Pes

...aneb co se jinam nevešlo.

Pes

Příspěvekod Carlito » 10.02.2012 19:03

Ve vláknu o sněžnicích Josef přispěl se psím spřežením, tak si tak říkám, jaký pes by byl asi tak nejlepší. Nejen do PA, ale celkově. Podle mého mínění by měl být dostatečně veliký, silný, vytrvalý, nenáročný na chov, chorobám odolný, poslušný, na pobudy zlý, neměl by moc sežrat a naopak by měl lidem dobře chutnat – když na to přijde :P .

Ale vážně. Klasický vlčák je dnes už asi přešlechtěný, tak snad nějaké pastevecké plemeno? Co si myslíte vy?
Uživatelský avatar
Carlito
 
Příspěvky: 46
Registrován: 25.03.2011 19:09

Re: Pes

Příspěvekod Fabulous » 10.02.2012 20:30

Howavart!
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
 
Příspěvky: 7296
Registrován: 17.09.2011 20:33
Bydliště: Praha a okolí

Re: Pes

Příspěvekod B89 » 10.02.2012 20:32

Já jednou plánuju československého vlčáka, zalíbil se mě jak vzhledem tak i povahou. Je to kříženec německého vlčáka a vlka :)
Bohužel takový pes potřebuje, aby se mu člověk věnoval a měl na něj čas. Kterého moc nemám... tak než aby skončil na řetazu tak s jeho pořízením chvilku počkám.
Jinak myslím že část tvých požadavků splňuje... jen toho asi zežere víc, s poživatelností ti neporadím to skus nějaké "rychlé občerstvení" :mrgreen:

http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesko ... %8D%C3%A1k
tady je ke stažení dobrá knížka o tomto vlčákovi:
http://www.sky.cz/seda-eminence/pkniha.html
Uživatelský avatar
B89
Rozpadlík
 
Příspěvky: 217
Registrován: 16.01.2011 13:24
Bydliště: UH

Re: Pes

Příspěvekod gravedigger » 10.02.2012 21:39

němečtí ovčáci jsou roboti, vlčák je říše snů

volil bych odolné plemeno - středoasiat,kavkazský ovčák - přirození hlídači do tvdých podmínek, které není třeba cvičit, ale vychovávat

doma teď máme bx dogu, ale to je do pa doby plemeno moc citlivé na počasí
Uživatelský avatar
gravedigger
 
Příspěvky: 360
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: Pes

Příspěvekod Ježura » 10.02.2012 23:42

Osobně myslím že německý ovčák je rozumný univerzální kompromis pro cokoliv. Může stopovat, může hlídat..prostě má od všeho něco.
Uživatelský avatar
Ježura
Moderátor
 
Příspěvky: 1101
Registrován: 19.04.2011 21:19
Bydliště: Štatl

Re: Pes

Příspěvekod hanpari » 10.02.2012 23:50

Pes i kočka jsou určitě vhodným doplněním PA statku. Pes zejména jako hlídač je neocenitelný. Řekl bych, že na plemenu ani tak nesejde, jen ten pes musí mít srst (aby v zimě nezmrznul) a být inteligentní a hlavně poslušný. Například knírač (z osobní zkušenosti) je sice inteligentní, ale naprosto nevhodný pro svou povahu.
Uživatelský avatar
hanpari
 
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Bydliště: Velká Morava

Re: Pes

Příspěvekod jaromir » 11.02.2012 18:08

měli jsme dobrmana a plná spokojenost pes chytrej až moc, poslušnej když byla pevná ruka nad ním.
na zimu obleček + ťapky (pro delší pobyt)
na léto polejt vodou nebo nokrej hadr a zvládne všechno.
jaromir
Rozpadlík
 
Příspěvky: 221
Registrován: 20.01.2012 14:12
Bydliště: podkrkonoší

Re: Pes

Příspěvekod Carlito » 12.02.2012 22:14

Tak jsem mluvil s jedním zvěrolékařem na téma PaDog :) a ten tvrdí, že Západosibiřská lajka asi pude to pravé apokalyptické :mrgreen: . Co jsem o tom psu vyčetl, tak nevypadá vůbec špatně.

Ovšem na toho nemá a dokonce umí i zatáčet :lol: .
http://www.youtube.com/watch?v=R8XAlSp8 ... re=related
Uživatelský avatar
Carlito
 
Příspěvky: 46
Registrován: 25.03.2011 19:09

Re: Pes

Příspěvekod Fjord » 12.02.2012 23:22

:lol: zvířata nejsou žádný máčky a co teprve ptakoši :rofl
http://www.novinky.cz/koktejl/256209-vr ... oardu.html

Mě se osobně líbí husky, ale nemám s ním žádnou zkušenost. Je tichý, má výdrž, v zimě určitě nezmrzne, takže bude mít dobrou imunitu-tedy méně náchylný na nemoci, bude mít možná nějaké geny z vlků, takže v přírodě by si poradil, potřebuje pohyb, není agresivní..atd. Možná jen snad že moc asi neštěká-ale třeba by se dal naučit :mrgreen: Říká se čím menší plemeno, tak tím víc štěká-tak pak jako skrytého hlídače si pořídit mopslíka do kapsy. :rofl Asi dobrý bude dobrman-ale to chce už hodně důslednýho pána. Jinak bych brala labradora, ale to jsou dobráci - na obranu by asi moc použitelný nebyl.

No koukněte, není to festovní hafuša?
http://zvirata.bazos.cz/inzerat/1390668 ... -husky.php

A jak jsem ted´zjistila, tak husky je potomek laiky-tak vida. :yes
Fjord
VIP
 
Příspěvky: 798
Registrován: 04.07.2011 23:50

Re: Pes

Příspěvekod JimmyJazz » 13.02.2012 11:08

2 Fjord: Pokud si velmi aktivni clovek (tzn. *denne* holdujes behu/jizde na kole), tak si huskyho klidne porid. Pokud vsak nejsi tento typ osoby, tak na to rychle zapomen. Dale potrebuje pomerne pevnou ruku. Prarodice z otcovy strany si huskyho poridili nebot se jim libil a ten pes dopadl strasne. Furt utikal, neposlouchal a navic, jelikoz je to taznej pes, tak ho ani jeden z nich nemohl na stara kolena udrzet.

Ja osobne bych sel bud do nejakeho 'sluzebniho' plemene (nemecky ovcak atp.) nebo do nejake vetsiho ovcackeho plemene (treba ten zmineny kavkazsky ovcak, ruzny rasy slasnickych psu apod.).
JimmyJazz
 
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Pes

Příspěvekod Josef » 13.02.2012 12:07

V kynologii se pohybuji už více než 25 let a měl jsem tu čest, že jsem mohl dělat společníka už různým plemenům (SH, AM, NO, NŠ, BŠO, AO).

Do PA-doby potřebujete zdravého úsporného, samostatně myslícího, hlídacího, loveckého, obranářského a tažného psa současně. Takového, který by to všechno bezezbytku splňoval, ještě nenaklonovali. Bohužel ideál takového psa není ani německý ovčák, který trpí na opotřebení kloubů a výstavně propagované zaúhlení končetnin i sražená záď je v rozporu s efektivním a úsporným pohybem při zátěži. Není jím bohužel ani československý vlčák, ani třeba švýcarský ovčák. Oba jsou "rutinéři", potřebují pravidelný denní režim. Jakmile se budou dostávat do denodenních nestandardních (nedej bože stresových) situací, mohou začít nevyzpytatelně "zkratovat". Flegmatická a lymfatická plemena jsou zase pro PA-dobu příliš žravá. Sežerou tolik, co by vystačilo pro dva lidi a přitom výkon "za dva" nemají. Navíc někdy tato plemena pod dojmem vlastní nepřemožitelnosti a dominance budou chtít spoustu věcí řešit samostatně a tak se mohou stát snadno terčem nějakého ozbrojence (který pak krom vlastních kapes naplní i pekáč), místo toho, aby z bezpečné vzdálenosti jen hlasitě štěkali a přivolali na pomoc někoho s "kousavým železem". Nesmí to být ani zbytečně hyperaktivní psi, jako někteří jedinci od borderek, belgičáků a dobrmanů. Musí být schopni i v relativně rušném prostředí odpočívat a nabrat sil, jinak se rychle psychycky unaví a v důležité chvíli selžou. Co tedy vybrat? Z pohledu dlouhého života, malé potravinové náročnosti a nízké nemocnosti budou dobrá všechna přírodní plemema o velikosti a podobné konstituci v rozmezí mezi šakalem a vlkem (váhově okolo 20 až 35 kg), zvyklá být celoročně venku i bez zateplené boudy, např. plemena používaná přírodními národy (indiáni, eskymáci aj.) a plemena od nich odvozená.

Kdybych si právě teď měl pořídit psa pro PA-dobu, zvolím kvůli odolnosti a malé spotřebě krmiva nějakého severského psa (mám zkušenost, že 3 SH žerou stejně jako 1 NO). Ale ne čistě tažného, tj. ne malamuta a ne haskyho, jsou to sice báječní kámoši, ale člověk je musí uvazovat, protože mají toulací zvěři-lovné tendence a nedostatečně hlídají (nicméně jsou však i vyjímky, kteří se netoulají a i tací, co umí chodit způsobně u nohy a neviset na vodítku). Nemá-li člověk o parťáka přijít kulkou nějakého střelce, je zapotřebí plemeno s dobrou vazbou na pána, které nebude mít ve volném terénu akční rádius několik kilometrů. Taková mohou být některá severská plemena, která se používala nejen pro tah, ale i pro lov, varování před nebezpečím a částečně na obranu. Ta jsou nejuniverzálnější, např. karelský medvědí pes, samojed atd., dobře by určitě posloužil i český horský pes (i když už je trošku těžší).
Obecně potřebujete psa živého, neúnavného a vysoce intelgentního. Přitom inteligence a vojenská poslušnost vůbec není jedno a totéž, spíš protiklad. Inteligentní pes nesnáší z jeho pohledu bezcílný vojenský dril s bazírováním na detailech provedení cviku. Potřebujete psa s dobře viditelným (světlejším) obličejem s dobrou mimikou a pokudmožno vztyčenýma ušima, aby vám dokázal přesně "vysvětlit" co potřebuje nebo co se kde důležitého děje.

Kdo umí svého psa "číst", určitě mi dá zapravdu, že pes jakmile zjistí, že se s člověkem úspěšně "domluví", začne spontánně používat velmi širokou škálu vyjadřovacích "slov" - výrazů obličeje, poloh uší, ocasu i celého těla. Takovou komunikaci považuji v nejisté době za mimořádně důležitou. "Věty" mohou nabývat velmi širokého spektra. Od gesta olíznutí "dej něco dobrého", přes "nekecej, máš to v kapse" až po oznámení "tam za rohem je něco divného, neznám to", či dokonce "někdo se na nás tajně kouká" nebo vyřídit vzkaz "pojď se mnou, panička říkala, že tě mám přivést". Stejně tak i štěkot má desítky variací "řvu na cizího toulavého psa", "za bránou stojí cizí neznámá osoba", "za bránou je osoba, ale znám ji", "hurá, přichází někdo domácí". Zvuk příjezdu vašeho auta pozná (v tichu) na víc než půl kilometru. Různá jsou i vítání po vašem příchodu, od prostého "rád tě vidím", přes "žaluju na Kikinu, zase mi roztrhala moji dečku, je to nespravedlnost" až po strategicky důležité oznámení "někdo cizí zvonil u dveří, když jsi tu nebyl a nechal jsi mě v tom samotného".
Nicméně nebudu dalším výčtem dráždit řady nevěřících, kteří tvrdí, že pes se chová jen podle přirozených instinktů a hlubšího myšlení není v podstatě schopen (jen mi je jich trochu líto, že to pro svou omezenost nepoznali).

Záleží na každém, jakého psa si vybere. Každý má jiný vkus a jiné představy. Ale mnohdy můžete mít představy jaké chcete a vše je nakonec jinak, podle dispozic toho kterého konkrétního jedince. Já psa (několik) už mám a zatím měnit nebudu. A i když se podle chovatelského standardu přiliš nepovel (vztyčené uši u plemene, kde to být nesmí), vyhovuje skoro všem kritériím která jsem měl a navíc splňuje i barevnou nenápadnost, protože ač je s PP, vypadá jako vesnický "vořech". Jen ta jeho země původu není na severu, ale na druhé polokouli. Myslím, že on PA-dobu hravě zvládne. Jestli ji však zvládne i jeho páníček, to zatím nevím... ;)

Obrázek
(ilustrační foto)
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
 
Příspěvky: 1692
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Pes

Příspěvekod PaF » 13.02.2012 20:55

Co je to za plemeno?
Ja bych asi do PA bral huskyho, protoze je neuveritelne "usporny". Stejne si ale myslim, ze by to byl luxus krmit psa.
PaF
 
Příspěvky: 785
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Pes

Příspěvekod Fjord » 13.02.2012 21:53

"žaluju na Kikinu, zase mi roztrhala moji dečku, je to nespravedlnost"
:rofl

Je to pravda, že jejich výrazový slovník, pokud tomu člověk rozumí, je opravdu široký.

A co takhle hafuša, co hlídá ovce? Nevím, co je to za rasu. Je dlouhosrstý , černobílý a spíš vypadá taky na ořecha. Hodně je vidět i ve filmech.

Asi to bude tento: Appenzellský salašnický pes
http://www.muj-pes.cz/plemena/appenzell ... es-47.html

A dobře vypadá i Beauceron, ale to je hodně silný pes na výchovu
http://www.zdorky.cz/beauceron_oplemeni.html

Na lov by se asi hodil tento: Finský špic
http://www.muj-pes.cz/plemena/finsky-spic-51.html
Fjord
VIP
 
Příspěvky: 798
Registrován: 04.07.2011 23:50

Border kolie

Příspěvekod peteres » 13.02.2012 22:22

Máte někdo zkušenosti s Border kolií? Z toho co jsem o tomto plemeni slyšel mi připadá jako vhodný pes, odolný, inteligentní a nenáročný.
peteres
 
Příspěvky: 261
Registrován: 13.06.2011 9:06

Re: Pes

Příspěvekod alibaba » 14.02.2012 5:28

Prectete si zkusenosti z Bosny v takovem Sarajevu lidi pustili vsechny psi ,nebot je nemohli uzivit a ted se to deje s detma v Recku a delo se to v Rusku tam hazeli kojence do snehu a nechali je tam umrznout, nebo je odvadeli do sirotcincu nemohouce se one postarat a Ruda Armada je vsechny nabrala do boje proti Cecenum, co valka je stale v provozu ,krize v Rusku stala nekolik milionu zivotu ve mestech ti na vesnici to ani nepoznali, nebot byli nezavisly dodnes opusti Rusko asi 100 000 -150 000 lidi rocne a tak za 10 let pocet obyvatel klesne asi 10 milionu obyvatel ,vlade to ovsem nevadi ,tak jako Cesko dnes ma o 1milion lidi mene ,nez kdyz jsem odchazel temer pred 30 lety 1984 jsem dal soudruhum nashledanou.....
Pes je dobra vec ,ale za normalniho stavu.......
alibaba
 
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Pes

Příspěvekod Josef » 14.02.2012 7:06

To PaF:
Pokud se ptáš, tak to plemeno na ilustračním obrázku je australský ovčák (standardní, s ušima dolů).
I hasky do PA-doby je použitelná volba - jak by jsi asi rád slyšel. Ale musel by být vychováván sám, jinak bude prvotně a velmi ochotně přebírat všechny zlozvyky smečky. Musí to být dobře vybrané štěně, což je pro začátečníka těžký oříšek - musí to být klidnější povaha. Spíš fena než pes (který má snahu rozšiřovat si teritorium). A pokud byste to chtěli hnát do extrému s potravinovou úsporností i netoulavostí, můžete nechat fenku po dosažení dospělosti a plného vývinu vykastrovat. Já to musel se svou jednou fenkou absolvovat ze zdravotních důvodů (zánět). Měl jsem z toho obavu, ale opak byl pravdou - překvapivě jí to prospělo, dožila se v dobré kondici 15 let. Hasky by musel být hned od začátku vedený k silné vazbě na pána (je naštěstí hodně úplatný pamlsky) a vyžaduje hodně pozornosti i zábavy. Nejen fyzické (běh u kola), ale i psychycké (např vyhledávání poschovávaných pamlsků aj.), jinak si začne zábavu hledat sám (ničením věcí, útěky, lovem). Jsou to mimořádně chytří psi, i když oficiálně patří do plemen, která se nazývají "primitivní". Primitivně se rozhodně nechovají a pokud nechtějí dobře dělat služební výcvik (což je podle některých výcvikářů jediné měřítko schopností psa :head ), je to jen proto, že se jim zdá pod jejich úroveň. Rychle dospívají a mají svého pána velmi dobře "zmáknutého" i bezelstným úsměvem omotaného okolo prstu. Co s nimi nezvládnete při výchově do půl roku veku, to už nikdy znovu pořádně nedoženete. Ale jak jsem psal, jde to - hasky může být dobrý pes (ba dokonce v krajním případě zvládne i funkci bytového povaleče), ale je to vždy o konkrétním jedinci. Měl jsem ve spřežení jednoho haskyho (psa) a aniž by měl nějakou zvláštní péči či výchovu než ostatní tahouni, byl od přírody hodně fixovaný na rodinu. Netoulal se, uměl i hlídat a na cizí lidi štěkat (což není u SH vůbec běžné). Nakonec se přirozenou cestou vypracoval na výborného a velmi spolehlivého leadra spřežení. Zde i ve světě se plemeno rozdělilo na dvě linie - ryze výstavní "show-dog" (přezdívané posměšně "bandasky") a ryze pracovní, kteří vítězí na závodech, ale na výstavách nemají šanci (nezaměňovat s plemenem "alaskan-husky"). Kdysi v osumdesátých letech u nás ještě existovali sibiřští hasky hezcí i výkonní současně. Konec konců, tak to stojí i ve standardu, ale praxe je bohužel jiná, peníze ničí nejen lidi, ale i psy. Dnes, pokud by chtěl člověk obojí, aby hrabal jehlu v kupce sena. Dost může o skrytých vlohách pomoci rodokmen, pokud bude mít někde u prarodičů přízvisko některé z prvních chovatelských stanic Dortýn, Ze Síbrtů, Z Úvaláku aj. a pokud se jména předků objevovala na závodech nebo alespoň na pullingu (soutěž v tahu břemene).

To Alibaba:
Pes je dobrý společník za normálního stavu a v době mírně připosr*, kdy obchází okolo plno nenechavců. Za války je to už horší, ale i tak myslím, že jeden nenáročný a dobře vycvičený pes na skupinu deseti až dvaceti lidí by mohl být únosným zatížením ve srovnání se strategickými službami, které jim může poskytnout.

To Fjord:
A co takhle hafuša, co hlídá ovce? Nevím, co je to za rasu. Je dlouhosrstý , černobílý a spíš vypadá taky na ořecha. Hodně je vidět i ve filmech.

Předpokládám, že tím popisem myslíš border kolii...
http://www.celysvet.cz/stanice/obrazek/S-371-_8a641ffa298793cd5f26dffe919c1e2ff.jpg
http://www.burzapsu.cz/wp-content/gallery/border_kolie/border_kolie_02.jpg
...nebo snad jiné plemeno?

Při výběru plemene bych si osobně dal pozor na krátkosrstá plemena. Kamarádka chová dobrmany a v zimě je to zbytečný problém navíc. Tužší zima bez zateplené boudy jim mimořádně zvýší žravost (nejméně 2x). Citelně se projevuje už i u středněsrstých plemen (např. NO, BO, AKBO aj.), ale u krátkosrstých je to ještě markantnější. Dokud můžeš mít psa doma nebo alespoň v chodbě, kde je +10°C jde to, ale kdo ví co bude v budoucnu a kde všude bude muset pes přežívat. Někde se ta energie na "topení" prostě vzít musí (opak se řeší lépe - v létě můžete chlupatého horkem ufuněného psa jednoduše polít vodou a na několik hodin se bude cítit skvěle). Budou-li krátkosrstí psi celou zimu někde v terénu, částečně ve stresových situacích a odkázáni jen na nevýživnou stravu, v zimě velmi zhubnou, ztratí vitalitu i výkon. Bude-li stav dlouhodobě pokračovat, přivodí jim to velmi vážné zdravotní komplikace. Nemocný pes v PA-době = NEPOUŽITELÝ pes.

To Peteres:
Borderka je velmi inteligentní, líbí se mi, znám je - chodí jich k nám několik cvičit. Je to svědomitý a snaživý pes. Ale spoustu věcí si u toho často kazí tím, že je zbrklý až hyperaktivní. Také se příliš řídí zrakem, což v komunikaci s ním způsobuje ten problém, že je pro něj vysloveně nepochopitelné "jak to že to ten páneček vůbec nevidí a že si toho sám nevšiml, vždyť je to tak jasné a já mu to zde už půl hodiny čumákem ukazuju" :D Zrak je současně borderčina velká přednost při hlídání, protože většina jiných plemen primárně používá čich (a co alespoň rámcově nenačuchá, to tak trochu jako by reálně neexistovalo). Primárně se nebude pouštět do obrany ani zadržení (i když i to dokážou na cvičáku docela dobře zvládat a svou mrštností přivodit figurantovi horké chvilky), ale zato ztropí velký povyk který upoutá pozornost i totálního flegmatika.
Onen výše zobrazený australák na fotce je vlastně taková trochu klidnější, méně očima hypnotizující a méně zbrklá borderka se všemi jejími pozitivními vlastnostmi. Někdy jsou bohužel bezocasí, ale to je věc volby. U nás je zatím poměrně málo rozšířený a tím pádem i zatím dost draze prodávaný. Kdybych měl volit do nejistých dob mezi borderkou a australákem - volím ocasatého australáka v nějaké "maskovací" barvě (při vší úctě a obdivu k jinak perfektním a pracovitým borderkám, i dalším plemenům).
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
 
Příspěvky: 1692
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Pes

Příspěvekod Poustevnice » 14.02.2012 12:15

Nečetla jsem celé vlákno, přečtu si ho večer, ale jako hlídače bych doporučila např. Černého ruského teriéra - "čert". Nebo nějakého kavkazana, to je už takový menší medvěd a budí opravdu zasloužený respekt.
Tak mě napadá, že já jsem se stávající psy totálně mimo - máme totiž 4 chrty :lol:
Poustevnice
 
Příspěvky: 35
Registrován: 27.01.2012 12:59

Re: Pes

Příspěvekod dracekvo » 14.02.2012 15:38

Kámoš má chodskýho psa a vypadá celkem dobře.

My jsme měli boxery, dobrmany, teď máme stedního knírače, ale bohužel sme neměli štěští. Každej pes něco měl. Boxeři a jeden dobrman raka, posední dobrman epileptické záchvaty a knírač má nějaké boláky. Příští pes bude nějakej pouliční mix, ty jsou většinou odolný.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
 
Příspěvky: 2006
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Pes

Příspěvekod MRAK » 14.02.2012 20:09

Kdysik jsem měl dalmatina. (žeprej to bejvalo válečné plemeno :chuckle )
Významě nedoporučuju.
I když jsem ho měl rád.
Extra-mega-ultra pitomý zvíře.
To snad raději želvu
(Leonardo, Michelangelo, Donatello, Rafaelo .....)
:mrgreen:
Uživatelský avatar
MRAK
Moderátor
 
Příspěvky: 3026
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Pes

Příspěvekod SaraH » 14.02.2012 21:11

To Peteres:
Borderky (kluky) jsem ještě nedávno měli dvě. Starší nám odešel před 14 dny v cca 7-mi letech na rakovinu. Musím říct, že to byl úžasný pes - osobnost a pro PA ideální. Byl, jak borderky bývají, hodně aktivní, rozhodně ne městský pes. V mrazech, jako jsou teď, v pohodě venku spal na zemi (do boudy naše borderky chodí, jen když prší). Hlídal a měl tendenci sežrat každého psa, většího než on (to by asi borderka zrovna něměla). Jako tahač taky dobrý. Ovladatelnost byla horší. Vášnivý plavec a aportér. Vůdce smečky.

Náš druhý kluk je z jiného těsta (chtěli jsme klidného psa k našemu prvnímu dominatnímu). Je absolutní mazlík a kliďas, vítal by i zloděje. Ideální pes k rodině, všechny miluje a je všemi milován. Lépe poslouchá a je relativně línější. Zásadní neplavec a neaportuje (protože kdyby si troufnul chytit nějaký míček nebo šišku, tak bu mu to ten starší nandal). Pes spokojený v podřízeném postavení.

Respektujeme na každém našem zvířeti jeho osobnost, a je zajimavé sledovat, jak je(byl) každý pes jiný.
Nevím, jestli současný chov borderek nejde směrem ke šlechtění klidných a línějších psů vhodných do rodin. Uvažujeme o štěněti, ale rádi bychom zase nějakou aktivní, dominatní a hlídací borderku. Ale jestli takovou najdeme, to nevím.
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
 
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 11:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Další

Zpět na Ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Kedr a 2 návštevníků