Hodinky pro Rozpadlíky

...aneb co se jinam nevešlo.

Re: Hodinky pro Rozpadlíky

Příspěvekod Hohepa » 09.10.2018 8:06

To žijete v nějakém hodně sluníčkovém světě.
Jsem asi nepoučen, ale když je zataženo jako dnes ráno ,
tak podle ciferníku sever nenajdu ať se snažím sebevíc.
Mohu poprosit? Můžete sem dát pro mne srozumitelný návod ?

P.S.: Nemyslím si že by byl kompas "svatý grál survajvlu přežití"
Ani nejsem žádný outdoor taktikal militeri frykulín.
Jen jsem už byl párkrát v situaci , kdy mi i přibližné určení severu , byť bez vlastnictví mapy často přeceňované :devil , jen s přibližnou znalostí okolí kde se pohybuji,
umožnilo se zorientovat natolik, že jsem se "trefil do cíle cesty"
Jestli potřebujete uplatnit svou schopnost přežít, pravděpodobně jste předtím něco zvorali.
Hohepa
VIP

Příspěvekod K4cer » 09.10.2018 21:25

Bill Masen píše:...Když vím že kompas budu potřebovat, tak si vezmu buzolu a to ještě s mapou...

Nj, a dyš vím že vot devíti začne válka, taxi do práce vemu kosu, žeo. Zásadní komplikace jinak dobrýho plánu je, že někdy to prostě předem nevím, například. Švýcarák a baterku taky nosím furt, aniž bych předem věděl že je budu potřebovat.

proforma: myslím že představit si namísto čísel hodinový ručičky dokáže i největší myslitelnej debil, a když už fakt né, tak to nespadá do kolonky "survival", ale "natural selection". Ale zkuste podle hodinovejch ručiček hledat sever ve tři v noci, nebo v lese kde je jen mlha a listí nahoře, listí dole, listí kolem, a pak ještě další mlha, to přeju hodně úspěchů. Néé, kompas prostě chci, tečka.

Mapa je zbytná, za předpokladu že mám alespoň rámcovou představu kde jsem a co je kolem mě. Ale docela nutně potřebuju vědět, jestli jdu nějakým směrem (na pověry o znalosti terénu a orientačním smyslu nevěřím, znám tady v okolí hory kde se za špatnýho počasí dá během hodiny (přelejzání kdejakejch roklí a vývratů) otočit klidně o 180° aniž by to tůrista tušil), no a na to je kompas docela nevyhnutelnej.

Na vejlet do lesa samozřejmě nosím dospělej kompas a i mapu, ale ten můžu ztratit nebo rozbít, nebo mi ho sebere medvěd, cojávím; takže mám potřebu mít ho ještě zazálohovanej.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
K4cer
VIP

Příspěvekod bacil » 09.10.2018 23:45

Když je zataženo, tak lze použít polarizační filtr k nalezení slunce
Společnost již vykazuje všechny prvky fašismu včetné hledání názorových odpůrců a jejich eliminace.
bacil

Příspěvekod Hohepa » 10.10.2018 8:42

Máš k tomu nějaký prakticky použitelný návod ?
Jestli potřebujete uplatnit svou schopnost přežít, pravděpodobně jste předtím něco zvorali.
Hohepa
VIP

Příspěvekod bacil » 10.10.2018 9:43

Na to přijdeš. Vem si filtr a toč s ním i se sebou.
Společnost již vykazuje všechny prvky fašismu včetné hledání názorových odpůrců a jejich eliminace.
bacil

Příspěvekod proforma » 10.10.2018 10:45

K4cer píše:myslím že představit si namísto čísel hodinový ručičky dokáže i největší myslitelnej debil, a když už fakt né, tak to nespadá do kolonky "survival", ale "natural selection".

To by ses divil. Dnesni mladi to nebyli schopni urcit ani s hodinkama, natoz bez nich. Tocili se tam jak kohout na bani a kazdy by sel jinam :-) Obavam se, ze Tvoje zarazeni do "natural selection" by obsahovalo vetsinu populace :-)

K4cer píše:Ale zkuste podle hodinovejch ručiček hledat sever ve tři v noci

S Mesicem to jde stejne jako se Sluncem, jenom Ti to ukaze jih misto severu. A pak klasicka Polarka, ze...

K4cer píše:nebo v lese kde je jen mlha a listí nahoře, listí dole, listí kolem, a pak ještě další mlha, to přeju hodně úspěchů.

Jo, tak v tehle situaci uz kompas dava smysl. Pokud na nej skrz tu mlhu uvidis :-D
[url=https://project-gc.com/ProfileStats/HawkeyeCZ#BadgeGen][img]http://cdn2.project-gc.com/BadgeBar/HawkeyeCZ.png[/img][/url]
proforma
VIP

Příspěvekod Hohepa » 10.10.2018 11:51

bacil píše:Na to přijdeš. Vem si filtr a toč s ním i se sebou.

Nepřijdu . Už jsem to zkoušel a jak s polarizačními brýlemi kupovaných někdy v půlce osumdesátek coby speciální pro rybáře, tak s polarizačním filtrem sloupnutým ze starého LCD displeje. To jsem se něco nablbnul.
Pravda bylo to v dobách před internetem .
Ale na způsob jak najít slunce , nebo jih/sever, když je fakt zataženo že slunce nejde vizuálně identifikovat jsem fakt nepřišel.

Aby to nebylo úplně OT a proč jsem s tím blbnul. Ony totiž existují sluneční hodiny, které fungují na principu stáčení polarizace slunečního světla, právě za použití polarizačního filtru ( a třeba celofánu )
http://www.muzeumhodin.info/slunecni_polarizacni.htm
Jen pro změnu musí být přesně natočeny na sever (polárku)

A ano četl jsem na internetu teorie o krystalech dvojlomného kalcitu , coby vikingském slunečním kameni.
Po neúspěších z mládí jsem se je ani nepokusil experimentálně ověřovat.
Ke čtyřicet let staré myšlence o vikingském "polarizačním kompasu" se nyní vrací maďarští vědci Ramón Hegedüs a Gábor Horváth. Oprášili ji v tento týden vydané práci, která kromě shrnutí již známého obsahuje i některé nové postřehy.
Maďarští vědci především ověřili, že najít Slunce na zamračené oblozem jen "od oka" není nic jednoduchého. Dobrovolníci si v téhle disciplíně prakticky pouze tipovali.
Jinak je při použití přístroje na měření polarizovaného světla. Pak lze polohu Slunce určit při nepříznivém počasí, ověřili si Horváth a Hegedüs.
Zdroj: https://technet.idnes.cz/ridili-se-viki ... chnika_mla

internet je plný zaručených šúrvival návodů , ale málokdo si je prakticky ověří....

Von ten minikompas na hodinkách je mnohem praktičtější , odolnější a jak psal K4er funguje i když je slunce za obzorem.

Edit: Proforma , občas se věnuji amatérské astronomii a základní ustavení paralaktické montáže je právě aby jedna osa ukazovala na Polárku. Takže mohu říct, že s hledáním "severu" podle hvězd mám trochu praktických zkušeností.
Teorie je krásná , ale pokud není jasné hvězdné nebe, tak jsem vedle jak Rákosníček pod hvězdami. A to nemusí být úplně zataženo , stačí přecházející oblačnost , kde i části oblohy mohou být jasné....
Hohepa
VIP

Příspěvekod bacil » 10.10.2018 13:54

Musíš se umět dívat, ta změna je malá. Filtr nesmí být cirkulační jak se používá v brýlích.
Hrál jsem si s filtrem co mám na kameře v autě a jde to s tím docela dobře, ale já jsem profesionálně deformován
bacil

Příspěvekod Bill Masen » 10.10.2018 16:10

V lese v mlze jsou další metody, jak určit sever, sice přibližně, ale jsou (viz příručka Mladých Svišťů). V noci ta polárka.
Tu mapu jsem zmínil pro určení azimutu trasy a záchytných bodů. Pokud prchám, prchám s BoBem a samozřejmě známou cestou. To, že nemám baterku, nepropro bundu nebo dobrý boty by mě sralo o moc víc, než to že nemám kompas.
Jinak já nekritizoval kompas jako takovej, ale jeho umístění na řemínku hodinek. Prostě to vypadá idiotsky. (tím chci říct, že bych s tím já vypadal jako idiot a nikoho se tím nechci dotknout a věřím, že to Hohepovy s kompasem sluší)
Kompasy mám u sebe dva až tři, všechny elektronický. Používám velmi výjimečně.
Bill Masen
VIP

Příspěvekod Hohepa » 11.10.2018 8:13

Netuším jestli mi sluší nebo vypadám jak idiot.
Domníval jsem se že, ten kompasík je tak nenápadný ,
že si ho ani nikdo nevšimne.
Posuď sám :angel
kompas.PNG

V obou případech mi to je ale absolutně jedno.
Zato mám jistotu , že mám alespoň jeden "kompas" vždy u sebe
a nestane se, že ho zapomenu přendat z kalhot, bundy, baťohu.....
já ty hodinky totiž většinou nesundávám ani na noc.

V tom si strašně cením tritia , ciferník svítí i ve tři ráno a nemusím rozsvěcet abych zjistil kolik je.
Hohepa
VIP

Příspěvekod Bill Masen » 11.10.2018 8:47

Hele je to čistě můj subjektivní názor. Mě se to prostě nelíbí. Kompas mám v hodinkách (Sunnto Core), ale prakticky ho nepoužívám. Když už, tak v telefonu a to především abych na čundru viděl kde ráno vyleze slunce a abych si podle toho lehnul.
Bill Masen
VIP

Příspěvekod Quirinus » 11.10.2018 9:07

Já, než jsem si koupil jiné hodinky, používal tyhle Tissoty. Safír, titan, vodotěsnost 10 ATM. Kompas, tlakoměr, výškoměr, teploměr + klasické časové funkce, podsvícení displeje, atd. Odolné a bezúdržbové, podle mě skvělá volba pro někoho, kdo chodí na vejlety a tak. Kdyby měl někdo zájem, jsou na prodej (napište PM).

hodinky.JPG
Quirinus

Příspěvekod Lyster » 29.10.2018 16:19

Nejlepší hodinky pro Rozpadlíka? No přece Vault 111. :lol:
U nás za 359 Kč. Z Číny za 70 Kč. No neber to. :)
Přílohy
Hodkny 111.jpg
Lyster
VIP

Příspěvekod airman » 29.10.2018 16:35

Tak si taky trochu přihřeju polívčičku.
Odkaz nedám, abych neporušil pravidla, kdo chce, ať si to vyguglí.
Jsou to limitky TRASER (Švýcary) k výročí vzniku ČSR - 100 kusů. Baterkáče, osvětlení tritiovými trubicemi v barvách české vlajky, vodotěsné. Mám již objednáno.
Průměr pouzdra/ výška /: 45 mm / 11 mm /
Strojek: Quartz
Typ strojku: Ronda 517.6 DD
Pouzdro: Uhlíková vlákna a ocel
Korunka: Šroubovací
Sklíčko: Safír
Voděodolnost: 20 ATM (200 m)
Rozteč nožiček: 22 mm
Přílohy
44855016_10155950423131446_2100103836533260288_o.png
post-21335-0-55285700-1540558309.jpg
airman

Příspěvekod Lyster » 29.10.2018 16:40

Až na tu cenu hezký :)
Lyster
VIP

Příspěvekod Bill Masen » 29.10.2018 17:14

Jak to ty kluci švícarský vědí, že máme výroči. :clap
Bill Masen
VIP

Příspěvekod Hohepa » 30.10.2018 23:20

někde jsem četl v porovnávací recenzi Traser vs Luminox, že Traser je schopný dělat limitované zákaznické edice již od deseti kusů...
takže to možná ani kluci švícarský nevědí a je to iniciativa/byznys místního dealera/prodejce
Hohepa
VIP

Příspěvekod airman » 01.11.2018 8:54

Hohepa píše:někde jsem četl v porovnávací recenzi Traser vs Luminox, že Traser je schopný dělat limitované zákaznické edice již od deseti kusů...
takže to možná ani kluci švícarský nevědí a je to iniciativa/byznys místního dealera/prodejce

Snad vysvětlením neporuším pravidla. Je to skutečně česká akce. Realizoval to dovozce pro ČR (Chronoshop) a jeho významný prodejce (Helveti). Je to prezentováno i na největším československém fóru pro nadšence hodinek (Chronomag.cz), kde se o tom můžete dočíst něco bližšího.Takže ano. Švýcarská firma, která tyhle hodinky vyrábí, je shopna udělat limitku již v malé serii. Myslím od 30 kusů, což se ale hodně prodražuje výrobou a návrhem loga limitky. Smyl to má až tak při serii 50-100 kusů. Kdo ví, jak by třeba vypadaly rozpadlické Trasery "Rozpad" a s logem Vejtřasky? :roll:
airman

Příspěvekod Bill Masen » 01.11.2018 17:57

Já vím, píšou to na svejch stránkách. I tak je to sympatický a ten můj příspěvek byla jenom hláška z filmu. Tvoje vysvětlení není porušení pravidel, za to citace celého předchozího příspěvku ano. :rock
Bill Masen
VIP

Příspěvekod Émile Durkheim » 10.11.2018 20:36

Traser P66 ČSR 100 L.E.
živé fotky ... vypadá to fakt povedeně :)

https://blog.chronoshop.cz/?p=4225#more-4225
Despite what your momma told you violence does solve problems ...
Émile Durkheim

Předchozí

Zpět na Ostatní