Zlaté a stříbrné mince

...aneb co se jinam nevešlo.

Re: Zlaté a stříbrné mince

Příspěvekod Lyster » 20.09.2018 19:58

Kedr píše:Pravě jsem koukal na loni kupovane tuby filharmoniku a všechny trpi na "milk spot"

Můžu se zeptat, co to znamená milk spot? Hledal jsem to u strýčka googla a nějak mi to asi google nedokázal přeložit. V případě nějaké degerace (zbělání) stříbra? Nebo co to přesně znamená?
Lyster
VIP

Příspěvekod Lyster » 20.09.2018 21:28

Ještě jedna taková má myšlenka. Vyplatí se při dnešní ceně těchto stříbrných mincí. V tomto případně Maple leaf opravdu nakupovat stříbro? Vždycky jsem si říkal, že je určitě lepší nakupovat zlaté slitky (nepodléhají DPH.) Ale poslední dobou (dle vývoji cen stříbra na trhu) si vážně začínám říkat, že i ty stříbrné mince (nemyslím ty, které mají spíše sběratelskou hodnotu) začínají mít svůj smysl.

Je to podle vás správný názor?

Samozřejmě při SHTF se stříbra člověk nenají a lepší bude trvanlivá konzerva nebo náboje do vaší palné zbraně, ale na delší investici konzerva fakt nebude a i ty náboje časem degradují. Krom toho, na nákup nábojů je potřeba ZP. :)
Lyster
VIP

Příspěvekod Kedr » 21.09.2018 7:03

Zcela jistě to brzo uvidiš na tom javorovém listu - tzv "milk spot" je bilý povlak na minci, ktery se časem utvoří. V zasadě je to akorát estetická otazka. Většinou jsou na tyto skvrny nejnachylnější právě mince "maple leaf" a často také věci z "perth mint". Teď mi chytla i jedna tuba "philharmoniku" kterou jsem pomatlal rukama za což si mužu sám - ale u těch předchozich zminěnych 2 typů mi olezly všechny mince i navzdory tomu , že jsem je do rukou ani z pouzder nebral. Samozřejmě člověk nevi co se s mincema děje než se mu dostanou do rukou , ale obecně bych řekl , že kanadske a australske mince jsou nachylnější - paradoxně jsou to .9999 .

https://youtu.be/KOrdrYvkyIw
Naposledy upravil Kedr dne 21.09.2018 7:15, celkově upraveno 1
Kedr

Příspěvekod Kedr » 21.09.2018 7:12

Zlato teď stejně od českých prodejců nekoupíš za rozumnou cenu - podstatne je za kolik si ho koupili na sklad. Maji pak nějakou rezervu kam až mužou s cenou opticky konkurovat spotu ale padla-li cena niž do ztraty nepudou. Je důvod proč je nejvyhodnější nakupovat pravě tebou zminěne a i jine nejznamější mince a to je pravě jejich velka likvidita , ktera nuti prodejce neustale točit zasobu což ma za nasledek přiznive ceny. Pokud mrkneš na ceny slitku dostaneš se na naprosto nesmyslne ceny - duvod je ten , že se neprodavaji tak často.
Nerad bych aby byl muj přispěvek špatně chapan - jde mi o vysvětleni principu našeho maleho a nechutně nadceněneho trhu na kterem parazituje jak stat tak i prodejce/překupník. A za těchto podminek dava největší smysl pravě nakup těch nejběžnějšich střibr
nych minci.
Kedr

Příspěvekod proforma » 21.09.2018 7:26

Lystere, ja treba neobchoduju se zlatem, protoze na muj vkus je jeho cena prilis spekulativni. Tedy odrazi se v ni kdejaky psouk ve svete a nalada lidi - kazdy si mysli, ze jen zlato mu uchova penize, a tak je - podle meho nazoru - dost predrazene. Ono kdyz Ti kolisa cena mezi 1200-1800 USD/oz., tak to proste neni normalni :-) A tolik casu a nervu, abych se venovala vyvoji kolisani ceny a podle toho nakupovala a prodavala, zase nemam.

Stribro mi prijde lepsi z mnoha duvodu - od predvidatelnejsiho vyvoje ceny (kolisa v pomalejsich cyklech) pres pouzitelnost v PA (ma nizsi hodnotu, tezko budes platit za chleba napr. 1/50 zlataku, ale stribrnakem, proc ne), ma spoustu praktickeho vyuziti (az po neprakticke stribrne strely na upiry :-)) Navic zlato se vedle tezby ziskava i recyklaci, jejiz % docela roste, zatimco u stribra se to (porad jeste) nevyplaci, takze se ziskava prakticky jen tezbou, coz stale snizuje jeho geologicke zasoby a spolu s jeho masovym prumyslovym vyuzitim (od vlaken v ponozkach pres pribory, zdravotnicky material ci filtry a elektroniku az po katalyzatory apod.) dava tusit, ze dlouhode cena moc dolu nepujde, ze...

Ale jestli rozumis obrazum, veteranum, znamkam, vinum nebo treba stavebnicim Lego, muzes investovat do cehokoli jineho :-)
Nikdy neříkejte, že něco nejde. Dříve či později se totiž vždycky najde nějaký blbec, který to neví, a udělá to.
proforma
VIP

Příspěvekod Lyster » 21.09.2018 7:59

Děkuji za informace. Vidím to tak nějak podobně.

Jinak obrazům, veteránům, známkám, vínům ani legu nerozumím. S radostí by jsem to i napravil, jen není za co je kupovat. :lol:
Lyster
VIP

Příspěvekod Lyster » 24.09.2018 10:47

Zas nám stříbro začalo nějak stoupat na ceně. :(
Lyster
VIP

Příspěvekod proforma » 25.09.2018 5:56

Musis vedet, kdy a kde nakupovat :-)
Nikdy neříkejte, že něco nejde. Dříve či později se totiž vždycky najde nějaký blbec, který to neví, a udělá to.
proforma
VIP

Příspěvekod Lyster » 25.09.2018 13:52

Rád si nechám poradit. Klidně i do SZ. :)
Lyster
VIP

Příspěvekod LivingShield » 26.09.2018 13:28

Me by to tez zajimalo :)
LivingShield

Příspěvekod Radek07 » 27.09.2018 8:46

i já se přidám :D - díky
Radek07

Příspěvekod dracekvo » 27.09.2018 16:12

mě taky :cash
dracekvo
VIP

Příspěvekod proforma » 27.09.2018 18:34

Ty brdo, to je zajmu :-) Ze bych si to nechala zpoplatnit? :-D
proforma
VIP

Příspěvekod Lyster » 27.09.2018 18:46

No vidíš, našel se pro tebe nový job. :)
Lyster
VIP

Příspěvekod JirkaK » 27.09.2018 20:03

Mám takový dotaz na sběratele mincí.
Zatím nemám na žádní minci tzv "milk spot" a proto mě to taky zajímá.
Pokud by někdo znalí odpověděl, tak věřím, že to pomůže i ostatním.

1. Při prodávání má to vliv na výkup?
2. Pokud ano, tak jak moc to sráží výkupní cenu?
3. Čistíte je nějak?
4. Jaký máte postup?

Někde jsem četl, že se to dá vyčistit čistým acetonem.
Nosím roky stříbrný řetízek na krku a po zčernání jsem jej čistil koupelí v roztoku, který se prodává na vyčištění stříbra.

5. Jde to použít na mince chycené tzv "milk spot" ?
JirkaK

Příspěvekod štaflík » 27.09.2018 20:09

Jen doplním, že Filharmonici ani po 5ti letech nemění barvu, POKUD se na ně nesáhne. Po dotyku kůží tu zšedne celkem svižně a spolehlivě.
štaflík
VIP

Příspěvekod bivoj » 02.10.2018 0:52

JirkaK píše:...Nosím roky stříbrný řetízek na krku a po zčernání jsem jej čistil koupelí v roztoku, který se prodává na vyčištění stříbra...

Na denně nošené stříbro je nejlepší recept rhodiování. Jelikož stříbrné přívěšky a řetízky nosím denně už více jak 40 let, tak v současné době neexistuje nic lepšího jak rhodiování. I přes výtečnou ochranu však ani toto při opravdu trvalém (24/7) nošení dlouhodobě nestačí - nicméně není problém jednou za tři - čtyři roky dojít do svého oblíbeného (a osvědčeného) zlatnictví a nechat stříbro profesionálně vyčistit, přeleštit a znovu nechat potáhnout rhodiem.
Sic semper tyrannis.
bivoj
VIP

Příspěvekod dracekvo » 02.10.2018 13:13

Hele nasadili jste mi brouka do hlavy ohledně spoření na důchod. Důchodový spoření sice mám, mám i státní příspěvek a příspěvek zaměstnavatele. Ale nedělám si iluze o hodnotě peněz které tam budou za 35 let.
Takže to chci doplnit o cca 20 tis ročně uložených do mincí.
A vrámci inflace to upravovat tak, abych měl vždy za rok stejný přírůstek hmotnosti.
Myslíte, že je dobrá volba ročně 4 zlaťáky a 20 stříbrňáků? Za 35 let by to mělo být 140 zlatých a 700 stříbrných.
Teď si nedovedu představit kolik to zabere místa. Jestli to spíš nedát poměrem 1 ku 1. Třeba 6 zlatejch a 6 stříbrnejch.

A dále by mě zajímal způsob skladování, třeba ve formě anonymní ankety.
1. schránka v bance
2. trezor doma (pouze na mince a dokumenty) nepočítám s tím, že by někdo měl mince v trezoru se zbraněma)
3. prádelník
4. za trámem
5. zakopáno na zahradě
6. nějaké další nápady? :)

co mě tak napadlo, že doma se dají mince schovat všelijak, ale kdyby byl požár domu, tak z těch mincí asi moc nezůstane. Spořit si 20 let a pak o to přijít by asi nebylo moc povzbudivé a pojišťovna to zřejmě nepokreje.
Trezor zase naopak dává hned zloději vědět, že se tam ukrývá něco cenného a netroufám si odhadnout, kolik opravdu stojí kvalitní ohnivzdorný trezor, který zloděj s běžným vybavením (páčidlo, aku vrtačka) nebude schopen překonat.

Toto asi není ten případ, co? https://www.trezortech.cz/trezor-do-zdi-st-33-3-2-2
dracekvo
VIP

Příspěvekod proforma » 02.10.2018 13:42

Dracku, bod 2 - ale pocitas spatne :-)

Jinak samozrejme prichazi jeste v uvahu zazdit to do zdi, zakopat pod prahem chleva nebo pod starou hrusni :-)

Jaky zlaty mince chces stradat? 1oz. to asi nebudou, co? :-) Kdybys chtel rocne nakupovat 4x 1 oz ve zlate, to uz bys rovnou mohl splacet investicni byt :-) Rozumi se, ze takovej byt nemusi byt jen v CR, jsou jine zajimave (i rozpadlicky) a pritom docela levne lokace. Pokud chces jit do zlata, tak se asi nevyplati kupovat po 1/10 oz., ty jsou relativne nejdrazsi, i kdyz na druhou stranu nejnizsi hodnota, takze pak by se zase mohly dobre prodavat nebo smenovat. 10x 1/10 oz. vs. 1 oz. prodelas 5 tis. Kc, to uz neni uplne zanedbatelne. Uvazovala bych alespon 1/4 oz., tam je ta ztrata mensi az zanedbatelna (v horizontu cca 30 let).

Takze to je zaroven odpoved i na Tvoji otazku. Jestli se rozhodnes pro 1/4 oz. v Au a vis, kolik asi do toho chces rocne vrazit, zajiste Ti trojclenkou vyjde, kolik Kc Ti zbyde na Ag a kolik ho za to nakoupis :-)
proforma
VIP

Příspěvekod dracekvo » 02.10.2018 14:06

To je velice správná připomínka, které jsem si ani nevšiml. Nečekal jsem tak velký rozdíl.

1x1oz stojí 28 050,-
4x1/4oz je 29 696,- - 1 646,-
10x1/10oz za 32 350,- - 4 300,-

Takže to asi zůstane u 1oz za rok. Těch 20 tis mi stejně přišlo málo.
Jen tak koukám a třeba u stříbra je to jinak.
6x10 oz by stálo 26,9 tis a 60x1oz jen 25,6 tis :)
I když nevím jaké jsou u těhle mincí rozdíly ve sběratelské hodnotě.
https://zlataky.cz/stribrna-investicni- ... leaf-10-oz
https://zlataky.cz/stribrna-investicni- ... -leaf-1-oz

bod 2. - no nevím, ta skříň na zbraně je taková moc plechová. To to raději hodím za trám na půdu :) Pokud teda nemáš na zbraně pořádný trezor.
Naposledy upravil dracekvo dne 02.10.2018 14:21, celkově upraveno 2
dracekvo
VIP

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní