Hradla, volty, jednočipy

...aneb studijní materiály.

Hradla, volty, jednočipy

Příspěvekod TomSmith » 08.01.2018 16:31

V Edici CZ.NIC nově vychází kniha s názvem Hradla, volty, jednočipy a podtitulem „Úvod do bastlení“.
Napsal ji Martin Malý, který se řadě z témat publikace věnoval ve svých sloupcích na Lupě.
Kniha spadá pod licenci Creative Commons (CC BY-ND 3.0 CZ) a lze si ji zdarma stáhnout ve formátech PDF, EPUB a MOBI.
https://www.lupa.cz/aktuality/hradla-vo ... na-maleho/
„Publikace Hradla, volty, jednočipy je určena pro zájemce o elektroniku, číslicovou techniku a vlastní stavbu zařízení pro internet věcí. U čtenáře předpokládá běžné zkušenosti s počítačovou technikou. Znalost programování není nutná, i když ji v některých příkladech čtenář využije,“.
TomSmith

Re: Hradla, volty, jednočipy

Příspěvekod Patrol » 08.01.2018 22:40

No to jsi mi udělal radost, začetl jsem se a úplně jsem se vrátil v čase do dob, kdy jsem bastlíval. Asi si zase udělám kout na bastlení.:-D Uvítám další tipy na podobné publikace, nejlépe už trochu praktičtější věci k bastlení.
Patrol

Příspěvekod malajizva » 09.01.2018 11:34

skvělé, díky... už koukám na DX abych objednal věci pro svý kluky... něco zbastlíme :lol:
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
malajizva
Sponzor serveru

Příspěvekod Hohepa » 11.01.2018 16:53

Za mého mládí (ZDŠ) pro nás byla bastlířská bible kniha: Od krystalky k modelům s tranzistory
Tehdá snad ani autor nevěděl co to je počítač a končilo to fakt těmi tranzistory. :wasntme
Jestli potřebujete uplatnit svou schopnost přežít, pravděpodobně jste předtím něco zvorali.
Hohepa
VIP

Příspěvekod Rafael » 11.01.2018 18:21

Mně k takovým věcem kdysi přivedl časopis ABC, konkrétně článek, návod v něm od P.Šraita. - Algena s MAA 125 a KC 50X
*
Ufff, sehnat tehdy ten tenoučký ferit, baterií i krabičku byl fact problém. Aspoň pro mě. Na rozdíl od těch polovodičů, ty v mém okolí tehdy koupit šly.
A nebýt jeho a toho časopisu, možná bych se o takové věci v raném věku zajímat nezačal.

Díky za to všem co to tehdy dělali!!
Rafael

Příspěvekod bivoj » 11.01.2018 20:41

Hohepa píše:Za mého mládí (ZDŠ) pro nás byla bastlířská bible kniha: Od krystalky k modelům s tranzistory
Tehdá snad ani autor nevěděl co to je počítač a končilo to fakt těmi tranzistory. :wasntme

No, co je to počítač se trochu vědělo... Akorát byly neprakticky velký (sálové mainframy). Já si pamatuji ještě na mnohem starší sérii článků ve VTM (někdy z padesátých/šedesátých let). Měly název který zněl přibližně takto (už si to po letech fakt přesně nepamatuju): "Stavíme kyberneťáčka, trpělivého protihráče", a články byly o stavbě jednoúčelového reléového "počítače" který hrál proti lidskému oponentovi hru NIM. A byly tam už tehdy vysvětlovány poměrně obsáhle principy číslicové techniky, binární soustavy, boleovy logiky atp. Toho kyberneťáčka jsem sice nikdy nepostavil, ale postavil jsem na základce např. reléový kódový zámek, na což všichni v okolí tehdy čučeli jak vyoraný myši... :D
bivoj
VIP

Příspěvekod Serža » 11.01.2018 21:25

podle návodu z ABC jsem si tehdy zbastlil joystick pro ZX Spectrum/Didaktika :-) to byly časy...
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Serža

Příspěvekod Hohepa » 12.01.2018 12:27

jo jo ....
Někde v garáží mám z nostalgie ještě k ZX Spektrum schovanou českou tiskárnu BT100.
Měla jednu jehličku, psala přes kopírák ( neměla vlastní pásku ) a tisk jedné A4 trval i 20 minut. :rock
Jestli potřebujete uplatnit svou schopnost přežít, pravděpodobně jste předtím něco zvorali.
Hohepa
VIP

Příspěvekod blackel » 15.01.2018 8:21

Dobrý den, předem se omlouvám že píši do tohoto vlákna, ale mám pocit že byste mohli pomoci. Potřebuji najít publikaci konkrétní, může se jednat i o učebnici, kde je popsán rozdíl s výčty příkladů elektrických a elektronických zařízení. Definic je na netu samozřejmě spousta, ale potřebuji oficiální zdroj. Nevíte prosím o knize, ve které to je?
blackel

Příspěvekod Patrol » 15.01.2018 13:08

Jestli hledáš tak, jako popisuješ, co chceš najít, tak není divu, že nic nenalézáš. Rozdíl mezi čím?
Hledáš učebnici elektrotechniky s praktickými příklady, nebo co?
Patrol

Příspěvekod krvfx » 15.01.2018 13:20

Hledá definici elektrického zařízení a elektronického zařízení s výčtem příkladů od obého.

S tím ale nepomohu, jelikož znám pouze elektrická zařízení a ještě bych snad vypotil rozdíl mezi elektrickým strojem a přístrojem:)
krvfx
VIP

Příspěvekod Rafael » 15.01.2018 13:22

Radiotechnika do kapsy, Sláva Nečásek. SNTL 1972.
Rafael

Příspěvekod blackel » 16.01.2018 18:05

Patrol píše:Jestli hledáš tak, jako popisuješ, co chceš najít, tak není divu, že nic nenalézáš. Rozdíl mezi čím?
Hledáš učebnici elektrotechniky s praktickými příklady, nebo co?

omlouvám se, upřesním....hledám knihu, jakoukoliv publikaci může to být určitě i v učebnici, ve které je definice pro elekrické a elektronické zařízení a příklady zařízení (pračka, myčka, fén, atd). Něco mám z wikipedie, ale to není plnohodnotný zdroj, který by šel uvést do seminární práce. Takovéto rozdělení, že se jedná o přeměnu elektrické energie na tepelnou, zářivou + rozdíl jak je to u elektronických zařízení. Je to jednoduché, ale jak říkám nemám tu knihu s autorem. Na elektrické zařízení je vydána norma čsn 33010 ta by šla použít, ale obyčejná učebnice, kde to je jednoduše popsané by byla lepší...
blackel

Příspěvekod blackel » 16.01.2018 18:14

Rafael píše:Radiotechnika do kapsy, Sláva Nečásek. SNTL 1972.

Děkuji za tip. Kniha je celá na netu v pdf, ale Nečásek tam to rozdělení nemá :sad . Je až neuvěřitelné jak je těžké takovou jednoduchou věc najít a mít ji podloženou.
Naposledy upravil blackel dne 16.01.2018 18:17, celkově upraveno 1
blackel

Příspěvekod blackel » 16.01.2018 18:16

krvfx píše:Hledá definici elektrického zařízení a elektronického zařízení s výčtem příkladů od obého.

S tím ale nepomohu, jelikož znám pouze elektrická zařízení a ještě bych snad vypotil rozdíl mezi elektrickým strojem a přístrojem:)

:nod ano přesně tak, já akorát potřebuji rozdíl mezi elektrickým strojem a elektronickým strojem a mít tu definici podloženou knihou.
blackel

Příspěvekod Patrol » 17.01.2018 9:13

Řekl bych, že se v tom moc zamotáváš právě proto, že si pleteš ty pojmy dohromady. Co si pamatuju, tak se dělilo maximálně na elelektrická, či elektronická zařízení, nikoliv stroje.
Stroje jsou obvykle mechanické a mohou obsahovat další součásti a obvody, jako pneumatické, hydraulické, elektronické....
Zařízení jako taková můžeš dělit podle energie, kterou využívají, nebo podle prvků, které obsahují.
Pojem "elektrická zařízení" bych definoval jako veškerá zařízení obsahující elektrické obvody.(motor,žehlička,lampička,...)
Pojem "elektronická zařízení" jako zařízení obsahující polovodiče.(rádio, televize,PC,...)
Obecně je v tom dost chaos, protože třeba i název oboru, který jsem kdysi studoval se jmenoval" Mechanik elektronických zařízení" a předměty byly třeba: elektronika, elektrotechnika, automatizace,...
Patrol

Příspěvekod krvfx » 17.01.2018 9:40

Tak pozor. Elektrický stroj je třeba motor, generátor nebo transformátor. Elektrický přístroj je třeba stykač, jistič, atd. To jsou technické termíny.
krvfx
VIP

Příspěvekod Patrol » 17.01.2018 10:12

To ano, ale "elektronický stroj" si myslým, že je nesmysl, proto předpokládám, že hledá rozdíl mezi "elektronickým zařízením" a "elektrickým zařízením".
Stykač, jistič, atd. bych nazval spíše elektrickým prvkem, pokud bych se chtěl pohybovat v jednoznačných pojmech, ale máš pravdu, že je to i elektrický přístroj.
Patrol

Příspěvekod krvfx » 17.01.2018 10:37

Už jsme dost OT, ale elektrický přístroj je terminus technicus.

Jinak abych se vrátil k původní knize, konečně jsem si ji stáhl a prolétl začátek. Je to velmi pěkně napsané a pasáže o Arduinu, ke kterým jsem se zatím dostal, vypadají jako velmi dobrý úvod pro někoho, kdo si s Arduinem chce začít.
krvfx
VIP

Příspěvekod Hohepa » 20.01.2018 11:36

Zapomněl na elektronku
https://cs.wikipedia.org/wiki/Elektronika
Elektronika je elektrotechnický obor, který studuje a využívá přístrojů fungujících na principu řízení toku elektronů nebo jiných elektricky nabitých částic, zejména pomocí polovodičů. Toho se dosahuje pomocí různých elektronických součástek.

Elektronickou součástkou se rozumí samotný činný prvek (prvky) uzavřený v pouzdru s připojovacími prvky (kontakty). Elektronických součástek je celá řada typů a lze je dělit podle mnoha různých kritérií.

Součástky rozdělujeme na pasivní a aktivní:
aktivní součástky – jsou schopny zesilovat elektrický signál; podle jiné definice jsou to součástky, které se chovají jako zdroj, resp. jejich činnost lze ovlivňovat vnějším signálem (jsou řízené) – např. tranzistory, operační zesilovače, tyristory, tunelové diody, vakuové elektronky kromě diody
Hohepa
VIP

Zpět na Knihy a příručky - odborné