Odolná grafitová tužka

...aneb co se jinam nevešlo.

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvekod dako » 02.08.2018 18:38

jo, versatilka neboli krajón (výrobek koh-i-noor), na ten jsem úplně zapoměl, i přesto, že jsem ho kdysi na základce používal, diky kočičko :), tuhy se dají sehnat různých tvrdostí.
Ale jinak dík i za tip na Space pero. Jinak, běžně "v civilu" používám Parker (kuličkové) velice odolná kovová tužka, ale jednou mi už vytekla do kapsy, píše sice spolehlivě, ale tužka s tuhou je opravdu nejspolehlivější.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
dako
 
Příspěvky: 124
Registrován: 02.10.2012 8:43
Bydliště: RTD

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvekod Bill Masen » 02.08.2018 19:42

Zorge píše:...Nevím jak je to řešené ale si to funguje...
Řešené je to tak, že ta tuha už je předlámaná. Verzatilku mám klasickou černou se žlutým proužkem a je na ní vyraženo 5,80 Kčs. Verzatilka je dobrá i v tom, že má svoje vlastní ořezávátko. Jinak to taktický pero mohu jenom doporučit, je to dobrá obranná záležitost.
Uživatelský avatar
Bill Masen
VIP
 
Příspěvky: 2575
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvekod Serža » 02.08.2018 22:08

Bill Masen píše:Řešené je to tak, že ta tuha už je předlámaná. Verzatilku mám klasickou černou se žlutým proužkem a je na ní vyraženo 5,80 Kčs. Verzatilka je dobrá i v tom, že má svoje vlastní ořezávátko. Jinak to taktický pero mohu jenom doporučit, je to dobrá obranná záležitost.


imho verzatilka může posloužit i jako taktické pero...a navíc je nenápadná
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Serža
 
Příspěvky: 3090
Registrován: 21.04.2016 15:12

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvekod Kocour » 03.08.2018 0:18

Ten Space Pen Trekker používám, nosím ho na krku. Je to docela praktické, pokud si člověk při nějaké činnosti potřebuje rychle udělat poznámku. Píše dobře i na mokrý nebo umolousaný papír.

Ze začátku jsem měl obavu, že propiska nebude v závěsu / čepičce moc držet, ale nakonec jsem ji používal asi 3 roky, než se jednou v noci na pochodu ztratila. Teď mám druhou, doufám, že vydrží zase tolik, ale třetí už si asi nekoupím. Za tyhle peníze je to moc (samotná náplň stojí jenom něco přes stovku). Uvítal bych, kdyby tam místo pouhého zácvaku na pružinku byl nějaký bajonetový uzávěr nebo tak.

A ještě k mýtu o ruských kosmonautech, co píší tužkou: už tehdy bylo Rusům zřejmé, že ulomená tuha v elektronice je poukázka na průšvih. Space Pen se prodával od samého začátku na volném trhu, nebyly tam žádné exkluzivní smlouvy pro NASA a pod. (vlastně NASA posloužila jako reklama, ale obchodní model počítal s tím, že to pero si budou lidi kupovat jako suvenýr). Takže Rusové vzali dolary a už hluboce v komunismu nakoupili v USA asi 100 těch per, která pak fasovali kosmonauti.
Kocour
VIP
 
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 21:29

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvekod Kocour » 03.08.2018 0:39

Ještě mě něco napadlo: svého času byl módní návod na "zodolněnou" propisku za zlomek ceny Fisheru. Většina modelů na trhu má určité vady. Zejména je nějaká součást plastová a ta upadne první, popřípadě se opotřebí. Musely se koupit dvě konkrétní propisky známého výrobce, z nichž jedna posloužila jako základ s celokovovým mechanismem a ze druhé se vzaly kovové díly, které byly v té první plastové - celé to náhodou pasovalo dohromady. Náplň se koupila Fisher. Kdybych ten návod někde našel, mohl bych ho sem postnout, ale teď o něm nevím.

A jinak, pokud to z nějakého důvodu má být opravdu grafitová tužka, nejjednodušší je nabrat si jich hrst v Ikei. To je přístup podobný jednorázovým zapalovačům - mít všude několik exemplářů velmi levné pomůcky je ve své podstatě spolehlivější, než jedna drahá a kvalitní. Dlouhá léta jsem to tak provozoval při terénních výzkumech. Ořezával jsem je jednou za čas všechny a když se jedna ztupila, vytáhl jsem prostě jinou. Akorát jednou jsem se napálil. Napadlo mě, že když je ořežu z obou stran, budu mít 2x tolik připravených hrotů. Jenomže krátká tužka se drží jinak, než normální délka - horní konec neprochází mezerou mez palcem a ukazovákem, ale zapírá se o dlaň. Takže to bylo dost bolestivé, než jsem se vrátil z akce a tužky vyhodil. To jenom, pokud by někdo měl taky takový nápad...
Kocour
VIP
 
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 21:29

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvekod DeadMan » 03.08.2018 6:01

Já nosím v EDC, krom taktického pera od ESP, ještě starou dobrou kovovou versatilku a s tou jsem spokojen (ještě se nestalo, že by se nějak poškodila či co).
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
DeadMan
 
Příspěvky: 2127
Registrován: 30.04.2012 18:27
Bydliště: Slezsko

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvekod dako » 03.08.2018 12:07

Nemáte pocit, že tady zmizly nějaké příspěvky? Zvlášť ty co měly souvislost verzatika jako případná zbraň? Jsem si myslel, že jsem na rozpad.cz a né někde na dama.cz :roll:

OT příspěvky čas od času mizí. Řešením je nezasírat vlákna nepatřičnostmi. Fab
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
dako
 
Příspěvky: 124
Registrován: 02.10.2012 8:43
Bydliště: RTD

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvekod Venet » 20.08.2018 21:18

Bill, ja tam mám vyrazené 4,80 Kčs :D
Ale okrem verzatilky používam aj pentelku ale s hrubou tuhou Mephisto 0,9... Spokojnosť - úplná. (akurát sa trochu ťažšie zháňajú tuhy, ale dajú sa zohnať, a nieje to tak často...)
A na strednej, a vlastne aj na výške som používal takú krátku pentelku KIN, čo sa šróbovala do kružítka. Parádne sa s ňou rysovalo/písalo, akonáhle sa vyčnievajúca tuha vypísala, stlačením o dlaň som ju povysunul (v tých predmobilových dobách sa rýchlosť zápisu počítala...)
EDIT, a ešte som zabudol... Večná alebo nekonečná ceruzka Napkin forever... ale osobnú skúsenosť s ňou nemám
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
Venet
 
Příspěvky: 855
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvekod Josef » 22.08.2018 16:10

Tužku BIC Evolution mohu vřele doporučit a neberte to jako reklamu - používám ji už několik roků a zatím nezklamala. Nosím ji jak v poznámkovém bloku, tak i druhou (zkrácenou) v brašničce s turistickou GPS na poznámky a její gumu v nouzi používám i na ovládání dotykového displeje, když mám suché ruce a displej na prsty nereaguje. "Dřevo" této tužky je jakýsi pěnový plast nabarvený narůžovo, vnějškem potažený vrstvou plastu souvislého, nepěnového. Tužka se normálně ořezává ořezovátkem, jde to jako po másle. Stejně tak ji lze ořezat obyčejným nožem. Tuha je taky plast, ale smíchaný s grafitem. Hobliny, které vyrobí z této tužky ořezovátko, po zapálení hoří čadivým plamenem stejným jako hoří pěnový polystyren. Taví se to a škvaří. Tužku jde za normální teploty bez polámání "tuhy" ohnout do mírného oblouku. Tuha nemá snahu se nějak ulamovat, je částečně pružná. Nošení v kapse tužku nepoškodí vůbec i když nebude mít zakrytou špičku chránítkem. Váhově je samozřejmě mnohem lehčí než kovová verzatilka a mechanická poruchovost nebo vypadnutí a ztráta vložené tuhy u této plastové "kopie" obyčejné tužky nehrozí. Jde naporcovat nožem na kratší kousky. Někdy je lepší mít ořezaných více krátkých vajglů než jednu dlouhou, která je neskladná a pořád ji hledáte. Zatím co nějaký ten tužkový vajdl někde v kapse najdete téměř hned na první hmátnutí i s namotaným kusem papíru. Většinou se nechystáte psát hned román, ale udělat si jen pár nejnutnějších poznámek. Podle mého pro outdoor dobrá volba (ale ekologům to asi moc radosti nenadělá, pokud si ji v přírodě ořežete a hoblinky místo do tříděného odpadu s plasty vhodíte do ohně nebo na zem).

Detail špičky plastové tužky:
BIC-Evolution-detail-spicky.jpg
BIC-Evolution-detail-spicky.jpg (15.31 KiB) Zobrazeno 3054 krát

Kdo se chce posichrovat něčím, co píše a přitom to nejde rozbít, může si přibalit do KPZky kousek radiotechnického trubičkového cínu. :lol:
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
 
Příspěvky: 1692
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvekod proforma » 22.08.2018 16:55

Potkala jsem ted nedavno i zkracenou verzi verzatilky, cca 10 cm, takze v kapse nehrozi zlomeni. A pridana funkce vsech verzatilek - daji se s nimi vytahovat klistata (vyzkouseno na zviratech :-))
Nikdy neříkejte, že něco nejde. Dříve či později se totiž vždycky najde nějaký blbec, který to neví, a udělá to.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
 
Příspěvky: 1733
Registrován: 23.09.2014 14:11
Bydliště: tutajší

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvekod dako » 23.08.2018 7:16

čeče, josef, psát trubičkovým cínem, to by mě teda nenapadlo. :) Ale fakt to funguje, jen to asi chce poctivý, s vyšším poměrem olova. Šupa, dík. :)
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
dako
 
Příspěvky: 124
Registrován: 02.10.2012 8:43
Bydliště: RTD

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvekod Hohepa » 23.08.2018 18:12

o olovu to až tak není, chce to "plný" cín , né trubičkový plněný tavidlem.
Jestli potřebujete uplatnit svou schopnost přežít, pravděpodobně jste předtím něco zvorali.
Uživatelský avatar
Hohepa
VIP
 
Příspěvky: 2409
Registrován: 22.07.2013 21:16
Bydliště: Praha

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvekod bacil » 23.08.2018 19:27

trubičkový taky funguje
Společnost již vykazuje všechny prvky fašismu včetné hledání názorových odpůrců a jejich eliminace.
bacil
 
Příspěvky: 1190
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Odolná grafitová tužka

Příspěvekod Kocour » 01.09.2018 1:02

Shodou okolností jsem dnes v Lidlu v rámci jakési akce koupil 5 ks. BIC Evolution HB za asi 50 korun.

Jsou trochu tenčí, než normální tužka, na pohmat jsou ohebnější, ale jinak jsem zatím žádné destruktivní testy neprováděl. Na mokrý papír píší dost slabě (ve srovnání se SpacePen, které se sice nepatrně rozpije, ale jinak píše čitelně). Guma na opačném konci ovšem kapacitní displej ovládat nedokáže, možná to závisí na konkrétní variantě.

Provedení bez gumy se prodává za podobné peníze rovnou 12 ks, ale to se mi shánět nechtělo, když mi tyhle naservírovali pod nos.
Kocour
VIP
 
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 21:29

Předchozí

Zpět na Ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník