Stránka 1 z 1

Moli (potravinoví/šatní)

PříspěvekNapsal: 06.09.2019 17:45
od Matěj
Hledal jsem téma, ale nenašel, i když si myslím, že hlavně ke skladování potravin, se hodí.

Dlouhodobě se doma potýkám s moli - jak potravinovými, tak šatními. Vyzkoušel jsem na ně kde co, ale pořád se jich ne a ne zbavit. Zrovna včera jsem je našel znova v kuchyni v mouce (dřív jsem myslel, že jsou zalezlí někde ve spárech, jenže kuchyni mám půl roku po rekonstrukci a to se vším všudy - od nové podlahy úplně vše, tzn. museli se namnožit nově). Jediná potravina, do které snad nelezou jsou konzervy nebo láhve, jinak se ty potvory snad dostanou všude, včetně úplně nových nerozbalených balení potravin.
...A pak šatní moli, ti mi rádi zase žerou cokoliv vlněného (přijde mi, že vlastně ne jen vlnu).
Už jsem vyzkoušel snad veškerý sortiment z drogerie proti molům, nějaké bylinky, co jsem dostal, ale moli zatím všechno přežili.
Zajímalo by mě, jestli se vám někomu něco osvědčilo na 100%? Budu rád, jak za něco agresivnějšího proti šatním, tak i něco méně agresivního, co nekontaminuje potraviny.

Díky.

Re: Moli (potravinoví/šatní)

PříspěvekNapsal: 06.09.2019 18:55
od dracekvo
My jsme s tím nikdy problém neměli. Ale nějak se potvory dostali do uskladněnýho sladu. Koupil jsem v drogerce lepící pásek na moly a snad se to vyřeší. Nachytalo se jich tam dost. Každopádně po jeho použití se výskyt snižuje.

Re: Moli (potravinoví/šatní)

PříspěvekNapsal: 06.09.2019 19:22
od Matěj
Pásky jsem zkoušel, ale nepochochytá všechny, dokonce jsem třeba někdy vyhazoval potraviny s molama a na pásku ani jeden. :(

Re: Moli (potravinoví/šatní)

PříspěvekNapsal: 06.09.2019 20:38
od Hohepa
Pásky prý fungují jen na samečky ? a brání tak vzniku dalším generacím.

Základ je prevence . Broučci prý nesnáší mráz. Nově koupené nechám tři čtyři dny v mrazáku.
Teď si uvědouju že tam mám už měsíc cizrnu.
Vše přesypat do sklenice s pevným uzávěrem , používám ty s drátěným uzávěrem a ještě lepší jsou chemické prachovnice se skleněným broušeným uzávěrem, ty mám na bylinky koření.

I tak se molům občas neubráním. Naposled strouhanka. Holt panelák s volně průletovými stoupačkami :head

Re: Moli (potravinoví/šatní)

PříspěvekNapsal: 06.09.2019 22:24
od donovanstangiano
Ja jsem si je prinesl v rýži z Lidlu. V tom pytli. Pak jsme s tím chvili bojovali. Vse presypat do doz, hnizdo meli v rohlícich na strouhanku. Savem jsem vystrikal spiz a okoli a nalepil pasky. Ted je snad uz klid.

Re: Moli (potravinoví/šatní)

PříspěvekNapsal: 06.09.2019 22:33
od Nuwara
Já se šatních zbavil pomocí zmíněného mrazu. Napadené věci vyprat (ty úplně sežrané jsem vyhodil) a do mrazáku na dva tři dny. Pak další hadry z okolí, které pro ně mohli být taky lákavé. (Mám malý mrazák, holt se tam všechno nevešlo) A po dokončení jsem to celé pro jistotu zopakoval ještě jednou opět se všemi hadry :-)
Po několika letech jsem to řešil znova a to byla naštěstí mrazivá zima, tak jsem to šoupl na pár dní ven.

Re: Moli (potravinoví/šatní)

PříspěvekNapsal: 07.09.2019 0:24
od Alstratt
A co zkusit davat obleceni do tech uloznych pruhlednych vzduchotesnych zapinacich vaku a ty pak ukladat do skrine? Podle velikosti skrine tak tam zavesit 1 - 2 nastrouhane mydla do nejakeho prodysneho sacku. Obleceni ve vacich zavesit na tyc ve skrini. I kdyz to zni asi blbe tak nebude na skodu nejake diody do skrine zabudovat co tam budou svitit. Moli nemaji radi svetlo tam kde se chystaji zakotvit a mnozit se i kdyz letaji v noci do domu za svetlem. Dostatecne vetrat nemit doma teplo ktere je laka, ale spis chladnejsi podminky. Napred je ale potreba to vse vycistit, zjistit v kterych tmavych koutech/skvirach apod se vyskytuji a zlikvidovat je vcetne larev/vajicek. Na spary proti ruznemu hmyzu se chemie moc nepouziva, ale spis horka para. A to z duvodu ze nejake chemie nejsou moc ucinne na vajicka nejakych tech hmyzu ale horka para kdyz je to provedeno dobre tak zabiji i vajicka. Muzete zkusit i ocet. Toz podobne se da horka para pouzit i na obleceni jelikoz dobre prochazi latkou tak se dobre dostane i k vajickam. Tak to byva treba u stenic apod. Neni potreba vyhazovat penize za drahou chemii ktera mnohdy ani poradne nefunguje. Ono kvalitni chemii moc lidi neumi ani spravne pouzivat. Staci obycejna horka para zblizka, prodavaji ruzne vykonne parni cistice a obleceni vzit poradne zehlickou treba. Spatne aplikovatelna chemie a do toho stridani te chemie s jinou ma casto za nasledek ze hmyz se stava proti tomu imunni. Proto kdyz uz se pracuje s chemii tak najit jeden typ u ktereho je znamy ze funguje a aplikovat ho poradne a to opakovat vickrat do mesice/roka (podle toho co hubime) a nemichat s jinou chemii. Kdyz mate v nabytku treba nejaky ten hmyz ktereho se i tak nemuzete zbavit tak to projet horkou parou dukladne a to pomuze. Kdyby ne a byla by venku velka zima treba mrazy, tak je dobre pokud mate zahradu ten nabytek dat v zime ven. Nechat ho tam nejakou dobu a prykryt ho on si mraz uz poradi. I kdyz to nepatri asi do tohoto vlakna tak treba u stenic je dobre dat vse ven pokud toho mate v mistnosti dost. Pote co mistnost je temer hola tak kazdou mezeru a plochu vzit horkou parou. Postupne to delat i na tech vecech mimo mistnost co budete postupne davat do mistnosti. Po udelani jedne mistnosti ji zatesnit a prejit na mistnost druhou. To plati i pro matracky a vsude kde se lide pohybuji (proste vse) proto i matracky poradne projet horkou parou dukladne a tak i cely dum. Problem neni tolik v samotnem hmyzu ktery muzete lehceji vyhubit ale v nakladenych vajickach ktere se mohou vylihnout klidne i za pul roku ci dele ktere mohou byt i ve sparech, temer vsude. U molu by to ale nemelo trvat tak dlouho a ani tak slozite se jich zbavit, plati to spis pro stenice a jiny hmyz. Moli muze i pritahovat to co vam roste na zahrade, vyssi trava, ruzny plevel, zimolez, petrklic apod.

Re: Moli (potravinoví/šatní)

PříspěvekNapsal: 07.09.2019 16:39
od Matěj
Moli jsem našel i ve vlněném kabátu, který jsem právě v největších mrazech v lednu nechával vymrznout asi 14 dní na půdě. Teď jsem ho vyhazoval. A to jsem si myslel, že zrovna v těchto skříních nic není.
Šatní skříně jsem dnes alespoň počádně vyčistil, parní čistič musím prvně sehnat.

Re: Moli (potravinoví/šatní)

PříspěvekNapsal: 07.09.2019 17:11
od Rafael
Babička měla ve skříních se šatsvem m.j. otevřené krabičky cigaret v kapsách kabátů.
(Škoda, že jsem je jako kluk našel a vykouřil. Dnes by to byla sběratelská rarita).
Ale taky i nějaké odpařující se tablety v tubách.
Víc nevím a nevzpomínám si. Jen to, že to perfektně fungovalo a jak jsem po létech obsah těch skříní likvidoval, tak jsem na žádné moly a ani známky jejich činnosti nenarazil.
Ale je to jen vzpomínka, žádný návod k boji s nimi.

Re: Moli (potravinoví/šatní)

PříspěvekNapsal: 07.09.2019 18:55
od bacil
Naftalín - strašnej smrad.

Re: Moli (potravinoví/šatní)

PříspěvekNapsal: 07.09.2019 19:57
od Matěj
Naftalín se už prý nevyrábí.

Krabičky cigaret, to mi připomnělo, že mám po dědovi jeho památeční uniformu a když jsem ji čistil kdysi čistil, tak v kapsách byly rozdrolené zbytky cigaret, myslel jsem, že to tam zbylo, protože děda byl vášnivý kuřák, ale že by to bylo proti molům, mě nikdy nenapadlo. Paradoxem je, že do toho moly nikdy nešly, ale zase je zabalená v těžkém plastovém pytli v jeho starém vojenském kufru a na půdě, kde to v zimě prostě vymrzne.

Re: Moli (potravinoví/šatní)

PříspěvekNapsal: 08.09.2019 19:43
od K4cer
Nemyslím že zrovna votevřený cigára nějaký moli odradí; to už spíš to mejdlo. U nás vždycky bylo několik mýdel postrkaných tak různě mezi voblečením ve skříni, a zdálo se to fungovat. Další zkušenosti nemám.

S molama v potravinách jsem bojoval taky, a myslím že docela úspěšně. Všechny čaje a kafe mám ve sklenicích od kafe (DE se skleněným víčkem), a všechny sypký potraviny v 3l sklenicích (popsaný ve vláknu o zásobách). Žádný další pytlíky a krabičky nejsou, volně je jen cukr sůl a trochu mouky, a do toho chodím téměř denně, takže tam se nedají. Pokud bych přinesl domů něco kontaminovanýho, tak se to ve sklenici ukáže dřív než stihnou zamořit celej barák - ale to se mi stalo jen jednou, slunečnicový semínka ze zverimexu; ty jsem po zjištění na dva dny zmrazil v mrazáku a bylo po molích.

Krom toho mám v kredenci samolepící kartičku na moli, a v kuchyni volně pověšenou mololapku - obojí funguje jednak jako odchyt (předtím než se usadí v potravinách) ale i jako indikace výskytu a podnět k dalšímu pátrání po zdroji.

Moli od sousedů se rádi stěhují do tmy (to už někdo říkal), když necháš spíž otevřenou tak se jim v ní líbit nebude.

Re: Moli (potravinoví/šatní)

PříspěvekNapsal: 08.09.2019 23:09
od bacil
To mejdlo musí být levandulový, jinak ti nebude fungovat. Tabák funguje, ale musí ho být hodně, klidně rozsypat na dno skříně.