Domácí kompostování

...aneb co se jinam nevešlo.

Re: Domácí kompostování

Příspěvekod miki » 04.07.2012 21:34

Ivana píše:Poznámečka ke kompostování listí ořešáku: Listí ořešáku obsahuje juglon, který potlačuje bakterie a plísně. Bakterie a plísně jsou v kompostu vysoce žádoucí.... a vy ten kompost dáte na záhon a vysejete semena, juglon bude brzdit i klíčení semen a následně zpomalovat i růst některých druhů rostlin.
Proto to předkové nedělali....
...inhibitor respirace, hlavně v pupenech, slupkách a kořenech, nerozpustný ve vodě

Zdravím.
Tak to vše může být pravda ale je také pravdou, že naši předkové nezaváželi krajinu svým odpadem a vše se zpracovalo. Já ten kompost měl vždy právě proto tak dlouho aby se tam všechny tyto látky rozložily a u dřeva a listí ořešáku to platí obzvláště. Také nebylo moc času aby se kompost jak se doporučuje v těch knížkách přehazoval. Prostě se to naházelo na hromadu po vrstvách proložilo hlínou a již si toho nikdo 3 roky nevšim. První rok se navíc poléval močůvkou ze žumpy. A shnilo tam vše tedy mimo železa a plastů. Navíc já to nikomu nevnucuji je přeci možné si dokonce koupit poslední hit "urychlovač kompostu" ten je potom hotový dle reklamy již za 3-4 měsíce, a bez přehazování. Prostě jsem typ, který raději nechá pracovat přírodu. A když je v kompostu dřevo a bylo ho tam vždy dost z prořezávání stromů, a nebo listy s juglonem tak to čas spravil. A žádné zpomalení klíčení a nebo růstu jsem nezažil nebo alespoň nezaznamenal, spíše opak, po kompostu vše rostlo jako divé. Pamatuji pouze, že tatínek říkal abychom nechávali listí z ořešáku na hromadě přes zimu, že prý čerstvé pálí. Na jaře bylo vždy již napůl shnilé, promíchalo se s hlínou a šup do kompostu. Nikde jsem to neštudoval a nabízím to jak jsme to dělali a jak mě to tatínek naučil.
Miki.
miki
 
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: Domácí kompostování

Příspěvekod Ivana » 05.07.2012 6:41

Ten tvůj způsob (listy ořešáku jeden rok zvlášť, pak dva roky v kompostu) je asi účinný a jak píšeš, problémy jste neměli. Někteří lidé ale kompostují jiným způsobem a ti by mohli s juglonem mít problémy, proto jsem to připomínala. Každý kompost je jiný, ona je to vpodstatě velmi živá věc.
Pokud má někdo pochybnosti ohledně juglonu, doporučuje se rajčatový test. Do zkoumaného vzorku se zasadí semenáčky rajčat (jsou na juglon hodně citlivá) a pokud rostou špatně, kompost potřebuje ještě další čas.
Urychlovač kompostu je, možná trochu nešikovně zvolený, obchodní název pro směs bakterií a jiných mikroorganismů, které do kompostu patří. Lepší je nazývat takovou směs startér kompostu. Pro zavedené komposty zděděné po tatínkovi (a možná po dědečkovi a pradědečkovi) je taková věc zcela zbytečná, tam už dávno jsou a makaj jako divý. Urychlovač nebo startér kompostu má význam pro takové lidi jako například já, kteří zakládají kompost "na zelené louce", kde nikdy předtím žádný kompost nebyl. Pak to opravdu kompost urychlí, protože přirozeně se tam ty bakterie a mikroorganismy mohou stěhovat z okolí i několik let. Měla jsem dvouleté hromady, kde se nic moc nedělo, teď mám dva komposty takto "nastartované" a zdá se že běží.
Ivana
Rozpadlík & Sponzor serveru
 
Příspěvky: 392
Registrován: 24.04.2012 11:49
Bydliště: Brno

Re: Domácí kompostování

Příspěvekod miki » 05.07.2012 9:13

Zdravím.
Ivanko ono asi dělalo své i to, že byl kompost často proléván splašky ze žumpy, teda pouze první rok ty další tam kompost hnil bez splašků, aby se "vyčistil od hovínek" jak říkal tatínek. A ty listy s juglonem ty tam byly pod stromem pouze od podzimu do jara, přes zimu pěkně namokly a na jaře jich bylo jednak již 1/3 a druhak to bylo spíše shnilé.
Máš pravdu v tom, že se zbytky kompostu ty infikované (jak píšeš) dávaly na prokládání i toho nového. Pro maminku jsme museli kompost prosévat na kytičky a zeleninu a tak těch zbytků (infikovaných a s přirozeným startrérem kompostu)bylo dost.
Ale všeobecně byla tato práce neoblíbená právě pro to zalévání zbytky ze žumpy. V té době na Slovanech (okrajová čtvrť Pardubic-spíše v té době vesnice) nebyla kanalizace. A tak do kompostu šlo vše, od podestílky slepic, kachen, husí, hnoje od králiků a i někdy když jsme měli pašíka (tak jednou za dva roky) tak i kejda od něj. No prostě ta práce s vyvážením "senkrovny" jak se žumpě říkalo, nebyla oblíbená. A to již tatínek měl na čerpání toho hustého ze dna žumpy kalové čerpadlo. Přesto to bylo FUJ! !
Miki.
miki
 
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: Domácí kompostování

Příspěvekod Magdalenas » 20.12.2014 11:19

Máte někdo zkušenosti s kompostováním papíru? Už nějakou dobu kompostuji nerecyklovatelné obaly od vajec. Teď mě napadlo, zda by se nedalo kompostovat i větší množství těchto utěrek (papírových ručníků) z restaurace :http://www.mojeobaly.cz/hygienicke-potreby/papirove-rucniky-zz-250-ks-zelene.html?listtype=search&searchparam=ru%C4%8Dn%C3%ADk. Kompost mám velký zahradní a přísun trávy a listí je tam velký, takže by se to dobře promíchalo. Jde mi o to, zda neutrpí kvalita kompostu, kterou používám na pěstování hlavně zeleniny ve sklenících. A máte někdo zkušenost s kalifornskými žížalami? Jsem tak nějako proti osazování tohoto nepůvodního druhu, ale asi proces dokáží fakt zkvalitnit a zrychlit. Co myslíte? http://hobby.idnes.cz/video-kuchynsky-o ... -domov_mce. Díky za názory! ;)
Magdalenas
 
Příspěvky: 1
Registrován: 20.12.2014 11:00

Re: Domácí kompostování

Příspěvekod kregan » 22.12.2014 11:58

Kamarád má ty žížaly na balkoně v takovym akvárku a papírový utěrky mu kompostujou spolehlivě.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
 
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Domácí kompostování

Příspěvekod mhi » 02.01.2016 12:39

Vsem doporucuji videa od http://geofflawton.com/ (resp. hledejte cokoliv od Geoffa Lawtona ; da se najit pomerne velky Torrent kde je hromada jeho videi pekne pohromade, je u toho sice napsano, ze to dal zadarmo - najit to lze snadno, tak sem primy link davat pro jistotu nebudu).

Ma tam skvele povidani o "Urban permaculture" jak si udelat malou mestskou zahradku s jidlem, o zurodnovani pudy v Jordanu, nebo dokonce cele video o kompostovani.
mhi
 
Příspěvky: 13
Registrován: 16.07.2015 15:37

Re: Domácí kompostování

Příspěvekod Venet » 01.02.2016 14:19

Juglon sa dobre odbúrava kvasením. Takže listy z orecha do igelitových vriec trochu vody a šup vykvasiť
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
Venet
 
Příspěvky: 871
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Domácí kompostování

Příspěvekod Kaya » 09.01.2020 20:54

Zdravím tak my taky u nás v rodině třídíme odpad a kompostujem ale máme zahradu a velký kompost kam házíme bio odpad. Jelikož jsme tak trochu eko založený a snažíme se o co nejmíň odpadu. Ale protože žereme zeleninu, tak máme velká, vydatná hovna a je jich fakt moc. Tak je to super věc a na jaře máme kvalitní hnojivo pro zahradu. Dneska už se vyrábí i takové kompostovatelné materiály které se rozloží venku na dešti. A nejsou nijak chemický škodlivé ale chápu že lidi v paneláku to nemají tak jednoduché.

Spam. Ban. Fab
Kaya
 
Příspěvky: 1
Registrován: 09.01.2020 14:50

Re: Domácí kompostování

Příspěvekod DanBlack » 10.01.2020 7:48

S-B-F? :mrgreen:
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
DanBlack
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 612
Registrován: 02.02.2012 23:19
Bydliště: Severní Čechy

Re: Domácí kompostování

Příspěvekod Rafael » 10.01.2020 14:34

Nechci ten server nijak propagovat, dělat mu reklamu protože mě mnohokrát..... A už s ním nechci a ani nemám nic společného!

Ale přece jen jsou to reálné zkušenosti našich zahrádkářů, z naší oblasti, drobných pěstitelů apod.
Než věřit a zkoušet něco z "anglosaska, trubky, příspěvky nejrůznějších exbicionistů apod., raději se prokoušu tímhle:

https://www.zahrada.cz/forum/zeminy-a-s ... ade-457413
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Rafael
 
Příspěvky: 1806
Registrován: 07.12.2017 17:26
Bydliště: Valašské království

Předchozí

Zpět na Ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků