vyměněnou podrážkou za vibramovou. Nejlepší boty jaký sem kdy měl, masivní dvojitá kůže, přezky s trnem a dírkama. Bohužel po dvaceti letech turistiky (a občas blbýho ošetřování, holt nikdo učenej..) rozpraskaný a teče do nich. Nesehnatelný v rozumný velikosti.

Nedávno sem zakoupil funglnový 62ky (náhodně nalezené v inzerátu), ovšem vyrobené v r. 93. Kůže tenká, bota lehká, celkový dojem papír. Ném dobře.
Ještě mám jedny starý 62ky, téměř nový. Kůže asi 2mm, fakt poctivý kanady, ale sou mi malý.

PříspěvekNapsal: 02.08.2015 18:11
od kregan
Kanady nosim poměrně casto a vyzkoušel sem cca deset párů pri intenzivnim nošení. Nejkvalitnější byly jednoznačně vz. 60. Dobře držely nohu a neteklo do nich. Nevyhodou byla hmotnost, poměrně tvrdá podrážka (která se ale dala při opotřebení snadno vyměnit) a dlouha doba potřebná k proslapnuti. Na vandr ideální. Do hor bych volil neco jinyho.

PříspěvekNapsal: 02.08.2015 20:02
od LoneWolf51SH
Má. Jak jsem psal, podědil jsem po otci kanady vz. 60 a nedám na ně dopustit. Jistě, za tu dobu (1976) vypadají vzhledově děsně :) Ale funkci plní a když se dobře ošetří zvládnou zadržet slušně vodu. Chodím s nimi na houby a na focení, jedině co mě štve, je ten fakt, že musím mít silnější ponožky, protože se mi jinak dělají puchýře :?

PříspěvekNapsal: 10.08.2015 19:06
od chodec
Před asi 4 lety jsem si koupil do lesa ve výprodeji, kde byly ve slevě asi za 300 Kč, což je skoro nic, nepoužité boty 90, rok výroby 1992, po nějaké době nošení se odchlípla podrážka, asi skladováním degradovalo původní lepidlo, ale stačilo ji znovu přilepit a od té doby bez problémů. U bot 60 je opruz ta spinka, nechápu u ní využití, nohu to nespevní a aby to jen bránilo padání bordelu do bot, je zbytečnost je mít.

PříspěvekNapsal: 10.08.2015 22:03
od K4cer
Chodec: Spinka je nad kotníkem, tam nemáš co zpevňovat, ta je tam jen jako mechanická ochrana. Mě se právě kanady se spinkou (60, 62) líbí víc, protože šněrováním je jde utáhnout tak že se v nich kotník nehne, a ten vrch mít utáhnutej jen volně; a při poplachu je nemusíš šněrovat, stačí jen zapnout jednu přezku. Taky sme je občas nosili tou spinkou dozadu. Jinak ta spinka nijak ničemu nevadí, pokud opravdu ano tak jde uříznout a namlátit tam dírky, ale to je škoda dobrejch kanad.
Devadesátky tak dobře utáhnout nejdou, páč se začnou shrňovat dolů, ale jinak to taky nejsou zlý kanady.

PříspěvekNapsal: 10.08.2015 22:20
od sigmark
nejstarší boty se spinkou o kterých vím jsou jumping boots model 43 jestli se nepletu. krásný boty. Mám pořád ještě ty francouzský kopčy z roku 54. Jak píše Kačer, prakticky je to pohorka se našitou spinkou, tedy ochranou proti vlkhosti a bordelu.. škoda že už nebudou

PříspěvekNapsal: 10.03.2016 10:30
od K4cer
K mé veliké radosti se mi podařilo sehnat dělnický kanady z dob ČSSR, velmi zachovalý (téměř nový!) a dokonce ve velikosti kterou obuju. Kanady, někdy mylně považovány za první verzi kanad vz.60, se odlišují materiálem, přezkama, mají jinou podrážku a plechovou špici. Odfotím v případě zájmu.
Kanady zařazuju do sbírky botiček, kterou mí případní potomci s radostí věnují místnímu smetišti :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 10.03.2016 13:17
od Rudolf Steiner
Nějaké kanady jsou k dostání zde : http://www.armyshop.sk/c/209/obuv

PříspěvekNapsal: 12.03.2016 19:58
od samopal72
má tady někdo zkušenosti s vojenskými botami od prabosu model 2011 ? tedy jestli kvalita následuje model 2000,nebo je to lepší?

PříspěvekNapsal: 13.03.2016 13:51
od Reccol
Ze současných běžně fasovaných bot jsou imho nejlepší. Což v reálu znamená, že jsou to poměrně ucházející kanady, ale rozhodně nic světobornýho.

PříspěvekNapsal: 10.05.2016 17:23
od chodec
Dnes jsem doma uklízel a vyhrabal jsem několik párů, kdysi nafasovaných, ale zatím nepoužitých záklaďáckých kanad. Vzhledem k tomu, že jsou to ještě staré poctivé boty bez membrán apod. a už samy o sobě vydržely, podle roku výroby, přes 20 let, tak bych se chtěl zeptat, jak takové boty uložit, aby co nejméně trpěly. Přemýšlel jsem, jestli při uložení na půdě, kde v zimě mrzne a v létě je zase neskutečné horko, nemůže kůže nebo podrážka nějak degenerovat? Na druhou stranu v armádních skladech to mnohdy není jiné. Chystat se ty boty zatím nenosím, v časech dostatku mám jiné, takže rád bych, aby vydržely, co nejdéle. Jak to řešíte vy?

PříspěvekNapsal: 24.09.2017 19:16
od Toulavý medvěd
První kanady jsem podědil už jako děcko (vz.60), posléze měl různé verze na čundry. Pak vojna s 90kami, po vojně snad všechny běžně známé křusky co jsou v armyshopech. Nachodil jsem za rok hodně a vlastně dodnes jsem většinu dne na nohou. Venku, za každého počasí, den za dnem. Výsledky mého trpělivého pozorování jsou:
Vz.60 - nejlepší trvanlivost a odolnost, nepohodlné, v některých situacích jako třeba šplh nebo pohyb mokrým lesem o ústa. Vhodné ke dlouhodobému skladování i pro potomky, kteří již možná nebudou mít co na nohy.
Vz.90 - Opět nepohodlné, přesto spolehlivé botky. Jednoduché, opravitelné i svépomocí. Mě osobně přijde užitečnější starší typ s přezkami.
Kanady a jejich napodobeniny, francouzské, německé, rakouské a pod. - některé vysloveně šunt, některé lepší, dvojí kůže, slušná podrážka, leč při práci v náročných podmínkách, jako třeba při těžbě dřeva nebo na stavbě, rychle sešly a i ty lepší rozpraskaly nebo se rozdrolily, praskly švy atd. Nejraději jsem měl americké, neb mi dobře padly.
Výsledek: Dnes kupuji pracovní farmářky od jednoho malého českého výrobce a jsem spokojen. Boty jsou šité postaru, jsou měkčí a pohodlné, což pro mne, neb nejsem vysokohorský průvodce, je ideální, životnost je vyšší, než u levných rádoby kanad.
A nakonec k výrobci Prabos. Někdo by řekl zklamání, myslím, že přesnější by bylo napsat ostuda. K příležitostným výletům se boty Prabos leckomu líbí (k dobrému pocitu jistě přispěje i řádně přešvihnutá cena vzhledem ke kvalitě), ke skutečnému použití, tedy chůzi (časté), k ničemu. I ten poslední výrobce sandálú z pneumatik v Africe odvádí lepší práci.

PříspěvekNapsal: 24.09.2017 20:25
od Baca
chodec píše:Dnes jsem doma uklízel.....

Osobne by som to urobil takto - kozu natrel nahrubo lanolinom s vcelim voskom. Gumove podrazky stedro osetril silikonovym olejom. Pozor na to, aby sa lanolin a vosk nedostal na gumu - slhodobo ju pozkodzuje. SIlikon n akozi sice velmi nevadi, ale po case ju robi (aspon podla mojich skusenosti) trosku porovitou a makkou, takze je nachylnejsia na pretrhnutie. Rozhodne by som takto osetrene topanku nenechal na mieste s tak velkym rozkyvom teplot, hlavne do plusovych hodnot. Radsej v chlade a suchu, napriklad v spajzi (spizi).

PříspěvekNapsal: 20.10.2017 12:12
od devlop
Máte někdo zkušenost s ruskýma kanadama od výrobce GUSTAS? Dají se objednat na netu za cca 75EUR, ale nerad bych kupoval zajíce v pytli.

PříspěvekNapsal: 12.04.2018 12:04
od voron
Ak myslis dagestanky, tak ja ich vlastnim, model M193, alpy. Nemam ich dlho, cca pol roka, cize tato recenzia je z kratkodobeho hladiska. Zvyknem mat nohu 43 (najcastejsie) az 44, podla strihu topanky, tieto mam 44 a su mi presne akurat. Cize ak sa ti pohybuje noha medzi cislovanim, skus radsej ten vacsi rozmer.
Samotne spracovanie vyzera byt celkom kvalitne, nikde sa nic nepara, neodlepuje. Podrazka je velmi dobre prilnava, naozaj ocenujem dezen ktory drzi ako na lade tak na blate.
S premokavostou ako uz bocny zips naznacuje, to slava neni- v snehu premoknu takmer hned, mam pocit, ze sa nabera voda aj popri presiti podrazky- a to ich voskujem. Vyhoda zas je rychle schnutie vdaka otvoreniu zipsom. Jazyk nemaju zosity vobec, takze opat miesto kadial vodu naberaju jedna radost. Cize to je oproti klasickym kanadam dost nevyhoda.

Na druhu stranu su topanky velmi pohodlne a naozaj sa v nich dobre chodi- nosim ich bezne na turistiku, drzia clenok a nesmykaju. Ako obuv na leto, resp. "takticka topanka" je to velmi dobra volba. Su velmi lahke a da sa vnich naozaj potichu chodit.

Snurovanie je na klasicke ocka, takze ziadne "rychlo snurovanie"...
Asi tolko k mojim postrehom, cokolvek ta zaujima sa samozrejme spytaj...

PS: je to moja prva topanka s bocnym zipsom- tak nejak som si myslel, ze ked ich budem mat zasnurovane, staci odzipsovat a obujem ich- vobec nie, musim normalne povolit snurky a az potom vyzut... Ale to je mozno normalne, ja som nevedel co od toho cakat.

PříspěvekNapsal: 12.04.2018 12:11
od Serža
k čemu tam pak ten boční zip je? jen kurvítko navíc?

PříspěvekNapsal: 12.04.2018 12:26
od voron
V zasade asi hej. Za mna by tam byt nemusel. Vidim jeho jedinu vyhodu v tom, ze topanka sa lepsie cisti zvnutra a rychlejsie schne. Na druhu stranu ked sa pokazi zips bude o problem viac.

PříspěvekNapsal: 13.04.2018 19:54
od Matěj
Nikdy jsem nepochopil, na co jsou dobré u bot na šňůrky zipy mimo to, že se může zip pokazit, preventivně jsem se tomu vždy vyhýbal. Možná pro méně pohyblivé důchodce to ale může být dobrá vychytávka. :)

Mimochodem, k tématu, dnes jsem dělal na zahradě a vzal jsem si svoje kanady, co mi zůstaly ze služby. Nafasované 2005, vyrobené o rok dřív, rok nošené aktivně tehdy v práci, pak se se mnou dostaly do civilu, sem tam nošené, potom už jenom na práci, zrekonstruoval jsem v nich třeba barák, to dostaly asi největší záhul, nosím je fakt jenom na nejhorší práci, třeba na podzim jsem v nich betonoval a podle toho vypadají... Nicméně pořád drží a dokonce když jsem se v nich nedávno brodil po kotníky ve vodě, když kamarádovi vytopil kanál sklep, tak ani neprotekly.
Obyčejné všemi "milované" celoročky vzor 2000. :mrgreen: Podrážka sešlapaná hrozně, na patě až na mezivrstvu, kůže odrbaná, že lesknout by se nikdy už asi po sebelepším vyleštění neleskla (neleštil jsem to už roky, většinou to ostříkám hadicí a to je veškerá údržba), ale po 13 letech drží. Ne, že bych neměl už na toto něco lepšího, ale vždy, když vím, že půjdu do nějakého humusu, tak je mi líto mrvit v tom lepší boty.

PříspěvekNapsal: 16.04.2018 14:37
od RobertK
Hasiči mají skoro všechny boty na zip a vepředu kaničky, je to kvůli rychlosti obutí, dobře nastavené boty ti fungují i když se pořádně nezapne zip. Zipu bych se nebal to spíš odcházejí dříve podrážky.

PříspěvekNapsal: 17.04.2018 8:52
od kregan
Právě mi dorazily letní Prabosky pro VP. První dojem celkem dobrý. Zatím asi nejměkčí podrážka kanady, co jsem zažil. Snad něco vydrží. Trochu lacině vyhlížejí kovové dírky na tkaničky.

PříspěvekNapsal: 17.04.2018 11:28
od Serža
za mě plus jsou ty rychloutahovací očka...

PříspěvekNapsal: 24.04.2018 12:36
od Matěj
Toto jsem měl nafasováno ještě i já, ale mám dojem, že na těch botech jsem měl mnohem hrubší podrážku. A u VP jsem nebyl, nebylo to vševojsk? "Lacině vyhlížející" kovové dírky na tkaničky se ošoupou na kov, ale to u všech bot, co jsem kdy měl nafasované, vyloženě se mi nestalo, že by uletěly.

PříspěvekNapsal: 24.04.2018 13:38
od kregan
Na krabici měly napsáno pro VP. Taky mě zaujala kovová špice. Tu jsem zatím u žádných kanad neměl. Ještě se musím stavit v Řipský pro paracord místo tkaniček.

PříspěvekNapsal: 24.04.2018 16:31
od Matěj
Krom podrážky mi přijdou stejné jako jsme fasovali, tak treba rozdíl je jen v ní, vyloženě špatné boty to nebyly. Asi nad tím přemýšleli když je kopírovali, tuším od Britů.

PříspěvekNapsal: 24.04.2018 22:36
od Serža
hmm, my v AČR fasovali ještě klasiku s řemínkama a nic jinýho...

já teda nosil rakouský Salzgitter, který jsem měl nafasovaný z Chorvatska...vážily oproti kanadám asi půlku :-)

PříspěvekNapsal: 25.04.2018 7:01
od čimango
Matěj píše:Krom podrážky mi přijdou stejné jako jsme fasovali, tak treba rozdíl je jen v ní, vyloženě špatné boty to nebyly. Asi nad tím přemýšleli když je kopírovali, tuším od Britů.

Hlavní rozdíl je, že ty původní měly šitou podešev a tyhle mají zjevně lepenou. Plus jiný vzorek podrážky. Ty původní mám cca 10 let a jsem s nimi velmi spokojen. Bohužel už jsou v dezolátním stavu a stejné neseženu.
Ještě se dělali prakticky shodné boty do pouště, jen ze světlého nubuku.

Obrázek stažen z netu:

PříspěvekNapsal: 25.04.2018 7:06
od Bill Masen
Teda podpatky to má jak na přehlídkový molo. :chuckle

PříspěvekNapsal: 25.04.2018 18:32
od K4cer
Se ti zdaj vysoký, bo co?

Já bych jim klidně ještě 1cm přidal

PříspěvekNapsal: 25.04.2018 18:51
od Matěj
Ono fakt inspirace zjevná :)

https://www.ebay.co.uk/itm/Genuine-Brit ... 2655264026

(snad nebude bráno jako inzerce, stejně do ČR neposílá :) )

PříspěvekNapsal: 25.04.2018 21:48
od Serža
tak takovou podrážku má kdeco....mám klasický pouštní Altamy a maj taky takovou....

PříspěvekNapsal: 25.04.2018 22:30
od Bill Masen
Já nepsal podrážku, já psal podpatky.

PříspěvekNapsal: 25.04.2018 22:50
od Serža

PříspěvekNapsal: 27.06.2019 21:52
od skagerak
Oživuji vlákno s dotazem, zda někdo neprozradí kde sehnat vz.90 nebo vz.60
A pokud by se nezadařilo, co by tak mohlo připadat do úvahy jako alternativa ? ( současné AČR boty fakt asi ne)

PříspěvekNapsal: 01.07.2019 20:01
od samopal72
proč ne současné boty ačr? model 2011 se celkem povedl,samozřejmě žádná bota už dnes nedosáhne na životnost bot 60 a 90

PříspěvekNapsal: 02.07.2019 6:42
od Matěj
Bot 60 a 90 je po vojenských výprodejích pořád dost , ale asi bych je nekoupil, materiál musí degradovat. Když jsem onehdy na ty boty koukal (spíš z nostalgie), tak jsem viděl i přejímačky z 60. let, tak starým botám bych už asi nevěřil. Fakt by mě zajímalo, jestly ty obchody na to mají odbyt.

PříspěvekNapsal: 02.07.2019 8:59
od dolmar
skagerak: mrkni na US boty Speedlace combat, např. v US Shopu v Holoubkově. Mám je ( opakovaně ) a jediná výtka kterou k nim mám je tvrdá podrážka. Takže ujít v nich 30km denně je peklo na klouby. Jinak jsou překvapivě pohodlné a tu podrážku trochu řeší výměna stélky nebo nová z karimatky. Nenapsal jsi na co je chceš, tak to jen tak podotýkám...

PříspěvekNapsal: 02.07.2019 14:34
od Cep
Asi je potřeba najít rozumný střed. Pořídil jsem 'trekingové' boty s relativně měkkou podrážkou. Normálně dobrý chození.
Ale při přechodu s batohem na zádech po cestě vysypané šutrákama utrpení.

PříspěvekNapsal: 02.07.2019 17:34
od samopal72
kanady 60 a 90 se prodávají pořád dobře,jsou vyrobeny jinou technologií než proslavené modely 2000,u kterých se po asi deseti letech rozpadala podrážka,nic takového u modelů 60 není,funguje to pořád a hlavně na rozdíl od těch dnešních jsou ještě z kůže,otázka je spíš cena,armádní přebytky jsme po stovkách vezli do armyshopů za cenu kolem 400 kč i méně při velkém odběru,kolik stojí dnes je věc jiná

PříspěvekNapsal: 02.07.2019 18:06
od Matěj
Kůže stárne, nitě stárnou, guma stárne... proto si nemyslím, že je to rozumná volba. Přece jen je to 50 let. Bot 90 jsem se něco natahal a přišly mi OK. Ale tehdy byly nové.

PříspěvekNapsal: 02.07.2019 20:20
od samopal72
poslední boty 90 co jsme odváželi byly devadesátá léta,zatím jsem nepotkal nikoho,komu by se rozpadaly,tím nechci tvrdit,že je to to nejlepší na světě,ale pokud jsou za rozumnou cenu tak je to pořád dobrá volba,tu cenu je třeba porovnat s tím,že dnes se běžně prodávají membránové boty ačr za 1500 a to max.dva roky stará výroba

PříspěvekNapsal: 03.07.2019 9:54
od skagerak
Díky za reakce pánové

@samopal72 k současným botám AČR jsem jaksi pocítil nedůvěru, a navíc chtěl bych raději celokožené (jestli je tento požadavek racionální se hádat asi nebudu ...)

@Matěj, argument z degradací materiálu je rozhodně k zamyšlení, ale pokud by byly nenošené vz 90(event vz 60) za rozumnou cenu, asi bych to stejně ještě zkusil... To že jich je pořád dost rád slyším, mohl bys dát prosím tip, kde se po nich poohlédnout ? ( nenošené a ne úplně "dětské" velikosti)

@dolmar, děkuji za info, ty boty nevypadají úplně marně, na netu teda bohužel samý miltec, a tomu nevím jestli úplně věřit, případně budu pátrat dál...
na co je chci, no jako náhradu za současné kanady vz 90 až doslouží atd..., takovéto běžné chození,jednodení "pochoďáky", občas náhradu zimních bot, chození se psem, střelnice, terén, na kdyby něco -jsme na rozpadu, že ;) , občas nějaké hory, atd...

PříspěvekNapsal: 03.07.2019 10:02
od voron
Inak zaujimava volba su aj kanady vz.62- lampasacke(hnede). Boli z kvalitnejsej koze, makksie a celkovo pohodlnejsie, ale mali jednu velku nevyhodu- podrazku. Oznacovala sa ako "mach" a bola vhodna do budovy, ale nie do terenu.
Osobne som si 2 pary takychto kanad dal u obuvnika "prepodrazkovat" t.j. zmenil podrazku- dal mi tam klasicky traktor ako maju popradky. A obuv s touto upravou musim velmi odporucit :D Cena podrazok aj s vymenou bola pred par rokmi do 20e.
Mozem prihodit nejake fot, ked sa dostanem domov.

PříspěvekNapsal: 03.07.2019 11:05
od Matěj
Tip dát můžu, u nás ve městě prodejna Armatex. Viděl jsem tam 60 i 90, v mojí velikosti určitě (42), další velikosti jsem nezkoumal. Ale pozor, ty boty 60 jsou tam zamícháné starší i mladší ročníky (60.-80.léta - s schválně jsem tehdy koulal ma přejímací značky). Boty 90 budou samozřejmě nejstarší z 90. let, ty jsem neprohlížel, pokud vím, tak slovenská armáda je tahá snad pořád (právě jsem loni nebo v předloni koukal na jedné jejich prezentaci na Slovensku na jejich moderní boty a masky M10m. A co jsem se na to ptal, tak říkali, že se to normálně fasuje - pokud nedobírají jen staré zásoby, tak třeba se pro OSSR ty boty šily dýl než prp AČR.

PříspěvekNapsal: 05.07.2019 10:38
od JOBU
Ono tie 90tky sa donedávna ešte robili,ale už to neboli "tie pravé" 90tky.Veľmi podobné sú im 2007čky,tým sa ale rozpadá podrážka sama od seba.(A k maskám, väčšina už má nafasované OM99,tie si ale každý šetrí,pri poškodení sa platia nenormálne pálky,ale na výcvik stačia aj M10M.)

PříspěvekNapsal: 09.09.2019 11:40
od M@tezz
samopal72 píše:... proslavené modely 2000,u kterých se po asi deseti letech rozpadala podrážka ...

Jen tip pro ty, kterým se toto stalo: Prabos mi vyměnil na obou botách 2000 ECWCS podrážky, přišil utržené obouvací poutko a přinýtoval urvané očko. Boty zas vypadají jako nové, dokonce přibalili dvoje vložky a dvoje šňůrky (kulaté a ploché). Cena vč. pošty 1200 Kč a trvalo to cca 2 týdny.

PříspěvekNapsal: 10.09.2019 14:06
od samopal72
a za 1500 se běžně prodává model 2011 i 2010 nové na armyburze a podobně,když člověk nespěchá,tak i za mín,před dvěma měsíci jsem na inzerát dovezl model 2011 za 1200 kč

PříspěvekNapsal: 11.09.2019 20:41
od PetrNO
"rozpadání" po 10 letech je dané degradací pur pěny... i když je to ve skladu ve tmě.. viz špotáková... dávalo/dává se to do podrážek... i asolo za 4k které byly 11 let najednou "odlezla podrážka"...

já kanady 60 tahám do lesa, po 2 letech brigád/kůrovvce je to stejně omlácené rozřezazané.... nečekám od nich 50 let funkčnosti:-))) takové ty scény že si rozšlápnu boty indulonou-vazelinou-černákem a pak to mám na doživotí....:-) jak mi tvrdil táta z nostalgie....:-)i)))) jednou v tom betonuješ základy a i kanady umřou:-)

PříspěvekNapsal: 30.09.2019 10:37
od tygrsdrakem
Já v 16ti proběhal se skautama Jeseníky ve vz. 60 křížem krážem a byly to fakt super boty. Pevný, neteklo do nich, držely nohu. Jenže - to jsem v nich přijel na tábor a chodil v nich denně. Než človek vyrazil na nějakou delší výpravu, proběhal po rozbláceným tábořišti nebo po loukách nad táborem denně tak 5 - 10 km. Fungovaly parádně, bez nějaké veliké údržby. Bohužel mi je jeden šikovný bratr spálil na kamnech.

Asi před rokem jsem si koupil nové, použité. Zjevně už je rozchodil někdo předemnou na svou nohu (1. chyba). Párkrát jsem v nich byl na vandru ale šlo to ztuha. Při používání jednou za čas a dlouhodobém uložení na prosluněné verandě patrně vyschnout a zvrdnou. (2. chyba). Takže teď řeším dilema, jestli se je intenzivní péčí a používáním snažit rozhýbat, nebo si pořídit nové, nenošené. Nebo rezignovat a koupit si nějaké civilní pohory.

Ale ta zkušenost z mládí je prostě silně pozitivní, takže evidentně jenom dělám něco špatně.

PříspěvekNapsal: 30.09.2019 11:35
od Matěj
Rovnou můžeš rezignovat na snahu, rozchodit je. Pořiď nerozchozené, popř. lépe civilní boty (nové).
Taky mám pár párů těchto bot na půdě, kdysi jsem je zachránil,.když se na útvaru likvidovaly (a vz.90), jen prostě nevěřím 50 let starým botám, materiál degraduje, kromě toho je mám na půdě, kde se teplota střídá od strašná zima do strašné vedro, podle ročního období. To tomu asi taky neprospěje. Mimo to, vojenské sklady nebyly co se stálosti teploty tyče lepší.

PříspěvekNapsal: 01.10.2019 7:49
od Rudolf Steiner
Většinou se mi povedlo boty rozchodit tak, že jsem s nima nejprve chodil ve vlhkém prostředí, např. rosa. Když natáhly vlhkost, tak jsem je řádně promazal elaskonem a nechal nějaký den vysušit ve studený místnosti. Pak již stačilo suché vzít znovu elaskonem a chodit.
Osobně si myslím, z vlastní zkušenosti, že mnohé starší boty vydrží více, než většina nových.
Na práci v lese mám teď asi padesát let staré boty a není problém

PříspěvekNapsal: 01.10.2019 8:22
od Matěj
Možná vydrží, ale měl bych strach, jak jsem psal, z degradace materiálů. Nevím, jak degraduje kůže, ale třeba gumová podrážka (s kdo ví s jakými příměsemi) bude. Pak tam máme nitě atd. Na druhou stranu, staré boty neměly žádné PU pěny apod., které rychle degradují a jsou problémem u nových bot.

PříspěvekNapsal: 04.10.2019 20:22
od Vladimir
Gumová podrážka sa dá vymeniť, po 15tich rokoch som intenzívnym používaním schodil podrážky na kanadách vz.90, tak som si ich dal u obuvníka proste vymeniť. Cena za obe nové podrážky Vibram aj s prácou 50,- eur, cena skoro ako nové kanady, ale tak tieto už mám rozchodené na svoje nohy a nič iné im nebolo, tak nebolo o čom.

PříspěvekNapsal: 05.10.2019 14:15
od Patrol
Chodit v mokrejch kanadách je stará účinná rada, jak je "rozšlápnout", ale je to nepříjemné a zbytečná rosovina na nohy. Trvá totiž moc dlouho, než voda vyschne a bota se vytvaruje podle nohy.
:idea: Starej obuvnickej urychlující zlepšovák se stejným efektem je, že si dáte na nohu v ponožce mikrotenovej pytlík, přes něj druhou trochu silnější ponožku, kterou namočíte v lihu,prolejete trochu i botu lihem, narvete jí na nohu i s těma dvěma ponožkama a chodíte, dokud se líh neodpaří. Máte tak nohu v suchu, líh se odpaří mnohem dříve než voda, a dvojitá vrstva ponožek zajistí lepší vylisování + optimální prostor v botě.
Botu je pak samozřejmě potřeba ošetřit, jako cokoliv z kůže. Useň, neboli kůže v podstatě stářím nedegraduje, pokud je dobře ošetřovaná, takže i mnoho let stará je klidně jako nová. Nesmí se do jejích pórů dostat prach a ropný chemikálie, který způsobujou rozpad. Ve starých vojenských leštidlech byl velrybí tuk. Nevím, čím to nahrazujou v krémech na boty dnes, ale obecně na cokoliv z kůže jsou nejlepší mazadla s přírodními tuky a voskem, To vám potvrdí každej sedlář.
Jedna z největších kravin, kterou hlásalo hodně trampíků, bejvalo, že kanady na noc ponořili do vyjetýho oleje. Bota pak sice změkne, že je jak bačkora, ale taky se brzi rozpadne a nedrží tvar- čili ani kotník pořádně nepodrží.

PříspěvekNapsal: 05.10.2019 14:53
od Matěj
Vladimir píše:Gumová podrážka sa dá vymeniť, po 15tich rokoch som intenzívnym používaním schodil podrážky na kanadách vz.90, tak som si ich dal u obuvníka proste vymeniť. Cena za obe nové podrážky Vibram aj s prácou 50,- eur, cena skoro ako nové kanady, ale tak tieto už mám rozchodené na svoje nohy a nič iné im nebolo, tak nebolo o čom.

Jak jsem psal, několik párů mám doma a v armádě jsem se jich nanosil dost, neříkám,že je tk špatná bota. Určitě není. Jen takové řešení mi nepřijde ekonomické, za to ty boty v armyshopu koupíš nepoužité.

PříspěvekNapsal: 07.10.2019 11:28
od zdoch
moje vz. 90 stály 800,- dát 1500,- jen za nový podrážky je dost nesmysl, zvlášť za tyhle průměrný kanady, ale proti gustu...

PříspěvekNapsal: 08.10.2019 2:36
od bivoj
Dobrý boty se vyplatí kvalitně nově podrazit a zrestaurovat. Viz třeba:
https://www.youtube.com/watch?v=C534ZoaXguc
nebo
https://www.youtube.com/watch?v=8Q61sKbx_pE
atp - na YT je toho mraky...

Samozřejmě, pokud je možné sehnat NOVÉ boty za +- cenu opravy (což u kanad ZATÍM ještě lze) tak je to na volbě každého jednoho člověka...

PříspěvekNapsal: 08.10.2019 9:40
od colek
Krásná práce :yes

PříspěvekNapsal: 10.10.2019 15:39
od tygrsdrakem
No a čím teda mažete ty kanady? Jen Elaskon? Nebo ještě něco černého navrch? Jaká jsou dostupná maziva s čistě přírodním složením?

PříspěvekNapsal: 10.10.2019 15:54
od Matěj
Já fasované kanady mazal fasovaným krémem-leštidlem, když nebyl krém, tak indulonou nebo motorovým olejem (ne, jak je tu napsané, že bych je do toho měl namáčet, prostě jen mírně přetřít)... Boty to přežily. I když indulona není tedy moc do mrazu, protože obsahuje vodu. Neříkám, že byly krásně přehlídkově lesklé, ale "do pole" v pohodě požitelné Je to obyčejná blbuvzdorná bota, tak proč používat něco speciálního? Podle mě je obyčejné leštidlo na staré kožené kanady naprosto dostačující.

PříspěvekNapsal: 10.10.2019 16:03
od bivoj
Již léta pouze čistá kosmetická vazelína. U bot, které přichází pravidelně do styku s vlhkem/zimní pro chůzi ve sněhu pak čistý lanolín (ten také na kožené rukavice).

PříspěvekNapsal: 10.10.2019 16:33
od bivoj
Poznámka - kdo maže boty indulonou nebo dokonce motorovým olejem, tak je vůl, protože tím tu kůži ničí. Neexistují "blbuvzdorné" boty. Kanady jsou normální (a relativně kvalitně a pevně šité) celokožené boty a při správném mazání a správném rozchození dokážou vydržet léta a být velmi pohodlné! Ale nesmí je dostat do ruky tydýt, který je napatle čímkoliv, co mu přijde pod ruku... Jak už jsem psal výše - bílá čistá vazelína, kilo stojí pár kaček a vydrží léta. Fajnšmekři (a nebo ti, kdo chtějí zvýšenou voděodolnost) pak použijí lanolín.

PříspěvekNapsal: 10.10.2019 16:43
od Matěj
Na kanady stačí motorový olej, popř. jak se říká, firemní auto dokáže jet na 1čku stovkou atd. Prostě, pokud nejsou věci tvoje, tak si jich nevážíš (píšu obecně, nemyslím konkrétně Tebe, ale asi to znáš). Takže možná jsem byl tydýt, ale bylo mi to úplně jedno. Věděl jsem, že když se rozpadnou, tak nafasuju nové (dneska to už asi nejde, ale taky se už fasují různě GTX boty, ty za mě byly skoro vzácnost). A brát na vícedenní cvičení kilovku lanolínu se mi fakt nechtělo. Kdežto indulonu nebo motorový olej se sehnat dal naprosto bez problémů vždycky. :)
Každopádně můžu svědomitě říct, že to ty boty vydržely a fungovalo to.

PříspěvekNapsal: 11.10.2019 6:54
od Rudolf Steiner
Někde jsem to již psal, pokud chci kožené boty opravdu dobře naimpregnovat používám silikonový olej. Nenašel jsem zatím nic lepšího.Jinak elaskon, nebo vojenské leštidlo. Když se vojenské leštidlo koncem osmdesátek nedalo sehnat, tak jsem si krém na boty připravoval sám ( sádlo, saze, vosk ze svíčky) a také to šlo.