Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

PříspěvekNapsal: 19.04.2011 19:59
od B89
Máte nebo plánujete nějakou masku do výbavy?
Které filtry se vám osvědčily?

Zatím mám zkušenost jen se starou OM-10M. Jako nevýhodu u ní beru špatnou dostupnost filtrů, a při výměně se musí maska sundat... takže jako nástupce asi časem pořídím OM-90.

Re: Ochranné masky

PříspěvekNapsal: 19.04.2011 20:40
od alibaba
Po svete behaji miliony idiotu co nemaji plynove masky ,vsak se podivel na Tv a vsichni ti demonstrujici proti rezimu a zbytek uvidite sami. Maska nam nebude slouzit v nejake atomove valce proti Rakousku jak nam soudruzi rikali ,ale proti policejnim silam doma ,napred policie strili slzak co je tek silny ze na hodne lidi pusobi jako otravny plyn a potom se zacina s AK-47 aby se rozehnali demonstranti......

PříspěvekNapsal: 20.04.2011 8:56
od JimmyJazz
K vanocum si planuji nadelit toto:

http://www.oopp.cz/detail.php?cat=0730&id=1189
+
http://www.oopp.cz/detail.php?cat=0770&id=1253

existuje o CZK2000 drazsi amska ktera ma to plexisklo chemicky zodolnene, nicmene to dle meho nema cenu kupovat.

PříspěvekNapsal: 20.04.2011 12:06
od Karlos
Take mam M10, co se tyce problemu s nahradnimi filtry tak pri cene masky cca 200kc (vcetne filtru) se holt vymeni i maska... ale pokud by se nekde vyskytly filtry po rekneme 40kc tak dejte vedet :)

PříspěvekNapsal: 21.04.2011 9:13
od Pepe
Mám MSA MCU-2P - viz můj avatar (to jsem já v masce :D ). Má výměnný zorníky (čirý, tmavý).
Jen pokud vím, tak s filtrama je obecně problém, moc se v tom neorientuju, tak mě opravte. Ale je třeba nejdřív zjistit před jakou látkou se chcete chránit a podle toho zvolit filtr. Jinak ty srance budete dýchat i tak. Zde je rozdělení filtrů podle látek, ktere zachycují. Za další je určitě výhodou mít NATO závit, kvůli kompatibilitě většiny filtrů. Třeba OM10 je u nás asi nejdostupnější maska, ale kde chcete brát ty filtry. Buď nakoupit v armsyhopu, nebo z nějakýho army skladu. Je otázkou zda se plynový masky vůbec vyplatí pořizovat, hlavně kvůli té účinnosti filtrů. Ale snad i ten základní filtr filtruje např. slzný plyn, to by mohlo pro začátek stačit :D

PříspěvekNapsal: 21.04.2011 11:58
od Maximus
Podle mne dobře skladovaný filtr (utěsněný, v suchu, chladnu, temnu uložený) má podstatně vyšší životnost, než je výrobcem běžně udávaných 5 let. Stejně to platí i pro balistické vesty.

PříspěvekNapsal: 21.04.2011 12:29
od Pepe
To určitě, já to myslel tak, že na určitou látku potřebuješ specifický filtr.

Plynová maska

PříspěvekNapsal: 04.02.2012 18:40
od Grunt
Docela mě zaujalo, že na PA fóru a zatím ani jediné téma co se Ochranných masek (alias Plynových masek) týče. Původně by mi byla asi úplně k ničemu, ale dnes při testování dalšího špalíku by se mi taková maska náramně hodila, protože to člověk buď slzí (a valí z nosu) z toho jak to do něj pere CO2 (když jsem si stoupl přímo do plamene — jinak se prostě ohřát nedalo) a nebo z toho jak to do něj pere ledový vzduch, když jsem udělal krok stranou od toho plamene. Na Aukru se dá najít všelicos v různých cenových relacích, ale jak zjistit zda-li je to stále použitelné (pamatuju se, že když jsem byl malý, tak se spousta zaprášeného matroše vyřazovala ze školních skladů po minulém režimu právě kvůli nepoužitelnosti), kde se dají koupit filtry a jak se v tom vůbec dýchá? Navíc naše armádní vzory mě štvou v tom, že mají ty malé kulaté průzory. Kde by se dalo (a za kolik) sehnat něco takového?

Re: Plynová maska

PříspěvekNapsal: 04.02.2012 18:51
od Fabulous
Tohle je česká klasika, dají se koupit občas i levněji:
http://aukro.cz/2-x-plynova-maska-m10m- ... 41295.html
http://aukro.cz/vojenska-plynova-maska- ... 40339.html

Tohle by mohla být dobrá koupě, má to velký průzor:
http://aukro.cz/plynova-maska-cm5-s-fil ... 27634.html

Tady máš tu ruskou, na kterou jsi se ptal:
http://www.ebay.com/itm/Russian-USSR-mi ... 3a503fd6d1

PříspěvekNapsal: 04.02.2012 18:55
od Grunt
M-10 M, přesně co jsem hledal. Nerezové kování před filtr (ať to vypadá jako na obrázku) si na laseru už klidně udělám sám. Díky moc.

PříspěvekNapsal: 04.02.2012 19:09
od Grunt
Grunt píše:Nerezové kování před filtr

Nebo radši galvanický pozink? Sakra to je dilema.

PříspěvekNapsal: 04.02.2012 22:17
od B89
Grunt píše:Docela mě zaujalo, že na PA fóru a zatím ani jediné téma co se Ochranných masek (alias Plynových masek) týče. Původně by mi byla asi úplně k ničemu, ale dnes při testování dalšího špalíku by se mi taková maska náramně hodila, protože to člověk buď slzí (a valí z nosu) z toho jak to do něj pere CO2 (když jsem si stoupl přímo do plamene — jinak se prostě ohřát nedalo) a nebo z toho jak to do něj pere ledový vzduch, když jsem udělal krok stranou od toho plamene. Na Aukru se dá najít všelicos v různých cenových relacích, ale jak zjistit zda-li je to stále použitelné (pamatuju se, že když jsem byl malý, tak se spousta zaprášeného matroše vyřazovala ze školních skladů po minulém režimu právě kvůli nepoužitelnosti), kde se dají koupit filtry a jak se v tom vůbec dýchá? Navíc naše armádní vzory mě štvou v tom, že mají ty malé kulaté průzory. Kde by se dalo (a za kolik) sehnat něco takového?

ale je :)
viewtopic.php?f=19&t=323&p=3087&hilit=maska#p3087
asi by to chtělo sloučit, jinak já už teď už mám OM-90 a spokojenost, ještě musím pozhánět filtry...

Admin: sloučeno a pro jistotu upraven/rozšířen nadpis vlákna

Re: Ochranné masky (plynové masky)

PříspěvekNapsal: 08.02.2012 0:51
od Fabulous
V cizině se prodává tato skvělá dětská maska s aktivním nasáváním vzduchu, což je snad jediná maska, kterou by asi byly děti ochotné dlouhodobě používat. Nenajde se zde nějaký šikovný kutil, který by pohonnou jednotku sání vyrobil? O trochu větší jednotka s více filtry by také byla skvělá pro zásobení únikového vozidla vzduchem.

http://www.ebay.com/itm/Israeli-Surviva ... 9320572512

PříspěvekNapsal: 08.02.2012 17:51
od Grunt
Fabulous píše:V cizině se prodává tato skvělá dětská maska s aktivním nasáváním vzduchu, což je snad jediná maska, kterou by asi byly děti ochotné dlouhodobě používat. Nenajde se zde nějaký šikovný kutil, který by pohonnou jednotku sání vyrobil? O trochu větší jednotka s více filtry by také byla skvělá pro zásobení únikového vozidla vzduchem.

Vyžaduje externí zdroj energie. Ta moc dobrá není.

PříspěvekNapsal: 08.02.2012 22:20
od Fabulous
Poradí nebo pomůže někdo?

PříspěvekNapsal: 08.02.2012 23:26
od Nasgol
Fabulous píše:Poradí nebo pomůže někdo?

Skvělé masky jsou CM-3 a CM-4 (Civilní Maska) je u nich snadná výměna, v případě zamoření, filtrů...
V zamořeném prostředí si filtry u M 10 Mky nevyměníš... Více info tady, jsou tam i odkazy na e-shopy:

http://survive-ability.ic.cz/vasetelesn ... html#maska

PříspěvekNapsal: 08.02.2012 23:49
od edakemlink
CM-3 už je hodně zastaralá, CM-4 taky není nejnovější. To bych už přemýšlel o CM-5 či vojenské OM-90, u těchto lze normálně měnit filtr.

PříspěvekNapsal: 09.02.2012 0:21
od Fabulous
Děkuji za rady, ale potřebuji vyřešit aktivní čerpání vzduchu přes filtr do dětské masky nebo vaku. Je to jediný způsob, kterým mohu ochránit opravdu malé dítě.

PříspěvekNapsal: 09.02.2012 4:07
od alibaba
Nemyslete si ,ze vas nekdo napadne plynem jako ze vystreli nepritel nejake Rakety na vas a budete muset se schanet po ochranne masce ,hrozi vam nebezpeci pouze od vasi vlady a policie ti pouzivaji plynu co ze zakazan podle Zenevske dohody pouzivat proti nepratelske armade co se jasne nedodrzuje a tak jedine vam hrozi policejni nebezpeci a ze pouzivaji nejakeho slzaku tak o tom si nechte zdat jsou to nebezpecne plyny vsak se podivejte na youTube ......Policie se vzdy brani rozhanenim davu ve skutecnosti je to paralyzovani davu ........

PříspěvekNapsal: 09.02.2012 8:46
od Josef
To Fabulous:
Pokud k tomu budeš mít 24 hodin člověka co to obslouží, tak stačí obyčejný malý ruční kožený měch (kovářský nebo krbový) připojený před filtrem. Pokud by to mělo být elektricky, bude to docela náročné na zdroje. PC ventilátor nedá potřebný tlak, aby to protlačil filtrem. Ale možná by to mohl zvládnout spirální ventilátorek co se používá k vařiči "dřívkáči" nebo takový ten ventilátor na 12V, co se s ním nafukují matrace. Ještě mě napadla taková jedna blbost: Samotné dítě spotřebuje hodně málo kyslíku ze vzduchu který dýchá a vzduch, který vydechuje je pro dospělého ještě využitelný. Kdyby jsi si svoji vlastní masku napojil bez filtru, přímo sáním na výdechový ventil vaku dítěte, nadechoval jeho vzduch a tím vytvořil ve vaku mírný podtlak, kterým by se samovolně nasával čerstvý vzduch přes filtru do vaku. Svým dýcháním by jsi tak zajišťoval filtraci jak dítěti tak i sobě a bez potřeby další energie. Dítě by samozřejmě muselo být uvnitř vaku v nějaké "krabici", aby se mu podtlakem nepřilepil vak na obličej. Ale jinak by to myslím v principu mohlo v nouzi fungovat. Alespoň do momentu, než by se dítě ve vaku pokadilo... :lol:
Krátkodobě by možná v úplné nouzi fungoval i opačný způsob - tj. poslat hadicí z výdechového ventilu tvé masky tvůj vyfiltrovaný (a bohužel i částečně vydýchaný) vzduch dítěti do vaku, ale obávám se, že bude příliš vlhký a dítě by bylo v mokrém oblečení pod zamlženým průzorem.

PříspěvekNapsal: 09.02.2012 16:10
od nabu
dodává to Klimafil.
Lze to provozovat na externích 12V
jen je to bohužel drahé...
http://obchod.klimafil.cz/product/ochra ... hild-1153/

PříspěvekNapsal: 09.02.2012 16:32
od Fabulous
Proto bych to chtel vymyslet samodomo :-)

PříspěvekNapsal: 10.02.2012 18:33
od Grunt
Fabulous píše:Proto bych to chtel vymyslet samodomo :-)

Spíš nechápu proč neustále trváš na mechanickém vhánění vzduchu. Zrovna mi dorazila M-10 M, ne snad že by to byl med to cpát přes ty lícnicové filtry, ale dokud bude fungovat bránice a neucpe se ten lícnicový filtr těžko se v tom někdo udusí. Pro děti samozřejmě už po mnoho let OM existují (tyhle jsme vyhazovali ze školních skladů na základce, to ještě pamatuju) a aktivní vhánění samozřejmě nemají.
Nasgol píše:V zamořeném prostředí si filtry u M 10 Mky nevyměníš...

Já dlouho bádal nad tím proč jsou M-10 udělány tak debilně pomocí těch lícnicových filtrů, které jsou ještě ke všemu nekompatibilní se zbytkem světa. Až když jsem si uvědomil, že M-10 je vojenská maska a viděl jsem jeden díl kultovního komixu „Gone with the Blastwave“, jsem to pochopil :D Holt Československo mělo být nárazníkem studené války a je vidět že se opravdu při návrhu počítalo s tím, že Československo bude spadové území. M-10 je opravdu pohodlná a relativně by se v ní delší období vydržet dalo.

PříspěvekNapsal: 10.02.2012 18:47
od Nasgol
Grunt píše:Já dlouho bádal nad tím proč jsou M-10 udělány tak debilně pomocí těch lícnicových filtrů, které jsou ještě ke všemu nekompatibilní se zbytkem světa. Až když jsem si uvědomil, že M-10 je vojenská maska a viděl jsem jeden díl kultovního komixu „Gone with the Blastwave“, jsem to pochopil :D Holt Československo mělo být nárazníkem studené války a je vidět že se opravdu při návrhu počítalo s tím, že Československo bude spadové území. M-10 je opravdu pohodlná a relativně by se v ní delší období vydržet dalo.

Zřejmě... BTW taky ji mám doma, po tátovi :) do zásoby jsem si koupil 4x lícnicové filtry, akorát nemám to speciální víčko na čutoru!! :/

Každopádně jsem si teď objednal 3xCM-3 a 3xCM-4, jsou snadnější na manipulaci, nezabírají tolik místa a filrů se dá koupit plná prdel :))

A to, že jsou staré... pfuf, přečtěte si případovou studii z VŠ (Univerzity obrany), kde dělali testy plan. masek... ca 84% masek bylo v pořádku, když jsou dobře skladované a zachází se s nimi v pořádku :)

PříspěvekNapsal: 11.02.2012 16:41
od jaromir
já jsem zvolil M-10M + Pláštěnka JP-75

pro každého člena rodiny 1x maska-komplet. příslušenství + 2x filtr 1xJP zabalené do malé polní vz. 85

(přibude dekontaminační prostředek z IPB - 80 , JODID DRASELNÝ 65 VULM, rouška a chir. rukavice)

Doma
2x JP + 4X filtry v záloze...

uvažuji ještě o koupi jedné CM5 + 5 filtrů a dalších JP...

PříspěvekNapsal: 11.02.2012 18:25
od Grunt
Nasgol píše:akorát nemám to speciální víčko na čutoru!! :

Tohle?
IMG230.jpg
Zátka

Není to náhodou tahle za 2Kč?

Nasgol píše:jsou snadnější na manipulaci, nezabírají tolik místa a filrů se dá koupit plná prdel :))

Já jsem dneska měnil ty debilní lícnicové filtry. Použil jsem rad starých pardálů, namazal hranu filtru indulónou, vnitřek též vymazal indulónou, a i když to nebylo jako našroubovat závit, 10 minut jsem nad tím nestrávil. To až nad těmi knoflíky a přídavnými zorníky (ale též na ně existuje metoda, což jsem zjistil pozdě). Velmi mě překvapily. Asi hoďku jsem bádal nad tím kde mi to uniká, protože dýchání nebylo nijak znesnadněné až když jsem je zacpal a přišel na to, že sedí jak hrnec na prdel, ale že ty filtry mají tak velkou plochu, že by se v tom bez problémů dalo spát i pracovat (teda než se to ucpe). Opravdu parádní maska.

Nasgol píše:Když jsou dobře skladované a zachází se s nimi v pořádku :)

Pokud není ztyřelá guma nebo ucpané filtry nebo rozmlácené to sklo, nemá se na nich co pokazit.

PříspěvekNapsal: 11.02.2012 22:08
od Fabulous
Jenže filtr vydrží v zamořeném prostoru 30-60 minut, což je zásadní důvod, proč je M10-ka nahrazována maskami se snadno výměnnými filtry. Ale jako nouzová úniková maska je to dobrý kup (100-150 Kč) Také mám 4 kousky. Ale ještě jsem koupil dvě americké MCU2 na standartní filtr NATO se závitem 40x1/7. Nový fitr stojí 300-800 Kč, vojenský z výprodeje cca 150 Kč.

PříspěvekNapsal: 11.02.2012 22:31
od Grunt
Fabulous píše:Jenže filtr vydrží v zamořeném prostoru 30-60 minut

Spíš víc. Filtr se v prašném prostředí prostě a jednoduše ucpe. To je dle mého názoru celé.
Fabulous píše:se závitem 40x1/7

Jak na to pasují externí hadice?

PříspěvekNapsal: 11.02.2012 23:00
od Fabulous
Jestli máš starší české hadice, tak ty mají závit 40x4, což by nemělo být navzájem kompatibilní :(

Ohledně filtrů - vycházím z oficiálních údajů, neodvážil bych se dobrovolně tento čas přetahovat :)

Jinak ohledně tvého obrázku - není to maska dýchacího přístroje z tanku?

Velmi zajímavá alternativa k "velké" plynové masce jsou "únikové" masky. Sice jsou jednorázové, ale v případě požáru ideální a dají se nosit skoro všude.
http://www.ebay.com/itm/FIRE-ESCAPE-HOO ... 27babe22e3

PříspěvekNapsal: 12.02.2012 1:34
od jaromir
TY HADICE TO MĚ ZAJÍMÁ.!!!
Pasují? kde se dají sehnat?? potřebuju k jedné masce udělat přetlakový systém s ručním měchem!!!!!!!

PříspěvekNapsal: 12.02.2012 1:50
od Fabulous

PříspěvekNapsal: 12.02.2012 3:52
od Ježura
Jaromír:zkus mrknout na stránky excalibur army... tam tyhle komplety zp 10 snad ještě mají.. bral jsem to cca 2 roky zpátky jako celou sestavu. Akorát jsem se ještě nedokopal k udělání atestu. Tyhle věcičky to mají dávno prošle... což ovšem neznamená že nefungují(akorát vám nenaplní flašky)

PříspěvekNapsal: 12.02.2012 12:03
od Nasgol
Lícnicové filtry - délka trvání 7 hodin:
http://survive-ability.ic.cz/vasetelesnaochrana.html#lf

PříspěvekNapsal: 12.02.2012 13:18
od Fabulous
Je to divné. Všechny filtry chrání v řádu desítek minut a zrovna tenhle celých sedm hodin???

PříspěvekNapsal: 12.02.2012 16:44
od Nasgol
Proč by měli chránit v řádu desítek minut?? i ta CM-3 chrání 2-4 hodiny (dokud se nezanese)

PříspěvekNapsal: 12.02.2012 16:59
od marish
Nezáleží taky trochu délka použití filtru na tom, co filtruje?

PříspěvekNapsal: 12.02.2012 17:15
od Nasgol
Proto mám v závorce, dokud se nezanese

PříspěvekNapsal: 12.02.2012 17:33
od Fabulous
Nasgol píše:Proč by měli chránit v řádu desítek minut?? i ta CM-3 chrání 2-4 hodiny (dokud se nezanese)

Chrani tak dlouho, kolik urcuje norma a oznaceni na filtru. Obecne je to v radu 20-60 minut. Najdi si stranky nejakeho vyrobce filtru, tam to mivaji dobre rozepsane.

PříspěvekNapsal: 12.02.2012 18:21
od Nasgol
Fabulous píše:Chrani tak dlouho, kolik urcuje norma a oznaceni na filtru. Obecne je to v radu 20-60 minut. Najdi si stranky nejakeho vyrobce filtru, tam to mivaji dobre rozepsane.

Tady to rozepsané je :)
http://survive-ability.ic.cz/vasetelesn ... html#filtr

PříspěvekNapsal: 12.02.2012 18:41
od Fabulous
Jenze filtr s oznacenim A2B2E2K2 chrani dle normy presne tech 30-60 minut.

PříspěvekNapsal: 12.02.2012 19:11
od Nasgol
Aha, tak má chybka...

PříspěvekNapsal: 12.02.2012 21:22
od Fabulous
V pohodě. Spousta stránek na webu je laická a zavádějící. Vždy je dobré si informace ověřovat z více zdrojů.

PříspěvekNapsal: 12.02.2012 22:05
od Fabulous
Zeptal jsem se mailem u odborníků, jaký filtr by doporučili "na všechno". Zde je odpověď a tímto jim za ochotu dělám malou reklamu :) :

Dobrý den,

stručná odpověď zní: nemáme. Takový filtr prostě neexistuje. Jsou látky, které se prostě filtry filtrovat nedají,
nebo jen velmi omezeně. Pokud bych Vám mohl něco doporučit, pořiďte si filtr kombinovaný A2B2E2K2-P3, což je lepší
obdoba dříve s maskami běžně v civilní ochraně používaného MOF-6, on toho vždy hodně zachytí a v případě nebezpečí si
ho i s maskou vezměte a rychle utíkejte někam kde už žádný nebude filtr potřeba.
http://obchod.klimafil.cz/product/kombi ... -40x4-634/

Vím že to zní jako taková selská rada, ale ono to opravdu o mnoho lépe nejde.

Přeji krásný den.

Klimafil Praha s.r.o.

PříspěvekNapsal: 13.02.2012 9:17
od Karlos
Když se dívám na ty dva typy nekompatibilních závitů:

- standardizovaný závit OZ 40x4, vhodné například pro masky CM-3, CM-4, CM-5D(40x4)
- standardizovaný závit RD 40x1/7, vhodné například pro masky CM-6, Sari, Promask Black, Scott, Kemira, Draeger, MSA Auer, ventilačním jednotkám CleanAir, Scott Proflow a dalším

tak si říkám že hodně užitečná věc by mohla být redukce z jednoho na druhý. Bohužel na stránkách jsem nic takového nenašel...

PříspěvekNapsal: 13.02.2012 9:22
od uaz469
-volil bych něco ze skupiny NBC
http://www.avec.cz/?ref=3&id=2

PříspěvekNapsal: 13.02.2012 9:25
od Grunt
jaromir píše:TY HADICE TO MĚ ZAJÍMÁ.!!!
Pasují?

Jak hrnec na prdel.
jaromir píše:kde se dají sehnat?? potřebuju k jedné masce udělat přetlakový systém s ručním měchem!!!!!!!

Jo, jo. ZP-10. Jako malí jsme se v Chorvatsku rochnili s těma malýma flaškama v ruce a Tajfunem do úst pod vodou. Byly naprosto perfektní. Až když jsem našel ty stránky jsem si uvědomil, že je to komplet. A kupodivu ho otec našel (jsou v něm ty hadice). Je to sice v docela pofidérním stavu, ale po malé revizi by to mohlo fungovat. Velice rád bych si to vyzkoušel na ostro. Moc mě totiž překvapilo, že by ty masky měly být vodě-odolné. Teoreticky by se měla ta přízvučná vložka zaplavit a mohla by šířit vibrace při mluvení. To budu muset zkusit. A ještě mě štve, že se v tom nedá chytnout nos (asi to není pro moc velké hloubky). Takže až uslyšíte o nějakém magorovi co se na Senci utopil, protože mu pod vodou sjela maska, držte za mě prosím alespoň 1 minutu ticha. Děkuji.

A ještě jedna zajímavost: V kombinaci OPCH-70 už by to mohl být docela zajímavý Hazmat suite s vlastní atmosférou. Sice ne tak profi jako má Gordon Freeman, ale aspoň něco.
přírodní ježek píše:tam tyhle komplety zp 10 snad ještě mají..

Už bohužel ne. Též by se mi hodil jeden nový.
přírodní ježek píše:akorát vám nenaplní flašky

Na to má můj otec další home-made ze starého kompresoru. Funguje spolehlivě.
Fabulous píše:Je to divné. Všechny filtry chrání v řádu desítek minut a zrovna tenhle celých sedm hodin???

Jen tak čistě pro zajímavost: Ten školní filtr mám nasazený už třetí den a proti dýmu z ohně chrání furt spolehlivě (i když už se přes to ten vzduch tahá trošku těžší).

PříspěvekNapsal: 15.02.2012 18:14
od Fabulous
Stručné uživatelské srovnání filtrů.

Dnes jsem porovnal dva filtry - průmyslový filtr CleanAir A2B2E2K2-P3 a standartní filtr NATO, snad ze zásob Bundeswehru. Nebudu se příliš rozepisovat, takže v bodech:

Popis:
CleanAir - celoplastový, solidně se tvářící filtr s velkým vstupním otvorem. Těsnící zátky z plastu, opakovaně použitelné, jako deklarace neporušenosti funkce je filtr zavařen v plastovém pytlíku. Popis filtru a jeho schopností v přiloženém návodu a také na nálepce na filtru.
NATO - celokovový, odolně vypadající, s poměrně malým vstupním otvorem. Na nepoužitém filtru jsou těsnící zátky na filtru připlombovány raznicí s logem Drager (kvalitní německá firma vyrábějící masky, dýchací přístroje, atd.). Návod a jakýkoliv popis samozřejmě chybí. Na filtru je vyznačeno datum použitelnosti (asi?), které je velmi staré.
Oba filtry jdou lehce našroubovat a spolehlivě drží a těsní.

Kvalita filtrace:
CleanAir - jasná deklarace druhu zachycených látek, času použitelnosti a jasně danou životností 10 let.
NATO - plní (plnil) normy NATO, které mi jsou bohužel celkem neznámé, životnost dávno prošlá.

Nádechové odpory:
Výrazně (hodně) nižší je u CleanAiru. Je to dáno plochou vstupu, oproti "dírce" na NATO filtru. Přesto je použitelné obojí celkem dobře.

Hmotnost:
CleanAir - 427 gr.
NATO - 324 gr. Obojí je na plynové masce snesitelné.

Cena:
CleanAir - 440 bez DPH. http://www.klimafil.cz
NATO - od 120 bez DPH. Různé armyshopy.

Závěr:
Pro případ náhlého průseru, nehody, atd. bych držel alespoň jeden CleanAir nebo podobný průmyslový filtr ke každé masce. Je to absolutní jistota! Pro případ Rozpadu ještě v krabici pár NATO filtrů.

obrázek 1-1.JPG

obrázek 2-2.JPG

obrázek 3-1.JPG

obrázek 4-1.JPG

obrázek 5.JPG

PříspěvekNapsal: 15.02.2012 23:42
od Nasgol
Ahaaa a jak se liší od filtrů MOF-x pro masky CM-x, když uvážím, že jsou 5-15x dražší??

PříspěvekNapsal: 15.02.2012 23:50
od Fabulous
No minimálně svoji novostí - 100% garancí funkce. Pokud jsi četl odpověď maníka z Klimafilu v tomto vlákně, tak CleanAir by měl být o chlup lepší než MOF. Takže pokud má tvůj život cenu 120 Kč bez DPH a méně, kup si bazarový filtr, pokud si ho ceníš na víc, kup si alespoň jeden kvalitní filtr.

PříspěvekNapsal: 16.02.2012 8:44
od edakemlink
Je to sice trochu mimo, ale když se tak dívám na ten "NATO filtr", tak mi dost konstrukčně připomíná filtry typu FE, které vznikly v době 2. světové války a používal je Wehrmacht na svých maskách typu GM-38, viz. zde:

http://gasmasklexikon.com/Page/Germ-Mil-FE.htm

Jinak na to Gasmasklexikonu je docela velký přehled typů vojenských i civilních plynových masek:

http://gasmasklexikon.com/Page/Start01.htm

PříspěvekNapsal: 16.02.2012 8:50
od edakemlink
Jinak ten vojenský má malý vstupní otvor jen na první pohled, pod tím plechových krytem s malým vstupním otvorem je velká plocha opatřená dirkami (vypadá to jako sprchová hlavice), předešlé typy tohoto filtru ten kryt neměly. Ten kryt s malým otvorem nejspíš složí jako ochrana proti rozměrnějším nečistotám, popř. proti prozažení zespodu, což je asi pro vojenské účely vhodné.

PříspěvekNapsal: 16.02.2012 13:36
od Nasgol
Fabulous píše:No minimálně svoji novostí - 100% garancí funkce. Pokud jsi četl odpověď maníka z Klimafilu v tomto vlákně, tak CleanAir by měl být o chlup lepší než MOF. Takže pokud má tvůj život cenu 120 Kč bez DPH a méně, kup si bazarový filtr, pokud si ho ceníš na víc, kup si alespoň jeden kvalitní filtr.

Studie u československy vyrobených věcí :) kvalitka zůstává i po 30-40 letech
http://www.population-protection.eu/att ... _hylak.pdf

PříspěvekNapsal: 16.02.2012 15:25
od Fabulous
Fajn, do Rozpadu si klidne nakoupim bednu starych filtru s 84% sanci na spravnou funkci. Ale pro tuto dobu (pozar, chemicka havarie, atd.) si nakoupim dva kvalitni a zarucene filtry. Nejsem tak chudy (to snad nikdo), abych nyni musel dychat skrz 20-30 let starou plechovku. To by bylo nesmyslne setreni na zatracene spatnem miste.

PříspěvekNapsal: 16.02.2012 16:01
od Roman
Fabulous píše:Fajn, do Rozpadu si klidne nakoupim bednu starych filtru s 84% sanci na spravnou funkci. Ale pro tuto dobu (pozar, chemicka havarie, atd.) si nakoupim dva kvalitni a zarucene filtry. Nejsem tak chudy (to snad nikdo), abych nyni musel dychat skrz 20-30 let starou plechovku. To by bylo nesmyslne setreni na zatracene spatnem miste.

Nový filtr 40x4 stojí 528Kč x 2ks, tj. 1056Kč. K tomu nové masky CM5D za 2154Kč. Za jednu dospělou osobu tedy výdaj 3210Kč. Singles si to může dovolit. Ale ne táta od rodiny s manželkou v domácnosti+děti = 12.000 do 19.000Kč za nové masky a za nové filtry.
Filtr Reaktor P3 = 30Kč/ks http://militiae-caelestis.nabizi.cz/filtr-reaktor-p3-typ-106-3_p36231/
Lícnicový filtr LF10M = 30Kč/ks http://militiae-caelestis.nabizi.cz/licnicove-filtry-lf-10-m_p36215/
Maska CM4 = 120Kč/ks http://www.armyvyprodej.cz/shop/maska-ochranna-cm-4-p-1976.html
Maska OM10M = 210Kč/ks http://www.armatex.cz/plynova_maska_m10m.php

Cena 85% šance stojí rodinu s dětmi od 720Kč do 1080Kč.

Takže klidně postačí přijatelné riziko s 84% šancí, než nulová šance (tj. nekoupit nic). Fabik, je to divné, ale jsou lidé chudí a bude každým měsícem hůř; rozpad v podobě bídy a strádání se přibližuje každým měsícem..

PříspěvekNapsal: 16.02.2012 16:17
od MacGyver
O výši investic do nouzového vybavení bych se nepřel. Každý má jiné možnosti a myšlení. Nejlepší na tom je, ale že záleží pouze na každém spoluobčanovi jak se rozhodne :yes

PříspěvekNapsal: 16.02.2012 17:32
od Fabulous
To: Roman
Nikdo netvrdi, abys kupoval nove masky. Kvalita gumy je na prvni pohled jasna. Staci koupit kvalitni filtr, coz je pro ctyrclennou rodinu investice cca 2000 Kc na deset let. Coz jsou dve az tri rodinne vecere v bezne restauraci. Ale kazdy je sveho stesti strujcem a ja nikoho premlouvat nebudu. Je to skutecne kazdeho vec jak zabezpeci rodinu.

PříspěvekNapsal: 17.02.2012 9:26
od Roman
Fabulous píše:To: Roman
Nikdo netvrdi, abys kupoval nove masky. Kvalita gumy je na prvni pohled jasna. Staci koupit kvalitni filtr, coz je pro ctyrclennou rodinu investice cca 2000 Kc na deset let. Coz jsou dve az tri rodinne vecere v bezne restauraci. Ale kazdy je sveho stesti strujcem a ja nikoho premlouvat nebudu. Je to skutecne kazdeho vec jak zabezpeci rodinu.

Fabik, ty mně rozesmíváš :lol:
Dva filtry je směšné. Na co je mi 100% kvalita, když se ty dva filtry za chvíli ucpou radioaktivním spadem.
Minimální počet filtrů na osobu počítám dle skromných odhadů 10ks. Takže matematika rodiny není 2000 Kč (2ks filtry 528Kč x 4osoby = 4224 Kč), ale 10ks filtrů 528Kč x 4osoby = 21.120 Kč jenom za NOVÉ filtry.
Sorry, ale zajistil jsem si přes 100ks různých typů filtrů za cenu nepřesahující i s poštovným 4.000Kč. Takže vím, o čem mluvím. Filtry jsou odzkoušené laboratoří a stále vyhovují i překračují normy v kladném smyslu.

PříspěvekNapsal: 17.02.2012 9:55
od Fabulous
Kdybys lépe četl, tak jsem psal - dva nové filtry pro náhlý průser/nehodu a hromadu levných do Rozpadu. Ale nechme toho, není to důležité.

PříspěvekNapsal: 17.02.2012 10:32
od Roman
Problém je, že věříš obchodníkům s předraženými filtry. Já jsem na tom byl před rokem úplně stejně. Jedině super-duper nové filtry, nejlépe ty, co mají spoustu písmenek A2B2E2K2-P3. A pak stejně časem zjistíš, že filtry tě neochrání před oxidem uhelnatým (výfukové plyny z dieslových centrál náhradních zdrojů) - leda drahý filtr A2K2COP3D za cenu 1165Kč/ks, ani před oxidem uhličitým - vydýchaný vzduch lidmi z přeplněného krytu. Zkušenosti ze žoldáckých válek o filtrech a maskách jsou na specnazu http://www.specnaz.cz/zoldacke-zkusenosti/zradna-vlastnost-plynove-masky/

Nakonec jsem v sobě zlomil pýchu mít to nejlepší, a začal se zajímat o levnější, ale funkční varianty. Objevil jsem právě široce dostupné masky CM3 a CM4 se závitem OZ40x4, na které pasují klasické, ale stále vynikající filtry MOF-4 a dražší MOF-6. Stejný závit OZ40x4 mají i dětské ruské masky PDF-D (P15) http://www.armytrade.cz/detail/plynova-maska-pdf-d-(p15)-detska-ruska-s-obalem/.
Pro dospělé se dají sehnat na českém aukru i polské masky MC1 http://www.maski.wojsko.pl/mc-1.htm.

Jakmile si bude někdo kupovat novou moderní masku se závitem RD 40x1/7, hrozí nekompatibilita se starším závitem filtru OZ40x4 !

Je to důležité o tom psát: až bouchne první jaderná bomba na civilisty v Iránu, tak lidé budou v úzkosti hledat ochranu a v zoufalství zjistí, že neví, co mají hledat.

PříspěvekNapsal: 17.02.2012 11:33
od Karlos
Nebylo by mozno shrnout co v tom clanku Chlibek pise? Vyzaduje registraci...

PříspěvekNapsal: 17.02.2012 12:07
od Roman
admin píše:Nebylo by mozno shrnout co v tom clanku Chlibek pise? Vyzaduje registraci...

Nebylo. Je nutné se zaregistrovat a zaplatit voucher.

PříspěvekNapsal: 17.02.2012 14:00
od Karlos
Děkuji. Kvůlivá jednomu článku se opravdu registrovat a hlavne zrizovat nejaký "voucher" (?) nebudu...

PříspěvekNapsal: 17.02.2012 14:22
od MRAK
já se tam chystám zaregistrovat, tak pak dám vědět ....

PříspěvekNapsal: 17.02.2012 15:07
od Karlos
Jen pro upresneni, neslo mi o to aby to dotycny nakopcil v plnem zneni, pokud to tak bylo pochopeno, chtel jsem jen vedet trosku detailneji co presne v tom clanku resi, Specnaz znam a spousta clanku tam byla na muj vkus dost povrchni kvality (tedy nez byl obsah zpoplatnen, nyni nevim)...

Kdysi jsem si totiz od Chlibka objednal par jeho rannych publikaci (ted nemyslim knihy, byly to jen takove "namnozene" papirove sesity), ktere se tvarili tajemne a odborne ale kvalita byla katastrofalni, rozvlacne, to co by se dalo shrnout do dvou stran bylo na 20-ti... Jedna treba pojednavala o tlumicich, nedozvedel jsem se nic co uz bych nevedel, par obecnych kecu, par beznych nacrtu... cekal jsem neco rozsahlejsiho, nejake vypocty, hlubsi teorii, nejake ne az tak bezne dostupne info, ci jak to nazvat, proste byl to jen strohy kompilat informaci z netu bez jakekoliv pridane hodnoty. To bylo take naposledy co jsem si od nej neco objednal.

PříspěvekNapsal: 18.02.2012 0:12
od MRAK
taky jsem to tak myslel - dám vědět, zdali to stojí za to, a malej obecnej přehled informací z toho článku ...

PříspěvekNapsal: 18.02.2012 1:31
od Fabulous
Obávám se, že moc nových informací tam nebude. Očekávám info typu - nebere CO2, pozor na požáry / po 30 minutách přestane filtrovat, pozor na dobu v zamořeném prostoru / filtr je kovový, pozor na cikány (pardon, sběratele kovů)!

PříspěvekNapsal: 14.04.2012 8:43
od Centurion
mam na masku sadu redukcnich matek ktere dokazou redukovat ze zavitu na masce 40x4 na zavit treba 40x1/7

PříspěvekNapsal: 28.04.2012 21:59
od Karlos
Malá poznámka k filtrům masky M-10, jsou dvě provedení "ostré" a "cvičné":

Ostré lícnicové filtry LF - 10M
LF-10M jsou universální filtry pro masku M-10M. Ochrana proti otravným látkám, bojovým biologickým prostředkům a radioaktivním látkám ve formě plynů, par a aerosolů je zaručena po dobu 7-mi hodin, poté se musejí vyměnit. Ochrana proti aerosolům je neomezená! Baleno v "alobalové" fólii.
lf-10-ostry.jpg
lf-10-ostry.jpg (33.28 KiB) Zobrazeno 16926 krát

Cvičné lícnicové filtry LF-10M
LF-10M s aktivním uhlím (ochrana proti dýmovnicím a slznému plynu). Baleno jen v plastové fólii.
lf-10-cvicny.jpg
lf-10-cvicny.jpg (30.56 KiB) Zobrazeno 16926 krát

Pokud jste si masku zakoupili v nějakém armyshopu tak si zkontrolujte jaké jste k ni dostali filtry (pokud tedy pomýšlíte na ostré použití) ;)

Pozn. možná že ty "cvičné" filtry jsou pouze použité (rozbalené) ostré filtry...
http://militiae-caelestis.nabizi.cz/lic ... -m_p36215/
http://militiae-caelestis.nabizi.cz/cvi ... 0m_p36216/

PříspěvekNapsal: 29.04.2012 3:36
od alibaba
Ja si nedovedu predstavit ,ze po na vas utocila cizi armada s otravnym plynem je to mozne ,ale nepravdepodobne i kdyz se to stalo ve valce v Jugo kdy srbove zautocili na muslimany otravnym plynem ....

Podivejte se na youTube v cele Evrope jsou demonstrace a vsude policie pouziva slzak a tak dost hodne lidi je vybaveno plynovymi maskami ......v takovem Recku se masky dost dobre prodavaji atd.......

PříspěvekNapsal: 29.04.2012 11:47
od Rase
Obrázek

Já si udělal tady tuhle masku. Jedná se o upravenou, starou protiplynovou masku asi z ČSLA. Jen sem ji obalil kůží, upravil očnice a přidal chobot. V případě potřeby lze chobot rychle sejmout (stáhne se směrem dolů) a našroubovat filtr. Fungovat by měla bez problému, jelikož sem s maskou samotnou nic nedělal (žádné mechanické zásahy). Jelikož se ale jedná o starý typ masky, nejspíš by mě stejně před plynem neochránila :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 29.04.2012 19:35
od Karlos
Mohu se zeptat na smysl tech uprav?

PříspěvekNapsal: 29.04.2012 20:28
od Rase
absolutně žádný, jenom zábava...
Raděj budu mít takou slátaninu na poličce, kde poslouží jako dekorace. Než nadupaný hyper super protiplynový komplet, který za celý život stejně nikdy nepoužiju, popřípadě v případě nouze stejně nestihnu ani rozbalit (!)

PříspěvekNapsal: 31.08.2012 8:16
od Rase
Dostala se mi do rukou maska M-10. Zatím co sem tak zjistil, se jí hodně vytýká nemožnost rychlé výměny filtru. Popřemýšlel sem, jestli nejde masku nějak upravit, aby bylo možné masku osadit klasickým filtrem. Koumal sem a pak sem použil kovové víčko ze starého filtru. Velikost je hodně podobná průměru víčka na boční straně masky. Vnitřní část stačilo lehce zabrousit a sundat kovovou krytku. Drží perfektně a není ani problém s těsností. V případě potřeby lze všechno uvést zpátky (nic sem nelepil). Filtr na masce nijak zvlášť nepřekáží (maska se nepřevažuje). Jediné mínus co mě napadá, je že už samotná maska M-10 je dost velká, s filtrem se ještě zvětšuje. Mínusem taky je, že víčko má stejný směr závitu jako závit k filtru. Je tedy potřeba ono víčko, při vyšroubování, přidržet.
Teoreticky by se nemusely vytahovat ani původní lícní filtry (ničemu nepřekáží i když se přidá šroubovací filtr.

okD9TW.jpg
okD9TW.jpg (229.94 KiB) Zobrazeno 16546 krát
uhJjvx.jpg
uhJjvx.jpg (171.61 KiB) Zobrazeno 16546 krát

PříspěvekNapsal: 31.08.2012 14:43
od Hdm
asi jsem natvrdlej, ale mohl by jsi to prosím ještě lépe popsat a nafotit. Chápu, že jsi udělal vlastně redukci, ale nechápu jak tam drží, respektive jak tam drží pořádně. Aby ten filtr i s víčkem nevypadl, když by jsem o něco zavadil. Co do čeho šroubuješ?
Mám M10-M a tam je víčko celé plastové a nic z něj vyndat nejde(akorát membrána).

Jako nápad :yes

Taky jsem nad tím koumal jak udělat redukci, ale tohle mě nenapadlo a přitom jak snadné ;)

OT: kde jsi koupil MOF filtry, v rychlosti jsem koukal po netu a moc jsem na ně nenarazil. MOF2 nebo MOF4 za 50,- mě přijde dost.

PříspěvekNapsal: 31.08.2012 15:48
od Rase
GzNeks.jpg
GzNeks.jpg (151.56 KiB) Zobrazeno 16546 krát
firQUb.jpg
firQUb.jpg (126.2 KiB) Zobrazeno 16546 krát
lGJVNi.jpg
lGJVNi.jpg (170.36 KiB) Zobrazeno 16546 krát

Tady je snad vidět líp. Z masky sem vyšrouboval zmíněné víčko, u víčka oddělal ten kovový kroužek (sponu), díky čemuž se uvilnil plíšek (taková ta mřížka). Z víčka tak byly odstraněny všechny kovové části. Kvůli velikosti sem pak vnitřní průměr oškrábnul dlátem (ubral sem tak po obvodu jen nějakou setinku). Kovové víčko (zátku) z filtru sem opatřil otvorem, lehce obrousil (po vnějším obvodu) a pak zarval do plastového víčka (opatrně). Původně sem chtěl použít lepidlo, ale drží to bez problémů (i těsní). Tedy nic sem nelepil, jenom vrtal a lehce brousil - a všechno v pohodě. Šroubovací filtr můžu použít, ale taky nemusím - což je fajn :D
ps. na kovovém plíšku s mřížkou, který jsem vyhodil, je taková látka, která brání před vniknutím větších částeček. Na své redukci pak použiju (v otvoru) nějaký kousek hrubé látky, nebo jemnou mřížku (podle toho co seženu) - není ale nezbytně nutné.
Jediný problém je, sehnat starý filtr (asi z 50. let), kdy se k filtrům dělaly ještě kovové zátky. U ostatních už je potřeba víc improvizovat - nějak to určitě taky půjde.

Filtr sem náhodou koupil na vojenské burze (Exculiber) co je zrovna v Prostějově. Koupil sem tam masku CM-4 i s filtrem (nějakou dobu mi trvalo než sem vyhrabal nový filtr (1989)). Celkem mě to vyšlo za 91,-

PříspěvekNapsal: 31.08.2012 19:22
od Hdm
hm, tak to mám smůlu, já mám ty víčka v masce komplet celý výlisek z plastu, žádný kovový části a kovový kroužek. Nedá se to rozebrat a taky proto nejsem schopen dát mřížku tak aby po ní pěkně stékala dešťovka(ani když to rvu silou tak to prostě nedám).
To bych to musel kuchnout, ale pak není cesty zpět. Nebo koupit ještě M10 :)

Jak jsem o tom uvažoval já, chtěl jsem využít závit(případně celou kostru) použitého filtru pro m10 a na ten závit našroubovat zvenku místo víčka nějakou hadici (třeba tu pružnou co se dává za sifon pod dřez) a na konec si udělat redukci na MOFky(v plánu jsem měl plastové víčko z MOFky). Ale nemám na to dost času, aby jsem to dotáhl. Cílem bylo mít M10-M s vrapovýma hadicema na obě díry a MOFky někde pohodlně zavěšené na zádech nebo jinde. Aby jsem se s těma MOFkama nemusel tahat na krku. Něco na styl "ZP-10", ta má vrapovky co jdou přímo na m10 filtry, ale poměrně dost cena kvůli dvou vrapovkám.

PříspěvekNapsal: 01.09.2012 9:58
od Rase
Tak sem koukal na fotky M-10m a ty víčka jsou dost napytel. Aby šlo použít, tak by se muselo prakticky celé předělat, z čehož bych měl strach, aby se plast někde nevyštípl. Možná by stačilo sehnat jen nějakou trubku s vhodným závitem. Na původním víčku je sice ventil, ale myslím že i bez něj by neměl být problém. Popřípadě jak si psal, z původního filtru vysekat onu část s ventilem a závitem. Je to na štěstí plast, tak jse dobře lepit. Nad hadicema sem taky přemýšlel, pak sem si ale uvědomil, že zaberou hodně prostoru. Když se filtr připevní k masce z boku, tak je váha rozložená snesitelně. Čekal sem že to bude horší. Přiznám se, že se zatím neměl ani tušení o ZP-10, hodně zvláštní. Pokud by měly být filtry připevněné k hadici, tak už není potřeba mít kovový závit, ale stačí použít plastové víčko, co je u moderních filtrů. S plastem se totiž i líp pracuje, stačí slepit. Radši než kupovat celé ZP-10, je lepší zaexperimentovat a něco si vyrobit, záleží ale jaké člověk sežene ty hadice - dneska by už měly jít sehnat hadice, které budou mít nějakou koncovku - pak už jen přilepit vhodný závit.

PříspěvekNapsal: 01.09.2012 19:00
od Hdm
jen na vysvětlenou, já mám více m10m masek a v době klidu jednu používám na ochranu při stříkání lignofixu, proto jsem o těch hadicích hlavně přemýšlel, tam mě prostor nezajímá, důležité je pohodlí. Ono tahat se s maskou pláštěnkou a postřikovačem několik hodin není moc labůžo. Ale jako trénink na chemický útok/havárii dobrý :lol:

PříspěvekNapsal: 04.09.2012 8:51
od Rase
Na jedné burze sem se teď dostal k hodně levným doplňkům k maskám a koupil sem si tam i víčko k masce M10M. Udivilo mě jak moc se liší kvalitou od klasické M10 (k horšímu). Plast mi přijde takový hrubý a jsou tam otřepky. U původní masky je snad i kvalitnější plast. Ta mřížka se otáčet dá, jen je třeba do drážek něco strčit a pak jednoduše otočit (opatrně, plast může prasknout). Celkově mi přijde M10M jako taková odfláknutější varianta. Jedinou výhodou je hradička na pití a očnice s ochranou před poškrábáním )ty sem si koupil i ke své M10. Pro zajímavost sem si tam koupil i to víčko na polní láhev :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 11.09.2012 18:03
od Centurion
Máte někdo tušení kolik je u CM-5 velikost čislo 5? Jestli má cenu vůbec přihazvat http://aukro.cz/plynova-maska-cm5-nepou ... 70022.html

PříspěvekNapsal: 11.09.2012 19:05
od Rase
No zatím sem všude našel jen prodávat masku ve velikostech 4 a 5. Tak se mi podařilo najít:
Vyrábí se ve dvou velikostech:
Velikost 4........vhodná pro ženy
Velikost 5........vhodná pro muže

V případě staršího typu CM-4 byly velikosti tyhle:
velikost 3 - 104 až 112 mm
velikost 4 - 112 až 122 mm
veklikost 5 - 122 až 134 mm

CM-4 mám ve velikosti 3 a je mi malá, i tak se do ní ale vlezu a těsní (aspoň se to tak zdá).
V případě té CM-5 bych se nebál té velikosti 5. Otázka jenom jestli máš spíš menší obličej, nebo nějaký atyp

PříspěvekNapsal: 11.09.2012 19:17
od Centurion
Ok díky moc. Tak já jdu přihazovat.

PříspěvekNapsal: 13.09.2012 16:27
od Karlos
Nevíte kde by se daly za rozumnou cenu koupit náhradní lícnicové filtry pro M-10?

Mívali je zde ale již nějakou dobu mají vyprodáno: http://militiae-caelestis.nabizi.cz/lic ... -m_p36215/

PříspěvekNapsal: 13.09.2012 17:04
od Nasgol
Karlos píše:Nevíte kde by se daly za rozumnou cenu koupit náhradní lícnicové filtry pro M-10?
/

Můžeš zkusit tohle :):
http://www.armyvyprodej.cz/vystrojni-so ... 0-974.html

PříspěvekNapsal: 13.09.2012 18:27
od Hdm
tyhle by jsem nekupoval. Podle toho co vím, tak to budou cvičné filtry, ostré se prodávají ve stříbrném ochraném obalu. Rozdíly cvičné/ostré dohledej na netu.
Já je ještě stihl koupit právě v http://militiae-caelestis.nabizi.cz/lic ... -m_p36215/

PříspěvekNapsal: 13.09.2012 18:29
od Karlos
Jenže to jsou pouze cvičné filtry. "Ostré" filtry musejí být baleny v alobalové folii jako je to na obrazku nize:

Obrázek

Edit: byl jsem předběhnut :)

PříspěvekNapsal: 25.09.2012 6:50
od edakemlink
Já si vždy myslel, že ty filtry v igelitu jsou ke staršímu typu masky M-10 a ty v alobalu k novější M-10M. Taky je to tam napsáno. Jsou samozřejmě zaměnitelné, ale ty v igelitu jsou starší...

PříspěvekNapsal: 25.09.2012 8:00
od shtf
nevite prosim, kde se da sehnat dioptricka vlozka do CM-5?

PříspěvekNapsal: 25.09.2012 15:55
od Centurion
Vložky přimo do CM-5 asi neexistujou ale nevim to určite. Myslim že by neměl bejt problém si je případně nechat udělat na míru v optice.

PříspěvekNapsal: 25.09.2012 17:32
od shtf
jedna se konkretne o CM-5 D na strankach vyrobce pisou ze tento typ lze vybavit vlozkou, ale nezjistil jsem kde ji vzit, kontaktoval jsem vyrobce - bez vysledku.

PříspěvekNapsal: 25.09.2012 17:49
od Centurion
No podle mě potřebuješ prostě obyč dioptrickou vložku jako se dává třeba na sluneční brýle. Já osobně jsem tu masku v ruce neměl tak se podívej kam se to upíná, zajdi si do optiky a vyzkoušej co tam pasuje.

PříspěvekNapsal: 26.09.2012 16:08
od Centurion
Nevíte někdo jaký filtry se balí to těhle obalů. Dá se tam vyčist možna něco jako MOF. Vim že MOF 4 se takhle nebalí. Nevim jestli se vůbec výraběly MOF 5 takže jediný co mě napadá je MOF 6. Může to prosím někdo potvrdit nebo vyvrátit.

PříspěvekNapsal: 08.10.2012 17:06
od Centurion
Karlos píše:Nevíte kde by se daly za rozumnou cenu koupit náhradní lícnicové filtry pro M-10?

Mívali je zde ale již nějakou dobu mají vyprodáno: http://militiae-caelestis.nabizi.cz/lic ... -m_p36215/

http://aukro.cz/sada-filtru-filtry-m10m ... 12864.html

PříspěvekNapsal: 08.10.2012 20:04
od Rase
Zatím se tady řeší jen relativně staré plynové masky, už delší čas se ale ohlížím po nějakým moderních kouscích. Chtěl sem se tedy zeptat zda zde není někdo, kdo by měl s těmito maskami zkušenost. Konkrétně mám na mysli třeba současné masky AČR OM-90, v porovnání s M10M a jinými provařenými kousky. Osobně mám v hledáčku krom OM-90 i masky jako třeba britskou S-10, nebo něco obdobného. Hodně zajímavá je i moderní finská maska Kemira M/95 (tu sem ale ještě u nás prodávat neviděl). Polská MP5 je sice zajímavá, ale vadí mi, že nemá filtr šroubovatelný zboku. Zajímalo by mě, žda jsou tyto masky v něčem lepší než starší modely, nebo se jedná jen o hi-tec vzhled, v lepším případě stejnými vlastnostmi.
Jinak bych si radši sháněl starší finskou masku M/61 (boční šroubování filtru), která se prodává za levný peníz. Mám M-desítku a různé staré masky, ale chtěl bych něco použitelného i v případě nouze.
ps. kdyby měl někdo kontakt na někoho kdo prodává modernější masky, z nepřestřelené ceny, dejte vědět.
Děkuju za pomoc (snad nejsem sám kdo se o tuhle problematiku zajímá)

PříspěvekNapsal: 17.10.2012 13:41
od Pepe
Určitě zásadní rozdíl mezi m10(m) a modernějšíma maskama je možnost napojení 2 filtrů zaráz (výměna filtrru v zamořeném prostoru). Další výhoda modernějších masek je v menším mrtvým dýchacím prostoru (om90 - 150ml). :yes

Doplním ještě, že při namáhávé práci v masce může dojít k subjektivímu pocitu dušení (pro tělo špatný poměr mezi O2 a ox.uhličitým). Pak je třeba se hodit do klidu (ukončit činnost, posadit se, nezmatkovat) a několikrát se zhluboka nadechnout. Necvičený personál často reaguje tím, že masku ztrhne!!!

PříspěvekNapsal: 17.10.2012 17:31
od Karlos
Centurion: díky za upozornění, už jsou doma a jsou opravdu nedotčené - doporučuji :!:

PříspěvekNapsal: 19.10.2012 10:54
od Centurion
Neví někdo jak poznám u filtru jestli ještě filtruje? Řekněme že mám filtr s kapacitou 5 hodin a jsem 5 hodin v bezbarvém, jedovatém plynu bez zápachu. Začne filtr klást větší odpor na dýchaní, protože je zanesenej? nebo začne propouštět plyn protože už je mimo kapacitu? Poradí někdo?

PříspěvekNapsal: 19.10.2012 11:22
od Fabulous
Nejsem si jisty, ale asi to nijak nepoznas :(

PříspěvekNapsal: 19.10.2012 11:44
od Josef
U standardního filtru na bázi aktivního uhlí se to nijak nepozná, odpor se nezvýší. Prostě po nasycení jen přestane aktivní uhlí stíhat škodliviny přijímat a začneš se trávit. Ale ta uváděná doba je jen orientační čas, kdy by bylo záhodno filtr vyměnit. V praxi záleží jak na koncentraci škodliviny, tak na množštví vzduchu prosátého přes filtr. Jinými slovy, při klidu, kdy dýcháš méně hluboce a nebo při nízké koncentraci škodliviny, může ten filtr vydržet spolehlivě filtrovat mnohem déle.

PříspěvekNapsal: 19.10.2012 13:01
od Centurion
Takže při zvýšené koncentraci, nebo zvýšené fyzické námaze mi nepomůžou ani stopky. Nedaly by se sehnat nějaký širokospektrý papírky, který se při styku s jedovatým plynem začnou zbarvovat? Papírek by se mohl umístit ze vnitř na průzor masky a až by filtr začal propouštět tak by se papírek začal zbarvovat a poznal bych že mam filtr vyměnit.

PříspěvekNapsal: 19.10.2012 16:43
od me2dik
http://www.plynova-maska.sk/index.php?node=5&filter=26 uvadzaju az 20 rocnu skladovatelnost a je to dost sirkospektralny filter. Moj nazor je ze na taku vseobecnu komplexnu ochranu by bolo treba aspon A2B2E2K2 P3, pricom je dobre ak ma tiez oznacenia R a D (R zjednodusene znamena opakovane pouzitelny / dlhsia zivotnost = povedzme dve 'pracovne smeny', a D znamena ze presiel dolomitovym testom zanasania). Maximalnu ochranu co som nasiel na nete je filter s oznacenim A2B2E2K2 Hg NO CO 20 P3 R D, takyto filter ale uz casto ide aj cez 50 eciek kus...

PříspěvekNapsal: 19.10.2012 18:11
od Rase
Momentálně se mi dostala do hledáčku britská maska Avon S-10, pořád se mi ale nedařilo najít velikostit, až nyní... a kupodivu mají britové poněkud jiný systém velikostí než sem čekal:
Velikost 1 – Large
Velikost 2 – Medium
Velikost 3 – Small
Velikost 4 – Extra Small

V případě České masky OM-90 jsou rozměry tyto:
Velikost 1 - 132–140 mm
Velikost 2 - 140–148 mm
Velikost 3 - 148–156 mm

U staré M-10M je tomu:
Velikost 1 - do 120 mm
Velikost 2 - 120-128 mm
Velikost 3 - nad 128 mm

Slovenská maska OM-99 má tyto velikosti:
Velikost Small (S)
Velikost Medium (M)
- vyhovuje pro 95% dospělé populace

Někomu to možná pomůže s výběrem.

PříspěvekNapsal: 20.10.2012 7:45
od Centurion
Jo ještě se draží CM 4 + 12kusů MOF 6 čas do konce 10 hodin. Je to dobrá koupě když vezmete v úvahu že maska se prodáva za 100kč a 1 prošlej filtr MOF 6 za 200kč. Reálná hodnota je tedy 2500kč. Je to poslední serie tak neváhejte. Posledně jsem to koupil za 300kč musím říct že maska je jako nová a filtry jsou jestě vakuově zabalené.
http://aukro.cz/plynova-maska-maska-cm- ... 02314.html

PříspěvekNapsal: 20.10.2012 11:10
od Rase
Jo na tu S10 mám zálusk, pokud nevyjde můj zdroj na OM-90. Na ty filtry sem se taky koukal, akorát to se budu přebíjet s místními rozpadlýky :D

PříspěvekNapsal: 25.10.2012 18:56
od Shollochov
Nečetl jsem celé vlákno, tak se omlouvám, jestli to dávám podruhé, ale vygůůůglil jsem zajímavý elaborát ohledně použitelnosti starých filtrů MOF-x.
http://www.population-protection.eu/att ... _hylak.pdf

PříspěvekNapsal: 09.11.2012 22:22
od Rase
Dneska mi přišla britská protiplynová maska S-10 (Avon). No musím říct že je tak skvělá, že ji nejde dost dobře popsat, zatím mě nenapadá žádná chyba, nebo cokoliv co bych jí mohl vytknout. Mám CM-4, ta není špatná, ale vadí mi u ní převažování nosu, kvůli váze filtru a konkrétně moje maska je poněkud těsnější. M-10 je fajn, ale je u ní potíž s výměnou filtrů a hlavně je hodně velká - není to zrovna maska kterou by člověk chtěl nosit v batohu. Mám i starou Fatru, je lehká a skladná, jen bych měl strach že nedokáže dost dobře těsnit (měl sem ji na maškarním a hodně sem se v ní potil). S-10 je zkrátka skvělá, podařilo se mi ji sehnat za cenu lehce přes litr peněz, bez filtru a s taškou, velikost 2 sem trefil dobře a myslím že by pasovala tak pro 95% dospělé populace. Stáří je poněkud výrazné - 1988 (můj ročník :mrgreen: ), ale vzhled je nadčasový a vypadá pořád moderně. Stačí porovnat s moderní maskou OM-90, myslím že rozdíl co se týče funkčnosti nebude žádný. Očnice jsou lehce škráblé, ale ničemu to nevadí. Zatím se mi nepodařilo zjistit jak funguje hadička na pití (musel bych mít po ruce víčko britské polní lahve - na víčko z ČSLA lahve nepasuje), nejak nevím jaká část se má zatlačit. Zdá se že i klasický starý filtr pasuje do masky bez potíží - časem bych si rád sehnal nějaký moderní filtr (až se namanu k nějakému levnějšímu).
Momentálně sem z nové masky nadšený. Nejspíš si k ní udělám i přídavné krytky k očnicím

PříspěvekNapsal: 23.11.2012 16:46
od Kedr
Máte někdo po ruce CM-4ku ? Jde mi o ten otvor pro lepší srozumitelnost řeči je opravdu tak "chatrný ? Čím je ona "přízvučnice" pod kovovou obručkou vyplněna, popř. věděl by někdo víc ? Jak tak na to koukám, tak zrovna 2x to ve mě důvěru nebudí ...

PříspěvekNapsal: 24.11.2012 9:57
od Rase
No CM-čtverku mám po ruce, a podařilo se mi zjistit jen to, že nad ventilovou komorou má maska průzvučnici, která na rozdíl od M-10M není vyměnitelná, je přidělaná napevno ke gumě masky kovovou stahovací obroučkou. Řeč mi přijde bez větších potíží srozumitelná. CM-4 ale není vojenská maska a tak se nemůžu zbavit pocitu (možná neoprávněného) že na nich soudruzi šetřili. Ještě podotek: Je to nejlevnější a nejsehnatelnější maska, tak od ní člověk nemůže čekat zázraky (!)

PříspěvekNapsal: 24.11.2012 10:24
od Kedr
To samozřejmě ano - ale mimo to všechno se mi zdá na svou cenovou relaci jako jedna z nejpohodlnějších masek, které vůbec za podobné peníze člověk sežene, nehledě na obrovskou výhodu filtru 40x4. Za pár korun hodně muziky 8-)

PříspěvekNapsal: 24.11.2012 11:34
od Rase
Nu za obdobnou cenu se toho dá sehnat opravdu málo. Jedině tak nějaká stará Fatra, snad nějaká stará masa z Polska (MC-1*) a při troše štěstí i CM-10 (tu bych ale nepočítal). Taky i maska s chobotem sevejde do téhle kategorie. Konkurence není moc velká a je pravda že CM-4 je z nich nejmodernější, nejlépe technicky řešená a celkově konkurenci válcuje.

ps. Pro mě měla CM-4 cenu filtru, jelikož sem si musel koupit celou masku, abych dostal filtr :mrgreen:
* tu mám v plánu taky zakoupit, opět jen kvůli filtru co u ní je (P-5)
http://aukro.cz/maska-mc1-2-filtry-task ... 39118.html

Edit: Tak sem si obědnal dva ty komplety MC-1 z odkazu. Samotné masky upravím do steampunkového stylu, originální filtry někam založím. Už jen dva zabalené filtry P-5 mi přijdou za cenu 340 peněz (započítané i poštovné) jako dobrá cena. Až přijdou, tak o tomhle kaufu něco napíšu - jestli bude zájem

PříspěvekNapsal: 24.11.2012 16:17
od Kedr
Klidně se pak rozepiš - rád si to přečtu.

Já plánuju dokoupit prozatím po dvou filtrech na CO a nějaký kombinovaný "reaktor".

Ještě by mne zajímalo jaký je rozdíl mezi závitem "OZ 40x4" a " RD 40x1/7" ". Typový "RD 40x1/7" pokud dobře počítám by měl být o něco užší, nebo jak to je ? Bohužel u sebe žádné jiné krom padnoucích OZ 40x4 nemám a jsem poněkud zvědavý (ani jsem je v ruce nikdy nedržel) .

PříspěvekNapsal: 24.11.2012 19:13
od Rase
Reaktor, starý sem teď viděl na aukru (je jich víc): http://aukro.cz/filtr-reaktor-i2804024278.html
Podle obrázku jsou z devdesátých let - což asi ještě jde, ale cena vše kompenzuje. Uvidím co mi od těch poláků přijde a kdyžtak bysme se nějak domluvili ohledně filtrů (nějak se mi ty staré kupí :mrgreen: )
Co se závitu týče, tak taky netuším, ale asi v nich rozdíl nebude nikterak závratný (myslím že jde jn o konstrukční drobnost, která se na funkci neprojeví - ale jak říkám, taky tápu).

PříspěvekNapsal: 24.11.2012 19:21
od Kedr
Primárně mi jde o to, jestli jsou totožné/použitelné - u těch 40x4 píšou přímo u certifikovaného prodejce, že je to typově pro řadu CM-3, CM-4, CM-5D, a u těch 40x1,7" jsou jako typy uváděny masky převážně novější/nejnovější (CM-6, Sari, Promask Black, Scott, Kemira, Draeger, MSA Auer, ventilační jednotky CleanAir, Scott Proflow). Tzn. zajímalo by mne, jestli jsou kompatibilní mezi sebou či ne.

Co se filtrů týče tak dám nejspíš přednost čerstvě fabrikované a certifikované funglovce - přece jen ta uváděná životnost u podobných filtrů - byt nepoužitých je v řádech pár let (co jsem zběžně koukal 2-8 let/typ - nedělám si iluze o skutečné době ale i tak upřednostním něco čerstvějšího), takže o nákupu Reaktorů z let 90. nijak zvlášt neuvažuju.

Každopádně by bylo zajímavé - mít možnost tyto nepoužité filtry nějakým způsobem otestovat - hádám, že dobrovolník na ostro se nenajde :mrgreen: a přístup k příslušné měřící technice zde taky nikdo nejspíš mít nebude, takže zase nic :ne :|

Edit:Jinak momentálně si pročítám tu studii, kterou jste přiložili o pár postů výš - vskutku zajímavé počtení :)

PříspěvekNapsal: 24.11.2012 20:59
od Kedr
Tak už´jsem si dohledal "návod k použítí masky Cm-4", kde se slovy píše:

"Filtr se k masce připojuje našroubováním do ventilové komory. Masky se vyrábějí s ventilovými komorami se závitami RD 40x4mm nebo se závitem RD40x1/7(podle požadavku odběratele). Komory se závitem Rd40x4 nejsou značeny. Komory se závitem Rd 40x1/7 jsou značeny. Rd 40x1/7
EN 148
Druh závitu je rovněž označen na filtrech. Před použitím masky si uživatel musí ověřit, zda druh závitu ventilové komory je totožný se závitem filtru (popřípadě dýchacího přístroje), který má byt použít."

Toliko k mým nejasnostem :)

PříspěvekNapsal: 01.12.2012 12:45
od Rase
Před pár dny jsem zde řešil nákup plynové masky a filtrů z Polska*, nyní mi konečně přišel balík. Na prvním obrázku tedy můžete vidět: plynovou masku MC-1, která mě překvapila svou pohodlností. Na první pohled totiž pripomíná naše Fatry, který byly hodně jednoduché konstrukce. V případě této masky je vnitřní část doplněná o jednoduché kanálky proti zamlžování skel (nefunguje nijak skvěle, ale jde to). Závit pro filtr je v lepším úhlu než u klasických masek a tak se příliš nepřevažuje na čumák. Je tedy překvapivě pohodlná. Celkově se dá říct že sem od té masky nic nečekal a mohla mě tedy jen příjemě překvapit (což se stalo).
Další částí balíku byl obyčejný filtr MC-4, který je až na pár odlišností obdobou našemu filtru z CO (těch to je všude plno). Jako bonus byla k tomuto kompletu i malá brašna v podivném maskovacím vzoru. Nic extra, ale nečekal sem že v balíku bude, tak mě příjemě překvapili.
Nu a teď k filtru, kvůli kterému jsem si ten komplet objednával. Filtr P-5 je zatavený ve fólii (jak můžete vidět na první fotce). Po rozbalení je opatřen uzávěrem, víčkem a plombou (viz obrázek 2). Filtr je to lehký, menších rozměrů, díky čemuž nepřekáží a dá se říct že si člověk ani nevšimne že ho má na masce. Ten který jsem rozbalil byl vyroben v roce 1994 a oficiálně prošel v roce 2004 (pochybuju ale že by se v takovém obalu mohlo něco na filtru znefunkčnit). Na poslední fotce jej můžete vidět našroubovaný na mé britské masce Avon S-10. Celkově mám z obchodu radost a sem rád že sem objednal komplety dva (aby se rozmělnilo poměrně vysoké poštovné). Ve výsledku mě tedy vyšel jeden filtr P-5 na 170,- penízů + jako bonus maska, druhý filtr a brašna. To vše dvakrát (za 340,-). Rozhodně to byl dobrý kauf, jelikož sem chtěl původně dát za jeden samostatný filtr maximálně 350 peněz.

* http://aukro.cz/maska-mc1-2-filtry-task ... 39118.html

Rasemasky (4).jpg

Rasemasky (3).jpg

Rasemasky (1).jpg

PříspěvekNapsal: 01.12.2012 20:44
od Hdm

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. oblek

PříspěvekNapsal: 02.12.2012 20:55
od Rase
Britský NBC oblek

Před pár dny mi přišel britský protichemický oblek, mnozí jej již nejspíš znají nebo vlastní. Přeci jen se jedná o poměrně dostupnou a levnou záležitost (něco nad 200,-). Již dříve jsem přemýšlel o koupi nepromokavého kusu oděvu, který by šel použít i jako protichemická ochrana. Sice vlastním ČSLA protichem. pláštěnu, ale ta mi přijde moc objemná a šustivá. Našel sem si tedy britský oblek, který se zdál být (podle fotek), lehký a vyrobený z tenkého materiálu. Když mi ale přišel balík, překvapila mě velikost :mrgreen: Kalhoty a bunda jsou zabaleny oděleně, ve vzduchotěsném pytli, takto zabírají poměrně málo místa (dohromady zhruba jako JPčko). pytel jsem tedy otevřel a horní část kompletu vybalil. Bunda byla díky vysání vzduchu pomačkaná a k mému úžasu nebyl vyroben z pogumovaného materiálu, ale materiálu více podobného běžné látce. Vnitřní části byli lehce slepené, díky aktivnímu uhlí, kterým je tento oděv opatřen (na celé vnitřní straně). O lehkou pláštěnu se tedy nejdená, i tak se ale jedná o zajímavý oděv. V británii se používá i jako levné rybářské oblečení - těsnit by tedy měl dobře (rozhodně bych to do něj ale neřekl). Ještě poznámka, po znovuzabalení balík nezabírá nějak extra víc místa než ve stlačené podobě - což je dobře.
Zapínání je na zip, který je možné překrýt suchým zipem. Kapuce je velice dobře řešené, jelikož po úplném zapnutí vám vykukuje jen část obličeje (guma se roztáhne až po nasazení přes plynovou masku). oblek je doplněn i několika kapsami. Celkově je oblek logicky řešený, nevím ale jak dobře dokáže ochránit před chemikáliemi (asi ano, jinak by se nepoužíval...) nebo vodou. Mám i klasickou JP pláštěnu a těžký JPCH oblek - každý oblek se ale hodí k něčemu jinému. U mě zatím vede NBC (hlavně kvůli dvoudílnému střihu).

Tady je odkaz ať víte o co jde: http://www.zbozi.cz/?q=NBC+oblek (prodává se buď zelený, nebo maskovaný)

PříspěvekNapsal: 02.12.2012 21:08
od sigmark
to me zajima! jak je to s dlouhodobym pobytem v obleku? neni zevnitr pogumovany? efektivne to brani perspiraci a treba v zime je to tedy na chcipnuti. ceske JPcko je taky spis pro pohyblive cile (tak mozna dobra alternativa k nouzovemu obleku z pytlu na odpadky).

pokud jde o ceske filtry MOF, nebo filtry do M10, muzu je sehnat. bude -li zajem, overim cenu

PříspěvekNapsal: 02.12.2012 22:09
od Rase
Tak schválně sem vybalil i kalhoty (rozlepování je vtipné, jelikož není poznat kde je spodek a kde vrch) a oblékl se do obleku. Zprávně by asi pod ním měla být uniforma, no já mám akorát tričko (nemám oblečené rukavice a ani masku), i tak se ale nijak zvlášť nepotím (je ale poznat že oblek není dvakrát prodyšný). Oblek pogumovaný není, materiál je pocitově taková kombinace "látky a papíru" (nenapadá mě k čemu to přirovnat). Oblek má taky štelovací sucháče na rukávech, spodní části bundy, dva suché zipy na každém lýtku + jednoduché kšandy. Místo opasku je taky suchý zip (sem útlý a tak bych snesl i větší rozsah). Velikost je tuším univerzální, ale pasuje mi (190cm, 75 kg). Konstrukční mínus vidím jen v širších rukávech a hrudi, a tomu, že hrudník přechází přímo do spodního dílu kapuce. Nosit kapuci bez masky prakticky nejde (není to nic zvlášť příjemného) - proti dešti tedy hodně nepoužitelné. Teď mám bundu u krku rozhalenou a je v ní dobře - sedím v tomhle NBC už zhruba hodinu a nemám nutkání si hostrhnout jako u JPCH. U JPCh sem byl zpocený a nasraný ještě než sem se do něj nasoukal :mrgreen:

praktický podotek No.1: podařilo se mi narvat celý NBC oblek do tašky od britské masky. Kdybych oblek nevybalil z původního stlačeného obalu, vlezl by se do tašky snáz a třeba i s filtrem nebo dalšími věcmi. Nevyhazujte ani původní gumičky - po sešlápnutí pylů s díly obleku sem je nimi znovu stáhnul :idea: Výsledné zavazadlo 265 x 265 x 155

Co se filtrů týče, tak sem je sháněl před pár týdny, teď už mám ty polské a další nehledám. Někoho by to ale mohlo zajímat

PříspěvekNapsal: 02.12.2012 22:16
od sigmark
ti polaci jsou jeste standardni varsavska smlouva ne? tam by mely pasovat MOFy. pokud je to uz NATO standard, tak napriklad bw filtry jsou celkem dostupne

PříspěvekNapsal: 03.12.2012 10:05
od Hdm
Já by jsem MOFky za nějakou zajímavou cenu bral.

PříspěvekNapsal: 03.12.2012 10:33
od sigmark
mof4 maly jsem schopny sehnat za 50, velky taky za 50, filtr bw 160, filtr licnicovy pro m10 za 20 par...

PříspěvekNapsal: 03.12.2012 10:35
od Fabulous
Nemáš tam filtry s NATO závitem? Třeby ty německé, ty se mi líbily.

PříspěvekNapsal: 03.12.2012 10:42
od sigmark
to by mel byt ten bundeswehr - ten pasuje do meho MCU-2AP

PříspěvekNapsal: 09.12.2012 21:49
od GOD
význam IPCHO začína v posledných -vid Sýria dnoch narastat. Asi situacia vyžaduje investovat aj do tejto oblasti.

http://www.armadninoviny.cz/biologicka- ... ach-1.html

PříspěvekNapsal: 17.12.2012 21:27
od sigmark
Rase: jak ze srovnani S10 a polak vychazeji jednotlive masky? predpokladam ze drtive ve prospech S10. jestli budes mit moznost, vyzkousej MCU. mam moznost navlict si na hlavu prakticky jakoukoli vychodoblokovou (vcetne toho polaka co mas), a kdyz to srovnam s MCU, tak to je dvoukolak proti stihacce. hodne by me zajimala ta OM 90. mas na ni i ty zrcadlovky?

PříspěvekNapsal: 17.12.2012 23:32
od Rase
S-10 beru jako jinou kategorii. Maska je to sice stará (ta moje jestará jako já), ale masky z ní odvozené se stále používá v mnoha armádách - hážu ji tedy do kategorie moderní masky. OM-90 už je doma, ale bohužel já budu doma až ve čtvrtek, tak ji pak porovnám s Sdesítkou. Plynové masky z východního bloku mě taky zajímají, sice nejsou moc použitelné pro případ nouze, ale líbí se mi některé jejich konstrukční prvky. Musím ale říct, že ještě sem nenašel masku (starou), která by byla nějak extra lepší než ostatní - každá je v něčem lepší, v něčem horší. MC-1 mi z nich zatím přišla jako nejlepší (je lehká, má vnitřní masku, skladná). Fatra je pěkná, skvěle skladná, lehká, ale něco mi říká že propustí plyn... M-10 je pěkná, krásně zpracovaná (oproti M10M, polským a dalším obdobným buldogům), ale poměrně velká, těžká a hlavně neskladná. Výhodou je že nosíte zásobu filtrů (v případě nouze filtr u masky stejně nevyměníte), což je i kámen úrazu u jinak dobré masky. Jednoduše řečeno, plynové masky z bývalého východního bloku jsou šikovné, ale přijde mi že se spíš hodí jako dekorace na poličce, nebo k plnění plánu pětiletky (každý občan dostane masku - masová výroba kvalitě nesvědčí). Je fajn mít ve skříni něco než nic - každý má ale jiné priority (někdo investuje do konzerv, jiný do munice a já do masek :D )
Ta MCU vypadá dobře - civilně. Já osobně mám radši rozdělené očnice. Co je zrcadlovka to nevím, jestli myslíš přídavné očnice, tak (asi) nee - byly by ale fajn

PříspěvekNapsal: 17.12.2012 23:38
od sigmark
presne. to co pouziva napriklad SAS - kourove ocnice do te OM 90ky. i kdyz na Iranske ambasade meli asi ty S10ky... delene ocnice jsou dobre z hlediska skladnosti masky, nicmene to MCusko jsem se naucil skladat cele dovnitr masky, a to vcetne filtru, takze ta skladnost neni tak strasna. a nemit mezi ocima sloupek je fajn. kdyz jsem v tom nedavno behal po krame, tak to vyvolalo docela pozdvizeni u zakazniku...

PříspěvekNapsal: 20.12.2012 22:52
od Rase
Tak první dojmy z porovnání masek OM-90 a S-10. OM-90 má oproti britské masce tyto nedostatky:
Na první pohled lehce vázne začištění odliků a celkově je zpracování lehce horší - nejedná se ale o nic závažného, kdybych neměl obě masky vedle sebe, tak by mi to ani nepřišlo. Lem masky který přiléhá ke tváři je jednodužší než u britské masky a chybí mu rantl pro lepší stažení kapuce (protichem. obleku). Maska má v horní části pouze jediný stahovací pásek (celkem jich je 5), u britské masky je jich šest, což je trochu pohodlnější. U očnic není možné použít přidělávací clonu (chybí rantlík pro její uchycení). To by tedy bylo k záporům zhruba vše. Nyní něco k výhodám oproti S-10.
Výhody OM-90: filtr lze velice snadno přesouvat z pravé strany na levou - záslep je jednoduše a logicky řešený. Picí hadička je mnohem lépe řešená, musím říct že je funkční. Náustek lze libovolně otáčet pomocí páčky, je lépe řešený a hlavně nezavazí. Nádstavec na lahev je kompatibilní se starým víčkem na polní lahev z masky M-10 (!), který lze osadit i na jiné lahve. V případě S-10 nějak nechápu jak picí hadička funguje (zdá se že je funkční jen u britské feldflašky - kterou třeba já nemám). Vnější část očnic je stejného průměru jako u S-10, sklo je ale mnohem menší. Výhled je ale obdobný, jelikož OM-90 má skla více zahloubená (pro mě výhoda). Naše maska silně překonává tu britskou především v propracovanosti řemení - lze je snadno posouvat, přitahovat a zase uvolňovat, jelikož jsou z látky (britské jsou z gumy a buď prokluzují nebo jsou moc pevné). Na temenu je pak síťka, která pěkně dýchá. Na první pohled je vzhled OM-90 poněkud drsnější - S-10 je tak nějak víc vykulená :mrgreen: Srozumitelnost hlasu sem neporovnával, ani další věci, které mi přišly totožné (jako třeba těsnost).
Recenzi bych ukončil tím, že obě masky jsou moderní a každá má své výhody. pokud bych chtěl masku skvěle řemeslně zpracovanou a krásnou na pohled, zvolil bych masku Avon S-10. Pokud bych chtěl masku plně funkční, zkrátka pracanta, bral bych OM-90 (česká maska pro nás tedy ideální).

PříspěvekNapsal: 20.12.2012 23:13
od sigmark
a nepasuje to britské pítko na lahve nato standardu? tedy ty co má teď armáda? to by měl být takový čuftík, co pasuje přímo do té ďourky

PříspěvekNapsal: 20.12.2012 23:32
od Rase
No nemám žádnou feldflašku s NATO víčkem, tak to nemůžu vyzkoušet. Je to takový čuplík jak jej popisuješ. U konce z OM-90 je ale jasně vidět jak ten spoj funguje (mechanicky), u té britské hadišky nic takového nevidím. Určitě funguje, ale na mě to nějak nezapůsobilo.

PříspěvekNapsal: 20.12.2012 23:44
od sigmark
v té nové lahvi je taková jehla, a tu zamáčkneš tím čuftíkem a tím se otevře ventil pro průtok vody

PříspěvekNapsal: 16.01.2013 16:25
od DeadMan
Tak dnes jsem si přivez 10 kompletních atom-bordelů (ještě vše zatavené nepoužité) no žena měla ohromnou radost :lol:

Jinak dle popisu tady na fóru to asi vše budou jen cvičné filtry (2x 2 u každého balení) takže pokud má někdo tip na ty zabalené v hliníkové fólii tak dejte vědět pár jich určitě vezmu.

PříspěvekNapsal: 19.01.2013 20:12
od Pepe
deadman: to nejsou om10-m ? A ještě jedna drobnost, ty lamely na otvorech, které kryjí filtry musí směřovat dolů.

PříspěvekNapsal: 19.01.2013 22:33
od edakemlink
Jsou to starší M-10, všechny co jsem měl měly ten starší (zde označovaný jako cvičný) typ filtru. Novější M-10M co jsem měl (i na vojně) měly ty filtry zabalené v hliníkové fólii. Takže si myslím, že máš správné filtry, jen starší a hůř balené...

Jinak ty filtry by se daly pořídit zde:

http://www.shop-army.eu/plynove-masky/m ... sada-2-ks/
http://www.zamerovac.cz/filtry-k-masce- ... 89022.html
http://www.army-airsoft.cz/masky/filtry-k-masce-m10m/

Jinak tady toho mají docela dost:

http://www.shop-army.eu/plynove-masky/masky-filtry/

PříspěvekNapsal: 20.01.2013 10:33
od DeadMan
Jsou to M10 (M10-M mají "brčko").

No ty krytky tak nějak jsem to tušil že by bylo dobré aby směřovaly dolů ale ono když se to šroubuje tak se to prostě zastaví tam kde to zrovna je když už nejde šroubovat dál takže pokaždé to výjde jinak.

Díky za tipy na ty filtry poptal jsem je taky u dodavatele kde jsem bral ty komplet sety i sprotichemickým oblekem tak uvidíme pokud se neozvou v nějakém rozumném čase tak vemu něco z těhle a kdyby pak měli i oni tak to zas tak vadit nebude ono se to nezkazí že :mrgreen:

BTW dalo mi docela zabrat než jsem tam nacpal ty filtry (4 masky jsem nechal tak jak byly a vůbec je nerozbaluju, 4 jsou osazené těmi cvičnými a příjdou taky uložit no a dvě masky jsou osazené ale na "hraní" = cvičné, kluk to bere jako hru na hvězdné války takže člověk ušetří 2tis za masku Dartha a ještě naučí kluka používat masku :D ) + přídavné očnice (taky krom 4) = měl jsem z toho dost bolavé konečky prstů ale po tomto cvičení bych byl schopný zprovoznit fungl novou zabalenou masku tak do 2 minut :twisted:

Jinak zkouším si občas tu masku nasadit v co nejkratším čase a nejslabší místo kde si musím dát záležet je oblast čela kdy ta maska má tendenci jakoby se sploštit a tím může občas vzniknout malá škvírka uprostřed čela (zkouším těsnost zakrytím průduchů ale taky "nožkou" od brýlí zda projde hladce nebo guma klade odpor) a ikdyž by se mělo postupovat s utahováním od hora dolů tak mě to funguje tak že nejprve dotáhnu prostřední pásky pak dolní a nakonec ty horní u čela kde ještě masku trochu povytáhnu a snažím se ji co nejlépe natvarovat kolem obličeje a hlavně čela a pak znovu ještě jednou dotáhnu všechny pásky a pak to těsní na 100% až mi oči lezou z důlků :lol:

PříspěvekNapsal: 20.01.2013 11:37
od edakemlink
DeadMane, ty vdechové krytky (ventily) se sice pri zašoubování zastaví, tam kde se to zastaví, ale ta žaluziová mřížka se pohybuje nezávisle na nich, tuším, že u toho typu je jištěna tou drátovou pružinou, která je vidět z venku...U M10M jsou nastavit jednodušeji. Tuším, že se do té žaluzie nečo vrazí (např. tužka) a pootočí se s tím.

Nastavení směrem dolů, je kvůli aerosolovým párám či čemu, tak aby to z masky (ventilu) stíkalo pryč mimo masky, ale dovnitř ventilu, ale nebudu psát blbosti, to bych se musel bych se podívat do příručky pro vojenské chemiky :-)

Jinak výměna filtru u tohoto typu masky (M10, M10M, americká M17) v zamořeném prostoru se rovná velkému problému...

Taky doma mám M10 a M10M, ale musím pořídit něco novějšího, mimimálně CM-5D...

PříspěvekNapsal: 20.01.2013 11:43
od edakemlink
Deadmane jinak bych spíš doporučoval tu M10M než M10, jednak jsou M10, tak o 10 let starší, navím M10M mají možnost pítí z polní láhve.

A cena 130,-Kč za soupravu je fakt zadarmo:

http://aukro.cz/plynova-maska-m10m-i2963393918.html

PříspěvekNapsal: 20.01.2013 13:05
od DeadMan
Díky tak už jsem ty mřížky otočil nebylo to nic složitého.

Vzal jsem to co bylo k mání tady u nás navíc možnost pití neřeším (vezmu masku a zdrhám tam kde není třeba) snad jen to stáří ale věřím tomu že tak velký rozdíl v tom nebude.

Dvě nejstarší masky které mají na brašně místo cvočků knoflíky jsem označil jako cvičné no a ten zbytek až na to příjde tak uvidíme ale pořád mi to dává větší šanci než těm co nemají nic a myslí si že se nikdy nemůže nic stát (tady na Ostravsku máme tolik továren že není třeba ani čekat na nějakou havárii a lze to nosit i teď když je "jen smog" :lol: ).

Na internetu jsem našel zajímavý názor a to proč je nákup masky vyhazováním peněz a jako hlavní argument byl ten že by to člověk musel u sebe nosit 24h denně což je pravda ale třeba to výjde a když už se něco po**re tak třeba budu zrovna doma nebo tak blízko abych byl během 5min zpátky ;)

PříspěvekNapsal: 20.01.2013 14:27
od edakemlink
Na brašnu se nedívej, spíš se podívej, kdy konkrétní maska byla vyrobená, je to v tom kolečku co vypadá jako tečík na lemu masky z venkovní strany ( v kolečku je dvouciferná cifra posledního dvoučíslí letopočtu).

Jo Ostravsko je kraj rázovitý...lepší masku (funkční) mít, než ji nemít.

PříspěvekNapsal: 20.01.2013 15:09
od DeadMan
Nic takového tam nemám ale uvnitř je červeně natištěno S-06/74 čož asi bude 6stý měsíc roku 1974? což už je, pokud je to datum výroby, docela dlouho ale vypadá to všechno funkčně tedy asi bude záležet hlavně na filterch a ty správné jsou zatím jen objednané (neprocházel jsem všechny tak nevím jak na ostatních).

PříspěvekNapsal: 20.01.2013 15:16
od edakemlink
Ta značka je přímo vylisovaná na gumě masky, mám ji u spodního gumového poutka popruhu masky, ale stejné číslo ve tvaru jako uvádíš Ty je uvnitř masky na razítku, v mém případě je to u M10 rok 1979, u M10M je to rok 1990.

Meje M10 byla ještě v zataveném igelitovém sáčku, stejně s přídavnými očnicemi a vdechovými ventily a jsou u ní ty filtry v průhledném igelitu, to nejsou žádné cvičné, ale bojové. Jak jsem psal u novějších masek jsou v tom "alobalu", měly by být stejné.

PříspěvekNapsal: 20.01.2013 17:58
od sigmark
jo, standardne je mame spolu s temi "alobalovymi"

PříspěvekNapsal: 25.01.2013 15:22
od DeadMan
Tak filtry už jsou doma.

Jinak v případě velkého zamoření je potřeba dekontaminovat a to by měl udělat každý kdo to myslí vážně protože v opačném případě hrozí riziko zasažení látkou tak se ptám už to někdo prakticky řešil a jak?

Mám vývod vody ven tak nevím zda by stačilo jen osprchovat ze zahradní hadice?

PříspěvekNapsal: 27.01.2013 11:32
od edakemlink
Myslím, že v první fázi půjde o to řešit čím jsem kontaminován, zda mám prostředky pro dekontaminaci, jaké věci jdou dekontaminovat a jaké nejdou dekontaminovat.

Doporučuji Příručku pro vojenské chemiky, Naše vojsko 1988, knižnice vojenských příruček - svazek 76, tam je dost informací, je zde popisováno co jsou odmořovací látky, příprava odmořovací směsi, dezaktivační látky, dezinfekční látky atd....

PříspěvekNapsal: 27.01.2013 12:50
od DeadMan
hmm tak už jen podle toho jak jsi to nastínil nebude dekontaminace v domácích podmínkách zrovna jednoduchá

samozřejmě dekontaminaci předpokládám z protichemického obleku protože běžné oblečení asi nezabrání styku látky s pokožkou a už vůbec nepůjde odstranit

není to někde na netu (ta příručka)?

PříspěvekNapsal: 27.01.2013 14:34
od Centurion
Ono hodně záleží co tě zasáhne za látku. Na biologický látky stačí savo. Na radioaktvní spad stačí kartáč a mýdlo. Na chemii už je to složitější. Jesli nežiješ v blízkosti chemiček, tak se toho neboj a jestli jo, tak si zjisti co za látky se v chemičkách používá a podle toho se připrav.

PříspěvekNapsal: 27.01.2013 15:57
od DeadMan
nejblíže je chemička která dělá SAVO :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 28.01.2013 15:34
od sigmark
v naší chemičce se za těch víc než sto let, co funguje už vyrábělo asi leccos. a když se to smíchá, tak z toho vůně fialek nebude :-/ Stačí požár, a sever čech má na pár (set)let vymalováno

PříspěvekNapsal: 28.01.2013 15:40
od urbanwarrior
Na druhou stranu bych řekl, že vlivem povodní se už značná část starých zátěží rozpouští někde na Baltu... ;)

PříspěvekNapsal: 20.02.2013 20:01
od hangys
A co takhle ZP-10 aka "poor man's" nezavisly dychaci system ... treba na zdravotni vychazku do okoli vaseho krytu :)

http://www.hdsczech.cz/clanek-zachranne ... csla-8-158 - az uplne dole

ZP-10 lze sehnat kolem 500 Kc, pristroj je novy, nepouzity. Tezky jako prase. Tlakova zkouska vyjde zhruba na 600 Kc (300/lahev), naplneni je za drobaky. Na nejake drobne vyjde odmontovani plovaci vesty, ale to dle vkusu kazdeho soudruha - funkci pristroje neprekazi. Jako nosnou platformu jsem zvolil kostru z Alice, nicmene opet jde o upravu navic, ZP lze nosit treba na boku v dodane brasne.

Hadice se jen nacvaknou na nadechove otvory M-10(M) vybavene filtry. Vzduch by mel vydrzet na ca hodinu stredni zateze, potom staci vrapovky odpojit a jet na filtry.

Na potapeni se s tim teprve chystam, ale tihle hosi uz to zmakli:
http://www.stranypotapecske.cz/vystroj/zp-10.asp

PříspěvekNapsal: 21.02.2013 9:10
od DeadMan
to vypadá dobře :yes

PříspěvekNapsal: 23.02.2013 21:34
od psychomag
-6 ks Komplet sada M10(filtry 2 páry , skla , čištění ,brašna,aj)
-1 ks sada M10M +sada fitrů a skel
-6 ks OPCH 70
-7 ks PCHOJ(atombordel)
+ samostatně 72 párů filtrů do masky M10
:lol:

PříspěvekNapsal: 24.02.2013 0:28
od hangys
... 7x CSLA cutora s chemickym uzaverem, plnena pri "alert status - red"? :)

PříspěvekNapsal: 26.02.2013 13:10
od hangys
Pandemii povazuji za celkem realnou PA moznost. Jaka je vase biohazard vystroj?

Ja poridil tento set:
respirator; Serge CN FFP3V RD
bryle; Univet 601
oblek; Tyvek ProTech Classic Plus
rukavice; Ansell Bi-Colour
boty; holiny

To vse pokud nebude samotny respirator (pripadne s lekarskymi rukavicemi) stacit. Horsi scenar by si vynutil vymenu rspiratoru a bryli za masku. Cena vyse uvedneho kompletu je cca 700 Kc ... Jasne ze OPCH a M-10 je levnejsi varianta a je ve vybave pro chemicky prusvih, ale chcipnul bych v tom na prehrati snad do hodiny :).

Na dezinfekci pak chloramin/savo, lih a antibakterialni mydlo.

PříspěvekNapsal: 26.02.2013 19:22
od Rase
No já osobně mám ve skříni, pro případ nouze, britský protichemický oblek a protiplynovou masku OM-90 (nebo S-10), izolepu a možná bych přidal nějaké díly ze staré protichemické pláštěnky. Připravování se na pandemii nebo jednovatý plyn, mi přijde dost nereálná. Přeci jen se o těhle věcech neví předem. I kdyby člověk slyšel poplach, tak stejně s sebou nenosím plynovou masku a tak bych pošel stejně rychle jako všichni ostatní

PříspěvekNapsal: 26.02.2013 21:50
od SharKhan
edakemlink píše:Myslím, že v první fázi půjde o to řešit čím jsem kontaminován, zda mám prostředky pro dekontaminaci, jaké věci jdou dekontaminovat a jaké nejdou dekontaminovat.

Doporučuji Příručku pro vojenské chemiky, Naše vojsko 1988, knižnice vojenských příruček - svazek 76, tam je dost informací, je zde popisováno co jsou odmořovací látky, příprava odmořovací směsi, dezaktivační látky, dezinfekční látky atd....

Dobré informácie na tému dekontaminácia sú v knihe vydavateľstva Grada Publishing: Vojenská toxikologie (Jiří Patočka a kol.), 2004, ISBN 80-247-0608-3.

Konkrétne 14 kapitola s názvom Odmořování a hygienická očista, na stranách 155-165.

PříspěvekNapsal: 28.02.2013 8:52
od EBE
Tu ide myslím o prípad, keď sa vykotí cisterna s XY látku, ktorá tam vlastne nemala byť ale pred barákom máte z toho kúpalisko, nedajbože vlak do chemičky ako sa stalo nedávno v us. neverím, že všetko je "zelené a ekologické" to je myslím pádny dôvod, pre horlivých záhradkárov postrekovačov tiež povinné, trochu poľakať suseda a decká :D

PříspěvekNapsal: 28.02.2013 17:45
od SharKhan
Ešte niečo k dekontaminácii v domácich podmienkach:

vhodné zariadenie na aplikáciu dekontaminačnej zmesi - http://www.najnakup.sk/Porovnaj_postrek ... 50030.html

Ešte lepšia by bola dekontaminačná sprcha:
http://www.soptik.sk/index.php?route=pr ... ry&path=71

Samozrejme, umiestnená niekde bokom, po vetre a smerom od obytných priestorov.
Edit: k tommu ešte je treba čerpadlo a kadečo iné...

Má to menšiu chybičku - predpoklad použitia pre minimálne dvoch ľudí, ktorí sú vybavení atom-bordelom.

Samozrejme, ďalší problém predstavuje zachytená špinavá voda po oplachu.
Čo, resp. kam s ňou?

EDIT č. 2: metodické listy venované dekontaminácii -

http://www.dhzsamorin.sk/met_listy/ml%2 ... obecne.pdf

PříspěvekNapsal: 04.04.2013 9:43
od Kralicek
Dneska v noci byly dva poplachy v Dukovanech a já jsem při té příležitosti zjistila, že moje ségra, která tam žije, je kriticky nepřipravená na možnost úniku radioaktivity (vím, že pravděpodobnost je mizivá, ale.. ). Neví, jestli je v obci kryt, masky jsou snad na úřadě :shock: .
Poraďte, jaká maska a jaký oblek by byly nejlepší pro krátkodobé použití, než by opustili zamořenou (potenciálně zamořenou) oblast. A to hlavně i pro malé děti.

PříspěvekNapsal: 04.04.2013 11:09
od sigmark
jak malé děti? záleží taky co by uniklo...
všeobecně jpčko udělá základní službu, pro malé děti se dělají speciál filtrační vaky, stejně tak třeba pro pejsky. gasmasky se myslím dělaly i dětské, ale za ukrutné prachy. kolik předpokládáš finanční strop?

PříspěvekNapsal: 04.04.2013 12:24
od GOD
SharKhan píše:
edakemlink píše:
Dobré informácie na tému dekontaminácia sú v knihe vydavateľstva Grada Publishing: Vojenská toxikologie (Jiří Patočka a kol.), 2004, ISBN 80-247-0608-3.

uvedenu knihu by som doporučil iba ako zaklanu a uvodu literaturu do problematiky. Ruku na srdce - nič moc, ale o lepšej neviem. Rozmyšlal som že by som ju pustil za neaký ten tolar, ale nemám kvalifikovanu nahradu.

PříspěvekNapsal: 06.04.2013 7:50
od Kralicek
Děti jsou právě malé 6 a 2, takže obnova asi dost častá. Vzhledem k pravděpodobnosti úniku čehokoli si myslím, že by stačilo nějaké základní vybavení, tak na půl hodiny, než by se zdekovali do bezpečí. Ale o igelitových pytlících a pláštěnce bych fakt neuvažovala.

PříspěvekNapsal: 06.04.2013 8:02
od sigmark
Kralicku, absolvovala jsi nejake CO cviceni jeste za komaru? tam se presne toto provadelo. jednoduse potrebujes zamezit kontaktu spadu/chemikalie s pokozkou, sliznicemi, ocima a dychacimi cestami a idealne i odevem. Pro male prcky, i kdyz to zni desive, je takovy pytel s nucenou cirkulaci. predstav si to jako velky igelitak, na jedne strane je filtr, na druhe strane vydech, oba ventily jsou samozrejme jednosmerne, vydech ven, filtr dovnitr. dalo by se to zrobit i improvizovane z velkeho pytle na odpadky a nahradni gasmasky. pro toho vetsiho prcka bys mohla zkusit najit nejakou malou masku, u nas se delaly
tyto: http://forum.csla.cz/forums/thread/11903.aspx
na rozpadu se objevilo treba toto: http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=35&t=1039
ze soucasne produkce jsem narazil na tyto vymozenosti (za klimafil nekopu, ale mam s nimi dobrou zkusenost):
http://obchod.klimafil.cz/product/ochranna-celooblicejova-maska-3m-6000-22/
http://obchod.klimafil.cz/product/ochranny-detsky-vak-cleanair-smart-baby-1280/
http://obchod.klimafil.cz/product/ochranna-detska-kazajka-clean-air-child-1279/

PříspěvekNapsal: 23.04.2013 22:10
od štaflík
Jak jsem koukal, tak víceméně jediné dostupné jsou pro malé děti jsou česká DM-1 (oranžová, spousta z nás to zná ze škol) a ruská PDF-D(A) (bílá, šedá, černá). Obě jsou hodně staré, netuším, zda ta ruská není novější a zda si ty masky uchovaly dodnes nějakou hodnotu (filtry problém není).
Na trochu větší dítě by se snad dala hodně utáhnot nejměnší verze civilní masky.
BTW: Pro dospělé raději: česká M10M nebo Bundeswehr maska?

PříspěvekNapsal: 23.04.2013 22:18
od sigmark
BW nebo M10: můžeš si obě vyzkoušet u mě

PříspěvekNapsal: 23.04.2013 22:25
od štaflík
Zajímaly mne spíš případné recenz, zkušenosti. Víš, že mi sedí všechno, co mi ukážeš ;)
Horší je to fakt s těma maskama pro děti. Na Západě se na to prdělo úplně a u nás už se to dávno nedělá.

PříspěvekNapsal: 23.04.2013 22:34
od sigmark
http://obchod.klimafil.cz/product/ochra ... m-6000-22/

tahle by měla pasovat od 6 let věku, pro menší děcka je to průser.

ani bw maska ( co se tu dá normálně sehnat), ani M10 není nová, jsou to uloženky, a z toho je potřeba vycházet. dá se vybrat pěkná, a službu udělá.

PříspěvekNapsal: 26.04.2013 9:13
od Kralicek
Nebo holt počkat, až děcka vyrostou :? .

PříspěvekNapsal: 26.04.2013 9:19
od sigmark
no pro menší děcka existuje ten vak co jsem postoval dřív, otázka je jestli se tam narve 6tileté... tam by mohl bodovat respirátor a lyžařské brýle jako nouzovka

PříspěvekNapsal: 26.04.2013 9:33
od Fabulous
Pro deti mam "igelitove" masky s elektrickym pretlakovanim. Jednoduche, funkcni, nestresujici. Bezne k zakoupeni na Ebay.

PříspěvekNapsal: 03.07.2013 13:02
od Michal B.
Mám 3 děti a jako zodpovědný táta vandrák řeším teď ochranné masky.
1,5 - 5 -10 let
uvažuji nad následujícími:
CM-3 nebo DM-1
+ filtry

k tomu cvičné filtry jako zábavné hraní a praxi.

Máte prosím prověřený obchod, kde se dá bez rizika nakoupit?
Děkuji

PříspěvekNapsal: 03.07.2013 14:24
od sigmark
klimafil.cz je podle mych zkusenosti slusny, maji veliky vyber filtru

PříspěvekNapsal: 30.07.2013 9:52
od Kedr
To už rovnou pořídit CM-4 (V kombinaci s DM-1 pro dítka zajistíš samozřejmě i vzájemnou kompatibilitu filtrů. ) , kde filtr je stejný - klasický MOF se závitem 40x4, dostupný za pakatel - většinou narazíš na MOF-4 s cenou do 50 kč - ochrana proti radioaktivním částicím(prachovým) a choroboplodným zárodkům dlouhodobě (nechrání proti většině průmyslových zplodin) - při ceně možno užít bez problémů i cvičně. Na průmyslové svinstvo doporučuju nějaký kombinovaný filtr CleanAir třeba právě z klimafilu (je to tuším MOF-6)...

PříspěvekNapsal: 11.01.2014 23:27
od GOD
v súvislosti s nízkym obsahom kyslíku a následnou problematickou funkciou filtrov som niečo písal do vybavenia krytu /resp. do vybavy na jeho opustenie/
Dodatočne som si spomenul na sebazachranny pristroj pre baníkov / horníkov alebo dolníkov.
Jeden známy v Richardovi vyfasoval pri návšteve takýto prístroj a tvrdil, že to fungovalo na chemickej výrobe kyslíku. To som sa nete nedočítal, ale niektoré pracujú na generovani alebo obnove kyslíku... Je to zaujimava alternativa alebo doplnok k plynovej maske. Samozrejme že kombinacia otravných látok a nedostatok kyslíku vedú k autonomnemu systému s kyslikovou flašou, ale pre doplnenie a rozšírenie obzoru to stačí.

http://www.zdarbuh.cz/banske-zachranars ... troj-ss-7/

keby niekdo vedel kam sa podeli, alebo kde sa daju kupit za rozumny peniaz tieto ŠSS 1 PV KS
http://www.hbzs-ov.cz/novinky-akce/id-1 ... a807a901ea

Týmto sa dostávam k plynovej maske, na ktorú je možné napojiť kyslíkovú bombu. Podla potreby to skombinovať.

PříspěvekNapsal: 14.01.2014 10:08
od george
K maske OM 10 sa dá pripojiť fľaša so vzduchom, používalo sa to pri hlbokom brodení tankov. Kedysi som sa ako chalan s takou fľašou a tajfunkou potápal.

PříspěvekNapsal: 14.01.2014 11:01
od herman
george píše:K maske OM 10 sa dá pripojiť fľaša so vzduchom, používalo sa to pri hlbokom brodení tankov. Kedysi som sa ako chalan s takou fľašou a tajfunkou potápal.

Mohu potvrdit, já to absolvoval na zimní PŠce v roce 1985 v Kežmarku.

PříspěvekNapsal: 21.01.2014 4:49
od cajgalamo
štaflík píše:Jak jsem koukal, tak víceméně jediné dostupné jsou pro malé děti jsou česká DM-1 (oranžová, spousta z nás to zná ze škol) a ruská PDF-D(A) (bílá, šedá, černá). Obě jsou hodně staré, netuším, zda ta ruská není novější a zda si ty masky uchovaly dodnes nějakou hodnotu (filtry problém není).
Na trochu větší dítě by se snad dala hodně utáhnot nejměnší verze civilní masky.
BTW: Pro dospělé raději: česká M10M nebo Bundeswehr maska?

Vlastním niekoľko kusov PDF-D (šedé). Kupoval som ich ako uloženky. Masky sú takmer ako nové, nemajú žiadne viditeľné poškodenia, "zvetranie" gumy ani nič podobné. Jediné, čo nahlodal zub času je hadica. Aj keď tesní, na niektorých miestach je možné pozorovať "zvetranie" gumy. Prichádza do úvahy výmena alebo oprava.
Kúpil som ich za ľudových 125 Kč/ks, súčasťou balenia bola brašna a filter.

PříspěvekNapsal: 26.01.2014 9:43
od Pepe

PříspěvekNapsal: 27.01.2014 19:11
od GOD
Aké máte skúsenosti s tými chobotmi? Mne to príde ako zranitelná časť= brána vstupu pri REALNOM používaní.
Zrovna ten chobot mi pride ako kriticke miesto masky.

PříspěvekNapsal: 28.01.2014 0:34
od Rase
Během pár dní by mi měl, z této stráky, přijít chobot (a další vychytávky), tak pak napíšu v jakém jsou stavu a jestli jsou použitelné i na moderní masky (samotného mě to zajímá).
ps. Pepe diky za odkaz, je tam spousta libůstek :yes

PříspěvekNapsal: 08.02.2014 10:51
od Rase
Balík je již doma a musím říct, že jsem velice spokojený. Chobot je takový jak jsem očekával, jen je třeba říct, že není tak naleštěný jako na fotografiích, ale je lehce zašedlý od prášku proti zteření gumy (mohl bych jej snadno omýt a získat tak krásný vzhled, ale raději jej nechám tak jak je). Konce jsou omotané páskou ale s tím jsem počítal. Celkově je chobot pěkný a šikovnou vychytávkou. Zkušebně jsem jej našrouboval i na britskou S-10 a naši OM-90 a vše bez problému. Dá se říct že ji k těmto maskám i doporučuji (vypadá pěkně, nemá vliv na funkci a za tu cenu není co řešit (!))

Jelikož mám poměrně slušnou zbírku masek, tak jsem si za velice příznivou cenu koupil i Finskou masku M61 (kopie M9 vyráběná Nokií) http://www.army-surplus.cz/detail/2276883 a musím říct že mě příjemě překvapila. Porovnávat ji s moderními maskami nemá smysl, ale pokud ji porovnám s československými maskami (M10, M10M, CM-4 atd.) a dalšími maskami obdobné konstrukce z dalších zemí (Polsko atd.) tak je tato finská maska jasně strčí do kapsy. Maska se dá krásně "rozplácnout" a tak zabere jen minimum místa, řemení je taky v pořádku (mám raději šestibodové, než třeba pětibodové které je třeba na OM-90 a CM-4). Samotná guma je pěkně zpracovaná a příjemná na omak (lepší než zmíněná konkurence), navíc má maska i "protilem" z velice jemné gumy, což je také plus. Z velikosti 2 jsem měl strach, ale krásně sedí (a to mám poměrně dlouhý ksicht). Ať ale jen nechválím, kámen úrazu je absolutně pitomý závit filtru (60mm), pro našince nesehnatelný a zbytečný. Řešením ale je koupit si redukci (za směšných 25,- penízů: http://www.army-surplus.cz/detail/2278000 ) pasuje pěkně a masku tak můžete snadno osadit klasickým filtrem nebo výše popsaným chobotem.

Z dalších věcí co jsem na stránce koupil tak zmíním britskou polní lahev, kvůli speciálnímu víčku které je jediné kompatibilní s britskou maskou S-10 (jinak je picí hadička k ničmu). Dál skládací gumové pítko, švýcarské návleky na nohavice a britské triko (takové to pod neprůstřelnou vestu). I s poštou mě nákup vyšel něco pod litr peněz, což je příjemné (za takovou kupu vychytávek)

PříspěvekNapsal: 09.02.2014 21:04
od Pepe
Více zde(od str. 6)

edit: Fabulous: samozřejmě, jsem vůl :D Omlouvám se za špatnou informaci viz. příspěvek níže.

PříspěvekNapsal: 09.02.2014 21:10
od Fabulous
Zpětný ventil má přece každá maska. Vrapové hadice se nepoužívají zejména z důvodu vyššího nádechového odporu. A také překážejí...

PříspěvekNapsal: 10.02.2014 18:17
od Rase
U masek které mají filtr nasazený v ose mi přijde, že u nich filtr vyloženě zavazí a táhne dolů, to je případ hlavně těžkých plechových filtrů. V tomto případě je chobot dobrá věc. V případě masek s filtrem na boku, je hadice poměrně zbytečnou věcí (spíš naopak), tyhle masky mají většinou lehké plastové filtry a navíc je závit na "uživatelsky příjemějším" místě.
Za cenu 85 korun, se hadice může hodit i jen k experimentování (místa moc nezabere).

PříspěvekNapsal: 10.02.2014 19:18
od GOD
u stranovej montaže filtru zavadzia pri liceni na lavo - pravu stranu pri pažbe. Preto fandím stredovej montáže.

PříspěvekNapsal: 18.02.2014 3:46
od Brooks
Proto novější masky (vojenské) mají závity na obou stranách a filtr se montuje tam kde nepřekáží. Alespoň tak je to u US masek M17 a M40 a dalších

Teď sem úplně náhodou narazil na zajímavý obrázek. Jako improvizace proč ne Obrázek

PříspěvekNapsal: 04.03.2014 10:34
od Bojprs33
Zdravím. Mám dotaz, hledal jsem tu na fóru, ale jaksi jsem nenašel to co jsem chtěl. Mám tuto masku z armatex.cz i s rezervním balíčkem filtrů. Neznáte jinou lahev, kam by šel napojit hydratační systém masky, krom standart lahve ČSLA? Děkuji ;-)

PříspěvekNapsal: 05.03.2014 13:24
od SimsonCZ
Zajímalo by mě, zda se dá ochranná maska (v mém případě CM-4) skladovat s našroubovaným filtrem(MOF), který je uzavřený pouze zespodu, pokud je maska i s takto našroubovaným filtrem v igelitovém pytli bez přívodu vzduchu. Jde mi o pohotové uložení do nějakého BOB zavazadla a podobně...

PříspěvekNapsal: 05.03.2014 14:09
od Hdm
Tak zrovna MOF filtry jde připravit/našroubovat velice rychle, že tam by jsem to neřešil. Za mě nechat filtr uzavřený a "rozdělat" až bude třeba.

Ale aby jsem odpověděl na otázku: Mám přes rok nandané ostré filtry na M10-M a občas ji použiju při stříkání lignofixu. Ani po té době co jsou rozdělané a dané v masce při práci smrad necítím a blbě mě z toho taky nikdy nebylo a že jsem stříkal i v uzavřeném prostoru, kde se to drželo. Nějaké problémy se stíženým dýcháním jsem nezaznamenal, normál jako s novými filtry. Maska je skladována v suché místnosti.

PříspěvekNapsal: 01.04.2014 12:54
od pracintl
Přečetl jsem to tu celé, ale nenašel jsem náznak řešení na moje dilema - laciné masky pro celou rodinu. Zvažuji OM-10M (100 Kč) a CM-4 (85 Kč). Nejreálnější použití mi vychází při průmyslové havárii nebo při zásahu slzákem/CS. Pokud bude ZHN válka, stejně chcípneme, protože následná podpora (odmoření, úkryt) ze strany státu / CO / AČR / NATO nebude dostupná. Vycházím z mne dostupných informací.

- Pro OM-10M mluví to, že je to vojenská maska (teoreticky tedy lepší? než civilní), je novější, má lacinější filtry (20 Kč). Zásoba filtrů zabere méně místa. Dávají k tomu atombordel.
- Proti OM-10M mluví její velikost a filtry vkládané dovnitř - tedy nemožnost výměny bez sundání masky, a nutnost instalovat filtr dovnitř až před použitím (složité, ve stresu a pro neprocvičeného uživatele to odhaduji na 10 minut).
- U pítka si nejsem jist, jestli je to výhoda nebo nevýhoda. V každém případě to zesložiťuje masku.
- pro CM-4: maska je skladnější, filtr se nasadí jednoduchým našroubování velmi rychle.
- proti CM-4: starší konstrukce (i výroba), filtr je dražší (50 Kč), starší a vetší. Nekompatibilita závitu s NATO filtry.

Pokud si z vojny pamatuju, masky jsme měli OM-10M, a filtry byly asi již nasazené ?!?! Rozhodně jsem nikdy filtr uvnitř masky nevyměňoval ani jsem ho samostatně neviděl. Je tu někdo, kdo věděl, jak to bylo (a případně správně melo být) s filtry do OM-10M na vojně ???
Kterou masku (z těchto dvou) byste volili a proč?

PříspěvekNapsal: 01.04.2014 13:05
od the.marek
Já mám CM-4. Ty cenové rozdíly mezi CM-4 a OM-10M jsou v této cenové relaci asi uplně relevantní.
Hlavní výhoda CM-4 jsou jednoznačně filtry na závit a jejich výměna při nasazení masky, kompaktnost.
Možná není kompatibilní s NATO filtry, ale jdou na ni veškeré filtry se závitem 40x4 a 40x1/7.
Tyto filtry se dají koupit i v moderní novovýrobě na různé druhy "bordelu"

http://obchod.klimafil.cz/obchod/filtry-k-maskam

Ta OM-10M nemá kompatibilní filtry vůbec s ničím... Je to vergl k ničemu podle mýho, hlavně díky těm filtrům a neskladnosti.

PříspěvekNapsal: 01.04.2014 13:19
od viktor
k maskam a filtrum
stara dobra M10, tak trosku americka z Vietmamu :) ale veci , dobre se nosi, je z dobre i videt, ralativne dobre se z toho dejcha, nabehal jsem s mi na hube pomerne dost km a ne dobrovolne
ale hodne blbe se z toho strili ... proste kdyz mas krecka na hube tak nemas moc mista na pazbu ... jde to ale blbe
filtry u voj masek jsou plnene aktivnim uhlim. Mapred je vlozka proti prachu a potom je proste aktivni uhli. To pohlti skoro vse mimo treba kyslicniku uhelnateho, ale drtivou vetsinu jinych latek ano.
Zivotnost respektive skladovatelnost filtru je skoro neomezena, pokud k nim nemuze vzduch a jsou v normalnim prostredi. Pri akci to zalezi na koncentraci latek. Mam zkusenost ze v opravdu silnych koncentracich napr redidel vydrzely filtry M10 cca 15 min intenvivni prace coz si mylsim ze je docela dobrej vysledek. V prostredi musi byt samozrejme dost kysliku.
viktor

PříspěvekNapsal: 10.04.2014 12:18
od Maximus
Zajímavý "občasník" ve kterém řeší masky CM-4, životnost filtrů MOF-2, projekt dětského vaku a jako bonus seznam aktivních krytů v Plzni:
http://survive-ability.cz/obcasnik/2013/rijen2013.pdf

PříspěvekNapsal: 18.04.2014 9:51
od DanBlack
Dostala se mi do rukou docela zajímavá alternativa celomasky - Ústenka AVEC U-97
Akorát to je vhodné jen pro lidi s dobrým chrupem! :mrgreen:

Obrázek

PříspěvekNapsal: 18.04.2014 11:26
od pracintl
Chrup libovolný - je to normální náústek, jaký se běžně používá u potápěčských přístrojů. Zde me ale :ne , neřeší to ochranu očí, v bezvědomí to vypadne z "huby" - na nic.
OM4 je za 85 Kč i s filtrem a brašnou.

PříspěvekNapsal: 02.05.2014 17:49
od hrd
máte někdo, prosím, tip, kde koupit nepoužitou masku CM-4? já si ji objednal z army-shop.cz, kde je sice deklarováno "nepoužitá a originál balená", ale došla rozbalená, zaprášená, možná i použitá, nebudí mou důvěru (narozdíl o dříve objednaní M-10, která skutečně byla jako nová)
díky!

PS: alespoň jsem vyzkoušel, a připojuji se k názoru, že pro střelbu se jeví CM-4 lepší než M-10

PříspěvekNapsal: 02.05.2014 22:32
od cajgalamo
Výhodou M10m je podľa mňa kompatibilita s prístrojom ZP-10.
http://www.stranypotapecske.cz/vystroj/zp-10.asp?str=200610011258140

K CM-4 prichádza do úvahy napr. prístroj Saturn, tanje však kapánek drahší...
http://armatex.cz/dychaci_pristroj_saturn_s5.php

inak súhlásím s vyjadreniami ohľadom možnosti kúpy nových filtrov k CM-4 a pohodlnejšej streľby.
M-10m - to sa ani nedá zalíciť. Ešte tak možno so vz. 61, ale to je asi všetko.

pozn.:
Mohol by niekto spraviť recenziu na používanie vyhlásených Fabíkových pažieb s rôznymi typmi masiek. ;)

PříspěvekNapsal: 09.05.2014 11:34
od Henten
Mam dotaz na mistni zkusenejsi kolegy. Zakoupil jsem plynové masky CM-4 a v kazdem pytliku byl u masky prilozen bily plastovy predmet na fotografii. K cemu se pouziva?

image.jpg

PříspěvekNapsal: 09.05.2014 12:15
od Fenring
Abys mohl uzavřít sáček, ze kterého jsi vytáhl masku. Konec protáhneš některým z oček a máš z toho smyčku.

Do sáčku dáš drobné věci, které chceš uchránit kontaminace. Případně po použití masky ji uložíš pro dekontaminaci.

PříspěvekNapsal: 13.08.2014 12:21
od Hombre910
Dneska mi přišla plynová maska M-10M a rád bych se zeptal na pár drobností

1) Jak to tak bývá, hned sem si ji chtěl vyzkoušet. Tudíž jsem rozdělal a vložil filtry. Četl jsem tu (i jinde) že životnost org. zabalených filtrů je prakticky neomezená, ale chtěl bych se zeptat jak dlouho můžu mít filtry nasazené v "pohotovosti" a masku strčenou v šuplíku aniž bych se musel bát masku v případě potřeby nasadit a neudusit se v ni.

2) Jakou máte zkušenost s nasazováním lícnicových filtrů? Věřím, že postupem času se ta technika nasazování dá vychytat, ale když jsem to zkoušel dnes na poprvé přišlo mi to docela neohrabané a na sílu. Máte zkušenosti s tím, že po vícero měnění těchto filtrů docházelo k poškození masky (např. potrhání tenčích gumových části)?

3) Všechno co na mě vypadlo z "pytle" při rozdělávání sem dokázal identifikovat, až na tuto drobnost. Můžete mi prosím poradit co a k čemu to je? :)

m10m.jpg
m10m.jpg (29.61 KiB) Zobrazeno 12017 krát

Díky za odpovědi

PříspěvekNapsal: 13.08.2014 12:29
od Kapo
Nie je to "mydielko" na natieraniu sklíčka z vnútra proti zahmlievaniu? :wasntme

PříspěvekNapsal: 13.08.2014 13:13
od Hombre910
No to nevím, tváří se to jen jak kousek gumy...

PříspěvekNapsal: 13.08.2014 16:09
od Kapo
Asi to tam potom nemá byť, a gumovali tam niečo pri výrobe, či balení, prípadne niekto dodá dáku novoť.... :chuckle

http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/37532/start/-1

PříspěvekNapsal: 14.08.2014 21:22
od SharKhan
K maske M-10 by sa mala dať pripojiť US. ARMY poľná plastová fľaša s hadičkou.

PříspěvekNapsal: 15.08.2014 11:02
od Hombre910
U M-10 bych se tomu divil. Možnost pití ma M-10M to je její hlavní rozdíl oproti předchozí M-10. A i tam bych se divil kdyby to brčko pasovalo jinam než do toho speciálního uzávěru na láhve ČSLA. Otázka spíš bude kam všude se dá ten špunt z ČSLA narvat aby těsnil...

PříspěvekNapsal: 15.08.2014 19:22
od DanBlack
Teoreticky to brčko u M-10m stačí potopit a pít, ale nesmíš si srknout zamořeného vzduchu. :mrgreen:
Navíc je to vhodné akorát na čistou vodu, max neslazený čaj...cokoliv sladkého/hustého ti zalepí tu hadičku a ventilek.

Obrázek: M-10 vs. M-10m

PříspěvekNapsal: 15.08.2014 20:43
od Hombre910
Teoreticky jo :D, ale asi bych se bal v zamořeným prostoru pít jen tak z otevřené nádoby. To by mě taky zajímalo jestli pod hladinou zůstane ta voda jakž takž čistá, asi to taky záleží co je ve vzduchu jestli jsou částice toho hnusu lehčí nebo těžší než voda. Přes to víčko mám aspoň pocit, že se tam žádnej sajrajt nedostane :)

PříspěvekNapsal: 17.08.2014 16:25
od sroub
Hombre910 píše:....Možnost pití ma M-10M to je její hlavní rozdíl oproti předchozí M-10. A i tam bych se divil kdyby to brčko pasovalo jinam než do toho speciálního uzávěru na láhve ČSLA....

Můžu potvrdit že koncovka hadičky z M10M pasuje i do americký feldflašky.
Ty přechody v zátce jsou skoro stejný jak u naší, tak u americký flašky, jedinej rozdíl v praktickym používání sem zasnnamenal akorát v zimě, kd mi zmrzla voda ve flašce, u naší hliníkový to vyrazilo špunt ven, u US to vymáčklo vnitřek toho přechodu :roll:

PříspěvekNapsal: 21.12.2014 18:06
od Petr Štrajt
Dobrý den,

mám takový dotaz, brácha pracuje v chemičce a před pár měsíci mu nějaká kyselina, údajně z potrubí pod tlakem, stříkla do obličeje a i když měl štít, byl nějaký čas ve špitále na očním.

Rád bych mu pořídil nějakou masku. Ale nevím co vybrat. Měla by chránit v podobných situacích jaká se mu už stala.

Vím, že je to dost nekonkrétní dotaz, ale opravdu tomu nerozumím. Jediné co vím, maska by měla chránit před agresivními látkami, ať ve formě tekutin nebo výparů, nezbytností je, aby maska umožnila pohodlné nošení brýlí.

Děkuji za jakoukoli radu.

Petr Štrajt

PříspěvekNapsal: 21.12.2014 18:16
od herman
Oni nefasují gásmasky? Tak to je divný. My máme značku 3M.Jsou na to různé filtry, jak prachové, tak plynové. A brýle se pod to vlezou.
Podívej se třeba tady. (pokud je to považováno za reklamu, prosím vymazat)
http://www.korus-eshop.cz/ochrana-dychacich-cest/ochranne-masky

PříspěvekNapsal: 21.12.2014 19:15
od DanBlack
Petr Štrajt píše:...nezbytností je, aby maska umožnila pohodlné nošení brýlí.

Žádná celomaska neumožňuje nošení brýlí už z principu. (nožičky brýlí nedovolují řádné utěsnění)
Třeba masky do 3M lze použít dioptrickou vložku (vypadá to jak brýle bez nožiček), ale cena není zrovna lidová.

Sám patřím mezi "vokouny" a v práci jsem nosil prostě polomasku a štít, případně jsme měli kuklu s filtrační jednotkou na opasku...

PříspěvekNapsal: 21.12.2014 19:31
od DanBlack

PříspěvekNapsal: 06.03.2015 9:59
od heh
Zakopnul jsem teď o relativně slušné masky CM-5D (podle všeho mají NATO závit) za zajímavé peníze (499,-) byť s expirovaným filtrem a2b2e2k2nop3d (12/2012) z výprodeje Ministerstva vnitra - http://www.zsmv.cz/index.php?pid=88&autoid=2738 a neodolal jsem. Časem to plánuju doplnit o něco, co pobere CO. CFR32 A2B2E2K1 Hg NO CO20 P3 nebo A2K2COP3D. Filtry na CO jsem googlil všude možně a nemožně a cenově mi vyšel nejlíp AVEC A2K2COP3D. Podařilo se někomu sehnat něco za lepší peníze?

PříspěvekNapsal: 06.03.2015 20:53
od the.marek
Mohl by tu někdo, kdo se v tom vyzná udělat nějaký ucelený přehled druhů filtrů (co se závitů a kompatibilitou s maskami týče)? Já měl za to, že jsou 2 druhy 40x4 a 40x1/7 (NATO), teď jsem ještě našel nějaký surplus filtry s průměrem 58mm údajně na nějaké Britské masky a 60mm na bůhví co. Filtry BW jsou jen na BW masky? nebo jaký mají závit, nikde jsem se to nedočetl.
Jsou spolu filtry 40x4 a 40x1/7 kompatibilní a zaměnitelné? Jednou jsem četl, že se masky CM-5D dělají ve dvou variantách, jinde zase, že na ně pasují oba tyto filtry. Jak je to vůbec s USA, UK maskami a jejich závity?

PříspěvekNapsal: 07.03.2015 23:23
od K4cer
40x4 je varšavská smlouva
40x1/7 je NATO
40x4 a 40x1/7 kompatibilní nejsou, pokud vím - alespoň mě do CM4ky filtr s 40x1/7 nepasoval, šlo to tak nějak přes závit a nešel utáhnout tak aby těsnil; opačně jsem nezkoušel.
Centurion zmiňoval nějakou redukci z jednoho na druhý (nevím z čeho na co), ale já se s ní nesetkal.
Britská S10 má 40x1/7; Bundeswehr by měl mít to samý.
Ten velkej závit měly nějaké finské nebo dánské masky myslím, a byla k nim redukce na standardní NATO závit.

PříspěvekNapsal: 08.03.2015 0:40
od sigmark
BW i brit jsou co? NATO. filtry do BW masky by ti měly pasovat do jakékoli masky kteréhokoli státu nato. starší filtry varšavské smlouvy pasují do masek varsšavské smlouvy. Používám německý filtry v US masce

PříspěvekNapsal: 08.03.2015 14:51
od the.marek
Děkuji za shrnutí. Věděl jsem, že 40x4 jsou ty naše staré masky a už se takové nedělají, byť se stále vyrábí i nové filtry na ně. Ty NATO jsem tak podvědomě tušil, že by měly pasovat na většinu masek, ale jak říkám, je plno armysurplusů, kde se dá sehnat nepřeberné množství masek, ale nějaké bližší info u nich 0. Nebo třeba jen průměr filtru 40mm a tím to hasne, o informacích u filtrů ani nemluvím, krom toho, že je všude napsáno: "Jen ke sběratelským účelům" se tam taky nic nedočtete...

PříspěvekNapsal: 08.03.2015 15:31
od sigmark
pže kdybysme ti to prodali jako funkční a ty ses někde udusil tak máme průser. A většina lidí je od sebe ani nepozná, natož aby o nich něco věděla. Tyhle věci jsou celkem úzkoprofilový. Na seriózní použití bych ale bral radši novou ( i když občas se zadaří a ulovil jsem takhle několik US masek za super prachy). semtam se dá sehnat maska BW - uloženka kolem 500

PříspěvekNapsal: 08.03.2015 18:04
od the.marek
To já samozřejmě vím, ale uvítal bych, kdyby to nebyla jediná informace :-D. Právě, že je to celkem úzkoprofilový, tak se nedá nikde žádné info sehnat, kromě těch starých českých.
Když už, tak jedině uloženku. Za novou se mě tisíce opravdu vypláznout nechtějí, když ji nebudu aktivně používat, přeci jenom u zásahovky nejsem :-D.
Zajímalo by mě, kdy se ze starých vojenských zásob začnou prodávat jako uloženky naše OM-90ky :-).

PříspěvekNapsal: 08.03.2015 21:24
od K4cer
Já se teda rozhodně nepasuju za odborníka, ale snad pár info pomůže:

Jde o to, jestli chceš vybírat masku podle filtrů, nebo filtry podle masky.

CM4ka není špatná, je levná a dostupná; závit 40x4.
CM3 je už poněkud stará a blbě se z ní kouká; závit 40x4.
Znalci doplní případné polské či jiné z Varšavské smlouvy, sehnatelnost nezjištěná.
Ke všem maskám VZ jde přišroubovat vrapová hadice ze starších masek, je to furt ten samej závit.

Filtry 40x4 levně sehnatelné ze zásob CO (prošlé) nebo draze sehnatelné nové průmyslové.

S10ka (britská, Avon) je velmi pohodlná, ksehnání né moc draze na ebay-i, má brčko na pití; závit 40x1/7.
Německou ani jinou NATO nemám, takže opět, doplní mě odborníci.

Filtry 40x1/7 sehnatelné relativně levně Bundeswehr (prošlé) nebo draze nové průmyslové.

Křeček (M10 a M10-M) jsou levné a dostupné, M10-M má brčko na pití. Výhodou je velmi malý nádechový odpor (díky lícnicovým filtrům), nevýhodou nekompatibilita se šroubovacími filtry a nemožnost je měnit v zamořeném prostředí, páč musíš celý ten krám rozdělat. S určitými komplikacemi jde předělat na šroubovací. Kvůli křečkovi na tlamě se s ní blbě lící ke zbrani. Dle mě je vhodná spíš jako úniková maska.

Problém všech filtrů v armyshopech je, že jsou to filtry s prošlou životností, a proto si nikdo neveme na triko, prodávat je jinak než na "sběratelské účely". Přesto je zjištěno, že jsou většinou funkční i dlouho po uplynutí deklarované životnosti - někde se tu povaloval link na survive-ability, tam to bylo rozepsáno.
Jako rozumný kompromis se mi jeví to, co již popsal Fabulous - mít jeden nebo dva nové průmyslové filtry pro případ akutní katastrofy, a pak krabici dvě levných prošlých, pro chroničtější rozpad. Obojí se stejným závitem pochopitelně.

PříspěvekNapsal: 08.03.2015 21:35
od sigmark
z těch testů filtrů vycházelo že nad 15 let se zvyšuje riziko selhání filtru. takže i když můžeš mít 30 let starej dobrej, jestli je dobrej zjistíš až ve chvíli, kdy ho potřebuješ, což je docela risk. takže za mě masky s NATO filtrem, protože varšavská smlouva se už nějaký pátek nedělá.

BW má filtr veprostřed, na míření naprd. trojúhelníkový zorníky, hůř se kouká.
zajímavá je izraelská, filtry ověřím, ale na mě má krátkou bradu, slejzala mi.

PříspěvekNapsal: 08.03.2015 22:42
od the.marek
Já mám doma pár uloženek CM-4 s jen pár filtry MOF.
Nicméně na mě ty masky působí nevím, takovým nic moc dojmem, prostě ne moc spolehlivě, i když bych si je teda na hlavu narval, když by nic jinýho nebylo no...

Chci právě pořídit něco lepšího, možná novějšího. Koukal jsem na ty CM-5ky z odprodejů ministerstva vnitra, jak sem někdo dával, ale je to víveméně CM-4ka akorát je černá a má jedno velké sklo...

Zajímalo-by mě, jestli třeba ty britské AVONy, nebo BW jsou v něčem lepší, nebo jestli je víceméně jen vzhledově jiná, hezčí CM-4ka. BW je podle mého víceméně stejná. AVON asi lepší, díky pítku a boční montáži filtrů, stejně se mi zamlouvá naše česká OM-90 (zřejmě silně inspirovaná AVONem), ale nejsem magor, abych dával 3,5 za novou, právě proto by mě zajímalo, kdy bude na pořadu dne nějaký výprodej army surplusů.

Můj koncept je:
cca 3 masky typu OM-90, AVON.... Prostě s oddělenými skly, pro lepší skladovatelnost pro případný přesun, zavazadla atd.
cca 2 masky typu CM-6 a jim podobné, s velkým průzorem, podle mě komfortnější, lepší viditelnost, za cenu menší skladnosti, prostě na takové to domácí žvýkání.
Všechny s kompatibilními filtry v podobě skladových prošlých zásob, plus pár nových od klimafilu, přesně jak psal Fabík.

Dále ten zbytek CM-4ek co mám s nějakými MOFy, jentak když už jsou doma tak proč se jich zbavovat, stojí i s filtry jak pár piv, zas tak k ničemu asi taky nebudou (i vzhledem k tomu, co vidím na UA a jinde za šprcky snad z 1. světové co nosí na hlavě a asi to fachá :-D), dají se použít pro "postradatelné" blízké a sousedy.

Jinak máte někdo nějaké zkušenosti a tipy na nějaké protichemické obleky? Pokud možno něco jiného než 100leté OPCH 70 "Atombordel", který doma taky mám, ale.... :-D.
Nevím, jak to s nima je co se nějakých tříd odolnosti a univerzálnosti týče.

EDIT:
P.S. Celkově beru tuhle sféru jako ne tak akutní a celou spíš tak pro strýčka příhodu někde ve skříni, ale když už do toho jednorázově těch pár kaček investovat, tak tam nechci mít nějaké 40let staré, spuchřelé, prošlé cosi s užitnou hodnotou nula, nula nic.

PříspěvekNapsal: 08.03.2015 23:25
od sigmark
tyvek dělá jednorázové ochranné obleky. třeba na klimafil.cz. vzhledem k absenci kvalitní dekontaminace je stejně asi zahodíš.
panoramatické sklo na maskách je super věc. to moje MCUčko se dá i slušně nosit, dokonce jsem v něm i spal abych to otestoval. jak prdel na hrnec. co bylo v tomhle případě prdel a co hrnec nechám na publiku :-D

PříspěvekNapsal: 09.03.2015 14:57
od Rase
the.marek:
OM-90 je britskému AVONu hodně podobná, hlavní rozdíl vidím v menším počtu popruhů, absenci lemu kolem masky (kapuce protichemického obleku je lépe fixovaná), má lépe řešený odfuk (pod bradu), lépe zpracovanou picí hadičku (navíc "konektor" je stejný jako u starých masek, funguje tedy na stará víčka nebo polní lahve*). Oční skla jsou plochá, jednoduchá a v rovině (kvůli použití optických zařízení). Velkou výhodou oproti Avonu je, že si můžete našroubovat filtr na levou nebo pravou stranu (avon má na pravé straně vydechovací otvor). Avon má trochu příjemější (voňavější) gumu :D
Obecně jsou masky ale velice podobné a nejde říct že jedna je nějak výrazně lepší než druhá. OM-90 vzhledově vychází spíš ze Švédské plynové masky (ta oklikou z Avonu). jde tedy spíš jen o to, co se vám podaří sehnat a za jaké peníze (stačí sledovat aukro, kde se dá sehnat i OM-90 ze něco kolem litru peněz, když máte štěstí)

*Pokud chcete masku od Avonu, tak si rovnou kupte i polní lahev (jinak je picí hadička k ničemu...)

Edit: koukám že co se týče Britských masek, tak se dají sehnat v dost různých variantách (jiné přesky, chybí lem kolem masky, možnost šroubovat filtr na obě strany masky atd.). Záleží tedy na tom k jaké variantě se dostanete.

PříspěvekNapsal: 10.03.2015 15:58
od Rase
Ještě mě napadá že ekonomicky příjemná plynová maska je stará finská M61 od Nokie. Jedná se o kopii klasické americké masky M9A1 (v americe levná, tak ji najdete u většiny Prepperů). Myslím že se dají sehnat i Jugoslávské masky. Výhodou oproti Avonu a OM-90 je skladnost (!), tyhle moderní masky nejdou tak snadno složit a zabírají zbytečně moc místa (tahle jde pěkně zploštit). Další výhodou je měkká guma a popruhy jsou také bez problémové. Šikovný je taky zdvojený gomový lem na obvodu masky (pro lepší těsnost).
Nevýhodou je absence picí hadičky. Musíte si koupit redukci na normální závit (BW redukce nebo tak nějak), jelikož původní závit je ten kravsky široký. Dalším mínusem je nemožnost přešoubovat si filtr na pravou stranu. Zpracování je lehce horší oproti moderním maskám. Jo a nedělá se v IN černé :D
Je to taková obdoba naší masky CM-4 (jen mnohem vychytanější a příjemější). Cena vytrvale stoupá, tak už přestává byt tak super (nejnižší cena bez brašny od 250,- minimálně)

2jan6s6.jpg
Finská maska

PříspěvekNapsal: 12.03.2015 20:02
od viktor
v kostce
a ) slozeni filtru OM je prakticky vzzdy stejne a to ve smeru proudicich vzdusnin , protiprachova vrstva, aktivni uhli, lehka protipracova vlozka co drzi aktivni uhli na svem miste. Aktivni uhli se nekazi, pokud je filtr uzavren je stale schopen pouziti
b ) kapacita , tj ochrannna doba OM je dana jak koncentraci skodlivin ve vzduchu tak mnozstvim naplne ( aktivniho uhli ) tak fyzickou namahou jt, plicni ventilaci, v extremnim pripadech to neni zadny zazrak, fitry OM 10 ve velkyych koncentarich cca 10 - 15 min .. alespon co se tyka redidel
c ) slozeni vydechovaneho vzduchu je priblizne 15 % O2 a hlavne 5 - 6 % CO2. Vysoke CO2 ma stimulacni ucinek a nuti k dejchani. Dejchat se to sice da ale nic moc. Rozhodne bych dodavku vzduchu pro dite resil jinym zpusobem. Tvz detske vaky byly reseny jako prelakove , tj dite sse do neho vlozilo, na filtr masky se nasadil takovy mech ala harmonika a tim se rucne pumpoval vzduch do toho pytle, na nem byl pretlakovy ventil a ten udrzoval v pytli pretlak.
tak to by tak bylo
viktor

PříspěvekNapsal: 14.04.2015 9:25
od Hohepa
Neví někdo zda se dá sehnat u nás ?
skládací respirátor s očním štítem
a mají i dětskou velikost
readimask.jpg
readimask.jpg (175.2 KiB) Zobrazeno 14271 krát

http://www.readimask.com/instructions.html

PříspěvekNapsal: 14.04.2015 9:33
od kregan
Nevim, jak ta postovaná, ale těhle jsou plné skaldy CO. A určitě se jich rádi zbavěj. Při povodních sme je rozdávali dobrovolníkům a ty nás s nima poslali do :moon (jsou jen v dětských velikostech)

PříspěvekNapsal: 14.04.2015 20:27
od DanBlack
Readimask...Chtěj za to 9 dolarů a je to víceméně na jedno použití. (samolepící) :shake

Jinak jakýkoliv respirátor BEZ výdechového ventilu je nepříjemný ("mrtvý objem" vydýchaného vzduchu)
Skládací respirátor 3M s výdechovým ventilem (proti prachu a aerosolům) stojí cca 70Kč.

PříspěvekNapsal: 14.04.2015 20:35
od the.marek
Mě teda oba dva příjdou dobrý tak jako placebo efekt, ale když s tím bude mít někdo klidnější spaní, tak proč ne :-D

PříspěvekNapsal: 04.07.2015 19:11
od Rainier Wolfcastle
Má dlouhodobé vložení filtrů v masce M-10 vliv na jejich funkci-filtrace slzotvorných prostředků

PříspěvekNapsal: 04.07.2015 22:27
od K4cer
Teoreticky možná, prakticky ne.
Běžně mám v gasmasce našroubovanej filtr, po použití jen ucpu vstupní otvor.

Pokud je skladována v suchu, nic se jí nestane. Pro lepší pocit ji můžeš zabalit do igelitky.

Chystáš se na demonstraci? :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 05.07.2015 7:07
od Rainier Wolfcastle
Ne, nechstám. To bych jinak neřešil, protože tu chvilku by ty filtry v masce musely vydržet bez problémů. Chci mít jednu pohotovostně připravenou, kdyby mě chtěl někdo "vykouřit" z baráku slzotvornými prostředky

PříspěvekNapsal: 05.02.2016 19:08
od kocour-odvedle
Dnes jsem do toho praštil a přivezl nové masky OM - 90 ze Zubří, láhve a nové filtry.

PříspěvekNapsal: 05.02.2016 19:17
od the.marek
Mají nějakou akci, výprodej, VIP cena? Nebo jsi ji pořídil za ty nekřesťanský prachy? :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 05.02.2016 19:20
od kocour-odvedle
Ač křesťan, za ty nekřesťanské prachy. Ale je na spousty let opět pokoj.

PříspěvekNapsal: 25.03.2016 20:15
od Makarov1977
Zdravím, i já jsem zakoupil pro celou svou nejbližší rodinu plynové masky. Dlouho jsem uvažoval jaké. Nakonec jsem spolehl na prý osvědčenou kvalitu. Objednal jsem u Klimafil Praha ochrannou celoobličejovou masku CM-6M se systémem pití. Jako filtr jsem zvolil civilní filtr kombinovaný CleanAir "A2B2E2K2-P3" závit 40x1/7 + čutoru s ventilem. Měl by to být nejúčinější filtr jak do civilu, tak i na bojové plyny - Sarin. Konzultováno telefonicky s prodejcem. Dokonce mi vymlouval dražší vojenský z důvodu nižší skladovatelnosti filtru. Při dotazu jak skladovat masku s filtrem jsem byl ubezpečen, že je nejlepší masku s filtrem skladovat v suchu, temnu a pokojové teplotě a hlavně již sestavenou připravenou k použití. Při tomto skladování masku stačí po 10 letech zaslat k nim na výměnu ventilů a může se klidně skladovat dalších 10 let bez jakýchkoliv obav. Kupoval jsem celkem tři sady. Pořizovací cena byla zhruba 10500,- Kč. Počáteční investice se může zdát vysoká, ale při životnosti masek zhruba 20 let to vychází na necelých 50,- Kč měsíčně, což je jedna káva v kavárně.
Dnes již každý z rodiny - manželka, 14 letá dcera a já umíme masku nasadit, zprovoznit pitný režim a snad i v ní fungovat po dobu nezbytnou.
Jediné, co mě docela zarazilo byla absence dioptrických vložek. Jelikož nosím brýle o 3 dioptriích a dcera má tento problém také, museli jsme to oželet. Je zajímavé, že skla v masce trochu zvětšují a tak nám napomáhají náš hendikep odstranit. Zkoušel jsem i v masce řídit vozidlo - silnice III. třídy, jelikož jsem nechtěl vyvolávat paniku :lol: a bez brýlí jsem mohl se zvýšenou pozorností v pohodě řídit. Zkoušel jsem to i v noci a v nouzi nejvyšší s dobrým navigátorem po boku to v rámci možností šlo.
Doufám, že masky nebudeme muset nikdy použít, jakož i evakuační batohy. Zastávám názor, že je lepší být připraven, než zaskočen.

Zdraví Makarov 1977

PříspěvekNapsal: 25.03.2016 21:49
od Alstratt
To jeden z kolegu dotahl do budovy ke koupeni masky od Avon Protection verze FM 53 muzete si k tomu pripojit i camelbak a vysilacku + vymeny sklicka nebo jak to nazyvate na masku (cerne, oranzove ...). Staci si k tomu jen dosehnat filtery moc jich nemame ale par se jich tu najde jen cena neni zrovna nejmensi za to vsechno kolik za to kolega chtel. Este si chceme dosehnat lepsi obleky k tomu nejake vyhlidle mame dokonce nejaky mam ale koukam po jinem co bym i vic vyhovoval ten co mam ehm vazi trochu vic a nepadne mi zrovna nejlip. Mame k tomu ale jine filtery nez ukazuje dotycny ty nizkoprofilove ve videu. Mame filtery CBRNF12B ale mame jich malo.

https://www.youtube.com/watch?v=u7ULKVJ_-F0

PříspěvekNapsal: 20.05.2016 23:55
od mula
Zkušenost s Auer 3S?

PříspěvekNapsal: 13.09.2016 6:57
od proforma
Procetla jsem cele vlakno, v necem uz mam jasneji. Tedy v tom, co asi NE, uz ne tolik v tom, co ANO. Shrnu sve laicke pocity:
- ruske: Rusove maji s valcenim, chemii a biozbranemi velke zkusenosti, ale porad pristup "nas mnogo". Nevim, jestli se jejich maskam da verit na 100 %?
- USA: vecne na vysi s technologickym pokrokem. Maji kde zkouset :-) Ze se hodne vychazi z jejich vzoru, asi ma svuj duvod (i kdyz hodne hraje roli "vzdyt je to USA!")
- Izrael: nejenze jsou chytri od prirody, ale valci neustale. Co je jejich, je vymakane. Ale dostupnost prislusenstvti, nahradnich dilu a otazka mozne kompatibility me trochu odrazuje. I kdyz ted stejne asi uz maji neco z americke provenience: http://www.armyweb.cz/clanek/izraelska- ... rth-vadera
- Finove: neblahe zkusenosti s vychodnim sousedem jim take davaji duvod mit vychytane vojenske veci. Takovy maly, nenapadny cerny kun. Asi dostupnejsi nez izraelske.
- Svedove: co mam od nich, je super. Nedaji ani tolik na high-tech, jako spis na jednoducha, funkcni reseni (a kdyz to jde, tak prirodni materialy) a takove blbuvzdorne :-)
- Nemci: co si budeme povidat - precizni, promakane, jednoduche az na dren a pritom kvalitni, nejaky sunt si do armady nepusti...
- GB: maly bratr USA, jejich veci maji takovou nenapadnou promyslenou funkcni eleganci :-) Dobra sehnatelnost vseho, obcas trochu drazsi.
- CR: ale jo, proc ne. Asi takovy zdravy prumer. Trochu se toho bojim, kdyz vidim kvalitu bot pro nasi policii, vystroje pro armadu apod. Proste mam pocit, ze pro nase vyrobce je dulezitejsi zisk nez spolehlivost.

Muj favorit jsou Nemci, Finove a GB. Co vy na to?

PříspěvekNapsal: 13.09.2016 7:14
od kregan
Hlavně záleží, aby dobře seděla na obličeji a neležela zpuchřelá 50 let ve skladu. Pak je jedno, kdo ji vyrobil. Pohlídal bych si, aby měla závit 40x1/7. Na ten jsou filtry nejdostupnější.

PříspěvekNapsal: 13.09.2016 10:57
od K4cer
Mám britskou (Avon) a můžu doporučit, je dobrá a pohodlná, pokud se teda u gasmasky na ksichtě dá mluvit vo pohodlnosti.
Ještě mám někde CM4 pro případ nutnosti použít východní filtry, a pár OM10, ale ty mám jen jako evakuační, té děsnej křeček.

Závity sou prakticky jen dva, západní (40x1/7) a východní (40x4) a nejsou kompatibilní. Některé země maj svůj úchylnej závit (finsko typicky, nějakej šílenej 6cm), ale téměř vždy jde sehnat redukce na normální filtr.

PříspěvekNapsal: 13.09.2016 13:24
od JOBU
Nemáš to trošku popletené? cm4 má závit 40x1/7 ...

PříspěvekNapsal: 13.09.2016 16:40
od K4cer
Vrrr
Nemám!

CM4 se dělala s voběma závity ;)

OZ 40x4 je východní norma a používala jej celá VS
RD 40x1/7 je západní norma a používá jej NATO, s nějakejma výjimkama

PříspěvekNapsal: 14.09.2016 11:15
od JOBU
To som nevedel.Napríklad potom ako je možné že bez akehokoľvek problému dokážem nasadiť filter OF-99 (40x1/7) do staručkej masky BSS-MO-4 ? Zistili sme to nahodou..

PříspěvekNapsal: 14.09.2016 14:34
od K4cer
Nominálny priemer závitu je rovnaký, ale má o niečo iné stúpanie - OZ má 4mm na závit, RD má 1/7" čiže cca 3,6mm.

Našrófovať to pri tak krátkej dĺžke závitu nejak ide vzhľadom na vôle, ale po určitom počte závitov sa závity nutne začnú krížiť a nebude to dobre držať.
To že nie sú kompatibilné znamená že nejde zaručiť že to bude fungovať bezchybne.

Podobným spôsobom som maturoval, keď som skladal fitinky v BSP a UNF (v BSP je 1/4" s 19 závitmi na palec, v UNF je tá istá štvrťka s 20timi - a voľným okom to nie je vôbec vidieť).

PříspěvekNapsal: 18.10.2016 21:16
od Argonaut
Hombre910 píše:Dneska mi přišla plynová maska M-10M a rád bych se zeptal na pár drobností

1) Jak to tak bývá, hned sem si ji chtěl vyzkoušet. Tudíž jsem rozdělal a vložil filtry. Četl jsem tu (i jinde) že životnost org. zabalených filtrů je prakticky neomezená, ale chtěl bych se zeptat jak dlouho můžu mít filtry nasazené v "pohotovosti" a masku strčenou v šuplíku aniž bych se musel bát masku v případě potřeby nasadit a neudusit se v ni.

2) Jakou máte zkušenost s nasazováním lícnicových filtrů? Věřím, že postupem času se ta technika nasazování dá vychytat, ale když jsem to zkoušel dnes na poprvé přišlo mi to docela neohrabané a na sílu. Máte zkušenosti s tím, že po vícero měnění těchto filtrů docházelo k poškození masky (např. potrhání tenčích gumových části)?

3) Všechno co na mě vypadlo z "pytle" při rozdělávání sem dokázal identifikovat, až na tuto drobnost. Můžete mi prosím poradit co a k čemu to je? :)

m10m.jpg

Díky za odpovědi

To X-ko na mé masce odtlačuje hadičku od masky a je vzepřené mezi trubičkou a maskou. Počítám, že to bylo pro skladování.

PříspěvekNapsal: 11.04.2017 16:15
od neilz
Zdravim, premyslim o porizeni plynove masky ale to nad cim premyslim jeste vic je jakej filtr koupit, pocitam ze na kazdej plyn atd bude specialni filtr, je ale nejakej univerzal kterej funguje na vetsinu nebo nejlepe na vsechno co by nas mohlo zasahnout ? protoze pokud univerzal neni tak maska pomerne ztraci smysl, nez zjistim co mam vzit za filtr tak budu tuhej :-D

PříspěvekNapsal: 11.04.2017 16:32
od K4cer
A2B2E2K2P3, případně A2B2E2K2HgP3.

Závit podle masky, ale spíš seženeš filtry v NATO normě (40x1/7) než východní - takže pokud nemáš masku, tak sháněj takovou co má NATO závit.

PříspěvekNapsal: 12.04.2017 18:10
od neilz
dik, takze tyhledva by meli zvladnout vsechno co by mohlo prijit jo ? jak dlouho zhruba vydrzi nezje potreba dat novej ?

PříspěvekNapsal: 12.04.2017 22:35
od K4cer
Zhruba ano. Konkrétní specifikace vojenských filtrů se mi nepovedlo nikde zjistit, ale nemyslím že sou lepší. Kombinovanej výšeuvedenej filtr je asi nejlepší co můžeš koupit, počítej ofšem s tím že cena tomu votpovídá.

Někteří rozpadlíci to řeší tak, že maj několik těchle, a pak krabici prošlejch (a proto levnejch) vojenskejch filtrů, vycházeje z toho že prošlej filtr je lepší než žádnej. Prošlý vojenský s NATO závitem sou zejména z Německa. U nás sou ještě pořád k dostání filtry z dob VS, který ale logicky maj východní závit, takže na ně potřebuješ jinou masku.

neilz píše:takze tyhledva by meli zvladnout vsechno co by mohlo prijit jo ?

Mno, měli, a jestli ne, tak se ti vomluvím a koupím ti karafiáty :mrgreen:

Jak dlouho vydrží je otázka za milion.
Proti prachu (té to P3 v označení) (včetně radioaktivního) vydrží furt, jen to nevydržíš ty, protože se přes něj nepůjde nadechnout, prostě se postupně bude ucpávat a zvyšovat odpor.
Proti běžnejm chemikáliím v nesmrtící koncentraci bude fungovat dokud nepřestane fungovat, což se v praxi pozná tak, že i v masce začneš pmalu cejtit smrad toho co nechceš cejtit. Doba výdrže je přímo závislá na koncentraci svinstva ve vzduchu a jsou na to nějaký tabulky, ale v praxi stejně nevíš jaká je koncentrace a čeho, takže je ani nebudu hledat.
Do smrtící koncentrace žádné metodické pokyny nejsou, protože si to nikdo neveme na odpovědnost - do smrtící koncentrace se dle platných bezpečnostních předpisů smí jen s kyslíkovým přístrojem.
U chemickejch zbraní to nejspíš poznáš tak, že umřeš, což je teda dost nepřehlédnutelný. Chemický vojsko určitě bude mít lepší metodiku, vycházeje právě z průsečníku koncentrace/čas pro příslušnou látku. Pro záklaďáky ČSLA se počítalo s tím že voják bude mít filtr dokud ho nezastřelí, nebo dokud bude filtrovat, neb dokud si někdo nevzpomene a nedoveze jim nový - takže se to neřešilo nijak.

PříspěvekNapsal: 13.04.2017 6:33
od herman
V práci to řešíme takto, po vybalení z obalu a nasazení na masku (dělá se zároveň, ne že vybalím a nasadím někdy potom) tak 6 měsíců bez ohledu jestli tu masku nasadím. Pokud se používá často, tak do té doby, než přes filtry cítíš smrad. Takže klidně i několkrát měsíčně.

PříspěvekNapsal: 13.04.2017 10:09
od neilz
no me jde o to jake je minimum v zamorenem prostoru, jestli treba pul hodiny, hodina, pul dne, o to mi tak zhruba jde

PříspěvekNapsal: 13.04.2017 10:46
od herman
Asi podle koncentrace zamoření, podle kvality filtru atd. Přesně to určit asi nelze.

PříspěvekNapsal: 13.04.2017 11:12
od Fabulous
neilz píše:no me jde o to jake je minimum v zamorenem prostoru, jestli treba pul hodiny, hodina, pul dne, o to mi tak zhruba jde

Myslím, že na dotaz, na kterém závisí život, nalezneš nejlepší odpověď ve specializované firmě, která se zabývá prodejem nebo výrobou filtrů :head :head :head

PříspěvekNapsal: 14.04.2017 0:54
od K4cer
Specializovaná firma ho pošle dohajzlu akorát, schválně to někdo zkuste a přiďte se pochlubit.

Oficiální použití podtlakových (negative pressure) filtrů je jen a výhradně pro nesmrtící koncentrace, s velkou rezervou. Na všechno ostatní dostanete stereotypní odpověď, že máte použít dejchací přístroj s přísunem vzduchu (zvenku nebo z tlakových láhví) a přes to nejede vlak, protože si nikdo neveme na odpovědnost oficiálně napsat cokoli jinýho přímo proti předpisům, tečka.
Možná by se daly nějaký info vytěžit přímo od někoho u chemickýho vojska, já ale tuhle možnost teď nemám a stejně, bez spousty vstupních informací z měřících přístrojů které nemáme, nám ty info budou stejně k hovnu.

Na skutečnou výdrž filtru má vliv konkrétní chemikálie (případně kombinace a jejich interakce), její koncentrace, koncentrace dalších látek v ovzduší (protože filtr samozřejmě odfiltrovává i ty a tím se jeho kapacita snižuje), v neposlední řadě i okolní klimatické podmínky (vlhkost vzduchu, teplota, atd.) a i objem předýchanýho vzduchu konkrétní osobou, výdrž bude pochopitelně jiná při sezení v úkrytu a jiná při běhu s výstrojí. Krom toho filtr nefiltruje oxidy uhlíku (logicky) a neumí nahradit vzdušní kyslík (ofiko dokumenty zakazují použití filtru pod hranici 19,5% kyslíku). Tu tabulku sem našel a je v ní 700 chemikálií, jen od chlóru je jich asi třicet. Kterej z těchto ůdajů znáš, a kterej budeš znát v době očekáváného zamoření? No, a sme doma, stará mama.
Na naprosto neoficiání úrovni jsem slyšel něco o 30 - 45 minutách zaručenejch, v silný koncentraci ale za přítomnosti dostatečnýho množství kyslíku (chlorová bomba nebo i jen blbej propanbutan nateklej ve sklepě vytěsní veškerej kyslík a žádnej filtr na světě s tím neumí nic udělat). Počítám že skutečná kapacita filtru bude v nižší koncentraci vyšší, a to asi i řádově, ale zaručovat to nikomu nebudu. Na druhý straně proti radioaktivnímu spadu nebo slznýmu plynu je ten filtr téměř věčnej - tak si z toho vyber co chceš.

Konkrétní specs vojenskejch filtrů asi nejdou zjistit, alespoň mě se to nepovedlo, ale počítám že nejsou samospasitelný. Kombinovaný ABEK s P3 má ze všech asi nejširší záběr a tedy největčí šanci že to přežiješ; koneckonců na většinu svinstev ti stejně stačí ta P3ka. Pochopitelně, filtr kterej je čistě na jednu kategorii, bude mít větší kapacitu, než stejně velkej kombinovanej - ale pokud je tady někdo takovej pašák, že umí v reálným čase zjistit, CO je v luftě a jakej filtr na to použít, tak vot malýho kačera stejně žádný rady nepotřebuje.

Takže co, kup si nejakou pohodlnou masku se závitem 40x1/7, k tomu pár filtrů A2B2E2K2P3 (případně A2B2E2K2HgP3, ale bez tý rtuťi bych to klidně risknul) (ale voba sou drahý jaxvině), a případně pár jen P3 nebo prošlejch vojenskejch s kompatibilním závitem, na P3ce se nemá co zkazit.

PříspěvekNapsal: 14.04.2017 2:11
od Fabulous
Specializovaná firma mi odpověděla vždy. Tedy pokud vědêla :)

PříspěvekNapsal: 14.04.2017 9:35
od K4cer
Tak povídej přeháněj :)
Já mám info jen z běžně dostupnejch informací na netu a od pár lidí z armády a rozhodně nejsou vyčerpávající.

Mám britskou Avon s pár A2B2E2K2HgP3 - na akutní situace; není v mých možnostech zjistit co a kolik je ve vzduchu, takže použiju kombi filtr a budu doufat že bůch je velkej. Pak mám ještě CM4 a krabici prošlejch MOFů, to spíš na vleklejší zamoření - spad a bakterie budou filtrovat dlouhodobě.
Nedostatek je že Avon je NATO a CM4 je VS, takže filtry nejsou kompatibilní a musel bych převlíkat masku. Budu chtít krabici vojenskejch v NATO normě, ale zatím je nemám.

Co se týče výměny, mám masku na to abych popadl výstroj a šel tomu svinstvu z cesty, nemám ambice se v tom pohybovat dlouho, takže jsem to nijak zvlášť neřešil. A jak jsem psal, proti spadu to funguje téměř neomezeně, a chemický útok zpravidla nebejvá takovýho rozsahu aby to na jeden filtr nešlo přežít.

Každopádně, už jen tím že mám poruce masku s kombifiltrem, jsem připraveností nad 99% obyvatelstva; pro mě osobně to je uspokojivý a dál to řešit nehodlám, spíš potřebuju řešit důležitější věci, jako výzbroj např., tam mám značný rezervy.

PříspěvekNapsal: 14.04.2017 16:29
od Grunt
Hele a když jsme u toho, má někdo ponětí jakou kategorii můžou lícnicové filtry pro M10-M mít? Někde jsem četl že ty cvičné se používali při výcviku a testovala se slzným plynem jejich těsnost. O jaký plyn šlo? CS gas?

PříspěvekNapsal: 14.04.2017 16:55
od herman
Šlo o nějakej slzák. Sám jsem do té plynové komory hlavu strkal. Ale jinak, místo těch filtrů /OM10) šly napojit laufy od vzduchových masek. Pro tankisty základní výcvik při brodění tanků.

PříspěvekNapsal: 14.04.2017 17:55
od neilz
ok dik, a jakou celooblicejovou masku z tech novejch doporucujete ?

PříspěvekNapsal: 14.04.2017 20:25
od JOBU
Ano išlo o plyn typu CS.K tým hadiciam- na masku idú napojiť iba v prípade,že je tam filter,upevnujú sa iba nastoknutím na vonkajšiu maticu s krytkou.Prístroj sa volá tuším ZP-10,a v praxi s ním išlo fungovať pod vodou tak 20 minút..V kľude a bez pohybu...

PříspěvekNapsal: 15.04.2017 13:52
od K4cer
Grunt: to právě (asi) nikdo neví. Čistě filosoficky usuzuju, že budou blízký A2B2E2K2 (aby byly co nejuniverzálnější), ale to je jen moje doměnka. P3 část je v nich určitě.
Slznej plyn (CS) ti odfiltruje každej filtr kterej má P3, protože slzák technicky není plyn. Na testování těsnosti to samozřejmě stačí a nevznikaj při tom zbytečný ztráty.
Největší problém je právě s filtrováním chemikálií, ty P3kou projdou a chytá je jen aktivní uhlí, které ofšem může být více aktivní na něco a míň aktivní na něco jinýho (proto ty kategorie).

Neilz: Ještě kdyby ti tak někdo našel link kde ji mají, vobjednáš si ji už sám, jo?
Funkční je cokoli od CM4 včetně, dál záleží jen na tvým subjektivním pohodlí, vzhledu, a taky šrajtofli. Nosit ji budeš ty takže rozhodnout se musíš taky ty. Nezapomeň vybírat se zřetelem na závit v jakým budeš mít dostupný filtry.

PříspěvekNapsal: 15.04.2017 13:56
od Fabulous
Nejsem zas tak velký odborník na masky a je to vlastně i dost složitá problematika a také zásadní otázka ceny :)

V zásadě každá dostupná maska je dobrá, ale čím novější, tím větší jistota spolehlivosti. Vždy je to ale otázka hlavně filtru se správným závitem a správnou funkcí proti správným látkám. Filtry totiž nikdy nefungují na všechny typy otravných látek. Asi nejuniverzálnější je filtr kombinovaný A2B2E2K2-P3, což je lepší obdoba dříve s maskami běžně v civilní ochraně používaného MOF-6, ten toho vždy hodně zachytí. Označení je unifikované a značí konkrétní látky a dobu a kvalitu funkce, takže podle tohoto kódu ho lze zakoupit prakticky u každé firmy z oboru. Já nakoupil u firmy Klimafil, kde jsem zdarma dostal i cenné rady :)

https://obchod.klimafil.cz/p/301/filtr- ... avit-40x17

A na závěr rada přímo od odborníka z oboru: V případě nebezpečí si ho i s maskou vezmi a rychle utíkej někam kde už žádný filtr nebude potřeba :)

PříspěvekNapsal: 15.04.2017 16:19
od Grunt
K4cer píše:Grunt: to právě (asi) nikdo neví.

Tak IMHO to nějak muselo být testované a definované ministerstvem ne? Byly to armádní filtry (i když jen ČSLA) které museli projít testováním.
K4cer píše:Slznej plyn (CS) ti odfiltruje každej filtr kterej má P3, protože slzák technicky není plyn. Na testování těsnosti to samozřejmě stačí a nevznikaj při tom zbytečný ztráty.

Jenže civilní filtry P3 stojí 270Kč! za pár ne 35Kč jako lícnicové filtry do M10-M. Ceně lícnicových filtrů se blíží tak velmi levné jednorázovky FFP1 jenže ty neochrání ani před tím CSkem. A o vrstvě aktivního uhlí si libovolné jednorázové masky můžou nehchat zdát. Dodám že naše M10-M vychází z M17 (jsou to jejich socialistické kopie, předpokládám že se okopírovali i ty filtry) a ta musela mít zaručenou orchranu proti chemickým a biologickým agentům, bojovým plynům jako chlor, fosgen, kyanovodík, různému spektru nervových plynů a všelijakých nespecifikovaných patogenů. Tohle v civilním sektoru skutečně splňují jen ty nejvyšší kategorie (FFP3, P3, NIOSH P100) ale ty jsou cenově úplně někde jinde než lícnicové filtry. Takže za ty peníze nabízejí IMHO blbé lícnicové filtry pro M10-M hodně, hodně muziky (odhlédnu-li od faktu že se prodávají pouze vyřazené kusy ze zásob, tedy prošlé) a navíc mají relativně velkou aktivní plochu. Nedávno jsem nad tím lamentoval ve vlákně o respirátorech že se mohly dělat respirátory kompatibilní s těma trojuhelníkovýma filtrama. Pro nenáročný civilní sektor by se rozhodně upotřebily.

PříspěvekNapsal: 15.04.2017 16:45
od Grunt
Tak ještě dodám že se funkčnost masky testovala v Přenosné zkušební komoře PZK – M-10 (mnozí budou pamatovat z vojny - minimálně můj otec mi o tom vyprávěl) a opravdu se v tom používal CS gas! Škoda že se to nedá nikde sehnat. Mohla s tím být docela prdel. :D

PříspěvekNapsal: 15.04.2017 18:37
od Grunt
K4cer píše:Grunt: to právě (asi) nikdo neví. Čistě filosoficky usuzuju, že budou blízký A2B2E2K2 (aby byly co nejuniverzálnější), ale to je jen moje doměnka. P3 část je v nich určitě.

Též si to myslím. Musela to být aspoň základní ochrana pro spoustu bojových plynů a chemikálií. Aspoň aby to dovolilo únik ze zamořené oblasti. Když už nic, použitý filtr se dá rozpůlit a mrknout co je vevnitř. To by mohlo napovědět. Výdrž LF-10 se určitě armádou testovala a určitě nebude nikde nikdy zveřejněná.

K4cer píše:Slznej plyn (CS) ti odfiltruje každej filtr kterej má P3, protože slzák technicky není plyn.

Hm. Nějaký návrh na netoxický zapáchající a snadno detekovatelný plyn? Ten CS gas se rozpouští v dichlormetanu a nebo Methyl-isobutyl-ketonu. Spousta látek zapáchá sama o sobě. Třeba bude existovat něco lepšího. Nevím. Výhoda CSka je že se velmi snadno detekovatelné. Třeba bude existovat nějaká dostupnější kombinace. Nevím.

K4cer píše:
neilz píše:takze tyhledva by meli zvladnout vsechno co by mohlo prijit jo ?

Mno, měli, a jestli ne, tak se ti vomluvím a koupím ti karafiáty :mrgreen:

Jak dlouho vydrží je otázka za milion.

Tak sem s milionem:
tabulka.png
tabulka.png (36.45 KiB) Zobrazeno 11034 krát

Přebráno z Gumáren. Výrobce může udávat co chce ale jsou na to normy a filtry se musí podle nich testovat. ;-)

PříspěvekNapsal: 15.04.2017 22:30
od K4cer
Nebuď mazanej :mrgreen:

Jo, za jistých laboratorních okolností jde určit, jaká koncentrace jaké látky po jakou dobu tím filtrem neprojde. Za předpokladu známé chemikálie, její koncentrace, dalšími složkami ovzduší, atakdále atakdále. Kapacitu filtru (resp. jeho výdrž ovlivní i to, jestli je okolní vzduch čistej, nebo je plnej kdejakýho dalšího bordelu z průmyslu nebo požáru v okolí, filtr neví že to není jedovatý a prostě bude zachytávat všechno v rámci jeho rozsahu, a logicky se tedy vyčerpá dřív. Dále, sloučeniny něčeho s něčím nemusí působit jen součtem samostatných složek, ale můžou se násobit.. Ještě furt se to chce někomu počítat?

Ale pro běžného praktického rozpadlíka je to utopie (tímto se vomlouvám všem co maj doma labáček s live monitorováním složení vzduchu) a není prakticky použitelný všechno tohle v časové tísni propočítávát, té pitomost naprostá přece. Nebavíme se o známé koncentraci známé látky, ale o více nebo méně neznámé látce v naprosto nezjištěné koncentraci, v lepším případě z havárie z chemičky, v horším z nějaký zlomyslnosti ve který může bejt cokolif.

Vojenský MOFy sou prostě značeny MOF, bez udání kategorie. Samozřejmě nějaký normy splňují, ale nevíme jaký, a nejsou klasifikovány v kategoriích ABEK-P. To že nová civilní P3ka stojí několik stovek není nic proti ničemu, prošlý vojenský stojej 35,- jen proto, že už je armáda jednou zaplatila a prodávaj se jako prošlý, tedy pro armádu "na vyhození". Schválně se koukni co stojí novej MOF (nebo jeho alternativa), určitě to bude víc než tři stofky za P3. Kanady se taky přece prodávaly za pár stovek, přitom výrobní cena podobný boty by byla rozhodně nad tisícovku, nejspíš ještě víc. S tím že je poměr cena/užitná hodnota u filrtů pro M10 velká naprosto souhlasím (ale já toho křečka nerad, mám je jen jako evakuační).
Ve všech filtrech je nějaká filtrační vložka a pak za ní granulky aktivního uhlí, z toho nejzistíš nic. Aktivní uhlí samo o sobě chytá dost věcí, ale některé málo a pomáhá se mu nějakou ionizací nebo bůhvíčím, a to prostě neuvidíš, černý uhlí jako černý uhlí.

Na testování klidně použij CN sprej, funkčně je to velmi podobný; nebo (pokud trváš na tom že to musí bejt CS) sou k dostání náboje do plyňáků s toudle náplní, maj žlutý záslepky.
FFP1 samozřejmě slzák nezachytí, protože je to jen P1. P3ka, ať už samostatná a nebo v kombinaci s čímkoli (A2P3, B2P3, atd.) ho zachytí spolehlivě. Každej kombifiltr včetně vojenskejch tu P3ku má.

PříspěvekNapsal: 16.04.2017 19:34
od Grunt
Můj názor je že není moc co počítat. Lícnicové filtry se vyrábějí do dneška i když v pohodlnějších variantách s bajonetovým rychlouchycením. Viz britské FM50, které používají FM61. Přímo ve specifikaci je uvedeno že filtry jsou určeny jako ochrany proti dusivým bojový otravným látkám, nervovým agentům (vyloženě je tam napsaná nechvalně známá V a G série), zpuchýřujícím látkám a dráždivým plynům, ve zkratce proti bojovým plynům. Tyhle se nenasazují tak že by je někdo vypustil ve velkém množství do uzavřené místnosti (pokud teda nejste Japonští pomatenci), ale většinou v otevřeném prostranství nějakým granátem nebo postřikem nebo bůh ví čím. Vojenský lícnicový filtr má ochránit nostitele před tímto druhem útoku, tak aby byl schopen se dostat ze zasažené oblasti ve zdravý. A tenhle účel IMHO plní na jedničku. Z nedávné doby by se taková věc docela šikla v Ghútě nebo v Idlibu v Sýrii.

Ono v případě takového útoku bude koncentrace bojového plynu rozředěná (pokud nepůjde o nějaký přímý frontový útok), protože se ředí už s obsaženým vzduchem a poté pouze padá v důsledku cirkulace vzduchu. Moderní bojové plyny jsou nebezpečné tím že stačí i velmi malá množství látky (plynu) k velmi vážným problémům. A na odfiltrování takového plynu stačí i méně účinné vojenské jednorázové filtry. Pro civilní havárie holt asi bude lepší použít stanovené civilní filtry.

Když sem tak nad tím přemýšlel tak účinnost LF-10 se dá otestovat velmi snadno. Kupř. SO2 je vlastně oxid vznikající při pálení síry. Vysiřoval už někdo vinný sklep sirnými knoty či svíčkou? Je to ten plyn který vznikne spalováním takového knotu a je to takový kopanec do nosu že to nejde přehlédnout. Jednoduše stačí pořádně zasířit sklep, naběhnout tam s maskou a počkat než prorazí filtr. Pálí to na sliznicích jako ďas, nejde to přehlédnout. A čas účinného filtrování je na světě. (Samozřejmě pokud si ceníte vlastního zdraví a máte rozum v hrsti, tak do vysířeného sklepa nelezte ani s maskou či respirátorem, ale pohybují se tady všelijací pomatenci, takže kdo ví ;) )
Další věc jsou použitelné odoranty. Např. vlastní LPG je bez zápachu ale rozpouští se v něm ethylmerkaptan, který je nosem detekovatelný i ve velmi nízkých koncentracích. Stačí prostě rozpustit nějaký vhodný odorant (nevím co je běžně dostupné ale něco jde syntetizovat i v domácích podmínkách, nějaké návrhy?) v dostatečně těkavé látce dle vlastního výběru a libé vůle, nechat chvilku potěkat v uzavřené místnosti a pak se prostě pustit do testování. Odorant má výhodu v tom že jde detekovat mnohem dříve než se koncentrace v případě proražení filtru u jakékoliv z výše uvedených látek dostane nad nějakou nebezpečnou mez.

Osobně mám více zájem než-li o nějaký specializovaný filtr proti všemu možnému a nemožnému o hopkalitový filtr. Přecejen v civilní praxi má člověk mnohem větší šanci setkat se s oxidem uhelnatým než s čímkoliv bojovým. Bohužel jak se tak dívám nějaký jednoduchý jednorázový předfiltr čistě s hopkalitem se nedělá a plní se jím pouze speciální kombinované a ty patří k těm nejdražším. Škoda, no.

PříspěvekNapsal: 17.04.2017 20:00
od Cipísek
Ahoj kluci,

chci pořídit preventivně nějakou ochranu pro moje děti 2 a 4 roky. Nechci staré masky typu DM, chci už něco na fitr typ NATO, už jen z důvodu, že v rodině máme nové typy masek od GUZU. Jsem docela v šoku, když jsem zjistil, že se víceméně na ochranu kojenců a malých dětí kašle. V minulosti jsme dělali vaky a malé plynové masky nebo i kazajky my, ale to už je bohužel hodně vzdálená minulost. Jediní kdo v tomto směru něco dělá jsou izraelci viz jejich firma http://www.shalon.co.il/web/8888/nsf/sb ... lang=EN-en Líbil by se mi jejich systém BARDAS (po novu RESPRO), protože bohužel jiné volby nemám. Paradoxem je, že jsme měli něco podobného a dokonce to šlo pohánět i ručně. No ale k jádru pudla. Z USA mi to nechtějí poslat neb zase mají nějaké směrnice ohledně vývozu NBC ochranných prostředků, v Izraeli žádný shop neznám (zkusím ještě napsat přímo výrobci). Nemá někdo nějaký tip? Díky

PříspěvekNapsal: 17.04.2017 20:13
od K4cer
Pokud umíš anglicky (což předpokládám že ano) tak bych zkusil hledat na google.co.il a mohlo by to najít nějakej eshop, nebo taky zkus ebay.

PříspěvekNapsal: 17.04.2017 20:24
od Fabulous
Běžně lze koupit na eBay. Sám jsem tam něco podobného kupoval.

PříspěvekNapsal: 17.04.2017 20:40
od Cipísek
Fabiku, na ebay.com běžně nakupuji řadu let spousty věcí, kontaktoval jsem několik prodeců nabízející BARDAS nebo i dětské klasické izraelské masky (konkrétně třeba prodejce gasmaskprotection) a jiné, a všude mne odmítli. Někteří mají i v popisu, že NBC prostředky na export nelze. Bavím se o prodejcích z USA. Z jiných zemích jsem nikoho nenašel, krom pár izraelců (ti ale vaky nemají momentálně). Takže buďto se od doby, cos nakupoval ty něco změnilo, nebo nevím. Rozhodně to běžně nekoupíš. Pokud máš prodejce, co ti sem toto pošle, rád si na něj kontakt vezmu. Zatím jsem oslovil pouze pár prodejců z Izraele, kteří se po něčem v dohledné době podívají.

K4cer: prošmejdil jsem kde co, včetně google, ebay... Kdysi to měl třeba amazon.co.uk, nyní již nikdo. Zbytek popsán v příspěvku výše. Jak říkám, ještě zkusím napsat přímo výrobci...

PříspěvekNapsal: 17.04.2017 21:09
od Fabulous
https://www.ebay.com/itm/262932213478

První, co na mě vyskočilo. Do ČR posílají...

Pak ještě třeba toto:

https://www.ebay.com/itm/252845734306

PříspěvekNapsal: 17.04.2017 21:21
od Cipísek
To první je jakýsi mohamed z Izraele a ten jeho model už je výběhový typ, navíc nemá ani dva kusy. Psal jsem si s ním, domluva o ničem.
To druhé je vak opravdu jen pro kojence, se staršími dětmi nepoužitelné. S prodejcem jsem ve spojení, slíbil se po Bardasu podívat. Mj. nabízí pěkné izraelské plyn. masky pro dospělé r.v. 2013 za super cenu.

PříspěvekNapsal: 17.04.2017 21:24
od Fabulous
Pokud neřešíš peníze a jsi přiměřeně šikovný, tak si podobnou věc můžeš vyrobit. V ČR se prodává sólo filtrační jednotka s akumulátory, no a k hadici už igelitový bag spíchneš :)

Třeba zde:

http://www.prumyslovydum.cz/clean-air/f ... g9310.html

PříspěvekNapsal: 18.04.2017 8:34
od Grunt
To co tady linkujete nevypadá na plynové masky, ale spíš na vyváděcí/únikové kukly. Je to normálně ve výrobních programech firem zabývajících se bezpečností. Namátkou :

Používá se to právě když není vhodné zjišťovat velikost masky nebo když je někdo nesnese a mělo by to být určené i pro děcka a zároveň by to mělo být standardní výbavou hasičů. Ale taky je to dražší než standardní masky, takže asi bude vhodnější se někde poptat.

PříspěvekNapsal: 18.04.2017 11:15
od Cipísek
Fabulous píše:Pokud neřešíš peníze a jsi přiměřeně šikovný, tak si podobnou věc můžeš vyrobit. V ČR se prodává sólo filtrační jednotka s akumulátory, no a k hadici už igelitový bag spíchneš :)

Třeba zde:

http://www.prumyslovydum.cz/clean-air/f ... g9310.html

Jsem průměrně zručný avšak na toto si netroufám. Zkusím napsat výrobci, uvidíme co odepíše!

PříspěvekNapsal: 18.04.2017 11:20
od Cipísek
Grunt píše:To co tady linkujete nevypadá na plynové masky, ale spíš na vyváděcí/únikové kukly. Je to normálně ve výrobních programech firem zabývajících se bezpečností. Namátkou :

Používá se to právě když není vhodné zjišťovat velikost masky nebo když je někdo nesnese a mělo by to být určené i pro děcka a zároveň by to mělo být standardní výbavou hasičů. Ale taky je to dražší než standardní masky, takže asi bude vhodnější se někde poptat.

Nejsem v této problematice odborník ale ta dětská maska od izraelců má alespoň pro mne význam v tom, že pasuje přímo na závit NATO a hlavně že pro opravdu nejmenší to má i elektrický ventilátor. A ano, vyráběli jsme to i my, jakousi ochrannou kazajku, nedávno jsem na ní narazil na nějakém našem webu, ty byly suprové, uměli při selhání baterií či motoru vhánět vzduch přes filtr ručně. Bohužel jiný produkt jsem pro cca 2 -4 leté dítě nenalezl.

Fabiku ještě dotaz, u toho mnou zmiňovaného BARDASu píšou, že to sicé má standart filtr NATO ale jakýsi tenčí kvůli odporu při vhánění vzduchu. Jak to máš ty? Díky moc.

PříspěvekNapsal: 18.04.2017 11:22
od Fabulous
Já mám několik modelů (přesné označení si nepamatuji), ale většina má dospělý filtr.

PříspěvekNapsal: 19.04.2017 14:05
od the.marek
Měl bych dotaz. Jak poznám u masky CM-4, jestli ma zavit 40x1/7 nebo 40x4?

PříspěvekNapsal: 19.04.2017 17:40
od the.marek
Problém vyřešen ;-)

PříspěvekNapsal: 19.04.2017 18:25
od herman
A jak, taky by mne to zajímalo.

PříspěvekNapsal: 19.04.2017 18:37
od the.marek
Byt jsem se v X clancich docetl, ze se delali v obou variantách, tak jsem si vyměnil pár emailu s Klimafilen a dělali se jen v 40x4.
Zároveň jsem se dozvěděl, ze i když jsou masky vakuove balené, tak problém jsou ventily, na které dávají gumarny Zubří garancí 20 let a pak se doporučuje revize.
Nicméně bych to ani s těmi ventily neviděl nijak cerne. Revize i podle mého symbolická, protože se výrobci kryjí záda. To samé expirace u vakuove balených filtrů. Nějaká tam být musí, ale je podle me víceméně neomezená.

PříspěvekNapsal: 27.04.2017 9:09
od Serža

PříspěvekNapsal: 07.05.2017 16:17
od neilz
Zdravim, hodi se k necemu Hg a SX filtr ? http://www.plynova-maska.sk/index.php?node=5&filter=20

PříspěvekNapsal: 21.05.2017 8:34
od achopsalista
pohrávam sa s myšlienkou,či by nebolo možné z cvičných filtrov k maske M10 vyrobiť funkčné filtre prisypaním aktívneho uhlia, napríklad z filtra k bazénu. /improvizácia v PA dobe/
priestor by tam na to bol.
aktívne uhlie v takomto filtre postráda striebro a boh vie čo ešte, ale v zásade by nejaké to "znečistenie" malo absorbovať...
nemáte niekto možnosť /viac ks skladom/ obetovať jeden cvičný a funkčný filter z M10 a urobiť rez?
zaujímalo by ma zloženie resp.odlišnosť v naskladaní vrstiev.
dík

PříspěvekNapsal: 21.05.2017 12:05
od JOBU
Rozdiel medzi týmito filtrami som nezaznamenal žiadny.A rovno by som aj povedal že sú úplne rovnaké,aj do konštrukcie,aj do funkčnosti.Cvičné sú väčšinou horšieho spracovania,takže podľa môjho názoru čo vo fabrike neprešlo cez výstupnú kontrolu,išlo k cvičným.Ostré do alobalu,cvičné do sáčku.Ale neviem to potrvrdiť na 100%.

PříspěvekNapsal: 22.05.2017 11:03
od Grunt
Teď nemám žádný, ale s oblibou jsem je používal na hraní (ostré mám zabalené). Cvičné se používali při výcviku a testovali se slzným plynem. Ten by měl cvičný filtr odfiltrovat. Ale nějak mi není jasné na co cosi takového vyrábět, když jak cvičné, tak ostré licnicové filtry jsou běžně k prodeji za úplně stejnou cenou.

Oprava: Ostré jsou o 25Kč dražší. Nevidím důvod pro se kvůli dvaceti korunám kvůli tomu srát u prošlých filtrů. Prostě stačí koupit par ostrých do zálohy a cvičné na hraní.

PříspěvekNapsal: 24.05.2017 17:26
od achopsalista
no povedzme že viem o náklaďáku naloženom cvičnými filtrami. ;)

PříspěvekNapsal: 14.07.2017 18:51
od diego
Tak sem se konečně dostal k tomu že sem si objednal masku M10 M. Na první pohled je v dobrém stavu a bez viditelných vad. Jenom sem si všimnul že tam je uvnitř něco jako prášek nebo ňáký žmolky z gumy, je to na závadu?
Jinak dále. Dát dovnitř ty filtry je fakt porod, nechtěl bych je měnit nebo osazovat ve stresu, i v klidu mi to trvalo přez 20 minut.
Zkoušel jsem jak se v ní bude fungovat a výhled nic moc, obzvlášť dolu. Dýchání trochu s odporem, asi bych si musel zvykat ale po 10 minutách lehké práce (měnil sem posraný piliny u morčete :-D ) vim že funguje ale pocit nic moc.

Celkový dojem je že je maska hodně velká a ty filtry fakt na prd výměna. V případě ostrého nasazení bych to viděl honem pryč. Budu muset časem pořídit jinou masku s klasickýma moderníma filtrama. ;)

PříspěvekNapsal: 15.07.2017 13:20
od K4cer
Mno, a proč sis koupil M10ku teda?

Já jich pár mám, ale žádný velký nadšení z nich, mám je jen jako zálohu zálohy, nebo evakuační pro případné spřízněné bojovníky.

Jako hlavní mám britskou Avon a můžu ji silně doporučit (ale je dražší a samozřejmě jen na NATO filtry); a jako alternativu na východní filtry mám CM4ku, ta je snesitelná a je levná a funkční.

PříspěvekNapsal: 16.07.2017 16:26
od diego
M10 sem koupil protože se mi vždycky líbila :-) Za ty prachy dobrý, časem koupim lepší :)

PříspěvekNapsal: 16.07.2017 17:32
od Hohepa
Líbila ? to ji máš na parádu, nebo na ochranu ?

P.S. a jestli to je na parádu pro partnerku , tak je lepší ta cm4.
Na večer trochu ucpeš filtr a přiráží jak zamlada . :lol:

Navíc k ní jde dokoupit http://www.armatex.cz/ruzne/dychaci-pristroj-saturn-s7-341

PříspěvekNapsal: 16.07.2017 17:48
od diego
To zas ne :rofl

PříspěvekNapsal: 16.07.2017 22:35
od hrd
no a když by to nebyla maska pro partnerku (kterou už mám), dá se aktuálně něco rozumného koupit, kde by nebyla prošlá záruka? vím o gumárnách Zubří, ale jinak jsem nikde nic neviděl
dík za případný tip

PříspěvekNapsal: 03.08.2017 21:10
od uaz469
neilz píše:no me jde o to jake je minimum v zamorenem prostoru, jestli treba pul hodiny, hodina, pul dne, o to mi tak zhruba jde

resistenční doba účinnosti MOF-2 až MOF-6 na chlorpikrin, kyanovodík a fosgen
http://www.population-protection.eu/prilohy/casopis/8/58.pdf

PříspěvekNapsal: 03.08.2017 21:35
od uaz469
filter_danger_chart_by_g45m45k-d6e0jbd.jpg

:roll: asi by jste měli vědět, že z většiny prošlých filtrů se uvolňuje azbest nebo chrom

Zdroj: internet - chromium gas mask, asbestos gas mask

PříspěvekNapsal: 21.08.2017 14:40
od Vladimir
[quote="uaz469"][/quote]

Fúha, tak o tomto som ešte nepočul, môžem požiadať o zdroj informácií?

PříspěvekNapsal: 21.08.2017 20:15
od JOBU
Hneď hore píše,že info nieje 100% né.
Ten chróm sa uvoľnuje ako a z čoho?Odparuje sa?Doteraz sa nič neuvoľňovalo a zrazu už hej :D
Neveril by som každej blbosti čo kde kto napíše a nekreslí.Ak by som sa riadil všetkými výskumami že čo sa z čoho uvoľnuje,umrel by som od hladu,smädu alebo zadusenia..

PříspěvekNapsal: 21.08.2017 22:07
od K4cer
Myslím že až bude tak zle že tady budeme pobíhat v gasmaskách, tak budeme mít řádově jiný starosti než nějakej chrom.

PříspěvekNapsal: 06.09.2017 7:08
od kubamk
Kód: Vybrat vše
http://www.avec.cz/?ref=3&id=23
popis filtrů
http://www.avec.cz/?ref=41&id=5
prodej masek všech druhů
http://www.avec.cz/?ref=41
Tady koupíte všechny druhy filtrů a dělají na oba druhy závitů východní i západní

PříspěvekNapsal: 10.10.2017 22:33
od Cipísek
Ahoj,

jak už jsem předeslal před pár měsíci, sháněl jsem pro moje dvě malé děti nějaké ochranné masky, komplety a jak už jsem psal, našel jsem jen u Izraelců. V USA věci z Izraele mají ale nepošlou již vůbec nic (ITAR), takže jen přímo z Izraele. Fabrika jako taková neprodá jednotlivci ani prd. Konečně jsem se k tomu tedy dostal, našel dva spolehlivé prodejce na ebay.com, dva relativně mladé komplety MAMTAK (2010) a objednal. Vše naprosto ok, komplety nepoužité, nepoškozené. Jen se chci zeptat, o pohon ventilátoru se stará jakási hybridní baterie, jejíž fotku přikládám. Sice jsem psal do Izraele ať mi jí seženou ve více ks ale raději bych si ventilátor předělal na použití nějakých lépe dostupných baterií. V technickém listu stojí že: Power supply: 4 lithium MnO2 2/3A-size batteries or a hybrid battery. Operating voltage: 2.85 volts. Ta velikost těch baterií co píšou má voltáž 3V (alespoˇn co jsem já našel), nejde mi tedy do hlavy jak tam mohou dát najednou 4 ks (12v), když to jeden na 2,85 voltů? Jinak se omlouvám, elektřině moc nehovím a technickej typ taky moc nejsem. Proto všechny rady na nějakou předělávku uvítám.

Jinak odkaz na tech list ventilátoru: http://www.shalon.co.il/web/8888/nsf/Pr ... n&SM=14364

Odkaz na komplet MAMTAK (nyní MULTIPRO) rozdíl je jen že starší komplet má ventilátor na zádech. http://www.shalon.co.il/web/8888/nsf/Pr ... n&SM=14364

Foto hybridní baterie:
Obrázek

PříspěvekNapsal: 10.10.2017 22:46
od Serža
3V je CR123 - kdybys ten drátek přepájel na ní....

PříspěvekNapsal: 10.10.2017 22:51
od Cipísek
Jo to jsem si říkal hned, jen mě mate jak tam mohou narvat 4 najednou když to pak má 12V. Nebude ta jedna, co do výdrže na pohon až moc málo? Oni píšou 25 hodin s těmi 4 bateriemi. Tak nevím. Nebo že by uvnitř bylo ještě trafo? Jestli jsem za debila tak se fakt omlouvám :oops: Pokud by stačila jen jedna tak stačí koupit držák/lůžko na dvě tužkovky 1,5V.

PříspěvekNapsal: 11.10.2017 0:48
od Serža
z toho tvýho popisu není zcela jasný, co chce to zařízení - jestli chce 12V, tak dáš 4 články CR123 do serie a to je to

PříspěvekNapsal: 11.10.2017 7:30
od JenDAG
Zalezi na zapojeni clanku. Muzou tam mit 4ks paralelne, aby ziskali vetsi kapacitu(vydrz), pak jim to zustane na 3V.

PříspěvekNapsal: 11.10.2017 8:07
od Cipísek
Zařízení pracuje s 2,85 V. Takže díky za osvětu :oops:

PříspěvekNapsal: 20.11.2017 17:33
od Sp4r
Zdravím všechny rozpadlíky.
Mohl by mi někdo ze zkušenějších objasnit jednu věc? Z jakého důvodu vůbec vznikly lícnicové filtry? Celkově mi přijdou nešikovnější... Blbě se vyměňují, špatně se s nimi míří a navíc mám pocit že většina masek v dnešní době stejně používá filtry na závit. Byla to jen slepá vývojová větev nebo to mělo jiný důvod?

PříspěvekNapsal: 20.02.2018 22:48
od Ray
Mám skromný dotaz,
chtěl jsem nějakou CBRN ochranu k uložení do mého prepperského kamrlíku a nechci zas uplně šetřit a kupovat staré OM-10. Bohužel nějaké levnější, použitelnější typu CM-4,5 se už nedají sehnat (max jeté v největší velikosti).
Co si myslíte o této lowcost masce N5400 od Honeywellu?
maska.jpg

Cena se pohybuje okolo patnácti stovek.
Tady je s ní video od týpka, co se bojí, že ho vláda sprejuje pesticidama :lol: https://www.youtube.com/watch?v=csvEsDctL8g
Splňuje normu EN 136, stejně jako třeba CM-6 ta má ale zase vyšší třídu 3, oproti tř. 2 u té od HW. CM-6 má i zařízení pro příjem tekutin v zamořeném prostoru, ale už je zas o litr dražsí, no. Dohledal jsem třídy filtrů, ale u masek se mi to nějak nedaří, respektive vím, kde to je, ale nechci platit pětikilo za ČSN. Myslíte, že ta od HW bude stačit? Nebo kdyby měl někdo odkaz na ty rozdíly ve třídách, abych mohl posoudit sám.

PříspěvekNapsal: 21.02.2018 15:55
od Vladimir
O tejto maske síce neviem nič, ale nie je pravda, že CM-4 sa nedajú zohnať. Pozrel som namátkovo zopár eShopov a majú ich, dokonca vo všetkých troch veľkostiach a nepoužívané, skladové uloženky.

Nechcem robiť reklamu, tak prípadne PM, ale stačí zadať do google CM4 maska a vyhodí to eShopy a majú ich ako slovenské tak české, na aukre som tiež videl.

PříspěvekNapsal: 23.02.2018 18:30
od Ray
Máš recht, asi jsem to jen tak plácl a koukal jen na pětky. Mám ještě jeden dotaz. Jak moc velkou roli hraje rozdíl mezi velikostmi masky? Konkrétně - Vyrobil jsem si improvizovaný faciometr a mám od brady po kořen nosu 125mm. Další velikost u CM-4 (ta největší) je 122-134, tudíž s mým xichtem tam budu mít skoro 1cm rezervu. Je mi jasné, že maska bude asi těsnit i tak, jen mě zajímá, jestli není lepší koupit menší velikost, když je tam rozdíl jen 3mm. Papír sice hovoří jasně, ale realita nošení může být jiná (tvar xichtu atd.).

PříspěvekNapsal: 03.02.2019 15:43
od Alstratt
Tady trochu toho pripomenuti od nekoho, pro ty co tyhle zaklady este nevi. Jeden z duvodu proc nekupuji stare masky a filtery, mam FM53 s filterama CBRNF12B co splnuji dnesni rizika ktere zminuje. Mohu si k tomu pripojit mikrofon i piti. Jsem v klidu, tyhle veci ma maska splnuje uz nejake ty roky. Takove veci nekupujte pouzite nebo z neoverenych zdroju, je lepsi kupovat z co nejlepe overeneho. Zivot mate jen jeden tak si ho vazte, nechcete chcipnout jen proto ze jste usetrily trochu penez.

Sincerely,
Alstratt

https://www.youtube.com/watch?v=xM3nxgNGxVo

PříspěvekNapsal: 06.03.2019 10:26
od DanBlack
Kdysi jsem psalo brýlích do masky, takhle vypadají...
http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=29&t=6476
Obrázek

PříspěvekNapsal: 06.03.2019 12:02
od Count
Alstratt píše:Tady trochu toho pripomenuti od nekoho, pro ty co tyhle zaklady este nevi. Jeden z duvodu proc nekupuji stare masky a filtery, mam FM53 s filterama CBRNF12B co splnuji dnesni rizika ktere zminuje. Mohu si k tomu pripojit mikrofon i piti. Jsem v klidu, tyhle veci ma maska splnuje uz nejake ty roky. Takove veci nekupujte pouzite nebo z neoverenych zdroju, je lepsi kupovat z co nejlepe overeneho. Zivot mate jen jeden tak si ho vazte, nechcete chcipnout jen proto ze jste usetrily trochu penez.

Souhlasím. Ale jedna věc je koupit si masku a filtry pro sebe a druhá je vybavit celou rodinu o pěti lidech a tuhle investici si obhájit. Osobně jsem koupil starší masky CM 4 s filtry pro všechny a postupně se dovybavuji novými. Starší pak poslouží pro jiné. Není to vše jen o skrblení. Věcí důležitých je prostě víc

PříspěvekNapsal: 11.03.2019 21:17
od Grunt
Hele jen tak ze zajímavosti: Má někdo přístup k technickým normám ČSN EN 141, ČSN EN 14387 a nebo úplně nejlíp ČSN EN 14387+A1?

PříspěvekNapsal: 05.12.2019 12:41
od skagerak
"Oživuji vlákno" z dotazem: mám ruskou masku GP-5 ("černý sloneček"), a naši M10m, poradíte mi někdo jak se o ty masky starat, jestli to něčím např posypat, natírat atd aby vydržely v OK stavu ( aby se pokud možno nerozpadaly nezteřely atd.)