Přežití jaderného útoku

...aneb co se jinam nevešlo.

Přežití jaderného útoku

Příspěvekod Grunt » 30.08.2017 15:37

Tak mi dneska přistálo v odběrech toto video:

Ať to shrnu: Vlastník vlogu je naprosto zhnusen faktem že ho ráno v šest budí sirény upozorňující na prolétající balistické střely ze Severní Koreje, celou scenérii si jde ven na balkón natočit, patřičně to okomentuje a jde zase spát. Je vzbuzen ještě několikrát, při snaze dospat, automatickými výstražnými systémy, pouze to okomentuje a jde spát dál.

Tak milé děti, obávám se že to je ukázka přesně toho co nemáte v žádném případě dělat, když hučí výstražné varovné systémy se slovy že byl detekováno vypuštění mezikontinentální balistické střely ze Severní Koreje mířící vaším směrem. Ale řečnická otázka: Co vlastně dělat?

V první řadě bych rád rád pochválil výstražný systém J-Alert, protože o systému který s přesnými instrukcemi co dělat rozezní sirény, zapne televize a rádia a rozešle varovné zprávy a to vše v řádu několika sekund až minut od satelitní detekce vypuštění (tedy ještě v době kdy je střela ve vzduchu), obávám se že o tom si my a i spousta jiných vyspělých států můžeme nechat jenom zdát. Obávám se však že i jinak na vše připravení a disciplinovaní Japonci prostě s touto variantou nepočítali a podobně jako bychom my, tak maximálně panikařili (a nebo prostě varování ignorovali).

Ať se věnuji tématu, v podstatě mohou nastat dvě hypotetické situace (a spíš než že by nastali u nás počítám s tím že mě můžou zastihnout někde na cestách):
 • Budu nějakým způsobem včas informovaný o možném útoku a přilétající střele a i když je to nepravděpodobné očividně je to v některých koutech světa dost dobře možné
 • Uvidím pouze záblesk

Brannou výchovu jsem už jako polistopadový ročník už nezažil, přesto se pamatuju že jistou imitaci nám učitelé připravili a také si od těch dob pamatuju, že jakožto kryty civilní obrany byly vyhrazeny sklepy nedalekých obecních činžovních domů (blízko školy). Pamatuju se kdysi tam bývaly takové obrovské hranaté umyvadla a bůh ví co ještě, ale pokud moc neplnili svoji úlohu už tehdy obávám se dnes po několika desetiletích už sotva. Co tedy dělat jsem-li informován o útoku dopředu? Plynovou masku mám u postele nachystanou, v případě nutnosti bych možná vyhrabal i nakoupený atombordel a to je tak asi všechno. Vím že nemám v žádném případě stát u oken, na balkóně či se snažit vyhledávat co se děje venku (hodně lidí na to doplatilo při průchodu Čeljabinského meteoru - i když se nic moc vážného nestalo spoustu lidí posekalo rozletující se sklo když se šli dívat co se děje), ale kam se zašít? Kryty civilní obrany tu prostě nejsou a asi nikdy nebudou. Maximálně že by nějaký dobrák v době nouze otevřel dveře od svého vinného sklípku. Hodně rád jezdím krajinou a umím se zašívat v lese:
les_pano.jpg

Co dělat když mě varování zastihne právě tam nebo někde na cestě otevřenou krajinou? Zašít se ještě víc a nebo naopak co nejrychleji z lesa zdrhnout pryč?
Obecná informace z dob branné výchovy zněla zapnout a poslouchat rádio, rádio už spoustu let nemám (odpočtu-li samozřejmě chrchlavé hodiny co mě každé ráno budí), ale co mám vždycky sebou je chytrý mobil s možností zapnout si mobilní internet (kupodivu sice špatně, ale přesto fungující i v tom lese). Existuje nějaká stránka s bezpečností výstrahou kterou bych měl sledovat nebo mě dokonce informovala která území budou zasažena a mám se jím vyhnout?

Druhá varianta je podstatně horší i když pravděpodobnější, tedy že informován o jaderném útoku nebudu a už mě pouze zastihne pohled na padající hlavice (MIRV bych možná poznal, disponuje vůbec Severní Korea MIRVem?) nebo samotný termonukleární záblesk:
Obrázek

Téměř před půl stoletím vytvořila Americká FCDA instruktážní video Duck and cover (tedy přikrčit se a krýt se) které nabádá děti jako účinný prostředek osobní ochrany v případě náhlého termonukleárního útoku zalehnutí (třeba i pod stůl) a krytí si hlavy:


Je to velmi podobné drilu v případě náhlých zemětřesení nebo tornád. Jenže doporučuju si přečíst komentáře. Tento způsob ochrany proti náhlé jaderné explozi je vysmíván po celé půlstoletí od dob svého vzniku. A není divu. Jenže na druhou stranu je fakt, že nejsem-li blízko epicentra výbuchu kde můžu v otevřeném prostranství očekávat okamžitou evaporizaci, s životem neslučitelné popáleniny či trauma způsobené vysokým přetlakem je nejčastější příčina zranění buď popálení (jak tepelné, tak radiační) a nebo právě nějaká zranění způsobená odletujícími troskami. Z tohoto pohledu to tedy není až takový nesmysl. Ostatně už samotný horizont v případě vzdálenější detonace může poskytovat velmi kvalitní ochranu proti prvotním účinkům. Nebylo od těch dob vymyšlen nějaký účinnější způsob?

Napadá mě že např. obyčejná plachta z vakuově nanášeného hliníku by poskytla několikrát lepší ochranu proti teplně-radiačním účinkům než celý gumový atombordel.
Obrázek
Co radiační účinky? Vím že v minulosti americká armáda testovala a zvažovala použití lehkých ne-olověných materiálů jakožto radiačně stínící ochrany. Nevymyslelo se od těch do nic lepšího?

No a v poslední řadě jsou tu přetlakové účinky rázové vlny:

Se sebelepším vybavením není tohle možné na otevřeném prostranství přežít. Jenže kdysi v dobách dávno minulých (než se to zabanovalo) Americká armáda na svých mariňácích testovala účinky jaderného výbuchu a velmi mě překvapilo že je možné ho přežít naprosto bez újmy ve vhodně vykopaném zákopu či okopu:Což mi nedává moc smysl. Platí-li fyzikální zákony neměl by se přetlak v médiu šířit všemi směry a nejen po povrchu a nebo opravdu libovolný okop poskytuje dostatečnou ochranu pro přežití tlakových účinků jaderného výbuchu? Co potom takový automobil? Je možné se v něm schovat nebo je lepší z něj v případě detonace utéct a vyhledat úkryt jinde?

A co starší ročníky, naučili vás vůbec v branné výchově něco užitečného o co se teď můžete podělit? ;)
Pro adminy: Nejsem si jistý jestli se zde téma už probíralo a má vlastní vlákno, v každém případě se mi ho nepodařilo najít, proto jsem založil nové. Pokud existuje klidně stávající vlákno smažte.
Uživatelský avatar
Grunt
 
Příspěvky: 263
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvekod Roman » 30.08.2017 16:16

Roman
 
Příspěvky: 85
Registrován: 05.01.2012 13:26

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvekod Roman » 30.08.2017 16:54

1) První věc, co pražáci po výbuchu udělají, že se schovají do metra. bez jídla a pití do tří dnů všichni vylezou ven... poté zemřou na radiaci spadu..

2) kdo vyleze z úkrytu dříve, než za 14 dnů, zemře. První týden je radiace stále vysoká; na rozumnou polovinu poločasu rozpadu spadne až po 14 dnech, aby se dalo pobývat pár hodin venku.

3) od tohoto času (14 dnů) se vše odvíjí. Bude nutné pohřbívat mrtvoly, stovky, tisíce mrtvol..

...živý budou závidět mrtvým...
Roman
 
Příspěvky: 85
Registrován: 05.01.2012 13:26

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvekod štaflík » 30.08.2017 18:30

Uživatelský avatar
štaflík
VIP
 
Příspěvky: 4151
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvekod Grunt » 30.08.2017 18:41

Takže si i sám odpovím na základě poskytnutých linků:
 1. V případě že nebude lepší možnosti, opravdu je nejvhodnější zalehnout směrem nohama k epicentru výbuchu a chránit si hlavu a krk. Vhodnější je ovšem zalehnout do nějakého zákopu, okopu, úvozu či klidně ke zdi, vydechnout a vydržet do doby než projde tlaková vlna. Doufám že nebude problém pokud si vypůjčím obrázek:
  Obrázek
  Kupodivu to samé platí i v případě řízení vozidla.

  Jsem ohromen. Nemyslel jsem si že obyčejný okop dovede ochránit před tlakovými účinky (nedává mi to smysl), ale očividně to tak je. Existují nějaké tabulky jak by měl byt veliký nebo tak? Při průjezdu jistým nejmenovaným vojenským objektem jsem si všiml že přes celou jeho délku byl zbudováno několik vedle sebe jdoucích okopů vyztužených betonovými panely (samozřejmě za minulého režimu, teď se to nákladně ruší). Souvisí to s tím nějak?
 2. Les je dobrá varianta pokud je hluboký a hustý a detonace není přímo nad ním (což není moc pravděpodobné, kdo by útočil na les?). Hustý les dovede zeslabit záření z detonace až 13× a i když to není explicitně psané, předpokládám že to stejné se bude týkat i tlakové vlny. Solidní okop v lesním porostu lepší než otevřené prostranství. Akorát bych teda asi měl strach z požáru. Hory jsou ještě lepší, ale kde žiju se žádné nenacházejí, takže v tom směru nebudu moc bádat. Co takhle voda? Myslím vodní tok, jezero, nádrž, atd. Voda je nestlačitelná, ale ochrání proti světelným a radiačním účinkům?
 3. Co se úkrytu týče, je to velmi dobré, ale jak také sleduju použité materiály jsou ještě předrevoluční. Předpokládám tedy že pokrok od těch dob bude přesně 0 kroků s tím že jedinec se má vhodně ochránit jak chce, že? Proč nejsou vlastně obecní majetky (různé obecní byty, činžáky, paneláky či jiné vhodné objekty se sklepy) zvelebovány v tomoto duchu a následně patřičně označeny?
  Obrázek
  Kupovat a spravovat filtroventilační jednotku pro rodinný dům nemá moc smysl (málo osob), ale mít takovou věc připravenou v rámci obce smysl má, pokud je takové místo označeno jako evakuační bod. Proč jsem nikdy nikde nic takového neviděl? Metro je sice pěkné ale pouze v Praze a pro pražáky. Je to 250km od místa kde žiju.
 4. Krom masky bych měl mít připraveno u postele ještě evakuační zavazadlo. To je užitečné vědět. To mě nenapadlo.
Uživatelský avatar
Grunt
 
Příspěvky: 263
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvekod Serža » 30.08.2017 21:06

snad jedna klasika z r.1951 k tématu - Duck And Cover
https://youtu.be/IKqXu-5jw60

btw my máme kryt CO v baráku, dveře a jejich uzavírací mechanismus je OK (kontroloval jsem a namazal jsem), leč na schůzích zaznívá stanovisko dveře vybourat a udělat z toho další sklepy...a sám to nemám šanci uhlasovat :-(
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Serža
 
Příspěvky: 2606
Registrován: 21.04.2016 15:12

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvekod Grunt » 30.08.2017 21:51

Serža píše:btw my máme kryt CO v baráku, dveře a jejich uzavírací mechanismus je OK

Jako přetlakové dveře? To jako fakt?
Uživatelský avatar
Grunt
 
Příspěvky: 263
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvekod Lyster » 31.08.2017 4:47

Top 10 ►LARGEST Nuclear Detonations◄
https://www.youtube.com/watch?v=l9ETEEWW5eU

Nic moc vyhlídky. :(
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
 
Příspěvky: 1938
Registrován: 22.03.2014 23:01
Bydliště: Litoměřicko

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvekod Serža » 31.08.2017 9:28

Grunt: to jako fakt

celá řada poválečných bytových domů měla vlastní CO kryty se skladem zásob, skříní s maskama a nouzovým východem mimo barák - bylo to tak v domě, kde jsem kdysi bydlel v Berouně, je to tak i tady
pochopitelně za ty roky už zásoby a masky nejsou, z úkrytu zůstala jen ta místnost s dvěma východama (jeden hlavní do baráku, druhej dlouhou štolou do zahrady za domem), oba uzaviratelné přetlakovejma dveřma

bohužel ostatní členové společenstva vlastníků mají na využití těch prostor jiný názor, než já
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Serža
 
Příspěvky: 2606
Registrován: 21.04.2016 15:12

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvekod Grunt » 31.08.2017 14:36

Jo jako v bytovém domě. Teď to dává smysl. Ono taky myslet si že někdo má přetlakové dveře na rodinném domku je docela ulítlé :)
Hele a můžeš to aspoň vyfotit a popsat jak to vypadá?
Uživatelský avatar
Grunt
 
Příspěvky: 263
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvekod zedik » 01.09.2017 11:56

...Občany starší 45 let městská Komise ochrany před zářením od tablet odrazuje. V této věkové kategorii totiž roste nebezpečí vedlejších účinků jódu, které je u nich pak vyšší než hrozba rakoviny štítné žlázy v případě vystavení účinkům uniklé radiace.

slyším prvně ,že užití jodových tablet může být nebezpečné pro lidi 45+ . neví někdo jaká rizika jsou myšlena ?
zdroj: https://www.novinky.cz/zahranicni/44794 ... varie.html
zedik
 
Příspěvky: 578
Registrován: 29.03.2016 19:41

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvekod gravedigger » 01.09.2017 12:06

Při debatě o jaderném útoku si vždycky vzpomenu na brannou výchovu na základce a spolužačku Olgu. Když nám učitelka říkala, že je nejlepší se schovat za olověnou desku, tak se Olga přihlásila a ptala se, kde ta deska teda je.
Uživatelský avatar
gravedigger
 
Příspěvky: 340
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvekod Jenda » 03.09.2017 9:52

Grunt píše:Hele a můžeš to aspoň vyfotit a popsat jak to vypadá?


Zhruba jako http://metro.zarohem.cz/tunely/photos/photo_38.html, jenom pro člověka menší (uprostřed zdi díra cca. 1x1.5 metru, ze všech čtyř stran masivní futra, u toho čtvercový poklop (s přesahem) na velkých pantech nebo rameni s ovládáním většinou na páku nebo "volant")

http://www.milujuprahu.cz/wp-content/up ... 68x438.jpg

Jinak tohle máme ve škole, ale nevím, jestli jsou tlakové. Kdysi tam sídlila banka: https://jenda.hrach.eu/f/zvonik/?o=14 a další dvě fotky
Jenda
 
Příspěvky: 271
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvekod Grunt » 03.09.2017 11:23

BTW: Liší se opatření nějak výrazně má-li jít o detonaci vodíkové bomby (řekněme třeba 100kilotun)?

Jenda píše:Jinak tohle máme ve škole, ale nevím, jestli jsou tlakové. Kdysi tam sídlila banka: https://jenda.hrach.eu/f/zvonik/?o=14 a další dvě fotky

Taky můžeš nafotit jestli něco takového u vás je.
Uživatelský avatar
Grunt
 
Příspěvky: 263
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvekod Lyster » 20.06.2018 5:19

Ohnivý hřib a radiace. Jak se zachovat po jaderném útoku?

https://veda-a-technika.eurozpravy.cz/v ... nem-utoku/

Z článku:
Patříte tedy k těm šťastným, kteří byli dostatečně daleko a výbuch přežili. Radovat se určitě můžete. Rozhodně to ale není konec vašich problémů, ještě stále můžete zemřít. Nebezpečí pro vás představuje radioaktivní odpad (v angličtině nazýván fallout).

Odpad? Opravdu? Pán redaktor by si měl zjistit, jaký je rozdíl mezi odpadem a spadem. :head
A takovýto materiál nám tu dělá novináře. :roll:

On tedy celý článek stojí za to.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
 
Příspěvky: 1938
Registrován: 22.03.2014 23:01
Bydliště: Litoměřicko

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvekod sauerkraut » 20.06.2018 21:56

Pan reaktor je - jak uz to tak u novinaru byva - zjevne suteren. Nejen pri poziti cizich termitu hrozi rizoto fiakru.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
sauerkraut
 
Příspěvky: 180
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Přežití jaderného útoku

Příspěvekod Lyster » 20.06.2018 22:39

Asi tak. :lol:
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
 
Příspěvky: 1938
Registrován: 22.03.2014 23:01
Bydliště: Litoměřicko


Zpět na Ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků